WALES ANTHRACIET Tot 1 October Gevaarlijke verkeerspunten Haarlem en omgeving. in N.V. Haarlemsche Auto Centrale HAARLEM Prijzen vanaf f1025.- ^WEERBERICHT Echte WITTOP KONING UIT DE PERS. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 H A X R C E M'S DAGBEÏD 2 Stroom van gelukwenschen voor de vorstelijke verloofden. Prins Bernhard toert door de omgeving van Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 9 September. Na de enthousiaste ontvangst van Prinses Juliana en prins Bernhard gisteravond in de resi dentie was het hedenochtend in de omgeving van het paleis betrekkelijk rustig. Dat wil niet zeggen, dat er geen publiek was. Dit stond tegenover het paleis, onder den ouden kastanjeboom, te wachten of er vanmorgen nog iets bijzonders zou gebeuren. Voortdurend kwamen gezanten en hoogge plaatste landgenooten, maar ook eenvoudige inwoners van Den Haag, aan het paleis, en maakten in de gang en op het voorplein queu, om de felicitatieregisters te teekenen en op deze wijze uiting te geven aan hun blijdschap over de vorstelijke verloving. Den geheelen ochtend door werden bloem stukken ten paleize bezorgd en bijkans zon der tusschenpoos reden de telegrambestel lers aan. om telegrafische gelukwenschen te bezorgen. Prins Benno rijdt uit. Prins Benno is vanmorgen uitgereden in zijn sportieve open Ford-cabrioleC type v 8 Zooals gisteren, toen hij het prinses Juliana aar. het paleis aankwam, chauffeerde hij zelf. Even voor 9 uur werd de auto door een chauffeur van het koninklijk huis voor het paleis gereden. Na enkele oogenblikken kwam prins Benno uit het paleis. Een lakei nam naast hem plaats. Het publiek juichte den toekomstieen ge maal van onze kroonprinses hartelijk tóe, die vriendelijk lachend en met de hand wui vend voor deze hulde dankte. De prins maakte een ritje door den omtrek. Drie kwartier later kwam de Ford het voor plein van het paleis aan het Noordeinde weer oprijden. Er waren nu veel meer mensehen geko men. Af en toe viel er een motregentje, maar dat baarde de belangstellenden geen zorg. Vriendelijk lachend en nogmaals dankend ging de prins het bordes van het paleis op en verdween enkele seconden later achter de glazen deuren. Een lakei bracht een bouquet veldbloemen, die de prins tijdens zijn rit zelf geplukt heeft. Het publiek blijft wachten, in de hoop straks nog iets van de prinses of den prins te zien. Moeder en broeder van den prins worden verwacht. De prinses Von Lippe-Biesterfeld, de moeder van prins Bernhard en diens jongere broeder, prins Aschwin, worden omstreeks kwart voor vijf per auto op het paleis Noordeinde ver wacht. Enthousiasme in Indië. De gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië heeft telegrammen van gelukwensch gezonden aan de koningin, de prinses en prins Bernhard. Te Batavia vonden ter gelegenheid van de verloving van prinses Juliana verschillende feestelijkheden plaats. Uit alle plaatsen in Ned.-Indië stroomen telegrammen binnen, waaruit blijkt, dat het bericht van de verloving van prinses Juliana met de grootste vreugde is begroet. Residenten en andere autoriteiten hielden toespraken tot de bevolking. Felicitaties van Hitier. Uit Berlijn: Rijkskanselier Hitier heeft Ko ningin Wilhelmina ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana telegrafisch zijn gelukwenschen doen toekomen. Registers ter teekening in bet Paleis te Amsterdam. AMSTERDAM, 9 Sept. In het Koninklijk Paleis alhier zijn registers ter teekening ge legd voor de aanbieding van gelukwenschen aan prinses Juliana en haar verloofde. Van deze gelegenheid tot het plaatsen van handteekeningen wordt een druk gebruik gemaakt. Burgemeester dr. W. de Vlugt was de eerste, die zijn handteekening kwam zetten. Vroegere bezoeken van prins Bernhard aan ons land. DOORN, 9 Sept. Prins Bernhard heeft in 1935 bij een bezoek aan ons land ook enkele malen zijn opwachting gemaakt bij ex-keizer Wilhelm II. Zoo heeft hij in Juli van het vorig jaar in gezelschap van zijn broer een geheelen dag op Huize Doorn vertoefd. Met de familie van keizerin Hermine is zijne hoogheid zeer goed bekend, daar zijn moeders landgoed Woynowo gelegen is in de nabijheid van het landgoed Saabor in Silezië van het geslacht Schoenaich-Carolath. Huwelijk met Kerstmis of later? LONDEN. 