AKKERTJES MODESHOW Voor Vrouwen vooral H.D. VERTELLING Rubriek voor Vragen recepten rechtzaken dieren diversen VRIJ DAG 18 "SEPTEMBER 1936 H A A R E E M'S DAGBHE 8 Van v. d. Laan's Modemagazijnen. „Ik zou wel willen dat ik voor mijn heele garderobe niets noodig had, alleen minstens tien avondjaponnen", slaakte iemand de verzuchting: „wat zou ik dan precies weten, welke ik kiezen zou". Dit is niet zoo vreemd als het oogen- schijnlijk wel lijkt, de mode voor de avond toiletten in den komenden winter is buiten gewoon flatteus, zij biedt zeer veel mogelijk heden en de modeshow van v. d. Laan, die gisteren in Hotel Funckler werd gehouden, toonde er een serie die aanlokkelijk genoeg bleek te zijn. Omdat echter iedere modeshow eindigt bij het avondtoilet, willen wij de volgorde dezelf de houden en beginnen bij de gebreide mor gen- en sportjurkjes, eenvoudige, gemakke lijke jurkjes, zoo nu en dan verlevendigd door een frisch streeppatroon, echter veelal effen of in twee kleuren zooals beige en bruin, blauw en wit. Wollen japonnetjes worden veel gedragen in het komende seizoen, en hun uiterlijk is niet alleen sportief met parmantige opge naaide zakken zooals het paarse japonnetje met de geïncrusteerde bloemen, de donkere ceintuur en knoopen en de brutaal roode cor sage op de 'ceintuur, maar ook in een meer gekleed genre als een rookblauw wollen jurkje met een donkerroode gesp aan de ceintuur en donkerroode leergarneering aan den hals. Voor het najaarsseizoen passen hierbij de driekwart-lange bontmantels die alleen een sluiting hebben aan den hals. wat natuurlijk voor de koudere maanden niet voldoende is. Voor die jasjes, maar ook voor de langere zagen wij poulan, petit grismarter en breit- schwanz veelal verwerkt, terwijl echter ooko het altijd mooie grijze petitgris nog in trek blijft. De wintermantels waren rijk met bont versierd, meest zwart en met zwarte vos be werkt, zooals één waarbij behalve de kraag ook een oploopende strook bont aan den onderkant was bevestigd, bij een andere een rechte strook van voren een veertig centi meter boven den onderrand, wat den indruk van een mantelcostuum gaf. E-en andere zwarte mantel had een seal kraag en mouwen, terwijl een bruine jas een pelerine op den rug liet zien, die echter bij de schouders eindigde. Bij deze mantels hoorden kleine hoedjes, met of zonder voiletjes en de hooge muts achtige hoeden, soms als een soldaten kwar tiermuts met een doorgestoken veer, soms ook als een muts uit de Fransche revolutie, waarbij men zich kon verbeelden, dat alleen de tricolore eraan ontbrak. Deze hoedjes rden niet al te scheef meer opgezet, meest al zijn zij aan één kant gegarneerd, wat al een scheef effect geeft en verder worden zij tot bijna op de rechterwenkbrauw getrokken En omdat er vooral bij de randlooze hoedjes j veel van het haar te zien komt, is een on- berispelijk kapsel voor de wintermode een eerste vereischte. Van de meer gekleede middagjaponnen noemen wij allereerst een paars zijden met een open geborduurden rug en voorop een gesp en clip van b'lank metaal, model Maggy Rouff, Voor oudere dames was ook zeer flat teus een zwarte japon met wit borduursel op de schouders en op de lange schoot voor aan de taille, een eenvoudig maar gedistin geerd geheel. Zeer flatteus waren de bontmantels met k'rkkende lange schoot en ook de middag en avondtoiletten met korte of lange schoot aan de taille, een zeer vrouwelijke dracht, die met de breede en hooge schouderlijn de be doeling heeft