STATEN GENERAAL PLEIN 23 TELEF. 16158 Een droom. Hei Betokfeqkste 54e Jaargang No. 16327 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 14 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. CJ1TGAVE LOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65. franco p. post f 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame! ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 September. De Tol des Ver keer s. De veelbesproken en bestreden tol des ver- keers is in de laatste weken weer door ettelijke slachtoffers betaald. In alle landen, ook in het onze, gaat men voort met het bedenken en uitvoeren van maatregelen tot verhooging van de veiligheid. Vele zijn ingewikkeld, sommige kosten veel geld, maar belangrijke uitwerking hebben ze niet. De lijst der slachtoffers blijft lang. Toch zou er een eenvoudige en ingrijpen de maatregel te nemén zijn, die zonder eenigen twijfel belangrijk effect zou hebben. Daarmee bedoel ik een nieuwe vaststelling van leef tijdsgrenzen voor de verleening van rijbewij zen. Kort geleden heeft men in Engeland statis tisch vastgesteld hoe de leeftijd der bij onge lukken betrokken autobestuurders en motor rijders zich onderling verhielden. De uitkomst bevestigde de verwachtingen tenvolle. Verre weg het hoogste percentage der ongelukken- veroorzakende rijders bijna de helft van het totaal bleek de groep onder de 25 jaar te zijn. En daarop volgde onmiddellijk de categorie der rijders boven de zestig jaar. Verreweg het laagst waren de percentages in de groepen van 3050 jaar. Niemand zal zich daarover verbazen. Ieder onzer die in zijn jeugd een motorfiets of auto, of zelfs alleen maar een fiets bestuurd heeft, weet dat hij toen veel gemakkelijker risico's nam dan op later leeftijd, en soms bepaald overmoedige dingen deed. En ieder die de zestig overschreden heeft moet wel weten, dat zijn reactie-snelheid in critieke situaties niet meer dezelfde is gebleven. De conclusie is logisch: men zou den leef tijd voor het verleenen van rijbewijzen, die nu slechts achttien jaar bedraagt, hooger moeten stellen, al is het maar op 21, en men zou een leeftijdsgrens voor intrekking van rijbewijzen moeten bepalen, bv. op 65 jaar. Daarbij zou een extra-bepaling kunnen komen dat aan menschen (b.v.) boven de 55 jaar, die nimmer tevoren een rijbewijs bezeten hebben, er geen meer verstrekt mag worden. Want er is wel zeer groot verschil tusschen een 60-jarig autobestuurder die al lang rijdt en een die er op dien leeftijd pas mee begint. Een der grootste bezwaren tegen een hoo ger stellen van de aanvangs-grens is natuur lijk de moeilijkheid met de beroeps-chauffeurs. Men zou voor hen een uitzondering kunnen maken als een verzwaard examen van hen werd gevorderd, waarbij vooral op natuurlijken aanleg tot voorzichtig rijden zou worden gelet. Deskundige examinators hebben dat dadelijk dóór. Ook nu. Overigens zijn de jonge beroepsrijders als regel toch al heel wat min der gevaarlijk dan de „amateurs", omdat zij al heel spoedig een grootere routine bezitten. Natuurlijk kan men meer bezwaren opsom men. Het gevaarlijk rijden geldt niet voor alle rijders onder de 25, en ook niet voor alle rij ders boven de 60. Neen, natuurlijk niet, maar er zitten de meeste gevaarlijke rijders onder. De vraag is maar of men er krasse maatrege len, waarbij men velen ontstemmen zal, voor over heeft om de veiligheid op den weg aan zienlijk te verhoogen. De handel in motorfietsen zou veel nadeel van een beperking hebben, want op die dingen rijden in groote meerderheid jongens van 18, 19, 20 jaar. Dat is niet te ontkennen. Maar wat weegt het zwaarst? Men kan ook opmerken dat er