9 Sept. (ReuterA.N.P.) Alle och tendbladen publiceeren op in het oog vallen de wijze berichten aangaande de verloving van prinses Juliana, waarbij ook tal van foto's van het verloofde paar worden afgedrukt. De Daily Express publiceert op de eerste pagina een telefonisch inter view met prins Bernhard, die in ant woord op de vraag, wanneer het hu welijk zal worden voltrokken mede deelde: „Met Kerstmis of waarschijn lijk later. Wij hebben nog geen bij zonderheden omtrent de huwelijks reis vastgesteld. Wij hebben elkander voor het eerst te Garmisch Parten- kirchen ontmoet". Zij dansten toen samen. „Drie weken geleden", aldus de prins, „besloten wij ons met elkan der te verloven". De plechtigheid in de P. T. T.- studio. Precies om half een is de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard per auto van het paleis Noordeinde vertrokken naar de P.T.T.- studio in het hoofdgebouw van de posterijen aan de Kortenaerkade. Er was veel belangstelling voor het paleis. Vele rijen dik stond het publiek te wachten om het vertrek van de vorstelijke personen gade te slaan. Gereden werd via het Noordeinde, Hooge- wal. Piet Heinplein, naar de Kortenaerkade. Langs den geheelen weg stonden vele men- schen, die de Koningin, den Prins en de Prinses hartelijk toejuichten. De ingang van het gebouw van het hoofd- Stationsplein, Telef. 11094. Houtplein, Te'ef. 14)25 Adv Ingez. Medj bestuur der P.T.T. aan de Kortenaerkade was met groen versierd. Er was een baldakijn ge maakt, waaronder de vorstelijke personen ontvangen werden door minister De Wilde en den directeur-generaal der P. T. en T., ir. Da mme. Om kwart over één kondigde een luid ge juich van het personeel der P. T. T., dat in de hall was opgesteld, de terugkomst van de vor stelijke familie aan. Men jubelde en het „Lang zal zij levenweerklonk. De Koningin had een bouquet met prachtige orchideeën en werd uitgeleide gedaan door minister en ir. Damme. De prinses droeg een bouquet van rose an jers. Prins Benno had thans een regenjas over den arm en droeg een grijs colbertcos- tuum met een witten anjer in zijn knoops gat. De belangstellenden, die vele rijen dik langs den weg geschaard stonden, juichten de vorstelijke personen hartelijk en langdurig toe. Via het Noordeinde werd naar het paleis gereden. Bij het paleis was het wederom zwart van de menschen. De vorstelijke familie begaf zich direct naar binnen. Spoedig daarna ver spreidde zich het publiek- Indrukken van het balkon van het Haagsche Paleis. Een overgelukkige vorstelijke familie. -GRAVENHAGE, 9 September. De dui zenden en duizenden, die gisteravond voor de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gedefileerd, zullen er zeker verlangend naar zijn, te weten, welken indruk deze massale, jubelende schare op de vorstelijke personen heeft gemaakt, die van het balkon van het paleis af de demonstratie van het be gin tot het einde hebben gadegeslagen. Een verslaggever van het Algemeen Neder- landsch Persbureau heeft hieromtrent een en ander vernomen van mr. Th. Bautz, voorzit ter van de Haagsche afdeeling van het Na tionaal Jongeren Verbond, die zich met zijn medebestuursleden eveneens op het balkon bevond. De heer Bautz zeide, dat het hem duidelijk is, dat de prinses, evenals haar moeder en haar toekomstige gemaal, overgelukkig is. Herhaaldelijk verzekerde Hare Koninklijke Hoogheid mij, aldus de heer Bautz, dat zij deze betooging, juist door de spontane deel neming, buitengewoon indrukwekkend vond. De Prinses zeide mij woordelijk: „Ik kan niet allemaal beseffen, dat dat nu voor ons is. Ik ben toch zoo gelukkig". De Koningin maakte