De Koninklijke Familie komt in Haarlem. Tekort van 473! 4 millioen gulden gedekt. Coede oude tiid? Hel Belameiikste 54e Jaargang No. 16329 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 16 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE EOURENS COSIER MAATSCHAPPIJ VOOR „„„„O- en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65. franco p. post f 0.72V3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 o Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles Indiër geschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog 1400.-, Duim 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.- Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMEK BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 September. De Millioenen-Nota. Onmiddellijk op de Troonrede pleegt de millioenen-dans te volgen, door den minister van financiën in een jaarlijksch werkstuk van bijzondere importantie verklaard. Het is de programma-muziek die den dans bege leidt, en hoeveel jaren achtereen heeft zij zich nu al gekenmerkt steeds in mineur, door haar schrille fiscale dissonanten en a-tonale verschrikkingen? Op alle Nederlandsche redactiebureaux moet de Troonrede, somber preludeerend, telkens weer een benauwd voorgevoel gegeven hebben van hetgeen on middellijk daarna te wachten stond. Ziet, thans treedt een ommekeer in! Minister mr. P. J. Oud heeft zoo niet alle dissonanten, dan toch de mineur-stemming voor liet eerst kunnen laten varen. Wonder lijk moet het hem te moede zijn geweest, toen hij zijn programma-muziek anno 1936 componeerde, want tot dusver had hij steeds In mineur geregeerd. Thans kon hij, in aan sluiting op een veel blij der Troonrede dan wij in jaren gekend hebben, voor het eerst een hoopvollen toon doen hooren. Gisteren schreef ik over de Troonrede, dat er geen stoute profetieën omtrent het spoedig intreden van betere tijden in werden gewaagd, maar meende toch ook wel het een en ander in dien zin „tusschen de regels te lezen". De Millioenen-nota bevestigt dit in de volgende bewoordingen: „Bedriegen de voorteekenen niet, dan is thans een keer punt nabij. M,et name schijnt de cata- strophale daling in de opbrengst der mid delen tot staan té zijn gekomen. Verwacht mag worden, dat op het stuk der inkom sten een zekere stabiliteit is bereikt". En later dit: .,De Regeering heeft vol vertrouwen, dat bij een vastberaden voortgaan op den tot dusver gevolgden weg onder aanvaarding eener harde werkelijkheid, die (zij is daar voor allerminst blind) van ons volk groote offers vraagt, en met afwijzing van experi menten, die wel eenig oogenblikkelijk soulaas, doch geen werkelijke verbetering kunnen verschaffen gunstige resultaten voor volks- en Staathuishouding niet kunnen uitblijven". Onwillekeurig denk ik aan onzen mede werker Scarabaeus, die indertijd in verschei dene artikelen in ons blad de theorieën heeft uiteengezet van die Egyptologen, die uit den inwendigen bouw van de Groote Pyramide, met behulp van hun pyramide-meter, het verloop-in-groote-lijn van de wereldgeschie denis meenen te kunnen construeeren en voorspellen. Inderdaad hebben zij jaren te voren, het uitbreken van den wereldoorlog in Augustus 1914 met groote nauwkeurigheid voorspeld. Andere feiten van wereldbeteeke- nis kloppen ook precies op hun theorie. En op 16 September 1936, vandaag dus, zou volgens hun in dikke boeken neergelegde betoogen de crisisperiode na den oorlog een einde nemen, zou de wereldhistorie de era betreden van het Millennium, het Duizendjarig Rijk, in den in wendigen bouw der Groote Pyramide aan geduid door de Groote Koningskamer. Het groote regeneratie-proces der Menschheid zou dus vandaag een aanvang nemen.... Dit beteekent oneindig veel meer dan een optimistische Nederlandsche Millioenen- nota en ik stip dus slechts de coïncidentie aan, de bovenbedoelde theorieën overigens geheel voor rekening hunner scheppers la tend. Maar, nietwaar, wij zijn maar men- schen, een hoopvolle theorie in tijden-vol- zorgen aanvaarden