om een smalle taille op haar allcrvcordeeligst te doen uitkomen. Een cor sage accentueert deze lijn dan vaak nog eens extra. De avondrokken zijn zeer nauw, zoodat men juist kan loopen, wat natuurlijk ook de klokkende schoot aan de casaque beter dcet uitkomen, zooals bij een blauw-paarse ciré tunique van een zeer eigenaardige tint. gedragen over een zwart velours rok. Behalve van dit ciré was er ook veel kant te bewon deren in alle mogelijke kleuren voor middag- zcowel als avondtoiletten in combinatie met zijde of op zichzelf verwerkt. Zoo waren er een blauw kanten middagtoilet met roode ceintuur en een paars kanten avondjapon, een kleurig bedrukt ciré-jasje over een zwar te rok en een avondjapon van effen zwart gebloemd ciré met een gedrapeerden hoogen hals. eeen diep split op den rug en twee splitten in de rok voor het loopen. Noemen wij tenslotte nog een mooi model van Lanvin: een zwart taille met gouden bloemen bedrukt over een zwarte rok. Als laatste verschenen de acht mannequins in groot avondtoilet, dat meest mouw- en rugloos is, in zwart, lichtblauwe taf, kardi naalsrood, geel crêpe satin, wit, geel, groen, changeant moiré, paarse kant enrose lila damast, zijde, waarna haar elk bloemen, in overeenstemming met de toiletten werden aangeboden. E. E. J.—P. HEEFT ESPERANTO EEN TOEKOMST? De Fed. van Arb. Esperantisten schrijft ons: Dat zal grootendeels afhangen van de ma nier, waarop de Esperantisten zelve hun pro paganda weten te voeren. Waardig en waar! dat moet het devies zijn. want de Esperanto- beweging is een cultuurbeweging, die slechts langzaam kan doordringen in de hoofden en harten der groote massa. Verreweg de grootste en sterkste is de Fede ratie van Arbeiders Esperantisten, die mo menteel zoo ongeveer 5000 leden telt. Eigenlijk is het een studievereeniging, waar van de leden eenmaal soms zelfs vaker per week bijeen komen om zich in de taal te bekwamen. Het begin is natuurlijk een beginnerscursus, die gewoonlijk één winter duurt en waar op prettige wijze de grondsla gen worden gelegd. Na afloop daarvan is men zijn "AKKERTJES" een ideaal middel Hoeveel vervelende kwaaltjes zijn er niet, die voor vrouwen echte dag-bedervers zijns een opkomende migraine, zoo'n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens terugkeerende zenuwpijnen, die maar niet verdwijnen willen, of andere klachten op gezette lijden, die U het leven vergallen. Voor al die gevallen helpen "AKKERTJES" wondersnel. Ge zult het zelf ondervinden. Neemt ze in huis. Misschien kunnen ze U reeds vannacht goed van pas komen bij x Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn. Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumonf (Adv. Ingez Med.) zoo ver. dat men een eenvoudig boek kan lezen. De praat-, lees- of zelfs werkavonden in den zomer onderhouden 't geleerde en den volgenden winter wordt allies nog eens overge daan, waarna men nog wel geen volleerd Es perantist is, maar zich behoorlijk met de taal kan redden. MEISJE VERDRONKEN Het 3j4-jarig dochtertje van de familie Holtrop, wonende te Slootdorp werd Donder dagmiddag vermist. Na dreggen in de sloot- vaart in de omgeving van de ouderlijke wo ning haalde men het lijkje van het meisje op. Waarschijnlijk is zij bij het spelen in het water gevallen en verdronken PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 19 SEPT. Progr. I Hilversum II (Huizen). Progr. II Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen, Vroolijk concert d. h. Hindenburger Symph. Orkest. 