Motie-de Bruyn aangenomen. DE CROOTE VERRASSING Den Haag blijft volop medeleven. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD Ook Vrijdag weer duizenden bij paleis Noordeinde. Nog steeds blijft de enorme belangstelling voor de vorstelijke verloving voortduren. Gisterenavond werd in verband hiermede in de Haagsche bladen medegedeeld, dat, hoewel de uitingen van enthousiasme ter gelegenheid van het voor de koninklijke familie zoo blijde gebeuren op hoogen prijs werden gesteld, 's avonds na 6 uur de vorstelijke verloofden niet meer op het balkon of voor een der vensters van het paleis zouden verschijnen. Hiertoe is besloten, omdat de toestand in de nauwe toegangs wegen tot het paleis, van dien aard dreigde te worden, dat ongeluk ken niet te vermijden zouden zijn. Deze m>ededeeling had echter niet het gewenschte effect, want ook gisteravond zag het in de omgeving van het paleis zwart van de menschen. En vandaag? Vandaag wordt overal feestgevierd en vandaag zal men overal aan den nationalen feestdag met opgewektheid deel- Een journalistieke achtervolging. De talrijke belangstellenden, die Vrijdag middag in de omgeving van het paleis Noord einde bijeen waren, waren tegen half zes ge tuige van het uitrijden van het verloofde vorstelijke paar en van de Koningin, de prin ses von LippeBiesterfeld en prins Aschwin. Prins Bernhard chauffeerde zelf in zijn open Ford-cabriolet en prinses Juliana had naast hem plaats genomen. H.M. de Koningin en haar gasten volgden in de nieuwe Cadillac landaulette van Hare Majesteit. De stoet werd geopend en gesloten door een motor .met zij span van de Haagsche politie, die het gezel schap tot de grens der gemeente begeleidde. Onder stormachtige toejuichingen vertrok de stoet, waarbij zich een drietal auto's met journalisten en fotografen had aangesloten van het paleis Noordeinde door het Haagsche bosch naar het viaduct aan den Leidsc-hen Straatweg. Via Zijdeweg, achterweg en park de Kievit werd in langzaam tempo door het nieuw ge bouwde gedeelte van Wassenaar gereden en terug naar den Leidschen Straatweg, die men tot Oegstgeest volgde. De vooruit rijdende prins keerde daar plotseling en reed via den Oegstgeesterweg, langs het Witte Huis, lang zaam door het dorp naar den Warmonderweg. Bij den spoorwegovergang waren juist de boomen gesloten. Van deze gelegenheid maak ten de achtervolgende fotografen gebruik om het gezelschap even op de plaat te brengen. Via den Abspoelweg werd naar Meerrust ge reden, waar het hooge gezelschap uitsteeg en zich naar den waterkant aan de Leede begaf om daar gedurende eenige oogenblikken het mooie polderlandschap, dat door de stralen de zon in een warmen gloed was gezet, te be wonderen.. De Koningin was gekleed in het wit. De moeder van prins Bernhard droeg een brui nen bontmantel met zwarten hoed. Prinses Juliana was gekleed in grijzen mantel met witten hoed met roze lint. terwijl zij op haar mantel een roze anjer droeg. Haar verloofde was gekleed in lichtblauw colbert, zonder jas en blootshoofds, terwijl prins Aschwin in het grijs gekleed was. Na enkele oogenblikken begaf het gezel schap zich. hartelijk gegroet door 'de weini gen. die getuige van dit kort oponthoud wa ren geweest, langs de Trekvaart en den Haar lemmerweg naar Leiden, om via den Morsch- weg op den Rijksstraatweg dicht bij den Haagschen Schouw uit te komen. Onderweg trachtte prins Bernhard meer dan eens zijn achtervolgers te verschalken door bij kruispunten in een kringetje rond te rijden of wel door plotseling midden op den grooten weg rechtsomkeert te maken. Hijzelf zoowel als prinses Juliana hadden in deze manoeuvres veel schik. Intusschen was het velen wel duidelijk ge worden. dat het gezelschap langs denzelfden weg zou terugkeeren. zoodat in tegenstelling met den heenrit vele auto's op den terugweg aan weerszijden van den Leidschenstraatweg waren geparkeerd. Het gezelschap werd luide toegejuicht en het vorstelijk paar dankte hiervoor telkens door met de hand te wuiven. Bij het