Staatkunde en vorstelijk huwelijk FEESTVREUGDE OP EEN STRALENDEN HERFSTMORGEN. 20 pCt. KORTING DAMES- HEERENKLEEDING 1H. WITKAMP Muziekonderwijzeres Steno „Groote" - Typen Engelsch - Duitsch - Fransch MOORE'S SCHOOL OF COMMERCE FRANS - DUITS - ENGELS ZATERDAG 12 SEPT. 1936 HAARL EM'S DAGÈEXD 13 Hoe het in 1815 toeging met den Prins van Oranje. Ons volk beleeft thans dagen van oprechte en groote blijdschap. Innig verheugen wij Ne derlanders ons in het groote geluk van onze verloofde Prinses. Ook omdat wij aan dit Vor stenkind zoo volop gunnen dat Haar, ten op zichte van den eigen particulieren kring en levenssfeer het mooie ten deel zal vallen, dat tenslotte voor elke jonge vrouw of jonge man tot het allerhoogste moet behooren. Naast verheugenis over het persoonlijk ge luk van de kroonprinses, neemt natuurlijk mede in veler gevoelens een plaats in. de overweging, dat het voor de Nederlandsche staatsgemeenschap verblijdend is, dat Zij, die eenmaal geroepen zal zijn de Kroon te dragen, dat dan niet zal doen als eenzame vrouwe De verloving van de Prinses is tenslotte tevens ook een aangelegenheid die den staat raakt en daarvoor belang heeft. Dit blijkt trouwens wel uit het feit. dat de Grondwet voor het te sluiten huwelijk, wil de Prinses voor zich en haar eventueele nakomelingen net recht op de troon niet verspelen, de goed keuring door de Staten-Generaal verlangt. Het spreekt wel vanzelf, dat deze verleend zal worden. Wie in de verbintenis met Prins Benno een internationaal-staatkundigen fac tor zou willen zien. vergist zich ten eenen male. De Prinses heeft zich immers verloofd met een jongen man van vorstelijk bloed, die intusschen geen enkele staatkundige rol ver ruit ,wat ook al blijkt uit zijn werkzaamheid midden in het maatschappeiijk en economisch leven. Dwaasheid ware het dit plaats te vin den huwelijk op te vatten als eenige aanwij zing van het bevorderen van een nauweren band met Duitschland, waar immers in het tegenwoordige Duitsehe Rijk de zeggenschap of invloed', van de meeste vorstelijke families Van weleer niets en nog eens niets is. Trouwens, het ligt al geenszins in de lijn van onze buigenlandsche politiek om te wenschen of te bevorderen, dat. het huwelijk van een lid van het Koninklijk Huis ons nader tot dezen of genen machtigen staat zou brengen. Nog daargelaten dat zeker bij een constitutioneel Koningschap als het onze dergelijke vorste lijke familiebanden niet meer een de staat kunde beheerschende rol spelen. Eens was het anders. Ook in dit opzicht gaat weer op de aloude waarheid: de tijden veranderen en wij met hen. Al heel sterk contrast valt waar te nemen, tusschen hetgeen er vast zat aan de verloving en vervolgens het huwelijk van den Prins van Oranje, den lateren Koning Willem II, vlak na het herstel van Nederland als onafhanke lijke staat, èn de verloving, de komende echt verbintenis van Prinses Juliana (die thans als kroonprinses de plaats van een Prins van Oranje inneemt) met Prins Benno. Verbazing wekkend is die tegenstelling tenslotte niet, waar immers ook in de internationale staat kundige positie en wenschen van ons land sedert 1814'15 wijziging van beteekenis is in getreden. Na de jaren van ïndirekte en direkte Fran- sche overheerschnig. had Nederland in No vember 1813 zijn onafhankelijkheid herwor- ven en zocht het vanzelf zijn heil bij de groote mogendheden, die aan de heerschappij van