LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN RACK) m iniUMUElNlS T®@G« ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBEAO 8 De onverzoenlijken. Roman door Rolf Keuler. Amsterdam. Queri- do's U. M. Onverzoenlijk zijn in dit boek arbeid en kapitaal, de werkers en de bezitters en dat conflict wordt ons bier geschilderd in een milieu dat al vaker, en door grooter kunste naars clan Rolf Keuler gebruikt is om schrille tegenstellingen in de samenleving onder de aandacht to brengenvan wie daarvan misschien nog nooit mocht hebben gehoord. Het is het milieu van den mijnbouw. Geen an der gevarenrijk bedrijf leent zich waar schijnlijk tot zoo felle kleuren in de uitbeel ding; de zware arbeid onder den grond lijkt even onbegeerlijk als gevaarlijk en is toch niet zonder romantiek, terwijl de tegenstel ling met. de gelukkiger stervelingen die zich boven den grond in het zonnetje kunnen koesteren, voor het grijpen ligt. In het mijn- dorp waarvan Keuler ons vertelt, is die tegen stelling in den loop der jaren sterk tot uiting gekomen. De onverzoenlijkheid der belangen manifes teeren er zich in de scherpe scheiding tusschen het mijndorp en de villabuurt aan den rand ervan,waar de ingenieurs, de administra teurs en de directieleden wonen. Contact daartusschen bestaat eenvoudig niet. Nu brengt deze schrijver op wel zeer wonderlijke wijze een contact tot stand door een manzieke dame, dp vrouw van een der ingenieurs, het welgevallig oog te doen slaan op' een jong en knap uitziend mijnwerker, dien ze later verloochent. Hetgeen dezen jon geling, die er geen been in heeft gezien een ingenieur die poets te bakken, tot een teugel- looze woede opzweept, en oorzaak wordt van een door hem te ontketenen mijnramp. Die mijnramp brengt een tweede curieus element, in Keuler's verhaal. Op den dag na melijk dat in de mijn een inspectietocht ge maakt wordt door regeeringsexperts, die klachten over te weinig veiligheid hebben te onderzoeken en die daarbij door den onder directeur en een paar ingenieurs van de mijn vergezeld worden, stort een verbindingsgang in "en sluit het gezelschap, met nog enkele mijnwerkers, van de wereld af. Die vamp is aan opzettelijke onvoorzichtigheid van André Baron, den knappen jongen mijnwerker van de ingenieursvrouw, bovengedoeld, te wijten en hijzelf is de eerste die door het neerstor tend gewelf den dood vindt. Maar de anderen en daarbij is ook de ingenieur met de amu- senment-zoebende echtgenoote zitten en blijven opgesloten en zien langzamerhand den dood tegemoet. Hoe de verschillende le den van het gezelschap daarop reageeren is wel zeer uitmuntend beschreven en lijkt mij het belangrijkste gedeelte van Keuler's boek. Zooals trouwens de geheele beschrijving van het mijnbedrijf en van de ramp er de sporen van draagt, dat de auteur in zijn materie ver groeid en er geheel mee vertrouwd is, zoo be wijst ook zijn teekening van de angst-psy chose bij het gezelschap, dat hij met de diver se reacties bij diverse karakters zeer aan vaardbaar manoeuvreeren kan. Maar al heeft hij dat voor het. verloop van zijn verhaal noodig, hij benadert het onwaarschijnlijke als hij van dat twaalftal ongelukkigen, die met den dood voor oogen opgesloten zitten, een soort debatingclub maakt, waarin ieder een. omdat ze nu allen gelijk zijn, een? pre cies zeggen kan. waar het op staat. Maar onder de gegeven omstandigheden schijnt het zelfs den mijnwerkers, of de onverzoenlijkheid tusschen dorp en villabuurt uit te bannen zou zijn al is er ook een geweldige scepti cus bij en den heeren lijkt het best mogelijk met deze arbeiders toch nog andere wegen te