1 De burgeroorlog in Spanje. THIJS IJS EN HET KATTENLECER De Parijsche tijd van Prins Bernhard. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 HAARDE M'S DAGBEAD Opstandelingen stellen San Sebastian een ultimatum. Franco's troepen zouden Madrid omsingeld hebben. SPANJE. Een der speciale correspondenten van Havas meldt uit San Sebastian. 11 Septem ber: Hedenochtend heeft een drietal vliegtuigen der opstandelingen over San Sebastian ge vlogen en strooibiljetten omlaap geworpen, waarin de stad 48 uur wordt gegeven om zich over te egven. Deze termijn loopt dus Zondagochtend af. In de strooibiljetten wor den de vreemdelingen en de burgerlijke be volking uitgenoodigd de stad te verlaten. Op order van den Franschen ambassadeur wer den het personeel van het Fransche consu laat en de Fransche burgers uitgenoodigd hedenmiddag San Sebastian te verlaten en aan boord van den uit Saint Jean de Luz aangekomen torpedojager te gaan. Een hon derdtal Franschen hebben echter geweigerd te stad te verlaten. Een groot gedeelte der burgerbevolking treft voorbereidingen voor de vlucht. Vrachtauto's vertrekken geregeld, door de straten van San Sebastian en bren gen een groot aantal personen naar Bilbao. Ook de in de haven geankerde schepen nemen elk oogenblik passagiers op. De winkels wor den telkens weer bezocht door extremistische leden der volksfront-militie. De handelaars zijn verplicht alle drie dagen het bedrag hun ner verkoopen op de bank te storten die de aldus afgedragen gelden naar Bilbao overbrengt. Naar wordt medegedeeld zijn alle voor raden munitie en een hoeveelheid petroleum, die zich in de haven van Pasajes bevonden naar Bilbao overgebracht. De anarchisten hervatten hun actie. Ont stemd over het feit dat gouverneur Orteva de gijzelaars naar Bilbao heeft laten ver trekken, hebben zij uit een aantal huizen nieuwe gijzelaars gehaald en verklaard, dat indien ook deze zouden worden weggezon den er ernstige incidenten zouden plaats vinden. Het plaatsje Hernand is bijna geheel ont ruimd en de vrouwen en kinderen stroomen naar San Sebastian. Vandaag werd Hernani opnieuw gebombardeerd, doch er is geen enkele granaat op San Sebastian gevallen. De troepen der opstandelingen omringen San Sebastian geheel en naar het schijnt zal de stad hun niet meer kunnen ontgaan. De opstandelingen vertragen slechts hun actie op San Sebastian teneinde de burgerbevol king in staat te stellen naar Bilbao te vluch ten, ofschoon de opstandelingen den weg van San Sebestian naar Bilbao onder vuur houden. Radio Sevilla, in handen der opstandelin gen, heeft de volgende mededeelingen ge daan: De troepen van Franco hebben het dal van de Tietard bezet en een nieuwe verbinding met de aanvals- linie van Mola tot stand gebracht. De omsingeling van Madrid is zoo vol komen geworden. De hoofdstad is beroofd van een harer belangrijkste toegangswegen. In het noorden hebben de troepen van generaal Mola tegen over de besluiteloosheid van de verdedigers van San Sebastian hun aanvallen hervat en den berg Igueldo gebombardeerd. In het zuiden zetten onze troepen de zuivering van de Sierra Muriano voort. De berichten van Madrid over omsingeling van Oviedo, Huesca en Teruel zijn onjuist. Niet alleen dreigen deze plaatsen niet in de macht der rooden te vallen, maar zelfs voeren haar bezettingen menigvuldige tegenaanvallen uit, die den vijand demoraliseeren en hem dwingen tot vluchten. De zender La Coruna deelde Vrijdag