RAADSELS BRIEVENBUS V R IT D A G 18 SEPTEMBER 19.1(1 H A A R L E M'S DAGBLAD 10 Q Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING L (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Ik ben een schuilnaam van 16 letters. 8 9 2 11 is een meisjesnaam. 1 5 12 3 is een lichaamsdeel. 12' 3 is een metaal. 7 8 4 is van hout. 15 8 3 is een jongensnaam. 6 5 5 is een soort hert. 1G 11 12 13 is een deel van den voet. 14 15 is een verkleiningsuitgang. 16 13 15 6 is een hemellichaam. 2. (Ingez. door Engelientje.) Mijn eerste loopt in de wei, mijn 2de be schermt 't land en mijn geheel is een plaats 4n N. Holland. 3. (Ingez. door Oranje-appeltje.) Met g plak ik alles aan elkaar. Met k staat het in de keuken klaar Met h behoor ik bij een visch Met d ik mijn verstand vaak mis Met kr ben ik niet recht, niet scheef Met b waarvoor ik somtijds beef. 4. (Ingez. door Oranje-appeltje.) Welke bloem bestaat uit een anderen naam voor vader en het tegengestelde van dichtbij? 5. (Ingez. door Oranje-appeltje.) Welke jonge viervoeter wordt groente, als je zlin kop verandert? 6 (Ingez. door Machteld.) Kamraadsel. is een muzieknoot. 2 is een Duitsche badplaats. 4 is een ander woord \oor vat. 5 is een boom 6 leeft onder den grond. 7 is speelgoed. 8 is een garnizoensplaats 9 is een knaagdier. Iedere tand bevat een woord van 3 letters. 1 AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Oranjeappeltje.) Met k zit 'k om je boterham. Met v ben ik niet warm of klam. Met b ben ik een lichaamsdeel. Met w verkoopt de slager veel Met d kan ik heel lastig zijn. Door water is 't, dat ik verdwijn. 2. (Nngez. door Oranje-appeltje.) Voeg een drank en een bloem samen en je .Krijgt weer een bloem Welke.? 3. (Ingez. door Tromp.) Een a en nog een a Een b en nog een b Een n en nog een n Een d en nog een t Een r en nog een r Een o en nog een o, welke provincie vorm je zoo? 4. (Ingez. door de Ruyter Mijn geheel was een heerlijke tijd en be staat uit 13 letters. 11 5 7 3 is een vervoermiddel. I 7 9 10 is een water in N. Holland. 8 7 8 9 2 is in reepen en poeder verkrijg baar. 5 2 4 11 zit dikwijls in den schoorsteen. II 12 13 10 is een getal. 6 7 is een verkorting van vader. 5. (Ingez. door de Twee Zusjes.) Ik besta in alle steden. 'k Doe mij voor als winkelhuis. Als men er iets gaat bestellen, Is er doorgaans iets niet pluis. Een 8 7 6 4 dient vaak Tot een woning bij een werk En een 8 13 bedekt soms Wel een school, paleis of kerk. Een 5 3 8 vindt ge gewis Daar waar een groote wachthond is. 6. (Ingez door Jopie V.) Invulraadsel. e een roofdier. e e het uitspansel e e e ander woord voor voorname e e wordt de straat mee geschrobd e een meisjesnaam. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Anjelier. Marietje, Pierewiet. 2. Al is de leugen nog zoo snel, de waar heid achterhaalt haar wel. 3. Kiespijn. 4. Roos. lelie, anjer, sering, aster. 5. Al draagt een aap een gouden ring. Het is en blijft een leelijk ding. 6. Panden. AFDEELING II 1. Kaas, maas, haas, baas, vaas. gaas. 2. Mosos. 3. Klein Duimpje. 4. Moeder en zoon. 5. Beverwijk. 