wij gaarne, haar sugges tieve waarde moet ook niet onderschat wor den zelfs al bevat zij geen waarheid, en ik zou al vast wenschen dat de zich weldra in Genève weer verzamelende staatslieden al len de theorie der Groote Pyramide kenden. Het geraamde aanvankelijke" tekort op de rijksbegrooting bedroeg 48 millioen, hetgeen al veel lager was dan dat van het vorige jaar Een reeks dekkingsmaatrege len is voorgesteld die geen verzwaring van belastingdruk meebrengt. Verblij- dend nieuws! Die maatregelen laten nog ZVz millioen ongedekt, maar de regeering ver wacht de dekking uit een stijging van de in komsten. Dit klinkt al even schoon. Het totaal van de uitgaven op den gewonen dienst bedraagt bijna 658 millioen. Enkele cijfers geven de voornaamste verzamelposten in dit bedrag als volgt aan: De dienst der Na tionale Schuld vergt 143 millioen, Onderwijs 142 millioen, Sociale Zaken 100 millioen. De fensie 84 millioen, het departement van Fi nanciën 55 millioen, Waterstaat 41 millioen, Justitie 26 millioen, Koloniën 19 millioen, Bin- nenlandsche Zaken 18 millioen, Handel, Nij verheid en Scheepvaart 14 millioen. Land-1 bouw en Visscherij 8 millioen, het departement yan Buitenlandsche Zaken slechts ruim 3Vz millioen, Hooge Colleges van Staat bijna 2 millioen, het Huis der Koningih V/2 millioen. Tegenover de 84 millioen die wij aan Defensie besteden compareeren de paar ton, die wij jaarlijks aan den Volkenbond uitgeven en die sommige menschen zoo vreeselijk hoog vinden, toch altijd nog wel zeer bescheiden! Dit treft temeer als men de volgende pas sage uit de Millioenen-nota aandachtig leest: „De loop der gebeurtenissen heeft de •Regeering gesterkt in haar overtuiging, dat zij met haar politiek een weg heeft ingeslagen, welke zal voeren tot zoodanige resultaten, dat de mededinging van Ne derland op internationale markten moge lijk blijft. Wel is waar kan overheidssteun daarvoor voorshands nog niet altijd wor den gemist, maar voor een belangrijk deel is 'de oorzaak daarvan gelegen in de na tionaal georiënteerde economie, die er toe leidt eenerzijds den invoer te belemme ren, anderzijds goederen en diensten goed- kooper aan het buitenland aan te bieden dan de binnenlandsche voortbrengingskos- ten rechtvaardigen. Zoolang die ongezonde toestand, welken slechts internationale samenwerking schijnt te kunnen opheffen, blijft voort bestaan, zullen al zal alle aandacht moeten worden gericht op het staken van onnoodig knellende banden overheids maatregelen om den eigen handel en in dustrie steun te bieden op binnenlandsche zoowel als op buitenlandsche markten wel niet achterwege kunnen blijven. Het ver wijt van hun voortbestaan kan dan ech ter niet de Regeering en de door haar ge volgde politiek treffen, maar moet zich richten op het gebrek aan internationale samenwerking om tot een gezonde uitwis seling van goederen en diensten tusschen de naties onderling te komen." Het schijnt dus toch inderdaad wel de moeite waard, zich mede te blijven beijveren om die internationale samenwerking te hel pen herstellen en daarvoor een jaarlijksche som te offeren die zooiets als één dertigste procent van het staatsbudget beloopt en het nimmer ook maar in den geringsten mate bemoeilijken kan. Tevens herinnert deze passage er voor de zooveelste maal aan dat het herstel van een economische wereldontwrichting niet bin nen de macht van een Nederlandsche regee ring ligt, en dat men haar deze wereldont wrichting, waardoor een handelsland als het onze natuurlijk mede zwaar getroffen is, on mogelijk kan wijten. Een belangrijke passage in de Millioenen- nota is tenslotte die, waarin de regeering nogmaals ernstig waarschuwt tegen het streven tot kunstmatige vermeerdering van de koopkracht, die altijd plaats heeft ten koste van de in het volksvermogen aanwezige reserves en na korter of langer tijd, wanneer die reserves zijn uitgeput, onverbiddelijk haar einde moet nemen. R. p. Donderdag op den doortocht naar Amsterdam. Zoowel op den heen- als terugtocht. In aansluiting op de mededeelingen in ons vorig nummer kunnen wij thans bekend ma ken, dat het nu zeker is, dat de Koninklijke Familie Donderdagmorgen op den tocht naar Amsterdam, waar 's middags in het Stadion een défilé plaats heeft, door Haarlem zal rijden. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen met gevolg door Haarlem de volgende route kiezen: Wagenweg, Plein, Groote Houtbrug, Gasthuisvest, Kleine Hout- brug, Kampersingel, Lange Brug. Lieve Vrouwe Gracht, Anthoniestraat, Lange Hee renvest, Amsterdamsche vaart. Zooals men ziet wordt op de Gasthuisvest tegen de verkeersroute in gereden. Dit wordt gedaan omdat men de verpleegden en ver pleegsters van het St. Elisabeth's Gasthuis in de gelegenheid wil stellen de vorstelijke per sonen te zien De zieken die daartoe in staat zijn zullen met de verpleegsters die aan den dienst onttrokken kunnen worden op het voorplein een plaatsje krijgen. Gaarne zou men aan de Konigin en de Prinses bloemen aanbieden, maar men heeft daarvan moeten afzien omdat daartoe geen gelegenheid ge boden kan worden. Zooals wij reeds gister mededeelden wordt de Koninklijke Familie kwart voor 12 aan den Haarlemmerweg te Amsterdam ver wacht. Het is dus aan te nemen, dat de stoet ongeveer kwart over elf Haarlem zal pas- seeren. Ook de terugreis uit Amsterdam naar Den Haag wordt per auto gemaakt. Er wordt aangenomen dat ook de terugtocht over Haarlem zal geschieden. Dan zal, naar de waarn. Commissaris van Politie ons mede deelde, de route door Haarlem dezelfde zijn als 's morgens, alleen wordt dan langs de Kampervest inplaats van langs den Kam persingel gereden. 's Avonds kan de stoet vermoedelijk tegen half acht te Haarlem verwacht worden, want het is de bedoeling, dat de Vorstelijke Per sonen om 7 uur van het Paleis op den Dam vertrekken. Het is evenwel niet onmogelijk, dat dit vertrekuur eenigszins gewijzigd zal worden in verband met den duur van het défilé in het Stadion. De waarn. Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons het volgende te plaat sen: „Onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat het hier niet betreft een offi cieel bezoek aan Haarlem, zoodat de stoet onderweg onder geen enkele voorwaarde mag worden opgehouden. Het publiek moet op de trottoirs blijven en er wordt op vertrouwd, dat een ieder zal meewerken om een onge- hinderden doortocht mogelijk te maken. In het belang der openbare orde en vei ligheid is ten strengste verboden op de openbare straten, waarop H.M. de Koningin of andere vorstelijke personen zich bevinden, Enkele cijfers uit de rijksbegrooting voor 1937. Dinsdag heeft de Regeering de z.g. Millioenennota ingediend. De voornaamste cijfers daaruit uitvoerige gegevens vindt men op pagina 3 zijn de volgende Uitgaven 657.794.017 Inkomsten 610.059.022 Nadeelig saldo 47.734.995 Er is dus een aanvankelijk tekort, hetwelk de regeering zonder verdere verzwaring van den belastingdruk wil dekken. Wel zullen de opcenten op verschillende belastingen ook in de jaren 1957 en 1938 geheven moeten worden. Tevens wordt op een meerdere belastingopbrengst gerekend van de reeds thans bij de Kamers aanhangige wijzigingen van de Inkomsten- en de Successie belasting en van een in voorbereiding zijnde wijziging van de Omzet belasting. Van invoering eener Reisbelasting heeft de Regeering afgezien. Overwogen wordt nog de indiening van een gewijzigd wetsontwerp tot heffing van een belasting op N.V.'s. Het tekort zal worden gedekt door 1. Perspectiefbesparingen uit het dekkingsplan-1936 27.800.000 2. Herberekening pensioenen (aanhangig) 3.300.000 3. Bestendiging tijdelijke opcenten 11.800.000 4. Tijdelijke verhooging invoerrechten op textiel producten wegens steun aan invoer in Ned.