h.Kjister Opening Najaarsseizoen!! De Sirenes. Kleermakerij J. VAN DAM COSTUUMS n. MAAT Hei Bebutytijksie 54e Jaargang- No. 16331 VerscKijnf dagelijks, HeKalve öp Zon- eri Feestdagen Vrijdag 18 SepfemKer 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.12%. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij-10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Haarlem groet de Koninklijke familie wederom geestdriftig. Terugweg door onze stad een nieuwe zegetocht. Evenals 's morgens een groote menigte op de been. Ook op den terugweg is de Konink lijke familie door het Haarlemsche publiek, dat zich weer rijen dik langs de straten, die de stoet volgde, had opgesteld, hartelijk en geestdriftig toe gejuicht. In den laten namiddag was het bericht ge komen, dat de vorstelijke personen reeds tus- schen half zeven en zeven uur de Spaarne- stad zouden bereiken. Daarom was het om zeven uur al een drukte van belang langs den weg, dien de stoet zou volgen (dezelfde route als 's morgens). Het geduld van het wach tende publiek werd op een zware proef ge steld, want in plaats van om zeven uur arri veerde de Koninklijke stoet eerst tegen achten. De menschen lieten zich echter door het lange staan niet ontmoedigen en het werd voller en voller. Eindelijk werd het verkeer uit de straten, die op den te volgen weg uit mondden, stopgezet. Dat scheen een gunstig teeken. Maar het zou nog geruimen tijd duren, eer de lang-verbeide Koninklijke per sonen zouden passeeren. Het publiek begon toen maar vast iedere auto, die nog langs kwam, luide toe te juichen. Inmiddels begon het te schemeren en één voor één flitsten de straatlantaarns aan. De hoop, die er bestond, om Koningin, Prinses en Prins nog bij daglicht te zien, was ver vlogen! Eindelijk dan werd het geduld der wach tenden beloond. De motorpolitie maakte ruim baan en even later kwamen de Koninklijke auto's in zicht. Evenals 's morgens juichten de Haarlemmers de vorstelijke personen enthousiast toe. De Prinses en de Prins die wederom voor in den stoet reden knikten en wuifden lachend, evenals de Koningin. In betrekkelijk snel tempo reed de stoet door Haarlem om in de richting Den Haag te verdwijnen. Het was begrijpelijk, dat de vorstelijke personen haast hadden om terug te keeren na dezen wel vreugdigen, maar toch zeer vermoeienden dag. Maar de Haarlemmers, die zoo juist hun Koningin, Prinses en toekomstigen Prins had den toegejuicht, waren nog niet zoo vlug thuis. Zij verspreidden zich in de binnenstad, waar nog geruimen tijd een groote drukte heerschte. Haarlem heeft een klein voorproefje gehad van het enthousiasme, dat er zal heerschen, wanneer de Koninklijke familie er toe mocht besluiten een langduriger bezoek aan onze stad te brengen. Groote belangstelling in de dorpen. Ook in Heemstede, Bennebroek, Hillegom en verder langs den weg. dien de stoet volgde, was de belangstelling zeer groot. In Heem stede reden de auto's vrij langzaam en nog steeds met open kap. De vorstelijke personen dankten vriendelijk voor de enthousitaste toe juichingen. De BloemendaalscHe Zeeweg! In de zitting van Donderdag van den Bloe- mendaalschen Gemeenteraad werd besloten, B. en W. een crediet te verleenen van f 2250, ten einde aan den landschap- en stedebouw kundigen architect K. C. van Nes opdracht te geven tot het maken van een uitbreidings plan voor den kop van den Zeeweg. Een gas-tentoonstelling Haarlem in 1937? te Plannen moeten nog uitgewerkt worden. Wij hebben reeds eenigen tijd geleden me degedeeld, dat het in het voorjaar van 1937 100 jaar geleden zal zijn, dat te Haarlem het eerste gas geproduceerd werd door een Engel- sche maatschappij, alsook dat er plannen bij het gemeentebestuur bestonden om ter her denking van dit feit een tentoonstelling te or- ganiseeren. Thans vernemen wij dat die plannen een wat vasteren vorm hebben aangenomen. Er zal naar gestreefd worden een flink