6. Rafel, Tafel, Wafel Goede raadseloplossingen ontvangen van: Oranjeappeltje 5 Natuurliefhebbertje 5 De xleine Tuinman 5 Lindebloesem 6 Eikeldopje 6 Zonnepit 6 Sneeuw kaboutertje 5 Doornroosje 5 Freddy 5 Dieren vriendin 6 Kindermeisje 6 Tin ter - lanteentje 6 Kaboutertje Slim 6 Ridderspoor 6 De Katjang 6 Cactusteekenaar 5 Borduur- stertje 5 Zondagskindje 6 Jan West 6 Pop- penverpleegstertje 5 Bruinoogje 3 Narcis 6 Pietje Bell 5 Leo Halle 5 Vergeet mij nietje 6 Kabouter Puntmuts 6 Prikkebeen 6 Eenigst Kind 6 Berry 6 Eikeldopje 6 Zonnepit 6 Lin debloesem 6 Cellist 5 Vaders Oudste 5 Moe ders Schat 5 Naaistertje 4 Boekenworm 6 Moeders Eenigst Meisje 6 Belhameltje 6 Jo- han, de Tweelingbroer 6 Edie, de Tweeling broer 6 De kleine Timmerman 5 Zandkever- tje 6 Korenbloem 6 Gymnast 5 Iris 4 Made liefje 6 Prinses Engelientje 6 Moeders Huis knechtje 6 OPSTELLENWEDSTRIJD Inzendingen ontvangen van: Carla Vermeulen, oud? Natuurliefhebber tje, oud 13 jaar. Kruidjeroermijniet. oud 15 jaar. Cellist oud 13 jaar. Vaders Oudste, oud 14 jaar. Dini Nijbroek oud 16 jaar. Frederik Hendrik, oud 11 jaar, Anemoon, oud? Jan West, oud 13 jaar. POSTZECELRUBRIEK 1918 F.P.T.T 1 5 10 191S 5 10 191S 5 10 r.d.p. 5 10 1918-20 Porto 5 10 20 30 50 1919 1 5 10 15 25 25 4 50 1 1 2 2 2 leu ROEMENIë. (Romania) XII. Ter gelegenheid dat Koning Ferdinand I aan de regeering kwam, verschenen enkele zegels met opdruk, allereerst F. P. T. T. in cirkel, welke de letters zijn van Ferdinand en Post, Telegraaf en Telefoon 1 b. (zwart), 5 b. (groen) 10 b. (wijnrood). Met opdruk 1918 verschenen de 5 b. (lichtgroen) 10 b. (rose); twee zegels van de serie 1916 Tim- bru de Ajutor verschenen met opdruk 1918 de 5 b. (grijszwart) 10 b. (bruinlila). Grootte 32 x 28 m.M. Twee frankeerzegels met opdruk Taxa de Plata verschenen in 1918 5 b. (geelgroen). 10 b. (rose). Grootte 32 x 28 m.M. Van 1918 tot 1920 verschenen in het cijfer- type een serie portzegels. alle zwart op groenachtig papier. Het zijn 5 b. 10 b. 20 b 30 b. 50 b. Grootte der vakjes 32 x 25 mM. In 1919 verscheen de eerste serie met de beeltenis van de nieuwe Koning Ferdinand I in een cirkel van 10 m.M. middellijn, onder aan het waardecijfer en de landsnaam. De waarden zijn 1 b. (zwart) 5 b. (groen) 10 b. (wijnrood) 15 b. (bruinrood) 25 b. (blauw) 25 b. (bruin) 40 b. (bruin) 50 b. (geelrood) 1 1. (groen) 1 1. (rose) 2 1. (geelbruin) 2 1. (blauw) 2 1 (rose) Grootte der vakjes 32 x 28 mM. Zie het schetsje. Nieuwe deelnemer: 33. P. Uvenhoven, Zwaardstraat 13. De groepen 4. 17, 17a en 17b zijn vervallen daar de portefeuilles niet zijn teruggekomen. Wie tot deze groepen behoorden zijn dus af geschreven als lid. Rustenburgerlaan 23. MALLE DRIES door W. B.Z. (8ste vervolg) Benige dagen later vertrok Hans met zijn vader naar België. Hans begreep wel, dat vader hem niet alleen durfde laten gaan. Het viel niet mee met een kunstbeen een waggon in- en uitstappen. Hans begreep steeds beter, dat er zooveel in 't leven zou zijn, dat niet mee zou vallen, als je niet kon gaan en staan, zooals je wou. En dan moest je zooveel van sport gehouden hebben, dan moest je zoo n kei op het voetbalveld zijn geweest. Dat houten ding was een bittere herinnering voor je geheele leven. Hij had nog een mooi kruis gekregen, omdatJa, waarom eigenlijk? Zijn bitterste kruis zou t«ch altijd dat houten been zijn. Toen hij in 't burgemeestershuis weer in de oude vertrouwde omgeving gekomen was, zei hij eens lachend: ,.Nu ben ik hier waarempel bij vijanden. Een jaar geleden had ik jullie overhoop moeten schieten, dit huis verbranden, het dorp moeten vernieti gen." ,.Dat was oorlogstijd," zei de burgemeester En hij dacht erbij hoe jammer het.was, dat die vroolijke neef Hans nu zoo'n brompot was geworden. Den volgenden dag waren ze naar