ochtend mede, dat te Santander 280 leerlingen van een Katholiek semi narie door de aanhangers van de regeering zijn vermoord. Om tien uur gisteravond heeft het ministe rie van oorlog het volgende medegedeeld: „In het gebied van Oviedo wordt de actie van onze artillerie en luchtmacht voortgezet. Te Oviedo is een typhus-epidemie uitgebro ken, die het garnizoen in toenemende mate demoraliseert. Gisteren hebben zich 70 sterf gevallen voorgedaan. Talrijke boeren en soldaten trachten naar onze linies te vluchten. Aan het front van Aragon zet een colonne, die uit Valencia is vertrokken en naar Teroel oprukt, den op- marsch voort, zonder tegenstand te ontmoe ten. In het Zuiden is de colonne, die in het gebied van Montoro opereert, 3 K.M. verder opgerukt, na den vijand zwore verliezen te heb ben toegebracht. In de Sierra Nevada zijn en kele belangrijke punten bezet. De actie rond Talavera del Tajo duurt voort. Onze vlieg tuigen hebben het gebied heftig met bommen bestookt, als gevolg waarvan verscheidene branden zijn uitgebroken. De opstandelingen hebben zich uit Peregrinos terug moeten trek ken en de Boqueron pas is door hen ont- Nog meer slachtoffers van de Palestijnsche onlusten. Bij den berg Karmel vijf Arabieren gedood. Reuter meldt uit Haifa: Tijdens het gevecht aan den voet van den berg Karmel, waaraan ook door vliegtuigen werd deelgenomen, werden behalve de ser geant van een Britsch regiment ook nog vijf Arabieren gedood. Het opperste Arabische Comité zal heden een bijeenkomst hebben met den hoogen com missaris en zal daarin waarschijnlijk een ver klaring afleggen aangaande het afgelasten van de staking of anderszins. Uit Jeruzalem: In een sinaasappelenplan tage ten zuiden van Ramleh zijn gistermorgen de lijken van twee Joodsche arbeiders ge vonden. die klaarblijkelijk waren doodgescho ten. De daders zijn onbekend. Uit Haifa, 11 Sept.: Hedenavond is tijdens een gevecht met een groote bende Arabieren nabij en aan den voet van den berg Karmel, ten oosten van Haifa, gelegen dorp een ser geant van een Britsch regiment gedood. ruimd, waarbij een belangrijke noeveelheid wapens en munitie achtergelaten is. Voorts wordt medegedeeld, dat regeeringsvliegtuigen het in handen der opstandelingen zijnde ge bied van Antequera ten noorden van Malaga hebben gebombardeerd. Catalanen maken 600 gevangenen De Catalaansche minister van defensie deelt mede. dat de colonne Vilalba 600 gevan genen heeft gemaakt. Geestelijke in het Alcazar toegelaten De regeering heeft gevolg gegeven aan het verzoek der verdedigers van het Alcazar te Toledo om een katholiek priester de vesting te laten binnengaan, wiens aanwezigheid het mogelijk zou maken om als christenen te sterven. De volksfrontmiliciens hebben een priester door hun vertegenwoordigers voorzien van witte vlaggen, naar het Alcazar doen geleiden. Het vuren werd een oogenblik gestaakt, om hervat te worden nadat de priester de burcht was binnengegaan. Duitscfiland. Appèl van politieke leiders te Neurenberg. De vierde dag van den Rijkspartijdag is besloten met een appèl van de politieke lei ders. Om acht uur des avonds stonden 98000 politieke leiders, aangetreden op het Zeppe- linveld. Te half negen kwam de Fuehrer aan, stormachtig begroet door de menigte. Als eerste nam Dr. Ley het woord. Hij zei- de o.a. dat de Fuehrer door God is gezonden om Duitschland te bevrijden. Vervolgens sprak de Fuehrer, die ver klaarde. dat in vier jaar het