Levertraan. De Haarlemsche Bioscopen. Be&attêtiikste 54e Jaargang No. 16324 Verschijnt dagelijks, hehalvé op Zon. en Feestdagen. Donderdag 10 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post f3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 1Ö132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1-5 regels f 1.75, elke regel meer i 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-,m-o en f Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De radiorede van H. M. de Koningin in het hoofdgebouw der P. T. T. in Den Haag.Zittend v. 1. n. r.: ir M. H. Damme dir.-gen. der P. T. T.; prins Bernhard, prinses Juliana, de Koningin en minister De Wilde. Staande: Mr. J. H. van Royen, algemeen secretaris der P. T. T.; ir. H. J Boetje, ir. Visser en kapitein Phaff. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 September. Uit den Raad. Bioscoop-belasting en Lunaparken. Onze nieuwe Vertiers-commissie moet zich, voorzoover aanwezig, niet al te behagelijk gevoeld hebben tijdens de raadszitting van Woensdag. Het vertier had een kwaden dag. Met één-en-dertig tegen vijf stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen om de belasting op openbare vermakelijkheden (alléén voor de bioscopen) van 20 tot 25 pet. te verhoogen, en even later poogde men al de begrafenisklok te luiden over het plan inzake een Lunapark. Dat lukte nog niet volkomen, maar de kansen staan slecht. De Bioscoopbond had, zooals men weet, aangekondigd dat de bioscopen gesloten zou den worden als het voorstel werd aangeno men. Hetzelfde is indertijd in Groningen ge beurd en daar heeft de sluiting toen een jaar geduurd, waarna de gemeente tenslotte toegaf. Het bleek dat de Raad deze aankondiging als „een dreigement" beschouwde. Sommige leden gingen nog verder en gebruikten zelfs het woord „chantage". Een uitzondering vorm de de rechtsche fractieleider, mr. Bijvoet, die opmerkte dat de directeuren evenzeer het recht hadden om hun bioscopen te sluiten als de Raad het recht had om de belasting te ver hoogen. Er was dus geen dreigement maar een aankondiging, en mr. Bijvoet was er heelemaal niet verontwaardigd over. Mij komt het voor dat dit een juist stand punt is, maar de sfeer van de Raadszaal is een andere dan die waarin de kantonrechter overweegt en vonnis velt, en het was al te voren duidelijk dat de meerderheid van Haar lem's gemeenteraad de mededeeling van den Bioscoopbond als een uitdaging en een drei gement zou beschouwen. Niet alle gemeente raden zijn zoo, en de onze behoort zeer zeker tot de rustigste en vredigste in den lande, maar als pressie- van-buiten ten Prinsenhove wordt uitgeoefend is onze vroede vergadering altijd erg gauw, om het nu maar eens populair uit te drukken, „op stang gejaagd". Naar mijn meening zouden de bioscoop-directeuren het door hen aangeboden accountants-onderzoek naar den toestand in hun bedrijven aanvaard hebben gezien, en dus uitstel verworven heb ben, als namens hen niet met de sluiting ge schermd was. Nu wou men ook niet aan het accountants onderzoek beginnen en de wethouder van Financiën had geen al te zware taak tegen over de bezwaren tegen deze belastingverhoo- ging, die nog wel van verschillende zijden ge opperd werden. Zoo werd opgemerkt dat het niet billijk was alleen de bioscopen te treffen, maar de wethouder zei kortweg dat hij het geld wou halen waar het z. i. te krijgen was. Verder merkte hij op dat de gemeente het geld noodig heeft, dat zij er niet buiten kan, en hij trok aan het touwtje en liet het nieu we Begrootingsspook, dat van 1937 namelijk, even met zijn ketenen