I WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 HAARLE M'S DAGBt 9 SPORT EN SPEL CRICKET. De wedstrijd Nederland Kent County C. C. Hoe goed 'het team is, dat ons Nederlandsch Elftal partij moet geven kan men opmaken uit de enkele bijzonderheden, die wij over de Engelsche spelers laten volgen. De 36-jarige captain A. P. F. Chapman, all-round sportsman bij uitnemendheid, een populaire figuur in de Engelsche cricketwe reld, is een uitstekend aanvoerder en een prima batsman. Scoort 11 jaar oud zijn 1ste honderd in schoolcricket en 2 jaren later een dubbele century. Debuteert in county-cricket (1920) voor Cambridge tegen Essex spelend met een score van 118. Speelt in 1924 voor Kent en is in 1926 de captain van het Engel sche test-team dat de vermaarde .Ashes" op de Australiërs in de 5de beslissende match op den Oval weet te heroveren. Chapman is een hard slaand lefthander, een prima slip- fielder. Centuries in 1ste klasse cricket: 28. B. H. Valentine (28 j.) een uitstekend batsman, bekend om zijn buitengewoon sterk leg-spel. Cambridge-blue in 1929 2de cap tain van Kent, meermalen genoemd als toe komstig Engeland-captain. Toerde met Jar- dine's team in Indië, scoorde 1122 runs. Hoog ste totaal per seizoen 1738 runs (1933) waar onder 5 centuries. W. H. V. Levett (27 j.) de evenknie van Ames als wicketkeeper. Hij liet de vorige week in den wedstrijd M.C.C. 96 en 426 geen enkele bye door. Een goed batsman en prima fielder bovendien. C. H. Knott (35 j.) een vrijspelend bats man Oxford-blue tegen Cambridge in 1922 1923 en 1924. Captain in laatstgenoemd sei zoen. Scoorde in clubcricket te Tonbridge 372* in ruim 3 uren. F. G, H. Chalk, eveneens een hard slaand en stijlvol batsman, de jongste speler (25 j.) van het team. Oxford-blue, captain in 1934. Hij scoorde in 1933 en 1934 voor Kent meer dan 1000 runs per seizoen, waaronder 6 cen turies. I. S Akers-Douglas (27 j.) scoorde in 1928 voor Eton tegen Harrow 158. In 1932 2de op de batting-averajes van Kent met een ge middelde van 37. 13. Van de 5 professionals behooren de vetera nen Trank Woolley (49 j.) en „Titch" Free man (47 j.) tot de spelers die gedurende de laatste 25 jaren een groote rol op de cricket- velden gespeeld hebben. Trank Woolley, in dubbele beteëkenis de grootste speler van het team, een lefthan der, is wel een der beste all-rounders, die Engeland ooit bezeten heeft. Een sierlijk batsman, wiens cijfers in 30 jaren cricket behaald, alles zeggen. Runs: meer dan 55000; wickets: meer dan 2000; catches meer dan 1000; centuries 135 (8 dubbele). Scoorde in één seizoen (1928 3352 runs. een totaal dat alleen door Tom Hayward overtroffen is ge worden. Speelde in 64 testwedstrijden waar van 29 achtereenvolgende tegen Australië. Scoorde Vrijdag 79 tegen Br.