een even gelukkigen indruk als de Prinses. Hoewel het lange staan Hare Majesteit merkbaar vermoeide, wilde zij zich geen oogenblik terug trekken. Zooals een echt gelukkige moeder dat zou zeggen, vroeg de Koningin mij, aldus de heer Bautz: „Hoe vondt U hun aankomst, beiden in een two-seater?" Allen die hiervan getuige zijn geweest het is ter plaatse wel op ondubbelzinnige wijze gebleken waren verrast en diep ont roerd door het eenvoudige karakter van dezen intocht. Eenvoud is inderdaad een van de meest markante eigenschappen van ons volks karakter en juist om dezen reden heeft de entree van het prinselijk paar in de koninklij ke residentie zulk een indruk gemaakt. Voortdurend sprak de Prinses met den Prins, om hem niets te doen missen van de gebeurtenissen, die mede te zijner eere plaats vonden. Hartelijk lachte het paar, wanneer spreek koren een nadrukkelijk B. E. N. N. O. aanhie ven. Ook voor het samenspelen van de ver schillende muziekkorpsen had het jonge paar bijzondere aandacht. Toen de stoet tenslotte ontbonden werd, kon de Prinses geen woorden van afscheid vinden voor het haar omringende N. J. V.-bestuur. „Hebt gij nog met prins Bernhard gespro ken?" vroeg tenslotte de verslaggever van het A. N. P. De heer Bautz antwoordde, dat de Prins hem na afloop van het défilé in zuiver Hol- landsch met een zeer correcte uitspraak, voor de hulde bedankt had. De Prins verzekerde, het niet moeilijk te vinden, onze taal te leeren en zijn best te zullen doen, haar spoedig als een Nederlander te spreken. „Hij maakt een ongelooflijk sympathieken indruk, heeft een knap, open gezicht en glim lachte voortdurend, een innemend vorstelijk persoon, die kennelijk ontroerd was door de bewijzen van aanhankelijkheid en innig dank baar voor het warm onthaal," zoo besloot mr. Bautz het onderhoud. Middelbare Technische School Steeds meer leerlingen. Voor den cursus 19361937 bedroeg het aantal aanmeldingen voor nieuwe leerlingen 280, waarvan konden worden geplaatst 149. De M.TJ3. te Haarlem telt thans 520 leerlin gen. waarvan 110 zijn geplaatst in het derde of practisch leerjaar. Op de school zelf zullen dus aanwezig zijn 410 leerlingen, een getal grooter dan ooit te voren. Van de 520 ingeschrevenen zijn geplaatst in de Afdeeling: M a oS c3 a ci Totaal. C) Bouwkunde 12 18 15 13 58 Weg- en Waterbouwk. 21 28 22 30 101 Werktuigbouwkunde 36 38 38 42 154 Electrotechniek 23 27 28 30 108 Scheepsbouwkunde 5 5 7 9 26 Vliegtuigbouwkunde 25 26 22 23 Totaal 122 142 110 146 520 De nieuwe afdeeling Vliegtuigbouwkunde telt thans 73 leerlingen, waarvan 22 in het laatste studiejaar, dus meer dan de raming geweest is bij de oprichting van deze afdee ling. Allés bij elkaar genomen kan dus gecon stateerd worden, dat de M.T.S. Haarlem zich in buitengewoon gezonden bloei bevindt. De Bilt voorspelt t Zwakken tot matigen veranderlijken, later Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvanke lijk droog weer. Later weinig of geen regen in het Westen. Warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 765.5 m.M. te Toulouse. Laagste 750.3 m.M. te Breslau. Beter weer. De depressie, die in geheel West- en Cen- traal-Europa storm en regen bracht, trok langzaam naar het Oostelijk Oostzeegebied en geeft nog slecht weer in Centraal-Europa tot in Zwitserland en de Oost-Alpen. In ons land steeg de luchtdruk gisteren snel en nam de wind af. Op den Oceaan ligt een nieuwe depressie, die de barometers in Ierland weer deed dalen en den wind naar Zuid krimpen. Een lang gerekte rug van hoogen luchtdruk van Lapland over de Noordzee naar Spanje scheidt beide depressies in het Oosten en Westen. Terwijl op het vasteland de tempera turen betrekkelijk laag zijn en ook in de bovenlucht groote koude werd waargenomen, melden de schepen op den Oceaan alle zeer hooge temperaturen. In de middelgebergten heerscht nog storm, in de Alpen ligt de tem peratuur van nul graden beneden 2500 meter en moet boven dit