AKKERTJES MCHETS) fan \)tom sclttiifi.. DINSDAG IS SEPTEMBER 1938 HAAEEEM'S DAGBEAD 8 STADSNIEUWS Deken H. C. J. Sondaal 60 jaar Serenade bij de Maria-Stichting. Aan den Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, werd Maandagavond ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag en zijn benoeming tot eere-Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem en tot Officier in de orde van Oranje Nassau, door muziekkorpsen uit Haarlem, Bloemendaa! en Heemstede een serenade gebracht op het plein vóór de Maria-Stichting. Voor deze muzikale huldiging bestond begrijpelijkerwijs een zeer groote belangstelling. Ongeveer tachtig zusters, met moeder Digna aan het hoofd, woonden op het ruime trottoir de serenade bij, evenals een groot aantal doctoren. De politie zorgde weer voor een voorbeel dige orde. Zij werd daarbij op wakkere wijze geassisteerd door pl.m. zestig R.K. Verken ners onder commando van den Districtscom missaris B. Nooy. Voor den ingang en in de hal was een smaakvolle bloem- en groenversiering aan gebracht. Hier stond ook de opgewekte ju bilaris, omringd door tal van vrienden. O.a. van Liemt van Haarlem en wethouder Dr. E. A. M. Droog van Heemstede. Te half negen, naderden de vijf muziek korpsen, begeleid door fakkeldragers en vroolijke marschen blazend. Elke vereeniging voerde haar banier mee. Eerst kwam „Euphonia" uit Overveen, on middellijk gevolgd door een paar honderd Graalmeisjes met banieren en lampions. Vervolgens kwamen ,.St. Caecilia" uit Scho ten, „De Spaarnebazuin" uit Haarlem, „Utile Dulci" uit Haarlem en „St. Michael" uit Heemstede. Alle vereenigingen defileerden langs den jubileerenden Deken en namen toen op een rij achter het plantsoen op het plein plaats. Achtereenvolgens lieten de muziekkorpsen een pittigen marsch hooren. waarvoor zij met eeh luid applaus beloond werden. Inmiddels was de heer Jos. de Klerk ver schenen. Hij beklom een verhevenheid en liet de vijf korpsen gezamenlijk den bekenden Jubileummarsch van Sam Vlessing spelen, wat een machtigen indruk maakte. Dit moet tot ver in den omtrek gehoord zijn. Na deze welluidende hulde nam Deken Sondaal het woord, om allen te danken voor de hulde, aan hem gebradht, maar hij gaf aan God de eere. „Gij brengt die hulde niet aan mij, maar aan Hem. die boven ons staat in maatschappij en kerk". Spreker dankte vooral hen, die dezen mooien avond «georganiseerd hadden en den heer Jos. de Klerk, voor zijn medewerking. Verder dankte spreker de politie, de R.K. Verken ners en vooral ook de vijf muziekverenigin gen, van wie de leden den ganschen dag had den gewerkt, maar die het er voor over heb ben gehad, dezen avond te helpen opluisteren „St. Michael" wekte hij op. haar bescherm heer Dr. Droog, die hem even te voren op zulk een hartelijke wijze gelukgewenscht had, trouw te blijven. Tenslotte dankte de jubilaris De Graal die dit feest met haar kleurige kleedij en schit terende vaandels zoo schoon gemaakt heeft. Hij hoopte, dat God geve, dat de Graal mag blijven groeien en bloeien. Spreker zegde toe. aan elke vereeniging een gift te zullen doen toekomen voor het organiseeren van een ge- zelligen avond. Hij deelde mede, dat hij van 'de 28 jaren, die hij in Haarlem heeft doorge bracht, 21 jaar in de gezegende Maria- Stichting heeft mogen wonen. Hij bracht hulde aan de goede Zusters en sprak de beste wenschen voor dit huis uit. Aan de Zusters had hij het te danken, dat ook vele niet- Katholieken van hun belangstelling hadden doen blijken. „God moge u allen overvloedig loonen", aldus eindigde spreker. De vereenigingen defileerden daarna nog twee maal met volle muziek en gevolgd dooi de Graal, langs den jubilai'is, waarmee deze uitstekend geslaagde serenade was afge- loopen. PERSONALIA. Onze stadgenoote mej. M. P. Stol staat op het drietal bij de Evang. Luth. Gem. van Winschoten-Sappemeer. