Den Haag baadt in het licht. In Liberia's hoofdstad. Avontuurli jke reis in een rank vaartuigje. De heele wereld aan het „lijntje". DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 HASREï M'S DAGBESB Weer tienduizenden op de been. Drukte om het paleis Noordeinde vermindert. Het hoogtepunt van den dag van gisteren was voor Den Haag het vuurwerk, dat gisteravond op het Malieveld is afgestoken, vanwege het Haagsche Comité voor Volksfees ten. De trek naar het Malieveld was bijzonder groot. Er heersehte een feestelijke stemming en in het bijzonder was het de jeugd, welke zich geducht weerde. In groote groepen trok zij door de stad, zingend en hossend. Het Voorhout, verlicht door honderden oranjeballons, bood een vroolijk schouwspel. Ook de regeeringsgebouwen waren aan de zijde van den Hofvijver door schijnwerpers verlicht. Dit feeërieke schouwspel trok ook ditmaal zeer veel belangstellenden. Aan de departementen was de gebruikelijke illumi natie aangebracht, doch ook vele andere overheidsgbouwen en particuliere instellin gen hadden voor een fraaieilluminatie zorg gedragen of een passende versiering doen aanbrengen. Om kwart over négen ver trokken de vorstelijke personen per hof- auto's naar het vuurwerk. De onmiddellijke omgeving van het paleis was door de politie afgezet. De vele honderden belangstellenden die het vertrek geduldig hadden afgewacht, waren ook ditmaal niet moede het verloofde vorstelijke paar en de hooge gasten enthou siast en langdurig toe te juichen. In de eerste open hofauto had het ver loofde paar plaats genomen. De Koningin heeft wegens een lichte verkoudheid, het vuurwerk niet bijgewoond. De moeder van Prins Bernhard en diens broeder waren in de tweede auto gezeten. Drie auto's onet le den van de hofhouding sloten den stoet, die voorafgegaan werd door eenige motoren met zijspan van de Haagsche politie. Toen de auto's het veld opreden, speelde de muziek het Wilhelmus, dat door velen werd meegezongen. De beide Prinsessen kre gen bloemen aangeboden. Nadat de toejuichingen waren verstomd, nam het vuurwerk, dat ruim een half uur geduurd heeft, een aanvang. Het is een waardig slot van het vuurwerk-seizoen ge worden, waartoe het fraaie weer zeer heeft medegewerkt. Toen de woorden: „Welkom Prins Benno", in blokletters van diamant- vuur, te lezen waren, kwam aan de bijvalsbetuigingen van de tiendui zenden schier geen einde. Dit geldt ook voor de slotdecoratie, bestaande uit de woorden „Leve het jonge paar" in blokletters van oran- jevuur, geflankeerd door de letters J. en B.; in blauw diamantvuur, om ringd door een nimbus van vurige stralen. Dank zij een voorbeeldige afzetting, heeft de menigte na afloop geen kans gezien, het jonge paar in een veiligen aftocht te belem meren, Eerst werd nog het Wilhèlmus en de Lippe-Detmold-marsch gespeeld en toen ver trok de koninklijke stoet in langzaam tempo, onder ovationeele bejubelingen, om naar het paleis Noordeinde terug te keeren. Na afloop van het vuurwerk hadden de straten van de stad een ware vuurproef te doorstaan. Meer dan overweldigend was de massa, welke zij moesten verwerken. Op het Voorhout gaf na afloop van het vuurwerk het muziekcorps van de veld-artil- lerie nog een uivoering. Tot laat in den avond bleef het zeer druk. Men wist niet van naar huis gaan en de feestelijke stemming werd verhoogd, naar mate de wijzers van de klok het middernach telijk uur naderden. Het was een alleszins geslaagde avond, welke lang in de herinnering bij talloozen zal blijven voortleven. De drukte in de omgeving van het paleis luwt. De