-lndië (aanhangig) 1.250 000 Totaal 44.150.000 De nog resteerende 51/" millioen hoopt de regeering te verkrij gen uit de hierboven aangeduide meerdere belastingopbrengst. zoomede in de omgeving dezer straten, z.g. spreekkoren te houden. Bij het passeeren van de Koninklijke Fa milie moet. een ieder er zich van onthouden op eenigerlei wijze uiting te geven aan zijn poiitieke gevoelens. De politie doet een dringend beroep op ieder om aan het vorenstaande streng de hand te houden". De politie verzoekt ook nog aan personen die zich langs de wegen zullen opstellen om de Vorstelijke personen te zien passeeren, geen rijwielen mee te nemen. Er wordt groote drukte verwacht en dan geven rijwielen tus schen de toeschouwers veel ongemak. De vlaggen uit. Het is aan te nemen dat, al is dit geen offi cieel bezoek aan Haarlem, zeer velen de ge legenheid zullen aangrijpen om de Konink lijke Familie voorbij te zien rijden en te hul digen, temeer omdat dit de eerste keer na de verloving van Prinses Juliana is. Het bestuur van „Koninginnedag" verzocht ons de bevolking op te wekken om langs alle straten en wegen die de Koninklijke Familie passeert te vlaggen. Wij zijn overtuigd, dat allerwege daaraan voldaan zal worden. Opstelling van School kinderen Het college van B. en W. van Haarlem heeft de volgende mededeeling aan de hoofden van openbare en bijzondere scholen gezonden: „Burgemeester en Wethouders van Haarlem deelen U mede, dat H. M. de Koningin bij Haar doortocht naar Amsterdam op Donderdag 17 September a.s., des morgens te ongeveer half 12 den Wagenweg zal passeeren. Voor scholen, of klassen onder geleide, die daarvan gebruik wenschen te maken, bestaat de gelegenheid zich op te stellen langs dien weg aan de zijde van den Hout. De kinderen behooren uiterlijk 11 uur ter plaatse aanwezig te zijn. De aan wijzingen van de politie behooren daarbij stipt te worden gevolgd." Wij hebben evenwel reden om aan te nemen, dat er veel kans is. dat B. en W. van Haarlem deze kennisgeving aan de hoofden van scho len op het laatste oogenblik nog zullen in trekken. De burgemeester van Hillegom, Mr. D. F. Pont, verklaarde ons, dat hij van den heer S. Sixma Baron van Heemstra, particulier-se cretaris van H. M. de Koningin, de mededee ling had ontvangen, dat het de uitdrukkelijke wensch van H. M. de Konmeln is. dat in de gemeenten waar Donderdag wordt door getrokken, elke openbare huldebetuiging wordt achterwege gelaten, dus ook geen op stelling van deputaties en van groepen school kinderen. Hem was verzocht ook de betrokken gemeentebesturen alsnog daarmede in kennis te stellen. Wij weten, dat de mededeeling van burge meester Pont op het Haarlemsche Stadhuis tvangen is na het uitgaan van de kennis- wing aan de hoofden van scholen. Op dat ^-^>->blik vos seen der leden van het college ",:i B. en W. meer te bereiken. Elders in dit dëe'en wii mede. dat het college van B. en W. heden een bezoek brengt aan de werkverschaffingen te Egmond en Castricum Hedenmiddag om 4'/-» uur vergadert het college venwel op het Stadhuis. Goedingelichte personen, die ook kennis droegen van den inhoud van mededeeling van den particulier-secretaris van de Ko- 'vnsin, verzekerden ons, dat zij verwachtten dat B. en W. een nadere kennisgeving aan de 'mnfden van scholen zullen richten, waarin 7 feezien wordt van het opstellen van school- .-.ren. Wij deelen deze omstandigheden uitvoe rig mede om geen verwachtingen onder de kinderen te verwekken die vermoedelijk niet vervuld kunnen worden. De secretaris van de vereeniging „Ko ninginnedag". Mr. P. Fuhri Snethlage. deelde ons "mede, dat hij nu ook wel verwachtte, dat er van een opstelling der schoolkinderen niets kon komen. Hij voegde daaraan even wel toe, dat uit het feit. dat de Koninkliike Familie nu alleen door Haarlem zal rijden wel valt af te leiden, dat aangenomen kan worden, dat de Vorstelijke Personen binnen kort een officieel bezoek aan Haai-lem zul len brengen, waarbij dan alle gelegenheid -oor de bevolking bestaan zal om haar hulde aan het Oranjehuis t.p brengen. De zusters van het Diaconessenhuis zullen een plaatsje krijgen op den hoek van de Haze- oaterslaan. Ook door Lisse, Hillegom, Bennebroek en Heemstede. Het is ook zeker tenzij op het allerlaatste oogenblik daarin nog een wijziging