geen Ne- derlandsche statistiek omtrent de leeftijden der bij ongelukken betrokken rijders bestaat. Welnu, laat men die dan maken. Ik zie aleen geen reden om aan te nemen dat het resultaat van het Engelsche zou verschillen. In elk geval is het een belangwekkende kwestie, die wel spoedig aan de orde zal moeten komen. R. P. De „trekkers" en de saneerings- maatregelen. Naar wij vernemen heeft het Hoofdbe stuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur zich schriftelijk tot den minister ge wend inzake het feit. dat het een gevaar voor het bloembollenvak wordt geacht, dat de zoogenaamde „trekkers" (die de bollen voor de bloemen telen) niet gebonden zijn aan een bepaalde oppervlakte en ook in andere opzichten de saneeringsmaatregelen voor hen niet van kracht zijn. De minister heeft echter geantwoord, geen aanleiding te zien voor verandering van den bestaanden toestand. Hierover heerscht naar wij vernemen, ont stemming onder de vakgenooten, als ook over het feit, dat terwijl „trekkers" en exporteurs van bollen 15 pet. mogen korten op de kwee kersnota's, de bollenexporteurs dit bed ra s moeten afstaan aan het surplusfonds. doe de bloemenexporteurs dit niet behoeven te doen (In ons land zal binnenkort, onder leiding van de Nederland- sche Ballonsport Vereeniging de opleiding tot ballonvaarder ter hand worden genomen, voorloopig met twee leerlingen). Ik droom ervan, dat men m ij op zou leiden Voor de ballonvaart in de ijle lucht, .Een studietijd, die mij kan voorbereiden, Voor een veel eerder reeds gedroomde vlucht. Ik droom ervan, dat ik omhoog zou zweven, Gezeten in de mand van een ballon, Ver van het jachtig drukke aardsche leven, Wat dichter bij een plaatsje in de zon. Ik droom ervan, dat 'k eenzaam rond zou drijven, Boven een machtig wollig wolkgordijn, En dat ik daar zoolang ik wou zou blijven. Om met mezelf geheel alleen te zijn. Ik droom ervan, hoe heerlijk het zou wezen In deze sfeer van zuivre harmonie, Boven 't terrein van allen strijd gerezen In het domein der hoogste poëzie- Ik droom ervan, dat ik daar zou beseffen, Hoe klein ik zelf ook altijd ben geweest, En hoe het noodig is, mij te verheffen, Niet slechts naar lichaam, maar ook naar den geest. Ik droom ervan, dat ik erin zou slagen, Te leven op zoo'n dubbel hooger plan. Voorgoed bevrijd van 't kleine en het lage, Helaas, helaas, ik droom er enkel van. P. GASUS. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZuweufraMtdewr. Radicaal'' GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie Haarlem. Hoe is 't mooglijk voor twee kwartjes Zeven dagen lang muziek. En dan zonder bijgeluiden. Is zooiets niet magnifique? NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Auto trachtte vóór de tram te passeeren. Vier personen bij botsing gewond. Zondagmiddag reed de 57-jarige H. V. uit Hoofddorp met zijn echtgenoote, mevr. V.-S., benevens den heer N. H. N. met zijn echt genoote mevr. N.-C. over de Heemsteedsche Dreef in de richting Groenendaal. Toen de bestuurder nabij de R.-K. kerk het Valken burgerplein wilde oversteken naar de Molen laan, ontdekte hij te laat de naderende tram uit de richting Bennebroek. Om een aanrijding te voorkomen gaf hij meer gas, doch dit was te laat. De auto werd op de trambaan in de linkerflank gegrepen. De auto maakte een halve slag om en kwam aan de overzij der Valkenburgerlaan half op het trottoir tot stil stand. Alle ruiten aan de linkerzijde van de auto waren gebroken. Portieren, en zijwanden waren ingedeukt. Alle inzittenden werden gewond. Mevr. N. was er wel het ergst aan toe, voor zoover dit zich liet aanzien, daar zij aan de zijde der botsing had gezeten. Zij