Napoleon en aan Frankrijk's leidende rol in Europa een einde hadden gemaakt. Omge keerd zagen die mogendheden in een krach tig, aan hun kant staand Nederland een waar devol bolwerk tegen mogelijke nieuwe Fran- sehe pogingen om zich te doen gelden gelijk onder Napoleon het geval was geweest. Zoo leidden dan bovenal internationaal- staatkundige reden er toe, dat dezerzijds veel gezien werd in een huwelijk van den Prins van Oranje, den oudsten zoon van Koning, aan vankelijk Souverein Vorst, Willem I, met een dochter van een staatshoofd-bondgenoot. Eerst is een ernstige poging ondernomen een verbintenis met Prinses Charlotte, de dochter van Engeland's Regent en diens echtgenoote Caroline, tot stand te brengen. Zoowel Willem I als de Regent voelden hiervoor zeer veel. Aanvankelijk scheen dit, volkomen door po litieke overwegingen ingegeven plan, te zul len slagen. Willem I ging zelfs zoo ver om bij zijn plechtige inhuldiging op 30 Maart 1814 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam in een toe spraak tot de Staten-Generaal ter gelegen heid zijner beëediging der Grondwet o.m. eigenlijk de verloving van den Prins van Oranje aan te kondigen door te zeggen: „De gewichtigste onzer buitenlandsche betrekkin gen, die met het edelmoedige Groot-Brittan- nië, zullen eerlang door de huwelijksverbinte nis van mijnen oudsten zoon. eenen nog hoo- geren trap van vertrouwelijkheid en weder - keerige dienstvaardigheid bereiken." Men ziet het, onomwonden werd hier van het verband tusschen deze huwelijksplannen en onze staat kundige positie gewag gemaakt. Dat de Vorst de betrekkingen met Engeland gewichtiger noemde dan die met welk ander land, was verklaarbaar, gezien het feit, dat in die da gen onze politiek inderdaad bovenal op nauwe aansluiting bij en samenwerking met de Brit ten gericht was. Zij hadden hier dan ook ver reweg den grootsten invloed, zelfs mede op het gebied van kwesties van louter binnen- landsch karakter. Zoo staat historisch vast, dat de toezegging door Willem I bij de aan vaarding der Souvereiniteit, aan Amsterdam gedaan om geregeld elk jaar ook eenigen tijd in de hoofdstad door te brengen, en waarvan nog heden ten dage het j aarlij ksch bezoek van het staatshoofd aan de Amstelstad een uitvloeisel is te danken viel aan den dringen den raad en aan het hierop met kracht aan sporen van den Engelschen gezant! De mededeeling in de Nieuwe Kerk gedaan was eenigermate voorbarig. Prinses Charlotte had het ja-woord toen nog niet eens gege ven en het zgn: huwelijkscontract was even min voor elkaar. Ernstige moeilijkheden de den zich hierbij voor tengevolge van de hoogst slechte verhouding tusschen de toen reeds ge scheiden van elkaar levende Regent en diens gemalin Caroline. Charlotte's Moeder zag in dit huwelijk de opzet om haar dochter, die eigenlijk meer op haar hand was dan op die van haar vader, naar het vasteland te ver wijderen. Zoo legde de gemalin van den Re gent mét haar staatkundigen aanhang het er op toe heel de plannen te doen mislukken door de Prinses te bewegen bezwaar te ma maken tegen de ontworpen contractsbepaling, waardoor zij alleen niet buiten goedkeuring van den Koning buiten Engeland zou mogen verblijven. Zij moest hierover ook zelf zeg genschap hebben, zoo fluisterde men haar met succes in. Doch haar vader weigert hier mee accoord te gaan waarop de Prins van Oranje van zijn nu verloofde te hooren krijgt, dat