belangstelling in de omgeving van het paleis Noordeinde begon Maandag iets af te nemen. Toch zijn er den geheelen dag nog zeer vele belangstellenden tegenover het paleis te vinden en is er ter plaatse politie om te zorgen, dat men het paleis niet te dicht nadert en dat het verkeer niet gestremd wordt. Tot gistermiddag één uur bestond er ge legenheid de felicitatieregisters te teekenen. Om kwart voor één kwamen twee invali den bij het paleis aan. Het waren de heeren A. Bijl uit Piershil en H. J. Rijsdijk uit Nieuw Beyerland, die de. reis per driewieler hadden afgelegd. Het is een afstand van 65 K.M. en de heeren waren 's ochtends om 5 uur ge start. Toen zij voor het paleis reden, kwamen bedienden naar buiten, die hun de registers ter teekening aanboden. Het spreekt wel van zelf, dat de fotografen, die zich de laatste dagen voortdurend bij het paleis ophouden, dit moment op de gevoelige plaat vastlegden. Tegen half drie viel den wachtenden nog een buitenkansje ten deel. Het vorstelijk paar vertoonde zich toen op het bordes van het paleis om een vriendin van de prinses, die haar gelukwenschen kwam aanbieden, uitge leide te doen. Het jonge paar dankte vrien delijk vor de enthousiaste toejuichingen. Amsterdamsch huldeblijk. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft aan de onlangs door hem in gestelde commissie voor de huldiging van H. M. de Koningin ter gelegijenheid van haar 40- jarig regeeringsjubileum in 1938, verzocht tevens het initiatief te nemen tot het aan bieden van een Amsterdamsch huldeblijk aan prinses Juliana en prins Bernhard von Lippe- Biesterfield bij hun a.s. huwelijk. Deze commissie heeft zich tot dit initiatief gaarne bereid verklaard. Eerste verlovingsgeschenken uit Indië. Met het K.L.M.-vliegtuig, dat onmiddellijk na het bekend worden van de heugelijke tijding der verloving van prinses Juliana uit Indië vertrok de „Djalak", die Maandag middag op Schiphol is geland, waren de twee eerste geschenken uit Indië voor het vorste lijk paar binnengekomen. Het waren de spontane reacties op de vreugde in Indië en het eenvoudige karakter ervan getuigde van den geringen tijd van voorbereiding waarover men had beschikt, doch tevens van den wil om zonder dralen door een enkel gebaar uiting te geven aan de gevoelens van medeleven met het moederland. De „Djalak" had n.lf aan boord een prach tige bouquet witte orchideeën, een geschenk van de Indische bevolking aan prinses Juliana alsmede een schilderij van Ernst Dezentje, een geschenk van den burgemeester van Batavia voor prinses Juliana en prins Bern hard. De beide geschenken zijn onmiddellijk per vliegtuig naar Waalhaven getransporteerd vanwaar zij per bestelauto van de K. L. M. naar den Haag werden gebracht, waar zij nog in den loop van den avond bezorgd wor den. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat hij, hoezeer ook eventueele voornemens daartoe op prijs wor den gesteld, geen verlof ertoe kan verleenen, dat, bij gelegenheid van het bezoek door de Koninklijke familie, op Donderdag 17 Sep tember 1936 aan Amsterdam, tijdens de ritten bloemen worden aangeboden. Er bestaat echter geenerlei bezwaar tegen, dat dien dag, mits voor 11 uur des morgens, bloemen aan het Koninklijk paleis, ingang N.Z. Voorburgwal, worden bezorgd. Het défilé in het Stadion. Vrijwillige Burgerwacht Haarlem doet mee. De Vrijwillige Burgerwacht Haarlem, zal op Donderdag 17 September a.s. deelnemen aan het Défilé in het Stadion te Amsterdam. Vertrek met den trein van 13 uur uit Haar lem. Dengenen, die aan dat défilé deelnemen, moeten