De koningin spreekt. Jaarbeurs. Geld beschikbaar Hit Betauatiikste 54e Jaargang No. 16323 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 9 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. FEEREBOOM OIÏGAVE LÜURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR Hoofdredacteur- ROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden /3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72*A. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij:'10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. AD VERTEN TlëN 15 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Redevoering tot haar volk. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard spreken. Vorstelijk huwelijk over enkele maanden Hedenmiddag te kwart voor een heeft H. M. de Koningin over de verschillende radiozen ders als volgt tot haar volk gesproken: Ingezetenen van alle deelen des rijks. De bladen hebben u gisteren de blij de tijding kond gedaan van de verlo ving mijner dochter met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. In groote en beslissende oogen- blikken in mijn leven en in dat der mijnen, gevoel ik mij meer dan ooit met u nauw verbonden, dank zij uw innig medeleven met ons in lief en leed. Het is voor mij daarom een diep gevoelde behoefte in dit gelukkig oogenblik, waarop ik, vergezeld van het van blijdschap stralend verloofd paar voor den zender sta, enkele woorden tot u te richten, opdat gij in ruime mate zoudt kunnen deelen in onze vreugde. Ik kan u niet zeggen, hoe dankbaar ik ben, dat deze verloving eene is, die uitsluitend berust op beider zij dsche genegenheid, de beste waarborg voor een gelukkige toekomst. Het is mij een voldoening, hieraan te kunnen toevoegen, dat ik de keus mijner dochter van harte toejuich en een allszins verstandige acht, ge zien de goede eigenschappen, die mijn aanstaande schoonzoon bezit. Ofschoon hij onlangs eerst den leef tijd van 25 jaar bereikte, heeft hij blijk gegeven, een degelijk en hard werker te zijn. Aanstonds na vol tooiing van zijn studie in de rechten in zijn vaderland, heeft hij werk ge zocht en gevonden op economisch ge bied. Een jaar geleden werd hij te werk gesteld te Parijs en het lag in de bedoeling, de daar aangevangen ar beid en studie te Amsterdam voort te zetten. Zijn verloven gebruikte hij voor buitenlandsche reizen tot ver dere ontwikkeling en bezocht o.a. Nederland en Marokko. Waar het slechts mijne bedoeling is, het verloofde paar bij u in te leiden, wensch ik d i t thans aan het woord te» laten komen. Ik besluit met dgn uit het hart op wellenden wensch, dat Juliana en Bern hard door het smaken van een groot eigen geluk in ruime mate de kunst mogen verstaan, anderen gelukkig te maken en tot een zegen te zijn en veel, zeer veel voor ons volk in al zijne geledingen te kunnen doen. Daartoe sterke hen God. Ik heb gezegd. Rede Prinses Juliana Hoe kan ik u beschrijven, wat een blij mo ment het voor mij is, u mijn verloofde voor te kunnen stellen. Ik ben heel gelukkig, nadat wij elkaar in den loop van dit jaar in alle stilte heel goed hebben leeren kennen. Het eerst ontmoetten wij elkaar in de wintersport, daarna her haalde malen hier in het land, tenslotte on langs in de bergen. Geleidelijk zijn wij het sa men „eens" geworden en wel zeer .eens. Nu wij vanuit deze stilte plotseling ge komen zijn in de feestvreugde te onzer eere gisteren nog geheel onopgemerkt rijden de naar mijn ouderlijk huis nu maken wij uren mee, die onder de mooiste van ons ge meenschappelijk leven gerekend zullen blij ven. Wij staan verrast en overweldigd door wat ons hier opwachtte en ik dank u bij dezen hartelijk voor dit alles en tevens voor mijn deel van de tallooze schriftelijke en telegrafische gelukwenschen en het paradijs van bloemen, die wij hier gevonden hebben, en wat sindsdien nog steeds aangegroeid is. Mijn verloofde wil zich eerst nog eenigen tijd rustig wijden aan de studie van ons land en zijn ovex-zeesche gewesten en die. geleid door zijn persoonlijken aanleg, spe ciaal van de economische zijde aanvatten. Wij zijn zoo gelukkig en ontvangen zoo- veel blijken van hartelijk medeleven, dat onze grootste wensch is, zooveel mogelijk ge luk te verspreiden waar wij de mogelijkheid zullen vinden, dit te doen. Thans zal Bernhard eenige woorden tot u spreken. Rede Prins Bernhard De Prins sprak hierna in het Nederlandsch: In de eerste plaats een woord van innigen dank voor de hartelijke ontvangst, welke mij in Nederland ten deel is gevallen. Ik begrijp natuurlijk volkomen, dat die hartelijkheid in de allereerste plaats de Prinses geldt en niet mij, die voor u een onbekende ben. Maar toch heb ook ik reeds zoovele hartelijke geluk wenschen ontvangen, dat ik niet kan nalaten, er hier mijn diepgevoelden dank voor uit te spreken. Maar ik wil trachten, mij zoo spoedig mo- ;elijk met mijn toekomstig vaderland ver trouwd te maken en ik hoop, dat men mij rustig den tijd zal willen laten, om mij hier in allerlei belangen in te wei*ken. Ik hoop. dat wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen. Ik ben heel gelukkig en mijn streven zal er op gericht zijn, mijn aanstaande vrouw tot een werkelijken steun in het leven te zijn. In mijn betrekkingen met het Nederland- sche volk neem