-Indië. .Titch" Freeman, een kleine tenegere slow- bowler, heeft met den bal merkwaardige dingen gedaan. Aantal wickets sinds 1914: meer dan 3700! Nam in 17 achtereenvolgen de jaren meer dan 100 wickets en daarvan in 8 achtereenvolgende (192735) meer dan 200 wickets per seizoen. Is recorthouder met een totaal van 304 in 1928 behaald. Nam in 1929 en 1931 tegen Lanes en in 1930 tegen Essex 10 wickets per innings en in 4 jaren tijds (19281931) maar even 1122 wickets. Ashdown (W. H.) 37 jaar oud, een pracht- bat, opende verscheidene jaren met Hardinge de innings voor Kent. Dit paar scoorde 12 maal meer dan 100 runs voor het 1ste wicket. Aantal centuries 39, waarvan 6 in het afge- loopen seizoen; gescoord o.a. 187 tegen Gla morgan. Todd (L. J.) 29 j, een uitstekend all-roun der en momenteel wel de beste bowler van het team. Haalde dit jaar voor de eerste maal een .double" in county-cricket door over de 10C0 runs te scoren en meer dan 100 wickets te nemen. Met Lewis en Wright (vooral laatstge noemde heeft dit jaar goed werk met den bal gedaan) en den fastbowler Watt, alle drie jonge spelers, beschikt Chapman over een gevarieerden aanval, die slechts met sterk batten overmeester kan worden. WIELRIJDEN. MERKENS WINT TE KOPENHAGEN. Uit Kopenhagen: Op de Ordrubaan heeft de Duitsoher Toni Merkens Dinsdagavond zijn eersten wedstrijd als prof. gereden. Hij behaal de een fraaie overwinning op Falk Hansen, door in twee ritten te zegevieren. Ook won hij een handicaprace over 6 ronden (2220 M.) voor Boedtker en Grundahl Hansen. ROEIEN. DE „HOLLAND-BEKER '-WEDSTRIJDEN. Voor de wedstrijden van de „Holland-Be ker'"-wedstrijdvereeniging en den Amster- Üamschen Roei Bond op 18 en 19 September a.s. zijn de volgende inschrijvingen binnenge komen; Hollandbeker: Société de Regates Remoises (R. Boizel); R. V. Rüsselsheim (W. Füth); Akademicki Zwiazek Sportowy Warszawa (J. Kepel); Mainzer R. V. (T. v. d. Bergh); Wil lem 3 (H. ten Houten). Skiff juniores B: Koelner R. V. 1877 (R. Botz); Ruderverein B'ayer (B. Broockmann); R. en Z. V. ((Poseidon" (B. Mosco); R.C. „Saar" (P. Kom)Willem 3 (M. A. H. Schroe- der) Skiff juniores A. Koelner R. V. 1877 (H. Meuser); Ruderverein Bayer (E. Schunck) Ruderverein Bayer (H. Grimberg): Mainzer R V. (K. Schubert)Willem 3 (K. F. Meyer) K.A.Z. en R.V. „de Hoop" (J. Zeegers Jr.). Overnaadsche skiff (nationaal)A.R.S.A. (H. de Jong); Willem 3 (K. F. Meyer). Double scull: Société des Regates Remoises (B'oizel/Giriat)Koelner R.V. 1877; R.V. Rüs selsheim (W. Bitz/Füth). Double scull juniores: Ruderverein Bayer (Grimberg/Broockmann)Mainzer R.V. (Wann/Schubert). Lichte sciff nationaal: K. A. R. en Z. V. „de Hoop" (ir. van Niftrik)Willem 3 (P. H. Es- peet). „Willem Hultzerbeker"-vieren: R. en Z.V. „de Amstel". Achtriemsgieken: R. en Z.V. „De Amstel". Vierriemsgieken zonder stuurman: Koelner R. V. 1877; R.C. „Saar". Twee-riemsgieken zonder stuurman: Koel ner R.V. 1877; R.V. Hellas-Offenbach; K.A.R en Z.V. „de Hoop" Amsterdamsehe vieren: K. A. R. en Z.V. „De Hoop"; R en Z.V. „de Amstel" I; R. en Z.V. „De Amstel" II. De inschrijvingen voor de nummers „Willem Hultzerbeker"-vieren en de achtriemsgieken zijn nog tot 13 September a.s. opengesteld. ZWEMMEN. Nieuw wereldrecord van Nida Senff. Op de 100 M. rugslag. Nida Senff. Uit Kopenhagen: Op den tweeden dag van de internationale zwemwedstrijden te Kopen hagen is onze Olympische kampioene Nida Senff er in geslaagd, het wereldrecord 100 me ter rugslag met 1/10 sec te verbeteren en te brengen op 1 min. 15,7 sec. Het oude record stond op naam van Rie Mastenbroek met 1 min. 15.8 sec. op 27 Februari, dit jaar te Am sterdam gevestigd Jopie Waalberg bezette de tweede plaats op de 100 meter schoolslag achter mej. Christen- sen. De tijd van onze landgenoote was 1 min. 28,5 sec. Op de 200 meter schoolslag eindigde mej Waalberg als derde in 3 mm. 6 sec. ach ter de dames Christensen en Soerensen. De voornaamste resultaten waren: 100 meter schoolslag: Dames: 1. Christensen (Denemarken) 1 min. 26.4 sec., 2. Jopie Waalberg (Nederland) 1 min. 28.5 sec., 3. Schiller (Ver. Staten) 1 min. 31.5 seconde. 