zelf voor een spoorkaartje zorgen en tijdig op het perron aanwezig zijn. In Amsterdam wordt met lijn 24 naar de Apollobal gereden, waar het detachement zich aansluit bij de Vrijw. Burgerwacht, Amster dam. Na afloop van het défilé wordt het deta chement ontbonden. Tenue: Ongewapend, met kwartiermuts, pet. model decoratiën, koppel zonder sabel- of klewangdrager. (Geen stokje). Voor officieren bruin lederen handschoenen. Geüniformeerde dames: bruine kousen en schoenen. Geüniformeerden zooveel mogelijk in don ker costuum, met rood-witte band om den linker bovenarm, op het bureel te verkrijgen. (Woensdag 917.30 uur). Groote deelneming wordt verwacht. HAARLEMSCHE AM. FOTOGR. VEREEN. De Haarlemsche Amateur-fotografen ver eeniging zal een cursus voor beginners orga- niseeren in het komende seizoen. De cursus zal over tien avonden verdeeld worden en ge houden worden in de vereenigingslokaal der „Haarlemsche" aan de Ged. Oude Gracht 104. De avonden worden gehouden op 6 en 20 October, 3 en 17 November. 1, 15 en 29 Decem ber, 12 en 26 Januari en 9 Februari. Op 11 October aa. zal een oefentocht door Haarlem worden gehouden. Van Haarlem naar Britsch-Indië per kano. Zooals onze lezers zich wellicht zullen her inneren, vertrokken den 15den April 1935 drie jeugdige kanovaarders met hun ranke vaar tuigjes uit Haarlem om een reis naar Indië te ondernemen. Het waren de toen 25-jarige Th. Geigl, de 21-jarige C. Entrop en zijn broer de 18-jarige N. Entrop. Misschien zullen er enkele ongeloovige Tho massen geweest zijn, die bij het vernemen van dit bericht destijds hun schouders ophaalden en de voorspelling uitspraken, dat de jongelui wel niet erg ver zouden komen. Maar zij wor den door de feiten in hun meening beschaamd. Wij ontvingen van de ondernemende jongens een brief uitBritsch-Indië, waar zij na vele avonturen zijn aangekomen. „Veel tegenslagen hebben wij onderweg ge had", zoo schrijven zij, „reeds in Duitschland moest een van ons (Geigl) achterblijven en met zijn tweeën gingen wij verder. De reis door Europa had verder een vlot verloop, al hadden wij met financieele moeilijkheden te kampen, waaruit onze vrienden in Holland ons echter redden. In de Turksche wateren aangekomen, begon de misère. De Turksche regeering wilde ons geen toestemming geven om langs de kust te varen in verband met den oorlog tusschen Italië en Abessynië, die inmiddels was uitge broken. Nu eens per boot, dan weer te voet of per auto bereikten wij tenslotte Bagdad. Het gelukte ons hier werk te krijgen voor drie maanden te Basra. In deze stad kwamen wij in kennis met een Engelschen onderwijzer, die bij het vernemen van onze avonturen zoo enthousiast werd, dat hij ons zijn vouwboot afstond om onze voorgenomen reis te kunnen vervolgen. Dankbaar maakten wij hiervan ge bruik en in April van dit jaar vertrokken wij en voeren de Tigris af naar de Perzische Golf op weg naar Karachi. Na 1300 mijl afgelegd te hebben, hadden wij het ongeluk te kapseizen. Wij moesten twee mijl zwemmen om de kust te bereiken, wat ons tenslotte gelukte. Wij hadden echter alles ver loren door dit onaangename avon tuur. Alleen onze boot hadden wij ge lukkig gered. Na veel moeite bereikten wij tenslotte de plaats Charbar, waar wij twee weken moesten wachten op een boot, die ons meenam naar Karachi. De moesson maakte het ons onmogelijk ver der te gaan. Drié weken bleven wij te Karachi. Toen vertrokken wij per trein naar Delhi, waar wij weer in onze boot stapten en de Jamna-rivier afvoeren tot Allahabad. Hier kwamen wij in de Ganges, die in den moesson- tijd