8.20 Keulen, Kalenderblatt. Tijdsein. Weerbericht. Waterst. Ber. 8.30 Keulen, Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.50 Keulen, Kindergarten. 11.20 Parijs Radio, Concert o.l.v. Ernes Georis. 12.20 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek. 12.50 Brussel Vlaamsch. Weerbericht. 12.51 Brussel Vlaamsch, Salonorkest o.l.v. Walter Feron. 1.20 Brussel Vlaamsch, Gesproken dag blad v. h. N. I. R. 1.30 Brussel Vlaamsch, Ver volg concert. 1.50 Brussel Vlaamsch, Gramo foonmuziek. 2.20 Brussel Fransch, Concert d. h. Edouard Loiseau orkest. 2.35 Keulen, Pro gramma van de Deutschlandsender. 3.20 Brus sel Vlaamsch, Gramofoonmuziek. 3.35 Brussel Vlaamsch, Het orkest Edouard Loiseau. 4.20 Parijs Radio, Dansmuziek door het Pascal- orkest. 5.20 Keulen, Gramofoonmuziek. 5.50 Keulen, Concert door de Osnabrück Lehrer- Gesang-Vereen. 6.20 Keulen, Populair concert door het kamerkwintet. 7.20 Parijs Radio, Gra mofoonmuziek. 7.40 Beromünster, Oud-Ween- sche Volkmuziek. 8.05 Keulen, Momentopname. 8.20 Keulen, Nieuwsberichten. 8.30 Keulen, „Darf ich bitten", vroolijke dansavand. 10.20 Brussel, Gesproken dagblad v. h. N. I. R. 10.30 Brussel Fransch, Dansmuziek o.l.v. Stan Bren- ders. 10.50 Berlijn, Programma van Leipzig. Und morgen ist Sonntag. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch, Gymnastiek les. 8.20 Brussel Vlaamsch, Tijdsein. Gramo foonmuziek. 8.30 Brussel Vlaamsch, Kroniek van de dag. 8.40 Brussel Vlaamsch. Gramo- foonplaat. 8.45 Brussel Vlaamsch, Gesproken dagblad. 9.00 Brussel Vlaamsch, Gramofoon muziek. 10.35 Londen Regional, Korte Gods dienstoefening. 10.50 Londen Regional, Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Lon den Regional, Orgelconcert door Horace Finch. 11.35 Londen Regional, Gramofoonmuziek. 12.20 Londen Regional, Het Coventry Hippo drome Orkest o.l.v. William Pethers. 1.20 Droitwich, Het Commodore Grand orkest o.l.v. H. Davidson. 2.20 Droitwich, 't BBC Sohotsch Orkest o.l.v. Ivan Whyte. 3.20 Droitwich, Orgel concert door Donald Thorne. 3.50 Droitwich, Het B3C Midland Orkest o.l.v. R. Burston.. 4.50 Droitwich, Het Serge Krish Septet. 5.35 Droitwich, Het BBC Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Diversen. 6.50 Londen Regional, Het. orkest van Z.M. Irish Guard o.l.v. Luit J. L. T. Hurd. 7.20 Droitwich, Het BBC Theater Or kest o.l.v. Harold - Lowe. 8.20 Droitwich, The Full Story van Hendrik Ege. 8.50 Droitwich, Music Hall. 10.00 Londen Regional, The Con tinentals met Carmen del Rio. 10.40 Londen Regional, Weer en nieuwsberichten. 10.50 Londen Regional, Billy Thorburn en zijn or kest. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Gramo- foonplatenconcert: Koor. 1. Geschichten aus dem Wienerwald, Berliner Lehrer Gesani Vereen. 2. Idem. Idem. 3. Standchen, W. San- gerknaben. 4. Solveigs Lied, Idem. 5. Wer hat dich du schoner Wald, B. Lehrer Gesang Vereen. 6. Der Lindenbaum, Erk's Male Koor. 7. Russische Potpourri, Oeral Kozakken. Idem, Idem. 9. Der Frühling naht mit Brausen. Emmy Bettendrof met koor. 10. Idem, Idem. 11. Ein Deutsches Requiem, Sopraan met koor. 12. Idem, Idem. 13. Cavalleria Rusticana, Koor, sopraan en orkest. 14. Idem, Idem. 8.00—12.00 Diversen. Wilt U zoo gekleed gaan? Neen natuurlijk. U voelt voor modern en „practisch". Doe dan ook niet de wasch op de ouderwetsche, omslachtige manier! Neem 1.2. 3. en laat die de wasch voor U doen. Spaar waschgoed, geld en tijd. Een pak 1.2.3. kost maar 18 cent. Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Geslaagd voor deel 1 van het notarieel examen de heer E Haverschmidt te Haarlem. Voor de opleiding als candidaat-Indisch ambtenaar zijn door den minister van kolo niën aangewezen de heeren F. J. C. van Boeckel, Haarlem en N. Mouton, Heemstede. Een Oranjevereeniging in het Leidschekwartier. De eerste stappen voor oprichting gedaan. De oproeping, door een bewoner van het Leidsche kwartier gedaan, om te trachten voor deze stadswijk een Oranje Buurtver- eeniging te doen oprichten, heeft tengevolge gehad, dat vele bewoners aan dit verzoek hebben voldaan. Een voorloopig comité is gevormd uit de heeren W. Blaak, Olycanstraat 20. L. van Kapel. Olycanstraat 6. J. van Roode, Rol- landstraat 55, H. J. Kooy, Rollandstraat 68. M. Hietbrink. Oranjestraat 22, dat thans de eerste plannen zal uitwerken voor de oprich- ^Het comité verzoekt den bewoners van dit kwartier zich alsnog ton spoedigste op te geven aan bovenstaande adressen. Een uitnoodiging voor een vergadering om tot een oprichting over te gaan, zal binnen kort volger.. Op het nippertje. door GUUS BETLEM Jr. Het was één van die heerlijke na-zomersche dagen, zooals wij ze slechts weinig kennen in ons waterige landje en opgewekt, een deuntje fluitend, liep Bert Lammers met veerkrachtige passen door het mulle, in de zon blinkende zand. Hij was bést in z'n humeur, enwat een wonder ook. Had-ie niet nog twee volle weken vacantie voor den boeg, twee weken, die gelijk het weerbericht voorspelde be loofden te worden zooals deze dag er één was. Een stralend blauwe hemel, een zonnig, warm strand en een zee, een zéé.... om zoo in te springen! Vlak als een meer, blauw als de lucht en koel alsals Bert Lammers lachte tegen zichzelf, omdat hij bij de opsomming van al deze heerlijkhe den zoo gauw geen vergelijking kon vinden om de koelte van het water aan te duiden. Koel als een ijskastnéé, brr! hij ril de dat zou een beetje al te koel zijn. Wacht, koel als een beschaduwd plekje onder een ouden, over-ouden kastanje! Alsjeblieft! Hij werd 'r poëtisch van, waarempel. Opeens bleef hij staan, terwijl hij zijn hand als scherm voor de oogen hield ter beschutting van de zonnestralen. Wat was dat daar, in de verte, al die menschen Hij versnelde z'n passen. Als d'r maar geen ongeluk gebeurd wasje hoorde het zoo vaak, met dat baden. Sommige menschen waren zoo onvoorzichtig! En de zee was ge vaarlijk, zeer gevaarlijk op die plek daar ginds! Zelfs op een dag als deze O. niet voor hem. Hij kende het klappen van de zweephij zwom als de beste, in zee zelfs. Hij wist precies langs het geheele strand hier, wat de gevaarlijkste plekken wa ren en daarginds, waar al die menschen ston den, daar was de gevaarlijkste. Het was trou wens verboden er te baden, maar je had nu eenmaal altijd eigenwijze menschen Ja, warempel, hoe meer hij naderde, hoe meer het er op begon te lijken, dat er een on geluk was gebeurdkijk, ze keken allemaal naar het water. Bert maakte onwillekeurig z'n kleeren los, waaronder hij met het voor nemen te zullen gaan zwemmen reeds z'n badpak droeg, en versnelde opnieuw z'n pas, onderwijl aandachtig het water afzoekend met z'n scherpe oogen. En plotseling gaf hij een schreeuw. Daarin de verte, allemachtig wat een einddaar scheen iemand af te drij ven.. ..af te drijven, bliksems, maar was 'r dan niemand op het strand, die durfdedie den moed had, een medemensch te redden? Was er dan niemand om te helpen? Welnu, dan zou hij, Bert Lammers het doen! Bliksemsnel berekende