Hel Seizoenwisseling. Troonrede ziet lichtpunten. BERICHT 54e Jaargang No. 16328 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 15 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS CU STEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72XA Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 e Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 3 .-, ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.- het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. OU NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 5 September. De Troonrede. Wel voert de Troonrede-1936. vanmiddag door H.M. de Koningin uitgesproken, een gansch anderen toon dan in de laatste jaren gebruikelijk was geworden! En het verschil schuilt niet alleen in de aanvangs-paragrafen, waarin H M. haar innige vreugde uit over de verloving harer dochter en haar erkentelijk heid uit voor de overstelpende bewijzen van belangstelling, bij deze verloving door het gansche volk gegeven. De stem der regeering. immer in de Troon rede doorklinkend, doet eveneens een blijden toon hooren. Er is wel geen juichtoon, waar toe dan ook nog allerminst aanleiding bestaat, er worden geen stoute profetieën omtrent het spoedig intreden van betere tijden gewaagd, maar na zoovele sombere uitingen in vorige jaren leest men hier toch duidelijk verlich ting en nieuwe hoop uit. Die schijnt alleen wat moeilijk te aanvaarden bij den in vroeger tijden stereotiep-weerkeerenden zin omtrent de vriendschappelijkheid der betrek kingen met andere mogendheden. Er is aan toegevoegd: „Waar nu hier dan daar de in ternationale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bijzondere voldoening. Aan de gedragslijn, die de Regee ring bij het bestuur der buitenlandsche be trekkingen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden." De vriendschappelijkheid is helaas wel zeer zwaar bewapend, en overigens herinnert men zich zonder eenige bijzondere inspanning dat In het afgeloopen jaar economische sancties tegen Italië moesten worden genomen, dat geen diplomatiek verkeer met Rusland be staat. dat een recent incident met Duitschland niet bepaald als proeve van vriendschappe lijkheid kon gelden. De erkenning dat het Nederlandsche volk in het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan, te overwinnen wordt gevolgd door een getui genis, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige takken van nijverheid zijn door aanpassing resultaten be reikt, die de hoop wettigen dat bij verdere doorwerking van die aanpassing de druk al lengs zal afnemen. Het is met 'vaderlandsche voorzichtigheid en reserve gezegd, maar het is een nieuwe hoopvolle toon die zich voortzet na de op merking dat de toestand der openbare geld middelen nog steeds zorgelijk is: Aan de verdere doorwerking van de aanpassing en een daaruit voortvloeiende opleving van het be drijfsleven mag de hoop verbonden worden, dat zij ook een gunstigen invloed op den stand der openbare geldmiddelen zal gaan uitoefe nen, zoodat de financieele vooruitzichten langzamerhand minder donker zullen worden" Ook de Indische paragraaf geeft een der gelijke hoopvolle noot; omtrent de bestrijding der werkloosheid gaat de Troonrede niet ver der dan het constateeren van feiten en van goede voornemens tot verdere bestrijding. Af neming door verdere verbetering van den eco- nomischen toestand stelt zij nog niet met zoo veel woorden in uitzichten toch is die wellicht tusschen de regels te lezen. In het algemeen dus een andere toon, die sommige sceptici aan regeerings-gevoelens omtrent de naderende verkiezingen zullen toeschrijven en daarmee de regeering onrecht doen, want er is, onloochenbaar, in den laat- sten tijd in de geheele wereld een verbetering in een aantal bedrijfstakken ingetreden en Nederland heeft inderdaad tengevolge van zijn aanpasings-maatregelen zijn positie op de wereldmarkt aanmerkelijk beter zien worden. Daarom kan, al dreigen nog zoovele groote gevaren, deze Troonrede met reden een blij- der toon voeren dan haar voorgangsters. R. P. De uitwijzing der Neder landers. Een van de vier uit Duitschland uitgewe zen Nederlanders, de heer De Heer. heeft van de Duitsche instantie verlof gekregen te Ber lijn te blijven. In zijn plaats is thans uitge wezen de heer A. A. M. Stapels, verbonden aan een clichéfabriek te Berlijn. De heer Stapels is reeds sedert jaren in de Duitsche hoofdstad gevestigd. Veerboot na botsing gezonken Veertien opvarenden in de Newa verdronken. Op de Newa bij Leningrad is, naar Reuter meldt, het „stoomschip „Tsjitserin" in aan varing gekomen met een veerboot. Daarbij zijn veertien opvarenden verdronken. De kapiteins van beide vaartuigen zijn ge arresteerd, zii worden beschuldigd van grove nalatigheid. Verhuurders van stoelen trachtten hedenmorgen in de nabijheid van het Binnenhof te 's-Gravenhage goede zaken te maken. De Koninklijke familie te Haarlem? Op den doortocht naar Amsterdam. Zooals men weet zal de Koninklijke Familie Donderdag a.s. het eerste bezoek aan Am sterdam na de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard brengen, waar in het Stadion een défilé zal plaats hebben. De reis uit den Haag naar Amsterdam zal per auto gemaakt