een zeer gevaarlijke rivier is. Behouden zijn wij thans te Mizzapur aangekomen. Over een maand hopen wij in Calcutta te zijn." ziet, dat de onversaagde Haarlemsche jongens niet spoedig de moed laten zinken on danks de vele gevaren, die, zij ontmoet hebben. En nu zij zoover gekomen zijn, zullen zij ook ongetwijfeld hun doel, Ned. Indië, weten te bereiken. y.RIJWILLIGE BURGERWACHT. Spoorkaartjes -tegen gereduceerden prijs. Door vriendelijk tusschenkomst van de Vereeniging „Koninginnedag" worden de le den van de Vrijw. Burgerwacht Haarlem in de gelegenheid gesteld, tegen gereduceerden prijs een spoorkaartje (voor het défilé te Am sterdam) te verkrijgen. Het kaartje is ver krijgbaar ten bureede van de Burgerwacht, tot en met Donderdag a.s. te 12 uur. Het défilé te Amsterdam. De deelneming der Haarlemsche vereenigingen. Een halve eeuw geleden Voor deelneming van Haarlemsche Vereeni gingen aan het défilé op Donderdagmiddag in het Stadion te Amsterdam gelden de vol gende regelen: Opgave moet geschieden bij den secretaris der Vereeniging „Koninginnedag", Jansstraat 19, Tel. 11484 onder opgave van aantal deel nemers, met of zonder vaandel, enz. Bij dezen zijn te xerkrijgen treinkaarten (retour) a 45 cent. De extra trein vertrekt 13.11 van het sta tion. De terugreis kan door ieder afzonderlijk met eiken trein worden gedaan. De opstelling van den stoet geschiedt aan het Centraal Station te Amsterdam, waarna dadelijk wordt gemarcheerd naar het alge meen verzamelpunt. Aldus, in formatie aan komend. zal de totale groep in het défilé worden tusschen gevoegd, zoodat lang wach ten wordt vermeden. Het is mogelijk dat groepen bereids met- het secretariaat te Amsterdam afspraken hebben gemaakt; deze kunnen gehandhaafd blijven. Niettemin kan men zich bij de algemeene groep Haarlem aansluiten en gebruik maken van de goedkoope reisgelegenheid. Onder de eersten, die zich hebben aange meld be hoor en. de Burgerwacht (60), zusters uit het St-Elisabeths Gasthuis (25), en van het Diaconessenhuns (25), de meisjesschool het Kopje (50), de muziekvereeniging Arti et Relegione (35) en de muziekvereenigine St.- Caecllia. OPENLUCHT-CONCERT. Woensdag, 16 September a.s. des avonds kwart voor acht zal in den tuin der huizen voor ouden van dagen in het Junoplantsoen een concert worden gegeven door het Man nenkoor „Proza en Poëzie", dirigent Jan Booda en het Haarl. Fanfareorkest „Kunstgenot", dirigent Henry Schulpzand. Het programma luidt als volgt: 1. Feestmarsch v. d. Glas. 2. Marsch Potpourri populaire Adr. Mous (Muziekvereeniging) 3. Wer hat dich, du schoner Wald, Mendelssohn 4. Domine Jesu George Rijken 5. Omhoog G. A. Heinze (Mannenkoor) 6. K.L.M.-Marsch Schootemeijer 7. Feodora Ouverture P. Tschaikofsky 8 Atalia Marsch, solo de Tamboers Bolderdijk (Muziekvereeniging) 9. An der schonen blauen Donau Joh. Strauss 10. Wanderschaft Karl Zöllner 11. Soldatenchor uit „Faust" Ch. Gounod (Mannenkoor) NIEUWE UITGAVEN. Evenals reeds twee achtereenvolgende ja ren is gedaan, heeft de N.V. Louis Dobbel- mann ook dit jaar weer het boekje ..Voetbal Varia", dat zij ter beschikking stelt van iedereen, die er belang In stelt, Dit jaar is de oplaag grooter dan de vorige en er zijn drie afzonderlijke uitgaven: een voor den Kon. Nederlandschen Voetbalbond, een voor den R.