wonder is ge schied. dat een gedemoedigd volk zich weer heeft opgericht. In het eerste jaar na de overname van de macht geloofden velen nog het rad der geschiedenis terug te kunnen draaien, in het tweede jaar beefden nog con flicten, het vorig jaar hingen nog wolken van vijandelijke misgunst boven Duitsch land en nu men voor den vierden keer op dit veld staat, weet men. dat de inwendige spanning is verdwenen, evenals de bedrei- gng van buiten af. Wij hebben in onze generatie zooveel strijd beleefd, aldus de Fuehrer, dat wij begrijpe lijkerwijs naar vrede verlangen. Wij willen werken, we willen ons rijk zoo inrichten als wij willen en niet zooals de bolsjewistische Joden willen. We willen voor de toekomst van onze kinderen zorgen willen voor hun toe komst werken, hun leven veilig stellen en verlichten en hen besparen, wat wij moesten lijden we willen alleen rust en vrede voor onzen arbeid Verder is nog het woord gevoerd door den Beierschen minister, Dr. Wagner. Hierl rijksleïder van de N.S.D.A.P. De Fuehrer heeft den rijksarbeidsleider Hierl wegens zijn verdiensten in de opbouw van den rijksarbeidsdienst benoemd tot rijksleider van de N.S.D.A.P. Portugal. Geruchten over nieuwe onlusten tegengesproken. Naar te Londen uit Gibraltar wordt ver nomen, zou Donderdag een nieuwe muiterij hebben plaats gehad op Portugeesche oorlogs bodems en zouden gewapende opstanden zijn uitgebroken in verscheidene Portugeesche garnizoenen. De Portugeesche legatie te Lon den ontkent, dat deze geruchten waarheid zouden bevatten. Ook uit Lissabon zelf wordt gemeld, dat alles rustig is. De oorsprong van deze geruchten zou liggen bij een niet geïdentificeerd radiostation te Barcelona. De Poolsche ballon „Lopp" terecht. Op 100 K.M. van Onega gedaald. De WARSCHAU, 11 September (A.N.P.) bestuurders van den Poolschen ballon „Lopp" welke heeft deelgenomen aan den wedstrijd om den Gordon Bennett-beker, kapitein Janusz en luitenant Brenk, van wien men twaalf dagen lang niets vernomen heeft, zijn terecht. De aeroclub der Sovjet-Unie te Moskou heeft vanochtend om 5 uur van Janusz een telegram ontvangen van den volgenden in houd: „Zijn op 1 September in het district Onega gedaald op 25 K.M. van het dorp Nosowchisna 100 K.M. van de stad Onega. Wij gaan te voet naar Onega en verzoeken hulp". De aeroclub te Moskou heeft naar Archan- gelsk getelegrafeerd, dat hulp moet worden geboden aan de Poolsche luchtvaarders. Gisteren was een twintigtal militaire en sportvliegers opgestegen voor een onderzoek in het gebied van Archangelsk, Onega en Ladoga, zoomede in het gebied van Wolog- da. Zij hebben toen evenwel geen enkel spoor gevonden van de verdwaalde ballonvaarders. De bladden hebben in speciale edities dit bericht bekend gemaakt. De „Lopp" tweede in den wedstrijd om den Gordon Benctt-beker. WARSlOHAU, 11 Sept. (D.N.B.- A.N.P.) De Poolsche ballon Lopp heeft 1650 K.M. afgelegd en is daar mede tweede in den wedstrijd om den Gordon-Benett-beker. KONING EDWARD ONTVANGT SCnUSCHNIGG. Koning Edward heeft gistermorgen den Oostenrijkschen Bondskanselier Schuschnigg op de Britóche ambassade ontvangen. Naar algemeene staking in de Fransche textielindustrie? Metaalfabrieken te Dousi door arbeiders bezet. PARIJS. 11 September (D.N.B.