worden. De autoriteiten te Amsterdam hebben de route in hun gemeente aldus vastgesteld, dat deze op Amsterdam's gebied aanvangt op den Haarlemmerweg. Daaruit valt dus af te leiden, dat de tocht over Haarlem gaat. Dan wordt vermoedelijk ook door de gemeenten Lisse. Hillegom, Ben- nebroek en Heemstede gereden, hoewel het natuurlijk ook mogelijk is, dat van den Haag naar Noordwijk gereden wordt. Dan wordt Vogelenzang gepasseerd. Bij de autoriteiten te Haarlem is op dit oogenblik nog niet bekend hoe de reis gemaakt wordt. De waarnemend Commissaris van Poli tie had alleen van de Amsterdamsche Politie gehoord, dat per auto gereden zou worden en dat zij aannam, dat de route over Haarlem gekozen wordt. Eerst als vaststaat dat het hooge gezelschap door Haarlem komt, zal de te volgen weg vastgesteld worden. De autori teiten nemen evenwel aan, dat de stoet door Haarlem langs den kortsten weg zal trekken, vermoedelijk van den Wagenweg via de nieu we brug over het Zuider Buiten Spaarne naar den Amsterdamschen straatweg. Van enkele hoofden van scholen is reeds bij B. en W. het verzoek ingekomen om langs de wegen, die de stoet neemt, ruimte te reserveeren voor het opstellen der kinderen. Aan de verzoeken kan pas aandacht besteed worden als officieel be kend is. dat de Koninklijke Familie door Haarlem komt. Van het organiseeren van een officieele hul diging te Haarlem zal wel geen sprake kun nen zijn, want er is reeds bekend gemaakt, dat op de rijtoeren geen oponthoud kan wor den toegestaan. Bovendien geldt het hier geen officieel bezoek aan Haarlem. Overigens spreekt vanzelf, dat als de Ko ninklijke Familie, zooals de verwachting is, in derdaad door Haarlem komt, onze stadgenoo- ten, voor zoover zij niet naar Amsterdam trekken, de gelegenheid zullen aangrijpen om de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern hard hartelijk te verwelkomen. De Koninklijke Familie wordt te Amster dam aan den Haarlemmerweg verwacht des morgens kwart voor twaalf. Het is dus aan te nemen, dat de stoet omstreeks kwart over elf Haarlem zal passeeren. Irving Thalberg overleden. Irving Thalberg, de bekwame filmregisseur en echtgenoote van de filmster Norma Shea rer, is, naar uit Santa Monica (Californië) wordt gemeld, aan longontsteking overleden. De zomer is welhaast gedaan, Het najaar kondigt zich al aan, De vrouwen gaan zich intresseeren Voor kleur en stijl der winterkleeren, En, zijn ze nog besluiteloos, Dan helpen haar de modeshows, Waar mannequins trotsch paradeeren, Als vogels met geleende veeren. Zij zweven er bevallig rond, Getooid in zwaar en kostbaar bont, Waarvan 'k als man wel nooit zal weten, Hoe elke soort precies mag heeten. In zwart en bruin, gevlekt en grijs, Bescheiden of zeer hoog in prijs, In capes, in lang' of korte jassen, Al naar figuur of beurs moet passen; In rand of kraag of simpel stel, Van zeer gevariëerd model, Waarin de vrouw zich straks kan hullen, De dames zitten er te smullen Van dit bevallig défilé En van gebak en' kopjes thee. Ik gun haar gaarne deze vreugde, 't Hoort tot de vrouwelijke deugden, Om bij de wiss'ling van 't seizoen, Aan modevraagstukken te doen. Maar hoe de vrouw dan ook mag hopen, Straks trotsch in 't nieuwe bont te loopen, Ik lioop, als u 't mij eerlijk vraagt, Dat zij 't voorloopig nog niet draagt En dat de winter wel zal waken, Het ons niet al te bont te maken. P. GASUS. Toch blijft voortdurende zorg noodig. Verschillende wetsontwerpen aangekondigd. Het AMERIKAANSCHE BRILLEN BIJ KEIP GROOTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) De Koningin heeft heden in de Ridderzaal te 'sGravenhage in tegenwoordigheid van de leden der Eerste en Tweede Kamer de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Hare Majesteit heeft dit gedaan met de volgende rede: Leden der Staten-Generaal. Mij wederom in Uw midden bevindend, ge voel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijn innige vreugde over het voorgenomen huwelijk Mijner Dochter. De in verband daarmee noodzakelijke ont werpen van wet zullen U binneiikort worden voorgelegd. De overstelpende bewijzen van belangstel ling bij deze verloving door het gansche volk aan den dag gelegd hebben Mij met warme er kentelijkheid vervuld. Nog altijd levend in een zorgelijken tijd erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn Volk ge durende het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven worste len om de moeilijkheden, waaronder wij ge bukt gaan, te overwinnen. Gelukkig kan worden getuigd, dat de be toonde inspanning niet zonder vrucht is ge bleven. In sommige takken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewij zigde omstandigheden tot resultaten geleid, die de hoop wettigen, dat, bij verdere door werking, de ondervonden druk allengs zal af nemen. Zoolang de economische omstandigheden,, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intuschen de bemoeienis der overheid met het economisch leven in haar tegenwoordigen vorm en het verleenen van steun op menig gebied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal wor den zorg gedragen, dat in het bedrijfsleven onnoodig knellende banden zullen worden ver wijderd. De toestand der openbare geldmiddelen is nog altijd