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Op het Zaterdag te Zaandag gehouden examen van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen slaagden voor dipolma A technisch gedeelte, de heeren P. Vernout en N. Koster beiden lid van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek.) Nieuwe aanwinsten: Wijsbegeerte. Carrel: De onbekende mensch; ontaarding of vernieuwing. Ruin: Narren-en apostelen; Europeesche beelden. Sociale wetenschappen: Groot, J. en J. M. Groot: De regeering Co- lijn en hare groote doelstelling. Hoeven, Van der: De steun verleening aan werklooze arbeiders. Tusenius: De kansen van het Nationaal-so- cialisme in Nederland. Vos: Het plan van de arbeid: basis en bouw Wentbolt: Planwirtschaft of liberaal eco nomische richtlijnen? Wibaut: Levensbouw. Letterkunde: Michel Angelo (Buonarotti)De klank van het houweel; in 23 verzen. Premsela: Lectuurgids voor moderne Fran- sche letterkunde. Streuvman: Goethe de universeele mensch. Years: 50, of ghost stories, Aardrijks-Land-en-Volkenkunde: Katz: Bij mijn bruine vrienden om den evenaar. Lindbergh: Om de Noord naar het verre Oosten. Pahl: Der Energlehaushalt der Erde. Schelven, Van: Tusschen bommen en roo- vers Duitsche romans. Baum: Die Karriere der Dons Hart. Frank: Die Rauberbande. Langhoff: Die Moorsoldaten; 13 Monate Konzentrationslager. Lederer: Das Madchen George. Uitgaven over het Prinsepaar. D. Hans: Holland's bruidspaar. Enkele dagen na het bekend worden van de verloving van prinses Juliana is reeds een tweetal boekjes verschenen over het prinsen- paar. D. Hans heeft bij Sijthoff te Leiden een boekje uitgegeven getiteld: „Holland's bruidspaar". Een kort, vaardig en prettig geschreven overzicht van de gebeurtenissen in de afge- loopen jaren, die prinses Juliana hebben zien opgroeien van een argelooze kleuter, die trotsch op haar kleine ponie zit tot de prinses, die thans aan de zijde van haar ver loofde de huldigingen in ontvangst neemt. Een groot aantal foto's verluchtigen den tekst Wij zien er het leven der beide verloofden van hun vroegere jaren, vastgelegd in on geposeerde beelden, snaphots bijna, tot de laatste foto's, genomen tijdens de glorierijke eerste dagen van deze nog zoo jonge ver loving. Als de auteur schrijft over de eerste ont vangst in den Haag, dan lezen wij: „Ongeduldig keken zij uit: waar bleef de bekende, statige hofauto, met het personeel in- livrei, de groote glanzende auto, de plechtig langzaam naderbij zou komen en waaruit dan eveneens plechtig langzaam de prinses en haar verloofde zouden stappen? Waar die auto bleef? Wel, die auto die men verwachtte, kwam heelemaal niet. Maar plotseling ronkte een politiemotor het Noordeinde in en daar achter een licht-grijze open two-seater, een Ford. en daarin zaten.... waar zaten de lakeien? Neen, dat waren „ze" niet. Maar „ze" waren het wel. Want tot zijn onbeschrijfelijke verrassing zag het publiek dat even noodig had om van die verrassing te bekomen, aan het stuur van die auto een jongen, lachenden man, eenvoudig gekleed, blootshoofds, sportief en naast hem zijn ge lukkige Prinses". Zoo vertelt de schrijver ons van al die heugelijke gebeurtenissen der laatste dagen en van het verleden, het blijde en het droevige. C. Mortimer: „Prinses Juliana