hij. De strooming was dezen kant uit, dus als hij hier het water in ging, van hier af, had-ie de meeste kans te slagendreef het lichaam hem tegemoet en behoefde hij 't minste te zwemmen. Want dat-ie z'n krachten noodig zou hebben, al z'n krachten, dat besefte hij ten volle. Doch geen oogenblik aarzelde Bert. In een oogwenk had hij zich de kleeren van het lijf gerukt, die hij op een stapeltje legde aan den kant, dan op een holletje draafde hij het water in, dat hoog opspatte tegen z'n lijf. Zoo. nog 'n eindje, dan kon-ie zwemmen, en dan met forsche slagen opeens schoot hij vooruit in de branding. 't Viel hem eerlijk gezegd toch niet mee in het water. De opkomende vloed belemmerde het vlugge vooruitkomen en telkens voelde hij zich een heel klein stukje achteruitgeworpen. Omkijken durfde hij niet hij wilde niet weten, hoe ver hij van "t strand was verwij derd, want mét den afstand kwam de twij fel.... de twijfel te zullen slagen. En hij moést slagen, het kostte wat 't kostte. En sneller nog schoot hij door 't water. Hij had z'n berekening niet verkeerd gemaakt, want duidelijk zag hij hoe het lichaam lang zaam in zijn richting kwam gedreven. Maar, wat bliksem, waarom zonk het niet? Een mensch ging toch ónder, na zoo'n tijd in het water te zijn geweest.of, wacht, na tuurlijk, een zwemgordel of zoo, ja dat kon Nou een bof voor hem, des te gemakkelijker zou de redding gaan, als de drenkeling zelf ook nog iets kon meewerken misschien... Niets was vermoeiender, dan met een leven loos of althans bewusteloos lichaam naar den wal te zwemmen. Enfin, afwachten! en voort schoot hij door het water Op het strand was men opmerkzaam ge worden op de eenzame figuur in zee. Wel verdraaid! bromde Berton, en hij zoog nerveus de rook van zijn cigaret in als die kerel ons den boel maar niet bederft die komt natuurlijk nét vlak voor de lens strakskijk. 't lijkt waarachtig wel, of-ie de pop achterna gaat, zie'je wel.precies! Allemachtig, ja!'' kreet Hauser, de opera teur is ie gek? Dat is toch veel te ver wat een idioot! Bederft de heele opname na tuurlijk! Maar dan plotseling greep hij den directeur bij diens arm. Berton.Verdraaid, ik bén d'r! Voor uit, in de boot en draaien! Wat? informeerde de directeur, terwijl hij Hauser verbaasd aankeek. Wat? herhaalde deze wel, die scène natuurlijk, de redding! Die kerel daar denkt dat 't een mènsch is! Prachtopname, man. schitterend, een succes, zul je zien! We gooien het scenario een tikje om en laten de juffrouw niet verdrinken, maar rédden! Veel aantrek kelijker ookhet happy end! En dan, wil je 't natuurlijker hebben.... geen spel, maar échtnee heusch, die kerel daar is onbe taalbaar! Vooruit gauw in de boot dan en hij rukte den ander voort. Waarachtig, ja! bromde Berton je hebt gelijk, zeg! Dat kan spannend wordeneen mooie scène.en hij volgde z'n collega met nog enkele anderen in de groote roeiboot, die langzaam afstootte van den wal Bert Lammers berekende. Nog een slag of twintig, dan was-ie ereen slag of twin tig. allemenschen, wat was die vrouw ge verfdWat deden ze ook met d'r opge maakte snuitjes in het water, als ze niet zwemmen konden. Als die vrouw straks nog leefde en van den schrik was bekomen, zou hij 't eres fijn zeggen, hoordat was hem toevertrouwd. Hè, hij werd nou toch moe hoor! 