rammelen, waarop de Raad prompt rilde. Een accountantsonderzoek vond hij over bodig want de bezoekers betalen, niet de be drijven. Hm. De wethouder is zelf accoun tant. Als hij als zoodanig sprak, zou hij dan durven ontkennen dat een tariefsverhooging in dezen tijd, hoe gering ook. wel degelijk effect doet gelden op de clientèle van een bedrijf en dus de inkomsten van dat bedrijf direct bedreigt? Ja, als het nu een goede tijd was! Dan kon men de tarieven een beetje extra verhoogen! Maar zou de wethouder, stel dat hij de accountant was van Haar lem's bioscoopbedrijven, dat aan de direc teuren durven adviseeren? Neen hoor! Hoe het dan ook zij, hij won zijn pleit. Met 31-5. En nu gaan de bioscoop-directeuren het hoogerop zoeken. Verliezen zij hun zaak ook daar, zullen zij dan sluiten? Ik weet het niet; het staat blijkbaar nog niet vast. Voor Haar lem is het te hopen van niet. Wij kunnen ons in deze stad en in dezen tijd het verlies van onze nog drukstbezochte openbare vermake lijkheden waarachtig slecht genoeg veroor loven. Voorts vrees ik dat de mentaliteit van den Raad tot toegeven in dergelijke omstan digheden al zeer weinig geëigend is. Anderzijds zullen de bioscoopdirecteuren hebben te overwegen, met eigen accountants onderzoek en al, hoeveel schade b.v. een jaar sluiting, zooals in Groningen, hun zou ople veren. Niet alleen gedurende dat jaar, maar ook erna, want er is geen twijfel aan dat een deel van hun publiek zich in dat jaar aan andere uitgangetjes zou gaan gewennen, tot voordeel met name van den schouwburg, de concertgevende instellingen, reizende paar denspellen en wat dies meer zij. Maar een Lunapark zal het publiek wel niet Jcrijgen. Daar zijn vele leden tegen en B. en De r is weder in de maand, Dus wordt er weer gelevertraand. De beste brave kabeljauw, Levert zijn traan als altijd trouw En 't met zichzelf begane kind, Dat het meest ver van lekker vindt, Slikt het opnieuw met vies gezicht Als een onaangename plicht, Omdat die vette lafenis. Zegt moeder, voor zijn bestwil is, Terwijl het kind, niet ongegrond. Juist best wil, dat het niet bestond, En het te appreciëeren weet, Als moeder 't eens een keer vergeet. Waarbij het, waarlijk zonder traan Bereid is om naar bed te gaan. Intusschen, moeder heeft gelijk, Die traan is vitaminenrijk, Zij sterkt het kind, zij voedt het bloed, Zij doet het groeiend leven goed. En dat het kind zoo'n drukte maakt, Omdat het minder lekker smaakt, Is dwaas, tenminste dat vind ik. Sinds ik het zelf niet langer slik. De levertraan, in elk geval, Is op dit aardsche tranendal, De een'ge traan, zoolang ze leeft, Die moeder graag haar kindren geeft. P. GASUS. W. gaan nu onderzoeken of zij met de om liggende gemeenten een Lunapark-ban kun nen invoeren. Want men vreest concurrentie bij de buren. Sluiten die zich niet bij den ban aan, weigeren zij om het Edict van Kenne- merland mede te teekenen, dan zal het Lunapark wel opnieuw een kans krijgen. Maar een slappe kans, meer niet, want ver scheidene raadsleden zien het zedelijk heil der bevolking erdoor bedreigd en vergelijken het met hun nachtmerrie-uit-het-verleden: de kermis. De Raad is niet erg vijf de-stad-des-landsch in die dingen en vergeet, geloof ik, altijd weer dat een bevolking die zich verveelt meer be dreigd wordt door de gevaren van alcohol etc. dan eene die een redelijke dosis vermaak te ge nieten krijgt. Ook is het drankmisbruik on eindig veel geringer dan vroegeren dat komt heusch niet door de afschaffing van de kermis, want buiten den kermistijd was het 25 jaar geleden ook heel erg. Wat rest