juffr. de la Brève gegaan met het be kende gevolg. Hans had zoo ten volle kun nen begrijpen, dat die zuster van Dries hem nog als een vijand beschouwde. In een jaar tijd kon je dat toch niet allemaal vergeten zijn. Toch had het hem groote voldoening gegeven, dat hij iets voor Andries had kun nen doen. Iedere maand had Hans Wiitzen aan zijn verplichtingen Andries betreffende voldaan. Toen broer en zuster de la Brève naar Ne derland vertrokken, had de burgemeester te Boschhoven maandelijks de cheque ont vangen. Wanneer de burgemeester de goede ont vangst naar Duitschland meldde, voegde hij er geregeld deze woorden hij: „Andries maakt het lichamelijk goed." Hans Wützen was in die jaren een flink zakenman gewor den. Hij was getrouwd en had een dochter tje. Het was hem goed gegaan in de wereld en soms waren er oogenblikken, dat hij zijn houten been vergat. Dan dacht hij ook niet meer aan die vreeselijke jaren van 19141918 Het lag alles zoo ver weg. Nu was het leven toch mooi en goed. Aan 't einde van de maand, wanneer hij zijn geld naar Nederland stuurde, dan maak te hij telkens plan om eens naar Boschhoven te gaan en Andries de la Brève weer te zien. Maar 't bleef bij een plan en de jaren gin gen zoo snel voorbij en de vraag kwam wel dikwijls boven: ..Wat zouden ze'aan elkaar hebben?" De reis was ver en zijn vrouw en hun dochtertje Mia hielden zooveel van de Zwitsersche bergen. Zoo verliepen de jaren en van een Hollandsche reis was nimmer iets gekomen. HOOFDSTUK 6. Het auto-ongeluk. Burgemeester van Wingen en zijn vrouw, die zoovele jaren gewoond en gewerkt had den op 't kleine Belgische plaatsje, waar An dries en Lotte de la Brève geboren waren, gingen verhuizen. De burgemeester had zijn pensioen gekregen en zijn vrouw had den wensch te kennen gegeven, weer terug te willen keeren naar haar geboorteland, Duitschland. Veel familie was er wel niet meer over, maar neef Hans met vrouw en kind woonden er toch nog. Geregeld hielden ze nog briefwisseling en menigen zomer wa ren ze hun gasten geweest. „Heerlijk, dat jullie komen," had Hans Wützen geschreven, toen de plannen van de burgemeestersfamilie vasten vorm hadden aangenomen. Men zocht en vond spoedig een geschikt huis. Voor het reis-seizoen was aangebroken, waren burgemeester van Win gen en zijn vrouw al geheel ingeburgerd. De familie-band werd sterker aangetrok ken. De ouders van Hans waren ook reeds overleden en hij had altijd veel gehouden van deze oom en tante. Als hij terugdacht aan zijn schoolvacanties, dacht hij ook altijd aan de gezellige logeerpartij in 't burgemees tershuis met den heerlijken tuin. „Wat zijn jullie zomerplannen?" vroeg mevrouw van Wingen op een avond, toen ze eigenlijk voor 't eerst in hun eigen tuin thee zaten te drinken. „Eigenlijk hebben wij ze nog niet." ant woordde mevrouw Wützen. „Wij vonden uw komst al zoo'n heerlijk plan." „Weet je wat jullie nog eens doen moes ten?" zei burgemeester van Wingen. En hij gaf dadelijk 't antwoord: „Jullie moesten eens naar Nederland gaan. Ik zou best mee willen om mijn vrienden Terborg in Bosch hoven te bezoeken." „Naar Nederland? Naar Boschhoven?" riep de tienjarige Mia blij. „Hè ja vader, dan gaan we met den auto en oom en tante Win gen gaan ook mee" .vervolgde ze, terwijl ze haar armen om vaders hals sloeg. „Maar man, we zijn nauwelijks op orde. Wil je nu alweer gaan reizen en trekken?" vroeg mevrouw van Wingen verbaasd. „Willen wij dan