't Was me een eindHoe ver zou hij nu al van het strand afzitten Bijna kon hij de verleiding niet weerstaan, het hoofd om te wenden, even te kijken, maar met ijzeren wil. z'n doorzettingsvermogen, dat spreekwoordelijk was onder z'n vrienden en kennissen, beheerschte hij zich. Nee, niet kijken, nog niet! God weet, zag-ie niet eens meer strand en dat zou hem maar nerveus maken voor nietsidioot mensch ook-! En fin, nog maar enkele slagen, gelukkig zoo, één, twee. één twee, één.allemach tig wat was dat? Hij tilde het lichaam uit het water, liggend, drijvend op z'n rug en plotseling kwam een machteloosheid over hem. zoo groot, dat-ie een oogenblik niet in staat was te denken of zich te bewegen. Een pop! Een groote, levensgroote, aan- gekleede pop! wat was dat voor een krankzin nige vertooning? Daar had-ie nou z'n leven voor gewaagd, was-ie voor als een idioot het water ingevlogen Maar die menschen danal die menschen op het strand, die stonden te kijken En plotseling bij het in gedachten noemen van het woord, wendde hij het hoofd om De kust lag voor hem als een vage. grijze streep. Hij sloot de oogen, terwijl een krankzinnige angst hem beving, een plotselinge krankzin nige angst, die hij nooit had gekend, bij het zien van den afstand, die hem scheidde van het strand. Dat haalde hij nietdat haalde hij nooit, vast niet! Instinctmatig bewoog hij de armen en bee- nen, tot een aanrollende golf hem plotseling terugsloeg, meters terug, en opnieuw, sterker nog kwam de angst, die krankzinnig-makende angst Het suisde in z'n ooren en één moment sloot hij de oogen. Plotselingwat was dat? Kon dat? Be stond dat? Een stem? Een duidelijke mannen stem? Hij keek om zich heen en loosde een dank bare, diepe zucht. Over het watervlak naderde snel een groote roeiboot, en even later was hij, doodvermoeid opeens, in het vaartuig geheschen, door be hulpzame handen. Een oogenblik zat hij versuft op het bankje, dan voelde hij zijn veerkracht terugkeeren. Och wat, natuurlijk! Hij schudde zich, als wierp hij iets van zich af wat een onzin, hij had wel langer gezwommen, zonder moe te worden't Was alleen die angst geweest die vreeselijke angst!, en hij huiverde als hij er aan dacht, wat 'r zou gebeurd zijn, indien de boot niet was gekomen. Dan keek hij wat aandachtiger om zich heen. Zoo, jongeman! Berton trad nader, ge volgd door den operateur bent u wat beter? 't Was prachtig anders, zeldzaam mooi! Dat was een onverwachts buitenkansje voor ons. de film belooft een succes te worden! De film? vroeg Bert verbaasd rondkijkend en op eens, met een zachten kreet ontdekte hij het toestel, dat hoog op de lange, smalle pooten, in de boot stond opgeheven. En plots begreep hij. Allemachtig, wat een blunder! meende Bert, terwijl een licht rood z'n gelaat kleur de. Een blunder? Een blunder? schaterde Berton opgewonden meneer, u hebt ons een pracht dienst bewezen, en we zullen heusch niet nalaten, die te beloonen naar waarde. Het was de slotopname, die pop we stonden klaar om haar op te nemen, zoo dra ze vanuit zee aan land zou spoelenEn opeens komt u daartusschen als de redder Het was een spel, zooals geen acteur u zal verbeteren! vervolgde hij dan enthousiast. We gooien het scenario wat om. en klaar! Als u iets voelt voor de film, kunt u bij ons in dienst komen, meneer.... vast contract voor drie jaarBert's oogen schitterden. Bij de film! Z'n toekomstdroom verwe zenlijkt! En opgewonden accepteerde hij het voorstel! Het baantje dat-ie momenteel had was tóch niets voor hem, daar zat niets in Hij was geen man om een heelen dag op een kantoorkruk rond te lummelen Prachtig! prees Berton lachend dus dat is dan afgesprokenwe zullen van avond even de contracten gereed