ervan? Enfin, ik wensch de Vertiers-Commissie sterkte. Haar velden zijn nog niet wit om te oogsten. Er wordt door te veel menschen bij de saaiheid gezworen. R. P. Men poogt de „Sirenes" vlot te brengen. Sleepdienst van Bureau Wijsmuller aan het werk. Het voorstel om de belasting te verhoogen door den raad aangenomen Voorloopig blijven de theaters draaien. Het voorstel van B. en W. om de vermake lijkheidsbelasting voor de .bioscopen te ver hoogen van 20 op 25 pet. werd Woesdagmiddag door den Haarlemschen gemeenteraad aan genomen met 31 tegen 5 stemmen. Deze verhooging kan evenwel pas in wer king treden als de gewijzigde belastingveror dening door de Kroon is goedgekeurd. In den regel gaat daarmede wel 3 maanden gemoeid. Bij een informatie bij het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond werd ons medegedeeld, dat de Haarlemsche bioscopen voorloopig blijven doordraaien. Als het tot een sluiting mocht komen, zal dat in geen geval gebeuren voor de verhoo ging in werking treedt. Wij kregen van ons onderhoud den indruk, dat de gedachte aan sluiting voorloopig op den achtergrond gedrongen is. Het bestuur wil alsnog op volkomen zakelijke overwegin gen trachten de verhooging der belasting te voorkomen. Er zal bij de Kroon op aangedron gen worden het Haarlemsche raadsbesluit te vernietigen o.a. op grond van de overweging, dat de verhooging van de vermakelijkheids belasting alleen zal gelden voor de bioscopen, waardoor dus de bioscopen in een ongun stige uitzonderingspositie worden gebracht. Geldleening der gemeente Haarlem. ƒ750.000 ki% De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woens dagmiddag een voorstel van B. en W. aange nomen om een geldleening aan te gaan (op onderhandsche schuldbekentenissen) van f 750 000. a pari rentende 4 pet. De looptijd van de leening is 5 jaar. De gaszinker is dicht. Mooi succes voor Van Wienen's duiktoren. Het persen van den gaszinker, in het Noordzeekanaal te Velsen, waar van zooals reeds gemeld dezer dagen ook het tweede lek gerepareerd was, is gistermiddag geschied. En daar de De Post te Haarlem. Er komt een belangrijke wijziging in de expeditie en bestelling. Zooals wij eenige maanden geleden reeds met enkele woorden aangekondigd hebben, komt er binnenkort een belangrijke wijziging in de expeditie en de bestelling bij de Poste rijen te Haarlem. Thans hebben, naar wij ver nemen, die plannen een vasteren vorm aan genomen, zoodat zij binnenkort zullen uitge voerd worden. Tot heden geschiedden de expeditie en de bestelling van het hoofdpostkantoor aan de Ged. Oude Gracht uit, maar in de naaste toekomst worden de af- deelingen expeditie en bestelling over gebracht naar het Stationsgebouw aan de Baljuwslaan. Een der groote loodsen wordt daartoe ver bouwd. Zooals men weet is in verschillende steden in of bij het stationsgebouw een postkantoor ingericht, o.a. te Amsterdam. De ervaring daarmede opgedaan is zeer gunstig. De opzet van de wijziging te Haarlem is dan ook geen bezuiniging, maar uitsluitend een verbetering van den dienst. Als in het vervolg de post aan het station gesorteerd zal wor den. wordt daarmee tijd uitgewonnen, want anders moet de post. die per trein aankomt, eerst nog naar de Ged. Oude Gracht gebracht worden. Die kan dan gebruikt worden om nog wat meer stukken uit de bestellingen op te nemen. Het Station ligt, door de groote uitbreiding- van Haarlem-Noord vrijwel in het centrum der gemeente. Voor het bereiken van hun wijk om hun bestelling aan te vangen verliezen de bestellers, die naar het Zuidelijk deel dei- gemeente gaan zeer weinig