200 meter schoolslag dames: 1. Christensen (Denemarken) 3 min. 3,8 sec 2. Soerensen (Denemarken), 3 min. 4 sec., 3. Jopie Waal berg (Nederland) 3 min. 6 sec. 400 meter vrije slag: 1. Frederiksen (Dene marken) 5 min. 41,9 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. Kiefer (Ver. Staten) 1 min. 7,9 sec 500 meter vrije slag heeren: 1. Kiefer (Ver. Staten) 6 min. 22,8 sec.; 2. Nusske (Duitsch- land) 6 min. 28,1 sec., 3. Petersen (Denemar ken) 6 min. 34,5 sec. (nieuw Deensch record). Bij haar recordpoging zwom Nida Senff tegen eenige mannelijke concurrenten. VOETBAL. Programma derde klasse. Het programma voor de derde klasse A van Afdeeling II luidt als volgt: 20 September: PostduivenHillinen, Scho tenDelft, HillegomA.S.C. 27 September: HillinenLugdunum, Delft Postduiven, ScheveningenSchoten, A.S.C. Gouda. 4 October: Lugdunum—Delft, Postduiven Scheveningen, Schoten—A.S.C., GoudaHil legom. 11 October: DelftHillinen, Scheveningen Lugdunum, A.S.C.Postduiven, Hillegom Schoten. 18 October: HillinenScheveningen, Lug dunumA.S.C., Postduiven—Hillegom, Scho tenGouda. 25 October: ScheveningenDelft, A.S.C. Hillinen, HillegomLugdunum, Gouda Postduiven. 8 November: DelftA.S.C., HillinenHille gom, LugdunumGouda, PostduivenScho ten. 15 November: GoudaScheveningen. 22 November: A.S.C.Scheveningen, Hille gomDelft, SchotenLugdunum. 29 November: ScheveningenHillegom, DelftGouda, HillinenSchoten, Lugdunum Postduiven. VOETBAL IN ENGELAND. Dinsdag werd voor de Engelsche eerste af deeling gespeeld: Grimsby TownChelsea 30 ATHLETIEK. HELEN STEPHENS IN ACTIE. Uit Toronto: De Olympische kampioene 100 Meter Helen Stephens liep Dinsdag de 100 yards in 10.5 sec. Zij heeft dezen af stand op 3 September van het vorige jaar, eveneens te Toronto, reeds afgelegd in 10.4 sec., doch deze tijd is nog niet als wereld record gehomologeerd. CRICKET IN ENGELAND. De wedstrijden, waarmede het cricketsei zoen in Engeland besloten werd. hadden het volgende resultaat: M. C. C. (Austr. XI) 397-9 (E. R. T. Holmes 146, Hardstaff 97, R. E. S. Wyath 38, Ducworth 33*) en 1746 draw te gen Levinson Gowers XI 206 en 2448 (Sutt- cliffe 102). Gentlemen 257 257 (R. C. M. Kingston 115) enl024 tegen Players 3967 en 1728 draw. In dezen wedstrijd kwamen o.a. voor de Gentlemen uit: Chapman, Valentine, Chalk. Levett, Tindall en voor de Players Woolley, Freeman en Todd, zeven spelers van Kent die wij Zaterdag en Zondag in Den Haag zullen zien spelen. WATERPOLO. H. P. C. 20 JAAR. De Heemsteedsche Zwem- en Poloclub be staat 6 October a.s. twintig jaar. Ter gele genheid van dit vierde lustrum zal o.a. een feestavond worden belegd. H.P.C. telt mo menteel 59 donateurs, 90 heerenleden. 32 da mesleden. 