viaduct was een groote menigte sa mengestroomd, die bij het naderen van de beide auto's den weg vrijwel geheel versperde. Daar voegde de Haagsche motorpolitie zich weer bij het gezelschap en met dit escorte keerde men stadwaarts. Na een rit, welke ongeveer anderhalf uur duurde, kwam het hooge gezelschap aan het paleis aan, in welks omgeving het andermaal zwart van de menschen zag. Het publiek werd echter door de politie op behoorlijken afstand van het paleis gehouden. Met luid gejubel werd het gezelschap ont vangen. Op het bordes dankte het vorstelijk paar met voortdurend handgewuif voor deze hulde. Spoedig had het gezelschap zich in het pa leis teruggetrokken, hetgeen voor de meesten der aanwezigen een teeken was, huiswaarts te keeren. Geschenk van de A. N. W. B. aan Prins Bernhard. Prins Bernhard heeft in zijn radiorede tot het Nederlandsche volk den wensch uitge sproken. zich zoo spoedig mogelijk met zijn toekomstige vaderland vertrouwd te maken. Naar aanleiding van dezen uitgesproken wensch heeft hetbestuur van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. de gedachte gehad. Prins Bernhard een volledig stel bondsuit- gaven aan te bieden, betrekking hebbende op Nederland. Grootsche plannen te Amsterdam. Voor het bezoek, dat de Koningin, prinses Juliana en prins Bernhard Donderdag 17 September aan Amster dam zullen brengen, is een uitgebreid programma vastgesteld. Een défilé zal plaats hebben in het Stadion waaraan zullen deelnemen, alle Oranjege zinde organisaties, zang- en gymnastiek- en sportverenigingen, verpleegsters, leerlingen van middelbare scholen enz. enz. van Am sterdam en omgeving. Uitgesloten zijn poli tieke verenigingen, lagere scholen en kinder organisaties. Iedere deelnemende vereniging wordt toegelaten op vertoon van een groepskaart. welke uitsluitend schriftelijk aangevraagd kan worden bij het secretariaat mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, Argonanautenstraat 65, voor Woensdagmiddag 12 uur. In het Stadion bestaat gelegenheid om het défilé gade te slaan van de tribunes af. Voor verkoop dier kaarten heeft plaats aan de bekende voorverkoopadressen. Deze tribune- kaarten zijn niet te verkrijgen aan het secre tariaat. Aan één persoon kunnen niet meer dan tien kaarten verkocht worden. Het pro gramma zal nog nader bekend gemaakt- wórden. De jongere kinderen, die van het défilé zijn uitgesloten zullen zich in de Apollolaan opstellen, door welke laan de Koninklijke familie om half drie zal passeeren. Wanneer zal het huwelijk voltrokken worden „Ik hoop, dat Wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen". Aldus sprak Prins Benno Woensdag voor de microfoon tot ons volk, hier en overzee. En oogenblikkelijk hebben de luisteraars zich afgevraagd wanneer het huwelijk zal plaats vinden. Zal het dit jaar nog zijn of in het begin van het volgende jaar? De „Standaard" heeft gepoogd eenige ze kerheid hieromtrent te krijgen. Zoover haar inlichtingen gaan, schijnt de Prins boven geciteerden zin in onlosmakelijk verband te willen zien met hetgeen hij er aan vooraf deed gaan:„En ik hoop, dat men Mij rustig den tijd zal willen laten, om Mij hier in allerlei belangen in te wer ken". Op deze woorden volgde de mede- deeling:„Ik hoop, dat Wij dan na twee of drie maanden kunnen trouwen". Hieruit zou afgeleid kunnen worden, dat de Prins zich eerst volkomen oriënteeren wil, waarmede natuurlijk eenigen tijd gemoeid zal zijn en dat eerst dan, twee of drie maan den na deze studieperiode, het huwelijk vol trokken zal worden. Met zekerheid valt hieromtrent niets te melden. Doch deze uitleg schijnt wel in over eenstemming met de bedoeling van den Prins te zijn Prins Bernhard in de Ridderzaal. Het Hbld, verneemt, dat Prins Bernhard in elk geval tegenwoordig zal zijn bij de openings zitting van de Staten Generaal op Dinsdag aanstaande De wijze, waarop de Prins zich naar de Rid derzaal zal begeven, is op het oogenblik ech ter nog niet bekend. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk Besluit van 9 September 1936 is benoemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau: mr. J. B. Luijkx, voorzitter van de centrale vereeniging voor kinderbescherming in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem. De storing van den langegolf- omroep. Ter voortzetting van de bespreking te Ouchy omtrent 't verruimen van den lange- golfomroepband zullen op 23 September a.s. in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T T. te 's Gravenhage de vertegenwoordigers bijeenkomen van de Europeesche landen van de z.g. Noord-Atlantische radiogroep, waaraan de golfband van 1875 meter tot 2000 meter is toegewezen voor het scheepsverkeer. Onderzocht zal worden in hoevere het mo gelijk is dezen band, geheel of ten deele, bij den aangrenzenden, voor den langegolfomroep be schikbaren band te voegen, waardoor voor de omroepzenders in dezen band meer ruimte beschikbaar komt, zoodat de onderlinge sto ring zal verminderen. Op de conferentie zullen vertegenwoordigers aanwezig zijn van Noorwegen, Zweden, En geland, Duitschland, Frankrijk, Nederland, Litauen en misschien Roemenië. EERSTE KAMER. Opschorting van de maatregelen inzake de steunwijziging? DEN HAAG Vrijdag. De interpellatie De la Bella over de ge wijzigde steunregeling leverde tenslotte eenige verrassingen op. In de eerste plaats deze, dat terwijl de motie van den interpellant i.z. ..nieuw overwegen" van de voorgenomen ver mindering van den huur-bijslag met over- groote meerderheid til30) verworpen werd, doordat met de socialisten alleen Mr. v. Ves- sem (nat. soc.i voorstemde, een ander met den buit ging strijken. De Kamer nam immers met 2615 de straks nog nader te vermel den motie-De Bruyn (R.K.) aan, nadat de heer De la Bella z'n tweede motie maar had ingetrokken aangezien hij te voren wist, dat ook zij er aan zou gaan. Wat nu had de heer De Bruyn namens de geheele R.K. fractie be pleit? Hij had er op aangedrongen de rege ling betreffende de standaardloonen in te trekken en die ten aanzien van den huurbij- slag op te schorten totdat eerst de zekerheid zou zijn verkregen, dat tegelijk met dien maatregel'dan ook de beoogde en gewenschte huurverlaging zou ingaan. Kon Prof. v. E m fa de n (v.d.) al vond hij wat de Regeering be oogde in beginsel juist, hiervoor wel voelen omdat de nu gevolgde methode hem geenszins beviel, de anti-revolutionairen en christelijk- historischen kondigden bij monde van Proi. Diepenhorst en Prof. de Savornin Lohman aan tegen alle moties te zullen stemmen. In het algemeen moeten zij niets van moties hebben, waarin het Parlement aan de Regeering kenbaar wenscht te maken wat deze op uitvoerend gebied hoort te doen. Vooral Prof. Lohman wijdde aan dezen kant der zaak eenige wel zeer merkwaardige be schouwingen om te concludeeren, dat hij ove rigens de Kamer ook niet bij machte achtte op dit oogenblik een voldoende bezonken oor deel over zulk een ingewikkelde materie als de steunregeling kenbaar te maken. De a.r. spre ker had nog betoogd, dat het ook niet aanging De ia Bella. VAN A m o r„Daar hebben jullie nu eens niets van geweten!Ik ben de eenige, die jullie te slim af is!" de maatregelen van de Regeering onverbrekelijk geheel vormen uiteen te ruk ken, wat z.i. het resul taat zou zijn van ver wezenlijking der mo ties. En Prof. Lohma: gaf te kennen, da' voor stemmen betee- kende een uitspraak gericht tegen gansch het crisis-beleid var. het kabinet. Dit- alles mocht al evenmin ba ten als het dringend verzoek van den M i- nister om nu eerst De Bruyn. eens af te wachten of hij in de praktijk niet gelijk zou krijgen. Mochten de door hem na deugdelijke voorbereiding ontworpen plannen tengevolge hebben dat er tenslotte wel aan tasting van het levenspeil der werkloozen zou plaats hebben, dan kan de Kamer hem altijd nog ter verantwoording roepen. N De meerderheid, bestaande uit de socialis ten, de katholieken, 2 vrijzinnig-democraten en de eenige aanwezige N.S-B.'er Mr. v. Ves- sem, wenscht echter de toekomst niet af te