verloofd". Bij Bosch en Keuning te Baarn is versche nen „Prinses Juliana verloofd", van C. Mor timer. Ook hier is aan foto's een ruime plaats ingeruimd. Ook hier, zij het anders, de zelfde vreugde over deze verloving neergeschreven. Wij halen hieruit aan: ..Het kostbaarste wat Nederland bezit, is belichaamd in het Huis van Oranje. Koningin, prinses en volk, zij leven hetzelfde leven. Oranje's leed maakt ons bedroefd en in de vreugde van 't Oranje huis verblijdt zich Nederland. Het geluk van de Prinses stemt ons gelukkig. Haar feest zal ons feest zijn: In Nederland en over zee zal de heilwensch klinken: Hoezee! Leve Prinses Juliana! Leve Prins Bernard!" WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Pandpoort", Koningstraat. Het plan van onzen arbeid, Vraagt veel van de kas, Dus komen veel giften Uitstekend van pas. Postgiro 212793. Telefoon 11855 of 15445. JAARVERGADERING ALG. MILITAIRE PENSIOENBOND. De Algemeene Militaire Pensioenbond (A. M. P.) zal op Zaterdag 19 September in Ho tel Lion d'Or aan den Kruisweg zijn jaarver gadering houden. De vergadering begint des morgens om 11 uur GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen ten politiebureele Smede- straat 9, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Ceintuurs, bandschoenen, Kinder jasje, Ket ting met slot, Hondenpenning, Politiebureau Smedestraat 9; Kettingarmband: Langeveld Zoetestraat 8 rd.; Autoped, Kohling, Zoete- straat 76; Kinderarmband, De Ruig, Velser- straat 76, Autoslinger, Boerstra, Bromo- st.raat 2; Dames armbandhorloge, Dreyer, Korte Hofstraat 3; Hond, Lazet, Gaelstraat 26; idem, Van der Linden, oievaarstraat 26; Damesjasje, Bewaarster toiletten, Verwulft; Fietspomp, Groen, Wilgenstraat 17; Porte- monnaie met 6- ct„ Van der Putten, Indi- schestraat 18; Idem met f 5.49, Hillingman, Pleiadenstraat 65; Idem met f 10, Telex, Rus tenburgerlaan 121; Idem met iy2 ct., Vriese, Geweerstraat 14; Rijw.bel.plaatje, Pothart, Midden Duinerweg 67 Santpoort; Idem in étui, Van der Molen, Vinkenstraat 71; Dames schoen, Seveke, Nieuwe Groenmarkt 3; Gym nastiekschoen: Van Gelder, Ter Haarstraat 19; Kindertaschje, Konijnenburg, L. v. Meer- dervoort 594 's Gravenhage; Actetasch met boeken: Snippe, K. Kleverlaan 4 Bloemen- daal: Vulpenhouder, Gottner, Zonnebloem straat 3. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllliïï ■■■lllliï De jonge Musicienne. Barholme hall lag aan den rand van een klein, Engelsch stadje in het graafschap Kent. De oude lady Barholme bewoonde het heerlijk gelegen landgoed alleen en slechts uit eenige dienstboden en een stevigen butler bestond haar personeel. Lady Barholme was. ondanks haar hoogen leeftijd, of misschien wel juist daardoor, zeer romantisch aangelegd, en op late zomer avonden kon zij dikwijls -urenlang buiten in den heerlijken tuin zitten, luisterend naar het gezang van den nachtegaal in de nabije bosschen, of, bij gebreke daarvan, naar het ruischen der oude dennen, en de duizend en één andere geluiden, die het bosch haar zond. Het was op zóó'n avond, dat andere tonen haar oor troffen, tonen, zoo welluidend en klankrijk, dat de oude dame ademloos en in stille bewondering bleef luisteren. Nu eens waren de tonen juichend en vol levenslust, dan weer getuigden zij van een diepe melan cholie, een weemoed, die haar onwillekeurig de tranen in de oogen bracht Met een schril len klank brak toen plotseling het lied af. Tot in het diepst van haar ziel bewogen bleef Lady Barholme roerloos zitten. Zulk vioolspel had zij vroeger, in lang vervlogen tijden van haar zoon Edgar gehoord Edgar, die in den Boerenoorlog gesneuveld was, die ver van zijn vaderland in vreemden bodem rustte. Een diepe zucht kwam over haar lippen, Aanvang Seizoen 1936/1937: 15 OCTOBER. Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur, Haarlem, Schag- chelstr. 29, Tel. 10806. |-».m N.V. DANSACADEMIE G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv Ingez. Med.i SYNDICALISTISCHE VROUWENBEWEGING De afdeeling Haarlem van de Syndicalisti sche Vrouwenbeweging hield Maandagavond een vergadering in „Caecelia". Spreker was dezen avond de heer Albert de Jong, die den toestand in Spanje en de steunverlaging be handelde. „De wereldpolitiek," aldus de heer de Jong, „staat in het teeken van den Spaanschen bur geroorlog en. Nederland in het teeken van de steunverlaging en de verloving van prinses Juliana. Deze feiten zijn toonaangevend. De steun zal worden verlaagd en dit wordt uitgemaakt door menschen, die driehonderd gulden per week verdienen. Het andere politieke feit is de koninklijke verloving. Hierop gaat spreker in op de onge lijkheid van de inkomsten, die uit de staatskas worden betaald, van het salaris van de Kroon en de uitkeeringen aan werkloozen. En van dezen toestand zou het kapitalisme de oorzaak zijn? Maar het kapitalisme is hier reeds tientallen jaren een fictie. Vroeger ging elke kapitalist produceeren wat hij verko.o- pen kon. Vroeger werd de winst verdedigd, omdat de winst de productie zou regelen. Maar de winst is niet langer in tel. De regee ring maakt de productie uit. Het kapitalisti sche stelsel is kapot. Het stelsel dat ervoor in de plaats is gekomen, is niet in staat aan 500.000 menschen werk te geven. Maar de regeering springt toch altijd bij om het algemeene belang. Men houdt niet het kapitalisme, maar de kapitalisten in stand. Wij moeten de consequentie erkennen, dat het kapitalisme verloopen is. Daaruit is te verklaren, waarom het fascisme ontstaan is. Het is de reactie ,die de middelen zoekt om de kapitalisten in stand te houden. Een nieuw middel voor een oude kwaal! En als men vraagt, wat wij willen, dan zeg gen wij: Wij zijn geen dieven! Wij willen de kapitalisten onteigenen, maar niet voor óns, maar voor de merischheid. Doch het fascisme heeft alom succes. Zelfs in Nederland legt men alles aan banden. Een man, die altijd in Nederland gewoond heeft, mag niet meer in de Syndicalist schrijven, omdat zijn vader een Duitscher is. Toen on langs een Spaansche kameraad m een Neder - landsche persconferentie een uiteenzetting gaf van den toestand in Spanje, werd die man den volgenden dag door de politie gezocht.. Thans zegt men, dat Nederland een natio nale eenheid vormt. Dat wil zeggen dat wij onze vreugde over deze verloving niet alleen volgens de opvatting van Mussert en Colijn moeten toonen, maar zelfs van de grootste moderne arbeidersorganisatie en haar om roep. En tóch leven wij in een revolutionairen tijd. De Spaansche revolutie is een teeken van de kentering der tijden. Later zal men weten, dat de wereldoorlog de nederlaag van het ka pitalisme tegen zichzelf was. De Spaansche oorlog is een sociale revolu tie. Het proces dat zich afspeelt in de wereld geschiedenis, gaat met groote breuken ge paard. De oorlog ginds is één van die breuken. De vraag is, waarom ginds de fascisten het hoofd hebben opgestoken! Omdat zij de macht van de arbeiders voorzagen. Spreker besloot zijn rede met een opwek king, den strijd tegen de reactie welbewust voort te zetten. waarëorg vtui-ecfdAeid &tolaarmmlop! Op "AKKERTJES" komt nevenstaand merk voordan alleen kunt Ge zeker zijn