zij alleen nog tot het huwelijk bereid is als de Prins er in slaagt zijn a.s. schoonvader te doen zwichten. Zoover gaat het zelfs, maar dan komt er door het wel hoogst onheuseh op treden van den Regent tegen Charlotte's Moeder aan alles een einde doordat thans de dochter geheel en al de zijde van de Moeder kiezende, het voornemen van haar Vader ver ijdelt. Zij schrijft den Prins van Oranje voor goed af. Interne Engelsche intrigues en niet te vergeten vooral ook partij-tegenstellingen, hadden hiertoe geleid en verhinderden aldus ,een huwelijk, dat de toenmalige Regeeringen internationaal staatkundig gewenscht achtte. Een goed jaar later vindt dan de verloving plaats van den Prins van Oranje met Groot vorstin Anna Paulowna. de zuster van een der Alexander van Rusland. Deze' vond het op zijn andere bondgenooten van Nederland, keizer beurt wel geschikt de banden met Nederland nauwer aan te knoopen, terwijl men hier, na den Engelschen tegenslag in een huwelijk met de zuster van den machtigen Tsaar poli tiek heil zag. Ook met het oog op de roekomst ware het niet kwaad, als men in geval van verwikkelingen op den steun van zulk een machtigen staat als Rusland zou kunnen re kenen. Achteraf heeft dit in den strijd tegen het opgestane België weinig gebaat! In de Koninklijke Boodschap van 12 De cember 1815 schrijft willem I aan de Tweede Kamer: „Toen ik met mijn verheven bondge noot, den Keizer van Rusland, de eerste schik kingen voor het huwelijk van den Prins van Oranje maakte, heb ik evenzeer aan het be lang van den Staat als aan het toekomstig ge luk van mijn geliefden zoon gedacht. Te dezen aanzien lieten de deugden dei- Groot-Vorstin Anna Paulowna geenen twijfel over en Ik moest een levendig genoegen on dervinden bij het uitzigt op zoo naauwe be trekkingen tusschen Mijn Huis en een Ge slacht dat zich niet minder door zijne voor treffelijke hoedanigheden dan door zijne uit gestrekte magt onderscheidt en in hetwelk de roemrijkste voorspoed slechts gestrekt heeft om de edele gevoelens der menschenliefde en der matiging te beter te doen uitblinken. Maar ook in een staatkundig oogpunt hield Ik de voorgestelde verbinditenis voor ten hoogste wenschen waardig. Zij zal bevestigen en nog naauwer toelaten de banden van verkleefd heid en diepe hoogachting, die Mij sedert lang aan Keizer Alexander verbinden. Zij biedt een nieuw en voordeelig steunpunt aan hier spreekt de Vorst met zijn bekend commercieel inzicht tot de harten (beurzen) van zijn voor dergelijke overwegingen geenszins ongevoelige onderdanen-kooplui! voor de belangen die het handeldrijvend gedeelte der Natie"in het Noorden van Europa te onderhouden heeft, en moet eindelijk aan het geheele Koningrijk het was toen al tot de vereeniging van Noord en Zuid gekomen de voortdurende welwil lendheid waarborgen van eene Mogendheid, die zooveel tot deszelfs oprigting heeft bijge dragen." De Koning verklaart dan dat hij om deze overwegingen zijn toestemming aan het hu welijksplan heeft verleend, noemt het een zij ner eerste zorgen de Vertegenwoordigers der Natie hiervan in kennis te stellen en vraagt vervolgens in verband met de betreffende Grondwetsbepaling de goedkeuring der Sta ten-Generaal, die deze zonder eenige moeilijk heid verleenen. In den considerans (de over wegingen) van de goedkeuringswet treft men dan nog aan, het bevorderen „zoowel tot het geluk van den Prins van Oranje