opgezette tentoonstelling te organiseeren, waar niet al leen een historische afdeeling aan verbonden zal zijn die in beeld brengt den grooten ont wikkelingsgang, dien het gas in die eeuw ge maakt heeft, maar ook een afdeeling die laat zien wat thans met gas te bereiken is in het huisgezin en in de industrie. Natuurlijk zou van zoo'n tentoonstelling een goede propagan da voor het gas kunnen uitgaan. Maar met de uitwerking der plannen zelf moet nog begonnen worden, zoodat het nog niet te zeggen is of de directeur van de Gasfa briek die natuurlijk de leiding van de orga nisatie zal hebben er in slagen zal om bij de fabrikanten voldoende belangstelling te wekken voor het deelnemen aan deze exposi tie. Ook moet nog onderzocht worden of voor de historische afdeeling voldoende voorwer pen en bescheiden verzameld kunnen worden, Voor 't plaatsje Callandsoog zit de Sirenes, Een Noorsche vrachtboot, vast op pier en strand, De golven hebben haar erop gedreven, Zij ligt gevangen in het zuigend zand. Sirenes zijn betooverende wezens, Die menschen lokken door haar schoon gezang, Om ze dan wreed in het verderf te storten, Zij komen zelf daarbij niet in 't gedrang. Nu is haar Callandsoogenblik gekomen. De zee wierp haar den menschen toe op 't land, De Callandsoogers zien het als vergelding Van Callandsoog om oog en tand om tand. Maar de Sirenes willen nog niet sterven, Zij hebben menschelijke hulp gevraagd, Die haar grootmoedig ook niet wordt onthouden, Al is ze tot op heden niet geslaagd. Er wordt met tweemaal duizend paar de krachten, Zoodra 't getij maar gunstig is, gerukt, En faalt het weer dan blijft men toch verwachten, Dat het een volgend maal tenslotte lukt. De Callandsoogers kijken toe in stilte. Wat hen betreft, blijft het succes nog uit, Zij kunnen best nog wat vertier gebruiken, Door het bezoek aan de gestrande schuit. Want de Sirenes kunnen het niet laten. Zij lokken zelfs nog in haar hoogsten nood, Maar men kan veilig naar die lokstem hooren, Haar zoet gezang brengt nu geen mensch den dood. P. GASUS. Ged. Oude Gracht 78, Telefoon 12236 Een prachtvolle Overjas n. Maat 1e klas werk, model naar - keuze, reeds vanaf 35. Een ruime keuze Heerencostuums ii. Maat met 2 pantalons reeds vanaf 40.— voor gelegenheden reeds vanaf 40. Wij leveren uitsluitend prima klcermakerswerk. Een ruime keuze uit de allernieuwste Stoften wacht UM ZIET ONZE ETALAGES (Adv. Ingez. Med.) Werkloozenzorg. De Bloemendaalsche regeling. Na uitvoerige debatten vereenigde de Raad van B'loemendaal zich in zijn zitting van Donderdagmiddag met een zeer kleine meer derheid (7—6 stemmen) met het voorstel van B. en W. (met wethouder Prinsenberg als minderheid) tot het vaststellen van een nieuwe regeling voor werkloozenzorg, met verlaagde loonen voor de tewerkgestelden. Bloemendaalsche tewerk, gestelden. Extra-uitkeering van 2.50. Op voorstel van den heer Cassée (V.D.) be sloot de Gemeenteraad van Bloemendaal in zijn zitting van Donderdagmiddag, dat de Bloemendaalsche tewerkgestelden ter gele genheid van de verloving van Prinses Ju liana een uitkeering zullen ontvangen van f 2.50. (Adv. Ingez. Med.) Opening Dahlia-tentoon stelling te Aalsmeer. Toespraak van den burgemeester. Heden is in gebouw „De Oude Veiling" te Aalsmeer de dahlia-tentoonstelling geopend, welke aldaar op 18, 19 en 20 September wordt gehouden. Daarbij heeft de burgemeester van Aals meer, de heer Kastelein, een toespraak ge houden. Deze expositie aldus spr. zal geen uitweg aanwijzen om uit de zoo pijnlijke misère te komen, die de bloemisterij al eenige jaren zoo hevig heeft aangegrepen. Maar wat ze wel kan en dan ook zal doen, dat is bij de inzenders en bij de bezoekers de overtuiging wekken, dat de kweeklust er nog lang niet uit is. Ook nu weer blijkt, dat steeds gestreefd wordt naar mooier bloemvormen. Wfj weten natuurlijk niet, tot welke hoogte de dahlia-cultuur zich nog verder