samen naar Zwitserland gaan, tante?" vroeg mevrouw Wützen. „Die is goed, mengde nu vader Wützen zich in 't gesprek. „Tante vindt, dat ze nu maar stilletjes op honk moest blijven en die vrouw van mij wou haar maar eventjes mee naar het hooggebergte nemen." (Wordt vervolgd.) UIT DE NATUUR AMANIETEN. Over het algemeen bestaat er een groote angst voor alle soorten paddestoelen en zwammen, maar al zijn er enkele vergiftige soorten, toch hoeft men ze niet allemaal te mijden of te vertrappen. Er zijn soms prach tige exemplaren bij onder de 16 a 1700 soor ten, die we in ons land kennen en daarvan zijn betrekkelijk weinig gevaarlijke soorten, die bovendien nog goed te herkennen zijn. De meest giftige zwam is de Groene knol- zwam (Amanitus phalloides) waarvan het gif eerst na 10 a 12 uur verschijnselen ver toont en dan is het te laat, omdat het gif dan reeds voor het grootste gedeelte in het bloed is opgenomen. Hij wordt nogal eens verwisseld met andere, eetbare paddestoelen b.v. weide champion, maar deze krijgt later roze tot bruine plaatjes, die bij de knolzwam Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Stuyve- santplein 11. ORANJEAPPELTJE Je raadsels zijn goed. Je merkt wel, dat ik er al eenige ge plaatst heb. Hoe vind je dit boek? De cactus die ik van je gekregen heb, doet het toch zoo goed. Aardig dat moeder het zelf heeft op gekweekt. LUCKY STAR. Gelukkig, dat je been weer beter is. Zwem je nu nog? Ik dacht, dat de zwemschool 15 Sept. gesloten werd. Pret tig, dat je dezen winter bij Stoop mag zwem men Hartelijk gefeliciteerd met den verjaar dag van G. Komt er vanavond kindervisite? Ik hoop, dat ze me gauw zelf eens een briefje schrijft. NAPOLEON. Waren alle padvinders dan niet in uniform bij de optocht? Ik dacht, dat dit voorgeschreven was. Wat die keuze betreft, daar kan ik je moeilijk in raden. Ik weet zoo weinig van die vereenigingen af. Met genoegen mag je Joost Boschboom eens van me leenen. Kom het maar eens halen. CARLA V. Ik heb je opstel ontvangen, maar nog niet doorgelezen. Dat gebeurt de volgende week. Weet je wel, dat je vergeten hebt om je leeftijd onder je werk te zetten? MARIETJE. Ik wil heel graag die uit knipsels eens van je zien. Woensdagmiddag kun je me thuis treffen ZONNEPIT. De vorige week kwamen jullie briefjes te laat, vandaar dat je geen antwoord las in de brievenbus. Hebben jullie prettig feest gevierd met de verloving van onze prinses? EIKELDOPJE. Ben je al weer gewend in de nieuwe klas? Leuk hè om weer een nieuw vak erbij te krijgen. Bij welken on derwijzer zit je nu? Heb je veel huiswerk? LINDEBLOESEM. Dus jij zit dadelijk druk in 't huiswerk. Leuk is het niet, maar 't zal zeker noodig zijn. Maar je bent met frisschen moed begonnen en een goed begin is 't halve werk KINDERMEISJE. Je raadsel is goed. Stuur me er nog maar eens wat. maar dan van verschillende soort. Krijg ik ook eens een kiekje van jullie? Iedere week verschij nen er twee Rubriekertjes in onze Jeugd. KABOUTERTJE SLIM. Ik kan wel be grijpen, dat jij van je achternaam Slim heet. 