60 meisjesadspiranten en 62 jon- gensadspiranten, totaal dus ruim 300 leden. ZEILEN. DE ZEILWEEK TE BURNHAM. Uit Burnham: De storm, die Maandag over Burnham raasde, was Dinsdag een weinig verminderd, waarop besloten werd alle sche pen te laten starten. Zwaar gereefd gingen de meeste schepen door den start. Vooral de Sharpies hadden het zwaar te verantwoorden. Onze landgenooten zetten hun overwinningen voort. De uitslagen luidden: 12 M. sharpies: 1. Dinges (Borgerhoff Mulder) tijd 1 uur 11 min. 48 sec. 2. Trinil (Coops) tijd 1 uur 13 min. 43 sec. 3. Houri (Engeland) tijd 1 uur 16 min. 7 sec. De derde Nederlandsche boot, de „Sirocco" (Sijthoff) kwam als .zesde aan in den tijd van 1 uur 19 min. 30 sec. De teamraces in den namiddag werd ge wonnen door Dinges in 1 uur 21 min. 12 sec. 2. Cutty Sark (Engeland) tijd 1 uur 22 min. 55 sec. 3. Trinil, tijd 1 uur 23 min. 3 sec. De „Sirocco" eindigde als vijfde in 1 uur 27 min. 57 sec. Startbooten: 1. Pirate (Baerselman) tijd 1 uur 39 min. 5 sec.; 2. Paka (Engeland) tijd 1 uur 45 min. 23 sec; 3. Carlarena (Engeland 1 uur 47 min. 31 sec. De ,Mona" bestuurd door den Duitscher Von Reutschler, brak den mast. SCHAKEN. Dr. Max Euwe te Heemstede. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der Heemsteedsche Schaakclub houdt het be stuur Zaterdag 12 September van 3 tot 5 uur in Café-Restaurant „Boekenrode" receptie, 's Avonds spreekt de wereldkampioen Dr. Max Euwe in hetzelfde gebouw over het on derwerp: „Ervaringen in Nottingham". BILJARTEN. COMPETITIE 1936/1937. In verband met de verlate inschrijvingen en andere omstandigheden zal de eerste ronde van de a.s. competitie van den Ned. Biljart bond beginnen op Maandag 19 October e.k. ZILVEREN JUBILEUM VAN „B. C. HAARLEM". De Haarlemsche biljartclub „B. C. Haarlem", een der oudste op dit gebied in ons land en onze stad, heeft ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan op 17 December e.k. nederlaag- wedstrijden in twee afdeelingen, waarvan één in cadre- en één in librespel, uitgeschreven, waarvoor een groot aantal prijzen wordt uit geloofd. Hieraan zullen vele biljartclubs uit Haarlem en andere plaatsen deelnemen. DAMMEN. DAMVEREENIGING „D. O. S." In het clublokaal der Damvereeniging „D. O. S." werden de zomer- en medaille wedstrij den voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Zomerwedstrijd. Afd. I. F. Mollema remise met C. Vrolijk; C. Vrolijk wint van J. Spijker; H. Casse remise met W. Dijkhof. Afd. II. H. J. van Berk wint van F. B. Dinkla; P. Heidwieller remise met T. B Dinkla. Afd. HI: H. Le Noble wint van S. Vermeer. Medaillewedstrijd: S. Stienstra Si*, wint van H. Le Noble; H. J. van Berk wint van G. A. Ottolini; G. A. Ottoline wint van S. Vermeer; E. Borger wint van P. Heidweiller; F. Mollema wii. - van S. Stienstra Sr. SIMULTAAN-SEANCE C. J. LOCHTENBERG. Donderdag 10 Sept. zal in het clublokaal van de Damclub Oosterkwartier aan de Zo- mervaart (clubhuis speeltuinvereeniging) door C. J. Lochtenberg een simultaan-séance gehouden worden ter propaganda van het Damspel. De deelneming aan de séance is geheel vrij. Het bestuur van de damclub Ooster kwartier stelt voor de winnaars, niet club leden, eenige prijsjes beschikbaar. WEDSTRIJD VOOR NIET-LEDEN. Door de damclub Oosterkwartier wordt een wedstrijd georganiseerd voor niet-clubleden