zal ontwik kelen. Maar dat wij nog niet aan het einde van den vormenrijkdom der bloemen zijn ge- looven wij zeker. Intusschen dient gezorgd, dat alleen het beste in cultuur blijft. Daarom doet de Nederlandsche Dahlia-Vereeniging zoo bij uitstek nuttig werk door het houden van keu ringen en het -organiseeren van tentoonstel lingen. Wat niet mee kan blijft onbekroond en ver dwijnt dan vanzelf uit de cultuur. En zoo is de keuring, die tegelijk een expo sitie is ,weer een stap verder in de ontwikke ling van onze dahlia's, waaronder reeds zoo vele prachtsoorten zijn. Mogen de kweekers in een druk bezoek het bewijs zien, dat hun arbeid nog stegds hoog wordt gewaardeerd. Na deze rede verklaarde de burgemeester de tentoonstelling geopend. De tentoonstelling, eigenlijk is het meer een dahliakeuring te noemen, is als slotstuk van een cultuur van een heel jaar te beschouwen. Wat men hier dan ook te zien krijgt is een zeer belangrijke verzameling van dahlia's in allerlei kleur en vorm, die mededingen naar den grooten eindprijs: de wisselbekers. Er worden 2 bekers beschikbaar gesteld, één voor de beste binnenlandsche- en één voor de beste buitenlandsche aanwinsten. Het is voor den dahliakweeker niet ge makkelijk een dezer bekers te winnen, want daarvoor moet zijn nieuwe aanwinst behaald hebben: 2 getuigschriften van verdienste, 1 getuigschrift van den proeftuin en 2 getuig schriften le klas. Uit den aard der zaak ziet men daarom op een keuring als deze het beste van het beste. Een bezoek aan Aalsmeer de tentoonstelling is geopend van Vrijdagmiddag tot en met Zondagavond (des Zondagsmorgens is het gebouw gesloten), is daarom ten zeerste aan te bevelen. Honderden en honderden van de fijnste en kleurrijkste dahlia's vragen de aan dacht van de voornaamste kweekers uit Ne derland en België. Onder leiding van den jongen sierkunste naar Ir. A. Csizik heeft men het geheel opge bouwd tot een massale tentoonstelling in be tooverende kleurenpracht. Door een zee van licht overstroomd waant men zich des avonds in een sprookjespaleis. Het is wonderbaarlijk wat de moderne kweekkunst op het gebied van kruising en aanwinning van nieuwe soor ten weet te bereiken. Men moet de durf van de Nederlandsche kweekers bewonderen om in dezen tijd zoo'n expositie te arrangeeren. Een haarscherp beeld Door een goeden bril, een KEIP-bril. KEIP, Groote Houtstraat 137. (Adv. Ingez. Med.) Amerika verwacKt zwaar weer Voorzorgen genomen om den zwaarsten storm sinds 1932 het hoofd te bieden. WASHINGTON, 18 Sept. (Reuter-A.N.P. Het meteorologisch instituut te Washington heeft de waarschuwing gericht tot de koop vaardijschepen en de plaatsen langs de kust van den Atlantischen Oceaan, dat vandaag tegen 6 uur 20 Amsterd. z. t. een hevige or kaan kan worden verwacht, welke, komende uit het Zuid-Oosten zich voortplant met een snelheid van 10 a 150 K.M. per uur. Dertig vliegtuigen zijn uit vrees voor dezen buitengewonen storm op het vliegveld te Popefield (Carolina) gedaald en 12 te Bol- lingfield (New York). De orkaan zou zijn maximum-hevigheid bereiken bij kaap Hatteras (Carolina) door de zeeliedenwereld „het matrozengraf" ge noemd. Het Amerikaansche vrachtschip El Amirante, dat zich op 100 KJVI. ten zuiden van Hatteras bevindt, heeft draadloos mede gedeeld, tengevolge van den hevigen storm in moeilijkheden te zijn geraakt. Van Atlantic City tot kaap Hatteras wor den overal voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op den aangekondigden buiten gewoon hevigen storm, welke dien van 18 September 1932, waarbij 375 personen om het leven kwamen, nog in hevigheid-schijnt te zullen overtreffen. 