als tot de belangen der Natie welke hij bestemd is om eenmaal te regeren." Ruim 20 jaar later, in 1838, ontbreekt bij de toelichting op het voorstel tot goedkeuring van het voorgenome huwelijk van den erf prins van Oranje, den lateren Koning Willem in, met Prinses Sophie, dochter van den Koning van Wurtemberg, zulk een uitvoerige belichting van 't staatkundig nut dezer ver bintenis. Mede in dit opzicht is men al heel wat soberder geworden. Toch geldt ook nu nog blijkens den considerans der betreffende wet, naast het geluk van Willem lis klein zoon, tevens het belang van de Natie als reden voor dit huwelijk. Van dit laatste d.w.z. van staatkundige overwegingen is echter, wanneer onze Koningin met een zoon uit het Mecklenburgsc-he Huis in den echt zal tre den in toelichting noch in den considerans der wet ook maar eenige sprake. Inderdaad is dan de situatie van de internationale poli tiek en tevens die van de staatsrechtelijke verhoudingen binnen ons land, vergeleken bij weleer (ook nog bij den tijd en de be doeling van het in 1838 goedgekeurde prin selijk huwelijk) dusdanig gewijzigd, dat wer kelijk internationale politiek hierbij niet in het spel was. Zooals reeds in den aanvang opgemerkt, is het t.o.v. het door onze kroonprinses te sluiten huwelijk eveneens heelemaal buiten kijf, dat dit met de richtlijnen van ons buitenlandsch beleid niets en niets te maken heeft. Eens, dat geldt dan bovenal voor wat zich in de jaren 1814'15 afspeelde, zagen wij er een voordeel in, ons nauw bij een be paalden groep in Europa aan te sluiten en naar nauwe samenwerking met een der groote mogendheden te streven. Wat dan ook bij het sluiten van de echtverbintenis van den Prins van Oranje (later Koning Willem II een zeer beslissende factor was. Wie in het licht van het verleden, acht slaat op het heden, heeft ongetwijfeld alle aanleiding om vast te stellen, dat het kan verkeeren. En zoo ik mij niet vergis, mag men in dit geval van een ommekeer in ge lukkige richting spreken. Hier is, zoo druf ik beweren nu eens aanleiding om niet te ge wagen van dien gouden ouden, maar van dien goeden nieuwen of modernen tijd! DR. E. VAN RAALTE. Nationale feestviering in Haarlem ingezet. Muziek schalt door de straten der stad. Vandaag is het dan de nationale feestdag en een heerlijk nazomer zonnetje straalt over onze goede stad en schijnt van plan te zijn, de feest vreugde over de prinselijke verloving in een zoo prettig mogelijke atmos feer te doen opvoeren tot ongekende hoogte. De herfstmorgen is frisch en van een ver kwikkende zuiverheid. Reeds in den vroegen morgen, als de nevels van den nacht nog niet geheel zijn opgetrokken, wordt de feest viering ingezet. Door de ochtendlijke straten, waar de meeste huizen nog doodstil, als in slaap, staan het is immers voor vele men- schen een vrije dag klinken plotseling luid op de heldere tonen van een muziekcorps, het trompetgeschetter en tromgeroffel, dat den nationalen feestdag inluidt. De muzi kale réveille brengt als bij tooverslag leven in de brouwerij, overal verschijnen men sehen aan vensters en deuren en de straten van de binnenstad zijn om acht uur reeds vrij druk. Het is niet de gewone drukte van iederen morgen, wanneer ieder zich ten ar beid spoedt, maar er ligt een ongewoon en feestelijk tintje over de drukte. Hoog boven de menschep daar beneden in de straat, wapperen traag de rood-wit-blauwe vlaggen in