een "AKKERTJE" te hebben gekregen. Overtuig U, dat men U geen waardelooze prullen in de hand stopt. Met een „AK KERTJE" waarop het merk AKKER in ruit-vorm voorkomt, kunt Ge erop reke nen dat Uw hoofdpijn, kiespijn, zenuw pijn, influenza of griep dadelijk verdwijnt, zonder dat Ge maag-krampen krijgt. Dit AKKER-merk waarborgt echtheid. Nederlandsch ProductRecept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) doch onmiddellijk werd zij weer opmerk zaam, toen nieuwe klanken haar oor bereik ten. Het was een oud wijsje, dat zij nu hoor de, nóg roerender, nog weemoediger, dan dat van zooeven Moeizaam stond de oude dame op, en met kleine pasjes ging zij den tuin door en open de het hek, dat het boschpad van den tuin afsloot. Het weenen van de viool hield aan en werd steeds duidelijker. Zachtjes, bijna zonder gerucht te maken, schreed Lady Bar holme voort. De violist moest nu vlakbij zijn! Voorzichtig duwde zij het struikgewas op zij en bleef toen stom van verbazing staan Midden in een kleine, open plek van het bosch zat een meisje, en zij was het. die de roerende, melancholieke wijsjes aan het in strument ontlokte. Toen deed de dame een schrede voorwaarts en verschrikt hield het meisje op met spe len. Angstig staarden-haar oogen naar de verschijning in het .struikgewas, doch toen zij zag, dat het een oude dame was. kwam er een kalmer trek op haar gelaat. Zij liet de viool in haar schoot zakken, en snikte toen zachtjes. Medelijdend liep Lady Barholme op het meisje toe. Ze was nog zeer jong, een kind bijna. Hoe was het mogelijk, dat zij een zoo diepe smart kon weergeven? Ondanks haar jeugd moest het meisje reeds veel ellende hebben meegemaakt, om op een dergelijke wijze te kunnen spelen. Zachtjes streek de vriendelijke oude dame haar over het zijde achtige haar. en sprak haar troostend toe, zooals zij het een kind zou hebben gedaan, Met vriendelijken dwang deed zij haar op- ;taan, en overreedde het meisje, haar naar Barholme Hall te volgen. En in een warm-gemeubelde kamer geze ten, biechtte Maud haar leed aan de oude dame, die zonder te spreken toeluisterde en in wier oogen een zachten glans lag. Zij ver telde van haar eenzame jeugd, het sterven Bijbelonderricht op de Openbare School? De afd. Haarlem van de Vrijdenkersvereeni- ging „De Dageraad" heeft gisteravond in het gebouw van de speeltuinver. „Oosterkwartier" een openbare vergadering belegd Ier bespre king van het streven, dat hier en daar 'bestaat om bijbelonderricht in te voeren op de open bare lagere scholen. De aanleiding hiertoe was het pleidooi, dat de heer Baudcl. hoofd van de O. L. school 110. 41 (Van Zeggelenschool) voor bijbelonderricht op de openbare scholen gevoerd had op een ouderavond van boven genoemde school. Voor „De Dageraad" sprak de heer A. L. Constandse uit Den Haag. Spr. beschouwde den Bijbel als een bloemlezing uit de Joodsche literatuur, die vreemd is aan de West-Euro- peesche cultuur. De Bijbelschrijvers hebben niets geweten van de West-Europeesche wijs begeerte, wetenschap en zedenleer. Het is dus een verkeerd standpunt de kinderen van de moderne maatschappij op te voeden met dit boek. Dan moet men ook toestaan, dat de ver halen van andere volken als Indiërs, Chir.ee- zen enz. den kinderen verteld worden. De neu traliteit verbiedt den onderwijzer, die bijbel onderricht moet geven, standpunt tc kiezen in de kwestie van al dan niet absolute waarheid van het bijbelverhaal. Daarom is het onmoge lijk dit onderricht te geven zonder godsdienst onderwijs in te voeren op de school, waartegen spr. zich verzette. Het