AMSTERDAMSCHE BEURS PRINSJESDAG, DINSDAG 13 SEPTEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IAAT/TE KEMCilTEN De opening der Staten- Generaal De commissie voor ontvangst en uitgeleide der Koningin. 's-GRAVENHAGE, 15 September. De heer hir. W. L. baron de Vos van Steenwijk, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de le den der Staten-Generaal zich in de Ridderzaal vereenigd hebben, des namiddags te half één uur de vergadering, waarna de griffier van de Eerste Kamer voorlezing doet van het ko ninklijk besluit, houdende de benoeming van baron de Vos van Steenwijk tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden aanvangt. De voorzitter benoemt een commissie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de Eerste Ka merleden Anema, Van Embden, Steger, Gel derman en Knottenbelt en de Tweede Kamer leden Bongaerts, Boon, Tilanus, Van Voorst tot Voorst, Lovink, Vos, Lockefeer, Van der Putt, Westerman en Van Dijken. Prinsjesdag in de residentie. Vóór het vertrek van den stoet. 's-GRAVENHAGE. 15 September. De Haagsche straten zijn de laatste dagen voort durend druk bezig geweest en de grootste drukte heerschte ongetwijfeld op Zaterdag j.l. toen tienduizenden voor het vorstelijk paar gedefileerd hebben. Naar het zich reeds thans laat aanzien, twee uur voor het vertrek van den stoet van het paleis Noordeinde, zal de dag van heden wel de kroon spannen. Een wandeling door de stad is op het oogen- blik vrijwel uitgesloten. Het is noodig acroba tische toeren te maken om een indruk van het stadsgewoel te krijgen. Een opkomst als van daag voor de plechtige opening van de Saten- Generaal is in geen jaren voorgekomen. Reeds thans ligt het verkeer vrijwel stil. Hedenochtend om 9 uur heerschte er al een buitengewone levendigheid in de stad. Stroo men van lieden uit de provincie kwamen in de stad en bewogen zich van de beide stations naar het centrum. Er waren ook velen, die per auto of autobus naar de residentie waren gekomen. Het Malieveld, dat gisteravond aan een menigte van eenige tienduizenden gast vrijheid verleende ter gelegenheid van het vuurwerk, deed vandaag als parkeer terrein dienst. Evenals gisteravond leek het alsof de Boschbrug zou bezwijken onder het gewicht der menigte. De eerste rijen langs den traditioneelen weg. dien de stoet vanmiddag zal volgen, waren reeds vroegtijdig in beslag genomen. Stoeltjes werden verkocht, waardoor het lange wachten voor velen minder vermoeiend was. Er waren ook talrijken, die stoeltjes medebrachten, of kisten, waar geheele families op neerstreken. Achter deze eerste rijen stonden op verschei dene plaatsen vrachtwagens of andere voer tuigen opgesteld. Zij, die hier een plaatsje hadden kunnen bemachtigen, keken over de menigte heen en waren zeker, den stoet goed te kunnen zien. Op het Lange Voorhout trekken voort durend afdeelingen van „De Princevlag" en de „Oranjegarde" voorbij, vaandels, vlaggen en banieren en verscheidene muziekkorpsen mee voerende. Zoo blijft de stemming er in. Het muzikale voorprogramma wordt trouwens meer dan voldoende aangevuld door straat orgels en individueele artisten, voorzien van zeer uiteenloopende muziekinstrumenten. De etalages van de winkels, waarlangs de stoet zal gaan, zijn voor het meerendeel in tribunes veranderd. Het voorplein van het Mauritshuis is dicht bezet met toeschouwers en ook op de balkons van de Witte Sociëteit hebben velen een plaatsje gevonden. Op het Binnenhof hebben alleen houders van kaarten toegang en het is daar op het oogenblik nog betrekkelijk rustig. Bij het paleis zijn de beste plaatsen al van hedenochtend vroeg af, in beslag genomen. Hier bewijzen de paaltjes in de trottoirs ge slagen en met touwen verbonden, die bij het défilé van Zaterdag dienst hebben gedaan, goede diensten. Gereformeerde Kerk te Haarlem. schooner dan ooit. Weer een belangrijke gift. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Haarlem besloten over te gaan tot verbouwing van de kosterij, gelegen naast de kerk aan de Gedempte Oude Gracht. Beneden komt een flinke fietsenberg plaats, boven komen twee nieuwe ^vergaderlo kalen (het bestaande vergaderlokaal blijft ook behouden) en een ruime woning voor den kos ter. De gemeente is tot deze belangrijke verbe tering in staat gesteld door het ontvangen van een groote gift, waardoor een belangrijk gedeelte der kosten gedekt wordt. Het werk wordt uitgevoerd onder architect B Boeijenga Wij in Den Haag zijn niet voor ean klein geruchtje veivaard, vooral de laatste weken niet, nu de heele stad in een feestroes-zon der-weerga verkeert, maar de aanblik, die deze morgen, de morgen van een échten Prinsjesdag bood, was toch ook voor ons, verwende Hagenaars, overweldigend. Zulke drommen provincialen en stadgenooten heb ben wij nog wel nimmer zien optrekken naar de brandpunten van de plechtigheid, die iedereen met eigen oogen gezien wil hebben, omdat immers onze Juliana verloofd is met Prins Bernhard en ofschoon Prins Bernhard niet in den sprookjesstoet met den gouden koets zal meerijden en ook niet in de Ridder zaal aanwezig zal zijn, wanneer zijn Konink lijke aanstaande Schoonmoeder, temidden van de hoogsten en grootsten van het land de Troonrede zal uitspreken. Ik was vanmorgen om acht uur al op het pad onzer professie om te zien of het dan toch waar is, wat de heeren van de krant te vertellen plegen: dat er dan al, in het prille begin van den dag, menschen zitten te wach ten op wat er om 1 uur in den middag aan hen voorbij zal gaan. En waarlijk, het was zoo. En ja, het was zoo in véél grootere mate dan anders. Rijen en rijen dik zaten de menschen al op hun klapstoelen en andere inderhaast geïmproviseerde zitmeubelen. En toen reeds, toen nauwelijks de kilheid van den herst- nacht boven de van verwachting popelende stad, was omhooggetrokken naar de flauwe zon, die alles in een 'n beetje onwezenlijk licht zette, waren er al kooplui luidkeels doende met de aanprijzing hunner waren voedsel voor den geest extra-edities van een etmaal oud; en voor het lichaam choco- ladereepen en vruchten in allerlei oranje ver pakkingen en smakelijke combinaties. Maar wat wij op dezen vroegen morgen, af gezien van de geestdrift dier reeds duizend- hoofdige menigte, die nu reeds vaderlandsche liederen zong in onvermoeiden beurtzang, het allermeest getroffen heeft, dat was de naar stigheid van de Hollandsche huisvrouw. In al lerlei beminnelijke gedaanten zaten zij daar., breiend en hakend. Hier een gansche rij wel gedane matrones uit het Zeeuwsche land met sokken-in-wording en bezige handen. Zóó maar uit Goes en Kloetinge hierheen geko men. om midden op het Noordeinde gauw maar weer verder te gaan met den scheppen den arbeid, waaraan de rechtgeaarde Hol landsche huismoeder nu eenmaal haar ziel »n zaligheid verloren heeft. Ginds een een zaam echt-steeds en reeds nu coquet mevrouw tje, rood van lippen, iets-tè-perzikaehtig van wangen, die aan het allermodernste, kleurige jumpertje werkt, dat haar zeker van den win ter uitstekend zal kleeden. Dat was nu toch werkelijk een aardig gezicht, een gezellige, huiselijke, kleine noot. die het algemeen aspect van drukte, geestdrift en woeligheid, dat zich steeds meer over de stad ging verspreiden, even accentueerde in echt-huiselijken zin En nu is het middag en sta ik op het Bin nenhof dat het beeld biedt "/an iederen der den Dinsdag in September. Het is, alsof de stem van de stad binnen dringt in dezen heiligen hof, die slechts door gezalfde voeten betreden mag worden van daag. Het is alsof over de hooge, oude Ridder zaal heen, over de grijze spitse torens die zich heffen naar een even gedekten, maar toch vroolijken, blauw- en witten hemel, de ver wachting golft die opstijgt uit de drommen van tienduizenden, die in het centrum van de stad, bijeengedrongen en geperst staan, dat er geen mannetje en geen muisje meer bij kan. En óók is het, wanneer ge uw oor scherpt, of dat telkenmale flarden hoort van de liederen, die de massa zingt, het Wilhelmus bovenal. Op het Binnenhof