den zwakken wind, als een teeken, dat de nationale feestdag is aangebroken. Vóór het muziekcorps, de Haarlemsche Postfanfare, arriveerde, werd het zeer talrijke publiek op de Groote Markt bezig gehouden met vaderlandsche liederen, die, door luid sprekers versterkt, over het geheele plein hoorbaar waren. Toenemende drukte. Naarmate het later wordt, neemt de druk te in de stad toe. Reeds om 10 uur beginnen de feestklanken te schallen uit de muziek tent op de Groote Markt, waar van 10 tot 12 geconcerteerd wordt. De buitenwijken komen nu ook aan de beurt voor muzikale rondwandelingen. Haar lem-Noord werd van 11 tot 1 uur „muzikaal rondgewandeld De belangstelling voor de opgewekte fanfaremuziek was groot. De Haarlemmers, die vanmiddag en van avond ongetwijfeld ouderwetsch zullen gaan feestvieren, zijn door de muziekuitvoeringen van hedenmorgen reeds in de goede stem ming gebracht. Om 12 uur begonnen van den toren van de Groote Kerk de klokken van het carillon over de stad te beieren Onze stadsbeiaardier de heer H. W. Hofmeester, deed de klokjes klingelen ter eere van het verloofde, vorste lijke paar. Plechtig klonken de zware tonen, speelsch de lichtere klanken: het carillon verkondde het groote feest over het oude Haarlem. De bewoners van de Spaarnestad staan, evenals al hun landgenooten, gereed van middag en vanavond den nationalen feest dag op vreugdevolle en gepaste wijze te vie ren. Het défilé van heden middag. Zooals wij reeds mededeelden zal heden middag een défilé gehouden worden. De waarnemend burgemeester, wethouder W. Roodenburg heeft de raadsleden met hun fa milieleden uitgenoodigd het voorbijtrekken van het bordes van het Stadhuis af te ko men gadeslaan. In verband met het tijdstip, waarop de stoet vermoedelijk de Groote Markt zal bereiken, geeft hij de uitgenoo- digden in overweging, desgewenscht, niet later dan kwart over drie aanwezig te zijn. Het programma van heden. In het programma der feesten is op het laatste oogenblik nog eenige verandering aan gebracht, bovendien is het nog aangevuld. Daarom geven wij het nog in zijn geheel voor zoover het de middag- en avonduren be treft: Centrum: Om 2 uur. Opstelling op de Hooimarkt Friesche Varkensmarkt voor het algemeen défilé langs de autoriteiten. Vertrek 3 uur langs Nieuwe Gracht, (paleis van den Com missaris der Koningin). Kruisstraat, Smede- straat, langs Stadhuis, Koningstraat tot Ver- wuift. waar de stoet zich splitst en centrum doorwandelt door Gierstraat, Groote Hout straat, Plein, Dreef, ontbinding op Paviljoens laan. Medewerking van 10 muziekcorpsen. Van 7.309.30 uur: Concert op de Groote Markt. Om 10.30 urn-: Vuurwerk in den Herten kamp. Van 1112 uur: Concert op de Groote Markt door Harmonie Crescendo. Haarlem-Oost: Van 23 uur. Grootsche Kinderbloemen- liulde aan het tijdelijk monument op 't Nagt- zaamplein, welke door den burgemeester in ontvangst wordt genomen. Van 2.303 uur: Opmarsch der burgerij voor het algemeene défilé van Teylerplein naar de Friesche Varkensmarkt. Van 512 uur: Bal-champêtre aan de Zo mer va art. Van 811. uur: Muzikale rondwandeling door het kwartier door Utile Dulci en de Spaarnebazuin. Haarlem-Noord: Van 2.303 uur: Opmarsch der burgerij voor het algemeene défilé van Kleverlaan naar Hooimarkt. Van 7.308 uur: Lampionoptocht van de Kleverlaan naar de Orionweg. Van 89.30 uur: Groot concert op den Orionweg van zang en muziek; 3 muziekcorp