-K. Voetbalcompetie Bond en een voor den Christ. Nederlandschen Voetbal Bond. Behalve de competitieschema's van deze drie bonden, overzichtelijk uitgevoerd, be vat „Voetbal varia" lezenswaardige artikel van de bekende sportjournalisten Cocheret. Meerum Terwogt. De Grood en Hoek. Men kan de boekjes gratis toegezonden krijgen. Van hier en daar. Er zijn natuurlijk in elke stad van die kleine bijzonderheden, die den tourist in het bij zonder opvallen. Voor Monrovia geldt dat in hooge mate. Wanneer men 's avonds in de hoofdstraten het electrisch licht ziet op gaan en de goed verlichte waranda's der groo- tere woningen nog beter opvallen dan over dag dan is daarmede de voorlichting gelogen straft van hen, die mij aan het verstand wil den brengen, dat van een electrische verlich ting in Monrovia geen sprake zou zijn. maai dan denkt men er toch niet aan, dat de ver lichtingsperiode beperkt is en slechts duurt van des avonds 6 tot des avonds 12 uur.. Dat geldt voor allen, die op het stadsnet zijn aangesloten, zoowel voor de kantoren, als voor de privé-woningen. Toen wij op den 31sten Juli bij den minister van Oorlog op bezoek wa ren. om ons eenige uren met het edele kaart spel bezig te houden, ging ook daar omstreeks kwart vóór twaalven het licht plotseling voor een oogenblik lager branden, ten teeken, dat het „de hoogste tijd" was. Andere verlichtings apparaten vervangen na dat uur de electri sche peertjes, terwijl later op straat met be hulp van handlantaarn de juiste weg wordt gezocht. Deze grootere en kleinere stra ten met de typische roode leembedekking, op de meeste plaatsen omzoomd door groene onkruid-strooken. worden hier en daar gere pareerd en verbeterd. In de naaste omgeving van het huis van de Oost-Afrikaansche Com pagnie was dat het geval. De Ashmunstreet werd onder handen genomen. Een ploeg ne gerarbeiders, onder aanvoering van een op zichter, gewapend met pikhouweelen en ijze ren kruiwagens, is van 'smorgens vroeg tot des avonds 5 uur bezig den harden grond los te bikken. Zwaar werk, dikwijls onder hooge temperatuur. Teneinde het tempo van den arbeid op een bepaald peil te houden, wordt door een tweetal negers op leege benzineblik- ken .muziek" gemaakt. Uren achtereen heb ben wij daarvan genoten, een weinig melodieus concert, hetwelk evenwel de arbeidsprestatie ongetwijfeld ten goede kwam. Met de noodige voorzichtigheid zijn de straten van Monrovia behoorlijk met auto's te berijden. Taxi's evenals paard en rijtuig, ontbreken. De bevolking, in het algemeen genomen, is ingeschoten op wandelen. Maar behalve de 'oeide beenen is ook het hoofd een uitermate belangrijk lichaamsdeel. Evenals in de an dere plaatsen langs de West-Afrikaansche kust, welke wij bezochten, wordt ook in Mon rovia veel vervoerd op het hoofd. Intusschen valt het wel op, dat het gebruik van de beken de „pikol" in deze streken onbekend is. Veel moderne genoegens, welke Europa volgens den één zoo aantrekkelijk maken, volgens den an der een teeken zijn van het oppervlakkige le ven, kent Monrovia niet. Behoudens een twee tal onbeteekenende cafétjes en een theehuis, hetwelk alleen in de zomerperiode is geopend en dat uitmunt door soberheid, is er geen plaats voor vermaak, met permanent karakter. Ook de bioscoop ontbreekt. Van tijd tot tijd zijn er muziekuitvoeringen in het zoogenaam de „Pavilion" gevolgd door een bal, de ama teurs voeren een tooneelstuk op wij heb ben een dergelijke voorstelling bijgewoond maar daarbij blijft het. Het gemak van de te lefonische verbinding dient men in Monrovia eveneens te ontberen. Ontzaglijk veel wordt voor hen, die de aanschaffingskosten kun nen betalen, vergoed door de radio. Hier be seft men nu eens voor de volle honderd pro cent hoeveel waarde aan een goede radio verbinding toegekend moet worden. Eenige malen per dag wordt men