tijd, want alle be stellers rijden op de fiets naar het begin van hun wijk. Of men nu bijvoorbeeld naar het Haarlemmerhoutpark rijkt van het Station af of van het Hoofdpostkantoor, maakt im mers heel weinig uit. De bestellers die naar het Noorden moeten, winnen daarentegen een of enkele minuten, dus dit weegt tegen elkaar op. De geheele expeditie en bestelling zal in de toekomst dus op het Station geschieden. Maai de menschen die hun brieven aan het Hoofd postkantoor posten, behoeven niet bang te zijn, dat in die brieven vertraging komt. Er zal een geregelde dienst tusschen het Hoofd bureau en het Station ingesteld worden om brieven en andere stukken zeer snel over te brengen. Het gedrang van de bestellers in de omgeving van het Hoofdpostkantoor komt dan te vervallen. In de teokomst gaat dit personeel naar de Baljuwslaan. Bij de eerste bestelling gaan meestal 60 man uit, bij de tweede 50 en bij de derde weer 60. Deze aan tallen wisselen in verbad met de hoeveelheid post. Meestal wordt in de laatste dagen dei- week. vooral op Vrijdag, het aantal vermeer derd, omdat er dan zeer veel gedrukte stuk ken zijn (weekbladen). De expeditie-afdeeling in het Hoofdpost kantoor zal bij de invoering van deze wijziging niet meer voor dit doel gebruikt worden. Het ïs de bedoeling de expeditie in het Postkantoor te verbouwen. In die afdeeling komt dan de Inspectie van de Posterijen, die nu in een gehuurd gebouw in het Kenaupark is onderge bracht. Binnenkort wordt ook begonnen met het sloopen van de door het rijk aangekochte per- ceelen aan de Raaks. Dan zal daar een nieuw gebouw gezet worden f grenzend aan de Kortr Zijlstraat), welk gebouw gebruikt zal worde; voor de telefoon, die zich zoo uitbreid, dat meer ruimte noodig is. Het woord is aan.... Vosmaer Een eenzijdig leven is maar haljeerst in het samen leven komt ieders leven tot zijn volle ontplooiing. Bank van Leening. B. en W. zullen een nader onderzoek instellen. In den Haarlemschen gemeenteraad heeft Mr. L. G. van Dam. naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om eenige tarieven van de Bank van Leening te verhoogen, er op aan gedrongen, dat B. en W. alsnog zullen over wegen wat gedaan kan worden om deze in stelling meer aan haar doel te laten beant woorden, namelijk hulpverleening aan men schen die in nood zijn tegen matige rente vergoeding. De wethouder van financiën de heer W. Roodenburg deed namens B. en W. deze toe zegging. B. en W. zijn nu met hun voorstel gekomen omdat vele panden een extra ver zorging vereischen. Het is billijk dat de ge meente daarvoor in het vervolg een vergoe ding krijgt. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Een Lunapark? De beslissing in den Haarlemschen Raad verdaagd. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen om te Haarlem gedurende 16 dagen op een terrein aan de Van Nesstraat een Lunapark te hou den. bleken de meeningen in den raad ver deeld. Tenslotte werd eeü voorstel van den heer E. van der Wall aangenomen om B. en W. uit te noodigen om met de gemeentebesturen van de omlig gende gemeenten overleg te plegen over de vraag, of het gewenscht is in het vervolg geen medewerking meer te verleenen voor het organisecren van Lunaparken. B. en W. hadden dit voorstel overgenomen. De verdere discussie over het voorstel van B. en W. werd verdaagd. Het is natuurlijk niet te zeggen hoe het overleg tusschen de gemeentebesturen zal verloopen. B. en W.. van Haarlem waren, zoo bleek duidelijk, ook niet enthousiast gestemd voor het houden van een Lunapark te Haar lem. Zij waren alleen met het voorstel geko