4000 man van de kustwacht zijn gemobili seerd. terwijl ook het Roode-Kruispersoneel in zoo groot mogelijke sterkte op alle gebeur lijkheden voorbereid is. Het Borgstellingsfonds voor Kennemerland. Mr. J. Verheus wordt leider van het bureau. Naai- wij vernemen zal de heer Mr. J. Ver- heus, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, belast worden met de leiding van het bureau van het Borgstellingsfonds voor Kennemerland, dat in het gebouw van deze Kamer aan het Nassauplein gevestigd wordt. Het moet de bedoeling zijn om verder geen ander perso neel te benoemen omdat het niet mogelijk is om bezoldigden aan te stellen in verband met de geldmiddelen van het fonds. Slechts 6 van de 16 betrokken gemeentebesturen hebben namelijk financieelen steun toegezegd. Er is wel voldoende kapitaal aanwezig om borgstellingen te verleenen. Het aantal aan vragen dat reeds bij het fonds is binnenge komen is ontstellend groot. Reeds nu kon ons verzekerd worden dat een groot deel der aan vragers teleurgesteld zal moeten worden omdat een voorloopige bestudeering der aanvragen aangetoond heeft, dat veel borgstellingen zijn aangevraagd door zakenmenschen wier be drijf niet in stand te houden is door het ver krijgen van een voorschot. Die bedrijven zou den een ver gaande saneering vereischen. Maar ook zijn er verscheidene aanvragen die als het nadere onderzoek den aanvankelijken be vredigenden indruk bevestigt, voor hulp in aan merking komen Een moeilijkheid die nog opgelost moet worden betreft het sluiten van een overeen komst met- een bankinstelling voor het ver leenen der credieten, gedekt door de borg- stlling van het fonds. Het bestuur van het fonds is door de uitgebreide regeeringsvoor- schriften gebonden aan verschillende voor waarden waaraan de overeenkomst met een bankinstelling moet voldoen. Tot heden heb ben de ondex-handelingen met bankinstellin gen die daarvoor in aanmerking komen niet tot overeenstemming geleid. Maar het be stuur is overtuigd, dat ook deze laatste moei lijkheid overwonnen zal worden. Mocht dit niet gelukken dan zou in laatste instantie nog de mogelijkheid open blijven, dat een gemeentelijke voorschotbank zou worden op gericht. Een aardig tafereel uit het défilé in het Amsterdamsche Stadion. De zusters uit het Sint Elisabeth's Gasthuis te Haarlem trekken langs de vorstelijke tribune. AmerikaanscKe SKerlock Holmes in actie. i bekende detective uit de staat New Yersey, heeft onlangs een buitengewoon staaltje van detective-speurzin aan den dag gelegd, toen hij den moordenaar moest zoeken van korporaal Die Camp. die drie maanden geleden vermoord werd, en wiens lijk eerst kort tevoren tusschen struikgewas gevonden werd. Alle sporen waren reeds uitgewLscht door den tijd. maar het was welhaast zeker dat de moordenaar moest gevonden worden tusschen de 175 korporaals, die de kameraden waren van het slachtoffer. De detective nam iedereen een verhoor af. maar hij stelde zich hiermee niet te vreden. Hij liet hen alles nog eens op schrift stellen, wat zij wisten van den dag waarop zij het slachtoffer voor de laatste maal hadden ge zien en wat zij op dien dag hadden ge daan. Het nalezen van deze verslagen nam dagen in beslag, maar tenslotte merkte de detective dat er tien waren, die zich nog verschillende dingen herinnerden, terwijl er een bij was. die alles wat er dien dag gebeurd was, wist te vertellen. Eerst liet hij de tien verdachten een voor een ontbieden, maar daar hun verklaringen tegenstrijdig waren, stuurde hij hen weg, en liet den korporaal komen, die zich alles nog haarfijn wist te herinneren. De detective twij- felde er geen oogenblik aan, of deze man was de moordenaar, omdat hij door een te lang en overdadig nauwkeurig relaas zijn alibi wilde bewijzen. De detective concentreerde al zijn aan dacht nu op deze persoon en al spoedig wist hij te vernemen, dat de vermoorde geld ge leend had aan dezen korporaal, en dat het slachtoffer dit geld had teruggevraagd. Toen de detective hem deze feiten voorwierp, k: :i de man zich niet langer inhouden en bekende zijn misdaad (K.WP.) Het woord is aan.... Ebner-Eschenbach: Niemand schrijft als een god, die