op de hoogte ge steld van de belangrijkste gebeurtenissen in Europa. Op voortreffelijke wijze komen deze berichten over en al zou het voor het groepje Hollanders, in Monrovia woonachtig, uiterst aaneenaam zijn. via de radio ook het eigen Moederland eens te kunnen beluisteren, men is tevreden met wat men heeft. Een enkele opmerking over de hygiëne mag natuurlijk niet achterwege blijven. In de huizen ontbreekt rioleering. In een stad als Monrovia zou de aanleg daarvan uiterst kost baar zijn. De noodige geldmiddelen zijn daar voor niet beschikbaar. Eveneens ontbreekt de waterleiding. Toch is er van gouvernements zijde wel iets gedaan om de hygiëne te bevor deren Op enkele plaatsen in de stad vindt men op bepaalde grondstukken een stok, waar aan een rood vlaggetje is bevestigd. Dat is het bewijs, dat daar ter plaatse afval neergewor pen mag worden. Dit vuil wordt eenige malen per week met behulp van een moderne vuilnis auto opgehaald en wordt o.a. gebruikt om plassen en moerassen te dempen. Geleidelijk aan wordt op dit gebied voortgewerkt en naar men mij herhaaldelijk verzekerde is er in de laatste jaren reeds zeer veel m betere banen geleid. De capaciteiten van den aan het bewind zijnden President en zijn medehelpers zijn natuurlijk van overwegende beteekenis, zoowel voor Monrovia als voor het geheele land. Dat de verkiezingen voor het staatshoofd in Liberia met groote moeilijkheden en on zuiverheden gepaard gaan, mag door velen scherp becritiseerd worden, maar men ver- gete dan niet, dat in een land met een groot gebrek aan communicatiemiddelen en een positie, waarbij de „chiefs" (hoofden) der vele stammen een soort dictatoriale macht bezitten, onregelmatigheden niet te vermijden zijn, De Liberiaansche President, regeerend met een Tweede en Eerste Kamer der volks vertegenwoordiging, heeft Ministers (Secre tary's) naast men zou beter kunnen zeggen onder zich. Feitelijk zou men deze Minis ters hoofdadviseurs of agenten kunnen noe men. De wetgevende machine werkt traag. De Tweede Kamer komt alleen van October tot en met December bijeen. Zij bestaat uit 20 leden en heeft de beslissing omtrent alles op wetgevend gebied. Monrovia is natuurlijk het administratieve centrum van het land. Sedert Korten tijd verzamelt men ook eenig statis tisch materiaal. ln „The Liberia Offical Ga- zette worden de gegevens gepubliceerd. Zoo juist kwam het nummer uit over de maanden April, Mei en Juni 1936. Voegt men de cijfers der inkomsten van Liberia over die maanden bij die over de maanden Januari, Februari en Maart 1936 en vergelijkt men dat totaal met net totaal van de overeenkomstige periode van 193o, dan blijken de meerdere inkomsten over dit jaar circa 74.000 te bedragen. In Monrovia komen een tweetal couranten van bescheiden omvang uit. De bevolking is uit den aard der zaak uiterst gemengd. Het aane tal „blanken bedraagt ongeveer 60. De „na tives hebben meerdere voetbalvereenigingen die ook geregeld in competitieverband spelen. Op een Zaterdagmiddag hebben wij een kijkje bij een dergelijken wedstrijd genomen. Rijen toeschouwers hadden zich om het veld ge schaard. waarvan de eene helft beduidend lager lag dan de andere. Onder de 22 spelers waren er een zestal, die ieder zeker langer waren dan 2 Meter. Zij waren gekleed in een soort shirt. Ten deele waren zij blootsvoets, enkelen droegen gymnastiekschoenen, anderen een of twee voetbalschoenen. Het spel stond op laag peil. natuurlijk ten gevolge van de onvoldoende scholing. Toch kan niet ontkend worden dat het grootste gedeelte der spelers uitmuntte