sen Harmonie Crescendo, Caecilia en de Post- harmonie. Voer de leden van Koninginnedag zijn op vertoon van diploma plaatsen gereserveerd om het voorbijtrekken van het défilé gade te slaan, tegenover het paleis van den Commis saris der Koningin en op de Groote Markt, ingang Barteljorisstraat. Feest te Spaarndam. Het programma van de commissie tot het houden van kinderfeesten op Koninginnedag voor hedenavond luidt als volgt: 6.30 uur: uitreiking van versnaperingen aan kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar op de Westkolk. 7 uur: concert door het Fanfarekorps Crescendo, directeur F. A. Dekker. Na het spelen van het eerste nummer zal een toe spraak worden gehouden door een der com missieleden. 8 uur: Concert door Spaarndam's Gemengd Koor, op de Westkolk. 8.30 uur: Concert door het Fanfarekorps Kunstkring, directeur P. Wit. 9.30 uur: Opstelling van korpsen en vereeni- gingen. Daarna een wandeling door het dorp met fakkels. Na den terugkeer slotwoord van den voor zitter der commissie. Gevolgd door het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus, begeleid door beide mu ziekkorpsen, onder -leiding van den heer Arisz. Te Bloemendaal. Het Initiatief Comité Nationale Feestdag, te Bloemendaal heeft besloten, nu de Minister bepaald heeft dat op Zaterdag overal in de lande de Nationale Feestdag gevierd zal wor den, dit ook in Bloemendaal niet achterwege te laten. Door de welwillende medewerking van B. en W., zal dan ook hedenavond weder een groot balchampêtre gehouden worden op het Dorps plein te O ver veen. De verlichting en de lichtwerpers die Don derdag zoozeer de stemming verhoogden, zul len ook dezen avond weder dienst doen, ter wijl voor goede muziek zal gezorgd worden. De Commissaris van Politie zal evenals Donderdagavond weder voor een goede rege ling zorgen: het verkeer zal weder worden omgelegd, zoodat het Dorpsplein weder een groote balzaal in de openlucht zal zijn. Om 5 uur zal een muzikale wandeling wor- dn gemaakt door de Harmonie Vereeniging „Sursum". Vertrek van het Jeugdhuis om 5 uur nam. De te volgen route is, Donkere Laan, Sterreboschlaan, Boschlaan, Genestetweg, Zo- merzorgerlaan. Hartenlustlaan, Zuider-Sta- tionsweg, Vijverweg. Accacialaan. Dr. Dirk Bakkerlaan. Berkenlaan, Kastanjelaan. Ver bindingsweg, Korte Kleverlaan. Bloemendaal- sche weg, Kerkplein. Te Bennebroek, Omdat reeds Oranjefeesten zijn gehouden op Dinsdag en Woensdag j.i. is besloten, den officieelen feestdag van vandaag op eenvou dige wijze te vieren. Om 8 uur 's avonds zal er een lampion optocht gehouden worden door de school kinderen, vergezeld van het plaatselijk fan farecorps „Kunst na Arbeid". De Bennebroekerlaan zal met lampions ver licht worden en het muziekkorps zal er 's avonds concerteeren. De burgemeester heeft de burgerij verzocht, de vlag uit te steken. Te Haarlemmermeer. De Oranjevereeniging ..Hoofddorp" heeft zich beijverd om voor de heden ter gelegen heid van de verloving van Prinses Juliana 'en Prins Bernhard op het gemeentelijk concours terrein te houden feestelijkheden een pro gramma samen te stellen. Dit luidt als volgt: van 1.30 tot 6 uur volksspelen om fraaie prij zen, opgeluisterd door muzieik (Stoelendans: Tournooispel; Gecostumeerde voetbalwed strijd; Zakloopen; Autopedwedstrijd.) 