WALES ANTHRACIET Tot 1 October r H Gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem en omgeving. WEERBERICHT1 Echte WITTOP KONING De wijziging der steunregeling. (IIN/T IN ItïïtRIN^j DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 HAARDE M'S DAGEESD Modeshow Gebr. Cerzon's Modemagazijnen. De mode van den komenden winter maakt ons vrouwen de keuze wan onze kleeding niet gemakkelijk. Er is genoeg om uit te kiezen, dat is waar, maar er zijn zooveel lijnen en kleuren die een bepaalde persoonlijkheid noodzakelijk maken, dat het een grooter kunst dan gewoonlijk is om daaruit de goede keuze te maken. Wie de modetijdschriften van vandaag doorbladert, zal duidelijk kunnen zien hoe veel moeilijker het is om een modern en flatteus geheel voor zichzelf samen te stellen dan in de vorige modes het geval was. Bij die keuze zijn de mode-shows altijd een belangrijke hulp gebleken, hetgeen nu meer tot zijn recht komt dan tevoren. De belangstelling voor de mode-show van Gerzon in haar gebouw Groote Houtstraat, die gisteren gehouden werd, was dan ook buitengewoon groot en met zeer veel aan dacht werden de verschillende modellen be keken en zeker ook wel met de gedachte: dat is wel iets of dat is niets voor mij, op genomen. Een achttal mannequins vertoonde man tels. mantelcostuums, japonnen en hoeden, en ook hierbij bleek dat de huidige mode niet zonder meer voor elke vrouw geschikt is, want zelfs voor ideale draagsters als man nequins was het bepaald zoo nu en dan zeer moeilijk geweest om het meest passende te vinden. De modekleur is zonder twijfel paars, van het meest teere violet tot het zware auber gine en alles wat daartusschen ligt. Verder zijn ook rouge arbois, een soort bleekrood, bleu de fumée of wel rookblauw en zwart zeer in trek. Paars doet zich gelden In alles wat met de mode uitstaande heeft: de show vertoonde een lila avondjapon zonder mouwen met een lange corsage in twee andere tinten lila over den linkerschouder van de taille voor tot de taille achter, zoowel als paarse handschoe nen met niet zeer groote kappen; er werd bij die lila handschoenen een hoog lila hoedje gedragen, een andere hoed was ge heel zwart maar gegarneerd met groen en paars bandfluweel, een vieux rose avondja pon was alleen compleet met een wijde avond cape in koninklijk paars velours chiffon; een paars mantelcostuum zocht de bont-garnee- ring in een losse cape van mol. een auber gine-kleurige gekleede middagjurk was ge garneerd met nikkelen knoopen. en de paarse corsages in diverse tinten waren legio. Daar tusschen door deed een warme rood- velours casaque in het nieuwe model, dat van achteren langer is dan van voren, over een rood zijden rok aangenaam warm aan. want tenslotte is paars een ietwat trotsche en on genaakbare kleur, en ook het bleu fumée munt niet uit door warmte zooals de taf- zijden avondjapon in deze tint, waarop een lila corsage wondergoed paste. Kittige en coquette hoeden lanceert de mo de in overvloed: een hoog zwart dopje met een zwarte veer dwars door den bol gesto ken diene als voorbeeld voor het eerste een noe hooger zwart hoedje met en lange, on- gelijkhangende en ruime voile voor de twee de soort. Enkele alleraardigste jongemeisjes-toilet jes werden vertoond: wij noemen een zwart zijden deux pièces waarvan het schootje en de onderkant der wijde mouwen van velours was. terwijl langs de afscheiding der stoffen aan de mouwen, en langs den hals rood-wit- goud lint was gezet: een flatteus avond toiletje vertoonde een witte casaque met pof mouwen in een sportief model op een langen zwarten rok. Ei- wordt in deze mode veel gewerkt met twee stoffen aan een toilet: een mantel costuum van bruine stof met 3/4 lange man tel had mouwen van bont; een zwart ciré- laqué jasje werd gedragen op een velours chiffon rok: een zwart velours avondjapon had een tullen bovenstuk over de schouders, en een ander was van voren van velours, van achteren van zij gemaakt, een mode