bewandelen, dan ze tot dusver gegaan zijn; in het gemeenschappelijk doodsgevaar hebben zij ze als heel geschikte menschen met vol- strekt-niet-onmogelijke inzichten leeren ken nen, Als ze eerst maar met z'n allen weer boven en in de wereld terug waren, dan zou er best over een andere arbeidsregeling, over andere verhoudingen, over een betere winst- verdeeling vooral te spreken zijn. En op den scepticus na vinden de mijnwerkers die ke rels van den anderen kant, die je altijd koe- jeneerden, nog zulke slechte menschen niet. Wie weet waar zoo'n ramp al niet goed voor wezen kon. Waren ze maar eerst weer boven en op den beganen grond! Maar voor ze uiteindelijk gered worden, zullen er een paar dagen verloopen. De ellende van die uren, waaraan een paar mannen ten gronde gaan en in het duister sterven, be schrijft Keuler buitengewoon goed. De meesten worden door de reddingsbrigade versuft naar boven gebracht, voor anderen kwam als gezegd de redding te laat. En als na verloop van een paar weken de zieken hersteld zijn. het werk normaal hervat is. dan gebeurt, wat de scepticus voorvoeld heeft: de kloof wordt van de overbrugging ontdaan gedane beloften worden onvervuldbaar ver klaard, de sympathie slaat weer om in anta gonisme. De sfeer wordt weer als te voren. In het boek staan belangrijke, informee- rende fragmenten, vlotte pagina's als van goede journalistiek. Maar de trieste aangele genheid is niet zoo simpel als Mohr ze op den omslag teekende: een zwarte fabriek met een roode lucht erboven en dwars er door, onder blauwe lucht, een wit landhuis met rood dak. In een prospectus deelen de uitgevers mee dat Rolf Keuler een pseudoniem is van een jong Hollandsch romancier, die reeds een aan tal werken op zijn naam heeft staan, doch het ditmaal wenschelijk achtte zich een nieu wen naam aan te meten. Die wenschelijkheid kan ons verder koud laten, al zal het meer le zers zijn opgevallen dat Rolf Keuler zoowel in de zeer goede als in de minder aangename qualiteiten verwanschap toont met Maurits Dekker. Zij hebben in ieder geval eenzelfde levendigheid van schildering, eenzelfde uitge breide détailkennis van de werkzaamheden, die in het geding zijn, en daarbij eenzelfde onklassieke eenzijdigheid voor het aanvoelen van levensverhoudingen. Zij hebben wat een deel der jeugd op prijs stelt: meer intellect dan goede smaak. J. H. DE BOIS. De acht medeverdachten. Booth is op zijn vlucht neergeschoten, worden op Mudd na. tot de strop veroordeeld. De dokter wordt voor levenslang naar het Haaieneiland ver bannen. een gloeiende hel in de Caraibische zee. Zijn laatste hartstochtelijke verdediging wordt genegeerd. Zijn vrouw en kind achterlatend komt Mudd op het duivelseiland, waar hij een vroegeren negerbediende ontmoet, die hem helpt een uitbraakpoging te ondernemen. De poging heeft succes, water, haaien en kogels ten spijt en dr. Sam wordt aan boord gehe- schen van de boot waar Peggy en haar va der hem opwachten. Sergeant Rankin echter laat hem terughalen en zoo komt vooreerst van het plan Mudd in Key West voor een civiele rechtbank te krijgen en zoodoende eerlijke behandeling van de zaak te bewerk stelligen niets. Mudd's redding is het uitbreken van een cholera epidemie, die tientallen doodt en ook den arts der gevangenis aangrijpt. Mudd besluit, op een smeekbede van den commandant, hulp te bieden. Na een tijd van koortsachtig werken weet de uitgeputte dr. Mudd de epidemie tot staan te brengen. Als belooning voor zijn moed vraagt de commandant bij de autoriteiten voor hem de uiterste clementie. Als een gebroken en toch gelukkig man keert dr. Mudd in zijn gezin terug Warner