Ieder jaar hetzelfde. En ieder jaar indrukwekkend. Al dat goud en blauw en wit en zwart van staatsiekleeding, al die steken en degens en ridderorden in een hoeveelheid, die menigen eerzuchtige, snakkend naar tenminste één lintje in het virginale knoopsgat, moedeloos of des duivels maken zou. Daar loopen zoowaar heeren rond, die voor een hééle borst vol rinkelend en twinkelend goud en zilver en email de geschoeide hand niet omdraaien. Witte minister-pantalons hebben hier nu de onbijzondere sfeer van alledaagsche jae gertjes en de moeilijk-te-hanteeren rapieren zijn er veelvuldiger dan uw en mijn alledaag sche wandelstokken. Gejuich weerklinkt wanneer minister-pre sident Colijn, ernstig en rustig, verschijnt en recht toeloopt op mi-. Vissering, den oud- president der Nederlandsche Bank, die hij op bijzonder hartelijke wijze de hand drukt. Het wordt steeds voller. De muziek der mariniers scahlt. Velen, in briljante uniformen-schittering, betreden de Ridderzaal. Officieren te paard komen over de wijde middenvlakte van het plein gereden. Militaire bevelen klinken. Van buiten wordt het geruisch merkbaar, dat de komst van den koninklijken stoet aankondigt. Het is doodstil wanneer vóór het Wil helmus, plechtiger en schooner inzet dan ooit alles gespannen is op dit immer weer grootsehe moment van het binnen komen van den stoet. Dan is het terwijl het volkslied hoofden en harten omspoelt en ontroerteen vloed van kleuren, van paarden, van schoonheid en goud, die enkele minuten slechts, doch zóó Even vóór de serenade, Maandagavond op het plein vóór de Maria-Stichting, wordt de Hoogeerw. heer Deken Sondaal gelukgewenscht door Dr. E. A. M. Droog, beschermheer van de R.-K. Muziekvereeniging „St. Michael" te Heemstede. Links Dr. Th. Koot rechts wethouder W. J. B. van Liemt. Voor het verslag zie men pag. 6. ontroerend, ons verrukt en stil maakt. De Koningin stijgt uit den Gouden Koets, de mariniers presenteeren het geweer, wij kij ken héél stil en met een vol hart, hoe Zij die nu, méér dan ooit, moeder is, van ons, van Nederland, van Juliana, onze hoop en van Bernhard, onze verwachting, voor het vaan del neigt en de stoep van de Ridderzaal op gaat. Dan vangt de plechtigheid daarbinnen aan. Mr. E. ELLAS. Het koninklijk bezoek aan de hoofdstad. De vorstelijke familie omstreeks half twaalf op den Dam verwacht. AMSTERDAM, 15 September. Naar wij vernemen wordt Donderdag a.s. H.M. de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bern hard omstreeks twaalf uur verwacht op het Paleis od den Dam. De stoet van auto's komt dan uit de rich ting van den Haarlemmerweg. Daar worden de vorstelijke personen door den burgemees ter dr. W. de Vlugt welkom geheeten. De tocht door de stad gaat langs de volgende, wegen: Haarlemmerweg Hoofdweg. Jan Evert senstraat, Adm. de Ruyterweg, de Clercqstraat Rozengracht, Raadhuisstraat, N.Z. Voorburg wal, Dam. Des middags om twee uur wordt in auto's uitgereden naar het Stadion, langs de vol gende route: Dam, N.Z. Voorburgwal, Rem- brandtspiein, Utrechtschestraat. Frederiks- plein, Sarphatistraat, Tulpplein, Weesper- zijde, N. Amstelbrug. Ceinturubaan, Roelof Hartstraat, Van Baerlestraat. de Lairesse- straat. Corn. Schuytstraat, Breitnerstraat, Apollolaan, Olympiaweg. Stadionplein, waarna de vorstelijke personen door de Marathon poort het stadion zullen binnengaan. Na afloop der huldiging, vermoedelijk te omstreeks 17.30 uur, zal de koninklijke familie rechtstreeks per auto naar Den Haag vertrek ken. Indien op genoemd uur het défilé in het Stadion is geëindigd, wordt gereden langs Stadionplein, Amstelveenscheweg, Suriname- plein, Hoofdweg en Haarlemmerweg. Indien het défilé niet is geëindigd, wordt ge reden langs de nog op het Stadionplein, de Stadhouderskade en de Bernard Zweerskade geplaatste deelnemers en verder langs den kortsten en tevens meest geschikten weg naar den Hoofdweg. DE EXTRA-STEUNIJITKEERING. 's-GRAVENHAGE. 