's Avonds 8 uur: Lichtstoet door het dorp met medewerking van het Fanfaregezelschap „Ex celsior" en het publiek. De opstelling van den stoet zal plaats hebben op het Stationsplein. Ook te Nieuwvennep zal op initiatief van het Oranje-comtié 's avonds een fakkeloptocht met muziek worden gehouden en na afloop daarvan is er concert op het terrein van de openbare school. Te Hillegom. Vrijdagavond heeft een commissie van „Hil legom Vooruit", ondersteund door het orgel van Van Winsen een straat- en huiscollecte gehouden, teneinde heden kinderspelen te kun nen organiseeren. Verder is er des middags het bloemencorso van „Goed Wonen", terwijl zeer waarschijnlijk des avonds een vuurwerk zal worden afge stoken. Te Santpoort. De plaatselijke Oranje-vereeniging heeft in verband met de verloving van Prins es Ju liana tegen hedenavond 8 uur een lampion en fakkeloptocht georganiseerd, waaraan de muziekvereeniging „Wilhelmina" zal mede werken. De stoet wordt opgesteld aan den Velser- broekweg. HAARL. VOETBALBOND. Juniorendag te Heemstede. Zondag a.s. zal op de terreinen van het Heemsteedsche Sportpark de tweede H.V.B.- Juniorendag plaats hebben. Des morgens half tien wordt begonnen: de 21 elftallen van de verschillende clubs, die hebben ingeschreven, zuilen 30 wedstrijden van 20 minuten moeten spelen. Te ongeveer 4 uur nam. wordt bepaald, welk elftal dit jaar houder van den v. d. Aart beker wordt. Wie wat voor jeugdvoetbal voelt, raden wij aan eens te gaan kijken. Het belooft een aar dige sportdag te worden. NED. KORFBALBOND. DE EERSTE WEDSTRIJDDDAG. Zondag begint het officieele korfbalseizoen. De competitie zal dus eerder beginnen dan vorige jaren. Een voordeel van beteekenis, want daardoor is er een kans, dat het eind van 't seizoen iets vroeger valt dan gewoonlijk. We hopen dus op een vlotte competitie met sportief spel. Van den Haarlemschen Korfbalbond gingen Flora en Oostenkwartier II over naar de lan delijke organisatie, waar wij aan de nieuwe lingen veel succes wenschen. De eerste wedstrijddag telt een flink aan tal ontmoetingen, waarbij de volgende Haar lemsche twaalftallen betrokken zijn: Water vliet, dat D.T.V. 2 ontvangt; T.H.B. dat naar Amstelodanum trekt; Haarlem 2 en Flora, die resp. thuis tegen D.V.D. 2 en Hercules 2 spelen. HAARL. KORFBALBOND De competitie van den H.K.B.. die gewoonlijk een Zondag later begint, dtn die van den N. K. B., belooft zeer interessant en uitgebreid te worden, daar het aantal adspiranten-twaalf- tallen flink vergroot is. Het gaat dus den goe den kant uit: het getal jongeren, dat korf balt, vermeerdert langzaam, maar zeker,, wat straks aan de hoogere twaalftallen zeer ten goede zal komen. De competitie-indeeling is als volgt: In de le klasse komen uit een achttal twaalftallen: Always Ready, Animo. Aurora (bij keuze), Haarlem 3, Oosterkwartier 3 (bij keuze), Palvu, Sport Vereent 2 en Watervliet 2 (bij keuze). De tweede klasse met tien ploegen bestaat uit: Always Ready 2. Aurora 2. Aurora 3. D.S.V., Flora 2 (bij keuze). Haarlem 4, Meerlebosch, O.K. 4, S.V. 3 en T.H.B. 2. Derde klasse B: Always Ready 3. Aurora 5, Meerlebosch 2, Oosthoek. Palvu 2, S.V. 4. Dus ongeveer dertig ploegen zullen den strijd het komende seizoen aanbinden. Dat het een prettige, sportieve competitie mag worden! ©e-Heer'en Mevrouw P. VAN OMMERENDRIESSEN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon ItUDOLF. Overveen, 11 Sept. 1936 Prins Mauritslaan 97 (St. Elisabeth's Gasthuis, H'lem Eenige en algemeene kennisgeving Getrouwd: Mr. J. H. G. ZEELEN'BERG SYTSKE ZIJLSTRA die, mede namens wederzijdsche ouders, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Zomerlaan 34. Heemstede T.m. 15 September STOOMEN - VERVEN Dr. J. G. HOGE, Specialist ïnw. ziekten en stofw. ziekten, is tot en met 25 SEPTEMBER AFWEZIG. 