streven tot invoering van bijbelonder wijs op de openbare school noemde de heer Constandse een poging deze school kerkelijk te maken. Daarbij komt, zoo vervolgde spr., dat de zielkundige ondergrond van den geheelen Bij bel angst en het aankweeken daarvan is, Dit is funest voor de opvoeding, zooals wij die ver staan, aldus spr. De verhoudingen in de Bij- belsche maatschappij, die b.v. nog slavenar beid en polygamie kende, verschillen boven dien veel te veel van de onze, dan dat zij kun nen dienen .tot opvoeding van onze kinderen. Het invoeren van bijbelonderwijs op de openbare school beteekent een nieuwe school strijd, waardoor de reactie tracht het laatste stukje terrein op het openbaar onderwijs te veroveren, zoo concludeerde de heer Con standse. De heer Nijboer, die den vorigen spreker be streed, bepaalde zich tot de paedagogische zij de van de kwestie en liet de theologische rus ten. De Bijbel behoort geen schoolboek te zijn, maar het is van groot belang, dat den kinde ren een paedagogische selectie eruit wordt voorgelegd. De Bijbel op de openbare school is trouwens geen nieuw verschijnsel: 48 percent van de schoolbevolking krijgt vrijwillig bijbel- onderwijs. Bovendien wordt de Bijbel gebruikt bij taal- en leeslessen. Op het platteland wer den bijbelverhalen geregeld op de openbare scholen gebruikt. Het nieuwe is. dat men het bijbelonderricht wil uitbreiden. Spr zette vervolgens uiteen, wat de Bijbel z. i. is. Niet alleen heeft het boek hooge cul tuurwaarde, maar voor velen is het het boek der waarheid en ook is het een volksboek, waaruit de grootsten van ons volk, Rembrandt en Vondel geput hebben. Het is een' vreugde hieruit te vertellen en voor de kinderen is het een genot, zoo besloot spr. De heer Constandse repliceerde. Spr. bleef bij zijn stellingen, die hij in zijn eerste spreek beurt ontwikkeld had en bestreed de argu menten van zijn tegenstander. Tenslotte sprak nogmaals de heer Nijboer, die zijn zoo juist ingenomen standpunt bleef verdedigen. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. „Snelverband" te Haarlem organiseert dezen winter weer een cursus in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. JAARVERGADERING NED. IJSHOCKEY- BOND. Op Zaterdagmiddag 26 September zal de jaarlij Ksche algemeene vergadering van den Nea. IJshockeybond gehouden worden in het gebouw van de Haagsche ijsbaan. LEZING PROF. G. WISSE. In verband met de huidige tijdsomstandig heden zal Prof. G. Wisse van Driebergen Dinsdagavond 22 September in de Chr. Ger. kerk aan de Raaks een tij dr ede houden over het onderwerp: „Is de zaak van God of die der wereld verloren?" GOUDEN JUBILEUM. Op 16 September is het 50 jaar geleden dat de heer en mevr. G. Borst en A. M. Borst- Stïchter, wonende Spaarnwouderstraat 51 te Haarlem in den echt werden verbonden. Beiden genieten nog een goede gezondheid en verrichten nog opgewekt hun dagelij ksche bezigheden. De heer Borst is 74 en mevr. 72 jaar. Dit belet het echtpaar evenwel niet, in eigen onderhoud te voorzien. Men kan hun nog iedere dag in de manufacturenzaak in de Spaarnwouderstraat vinden. Het lijdt geen twijfel, dat beiden op den f eestelijken dag van vele zijden belangstel ling zullen ondervinden. van moeder, haar „struggle for life", van den knappen, flinken jongen, die haar leven zou opvroolijken, doch die op zee gebleven was.... Lady Barholme vond er een gedeelte in terug van haar eigen smart, en haar oogen werden vochtig bij het verhaal van dat klei ne ding, dat in vioolspel, een begaafdheid, die ze van haar artistieken vader had