15 September. De minister van Sociale Zaken heeft alsnog be slist. dat de extra-vergoeding van f 2.50, welke bij gelegenheid van de vorstelijke ver loving wordt uitgekeerd aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, ook zal worden toegekend' aan hen, die deze week bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Deze regeling geldt derhalve ook voor de z.g. zelfstandigen, die bij de werkverschaf fing zijn te werk gesteld. LOONSVERLAGING VAN STEENZETTERS De vakorganisatie „Vooruit", Vereeniging van steenzetters, walwerkers en vervoerders van bouwmaterialen te Haarlem, afdeelin< der Landelijke Federatie van Bouwvakarbei ders in Nederland, deelt ons mede dat een staking is geproclameerd voor het Haar- lemsch Losbedrijf. Kruisweg 70, alhier, als ge volg van het niet bereiken van overeenstem ming inzake de vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomst tusschen „Vooruit" genoeomd losbedrijf. De staking omvat alle los- en transportwerkzaamheden. Tot zoover dit bericht. Wij informeerden naar het standpunt in dezen van de samenwerkende patroons in de bouwvakken en vernamen daarbij, dat deze organisatie op het standpunt staat, dat er geen sprake is van een „staking". De steenzetters, zoo werd ons gezegd, zijn in lossen dienst. Wij zijn het niet eens kunnen worden over nieuwe, verlaagde loonen en nu zijn beide partijen vrij. Wij zijn in onderhan deling getreden met anderen en eenigen zijn reeds bereid gevonden, tegen de verlaagde loonen te werken. MARKTBERICHT. PURMEREND, 15 September 1936. Gementel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 par tijen, wegende 47000 K.G. Handel goed. Hoog ste prijs f 18. Kleine Boeren kaas laagste prijs f 11, hoogste prijs f 19. Volvette kaas laagste prijs f 3. hoogste prijs f 22 p. 100 kilo. Boter 1255 kilo. Laagste prijs f 1.38; hoogste prijs f 1.45 per kilo. Weiboter, laagste prijs f 1.21; hoogste prijs f 1.36 per kilo. Runderen, totaal 683 stuks. Vette koeien 345 st. Laagste prijs f0.34; hoogste prijs 0.62 per kilo. Matig. Gelde koeien 180 st laagste prijs f 80. Hoog ste prijs f 140 per st. Matig. Melk koeien 105 st. Laagste prijs f 110. Hoogste prijs f 215 p. st. Matig. Stieren 53 st. Laagste prijs f 0.38. Hoogste prijs f 0.45 per kilo. Paarden 12 st. Laagste prijs f 60. Hoogste prijs f 130 p. stuk. Matig. Vette kalveren 107 st. Laagste prijs f 0.25. Hoogste prijs f 0.50 per kilo. Stug. Nuchtere kalveren voor de slacht 277 st Laagste prijs f 5. Hoogste prijs f 12 p. stuk. Stug. Nuchtere kalveren voor de fok. Laagste pr. f 10. Hoogste prijs f 15 per stuk. Stug. Vette Varkens voor de slacht 186 "stuks. Laagste prijs f 0.36. Hoogste prijs f 0.40 oer klio. Vlug. Magere varkens voor de slacht 143 stuks. Laagste prijs f 14. Hoogste prijs f 22 per stuk. Stug. Biggen 333 stuks. Laagste prijs f 6. Hoogste prijs f 12 per stuk. Stug. BLOEMENDAAL RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op Donderdag 17 September 1S36 des namiddazs twee uur in het Raadhuis te Overveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden der Commissiën, be doeld bij artikel 60 lid 1 der Gemeentewet (Commissie voor de Financiën). 3. Benoeming leden der Commissiën. be doeld bij artikel 60 lid 2 der Gemeentewet: a. Commissie voor Publieke'Werken; b. Commissie voor onderwijs; c. Commissie voor het gas- en waterbedrijf d. Comissie voor de brandweer; zz z e. Commissie voor sociale zaken, 4. Benoeming leden der Commissie, bedoek bij artikel 197 der Gemeentewet (Commissie voor de strafverordeningen). 5. Credietaanvragen. 6. Aflossing en aangaan van een geld- leening. 7. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1935. 8. Onteigening van grond voor verbreeding van den Oosterduinweg. 9. Vaststelling kohier rioolaansluitingsreoht 1936. 10. Vaststelling verordening heffing van „rioolrecht" en in verband daarmede wijzi ging der Precario-verordening. 11. Overplaatsing van een onderwijzer. 12. Vaststelling nieuwe regeling betreffende de werkloozenzorg. 13. Geven van namen aan parken. 