Baxter speelt de hoofdrol. Gloria Stuart speelt die van zijn vrouw. Sergeant Rankin is John Carradine, terwijl de com- mandantsrol vertolkt wordt door Carly. Het voorprogramma bevat behalve een grappig voorfilmpje en de journaals, natuur lijk alle opnemingen over het vorstelijk paar. De Nederlandsche film „Rubber" in het Frans Hals Theater. In het Frans Hals Theater zal deze week de film „Rubber" worden vertoond. Over deze film. waarvoor sommige deelen in Indië werden opgenomen en de rest aan de Duivendreeht- sche kade. hebben wij ter gelegenheid van de première in Amsterdam, nu twee weken ge leden een bespreking opgenomen. Wij kunnen het daarom bij een beschrijving van het ver haal van deze film van Rutten en De Meester laten. In een der meest afgelegen rubberaanplan- tïngen, waar het bosch nog moet worden ge opend, werkt John van Laer. de assistent, van den ouderen Meesters (Jules Verstraete). (Frits van Dongen. Van Laer krijgt een brief van zijn verloof de in Holland, waarin zij schrijft zich naar Deli te hebben ingescheept om daar te trou wen en hem uit zijn eenzaamheid te verdossen. Meesters is hierover maar matig te spreken, hij is een man die zich als instinctief tegen het harde, afmattende en ruwe leven beschermt door zich geheel en al aan zijn werk te geven. Renée (Enny Meunier) komt in een" tijd, waarin onverwachte dingen gebeuren. Op de internationale markt stijgen de rubberprijzen, de productie wordt opgedreven. John en Meesters werken als paarden en Renée is da gen, weken aan de eenzaamheid overgeleverd. Cooper geeft ongetwijfeld een van zijn beste creaties uit den laatsten tijd als de schrijver, die, als reactie op zijn vrij oppervlakkig hu welijksleven, naar den bekoorlijken eenvoud van het boerenmeisje wordt gedreven en ge lijk met de eerste hoofdstukken van zijn go- schreven roman het begin maakt van een le venstragedie, die voor beiden noodlottig wordt. De inhoud van de film staat feitelijk op het tweede plan, ofschoon de gang der handeling niet van belang en spanning ontbloot is. De hoofdzaak blijft echter het psychologische karakter van het drama, dat treffend tot uiting komt, dank zij een kundige regie en een uitstekende bezetting der hoofdrollen. Onge twijfeld een rolprent, die door de „filmische" fijnproevers naar waarde zal worden geschat. Het spreekt vanzelf, dat in het bijprogram ma de vorstelijke verloving den boventoon voert. Palace geeft van de verschillende ge- „Getrouwd... en niet getrouwd" in het Luxor Theater. Haaieneiland". Het Rembrandt Theater vertoont in de ko mende week de film „De gevangene van het Haaieneiland", geregiseerd door John Ford. De rolprent behandelt de geschiedenis van dr. Samuel Mudd. die indertijd onschuldig werd veroordeeld verdacht van medeplichtig heid aan den moord op president Abraham Lincoln in 1865. De president wordt in een schouwburg te Washington vermoord door den acteur John Wilkes Booth. Deze vlucht naar de Zuide lijke Staten, waar hij des nachts door dr. Mudde zijn been. laat behandelen, op de vlucht gebroken. De achtervolgers komen den volgenden morgen in het huis van den arts, stellen, geirriteerd door de anti-Noordelijke uitlatingen door den schoonvader van den dokter, een onderzoek in, vinden een laars van Booth en arresteeren Mudd. Het gerechtshof beschouwt de zaak als een politieke kwestie in verband met de twee dracht tusschen de Zuidelijke en Noordelijke staten. r—1 'programma f RADIO MOORS N.V. KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding, Gram.platen; 10.30 Octophonikers en Gram. platen; 12.00 Cantabile-orkest en Gram.pl.; 2.00 Piano-recital; 2.20 