zorgelijk. Zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten moet daarom de grootste voorzichtigheid het financieele beleid blijven beheerschen. Aan de verdere doorwerking van de aanpassing en een daaruit voortvloeiende opleving van het bedrijfsleven mag de hoop verbonden worden, dat zij ook een gunstigen invloed op den stand der openbare geldmidde len zal gaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten langzamerhand minder donker zullen worden. Ook in het komende zittingjaar zal de be strijding van de werkloosheid en van haar ge volgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doelmatig mogelijke aanwen ding van de daarvoor bestemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blijven, De bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd zal met onverminderde kracht worden voortgezet. De betrekkingen met andere mogendheden zijn vriendschappelijk. Waar nu hier dan daar .de internationale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bij zondere voldoening. Aan de gedragslijn, die de Regeering bij het bestuur der buitenlandsche betrekkingen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden. Naast de behandeling van de reeds aan- ZENDINGSWERK IN AFRIKA. Woensdagavond 16 September zal Zr. Rip- hagen, die reeds 19 jaar onder de stammen van Centraal-Afrika arbeidt en die thans met verlof ir. Haarlem is. een vertelavond houden over haar werk in gebouw Lange Heerenstraat 6, van de Stads Evangelisatie. Zang en muziek werken mede. De belangstelling voor de opening der Staten-Generaal door H. M. de Koningin is dit jaar nog belangrijker dan anders in verband met de verloving van Prinses Juliana. Reeds vroeg in den morgen hadden zich bij het Binnenhof talrijke bezoekers van een goede plaats verzekerd in afwachting van de komende gebeurtenissen. woord is aan.... Douwes Dekker: Het bezit van een équipage gaat boven het besef van lieden, die van hun jeugd af door het hun gegeven on derwijs in een huurkoets zijn gezet. hangige ontwerpen van wet zal Uwe mede werking worden gevraagd voor de totstand koming van wetten strekkende tot het openen van de mogelijkheid tot het verbindend en on verbindend verklaren van bepalingen uit col lectieve arbeidsovereenkomsten, tot herzie ning van het burgerlijk kinderrecht en tot het geven van eenige voorschriften omtrent stich tingen. Voorts zullen U worden voorgelegd ontwerpen tot wijziging van eenige bepalin- ;en van de Lager Onderwijswet 1920 en van de Dienstplichtwet, tot bestrijding van de lint bebouwing, tot verbetering der tertiaire we gen, tot overneming van een bedrag van 25 millioen aan Nederlandsch-Indische schuld, zoomede een ontwerp inzake de electriciteits- voorziening. Met uitzondering van Curacao, waar de toe stand bevredigend is te achten, vordert de economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten nog de voortdurende zorg der Regeering. Bü «fcmmige Europeesche bedrijven in Nederlandsch-Indië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de inheemsche bevolking van Java zijn, ondanks alle inspanning der Indische Regeering, de omstandigheden nog onbevre digend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare middelen om de economische samenwerking tuschen de verschillende deelen van het Ko ninkrijk te bevorderen. De begrootingstoestand in Nederlandsch- Indië geeft hoop, dat ook voor het jaar 1937 vermeerdering van schuld zal kunnen worden voorkomen. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst van elke geleding in het geheele Koninkrijk hun taak blijven vervullen. Het komende zittingjaar zal ook thans weer veel van de krachten van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel, dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Regeering, steu nend op een eensgezinden volksgeest, zal ons, onder de hulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid moge schenken, het volbrengen der taak, die voor ons ligt, mogelijk maken. En hiermede verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De Troonrede. pag. 1 De Koninklijke familie zal zeer waarschijnlijk Donderdag Haarlem passeeren. pag. 1 De Koninklijke familie heeft Maandagavond in den Haag een vuurwerk bijgewoond. Dag 9 De drukte in den Haag bij de opening van de Staten-Generaal overtrof die van vorige jaren verre. pag. 3 De extra-uitkeering van f 2.50 aan onder steunde werkloozen. pag. 3 De „Sirenes" zal vermoedelijk weer zeer spoe dig vlot komen. pag. 3 Het slot van het partijcongres te Neurenberg. pag. 4 De Oceaanvliegers Merrill en Ricliman zijn op New Foundland geland, pag. 4 Macmahon, die na een parade in Hydepark met een revolver in de hand op koning Ed ward toetrad, is tot een jaar dwangarbeid veroordeeld. pag. 4 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Troonrede. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De voorgenomen Locarnoconferentie. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: In Liberia's hoofdstad. pag 9 E. E. J.P.: Modeshow modemagazijnen Gebr. Gerzon. pag. 2 J. B. Schuil over „Het Concert". pag 2 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 6 II. D. Vertelling: De jonge musicienne. oag.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1