niveau veel sneeuw ge vallen zijn. Santis had 10 m.M. neerslag. In Ierland valt lichte regen onder invloed van de Oceaan depressie. Deze laatste toont echter geen groote activiteit en het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving rustig en droog zal blijven met hoogere tempe ratuur. BAROMETERSTAND Vorige stand 750 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. THERMOMETERSTAND Hoogste heden 63 gr. F. Laagste hedennacht 54 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m, 9,51 uur; n.m. 22.30 uur. Strand berijdbaar van 14.45—20.30 uur. Donderdag v.m. 11.22 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.2021.30 uur. kunt U nog profiteeren van de ZOMER- PRIJZEN. a 2.05 HARMEN?ANSWEG 67 A TELEF. 16100. (Adv. Ingez. Med.) o.a. (Reeds in een deel der vorige oplaag opge nomen.) Moeilijkheden tusschen de gemeente en E. D. O. B. en W. schrijven aan den raad: Nadat de voetbalterreinen in het Noorder- Sportpark gereed gekomen waren, hebben wij aan de Haarlemsche Footballclub „E. D. O.", die als huurster van die terreinen in aan merking kwam, een ontwerp-huurovereen- komst ter beoordeeling toegezonden. In deze overeenkomst werd de huurprijs vastgesteld op f 2000 per jaar, zoolang „E.D.O." in de 2e klasse van den K.N.V.B. zou spelen, welk be drag bij promotie naai- de le klasse van dien bond zou worden verhoogd tot f 2400. Na de toezending van het ontwerp der huurovereenkomst zijn met „E.D.O." lang durige onderhandelingen gevoerd. De bezwa ren van „E.D.O." kwamen voornamelijk hier op neer. dat zij het door het steeds slechter worden van haar financieelen toestand niet raadzaam achtte de terreinen voor de hier voor genoemde bedragen te huren. Daarom hebben wij tenslotte aan ..E.D.O." voorgesteld deze bedragen te bepalen op resp. f 1500 en f 1900. Ook deze tegemoetkoming heeft ech ter geen resultaat gehad, zoodat op dit oogen blik een huurovereenkomst nog niet is geslo ten, Zooals hiervoor reeds is gezegd, is de slechte financieele toestand van „E.D.O." van een en ander de voornaamste oorzaak. Een gevolg van dien toestand is echter, dat „E.D.O." een belangrijke schuld aan de gemeente heeft gekregen. „E.D.O." had namelijk inmiddels de terreinen in het Noorder-Sportpark in gebruik genomen, waardoor de huur zoolang de nieuwe huurovereenkomst niet was gesloten werd berekend naar f 1600 per jaar, het bedrag waartegen het oude terrein aan den Middenweg aan „E.D.O." was verhuurd. Op 1 Augustus 1936 bedroeg de huurachterstand echter f 3.466,68, terwijl bovendien op dien datum een achterstand in de betaling der vermakelijkheidsbelasting was ontstaan ten bedrage van f 1544.63. Een totale schuld aan de gem-eente derhalve van f 5011,31. Aan dezen ongewenschten toestand dient zoo spoedig mogelijk een eind te worden ge maakt en wij hebben daarom aan „E.DO." het voorstel gedaan met haar een overeen komst aan te gaan, waarbij de gemeente van haar overneemt tegen de getaxeerde waarde van f 6000 de op de bij haar thans in gebruik zijnde terreinen aanwezige opstallen. Daarbij zou „E.D.O." dan het recht verkrijgen binnen 15 jaren na de dagteekening van deze over eenkomst te allen tijde de opstallen van de gemeente terug te koopen tegen de op dat oogenblik geldende boekwaarde. Het ligt in onze bedoeling met dit bedrag ad f 6000 te verrekenen het bedrag der schuld van „E.D.O." aan de gemeente en het eventueel restant te beschouwen als waarborgsom voor de regel matige betaling van de door „E.DO." in de toekomst aan de gemeente verschuldigde huurgelden. Voorts hebben wij aan „E.D.O." bericht, dat wij in beginsel bereid zijn om, na het tot stand komen van vorengenoemde overeenkomst, onze medewerking te verleenen aan het sluiten van een huurovereenkomst, waarin een huurprijs wordt vastgelegd van f 2000 per jaar. Deze huur zou dan zijn sa mengesteld uit een bedrag ad f 1500 voor ter- reinhuur en een bedrag ad f 500 voor rente en afschrijving op de