Voordracht en Gram. platen; 3.00 Lyra-Trio; 3.45 Orgelconcert en zang; 4.30 Muzikale causerie; 5.30 Kovacs Lajos' orkest en Gram.platen; 7.15 Dansmu ziek; 8.00 Berichten ANP., 8.10 Omroepor kest en solist; 9.15 Voordracht; 9.45 Omroep orkest en solist; 11.00 Berichten A.N.P.; 11.10 AVRO-Aeolian-orkest; 11.45 Orgelspel. HILVERSUM II, 301 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. lectuur; 11.30 en 12.15 Gram.platen; 12,30 Amsterd. Salon-or kest en Gram.platen; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gram.platen; 2.45 Reportage Marana- tha-Conferentie; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Or gelconcert; 6.00 Gram.platen; 6.30 Vragen- halfuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragenhalfuur, 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.15 Chr. Gem. Zangvereen. „Hoop op Zegen" m. m. v. solisten; 9.15 „Tachtig Meter onder water", causerie; 9.45 Berichten A.N.P.; 9.50 De Hollandsche Kamermuziekvereeniging; 11.15 Gram.platen: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35 en 12.05 Gram.platen 12.20 Religieuze causerie; 12.45 BBC-Nor- thern-Ireland-orkest m.m.v. soliste; 1.35 Or gelconcert; 3.20 Gram.platen; 4.20 Viola en piano; 4.55 Gram.platen; 5.20 „Five o'clock"; 6.20 Berichten; 6.40 Landbouwcauserie; 7.00 Hobo-recital; 7.20 Dansmuziek; 8.05 „The federation of festivals", causerie; 8.20 Opera concert; 10.00 Berichten; 10.30 Ruitenlandsch overzicht; 10.50 Sport-reportage; 11.00 Ca baret-programma: 11.30 Dansmuziek. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; 11.20 Orkestcon cert; 2.50 Gram.platen; 4.20 Symphoniecon- cert; 5.50 Orkestconcert; 8.20 Duo-concert; 9.05 Trio, zang en voordracht; 11.30 Dans muziek en populair concert. KEULEN 456 M. 6.50 en 12.20 Orkestconcert; 2.35 Gevar. concert. 4.20 Gram.platen; 6 20 Omroepklein orkest; 8.30 Weekoverzicht; 9.20 Kamermu ziek; 11.20 Silezisch orkest-concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 484 M.: 12.20 Gram.platen; 12.50 Dansmu ziek; 1.30 Klem-orkest: 1.50 Gram.platen; 5.20 Omroeporkest; 6.35 Kamermuziek; 7.25 Gram.platen; 8.20 Piano-recital; 9.05 Radio- tooneel; 10.00 en 10.30 Dansmuziek; 10.50 Gram.platen. „De Gevangene van het :Aev interieur van üc woning, waarin Ki-Kusan haar plaats zal moeten inruimen voor Renée. Het voorprogramma bij deze uitstekende Nederlandsche Tobisfilm bevat behalve het binnenlandsch en buitenlandsch wereldnieuws en tal van beelden van het feit van den dag, de vorstelijke verloving, een grappige teeken film over Popeye. Wedding Night" met Gary Cooper en Anna Sten (Cinema Palace). GRETA GARBO IN „LA DAME AUX CAMéLIAS". Greta Garbo speelt in de film naar het beek van Alexandre Dumas fils „La dame aux camélias" de rol van Camille. Robert Taylor treedt er in op als Armand Duval. ZONDAG 20 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Postduiven- en voetbal nieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Postduiven- ber., gram.pl. 10.15 Limburgsch halfuurtje (toespraak, zang en piano). 10.45 VARA- Orkest. 11.15 „Van staat en maatschappij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Staf- muziek 5de R.I. 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 A'damsche Mannenzang- vereen. „Euterpe". 3.00 Omroeporkest en solist. 4.30 Gram.pl. (Om 4.45 Sportnieuws ANP). 5.05 Orgelspel. 5.30 Sportpraatje. 5.50 Sportnieuws ANP. 6.00 Lezing. 6.30 „Niet-Arische Chris tenen". causerie. 6.45 Kerkdienst. 8-00 Berich ten ANP. 8.15 Gevar. programma, mmv. so listen. koor. Omroeporkest en AVRO-Dans- orkest. 9.15 Causerie. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 9.50 Gram.pl. 10.00 Radio-Journaal. 