't Was zeker slim van vader om die pijlstaartrups in een huisje te zetten. Heeft hij zich al ingepopt? Zoo'n gedaanteverwis seling is heel merkwaardig. Zorg er wel voor. dat je het broedsel niet vrij laat gaan, want 't zijn echte vernielers. DE KATJANG. Heb je het boek al uit? Doet het nu de ronde? Jij bent een kranige poesenredder. Maar wat een schrik, dat je haast zelf was verdronken. Kun je zwem men? Anders maar eerst leer en, voor je weer reddingswerk verricht. SNEEUWKABOUTERTJE. Leuk, dat jij je weer komt aanmelden. Maar je brengt toch geen sneeuw, hoop ik, Wat aardig, dat je Zaterdagavond meeliep met de lampion nen-optocht. Toen je thuis kwam, was je toch zeker wel erg moe. B'ORDUURSTERTJE. Wathebben we een heerlijken nazomer. Dat is altijd zoo'n mooi toegiftje van den zomer. De feesten maken nu alles nog vroolijker. Wat voer je nu tegenwoordig uit? DOORNROOSJE. Ja, ik heb die nieuwe brug eens in oogenschouw genomen. Wat jammer, dat ik je niet zag. Dat vooruitsprin gende huis zal zeker op den duur moeten verdwijnen, hè? Heb je je foto-toestel al terug? ZONDAGSKIND. Een pop is altijd een heerlijk geschenk voor zoo'n klein ding. Wat heb jij met moeder genoten van de feest viering Zaterdag. Naar welk handwerkclubje ga je? 't Lijkt me echt prettig om daar on der leiding allerlei nuttige en mooie dingen te maken. Aardig hoor, dat je met moeder weer babykleertjes wilt maken voor den St. Nicolaas-wedstrijd. 't Zal op de Licht-Hoeve zeker heel welkom zijn. Was de eerste gym les leuk? JAN WEST. Dat zal wel weer een beste verjaardag voor jou geweest zijn. Als ik je tegenkom, vraag ik vast aan je, hoe laat of het is. Wat aardig, dat je vroegere school juffrouw je ook niet vergeten heeft. POPPENVERPLEEGSTERTJE. Wat heb je een moeilijken tijd gehad. Ik hoop, zoo, dat er nu voor je allen betere dagen komen. Weet je al, wanneer moeder uit 't ziekenhuis mag? Prettig, dat je alle dagen een bezoek mocht brengen. Kom je ook nog wel eens bij de ouders van Annie S.? Wat is daar ook groot leed gekomen. FREDERJK HENDRIK. Zeg jongen, wat schrijf je toch verschrikkelijk slordig. Als je onderwijzer je opstel had gezien, zou het mis schien in de prullemand verhuisd zijn. Ben je weer heelemaal gezond? Wat heeft er aan gescheeld? NARCIS. Je spreekwoord is goed. Dus jij hebt voor 't eerst een trouwerij meege maakt. Heb je nu 't stadhuis ook van binnen kunnen bekijken? Ja, in de groote kerk is veel moois te bewonderen. Heb je ook de scheep jes gezien? PRIKEBEEN. Ik heb van jou al weer geleerd, dat de Molenberg een dorp is. Dat was zeker een meevallertje voor je dat je Zaterdag mee mocht om 't vuurwerk te zien En Prikkebeentje was van de partij. BEERY.'t Is prettig, als je nu wat meer boeken van je leeftijd krijgt. Misschien wil je onderwijzer ie wel boeken aanwijzen op de catalogus. Jullie hebben toch zeker een boekenlijst bij de bibliotheek? Zijn er ook boeken van Cissy van Marxveldt bij? EENIGST KIND. Leuk, dat ik de volgen de week je portretje krijg. Nu moet je wel even geduld hebben met de plaatsing, want er zijn nog heel wat voor je. Leuk, dat op school ieder kind afzonderlijk wordt ge kiekt. Ja, dat zal zeker goed worden. LINDEBLOESEM. Nu krijg je twee brief jes, omdat ik er ook twee van jou ontvangen heb. De vorige week ontving ik jullie brief jes, toen de Rubriek al ter perse was. Je raadsels mogen toch nog meetellen. ZONNEPIT. Je was nu prachtig op tijd. Jullie zijn zulke trouwe klantjes, dat je vast nog wel mee mag loten voor een raadselprijs. Maar dat duurt nog wel 14 dagen. EIKELDOPJE. Ik miste jullie de vorige week ook. Je raadsels tellen nog mee. Wat zijn er nu veel eikels en natuurlijk ook eikel dopjes. Jullie behoeven er niet ver voor te loopen. hè? MOEDERS HUISKNECHTJE. Hoe bevalt het je op de groote school? Welke letters heb je al