-A.N.P.) In het textielgebied van Noord Frankrijk, heeft de stakingsbeweging zich uitgebreid. Er zijn thans meer dan 50.000 arbeiders bij betrokken. Er bestaat kans op een alge- meene staking in de textielindustrie. Minister van Binnenlandsche Zaken Sa- lengro is te Rijssel aangekomen. Te Clermond Ferrand is bij Michelin wel iswaar een overeenkomst tot stand gekomen, maar de staking is daar overgeslagen op het le vensmiddelenbedrij f Te Dousi zijn eenige duizenden arbeiders in de metaalindustrie in staking gegaan. Zij hebben de werkplaatsen bezet. Te Limoges zijn de bedienden der handels zaken in staking gegaan. Fransche fabrieken door arbeiders bezet. Aantal stakingen bijgelegd. Terwijl men erin geslaagd is een aantal stakingen in Frankrijk bij te leggen breken aldus een D. N. B. bericht uit Parijs steeds weer nieuwe stakingen uit. Te Parijs is een staking uitgebroken van de schoenen-in dustrie, een zoogenaamde „Waarschuwings staking", van 24 uur, waarbij de stakers de werkplaatsen bezet houden om de werkge vers te dwingen te voldoen aan hun wettelijke verplichtingen zooals doorbetalen van vacan- tie e.d. Verder zijn de arbeiders van de automobiel fabriek La Licorna te Courbevoie in staking gegaan, evenals de werklieden van de tele foon- en kabelfabrieken te Clichy. In beide gevallen zijn de werkplaatsen bezet. Verder zijn de employe's van een maatschappij, welke de autobusdiensten in de departementen Seine et Oise onderhoudt, in staking gegaan. De stakers hebben de garages bezet. Fabrieken te Rijssel zullen ontruimd worden. De gedelegeerden der stakende textielar beiders te Rijssel en uit de omgeving heb ben eenstemmig besloten tot ontruiming der fabrieken. Terwijl zij opnieuw hun vertrou wen uitspraken in de C. G. T. en de regeering. hebben zij den minister van binnenlandsche zaken verzocht een arbitrale uitspraak te doen, die tot oplossing van het conflict kan leiden. K. L. M. spoort vermiste tjalk op. Geslaagde expeditie boven de Zeeuwsehe wateren. 's GRAVENHAGE, 11 September. Van het vliegveld Waalhaven heeft de K. L. M. Don derdag een niet alledaagsche vlucht onderno men. Zij is n.l. op zoek geweest naar een vrachtschip, waarover de reederij in ongerust heid verkeerde. De „Verandering", een tjalk met motoraan- drijvinig, was Woensdag met schipper Winne- mers aan boord van Stellendam op Goeree naar Antwerpen vertrokken. Het schip had een lading gestuwd van de N.V. Algemeene Vruch ten Import te Rotterdam. Donderdag echter was nog steeds geen bericht van aankomst ontvangen uit Antwerpen. De opdrachtgeef ster heeft terstond verschillende Zeeuwsehe havens om inlichtingen gevraagd. Schipper Winnemers had evenwel nergens een spoor van hem of zijn schip achtergelaten. Ten einde raad heeft toen de directie van de A. V. I., die zich zeer ongerust maakte over het lot der „Verandering", zich tot de K. L. M. gewend. Onmiddellijk is een Koolhoven FK 43 uit de loods gehaald en startklaar gemaakt voor den snel geïmproviseerden onderzoe kingstocht. Even voor vijven was het toestel reeds de lucht in. Anderhalf uur later was het Koolhoven- vliegtuig op Waalhaven terug en wel met goed nieuws. Want de „Verandering" was bij We- meldinge gesignaleerd. Het schip had geen radio aan boord, zoodat men niet om inlich tingen kon vragen, maar daar de tjalk zich eerst buitengaats Wemeldinge bevond, ligt de veronderstelling voor de hand, dat de „Ver andering uit den koers geslagen was en op een bank is geloopen. „Een model-employe", zegt zijn gewezen bedrijfsleider. Zijn groote eenvoud trof oók den Parijzenaars. (Van onzen Parijschen correspondent). Een ruim, groot