maken! En u kunt meteen weer in dienst! liet hij er dan op volgen! Kijk.we hebben de pop ook op- gevischt intusschen! U springt een eind ver der uit de boot, en begint de worsteling naar het strand, met die geredde pop natuurlijk! Haalt u dat? Niet te moe, na al die opwinden de gebeurtenissen? Bert lachte Welnee! meende hij dat haal ik ge makkelijk nu wel! Goed! meende Berton dan gaan wij vooruit met de boot, en wachten u op het strand op, met de drenkeling! AU-right! En met een zachten plons dook hij opnieuw in het water, waarna hem met een sierlijken zwaai de pop vanuit de boot werd achterna ge slingerd Eenige weken later draaide voor een uitver kochte zaal de nieuwste film „Op het nip pertje". met in de hoofdrollen de door het pu- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een pluche tafelkleed? ANTWOORD: Met waschbenzine stevig af schuieren en met zachten doek droog wrijven. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: 1. Hoe bakt men Friesch suikerbrood? 2. Hoe kookt men gort in karnemelk? ANTWOORD: 1. Ons niet bekend. Misschien aan een onzer lezeressen? 2. Benoodigd: 12 dL. karnemeld, 2 gram zout, 150 gram Alkmaarsche gort. Brengt de karne melk aan de kook. af en toe roerende, strooi er het zout in en de gewasschen gort en laat die op een zeer zacht vuur langzaam gaan koken (on geveer 2 a 2 1/2 uur). Presenteer de pap met stroop of met bruine suiker. VRAAG: Hoe bakt men eenvoudige cake op een petroleumstel? Kan dat in een wonderpan? ANTWOORD: Benoodigd: 250 gram tarwe bloem, 2 theelepels bakpoeder. 125 gram suiker, 100 gram boter, 1 ei, 1 dL. melk, 50 gram rozij nen en 50 gram sucade (of alleen 100 gram ro zijnen). Roer de boter met de suiker tot het mengsel zalfachtig is. meng er het ei door en daarna af wisselend telkens een scheutje melk en een ge deelte van de met bakpoeder gezeefde bloem. Voeg er tenslotte de rozijnen en de sucade bij en bak de cake ongeveer 1 uur. Het kan geschie den in een wonderpan. VRAAG: Wat is een recept voor alcoholvrije advocaat, advocaat met brandewijn en alcohol vrije boerenmeisjes? Hoelang blijven de dranken goed? ANTWOORD: Advocaat met brandewijn, Be noodigd: 12 groote of 14 kleine eieren, 400 gram suiker, 1 stokje vanille, 1 1. brandewijn. Klop met een garde in een goed geëmailleer de pan de eieren met het gespleten stokje vanille en de suiker tot deze zoo goed mogelijk opgelost is. Voeg er dan langzamerhand de brandewijn bij en laat de advocaat au bain-marie of op een zacht vuur, steeds roerende met de garde, lauw-warm worden, maar zorg. dat ze niet schift. Giet ze in goed-schoongemaakte karaffen of flesschen en sluit deze stevig af. Voor alcoholvrije advocaat wordt in plaats van brandewijn wel sherry gebruikt. „Alcoholvrije" boerenmeisjes. Kook 1 pond abri kozen met iy2 ons suiker en een weinig water even op. Laat bekoelen en doe er zooveel sherry bij tot de abrikozen juist onder het vocht blijven. Sluit de fleseh goed af. VRAAG: 1. Hoe moet ik cake glaceeren? 2. Hoe maak ik banketbakkersroom? 