door snelheid. Op dienzelfden Zaterdag maakten wij in de omgeving nog een autorit naar de zeezijde In de onmiddellijke omgeving van het kerkhof staan een tweetal palmboomen op betrekke lijk korten afstand van elkander. Zij dienen tot schavot. In Liberia bestaat nml. nog de doodstraf, die gewoonlijk wordt toegepast'coor ophanging van den betrokkene. Deze straf wordt opgelegd aan moordenaars. De Pre sident heeft het recht van gratie, Maakt deze daarvan geen gebruikt, dan wordt de veroor deelde des morgens omstreeks 6 uur uit de ge vangenis gehaald en gaat in een wit doods kleed, voorafgegaan door zijn eigen doodkist, omgeven door soldaten gevolgd door zijn familieleden, naar de bewuste palmboomen Tusschen deze wordt een plank bevestigd, waarop de veroordeelde komt te staan. Deze heeft het recht nog zoo lang tot zijn familie te spreken, als hij zelf wenscht. Daarna wordt het plankje, waarop hij staat, onder hem weg getrokken en vindt hij den dood in den strop. Dergelijke terechtstellingen worden door dui zenden bijgewoond. Sedert korten tijd dienen deze palmboomen niet meer voor dit lugubere bedrijf In de naaste omgeving heeft men een betonnen gebouwtje geplaatst, hetwelk in tweeen is verdeeld. De moordenaar wordt in het eene. de beul in het andere geplaatst. Laatstgenoemde kan dan door het overhalen van een handle een schuif wegtrekken, waar door de executie plaats heeft. Zoo is er nog veel in Liberia, waar men wat onwennig tegenover staat. Veel zal in den loop der jaren gemoderniseerd en verbeterd moeten worden. Of daarbij ooit de bepaling opgehe ven zal worden, dat geen blanke eigendommen in dit land mag hebben, valt ernstig te betwij felen. MOLLERUS. Uit Haarlem's Dagblad van 1666. 15 September: Om de haven- en sluiswerken te IJ- muiden meer aan de eischen der groote scheepvaart op het Noordzeekanaal te doen beantwoorden, heeft de regeering aan de Staten-Generaal onteigening aangevraagd van eigendommen in Vel- sen, noodig voor den bouw eener schut sluis ten Noordoosten van de Noordzee sluizen. met verbindingskanalen met de Noordzee en de buitenkanalen, en voor den aanleg eener visschershaven be zuiden het buitenkanaal, met een stei ger voor de lossing van visch, en terrein voor spoorwegverbinding. De kosten worden geraamd op ƒ4.247.000 als maximum. Telefonisch verkeer biedt groote m ogelijkhed en Coedkooper spreken met Indië. Een ruiter jaagt voort over uitgestrekte vlakten, door dichte bosschen, over heuvels en door dalen in bittere koude en gloeiende hitte. Een postkoets ratelt over verlaten hobbelige wegen, hortend en stootend, van de eene plaats naar de andere. Een zeilscheepje dobbert over de woelige golven en heeft weken, ja maanden noodig om de reis naar Insulinde of naar de Nieuwe wereld te vol brengen. Dat is de oude tijd, dat zijn de vervoer middelen van vervlogen dagen. Zoo moesten vroeger familieberichten, zakenbrieven, zelfs regeeringsbesluiten overgebracht wdï- den naar verre landen. Hoe is de wereld ver anderd! Wie thans een zakelijke mededeeling heeft te doen aan een relatie, laten wij zeg gen in Constantinopel, die vlijt zich ter neer in een behagelijke leunstoel, hij neemt de sierlijke telefoon van den haak, draait een. paar cijfers van de kiesschijf en de vriende lijke stem van een onzichtbare dame in formeert wat meneer wenscht. Hij ant woordt, dat hij met Constantinopel met me neer Arasjdi Ta ras wil spreken en over eeni- gen tijd krijgt hij zijn zakenvriend aan het lijntje om rustig met hem de ingewikkeldste kwesties te kunnen bespreken. Wil men zijn ouden