men om medewerking te verleenen om het te Haarlem te houden, omdat zij verwachtten dat, als Haarlem geen vergunning zou geven, de exploitanten naar een omliggende ge meente zouden gaan. Dan zouden de Haar lemmers daar hun geld verteren, terwijl het bestuur der omliggende gemeente met de fi- nancieele voordeelen zou gaan strijken. Dan is het zoo redeneerde het college nog maar beter om in dat geval te zorgen dat de 11.000 pachtgeld en de vermakelijkheidsbe lasting in de Haarlemsche gemeentekas ko men. Nu de zaak zoo geloopen is, wordt de kans dat nog dit najaar in Haarlem een Lunapark komt klein. Want als de gemeentebesturen niet tot overeenstemming komen, moet de vraag of Haarlem een Lunapark zal toelaten, opnieuw in den raad aan de orde komen. Het Fransche verbond van vakvereenigingen verklaart zich solidair met de Spaansche re geering. pag. 4 De burgeroorlog in Spanje: gevecht bij San Sebastian. pag. 4 Bij een vliegtuigongeluk in Frankrijk zijn vijf of zes personen om het leven gekomen. pag 4 De maatregelen der Portugeeschc regeering tegen de muiters. pag. 4 De Eerste Kamer heeft het Wetsontwerp in zake het verbod van de weerkorpsen aange nomen. pag. 4 De Haarlemsche Gemeenteraad heeft het voor stel tot verhooging der Vermakelijkheidsbe lasting voor bioscopen aangenomen. pag. 6 De kwestie van een Lunapark te Haarlem is aangehouden. Dag 6 De moeder van prins Bernhard is in den Haag aangekomen: vele uitingen van geestdrift. pag. 3 In de expeditie en de bestelling van de post te Haarlem komt een belangrijke wijziging. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Uit den Raad. pag. 1 Mr. E. Elias: Het ware gelaat van Frankrijk. pag. 3 Amy Groskamp-ten Have: Fen vrouw -••«ir'ift. oag 7 H. D. Vertelling: Het meisje met het roodc haar. ir ir PaS- Voor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen öp pag. 11. i Naar wij vernemen is de sleepdienst van het Bureau Wijsmuller belast met het afsleepen van het gestrande Noorsche s.s. ..Sirenes". Heden zou anker worden uitgebracht. Des kundigen, onder wie schipper J. van der Plas van de Egmonder reddingboot, beweren, dat de situatie van de „Sirenes" gunstiger is dan die van het in October te Egmond gestrande s.s. „Kerkplein", aangezien de zee tusschen de strekdammen aan het strand te Callants- oog onmiddellijk een groote diepte heeft, zoo dat de kiel van het schip goed in het water ligt. De sleepboot .Hector" is Woensdagmiddag met de bergingsblazer „Dolfijn" op sleeptouw en van bergingsmateriaal voorzien naar den Helder vertrokken waar nog meer materiaal zal moeten worden ingeladen Voorloopig zal gezamenlijk met de „Utrecht" en de kleinere booten van Wijsmuller een eerste poging tot vlotsleepen gedaan worden. manometer niet terugliep, was het be wijs geleverd, dat de gasbuis thans ge heel dicht is. Een mooi succes voor den heer van Wienen, zijn helpers en zijn duiktoren, met behulp waarvan thans een werk voltooid is, dat op een andere wijze moeilijk verricht had kunnen worden, tenzij men den geheelen zinker weg gehaald had, wat echter zooveel gekost zou hebben, dat men beter een nieuwe had kun nen maken. Voor de gemeente is het van groot belang, dat men er in geslaagd is de gasleiding op deze wijze dicht te krijgen. En voor den heer van Wienen is het een gelukkige start, daar nu bewezen is, welk een nuttig instrument hij voor het werken onder water heeft gebouwd. Zooals men weet zal nu de waterleidingbuis van een flexibele verbinding worden voorzien, waarna het werk voor den toren af is.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1