ge- erfd, troost zocht voor haar zieleleed Zij vroeg Maud nog meer te spelen, be reidde eigenhandig in de keuken een klem, maar heerlijk soupé'tje, vroeg haar zelfs, den nacht bij haar door te brengen als gast. Doch daar wilde Maud niets van weten, zij was gewoon laat door de bosschen te zwerven, en haar woninkje was hoogstens vijf minuten van Barholme Hall gelegen. Doch niet dan nadat zij plechtig beloofd had, den volgenden dag tegen den middag weer bij Lady Barholme terug te zullen komen, verliet zij de oude dame, die droomde van dingen, die zij lang verloren waande. Van een dochter, die haar ouden dag zou opvroolijken Met vlugge pasjes liep Maud den Boschweg af. Plotseling ritselde het struikgewas en kwam een jonge man te voorschijn, die recht op haar toeliep. „En, Daisy, darling, had je succes?" vroeg hij. Het meisje haalde licht de schouders op, en streek zich verveeld over het voorhoofd. We hebben niet te klagen, Charles," zei ze, „Een gouden beursje, een paar diaman ten oorknoppen en nog een paar kleinigheden. Meer kon ik natuurlijk niet in de viool bergen, en bovendien heeft ze me maar weinig tijd gegeven, want ze liet me weinig alleen, vent." De lieve violiste gaapte. ..Overigens was het een beroerde karwei. Zoo'n zeurige, sentimen- teele oude tante, en dan die vervelende af- tandsche liedjes spelenBrrr J. P. BALJé. I Vrienden en familie. (En vice versa) Onze vrienden vragen als we familiebezoek hebbenNee dat gaat niet En familie uitnoodigen op een dag dat wij een paar vrienden te eten hebben....? Nee, dat gaat nietoch neeliever niet.... Hoe vaak hooren wij deze verzuchting. En waarom gaat het eigenlijk niet? Je vrienden zoek je zelf uitje familie niet, zei eens een pessimist, wien deze vraag gesteld werd. Volkomen waar! Wij zoeken tenminste meestal onze vrienden zelf uit en familie dat is. hm jadat zijn „onvoorziene om standigheden". Velen voelen zich meer op hun gemak met hun vriend dan met hun familie en de mees ten die vrienden en familie angstvallig van elkaar verwijderd houden, geven als reden op: dat zijn heelemaal geen menschen voor el kaar enwanneer eens een enkelen keer een familielid onverwachts op komt dagen als wij vrienden op bezoek hebben, och, dan gaat het meestal vanzelf, dan kan het zelfs wel gebeuren dat er later over en weer een waardeerend oordeel uitgesproken wordt. Wanneer wij schrijven dat velen zich meer op hun gemak voelen met hun vrienden dan met hun familie, dan hebben we hiermede speciaal de jeugd op het oog. Het is een uitstekende maatregel, dat va ders verlangen dat hun kinderen hun vrien den en vriendinnen thuis voorstellen. Vaders, met de beste bedoelingen bezield, maken, als de kinderen nog klein zijn, allerlei plannen voor later; zij zullen hun kinderen aan huis weten te binden, zij zullen altijd hun vrienden met open armen ontvangen, zij zul len ervoor zorg dragen dat hun groote kin deren niet van hen vervreemden. Dat is de theorie. De practijk is zoo heel vaak anders. De hyper-moderne dochter van gematigd moderne ouders vindt doorgaans thuis alles idioot en gek en raar en hopeloos ouderwetse'"!. Te midden van de even hyper moderne vrien den en vriendinnen wordt vaak ietwat spot tend opgemerkt: daar moest je thuis eens mee aankomen! Ofbij ons thuis zijn ze zóó ouderwetsch! Is het wonder dat de vriendinnen ietwat huiverig zijn om bij „zulke" menschen te ko men? En is een bezoek onvermijdelijk, dan wordt er tevoren nog eens extra gewaar schuwd. Zeg, denk een beetje aan je woor den hoor. Moeder vindt zoo vreeselijk gauw iets onbehoorlijk en