bureau op den Avenue Hoche, op enkele meters slechts van den Are de Triomphe. Het is het kantoor van de So- ciété pour lTmportation de Matières et de Produits Chimiques. En 't duurt als we ons hebben laten aankondigen geen minuut, of we zitten in de ruime directie-kamer tegen over een sympathieken, nog jeugdigen be drijfsleider, aan wien we maar kalm deze vraag stellen: Wat is uw indruk van Prins Bernhard, die onder uw leiding heeft gewerkt? Vraag, die zoo onverwacht komt, dat hij onwillekeurig in een lach schiet. Maar dan teekent zich iets van ernst op zijn gelaat en spin taan klinkt het: Zelden of misschien nooit in mijn leven heb ik iemand ontmoet zoo sympathiek in alle, in alle opzichten als Prins Bernhard. Sympathiek niet alleen, omdat hij de eenvoud in eigen persoon is, sympathiek niet alleen, omdat hij zoo buitengewoon intelligent is, maar ook omdat ik hem als particulier heb leeren kennen en al zijn hoedanigheden van goed- en braaf-oprecht mensch heb leeren waardeeren in den tijd dat hij hier onder ï.iijn leiding heeft gewerkt. Het is wel een zeer bij zonder compliment van een chef, het mooiste getuigenis, dat kan worden gegeven. Het is begrijpelijk, dat mijn zegsman, die ook de eer heeft gehad de naaste familie leden van den Prins te kennen, aan een zekere bescheidenheid is gebonden en dat hij ons dus niet dadelijk op al onze vragen kon antwoor den. Maar dat neemt niet weg, dat uit elk woord, uit elke mededeeling een oprechte sympathie sprak. Ik ben er van overtuigd dat Hare Ma jesteit een gelukkige keuze heeft gedaan Prins Bernhard tot schoonzoon te kiezen. Het was een heele verrassing voor ons, Ne derlanders Er speelt een glimlachje op het gelaat van onzen zegsman, zoodat we schuchter de vraag stellen: Voor U niet? Nee, in het geheel nietik was er al lang van op de hoogte. Krijgt u ook zoo den indruk, dat het een echt gelukkig en harmonisch huwelijk zal worden? Ongetwijfeld. Na al het goeds, dat ik van Uw Prinses heb gehoord, kan het niet anders of dit moet een volkomen gelukkig huwelijk worden. De geheele persoonlijkheid van Prins Bernhard is daarvoor de beste garantie. De Prins heeft hier een jaar lang onder Uw leiding gewerkt. Maar hoe was die ver houding? Gaf dat geen moeilijkheden, waar ieder steeds „Monseigneur" tegen hem moest zeggen? Monseigneur? Geen kwestie van. Van den eersten dag af aan. dat de Prins hier bij ons is gekomen, nu ruim een jaar geleden, heeft hij gewild, dat een ieder hem heel een voudig Monsieur de Lippe zou noemen. Er werd niet het minste onderscheid gemaakt- De Prins, als buitenlander, had als iedere vreemdeling zijn „carte de travail". Hier, in het bureau hiernaast, heeft hij voor de schrijf machine gezeten en leeren typen. Toen hij merkte, dat het nuttig is om ook te leeren stenografeeren, heeft hij onmiddellijk lessen genomen en 't is opmerkelijk hoe vlug hij ook die kunst volkomen meester was, In den beginnen had hij wel eenige moei lijkheid met het Fransch, maar na een paar maanden reeds sprak hij het niet alleen vlot, maar zonder het minste accent. Ook zijn En- gelsch en Spaansch is absoluut zuiver. Bij zijn aankomst in Den Haag werd een ieder getroffen door zijn grooten eenvoud. Dat verwondert me niet in het minst, want dat is iets waardoor een ieder werd ge troffen, die hier met hem in aanraking kwam. Ik zelf heb menigmaal een reis met hem ge maakt en ook dan was hij altijd dezelfde. Trouwens, ik durf wel te zeggen, dat