14. Ontheffing bepalingen der bebouwings voorschriften. CREDIET VOOR ELECTRISCHE KABELS GEVRAAGD. In verband met den wegenaanleg op het voormalig terrein Gehrels vragen B. en W. een crediet van f 4.973.75 voor electrische kabeis en de halve kosten voor het verplaat sen van een schakelkast. HEEMSTEDE PROF. DR. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE IN DE WILHELMINAKERK. Zondagmorgen heeft prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, den dienst ge leid in de Ned. Herv. kerk aan het Wilhel- minaplein alhier. Tegelijkertijd verrichtte hij de doopplechtigheid van zijn kleinzoon. Prof. Slotemaker had als tekst voor zijn predikatie gekozen Ex. 4 24. de geschie denis van den staf van Mozes. De staf ver geleek hij met de taak van den mensch, die deze niet van zich moet werpen, maar moet aangrijpen en beschouwen als den door God gegeven taak. WAAROM RECLAME VOOR ASPIRIN? Aspirin is toch alom bekend, zoo denkt U. Juist daarom, omdat Aspirin zoo bekend is, wordt maar al te vaak elk hoofdpijnmiddel, ja bijna elk wit tabletje Aspirin genoemd, duswordt natuurlijk ook de geringe werkzaamheid en minder goede verdraaglijk heid van een goedkooper surrogaat het echte Aspirin aangewreven. Daarom maakt de goede naam van Aspirin voortdurend reclame, d.w.z. opheldering nood zakelijk, want alleen Aspirin met het „Bayer"- kruis en in de verpakking met den Oranje band is het echte Aspirin met al zijn voor treffelijke eigenschappen. (Adv. Ingez. Med.) In den aanvang van zijn predikatie spx-ak prof. Slotemaker over de blijdschap, die door het Nederlandsche volk gevaren is bij het vernemen van de verloving van prinses Ju liana. Hij herdacht het prinselijk paar in zijn gebed. De belangstelling in de kerk was zeer groot. JUBILEUMS AAN DE GASFABRIEK. Het Jaar 1936 is voor het gas- en elec- triciteitsbedrijf rijk aan jubilarissen. A.s. Vrijdag 18 Sept. a.s. sluit de rij van jubilarissen met de viering van het zilve ren jubileum der hee ren B. N. v. Bakel en Jac. Sloof. Beiden kregen hun aanstel ling als handlanger, vonden veelal hun werk op het bui tenterrein aan den cokesbreker of andere werkzaamheden, aan de teer en andere pro ducten, en leerden gelijktijdig het gassto- ken. Toen in 1914 enkele stokers onder de wa pens moesten, kwamen zij voor goed in de stokerij. J. SLOOF. KOERS VAN HEDEN pl.m 1.30 pl.m 1.45 pl.m 2.00 pl.m 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. ld. 1933 II 99Vo - 99% - 99% 4 pCt Nederl. Indië - - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND 6V2 pet. Duitschland 1930 (Youngleening) 22 22 Youngleening (met ver 244 24% klaring) 244 BANK - INSTELLING EN Amsterd Bank - - Handel Mpij Cert van f250 Koloniale Bank - Ned Ind Handelsbank Rotterd Bank INDUSTR. OND. BINNENL Alg. Kunstzijde Unie 27% v. Berkels Patent - Calvé Delft Cert. - Ned Ford ex 40 afst - Philips Gloeil. Gem.Bezii 1644 -164 1644-164 164 164 116H 1>64 >164 4 116% 1164 TABAKKEN. Dell Batavia 181 J-a - Deli Maatschappij 245^ - Senembah 2 4*< - SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 14 o-he co vaart Unie 544 54*4 54*4 554 Konlnkl. Paketvaart 1084 Rotterdamsche Lloyd 44 - Maatschappij Nederland 41 Holland—Amerika lijn - - - PETROLEUM. 300*a 1014 - 4 Perlak Petr Shell Union 12% '2*4 - 12% 12% Continental Oil m 183/, 1 Tidewater 10% - lOVa - - CULTUUR MAATSCH. H. V. A 286 Java Cultuur - - - Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden - - INDUSTR OND BUITENL Intern Tel and Tel. 7% 7*4 Anaconda 23%24 24* 24-V 24% - Bethleh Steel 2%-*4 294 2*4 24 Gew Steel 43»/,-% 4J4 - - U. S. Steel 4^-9,. 4 4 43% 43% 29-4 28% -4 29.4 293/8 - - RUBBERS. Amsterd Rubber 143H-7A - '4 «4 143},, Dell Bat Rubber - Indische Rubber - Kendeng Lemboe Serbadjadi Rotterdam Tapanoeli Bandar Rubber Preanger Rubber Java Caoutch - Sumatra Rubber - - - AMEK SPOORWEGEN. Southern Pacific 25'A 25% Wabash Railroad - 1% 1% Union Pacific - Chic Wilwaukee 4% Missouri Kansas Texas - - MIJNBOUW Alg Explor Mij - - Redjang Lebong - - PROLONGATIE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11