grapje, dat alleen in dure modellen mogelijk is. omdat het er gauw „opgelapt" zou uitzien. Bizarre aandoende creaties waren een zwart avondtoilet met fuchsia-en-zilveren ceintuur, met en benevens een fuchsia-kleu rige harembroek onder den langen rok waar van uit den aard der zaak weinig te zien kwam; een bridge-toilet van goudbrokaat be staande uit een rokje, een vest me cyclamen achtige bloemen versierd, en een jasje; een hoog zwart hoedje met een rechtopstaande veer als een bliksemafleider, welke soort van nooge hoedjes, speciaal door Agnès voor Mariene Dietrich worden gecreëerd. Als opvallend elegant waren er nog een grijs mantelcostuum met grijze vos gegar neerd en een zijden avondtoilet met kant en een kanten jasje erbij Het lijdt geen twijfel of voor ieder van ons biedt deze mode iets goeds, maar de kunst is om dit goede er uit te halen, en daarvoor geeft de show zooals die gisteren gehouden werd, ruimschoots de gelegenheid. kunt U nog profiteeren van de ZOMER- PRDZEN. o.a. a f 2.05 HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100. (Adv. Ingez. Med.) ACENDA DINSDAG 15 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3.15—9.15 uur. Koningstr. 39; Bak- en kookdemonstratie fa. K. Hoesbergen. 2.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „De geheime Agent", met Peter Lorre. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Allotria" geprolon geerd. Regie Willy Forst. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het masker valt' met Paul Wegener. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De achterneef van King- Kong". 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang yrü. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Stiefmoeder. De stiefmoeder heeft altijd, zei de officier van justitie Mr. Roeters van Lennep. een slechte pers gehad; we behoeven slechts te herinneren aan det sprookjes, waarin over booze stiefmoeders gesproken wordt. Doch de werkelijkheid, vervolgde de officier is daarmee volstrekt niet in overeenstemming. Er is een groote schare vrouwen, die met liefde en toe wijding de plaats der overleden moeder in nemen en trachten het gemis te vergoeden. Elk kind heeft een eigen aanleg en het is soms moeilijk te regeeren, daarvoor wordt een strenge hand vereischt. Doch dit alleen is niet voldoende; liefde moet die hand sturen, zonder liefde zal van de opvoeding niets te recht komen. Nu was. meende de officier, bij de stief moeder, die zich voor den politierechter had te verantwoorden, omdat zij een der haar toe vertrouwde kinderen geslagen had, die liefde ver te zoeken; zij miste tact en het vermogen de kinderen aan zich te binden en als men leest, dat zij zou gezegd hebben: ..Ik sta voor mezelf niet in", blijkt wel. dat zij de noodige zelfbeheersching mist". Aan verdachte, die te Santpoort woont, was ten laste gelegd, dat zij haar 8-jarig stief dochtertje op straat om het hoofd had gesla- :en en bij de keel gegrepen, waardoor het meisje eenigszins bloedig was verwond Voorts was er een politierapport bij de stukken, waar in stond, dat omwonenden zich dermate hadden geërgerd over de wijze, waarop de ver dachte met de kinderen omging ze zou ze met stok en mattenklopper hebben gekastijd dat men aan n huisbaas had willen ver zoeken, haar de huur op te zeggen. Zij zou ook heel dikwijls afwezig zijn, zoodat de kin deren niet op tijd eten kregen. Daartegenover stonden echter andere ver klaringen. De vader var de kinderen be weerde, dat zijn vrouw volstrekt geen stief moeder in de slechte beteekenis was. maar veeleer een goede moeder. Van mishandeling wist hij niets; het huishouden ging geregeld en de kinderen werden uitstekend verzorgd. Het geslagen meisje, als getuige gehoord, zei. dat ze wel een klap had gehad, maar die had geen pijn gedaan en een broertje vertelde, dat hij niet geslagen werd en dat altijd om vijf uur gegeten werd. Een familielid van de overleden vrouw zei ook, dat hij nooit anders had gezien