het ty pisch voor héél zijn familie is: Zijn moeder is een wijze, verstandige, hoogst ontwikkelde vrouw, voor wie een ieder dadelijk den groot- sten eerbied moet hebben. Prins Bernhard komt uit een goed, in alle opzichten nobel ge zin. Ook zijn sportiviteit heeft ons dadelijk getroffen. Ja, sportief is hij zeker. Ik ken zijn Ford je. Zoo reed hij zoo maar in één dag van hier naar Biarritz, den volgenden dag van daar naar Marseille, dan over de bergen naar Frankfurt. Afstandjes van een zes honderd kilometers per dag, en dat dag aan dag maak ten hem in 't minst niet bang. In één trek van daar naar het landgoed van zijn moeder, ONZE DACELiJKSCHE KINDERVERTELLINC Hier, in het sombere bosch, dwaalt Thijs uren en uren voort. De storm blijft aanhouden, gierend trekken de windvlagen door het ge boomte en de regen striemt hem onbarmhartig in het gezicht. Met wanhoop in het hart vervolgt de arme Thijs zijn weg. Waarheen? Hij weet het heusch niet. Overal is het boscli even dicht en van eenig levend wezen is geen spoor te ontdekken. Thijs begint moe te worden. Zal hij zoo den heelen nacht en misschien nog wel langer moeten rondzwerven? Het ziet er werkelijk naar uit! aan Poolsche grenzen. Een echte stevige, door en door gezonde boy. Ende Prins was nu wel bij U werk zaam. maar werd hij ook overigens geheel als een gewonen employé behandeld? Natuurlijk. Gewoon gesalarieerd, net als een ieder onzer. En als er maar één uitzonde ring voor hem mag worden gemaakt, dan is het deze: dat nooit wellicht een patroon zoo'n harden, ijverigen werker heeft gehad als Prins Bernhard is. Nooit heeft men ook maar het minste op zijn werk kunnen aanmerken. Stipt in alles, nooit een seconde te laat, altijd bereid zich geheel aan de hem opgedragen taak te geven. Een model-employé in één woord. Wat niet wegneemt dat hij toch, ondanks al zijn eenvoud steeds een grand-seigneur is gebleven Precies. Hij heeft al zijn Parijschen tijd gewoond bij Zijn tante, de Prinses Henri XXIII van Reuss, 33 Rue Barbet de Jouy En waar U den Prins zoo goed hebt ge kend. dat zou ik U nog willen vragen Neeik heb al meer gezegd, dan ik wilde, want ik wil niet een schijn van onbe scheidenheid op me laden. Maar laat me U alleen nog eens mogen herhalen, dat ik me èn voor Prins Bernhard èn voor Uw Prinses en voor héél het Nederlandsche volk verheug over deze echtverbintenis. Prins Bernhard is in alle opzichten: Een Voorbeeld. HENRY A. TH. LESTURGEON VOOR DEN- -POLITIERECH7ER Een driftige steenendrager Een steenendrager uit Alphen a. d. Rijn en een uit Den Haag waren aan de kalkzand- steenfabriek te Hillegom gekomen om stee nen te halen. De fabriek maakt het den klan ten gemakkelijk door de steenen op te stape len in tassen van 1100, zoodat iemand, die 3500 steenen moet hebben, drie heele stapels kan nemen en nog 200 steenen van een aan gebroken stapel. Wanneer men de 3500 bij tien te gelijk zou moeten aftellen, zou men er een papiertje bij moeten hebben en dan mis schien nog den tel kwijtraken. Het spreekt, dat de voordeelen van dit systeem vervallen, als een ander ook gaat grij pen van den stapel, die iemand zich heeft uit gezocht en dat geval deed zich op zekeren dag aan de fabriek voor. De man van den stapel dit ziende, haastte zich het gemaakte gat weer aan te vullen, maar de ander greep er weer van en zoodoende werd het een vat der Da- naiden, waarvan men in de oudheid verhaal de, dat ook nooit vol raakte. Den man