44 P. Kiesslraat Telef. 11015 Piano-. Orgel- Theorielessen Spreekuur: Dinsdag 10-11. Donderdag 2-3 u. en volgens afspraak SCHRIFTVERBET ERiNG Ongelooflijk voor IJ is het suc ces, dat we bij eiken (n) slech te (n) schrijver (ster) bereiken met ónze Methode. Kom cn overtuig u van de resultaten. Inst. Inst.: REIBER— NAN KL Houtweg 8 Ao. 1809 Haarlem Wt S. SPITZ TETTERODESTRAAT 71 Hoofdonderwijzeres, einddipl. H S., akte Frans l.o., akte Xutt. Handw. Opleiding 2e klas lag. school. Hulp bij huiswerk voor leerl. Middelb. en Lagere school. BMwerken in alle vakken Huisonderwijs ENGLISH DO IT NOW! QUICK METHOD! Study English at R. A. G. DAVIDSON'S SCHOOL of ENGLISH. The only Englishman with M.O. in Haarlem. Conversation; opl. alle Handelscorr. ex. Vele geslaagden. Besloten clubies max. 3 pers. 14.— p. m. Priveles gereduceerd tarief. 69 KONINGINNEWEG TELEFOON 11596. NED. EN MODERNE TALEN NIEUWSTE METHODE. Conversatie - Handelscorr. - Opl. voor alle praktijkexamens. HAARLEM - FR. HALSSTRAAT 1, TEL. 14G24 GRATIS BOEKEN VRAAGT PROSPECTUS. HAARLEMSCHE POLITIECURSUS. AANMELDING voor den NIEUWEN CURSUS ter opleiding AGENT VAN POLITIE en INSPECTEUR VAN POLITIE, welke in September a.s. aanvangt, DINSDAG a.s. van 7 tot 9 uur, Nieuwe Gracht 86 zwart, Haarlem. SPECIALE GYMNASTIEK voor KINDEREN en ZUIGELINGEN MASSAGE. Dipl. NEUMANN—NEURODE. HETTY VOS, Kleverparkweg 47, Telefoon 13607. Begrafenis Onderneming JAN RUSTIGE ZOON (opgericht 1860). RAAMVEST 13 TELEFOON 10452 Voor DIRECT GEVRAAGD VOLONTRICE, ter opleiding op Technisch Handelskantoor, aan het Bureau van dit Blad. Brieven nr. 5417 Leert Boekhouden Les aangeboden door gediplo meerd vakleeraar. Opl. v. d. prak tijkexamens. Privaatles 5.p. m. 2 pers. 8 p. m. Verdere inl. 's av. S10 uur Kleverp.weg 80. Tel. 16107. BOEKHOUDEN Privéles voor praktijkex. (Mere en Ver. v. Leer,) cn akte L.O. 8 per mnd. Privéles voor staaisprak- tijkdipl. en akte M.O. 10 p, md. 2 personen resp. 5 en 7.50 p.p. Drs. R. H. ROODA Lceraar Boekhouden M.O. en Wiskunde M.O. TETTIC KOI) ICSTR A AT 07 Vele geslaagden voor al deze examens NED. ASTROLOGISCH GENOOTSCHAP Afd. Haarlem De cursussen in Astrologie voor beginnenden en gevorderden angen eind Sept. aan en staan onder leiding van gediplomeerde leerkrachten Inlichtingen verstrekt het secreta riaat Clivialaau 17, Heemstede. COnv. en Berlitz Melh ln zeer korten tijd correct spr„ lezen en schr. Privaatles 4.50 P. m. Twoe pers. 3. Mej. X.G BOOTEN BOER Spaarno 5 zwart. Telefoon 17093 BOEKHOUDLES Volledige en grondige opleiding MERCLTÜUS- cn PRAKTIJK EXAMENS, privaatles f'6,p. m. M.O. BOEKHOUDEN STAATS PRAKTIJKEXAMEN Uitsluitend privaatles f 10.— p. m. N. J. Th. SCHMIDT Leer M. O. Boekh. Wllhelmliuilaan 4, teler. 14500. HUISEIGENAREN Kalm overleg, wijst u den weg! Wilt U een betrouwbaar Makelaar om uw huis te verhuren? Dan naar H. P v. d. AARDWEG, Kle verparkweg 225. Bijkantoor Schouwtjeslaan 55, telef. 11310. Oud Hoofd Ambtenaai' Gemeente Amsterdam Wenscht gij advies voor uw advertenties? Bel 10724 of 14825 op en wij zenden U een vertegenwoordiger. _j

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3