of de tweede moeder was heel goed voor de kinde ren, maar het meisje van 8 jaar, dat eens zes maanden bij getuige had gelogeerd, was vrij onhandelbaar en bovendien leugenachtig. Ook een bejaard heer, die commensaal bij ver dachte was geweest voor zij met haar tegen- woordigen man trouwde, was vol lof over de behandeling, welke de kinderen van haar ondervonden. De geleerden waren het dus lang niet eens, maar het feit, dat het meisje geslagen was, bleef bestaan en werd ook niet door verdachte ontkend, wel. dat ze het meisje bij de keel gegrepen zou hebben. Zij motiveerde die han deling met te zeggen, dat zij per fiets op weg naar huis zijnde, het meisje op straat zag en toen wilde ze, dat het kind mee naar huis zou gaan en op den bagagedrager gaan zit ten. Dit zou het meisje halsstarrig hebben ge weigerd, ja, het zou zich hebben verweerd, toen verdachte haar op de fiets zette. Hier door had ze een draai om de ooren gekregen. Als gezegd was de officier van meening, dat het optreden van verdachte tactloos was en hij eischte f 25 boete, erbij voegende, dat hij er zich van op de hoogte zou houden, hoe het verdere gedrag van verdachte tegenover de kinderen zou zijn. De verdediger noemde het politierapport tendentieus en onwaar; van een slechte be handeling was niets gebleken en wat den klap betreft, die was niet gegeven om leed of letsel toe te brengen, maar als correctie. Ouders en opvoeders mogen dergelijke cor rectieven toepassen. Hij vroeg daarom een ontslag van rechtsvervolging, subs, een zeer geringe boete. De politierechter dacht er niet zoo licht over als de verdediger, maar was met den officier van oordeel, dat verdachte gebrek aan tact en zelfbeheersching had, waarom de boeten van f 25 werd toegewezen. Een aardbeienliefhebber. Een 40-jarige man liep in Driehuis langs een aardbeienveld, waar juist geplukt was en de gevulde mandjes klaar stonden om naar de veiling gebracht te worden. Die schat van aardbeien was hem te machtig: hij kreeg een onweerstaanbaar verlangen zicht aan de vruchtjes te goed te doen en omdat hij blijkbaar niet van halve maat regelen hield, stapte hij het veld op en nam een heele slof mee, als hij die leeg gegeten had, was zijn grootste trek wel over. Iemand, die hem de slof mee zag nemen, vroeg of hij dit mocht doen, waarop hij eerlijk ant woordde, dat hij het niet mocht, maar min der eerlijk ging hij er mee weg. Toen de eigenaar, die naar huis was ge gaan om te schaften, terug kwam. vertelde de man, die het wegnemen had gezien, het geval en de eigenaar spoedde zich naar de woning van den aardbeienliefhebber om van zijn slof te redden, wat er van te redden was, maar hij trof den man niet thuis en toen ging hij naar de politie, die man en slof op spoorde. Er- was ong niet van gegeten en de slof was verstopt geweest, wat thans bij den politierechter het vermoeden wekte, dat de voorgewende eetlust, die ook nu nog werd voorgewend, een smoesje was en hij de slof had willen verkoopen. Hoe het zij hii moest voor diefstal terecht staan en de officier eischte 14 dagen gevan genisstraf, in aanmerking nemende, dat de man nog een voorwaardelijke straf van 3 maanden op zijn boekje had. Mi-. Drilsma, die verdedigde, wees er op, dat bij op te leggen gevangenisstraf, auto matisch de 3 maanden er bij zouden komen, wat hij wat erg vond voor zoo'n kinderachtig diefstalletje, waarom hij geldboete vroeg. De officier merkte toen op. dat in het stelsel van de verdediging zoo'n voorwaardelijke straf een verzachtende omstandigheid werd. terwijl voorwaardelijk toch gegeven wordt om iemand van misdrijf terug te houden. Bleek, dat die dreiging niet voldoende was. dan moest de straf worden ten uitvoer ge legd. Mr. Drilsma meende, dat de officier hem niet goed begreep, hij bedoelde volstrekt geen verzachtende omstandigheid, maar in de wet was toch niet neergelegd, dat per se een voorwaardelijke straf moest worden ten uitvoer gelegd, als de veroordeelde iets deed. wat