van den stapel verdroot het. om het gat telkens weer te stoppen en toen de ander er weer een partijtje had afgenomen, plaatste hij zich voor den indringer en versperde hem den weg. Dat maakte den steenendrager zoo driftig, verzot als hij blijkbaar op dien bewusten sta pel was, schoon er ook aangebroken stapels waren, dat hij zijn vrachtje neersmeet en meteen zijn tegenstander een directe linksche toediende, welke dezen meteen knockout maakte, tenminste nu voor den politierechter wist hij zich niet verder te herinneren dan het oogenblik, dat hij vóór den steenendrager stond. Zijn geest werd eerst een uur of tien later weer helder, toen hij in zijn auto zat. Dat hij geslagen was, wist hij dus ook niet, maar anderen hadden den klap en de neer zij ging gezien. Nu wilde de ander zich wel excuseeren met de bewering, dat zijn tegenpartij hem eerst met den vinger in de zij had gekitteld, het geen deze, gezien zijn geheugenverlies, niet kon bevestigen of ontkennen, en, zei verdachte als de steenen waren gevallen, had ik blauwe teenen gekregen, maar die blauwe teenen vond de rechter te ver gezocht en het gekit- tel, stel, dat het gebeurd was, had toch niet met een kaakslag als toegediend was, beant woord moeten worden. Het strafblad van ver dachte sprak nog van een veroordeeling we gens mishandeling en dat deed den steenen drager geen goed. Vijftien gulden boet was de eisch, welke werd toegewezen. Een ondankbare gast. Een Drentenaar was naar de Haarlemmer meer gekomen om in den bietentijd werk te zoeken. Hij vervoegde zich bij een boerderij en ging in de schuur, waar andere arbeiders zaten te schaften. Ziende dat de bezoeker, die niet werd aangenomen, honger had, deelden de arbeiders broederlijk hun brood met hem om na schaftijd weer naar het land te gaan. De bezoeker had niets anders te doen dan te vertrekken, wat hij ook deed, maar, alleen in de schuur achtergebleven, ging hij rondsnuf felen en de jassen doorzoeken, die er hin gen. In een ervan vond hij een portemonnaie waarin drie tientjes. Die nam hij er uit en stopte de leege portemonnaie weer in de jas, om naar Amsterdam koers te zetten. Een bil jet wisselde hij, kocht wat ondergoed pn de onontbeerlijke sigaretten, maar hij was gauw achterhaald, waarbij twee tientjes met wat kleingeld in zijn bezit werden gevonden. De officier van justitie sprak van snoode ondankbaarheid en nam het verweer van beklaagde, dat hij het geld had genomen om naar zijn land terug te gaan. niet aan; hij had daarvoor geen drie tientjes noodig. Een strenge straf achtte de officier noodig, waar om hij 6 maanden gevangenisstraf eischte. De verdediger Mr. Stomps bracht naar vo ren. dat verdachte zeer arm was en vroeg een kortere straf met het oog op het verkrij gen van werk door zijn cliënt. De politierech ter veroordeelde tot 4 maanden met aftrek van het voorarrest. Fraudeerende steuntrekkers. Wederom had zich een drietal personen te verantwoorden wegens het doen van een on juiste opgave van hetgeen zij verdiend had den, waardoor zij meer steun hadden gekre gen dan waarop zij recht hadden. Ze hadden, gedurende een drietal weken f 18 per week verdiend en slechts f 10 opgegeven. Armoede was hun excuus. De officier eischte 8 dagen gevangenisstraf. De politierechter vond het feit ook ernstig en niet vatbaar voor geldboete of een voorwaar- dlijke straf, doch bracht de straf terug op 3 dagen

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6