z.g. thuisdammers, Hieraan kunnen dus al leen deelnemen dammers, die niet in club verband spelen. Tijdens de simultaan is er gelegenheid tot inschrijving. Voor de eerste drie aankomenden in dezen wedstrijd zijn ook eenige prijsjes beschikbaar. DAMES-HOCKEY. ROOD-WIT. De Dames-Hockeyclub Rood-Wit te Heem stede heeft voor dit seizoen den heer J. Kam- meijer als trainer aangesteld. BESLISSINGSWEDSTRIJD. De beslissingswedstrijd tusschen het Bus- sumseh Schaakgenootschap en het Haar- lemsch Schaakgezelschap, welke voor laatst genoemde club een promotie naar de eerste klasse van den K. N. S. B. kan meebrengen, wordt gespeeld op Zaterdag 12 September a.s., te 6.30 uur, in Amsterdam. SUCCES VOOR DE HAARLEMSCHE POSTFANFARE. De Haarlemsche Postfanfare onder leiding van den dirigent, den heer S. Ph. Vlessing, heeft gisteren te IJmuiden een mooi succes behaald in den marschwedstrijd, die daar ter gelegenheid van de feestweek gehouden werd Niet minder dan 10 muziekverenigingen na men hieraan deel. Onze stadgenooten wisten den eersten prijs te behalen met het bijzon der fraaie totaal van 39 punten (het maxi mum, dat gegeven werd. was 40). Na deze kranige prestatie heeft de Post fanfare nog deelgenomen aan den optocht, die gisteravond ter viering van de verloving van de Prinses door Haarlem's straten ge houden werd. FLORALL4-VEREENIGING. De officieele opening van hare jaarlijk- sche tentoonstelling zal plaats hebben op Zaterdag 12 September ten twee ure in het gebouw „St. Bavo". Smedestraat. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 22 September 1936 des namiddags te 8 uur in het gebouw Nassauplein 4—6. Georganiseerde economische voorlichtingsdienst. Door minister Gelissen geïnstalleerd. Dinsdag heeft minister Gelissen den gere- organiseerden economischen voorlichtings dienst geinstalleerd. Deze dienst, die een af deeling is van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, is sedert enkele dagen gehuisvest in het pand Rijnstraat 24, 's Gravenhage. Bij de installatie varen tegenwoordig de directeur-generaal van handel en nijverheid, dr. H. M Hirschfeid, de directeur van de han- delsaccoorden. de heer A. Tn. Lamping, en vervolgens het geheels personeel van den nieuwen dienst. Minister Gelissen wees in zijn installatie rede op het belang van de economische voor lichting voor de regeering en voor het be drijfsleven. Vervolgens heeft ar. H. M. Hirsch feid het woord gevoeld. Dr. T. P van der Kooy, de leider van den voorlichtingsdienst, beantwoordde beide spre kers en sprak daarna zijn medewerkers toe. Ten slotte heeft de minister de verschillende onderdeelen van den dienst in oogenschouw genomen. TOESTAND M. O. TE HAARLEM Aan het verslag omtrent de toestand van het Middelbaar onderwijs te Haarlem over 1935, uitgebracht aan den Gemeenteraad door het Plaatselijke Commissie van Toezicht op het M.O. te Haarlem, is het volgende ontleend. In de werkwijze der commissie kwam eenige verandering, doordat het schoolbezoek, dat tot dusverre incidentieel plaats vond, syste matisch geregeld en opgedragen werd aan de Sub-commissies, die geregeld verslag uitbren gen in <Te vergaderingen. Hierdoor is een nauwer contact met de scholen verkregen. Aan het gemeentebestuur