Vader gaat altijd zoo te keer tegen dansendaar moet je het maar niet over hebben hoorenne De aldus gewaarschuwde vriendin beschouwt het bezoek van tevoren reeds als een corvée enwanneer zij eindelijk tegenover moe- der-die-zoo-hopeloosrouderwetsch-is zit, dan ziet zij haar ook als zoodanig, omdat men haar dit tevoren heeft gesuggereerd. Omge keerd is het precies hetzelfde. Hebben we niet zelf dikwijls thuis verteld van die vriendin die zooveel dansen ging en zoo veel japonnetjes had en die zulke prachtige reizen maakte, en zoo allerverschrikkelijkst modern was„Thuis" wordt een beeld ge vormd van die jongedame met de vele japon nen, de sigaret, de krachttermen en de dansbeenen. Eerlijk gezegd heeft men „thuis" al een beetje het land aan haar voor men haar nog ooit heeft gezien. Is de persoon in kwestie werkelijk zooals men zich thuis een beeld van haar heeft ge vormd? Weineen! In negen van de tien gevallen is het iemand, waaraan niets afkeurenswaardigs is te beken nen, maar die door ons toedoen in een on gunstig daglicht kwam te staan, al was dit ook het laatste wat we bedoeld hadden. En zoo gaat het maar al te vaak. Wij zeggen zoo gedachtenloos allerlei lee- lijks van anderen en wij vergeten er iets goeds, iets vriendelijks tegenover te stellen. En danconstateeren wij opeens een voor ons onbegrijpelijke houding van onze familieleden tegenover onze vrienden en vice versa. De schuld? Die ligt bij onszelf! Wanneer wij een vooropgezet idéé hebben, dat onze vrienden het thuis saai en vervelend zullen vinden, omdat zij zoo „anders" zijn, dan zullen zij het ook inderdaad zoo vinden. Doch wanneer wij onder alle omstandighe den vast besloten zijn een prettige sfeer om ons heen te hebben en er het onze toe bij te dragen dat van ieder het beste op den voor grond wordt gebracht, dan kunnen wij ten allen tijde onze vrienden en onze familie met elkaar in contact brengen zonder vrees dat „het niet zal gaan". AMY GROSKAMP—TEN HAVE FIoralia-T entoonstelling. Toegekende prijzen. Tijdens de Zaterdag gehouden jaarlijksche tentoonstelling van de vereeniging Floralïa, werden door de jury de volgende prijzen toe gekend. Ie prijzen: Jopie Zijlstra, Joh. Spijker. So phia Prinsen, Willy Wage. Lena de Vries. Philippe v. Loenen, Alfons Jansen, Henny Smit, Henk Langeveld, Philip Reynerie. Gor- rie Wildschut, Steef v. d. Lande, Henny v. E ij ken, Joh. v. Tienhoven, Ria Dijkstra. Rie- nie Jonker, Wim de Rijk. Gerrit Noteboom, Theo v. d. Lande, Anton Draaisma, Hendrik Draaisma. 2e prijzen: H Doing, R. Dorresteyn, Gerrit Prent, Nelly Meyer, Hennie Geyteman, Janny Dijk, Piet v. Groningen, Leo Reijns, Jan Bek kers, Mars Horeman, Kees Weidema. Phil, de Jong, H. van Schie, Henny Ardesch, Fran- cien van Ees, Eilv Steenken, Truus de Boer, M. Meyer, Theo Huizing, Truus Langeveld, Fredericus Draaisma, Freek Davidse, Willy Braackman, Cor Vijlbrief, Engeiina v. Loe nen, Joh. Draaisma. 3e prijzen: Mien Wagenaar Jan Lucas, Fr. Rozenkrans, W. Adelaar, Peter v. Leeuwen, G. Brammen, Mina Draaisma, Jan Broersma, H. Broersma, H. Broersma. Hans Wempe, Wim. v. Leuven, B, J. Bakker. N. v. d Veen, Tonnie v. Slooten. Hennie Has, H. Kok, B. Timmer. J. F. Timmer. J. F. Laatsch, OLga v. Groningen, Henny Langeveld. M. Schrook, Willie de Nieuwe. Erie Körber. Annie Fabels, Sary Meier, Joop Huizing, Tini Wiersma. Jan Wage. Rie Traksel, Hans Aartsen, Willem v. Bijker. Wim de Wit. Joop Elfrink, Hella Muche. BestuursprijzenT. Langeveld. Henk Ro- zenhart, Paul v. Menen, N Langeveld A. Petri.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10