had vrij ernstige hoofdwonden, terwijl vermoedelijk eenige ribben waren gekneusd. V. klaagde over pijn in zijn borst en mevr. V. klaagde eveneens over inwendige pijnen. Op advies van Dr. Leyendekker werden de bestuurder en diens echtgenoote en mevr. V. ter observatie naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. N. kon per taxi naar zijn woning vervoerd worden. De tram kreeg schade aan koplamp, uit- kijkraam en zijwand. Bij de controle bleek dat de remmen geheel vast stonden, terwijl ook de zandstrooier was gebruikt. Weest op uw hoede. Weer ïs in een zweminrichting: een portemonnaïe gestolen. Zaterdagmiddag heeft de Haarlemsche koopman P. aangifte gedaan bij de politie, dat uit zijn kleeding, die zich in een kleedkamer tje in het Sportfondsenbad bevond, een por- temonnaie met dertig gulden gestolen was. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek in gesteld, waarbij de bezoekers van het bad, ten getale van ongeveer vijftig, gefouilleerd zijn. Er is daarbij echter niets aan het licht ge komen. Deze diefstal moge een waarschuwing zijn voor hen, die openbare zweminrichtingen be zoeken. Men doet beter, zijn waardevolle be zittingen af te geven, dan te riskeeren, dat zij op deze wijze van eigenaar verwisselen. Springvloed veroorzaakt catastrofe aan Noorsche kust. 78 personen omgekomen. Zondagmorgen vroeg is nabij Loen aan de weskust van Noorwegen een geweldige rots massa neergestort. Het geraas was tot ver in den omtrek te hooren. De instorting ver oorzaakte een springvloed, die catastrofale afmetingen aannam. De beide dorpen Boedal en Nesdal waren om vijf uur in den morgen reeds totaal over stroomd. In Boedal bleef slechts één huis gespaard. De bewoners van naburige plaatsen waren door het geweld van de neerstortende rots blokken gewekt. Volgens de laatste mededeelingen zijn in het geheel 78 personen om het leven geko men, van wien 30 kinderen. Negen personen werden ernstig gewond de materieel© schade wordt op 600.000 kronen geschat. De regeering zond vliegtuigen met dokto ren en medicamenten aan boord. Een der toestellen werd bestuurd door den bekenden Oceaanvlieger Bernt Balchen. Prins Bernhard morgen niet in de Ridderzaal. 's-GRAVENHAGE, 14 September. Met zekerheid kan thans worden medegedeeld, dat Prins Bernhard en zijn moeder en broer morgen de ope ningsplechtigheid in de Ridderzaal niet zullen bijwonen. Het défilé in het Stadion te Amsterdam. Deelneming uit Haarlem is mogelijk. Het hoofdbestuur der Vereen. „Koninginne dag" schrijft ons: Hoewel het niet de bedoeling was voor het défilé in het Stadion te Amsterdam op Don derdagmiddag a.s. de gemeente Haarlem te beschouwen als omliggende gemeente, zijn er reeds zooveel aanvragen voor deelneming uit Haarlem aan deze huldiging van de Ko ninklijke familie ingekomen, dat door het Comité geen bezwaar meer kan worden ge maakt tegen deelneming uit Haarlem. Het regelingscomité heeft daarop de Ver eeniging „Koninginnedag" alhier verzocht, de organisatie uit Haarlem op zich te nemen, hetgeen deze gaarne heeft aanvaard. Vereenigingen uit Haarlem gelieven zich dus uitsluitend aan te melden bij den secre taris der Vereeniging Mr. P. Fuhri Snethlage Jansstraat 19, telefoon no. 11484. De regelen waaraan men zich heeft te houden, zullen nader in de bladen worden bekend gemaakt. Deelneming van kinderen beneden 12 jaar, van lagere scholen en van politieke partijen, waaropnder begrepen de N.S.B. is door den burgemeester van Amsterdam uitgesloten. De verkoop van zit- en staanplaatsen in het Stadion geschiedt uitsluitend te Amsterdam aan het Stadion en in voorverkoop bij de gewone adressen. HET GEHEIM