werd het verzoek gedaan, bij de vervulling van vacatures zoo veel mogelijk rekening te willen houden met de belangen van jonge werklooze leeraren. Op enkele scholen, met name de le H.B.S. B. en de Gem. Avondschool voor Nijverheids onderwijs, viel een vermindering van het aantal aangiften van nieuwe leerlingen waar te nemen. Na het ten vorigen jare aan de le H.B.S. B met 5-j. cursus (Zijlvest) gehouden eind examen, is de laatste Litterair-Economische klasse van de school verdwenen. De directeui is van oordeel, dat de opheffing van de Lit terair-Economische afdeeling een remmen den invloed op de aangifte van nieuwe leerlin gen voor de school heeft gehad. Over de Middelbare School voor Meisjes met 5-j. cursus wordt gezegd, dat het ge bouw op zichzelf en de ruime binnenplaats een enorme vooruitgang beteekenen bij wat de Krocht bood. Na de zomervacantie moest door de toeneming van het aantal leerlingen een 11e klas worden gevormd, waardoor het docentenpersoneel uitgebreid werd. In ver band met het Ministerieel besluit van 22 Februari 1935 is de erkennning gevraagd en verkregen voor de Midd. School voor Meisjes zoodat thans het einddiploma dier school aanspraak geeft op rechten, die daaraan reeds zijn en nog zullen worden verbonden. ICH HABE IN WIEN FINEN WALZER GETANZT. Het gezelschap van Fritz Hirsch komt in den Stadsschouwburg-slechts een enkele op voering geven van een geheel nieuw werk. Deze opvoering is bepaald op Woensdag 23 September a.s Men brengt dan „Ich habe in Wien einen Walzer getanzt", een operette waarvan de bekende folklorist Dr. Bernard Grün de oude Slavische melodieën heeft gear rangeerd. Het libretto schreven twee jonge kunstenaars die lrun sporen op dat gebied reeds hebben verdiend: Julius Wilhelm en Pe ter Herz. Bij het ensceneeren van dit werk, zooals gewoonlijk onder leiding van Fritz Hirsch, werd ook zeer veel zorg besteed aan het plastische gedeelte. Otto Aurich heeft ver schillende volksdansen ingestudeerd en Irma Herlitz uit Boedapest treedt als solo-danse res op. De handeling speelt zich omstreeks 1840 af in Hohenau, een plaatsje aan de grens van Hongarije en Slowakije. Zeer op den voorgrond treden Friedl Dotza en Liesl Frank, de twee mooiste meisjes van Hohenau. Allebei zijn zij met Boheemsche muzikanten verloofd en. de één is wel gelukkig in de liefde, maar de an der niet. Voor deze muzikanten spelen Paul Harden en Otto Aurich. Een gedeelte speelt zich af op het kasteel Hohenau, waar Fritz Hirsch in de gedaante van Baron Hektor von Radetzky het hoogste woord voert en waar hij als de beschermengel optreedt van al de ver loofde paartjes en dat zijn er in dit geval drie Walter" Triebei is de altijd goed gehumeurde Vader Prokop. Andere rollen zijn in handen van Mady Meth, Norbert Kobler, Gustav Pretsch, Leo Reicher, Hans Blume, terwijl Gertie Kuthan als Comtesse Lily het roman tische jonge meisje uitbeeldt. Gerard Vroom werd door de muziek geinspireerd tot kleurige décors. Sophie Degenhardt droeg als gewoon lijk zorg voor de costumes De muzikale leiding berust bij Hans Lichtenstein. OPRUIMING VAN TRAMRAILS. Dinsdag is men begonnen met het op ruimen van de tramrails op de Raaks, n.l. klein stukje trambaan, herinnering aan de