wachten. En zoo leed dus Minister Slingenberg ziet daar de tweede verrassing van heden een nederlaag, al zal deze geen politieke gevolgen hebben. En nu de derde surprise. Die was van zeer aangenamen aard. Nauwelijks had de voor zitter meegedeeld, dat de motie-de Bruyn met 2516 was aangenomen, of de Minister van Sociale Zaken verhief zich van z'n zetel, een stuk papier in de hand. ten einde een verkla ring af te leggen. Zou hij thans mededeelen, dat hij zich na dit echec omtrent z'n verdere gedragslijn meest beraden? Weldra bleek, dat hij voor heel wat verblij- denders het woord had gevraagd, n.l. om namens de Regeering mede te deelen. dat deze besloten had om ter gelegenheid van de heu gelijke verloving van Prinses Juliana, de vol gende week aan alle gesteunde werkloozen een extra-bijdrage van f 2.50 uit te keeren. Bra- vo's begroetten [leze inderdaad blijde bood schap. Een in zekeren zin dus prettig slot van een somber stemmend debat aan het eind van een parlementair jaar morgen is het sluitingsdag-! waarin helaas het sombere al te zeer de overhand had. Moge dit goede einde tevens ook goeds voorspellen voor wat komen gaat. E. v. R. Twee dooden bij motor ongeluk. Motorrijder raakte het stuur kwijt. In den afgeloopen nacht te om streeks tien minuten over half twee is op den Leidscheweg in den tunnel bij het Centraal Station te Utrecht een motorongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Uit de richting Leiden naderde met groote snelheid een motorrijwiel waarvan de be stuurder bij den tunnel door tot nog toe on opgehelderde oorzaak plotseling begon te slingeren, waardoor hij tegen een der steenen pijlers van den tunnel reed. Door den schok werd de duopassagïer H. terzijde geslingerd en op slag gedood. De berijder zelf, de heer de L. bleef zeer ernstig gekwetst met bloedenden wonden en vermoedelijk een zware hersen schudding liggen. Hij werd naar het stads- en academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij een half uur na aankomst overleed. De motor werd zwaar beschadigd. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Nationaal Fonds voor bij zondere nooden. Het Nationaal Fonds voor bijzondere noo den kan met groote erkentelijkheid mede deelen, dat eenige van zijn regelmatige con tribuanten aan hun medeleven in de alge- meene vreugde uiting hebben willen geven door hun bijdrage aan het fonds belangrijk te verhoogen. Buitendien kan als bijzondere gift worden vermeld een bedrag, dat als overschot van voor een bloemenhulde aan de Prinses door schoolmeisjes spontaan bijeengebrachte gel den werd afgedragen aan het fonds, dat zoo zeer de belangstelling van de Prinses geniet. Het dagelijksch bestuur hoopt, dat dit voorbeeld velen tot navolging moge opwek ken. Edam en Volendam lokken vreemdelingen. Havengeld verlaagd. Ten einde het vreemdelingenverkeer naar Edam zooveel mogelijk te bevorderen, besloot de gemeenteraad in het begin van dit jaar tot een belangrijke verlaging van het haven geld. Hierop is thans de koninklijke goed keuring verkregen. De verlaging geldt zoo wel voor de pleziervaartuigen als voor de vrachtschepen. Voor de pleziervaartuigen wordt het havengeld voortaan berekend naar een tarief van 6 cent per 1000 K.G. laadver mogen, plus 7 cent voor iederen passagier (het z.g. koppengeld) terwijl het belasting minimum van t 1 is vervallen Een belang rijke verlaging dus voor de kleine jachten. Het tarief voor de vrachtschipperij in de Volendammer-haven is voor de vrachtschip perij verlaagd van 6 op 4 en van 4 op 2 cent.' al naar gelang de schepen al of niet lossen en laden. Voor de Edammerhaven bedraagt het tarief in het algemeen V/2 cent per ton. Voor de buitenhaven is voortaan verschul digd 2 cent per ton (vroeger 2 1/2 cent). Tenslotte is bepaald, dat slechts eenmaal havengeld verschuldigd is. wanneer op den zelfden dag zoowel de haven van Edam als die van Volendam wordt bezocht. Dubbele betaling wordt hierdoor voorkomen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5