3. Wat is een recept voor zandkoekjes? ANTWOORD: 1. De cake eerst koud laten wor den. Poedersuiker mengen met wat water, zoo dat het mengsel dik blijft. Even een weinig lauw maken op het vuur en over den bovenkant van de cake strijken. Wilt u de cake geheel glaceeren, dan moet u het mengsel wat dunner maken, de cake op een verhooging plaatsen en het mengsel over de ge heele cake gieten. Zet daarna de cake een kort oogenblik in een heeten oven, opdat de suiker droogt. --v- 2. Benoodigd: 1 1. melk, G eidooiers, 1 stokje vanille, 100 gram bloem, 100 gram suiker.. Laat gedurende langen tijd de vanille in de' melk trekken. Roer de eidooiers met de suiker en de bloem tot een gladde pap, direct zooveel melk toevoegende als noodig is om de massa dik vloei baar te maken. Voeg, zoodra de mellc kookt, de eidooiers enz. bij de melk en Iaat de vla even doorkoken. Verwijder het vanillestokje. Giet de dikke vla in een platte schaal, roer ze even door en bestrijk dan den bovenkant met een stukje boter om vliesvorming te voorkomen. Geef de room ruimschoots gelegenheid af te koelen. 3. Zandkoekjes. Benoodigd: 300 gram bloem, i0 gram boter, 150 gram basterdsuiker, 1/4 theelepeltje bakpoeder. Verzamel alle ingrediën ten in een kom en kneed ze tot een soepelen bal. Laat het deg op een koele plaats ongeveer een half uur rusten. Rol het deeg daarna op een met bloem bestoven tafel uit, door middel van een met bloem bestoven deegx-ol, tot een dunne plak deeg, ter dikte van een gulden. Steek met behulp van een koekjessteker met een borstplaatring of met een glas cirkels uit het deeg. Laat het deeg niet gemakkelijk los uit den steker, dan doopt men dien af en toe in wat bloem. Breng de deegplakjes met een mes over op een met wat bloem bestoven bakblik. Plaats liet bak blik boven in een oven, die iets meer dan inatig warm is (140150 gr. C.) en bak de koekjes in ongeveer 15 minuten mooi lichtbruin en gaar. Neem de koekjes, met behulp van een mes in het blik en laat ze plat liggend bekoelen VRAAG: Is betaling van arbeidsloon van be dragen boven f 10.aan zegelrecht onderwor pen? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Hoe houdt men een langharigen hond het best schoon? Om de hoeveel tijd wascht men hem? ANTWOORD: Dagelijks goed borstelen met een harden borstel. Honden moet men zoo min mogelijk wasschen. Het huidvet wordt dan te weggewasschen en het is schadelijk voor den toestand van algemeen welzijn. Als u hem wascht. dan met neutrale zeep, lauw-warm (b.v. Lux of Sunlight) en naspoelen met lauw-warm azijnwater (2 eetlepels azijn op li/2 1- water). Drogen met ruwe handdoeken. Minstens 3 uur na het wasschen den hond niet bul'en laten. VRAAG: To» wien moet ik mij wenden om op geleid te worden tot kraamverpleegster? ANTWOORD: Eerst moet u het diploma van ziekenverpleegster behalen en daarna kunt u in een ziekenhuis of een speciale kliniek worden op geleid voor kraamverpleegster VRAAG: Op welke wijze moeten konijnenvel len behandeld (gelooid) worden, zoodat ze goed soepel blijven? ANTWOORD: Span de huid glad op een plankje met den vleesehkant naar boven (vastmaken met punaises). Schaaf voorzichtig alle velletjes en vetdeeltjes met een mes af. Los vervolgens twee theelepels aluin en een theelepel zout in een kopje water op en smeer met deze vloeistof het huidje flink in. Laat de vloeistof een dag in de huid trekken en schaaf met het mes wederom de huid zoo schoon mogelijk. Smeer daarna weer met de vloeistof in en laat weer een dag Intrek ken. waarna ge voor den derden keer met het mes schoon schaaft. Daarna neemt ge de huid van het plankje en klopt met een hamer den harenkant zoo lang, tot het huidje soepel is Het soepel worden kunt bliek zoozeer geliefde filmster Nina Robinsky I se bevorderen, door den vleesehkant mot een en de zoo juist ontdekte Hollandsche acteur Stukje ongezouten boter in te wrijven en te kne- Bert Lammers 1 j den.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10