nabij de Raaksbrug. Menige wielrijder heeft er de gevolgen van ondervonden, dat dit kleine stukje trambaan, herinering aan de lijn Verwulft—Overveen, nog een paar jaren is blijven liggen. De rails in de bocht bij w postkantoor liggen vooral voor de wielrijders gevaarlijk; menigeen is er geslipt. Zullen de resteerende tramrails in de Oude Gracht nu ook tegelijk worden verwijderd? Zij liggen er al even hinderlijk voor het ver keer. ARB. TOONEEL VER. „VOORUITGANG". Op de laatst gehouden jaarvergadering van de Arbeiders Tooneel Ver. „Vooruitgang" is het bestuur als volgt samengesteld: Cor Zwart voorzitter, Jan Hundling, secretaris, mevr. Spronk, penningmeesteres, L. van Meerum. commissaris. De plannen voor het a,s. seizoen zijn uitvoe rig besproken. Het seizoen wordt geopend met een bonten avond. Naast enkele één-acters zullen Cor Zwart en Wim Gaffel enkele nieuwe liedjes brengen terwijl er tevens gelegenheid zal zijn voor een dansje. Ook staat er een kindermiddag op het pro gramma met poppenkast, toonèéi en waar schijnlijk het optreden van Selim den buik spreker. Voor den eersten tooneelavond in dit seizoen heeft „Vooruitgang" in studie „De Dienst knecht in het huis", zedenspel in 5 bedrijven door Charles Bann Kennedy. Ex-leeraar laat zich totaal ruineeren. Door een jongen. In den loop der jaren gaf hij 30.000. Dader legt niet-volledige bekentenis af. Dezer dagen is zooals wij meldden, door de recherche van het hoofdbureu te Amsterdam een 19-jarigen jongen, een „koopman in stof fen" gearresteerd, die ervan werd verdacht een godsdienstleeraar voor meer dan f 30.000 te hebben opgelicht. Aanvankelijk had de jongen verteld, dat hij namens een commissie was opgetreden, die werkte voor het eerherstel van den godsdienst leeraar, die twee jaar geleden door het bestuur van een Instituut was ontslagen. Hij had ver schillende brieven en opdrachten aan den leeraar getoond, die door de comitéieden zouden zijn geschreven De jongen heeft zoowel voor de politie als voor den rechtercommissaris een volledige bekentenis afgelegd. Het comité bestond slechts in zijn fantasie. De oplichting begon met f 450. noodig voor een „geheim proces" tegen het bestuur, dat het ontslag had gegeven. Telkens kwamen er goede berichten bij den leeraar binnen, welke aanleiding waren tot nieuwe stortingen. Op deze wijze was het slachtoffer medio 1935 reeds f 20.000 kwijt geraakt. Toen hij daarop tegenover zijn pupil van achterdocht blijk begon te geven, zeide deze de zaak niet meer te vertrouwen, daar hij den tusschen persoon, die de gelden voor het co mité in ontvangst nam niet meer kon vinden. Zoowel mondeling als schriftelijk drong de pupil er bij zijn slachtoffer op aan de zaak bij de politie in onderzoek te geven. Immers ook de leerling had van de f 42.000, die hij op een half lot in de Staatsloterij beweerde te hebben gewonnen, f 38,000 aan het comité kwijt geraakt. De leeraar was het er niet mee eens, hij wilde de politie er in geen geval in kennen. Het kwaad zou zichzelf wel wreken. Dit was niet aan doovemansooren verteld. De jongen voelde zich thans volkomen veilig en toen hij weer geld noodig had kwam hij met een nieuw comité voor den dag, waarmee hij alweer volgens zijn zeggen persoonlijk