geleerd? En kun je ook al woordjes le zen? En al sommetjes maken? PRINSES ENGELIENTJE. Je raadsel is goed. Wil je wat dikker gaan schrijven, want ik kon het haast niet lezen. MADELIEFJE. Heb je alle dagen zooveel huiswerk te maken? Je foto komt wel aan de beurt, maar misschien moet je nog een weekje geduld hebben. Waarom heb je niet meegedaan aan den opstellen-wedstrijd? GYMNAST. Zwem je nu geregeld bij Stoop? Wat leuk, dat zus al zoo flink is ge worden Hoe bevalt je grootere zusje het op school? Hoe heet ze? Als ze lezen en schrijven kan, moet ze ook maar Rubriekertje worden. KORENBLOEM. Heb je de koninklijke familie gisteren nog gezien? Als je koken zoo prettig vindt, kook je thuis zeker ook wel eens. Je hebt al lekkere dingen klaar ge maakt. Mag je nog naar Turnlust met de kleine Nurse? Waar blijft die toch? Als je nog gauw je opstel instuurt, mag het nog meetellen. De volgende week vermeld ik den uitslag. ZANDKEVERTJE. 'k Vond het gezellig, dat je bij je raadsels een briefje voegde. Hoe heb je het gehad met je club in Amsterdam? Wat een eer, dat jij aan de prinses bloemen mocht aanbieden. Bibberde je heelemaal niet? DE KLEINE TIMMERMAN. Leuk, dat jij er ook weer bent, Was 't prettig bij de Va- cantie-bezigheden? Heb je ook nog getim merd? Wat doet Eddie nu? Gaat Miepie al naar school? EDIE, DE TWEELINGBROER. Hoe ma- 'ken de vier duifjes het? Moeder is maar goed op jullie geweest, 't Is prettig, dat ze zoo'n ruime woning hebben. Welke kleur heb jij geloot? En ben je al bezig met het maken van de winterwoning? JOHAN, DE TWEELINGBROER. Is de prinses langs jullie school gekomen? Moch ten jullie buiten je opwachting maken? De volgende week schrijf je me er zeker van al les over. BELHAMELTJE. Daar is gezellig feest gevierd hè op 't Nagtzaamplein? Wat knap, dat Wim zelf een schild had gemaakt. Durfde je zelf het vuurwerk af te steken, of deden dat de groote menschen? MOEDERS EENIGST MEISJE. Dat is prettig, dat je het ook zoo goed met den nieuwen hoofdonderwijzer kunt vinden, 't Is zeker wel gezellig samen met Edie in één klas. Wat scheelt je in je arm? Heb je er een smeerseltje voor? Ik kan me begrijpen, dat het lastig en pijnlijk voor je is. BOEKENWORM. 't Is reuze-knap van je vriend en jou om zoo'n mooi schild te ma ken en te versieren. Wat hadden jullie veel vuurwerk. Leuk dat je ook naar de markt mocht om 't groote vuurwerk te zien. NAAISTERTJE. Met pofmouwtjes is ook goed. Zijn de naden al klaar? Ik wil heel graag je foto's houden, maar ik heb ze nog niet terug van de drukkerij. *t Is goed, als grootmoeder Dinsdagmorgen eens komt praten. Heb je al weer wat anders gekookt? Niets laten aanbranden? Waren de boontjes gaar? MOEDERS SCHAT. 't Doet me plezier, dat je het zoo goed bevalt in de nieuwe klas. Heb je nu ook Fransch gehad? Fijn, dat je een lsten prijs hebt gewonnen met je Flora - lia-plantje. Heb je den prijs al ontvangen? VADERS OUDSTE. De volgende week lees je den uitslag van den Opstellenwed strijd. Nu kan ik er nog niets van zeggen, omdat ik ze nog niet alle heb gelezen. Ja, denk maar eens over een stukje over het kampeerleven. Als je het klaar hebt, stuur je het me maar. CELLIST. Vind je Algebra en Duitsch nog gemakkelijk? Ik ben ook bang, dat het wel veranderen zal. Gefeliciteerd met je 3en prijs van Floralia. 't Viel je zeker nog mee na die val van de dahlia. MACHTELD. Hoe is 't met je groote handwerk? Heb je dien rand afgekregen? 