opstallen. Het rente percentage zou daarbij worden bepaald op 4V2. De kosten van onderhoud, te onzen gen- noegen, van het gehuurde (terrein met op stallen) zullen voor rekening van de huurster moeten komen. Het bestuur van „E.D.O." heeft ons bericht met deze regelingen accoord te kunnen gaan. B. en W. stellen den raad daarom voor te besluiten tot aankoop van genoemde opstal len voor een bedrag van f 6000 en tot verhuur aan „E.D.O." van de drie hiervoor genoemde voetbalterreinen in het Noorder Sportpark tegen een huurprijs van f 2000 per jaar en voorts onder nader door ons te stellen voor waarden. Het Lunapark. De Middenstands Centrale voor Haarlem en omstreken heeft o.m. aan den Gemeenteraad geschreven: De Middenstands Centrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten meent u te moeten mededeelen, dat de Middenstands Centrale een Lunapark sterk afkeurt. Erkennende dat door pachtgeld en ver makelijkheids-belasting een belangrijke som in de gemeentekas vloeit, moet aan den an deren kant toch rekening gehouden worden met de herkomst van deze gelden. Geen tegenspraak meent de Centrale te ontmoeten Wat ter verbetering te doen is. ANTHONIESTRAAT. De Anthoniestraat vormt nog steeds een der gevaarlijkste punten in ons stadsverkeer. Aan het begin en het eind is een stukje ver breed, maar het middengedeelte wacht nog op de onteigening of aankoop bij minnelijke schikking. Dat duurt wel lang! Herhaaldelijk zit het verkeer hier in de knoop, vooral als een lange tramtrein pas seert. Tot ernstige ongelukken komt het ge lukkig niet, dank zij de omstandigheid dat ieder daar op gevaar bedacht is en „kruipt'. Het verkeer door de Anthoniestraat is de laatste maanden wel afgenomen doordat de brug over het Zuider Buiten Spaarne in ge bruik genomen is. Toch blijft verbreeding van de Anthoniestraat dringend noodig. wanneer zij poneert, dat het overgroote deel van deze gelden door Haarlemmers zal wor den opgebracht. Hierbij komt nog, dat wanneer de exploi tant een belangrijk bedrag durft te garan deeren er ook nog een flinke som daarboven zal verdiend worden. Dit geld zal met den exploitant Haarlem verlaten. Het door het publiek aan het Lunapark bestede geld, zal niet besteed worden bij den winkelier. De Centrale vreest daardoor een direct be langrijk nadeel voor den Middenstand. Dit nadeel zal niet gecompenseerd worden door leveranties van levensbehoeften en derge lijke aan de exploitanten, welke in verhou ding maar zeer gering zullen zijn. De middenstandscentrale verzoekt uwen Raad bij uwe besprekingen met deze wen- schen rekening te houden en indien mogelijk overleg te plegen met de Gemeentebesturen van de omliggende gemeenten, opdat ook daar een dergelijk Lunapark niet zal ge houden worden. Een aanvankelijk plan van Prins Bernhard. Naar wij vernemen lag het aanvankelijk in de bedoeling dat de verloving pas omstreeks Kerstmis openbaar gemaakt zou worden. Prins Bernhard zou juist heden naar Amsterdam gekomen zijn om eenige maanden te werken op de kantoren van de Koopmansbeurs om op deze wijze Nederland en zijn bevolking te leeren kennen. Er was evenwel iets uitgelekt over het aanstaande engagement en daarom werd besloten reeds nu tot openbaarmaking over te gaan. Het plan van den Prins om nu eerst eenige maanden op de Koopmansbeurs te gaan werken is opgegeven. De verloving van Prinses Juliana. Verschillende bladen hebben uiting gege ven van hun medelven met de verloving van Prinses Juliana. Wij laten hieronder eenige persstemmen volgen: De toewijding, waarmee H.M. de Koningin het eenige kind, onze Prinses, geboren uit het huwelijk met Z.K. Prins Hendrik, voor bereidde tot haar toekomstige souvereiniteit, deed ons volk, zoo schrijft „de Tijd", niet vergeten, dat alleen een gelukkige echtver- eeniging de vervulling in het verschiet stel de van de wenschen, levend in het Konink lijk Huis en zijn onderdanen. Dat de moei lijke keuze van een toekomstigen geniaal