contact had, en dat de zaak ernstig ter hand zou nemen. Wederom begon de bron te vloeien, totdat de f 30.000 vol waren. Intusschen was de leeraar volkomen ge ruïneerd. nadat hij op „herhaald bevel" van het comité zelfs zijn levensverzekeringpolis had beleend. En hoe zoude hij ook niet, waar deze beleening volgens het comité, alias de 19-jarige oplichter, geschieden moest „op be vel van den burgemeester van Amsterdam", met wien de verdachte voorgaf te'hebben ge sproken, hetgeen hij uit verschillende „bewijs stukken" aannemelijk maakte. Zelfs begon het comité bedragen van meer dere honderden guldens aan den bedrogene terug te betalen, eenmaal zelfs om het vol komen verarmde slachtoffer in staat te stel en huishuur te betalen. Onder den drang van deze financieele omstandigheden wendde de leeraar zich tenslotte tot eenige z.g.n. „comité leden". waarna bleek, dat deze personen van een comité volkomen onkundig waren, het geen. gelijk wij reeds uitvoerig berichtten, tot zijn arrestatie leidde. De jongen blijkt het geld vrijwel geheel te hebben verbrast, voorzoover hij het niet in eenige kleine ondernemingen heeft gestoken waardoor nog enkele duizen den zijn gered. - Tegenover zijn a.s. schoonouders speelde hij den zuinigen koopman doch in Antwerpen had hij met een andere vrouw mooi weer ge speeld van het geld van den goedgeloovigen. leeraar. ORGELBESPELING in de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 10 September 1936. des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. a. Vexilla regis prodeunt, b. Fantasie over het Vlaamsche koraal „Laet ons met herten reyne", Di-. John. Buil. 2. Koraalvoorspel en koraal: „Valet will ich dir geben". J. s. Bach. 3. Preludium en Fuga c kl. t., J. S. Bach. 4. Variaties over „The harmonious black smith", G. F. Handel. 5. a. Sempre semplice, S. Karg-Elert. b. Bridal song, James Rogers. 6. Fanfare. J. Lemmens. 472e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag September 1936 Hooge Pryzen 1000.— 2037 200.— 2315 Prijzen van 65. 657 801 889 1077 1211 1231 1509 1593 1608 1949 2002 2012 2065 2136 2765 2766 3294 3400 3865 4083 4219 4592 5112 5117 5154 5228 5300 5480 5702 5781 6249 6317 6658 6713 6874 7021 71S4 7247 7533 7711 7754 7930 7974 8365 8372 9062 9091 9265 9322 9431 9456 9514 9741 9950 10036 10078 10246 10256 10295 11554 11694 11873 12024 12135 12157 12383 13067 13430 13831 13996 15201 15303 15375 15396 15840 15906 15919 16359 16683 17027 17517 17582 17649 17658 17668 17771 17858 18080 18510 18614 18818 19426 19440 19446 19703 20071 20339 20525 Verbeter, le klasse 2e lijst: 18G86 m. z. 18676; te klasse 2e lijst: 2850 m. z. 2840; 16407 m. z. «109. AGENDA WOENSDAG 9 SEPTEMBER Prinsenhof: Raadsvergadering, 1.30 uur. Palace-Filmac 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „De Kleinste Rebel", geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Allotria", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vrouwof secre taresse", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De wandelende dood" 7 en 9.15 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 10 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Palace-Filmac 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7