zou wor den gebracht, hetgeen evenwel zeer onaan nemelijk wordt geacht dat de Koninklijke Familie zoowel op den heen- als den terug tocht door Lisse, Hillegom. Bennebroek en Heemstede zal rijden. Ook in die gemeenten zal ongetwüfe'd vppi belangstelling door de bewoners getoond wor den, maar ook daar zal aan den uitdrukkelij- ken wensch van Hare Majesteit voldaan wor- om crpQ-A Tmirtpbe^jg-jrjcrer, organisee- ren die ecnie oponthoud kunnen veroorzaker, omdat de tijd zoo kort is, dat geen vertraging in den tocht kan worden toegestaan. Het woord is aan.... Inayat Khan: Optimisme komt van God; pessimisme is uit het men- schelijke intellect geboren. (De geschiedschrijving kan ons overtuigend leeren, dat ivij vele voordeelen hébben,- die onze voor ouders misten. Uit een tijd- schriftbeschouwing.) Men hoort vaak van den goeden ouden tijd, Dien men zich graag terug zou willen wenschen, Toen alles ging in rust en deeglijkheid En stil geluk het deel was aller menschen. Toen 't menschenras nog niet in dolle jacht Zich ademloos een levensweg moest banen, Toen veel en groots tot stand nog werd gebracht, En 't leven nog meer vreugde bracht dan tranen. Toen nog de vrouw zat aan het spinnewiel En alle mannen ware mannen waren. Lang voor den tijd van de automobiel En daardoor ook van de verkeersgevaren. U hebt daar zelf wel eerder van gehoord, Of menige verzuchting van gelezen. Het visioen heeft u misschien bekoord, Maar is er nooit eens twijfel aan gerezen? Die goede oude tijd, heb ik gedacht, Had stellig wel weer andere bezwaren. Strijd, leed en zorg bezochten elk geslacht, Zoolang er menschen op de wereld waren. Nu wordt er weder anderzijds gezegd, Dat wij ons zeer gelukkig mogen prijzen. Het voorgeslacht had het naast ons heel slecht, Dat lijkt mij ook weer moeilijk te bewijzen, 't Is alles een onvruchtbaar soort gepraat, Waar nimmer een beslissing in kan komen, Ik voel het meeste voor het resultaat: Lood om oud ijzer, alles saamgenomen. Alleen één feit blijft daarbij wel van kracht, Dat kan voor ons tot troost den doorslag geven, Het. is in 't nadeel van het voorgeslacht Dat z ij gestorven zijn, terwijl w ij leven. P. GASUS DE STRIJD OM EEN RECORD. Het is verfrisschend om te streven naar een record, naar een steeds hooger prestatie. Wij doen hieraan ook mee, op ons speciaal terrein en wij zijn er nu al vrijwel zeker van dat wij ook dit jaar ons record voor het aantal advertenties van Vraag en Aanbod (Groen tjes) in Haarlem's Dagblad weer zullen ver beteren. In 1935: 43326. Eerste halfjaar 1936: 23316. EEN WEELDE VOOR HET OOG. KROON-REHANGSELS in Uw woning. Alléén: GR. HOUTSTRAAT 179, Telef. 14269. (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie Haarlem. Wat er bij U thuis gebeure, Hoe de atmosfeer ook is, Aan de zending der centrale, Hebt U nooit een ergernis. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) De millioenennota is door de regeering in gediend; de belastingen zullen niet ver hoogd worden. pag. 3 Bij het P. T. T.-bedrijf wordt voor 1937 op meer winst gerekend. pag. 4 De bestuursoverdracht in Ned.-lndië. pag. 4 Dinsdagmiddag is een sportvliegtuig in den Nieuwe Waterweg gestort. De vlieger is gered. Pag- 4 Bij een verkeersongeluk in den Haag zijn twee 'personen gedood. pag. 4 Het bezoek van de Koningin aan Haarlem. oag. 1 De Grieksche oud-premier Zaimis is over leden. pag. De burgeroorlog in Spanje: Zal Bilbao zon der tegenstand vallen? pag. 9 Japan zendt een sterk eskader naar de Chi- neesche wateren. pag. 9 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De millioenennota. pag. 1 Mr. E. Elias: Den Haag was buiten zich zelve. Dag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: De we derwaardigheden van koning Edward te Weenen. <^evaarlnkp "*rkecrspunten in Hw omgeving. J. II. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 9 pag. 10 Dag 6 II. D. Vertelling. pag. 6 De Burgerlijke Staud van Haarlem is opge nomen op pag. 7,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1