mocht gescheiden onder de wijze voorlich ting van de Koninklijke Moeder der Prinses is een waarborg te meer voor de vernieuwde vooruitzichten der dynastie. De hartelijkste gebeden en wenschen ver zekeren den jongen Prins het nationale wel kom aan de zijde van Prinses Juliana. Heuglijke tijding. Met groote blijdschap en innige dankbaar heid heeft ons volk kennis genomen van het bericht, waarin de vei'loving van Prinses Juliana wordt aangekondigd, schrijft de „Standaard". Reeds eenige jaren was naar deze heug lijke tijding uitgezien. Niet alleen tot hand having der Dynastie begeerde ons volk een huwelijk van Prinses Juliana, doch even be slist hoopte het op een huwelijk, dat ons Koningskind zelve gelukkig zou maken. Want juist omdat ons volk de Prinses zoo teeder en innig liefheeft, bad het Haar een huwelijk toe, dat Haar zelve weelde voor het hart en innig geluk mocht brengen. Doch juist daarom is thans, nu de verlo ving plaats greep, aller vreugde ook te groo ter en de ongedwongener. Want al kent nie mand den jeugdigen Prins, op Wien de keuze onzer Prinses viel, ons volk is overtuigd, dat zijn Prinses een keuze deed, die onder Gods onmisbaren zegen en Haar zelve huwelijks geluk waarborgt èn tegelijk beantwoordt aan wat Nederland in den Gemaal van zijn toe komstige Koningin behoeft. Reeds ontvingen wij omtrent persoon en karakter van Prins Bernhardt von Lippe- Biesterfeld een onverdeeld gunstig getuige nis. Moge zijn wonen onder ons wederzijds leiden tot een groote toegenegenheid en warme liefde. God zegene Prins en Prinses! Blijde mare in donkere dagen. Zoo vangt de „N.R.Ct." haar artikel aan bij de verloving van Prinses Juliana en Prins Benno. Een juichtoon zal uit de harten van ons volk opwellen over deze heuglijke gebeurte nis. Met groote vreugde en hartelijk mede leven in het geluk van het Koninklijk Huis, zal het bericht van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld ontvangen worden. Bij de hechte en innige banden, die ons met de Koninklijke Familie verbinden, ver plaatsen wij ons vanzelf in de zonnige stem ming, die daar op dit oogenblik zal heer- schen. Na het overlijden van de Koningin- Moeder en van Prins Hendrik, was het een zaam geworden om onze Koningin en Haar Dochter, nóg eenzamer dan het reeds bij vorstelijke personen van dien rang pleegt te zijn. En nu zal daar opeens uit jonge liefde nieuw leven opbloeien en zijn licht ook naar buiten verspreiden. Dat op deze vorstelijke verbintenis een gelukkig huwelijk moge volgen, zal ons aller hartgrondige wensch zijn. Onze Prinses heeft zich aller liefde verworven door Haar een voudig optreden. Van Haar geestelijke ver mogens is steeds met lof getuigd. Zoo moge ons volk in deze keuze van Haar, die het met Haar Moeder op de handen draagt, de belofte zien van een nieuwe, schoone toe komst, die voor deze twee jonge menschen en, laat ons hopen, ook voor het land zal zijn weggelegd Van groote beteekenis. „Onze Prinses verloofd. Een vorstenzoon komt van dicht aan onze grenzen tot ons over en reikt Oranje's jongste telg de hand ter trouwe", schrijft het Handelsblad. Hoe groot in beteekenis is de band, die ge legd wordt tusschen onze Prinses, onze troon opvolgster en den Prins, die zijn land verlaat om een der onzen te worden. Van hoe vèr-strekkenden invloed zal deze verbintenis kunnen zijn voor onze dynastie en voor de toekomst van ons Koninkrijk! Om het verband, dat nu gesloten wordt, weven zich de gedachten, de beden van ons volk. Uit de smartelijke herinnering aan wat nog niet zoo lang geleden werd verloren door den dood die rondwaarde om den troon der Oranjes, heft het hart van Nederland zich op tot blijde vreugde, die zich niet tempeen laat door der tijden somber verschiet. Het is alsof de goedkeurende blik van den vader pn de regeerende oude handen van de groot moeder op beide vorstenkinderen rusten. En stil ruischt ons amen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2