hij niet mocht doen. Er waren nog an dere rechtsmiddelen. In dit geval, nu het een kwajongensachtig delict gold, meende pleiter, dat kon worden volstaan den man nog eens extra de pen op den neus te zetten. De politierechter was van oordeel, dat met f 25 boete volstaan kon worden, zoodat de voorwaardelijke straf waarschijnlijk nog voorwaardelijk blijft. THEOSOPHISCHE CURSUS. Voor belangstellenden in de theosophie wordt dit seizoen te Haarlem een cursus ge houden voor de behandeling der grondleerin- gen un de theosophie. Deze cursus wordt gehouden door leden van het Theosophisch Genootschap. De gevolgen voor Haarlem. Uiteenzettingen van wethouder Reinalda De wethouder voor Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer M. A. Reinalda, heeft in een onderhoud met persvertegen woordigers uiteengezet, wat er te Haarlem zal moeten gebeuren, als gevolg van de be kende ministerieele circulaire inzake de wij ziging der steunregeling. De bezwaren, aldus de heer Reinalda, welke het gemeentebestuur van Haarlem bij ver schillende gelegenheden in de laatste weken ter kennis van regeering en gemeenteraad heeft gebracht, zijn niet bezwaren van prin- cipieelen, maar van zuiver practischen aard. De regeering heeft destijds in de steunre geling bepaald dat een gedeelte van de huis huren boven f 3.50 door de overheid zou worden betaald. Men behoeft geen vreemde te zijn op het gebied van de huisvesting van ons volk om te weten dat de intrekking van dezen huur- bijslag in de groote en middelgroote steden van ons land heel andere gevolgen heeft dan op het platteland, de dorpen en een aantal kleine steden. Gevolgen van intrekking van den huurbijslag. Welke gevolgen heeft het regeeringsoptre- den in Haarlem? Er zijn hier 1955 werkloozen met huurbij- slag. Daarvan zijn 517 van f 0.01—f 0.75 797 van f 0.75—f 1.25 641 boven f 1.25. Voor het gemeentebestuur was nu een be langrijke vraag: in welke huizen wonen deze 1955 werkloozen? Een nauwgezet onderzoek heeft uitgewezen dat er 361 wonen in z.g. Rijksvoorschotwoningen 274 wonen in z.g. Garantiewoningen 1320 wonen in woningen van particuliere eigenaren. In Haarlem zijn in totaal 5174 woningen var. overheidswege gebouwd, nl. 3008 z.g. Rijksvoorschotwoningen en 2166 Garantie woningen. Van de 361 gesteunden, wonende in z.g. Rijksvoorschotwoningen zijn er 246 met een huurbijslag van f 1.en minder en 115 bo ven f 1. Reeds van het begin van de economische crisis af heeft het gemeentebestuur van Haarlem het als zijn plicht beschouwd, alle maatregelen te treffen om tot zoo laag mo gelijke huishuren te geraken. Dit vindt zijn uitdrukking het best hierin dat de gemid delde huur over de Rijksvoorschotwoningen met een inhoud van 250 M3. en minder per woning thans f 4.40 bedraagt. Van de Rijksvoorschotwoningen zijn er in Haarlem 3008. waarvan er 361 bewoond wor den door werkloozen met huurbijslag. Het gemeentebestuur stelt alle pogingen in het werk om toch ook voor de Rijksvoor schotwoningen nog huurverlaging te ver krijgen, waar het nog mogelijk is. De Garantiewoningen. Maar anders staat het met de z.g. Garan tiewoningen, dat zijn gemeente- en vereeni- gingswoningen, waarvoor de bouwkosten niet door het Rijk zijn betaald, maar waarvoor onder garantie van de gemeente door aller lei instellingen, pensioenfondsen enz. leenin gen zijn verstrekt. Door conversie is het ge meentebestuur er in geslaagd ook voor deze woningen geleidelijk de huur te verlagen, maar toch nog onvoldoende. De verklaring daarvan ligt in het feit dat de regeering tot dusver weigerde deze wo ningen gelijk te stellen met Rijksvoorschot woningen, waardoor van rijkswege geen bij drage in het tekort der exploitatie werd ver strekt. Van deze z.g. garantiewoningen bezit de gemeente er 2166, waarin 274 werkloozen wo nen met een huurbijslag. Van deze 274 werk loozen zijn er 103 met een huurbijslag van f 1.en minder en 171 met een huurbijslag van meer dan f 1. Bij de behandeling van