ik mij voor, mij te laten lei den door het voorbeeld van de zoo bijzondere verhouding, welke van ouds bestaat tusschen Nederland en het Huis van Oranje. Het eerste portret van Prins Bernhard. Omdat ons bekend was dat de officieele portretten eerst heden (Woensdag) gepubli ceerd mochten worden, hebben wij in de overtuiging dat onze stadgenooten het op prijs zouden stellen reeds op den dag van de afkondiging van de vêv: ->''in<r enn fit- «■- kunnen zien van Prins Bernhard uit gebreide maatregelen genomen. Wij hebben, daar het in Nederland niet te venwijgci met een vliegmachine een portret van den Prins naar Schiphol laten komen, het daarna met spoed geclicheerd om het reeds in den namiddag in vele duizendeix exemplaren iix Haarlem en omgeving te verspreiden. DE LANGSTE ROMAN TER WERELD LOOPT TEN EINDE. Een van de grootste dagbladen van de Ja- pansche hoofdstad heeft zijn lezers mede gedeeld, dat de roman, die dagelijks in zijn kolommen vervolgd wordt, binnen enkele weken i«n einde zal nemen, aldus een bericht van de K.W.P. uit Tokio. Deze mededeeling heeft groot opzien ge baard, daar niemand er op gerekend had, dat de langste roman ter wei-eld inderdaad zou eindigen, omdat er oogenschijnlijk geen enkele reden voor dit afbreken bestond. Enkele dage geleden verscheen van dezen beroemden roman het 7300ste „vervolg". Zeker is in ieder geval, dat het niet tot een 7500ste vervolg zal komen. De roman begon twintig jaar geleden en onafgebroken volgde lederen dag het vervolg. Vijf jaar geleden] stierf de schrijver, doch de roman liep onge stoord verder, omdat de zoon het werk van zijn vader had overgenomen. Intusschen zijn van de lezers, die het begin °emaakten reeds een groot aantal ^ver- den, zonder vermoeden te hebben, hoe nei och wel met de helden van het verhaal zou floopen. Zoo zijn er thans eveneens duizel en lezers, die niets welen omtrent de voor vallen, die zich in het begin van het verhaal hebben afgespeeld! De Koningin spreekt tot haar volk. 1 De vorstelijke verloofden zijn door ons volk hartelijk ontvangen. pag. 3 Feestelijkheden te Haarlem en omgeving. - Pag- 5 De woninghuren van Patrimonium worden verlaagd. pag. 2 De burgeroorlog in Spanje. pag. 4 Op de Portugecsche vloot heeft zich een ern stig geval van muiterij voorgedaan. pag. 4 Bij een aardverschuiving in Britsch-Indië werden zeven dorpen bedolven. ARTIKELEN ENZ. Pag' Een bezoek aan de Lippische residentie Det- mold. ,r Dag 5 Van onzen Londenschen correspondent: On- ructie P.i'petina, J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. 4 H. D. Vertelling: Het vreemde leven, Pa" 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7. Het woord is aan,... Prins Bernhard: Ik ioü trachten mij zoo spoedig mogelijk met mijn toekomstig vaderland ver- trouicd te maken en ik hoop, dat men mij rustig den tijd zal willen laten om mij hier in allerlei belangen in te jverken. Ik ben heel gelukkig en mijn streven zal er op gericht zijn mijn aanstaan de Vrouw tot een werkelijken steun in het leven te zijn. Weer staat de Jaarbeurs in de Domstad open, Waar veel en velerlei is uitgestald. Weer staan er velen, hopend te verkoopen. Weer speuren andren, wat te koopen valt. Opnieuw, zooals nu reeds zoovele malen. Gonst er de drukte van den handelsgeest, En is het vol in het complex van zalen. Die maanden lang verlaten zijn geweest. Nog is 't een tijd van vele groote zorgen, Nog is het spook der crisis niet verjaagd, En vraagt men zich in angst af, wat de morgen Nog in zijn schoot voor leed verborgen draagt. Maar hier geen tijd voor piekeren en zuchten, Men spant de spieren en men zet zich schrap, Wat er voor stormen ook nog zijn te duchten. Men z a 1 vooruit, al is het stap voor stap. U bent misschien, mijn lezer, niet „in zaken", U denkt wellicht, zoo'n Beurs is niets voor mij, Wat heb ik in dat vreemd milieu te maken, Mijn rol ligt elders in de maatschappij Dat is een standpunt, zoo formeel genomen, Waartegen ik nou wel niets zeggen kan. Maar u moest toch eens op die Jaarbeurs komen, Misschien wie weet hebt u er voordeel van. U komt er niet om handel te gaan drijven, Wat andren vasthoudt, intresseert u niet, Maar toch zult u er wel een tijdje blijven, Zelfs als u enkel het geheel beziet. Als u dan weer de Jaarbeurs hebt verlaten, Hebt u zich ongetwijfeld ook verrijkt Al zal het u dan geldelijk niet baten, Er blijft een beeld, dat u opnieuw bekijkt. Een beeld van moed, van durf en van vertrouwen, In harden arbeid en in eigen kracht. Een beeld van vasten wil om voort te bouwen. Een mooier beeld, dan gij er hadt verwacht. Gij zult er zien, dat ook in deze dagen Van zware zorg en twijfel bovendien, De industrie en handel niet versagen, En dat doet goed, dus ga de Jaarbeurs zien! P. GASUS. door GEMEENTELIJK goedgekeurde bank. Bedr. van f 50.tot 500.—. Met en zonder borg(en). Tarieven WETTELIJK vastgesteld. Vraagt pi'ospectus. (Postz. v. ontw.) Kantoor: SCHNEEVOOGTSTRAAT 7. Geop. v. 9l/a—8 U. Zaterd. gesloten. TELEFOON 17081. N.V. Credietbank „AMSTERDAM-HAARLEM", (Adv. Ingez. Med.) GR. HOÜTSTR. 19 NIEUWE HERFSTMOD ELLEN Prinses JTnliana met haar verloofde prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, Foto Franz Ziegler. (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1