niet geleden heeft als een hond. Een H. A. M. I. T. Binnenkort een beslissing over een Midden standstentoonstelling te Haarlem. Wij deelden eenige weken geleden mede. dat in de besturen van de Haarlemsche midden standsorganisaties het plan besproken is of het gewenscht en mogelijk is om in 1937 te Haar lem een groote middenstandstentoonstelling te houden. Er is nog steeds geen beslissing genomen omdat er verschil van meening bestaat over de kansen van het welslagen. Sommigen mee- nen dat het moeilijk zal zijn een grootsche middenstandstentoonstelling te organiseeren, nu er te Haarlem in dat jaar ook al een Frans Halstentoonstelling wordt gehouden, terwijl bovendien de Gasfabriek een Jubileum-Gas- tentoonstelling wil organiseeren. Bovendien meenen sommigen dat er in verband met de crisis niet voldoende medewerking van win keliers en fabrikanten te verwachten is. An deren daarentegen zijn van meening, dat een H.A.M.I.T. naast de andere tentoonstellingen uitstekend kan slagen, mits zij niet op denzelf den tijd worden gehouden. Voorts zijn zij over tuigd, dat het een belang voor den Haarlem- schen middenstand is om ook in een crisistijd aan het publiek te laten zien, waartoe hij in staat is, terwijl zij zich bovendien vleien met de hoop, dat de eerste teekenen van opleving, die nu geconstateerd worden, zullen vermeer deren. Als dan in 1937 inderdaad van een be ginnend herstel gesproken kan worden, zou een middenstandstentoonstelling nog meer redenen van bestaan krijgen. Wij vernemen dat de besturen der midden- standsvereenigingen thans onder personen, op wier oordeel prijs gesteld wordt, een schrifte lijke enquête houden over de vraag of het ge wenscht is een H. A. M. I. T. in 1937 te organi seeren. Eerst na de bestudeering dezer antwoorden zal een beslissing genomen worden. OneenigKeid op SpaanscKe regeeringsvloot? Doch de regeeringsgezinden zouden nog in de meerderheid zijn. TENERIFFE, 18 Sept. (Reuter)De radio club deelt mede, dat de regeeringsvloot, welke bij Malaga gestationnerd is, is uitgevaren. Op zee hebben besprekingen plaats gehad. Het vlootpersoneel zou van meening zijn door de regeering te worden misleid. Besloten werd den strijd te staken en zich onvoorwaardelijk over te geven. Een gedeelte der opvarenden was het daar volgens het be richt niet mee eens en schoot op de kamera den, die zich wilden over geven. Er zouden meer dan 250 dooden gevallen zijn. Het eskader is naar Malaga teruggekeerd. (Uit dit niet zeer duidelijke bericht is op te maken, dat de aanhangers der regeering in de meerderheid zijn gebleven, daar de „Radioclub" anders wel zou hebben gemeld, dat de vlootgroep zich aan de zijde der op standelingen heeft geschaard. Red. A.N.P.) De burgeroorlog in Spanje. Val van Malaga aanstaande? pag. 4 In het textielconflict in Frankrijk werd over eenstemming bereikt. pag. 4 Ilaile Selassie wendt zich tot het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. pag. 4 Bij Bakoe is een petroleumtrein in brand ge vlogen, waarbij verscheidene personen om het leven kwamen. pag. 4 De huldiging in het Stadion te Amsterdam is tot een grootsch festijn geworden. pag. 3 Dc Tweede Kamer heeft een intcrpcllatie- Kupers over de steun wijziging afgewezen. pag. 3 Ook op den terugtocht uit Amsterdam is de Koninklijke familie luide te Haarlem toe gejuicht. pag. 1 Nieuwe regeling voor werkloozenzorg door den Bloemendaalschen raad aanvaard. pag. 13 Gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem en omgeving. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. Van den Abeelen: Groot Brittannië en het luchtverkeer. pag. 4 E. E. J.P.: Modeshow van v. d. Laan's Mo demagazijnen. pag 6 Sport in 't kort. pag. 7 H. D. Vertelling: Op het nippertje. PaS- 6 voor de Jeugd. pag. 9 en 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge-. nomen op pag. 9,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1