VAN DEN SMID. Er is ons dezer dagen de volgende vraag gesteldHoe komt het, dat Haarlem's Dag blad zooveel advertenties van Vraag en Aan bod heeft? Het antwoord was wel heel eenvoudig: Dat komt, doordat deze annonces altijd succes hebben en de Haarlemmers dat weten. En het succes is een gevolg van de groote verspreiding van ons blad. Een Prins Bernhardstraat te Haarlem. Voorstel van het Raadslid Joh. Visser. Het Raadslid Joh. Visser heeft het volgende voorstel aan den Haarlemschen Gemeenteraad ingezonden. Ondergeteekende stelt voor, ter gelegenheid van de heugelijke Verloving in ons Vorsten huis, een der Haarlemsche straten te verdoo- pen en die den naam van Prins Bernhard straat te geven. Het best komt hiertoe in aanmerking de Emmastraat, die feitelijk uit twee straten be staat, zooals op het bijgevoegde kaartje is te zien. Als het gedeelte AB voortaan Prins Bern hardstraat zal heeten, dan blijft de naam Emmastraat toch voor AC bestaan, terwijl de namen Emmakade en Emmaplein tevens den naam van wijlen Koningin Emma be houden. De omliggende straten: Koninginne weg, Julianastraat en Stolbergstraat zullen een passende omgeving vormen, terwijl de ver andering een practische verbetering zal wor den voor de, voor de bewoners op 't oogen- blik herhaaldelijk voorkomende verwarring der beide Emmastraten. met de Plein-Tax naar den Haag in groote 6-persoons wagens, even duur als trein, brengen en halen. DONDERDAG a.s. naar de feesten in Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) Auto op den Heerenweg tegen boom gereden. Oude man overleden. Zaterdagmiddag reed op den Heerenweg een auto tusschen de Kerklaan en Koedieflaan. De auto werd bestuurd door den 36-jarige A. v. Z. uit Breukelen. Naast den bestuurder zat zijn vader, de 73-jarige O. J. v. Z., eigenaar van de auto, met op zijn knie zijn 5-jarigen kleinzoon, terwijl achter in de auto zaten de 47-jarige schoonzoon van O. J. v. Z. en diens 38-jarige echtgenoote en nog een 30-jarige dame. een familielid, allen uit Breukelen. Plot seling zwenkte de auto. hoewel slechts met een snelheid van pl.m. 35 K.M. gereden werd, naar rechts, zoodat zij tegen een der dunne boompjes aanreed, die daar staan tusschen den rijweg en het rijwielpad. Er wordt gespro ken van onoplettendheid, doch de mogelijk heid is niet geheel uitgesloten, dat er iets aan de stuurinrichting mankeerde. Door den schok sprong het portier open en sloeg de oude heer v. Z. en de kleine jongen uit de auto, met zijn hoofd op de straat. Dr. Tombroek constateerde een hersenschudding en. een schedelbasisfractuur, terwijl het jon getje eenige verwondingen aan zijn neus kreeg. De oude heer v. Z. werd naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De auto was ernstig be schadigd. De politie, die proces-verbaal heeft opgemaakt, heeft de auto, welke naar een garage is gesleept, in beslag genomen. Het woord is aan. Goethe: Als gij het leven al te ernstig opneemtwat is er dan aan? Aanbieding gedrukte of geschreven stukken. B. en W. van Haarlem, gebruik makende van de bevoegdheid, hun toegekend bij artikel 81 letter c der Algemeene Politieverordening voor Haarlem, verklaren, dat het in het be lang der openbare orde, ingaande heden on geoorloofd is, op de navolgende openbare we gen in de gemeente Haarlem op de na te noe men dagen en uren gedrukte of geschreven stukken om niet, te koop of ter kennisneming aan te bieden: a. op alle dagen van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 6 uur vóór en nabij de ge bouwen, waarin de stempellokalen voor werkloozen gevestigd zijn, te weten op: le. het Proveniershof, het gedeelte van de Groote Houtstraat, gelegen