de interpellatie de la Bella heeft de Minister van Sociale Za ken nog weer eens medegedeeld, dat van rijkswege maatregelen zullen worden getrof fen, om het rentetype van de rijksfondsen terug te brengen tot 4 pet. Toch zal deze tegemoetkoming voor Haarlem zeer weinig beteekenis hebben omdat door converteering het rentetype reeds dermate is verlaagd, dat een verlaging tot 4 pet. weinig invloed zal hebben op de huurhoogte. Als regeering èn gemeentebestuur er in slagen, voor de 5174 overheidswoningen nog huurverlaging tot stand te brengen, zal dus deze huurverlaging niet alleen ten goede ko men aan de 635 met huurbijslag gesteunde werkloozen, maar aan alle bewoners. Het spreekt echter vanzelf dat de finan- cieele gevolgen van deze maatregelen de bij zondere aandacht van het gemeentebestuur moeten hebben, omdat de bedoeling van de regeering nimmer kan zijn dat de in twee étappen uit te voeren intrekking van huur bijslag voor een belangrijk deel gedragen zou moeten worden door de gemeentekas. De financieele toestand van alle gemeen ten in welke het werkloozc-n-percentage ab normaal hoog is en Haarlem behoort daar toe verzet zich tegen maatregelen waar door die gemeenten tengevolge van de re- geeringsmaatregelen nog veel zwaarder zou den worden belast. De woningen van particu liere eigenaren. Bovenstaande beschouwingen en maatre gelen betreffen tenslotte 1955 werkloozen met huurbijslag. Verreweg het grootste gedeelte woont in woningen van particuliere eigenaren nl. niet minder dan 1320 van de 1955 gesteunden, waarover het hier gaat. Het gemeentebestuur staat hier voor een heel moeilijk vraagstuk. Zou het wetsont werp op de vaste lasten tot Wet zijn verhe ven dan zouden de particuliere huiseigena ren gedwongen zijn de huren met ongeveer 20 pet. te verlagen, maar dan zouden hun lasten ook belangrijk zijn verlaagd, vooral ten opzichte van hypotheekrente e.d. Toch blijkt de regeering de opvatting te huldigen dat de huishuren van deze wonin gen naar beneden moeten! Zonder blind te zijn voor de moeilijkheden, die tal van klei nere huiseigenaren zullen krijgen bij huur verlaging, deel ik de opvatting van de re geering, dat in het algemeen de huishuren naar beneden moeten, zonder nochtans te geraken tot een zoodanig huurpeil, dat het gehecle vraagstuk van aanbouw van nieuwe woningen in gevaar wordt gebracht. Voor het gemeentebestuur is er echter de moeilijkheid dat zij die de hypotheekrente ontvangen, verschoond blijven van moeilijk heden wel'fce thans op de schouders van huis eigenaren en werkloozen worden gelegd. Het gemeentebestuur tast ten opzichte van deze 1320 woningen van particuliere eigena ren echter in het duister. Zouden deze eige naren alle georganiseerd zijn. dan zouden onderhandelingen tusschen gemeentebestuur en eigenaren moeten leiden tot een èn voor de werkloozen èn voor de eigenaren nog zoo goed mogelijke oplossing. Het gemeentebestuur van Haarlem overigens handhavende zijn bezwaren tegen de intrekking van de huurtoeslagregeling treft dus. zoo besloot de heer Reinalda. alle maatregelen om de gevolgen zooveel mogelijk te verzachten. Het gemeentebestuur laat zich bij die maatregelen leiden door de over weging dat de werklooze arbeiders, die het hier betreft, niet verdienen met hun gezin nen te worden teruggebracht naar woningen van minder kwaliteit, ook omdat een groot deel dier ingezetenen jaren lang zich groote offers heeft getroost om .hun gezinnen in behoorlijke, maar toch overigens nog altijd bescheiden arbeiderswoningen, te huisves ten. HET TOONEEL. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel HET CONCERT. Hoe opmei'kelijk jong, frisch en springle vend is Hermann Bahr in „Het Concert", het blijspel, dat wel zeker bijna al 30 jaar oud is. Wanneer het nu pas geschreven ware, zouden wij het roemen om zijn sprankelenden geest, zijn onovertreffelijken dialoog en zelfs om zijn moderne levensopvatting. Gustav Heink, de ij dele kunstenaar en vooral Marie, zijn ver standige, tactvolle vrouw, die zoo precies weet, wat de liefdeshistories in .het leven van haar man beteekenen, zijn figuren van alle tijden en de geestige teekening van den philosophi- sc'hen, maar toch ook zoo heerlijk naieven geleerde, Dr. Franz Jura heeft nog niets van haar kracht verloren. De keuze van dit waar lijk brillante blijspel als openingsvoorstelling in dit seizoen strekt het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring dan ook tot eer en de gulle, spontane wijze, waarop de volle zaal telkens reageerde was wel het beste bewijs, hoe zeer de leden deze keuze op prij, stelden. Bahr heeft in zijn later tooneel werk zijn „Concert" nooit meer overtroffen en men zou dit Weensche blijspel dan ook welhaast in zijn genre klassiek kunnen noemen. Het Rot- terdamsch Hofstad Tooneel heeft onder regie van mevrouw RanucciBeekman er een zeer levendige, amusante en boeiende opvoering van gegeven. Het begin, dat trouwens niet het sterkste deel van het stuk is en het eenige too neel bevat, dat niet meer geheel up to date kan worden genoemd de jonge meisjes van tegenwoordig zijn minder romantisch dan de dwepende bakvisschen, die den „meester" om- Wat ter verbetering te doen is. Het kruispunt Spanjaards-, Fontein- en Zuiderhoutslaan. Ook dit is een druk verkeerspunt en, bijna zouden wij schrijven, dus ook gevaarlijk Het behoeft evenwel geen extra moeilijkheden op te leveren omdat er geen gebrek aan ruimte is. Wij hebben evenwel, toen wij daar een poosje het verkeer gadesloegen, opgemerkt, dat velen nog al slordig op de Fonteinlaan rijden, niet rekenend op verkeer uit de Span jaardslaan. Toch bleek daaruit veel te komen, in 10 minuten niet minder dan 40 auto's, plus 100 fietsers. Een waarschuwingsboord en licht zou hier dus niet overbodig zijn. Bovendien zou het goed zijn verkeersbanen aan te ge ven. Alleen reeds het feit. dat er zulke banen zijn maant ieder tot voorzichtigheid. De kos ten zijn hier ook tot enkele tientjes te be perken. De Bilt voonpeltt Meest zwakken veranderlijken wind Gedeeltelijk bewolkt met kans op eenige regenbuitjes in het Westen. Weinig of geen regen in het Oosten. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 773,2 m.M. te Ona. Laagste 753,0 m.M. te Isafjord. Langzamerhand verbetering. Sinds gisteren is vooral het maximum in het Zuidwesten sterk aan beteekenis toege nomen. Over Ierland en Schotland stegen de barometers sterk, zoodat een rug van hooge- druk het maximum in het Zuidwesten met dat in het Oosten verbindt. De secundaire depressie werd afgesnoerd en bevindt zich thans als een zelfstandig lagedrukgebied met haar kern over de Noordzee. Rond deze kern. blijft het weer nog onbetrouwbaar, het licht schip „Noordhinderd" meldde hedenmorgen onweer. Le Havre en Calais hadden zwaren regen. In het hoogedrukgebied over Scandinavië, Polen en de randstaten blijft het weer helder met weinig wind. Over Duitschland is de be wolking bij stijgende temperatuur iets toege nomen. In Frankrijk en ons land werd het belangrijk kouder. De depressie in het Westen drong verder naar IJsland door en veroorzaakt daar krach- tigen wind. Het weer ten onzent blijft in het Westen van ons land aanvankelijk nog onder invloed van de Noordzee-depressie. Langzamerhand zal deze echter opvul len en aan beteekenis verliezen. BAROMETERSTAND Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 769 m.M. Stilstand. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. THERMOMETERSTAND Hoogste heden 66 gr. F. Laagste hedennacht 51 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 3.38 uur; n.m. 15.58 uur. Strand berijdbaar van 8.3014.00 uur. Woensdag v.m. 4.10 uur; n.m. 16.30 uur. Strand berijdbaar van 9-0014.30 uur. ringen werd nog wat te veel in den stijl van de oude Duitsohe kluchtige blijspelen gespeeld, maar zoodra de geëxalteerde jeugd ver dwenen was, kreeg het blijspel zijn volle maat, vooral toen Dr. Franz Jura ten tooneele ver scheen en wij die verrukkelijken geestige scène tusschen den jongen, zac'htaardigen geleerde en Marie te zien en vooral te' hooren kregen. Paul Steenbergen verraste onmiddellijk door de bijzonder knappe wijze, waarop hij aan Franz Jura gestalte wist te geven. Deze jonge acteur heeft merkwaardig knap de zeer moeilijke rol van dezen wel heel origineelen doctor fijn en spiritueel gespeeld. Hoe gauw komt een acteur er niet toe om deze rol tot een carricatuur te maken. Hiervan nu was bij Paul Steenbergen geen oogenblik sprake. Zijn Franz Jura was een wat zonderlinge geleerde maar hij bleef aldoor zuiver men- schelijk en bracht de charme van zijn jeugd mee op het tooneel. Voor Paul Steenbergen beteekent deze rol en mijlpaal in zijn leven; hij heeft er mee bewezen, dat hij tot fijn, modern en geestig karakterspel in staat is. Bets Ranucci-Beckman, gaf hem als Marie de rol, waarmee indertijd Agnes Sorma triomfen heeft gevierd zeer intelligent te genspel. Zij maakte van Marie een bezadigde kunstenaarsvrouw, die door het leven ge rijpt is en heeft geleerd zonder hartstocht de daden van haar man te beoordeelen. Voor al de fijne ironie van Marie gaat de intelli gente actrice, die mevrouw Ranucci is, voor treffelijk af en de sprankelende dialoog kwam bij deze twee artisten dan ook volko men tot zijn recht. Dirk Verbeek liet vooral ,het- licht vallen op de ijdelheid van Gustav Heink, den pia nist, die maar een klein stootje van een vrouw noodig heeft om te vallen. Deze pianist, zooals Verbeek hem speelt, is waarschijnlijk meer virtuoos dan kunstenaar, een wat leeg en wel sterk egocentrisch, egois- tisch mensch en men slaat de vrouwen, die om dezen mooien ijdeltuit heenzweven. nu niet bepaald erg hoog aan. Het was amusant spel, dat Verbeek te zien gaf. al was het aan ook wat glad en ging het niet diep. wat trouwens bij een zoo oppervlakkig levensgenieter vol komen verantwoord is. Enny Meunier legde vooi'al het accent op het sentimenteele in het persoontje van Del- fine, die een slippertje maakt met den door haar zoo vereerden pianist. Een schrijver van tegenwoordig zou Delfine waarschijnlijk wat minder scrupules hebben meegegeven naar de hut, maar het stuk zou dan ook niet die charme en lichtheid hebben behouden. Theo Frenkel maakte iets heel aardigs van Pollinger, den man uit de bergen. Het was moeilijk iets van Theo Frenkel in dit jichtig heerschap te herkennen, zoozeer had hij zich zelf weggespeeld. Joekie Broedelet stond hem als vrouw Pollinger verdienstelijk ter zijde. Van het „jonge goed" trof ons Myra Ward in het rolletje van Eva Gerndl, de verliefde, dweepzieke leerlinge, die voor het niet ge speelde vervolg op Gustav Heink's avontuur zorgt. Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel had zijn eigen décor voor de berghut meegebracht, wat aan de laatste twee bedrijven een eigen cachet gaf. De voorzitter van den Nieuwen Haarlem schen Kunstkring heeft voor den aanvang der voorstelling de leden met een hartelijk woord welkom geheeten en daarbij het succes van de opvoering van de Rubens-Cantate in Juli gememoreerd. Hij deelde o.a. mede, dat na den grooten bijval, dien deze cantate voor 30 000 hoorders te Haarlem heeft gehad, ook Breda het plan had opgevat het werk van Peter Be- noit te geven; zoodat de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring met deze uitvoering baanbrekend werk heeft verricht. J. B. SCHUIL. NOG EEN ANNEXATIEQUAESTIE. In openbare vergadering van Ged, Staten van Noord-Holland zal 30 September a.s„ te 2 uur, behandeld worden het adres van mevr. C. de ZomerKokkelkoren, betreffende de toepassing te haren opzichte van art T6 der Wet van 21 April 1927. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD- HOLLAND. De Commissaris der Koningin deelt mede, dat de tweede gewone zitting der Staten van Noord-Holland zal worden geopend op Dins dag 20 October e.k,, des voormiddags te half twaalf.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2