vriend nog eens spreken, die in Hono lulu of in Siam of op Cuba woont, dan kan men eveneens zoo te werk gaan, zonder on overkomelijke moeilijkheden te ontmoeten. Want de hedendaagsche telefoon techniek is zoover gevorderd, dat men van zijn huiskamer uit met vrijwel alle landen ter wereld kan spreken. Natuurlijk zijn aan het voeren van een telefonisch gesprek met een ver land nogal wat kosten verbonden, maar zakenmenschen, die een belang rijke mededeeling hebben te doen. zullen dit er gaarne voor over hebben. Bij het binnen-Europeesch verkeer kan men bovendien na 19 en vóór 8 uur goedkooper spreken. Haastige 20ste eeuw'ers die vinden dat zij op een gewoon telefoongesprek te lang moeten wachten. Duurt dit nóg te lang, dan is het mogelijk met verschillende landen z.g. ijlgesprekken te voeren, tegen 10-voudig tarief. Dit wordt dan een dure gesdhiedenis. Een ijlgesprek bijv. met .kring 4" van Fin land (want vele landen zijn bij de tarief regeling in zones verdeeld naar den afstand van ons land) kost dan overdag per 3 mi nuten f 88.50. Wie zijn eigen telefoongesprekken nog eens na afloop wil hooren, kan ze op gramofoon- platen laten opnemen, tegen betaling van f 2.50 per gesprek van 3 minuten of gedeelte daarvan. Men ziet, dat de telefoondienst ner gens meer voor .staat". Ook in het buiten-Europeesch verkeer zijn heel wat landen bereikbaar Indo-Ohina en Nicaragua. Fransch-Eguatoriaal-Afrika en Nnieuw-Zeeland, alle deelen van onze aard bol zijn tegenwoordig telefonisch te berei ken. Wij kunnen gemakkelijk spreken met onze tegenvoeters. Een halve eeuw geleden zou dit een sprookje geweest zijn! Overigens is bijv. een gesprek met Lima. de hoofdstad van de Zuid-Amerikaansche republiek Peru, een duur grapje. Drie minuten spreken kost f 93.40. Erg druk zal het telefonisch verkeer met die afgelegen landen natuurlijk niet zijn. Het verkeer met Ned.-Indië. Van grooter belang voor veel meer menschen is het verkeer met Nederl.- Indië. Met ingang van 1 October zijn de tarieven belangrijk verlaagd. Een gesprek van 3 minuten of minder met Java Madoera of Bali kost dan f 15 en iedere minuut meer f 5; met Noord-Sumatra en Makasser (Cele bes) kost f 18 per 3 minuten en iedere minuut meer f 6. Deze verlaging zal ongetijfeld het toch al vrij drukke telefoonverkeer stimuleeren. Niet alleen zakenmenschen, maar ook velen, die familieleden in Indië hebben, zullen van deze gemakkelijker gemaakten gelegenheid een dankbaar gebruik maken. Zooals gebruikelijk is, wordt voor deze laatste categorie met Kerstmis en Nieuwjaar het tarief tijdelijk verlaagd. Met Oost-Indië is het dus gemakkelijk tele foongesprekken te voeren, maar ons grond gebied in West-Indië is, merkwaardig ge noeg, niet bereikbaar. Zouden de moeilijk heden hiervoor zoo groot zijn? Maar waarom kunnen wij dan wel met Brazilië en andere Zuid-Amerikaansche landen telefoneeren en niet met onze landgenooten in Suriname en Curacao? Tenslotte moeten de Internationale tele foonklanten-in spe nog weten, hoe volgens internationaal gebruik woorden en namen gespeld worden. Dit gebeurt namelijk niet volgens het ons bekende systeem van: „Pieter. Anna Dirk. etc. noch. zooals oen grap zegt: de S van citroen en de T van Van Nelle, maar volgens een afgepaste code. De naam Jansen moet men hiernaar aldus spel len: Jerusalem, Amsterdam, New York, San tiago, Edison. New York. Men knoope dit in zijn oor. want in de toekomst zal het internatonaal telefonisch verkeer ongetwijfeld sterk in omvang toe- en in duurte afnemen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7