tusschen de Groo te Houtbrug en Cornelissteeg, de Gierstraat en Doelstraat tot op een aftsand van 50 Meter van den hoek Gierstraat-Doelstraat; 2e. de Gedempte Oude Gracht van Kleine Houtstraat tot Spaarne, het Spaarne van Ge dempte Oude Gracht tot Korte Veerstraat, alsmede de Turfsteeg, Helmbrekersteeg en Gravinnesteeg en de Kleine Houtstraat tus schen Gedempte Oude Gracht (zuidelijke hoek Ged. Oude Gracht-Kleine Houtstraat) en de Korte Veerstraat: 3e. de Turfmarkt, Kampervest van Turf markt tot De Witstraat, De Witstraat. Essen- straat, De Haasstraat, Burretstraat en Roze- marijnsteeg: 4e. de Smedestraat, Schoutensteeg en Mo- rinnesteeg; 5e. de Bakenessergracht (beide zijden), de Korte Begijnestraat, alsmede de Vrouwesteeg; 6e. de Delistraat, Transvaalstraat, Dr. Leyds- straat en Spaansche Vaartstraat, de beide laatste straten van de Delistraat tot de Atjeh- straat, de Atjehstraat, Floresstraat van Atjeh- straat tot Delistraat en de tusschenliggende straten Bankastraat, Billitonstraat, Riouw- straat en Madoerastraat; 7e. de Teding van Berkhoutstraat en Dr. Schaepmanstraat tot op een afstand van 200 Meter van het gebouw aan de Teding van Berkhoutstraat 72; 8e. den Zijlweg van viaduct tot Anslijnstraat, Anslijnstraat, Brouwerskade van Anslijnstraat tot Hoofmanstraat, Hoofmanstraat, Kops- straat en Merkmanstraat; 9e. de Zijlstraat tusschen Kinderhuisvest en Gedempte Oude Gracht, de Gedempte Oude Gracht van Zijlstraat tot Zuiderstraat, de Zuiderstraat, Gedempte Voldersgracht van Zuiderstraat tot Vestestraat, de Vestestraat, Zijlvest van Vestestraat tot Zijlstraat, Raaks, Korte Zijlstraat, Bakkumstraat, Bakkumsteeg, Jacobstraat, Drossestraat en het Nieuwe Landje; b. onverminderd het bepaalde sub a des Za terdags van 12 uur des middags tot 11 uur des namiddags op de straten en wegen, gele gen in de binnenstad, namelijk tusschen Zui der Buiten Spaarne. Heerensingel, Oostvest, Papentorenvest, Harmenjansweg, Spaarne, Kloppersingel, Schotersingel. Kinderhuissin gel, Leidschevaart, Raamsingel, Gasthuissingel en Kampersingel, benevens het Plein, Frans Halsplein, Schoterweg, Generaal Cronjéstraat, Soendaplein en Rijksstraatweg. EXTRA PREDICATIE VOOR DE ISRAëLOT- SCHE GEMEENTE. Ter gelegenheid van de verloving van Prin ses Juliana en Prins Bernhard werd er op Sabbath j.l. ter synagoge der Israëlitische ge meente door den rabijn der gemeente een extra-predicatie uitgesproken, na afloop waarvan het gebed voor het Koninklijk Huis werd geciteerd. Na het busongeluk ie Meerkerk leek Zaterdag de Doom bijna in de autobus te zijn gegroeid, zoover was deze er in doorgedrongen De burgeroorlog in Spanje. San Sebastian door de onstandelingen bezet. pag. 4 Een brand heeft in de Parijsche Opera veel schade aangericht. pag, 4 De Oostenrijksche regeering zal te Genève op heffing der financieele controle verzoeken. pag. 4 Het afgeloopen weekeinde heeft op den weg weer verscheidene dooden geëischt. pag. 4 Bij een springvloed aan de Noorsche kust zijn 78 personen om het leven gekomen. pag. 4 Zaterdag is overal in het land de Nationale gedenkdag met groote vreugde gevierd. pag. 3 Te Heeze is een 46-jarig man door zijn buur man doodgestoken. pag. 3 De prijs van het varkensgehakt in blik wordt verlaagd. pag. 3 Op de Noordzee is een Nederlandsch vls- schersvaartuig vergaan. pag. 3 Feestvreugde te Haarlem en omgeving. pag 11 en 12 xe Heemsteedsche Schaakclub jubileert. pag. 6 '°t Nederlandsch Cricketelftal verliest van Kent. pag. 6 ARTIKELEN ENZ. 1 R. P.: De tol des verkeers. pag. I De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 2.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1