't Lijkt me heel verstandig, dat je voor iederen dag je taak hebt opgeschreven. Als je er je nu maar aan houden kunt. LEO en WIM, Ik kan jullie wel aan kis ten helpen. Kom maar eens bij me, liefst Woensdag tusschen 2 en 4. Je kunt beits in verschillende tinten krijgen. Daar kunnen we dan ook wel over spreken. MOSPLANTJE. De eerste week van Oc tober schrijf ik den Sint-Nicolaaswedstrijd uit. Natuurlijk mag je eerder aan t werk gaan. Verschillende Rubriekertjes zijn reeds lang bezig. Ik heb nog wel wat restantjes wol. Kom Woensdag maar eens kijken. Van die oude lei kun je best een weefraampje maken. Natuurlijk moet de lei zelf eruit ver wijderd worden. En dan spijkertjes inslaan langs de lijsten. Neem allés Woensdag maar mee. W. BLOMBERG—ZEEMAN. Stuyvesantplein 11. Haarlem, 18 September 1936. wit blijven Ook de zak om den knol bij de Am. phall. is een bewijs van de giftige soort. Een ander familielid, de Am. mappa of gele knolzwam. verschilt door de lichtgele kleur van den hoed.Deze werd eerst ook steeds als giftig beschouwd, maar langzamerhand is toch bewezen, dat daarvoor geen vrees be hoeft te bestaan. Wel bevat deze zwam een weinig muscarine en bovendien hangt het gehalte samen met de groeiplaats. Toch kan deze zwam beter vermeden worden, omdat hij verwisseld kan worden met de witte ama- niet (Am. verna) die wel weer giftig is. Als er dus eenige twijfel bestaat is het beter alle drie soorten te laten staan, temeer omdat er nog genoeg overblijven, die zonder bezwaren kunnen worden gegeten. De vliegenzwam (Am. muscaria) is als gif tig bekend en het huidje wordt in melk en suiker geweekt, als vliegengif gebruikt. Toch houdt ook van deze soort de giftigheid ver band met de standplaats. De drie soorten gif, die in de vliegenzwam voorkomen zijn muscarine muscadirin en cholin Het muscadirin werkt verdoovend, nadat eerst een uitbarsting van opwinding met springen en schreeuwen heeft plaats ge had. Ook hiervan kan men dus beter afblij ven, al zijn er menschen geweest, die er geen last van hebben ondervonden. Nog een giftige, maar bijzonder mooie is de Am. Pantherina of panteramaniet, die weer te verwisselen is met de Parelamaniet (Am. rubencens). Om nu te zien, welke de eetbare Parel amaniet is, bekijkt men het vleesch, dat van de Panteramaniet altijd wit blijft en van de parelamaniet wordt het iets roodgekleurd bij kneuzing of breuk. Je moet dus eerst goed de giftige soorten leeren kennen, wil je je aan een maaltje pad destoelen wagen, of voel je meer voor een ij sco? S. BIJ DEN KAPPER door W. B.—Z. Mies was voor den kapper bang En haar haar was al zoo lang Moeder zei: „Nu moet je gaan, Kort haar zal veel beter staan." Maar Mies dacht: „Ik ga nog niet. Bij den kapper heb 'k verdriet. Want die groote, groote schaar O, die vind ik toch zoo naaii" Eindlijk zei moes: „Ik ga mee Hij knipt ons dan alle twee Ik vraag dan voor Miesjes haar, Een heel kleine poppeschaar." Zoo is 't eindelijk gebeurd, Miesje heeft niet meer getreurd. Met de allerkleinste schaar Knipt de kapper Miesjes haar. Mies voelt heelemaal geen pijn. En ze zegt: „Zoo gaat het fijn." Moes zegt: „Kind geen schaar doet pijn, Of hij groot is dan wel klein." UIT HET FOTOALBUM VAN ONZE RUBRIEKERTJES. 15. Al draagt „Narcis" een bloemennaam. Hij is als ruiter heel bekwaam. 16. ..Rozerood" met haar page-kopje Heeft heusch veel van een bloemenknopje,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 16