10.15 Kovacs Lajos' orkest, en orgelspel. 11.00 Berichten A.N.P. 11.1012.00 Renovakwintet. [HILVERSUM II, 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.319 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Grpl.) 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna orgel- Onder regie van William Wyler is naar Florence Mo'.nar's blijspel een alleraardigste luchtige film gemaakt, waarvan de Engel- sche titel „The good Fairy" ide goede fee) charmanter is dan de Hollandsche getrouwd en niet getrouwd Margaret Sullavan speelt de rol van de goede fee. Herhert Marshall die van be gunstigde en Frank Morgan is de Sint Nicolaas, die zijn goe de gaven in opzet met andere bedoelingen wegschonk. De film begint in een wees huis voor meisjes, waar we de weesjes heel bedrijvig bezig zien met allerlei huis houdelijke werkjes. Louise (Margaret Sul lavan) vertelt onder het werk aan de kleintjes een sprook je van een prins en Herbert Marshall zon- een prinses en na der het baardje uit detuurlijk een booze fee. film „Getrouwden die op een bezem- niet getrouwd." steel rondrijdt. Ze Is zoo in haar verhaal en ze stelt het zoo natuurgetrouw voor. dat ze inderdaad een bezem neemt en doet of ze door de lucht rijdt. Natuurlijk ko men daar ongelukken van en dat juist als de directrice met den directeur van een bios cooptheater. die een ouvreuse zoekt, binnen komt Louise, de klein acrobaat, zooals hij haar noemt, lijkt hem zeer geschikt en wordt aangenomen. De weeshuismeisjes zijn onder leiding der directrice in alle onschuld opgevoed, Louise doet haar opvoeding alle eer aan, ze is ar geloos en onwetend als een baby en houdt vast aan een der leefregel^1 van het wees huis, eiken dag één goe-" daad te doen. Als ouvreuse van een e.jot theater komt ze al dadelijk in moeilijkheden, waar ze in het veilige weeshuis het bestaan nooit van geweten heeft. Haar groote onschuld en ook haar onbevangenheid zijn haar schutsenge len. Aan het eind van lil! wi' \mm den tweeden dag is kunnen doen ep ze pe'en de moeilijkhe- P? den zic'h hemelhoog agS, wm op het wordt steeds BSL Ingewikkelder voor de m-edespelenden in het gebeuren, ze be- Kp|||w|L grijpen er langza- merhand niets meer van. behalve Louise Margaret Sullavan. die de heksenketel heeft ontketend. Snikkend en huilend en diep ongelukkig vertelt ze aan het slot. hoe de heele geschie denis begonnen is en zich ontwikkeld heeft. I-Iet kleine domme weesmeisje heeft wel wat van een intrigante, al is het dan een sehat- tigen, die elke man graag alles zal verge ven. in zich. De drie mannen, die meege speeld hebben doen dan ook aldus en een van de drie is de gelukkige, die haar zijn bruid mag noemen. i Margaret Suila van is een Louise om te stelen. Hubert Harshaïl en Frank Morgan geven ook een uitstekende vertolking van hun rol. Een grappige film. getiteld Parijs in New- York en het Fox Movietone vormen het bii- programma. Rembrandt Theater: Haar zenuwgestel kan daar niet tegen en om haar afleiding te geven bezoekt John met haar de soos, waar zij Ravinsky (Spanelly) ontmoe ten, die onder den invloed van haar charme komt. Het leven in de wildernis begint Renée steeds meer te drukken en zij gaat voor eeni- gen tijd de bergen in. In Brastagi komt Ra vinsky haar opzoeken juist wanneer zij John verwacht, die echter door bijzondere orders op zijn post moet blijven. Den volgenden dag vlucht Renée terug naar John. De plotslinege dood van een vriend, het- snelle begin van de baisse, de waanzinnige feesten op de soos en de dood van Ravinsky, die door een amoklooper wordt vermoord brengen Renée over he>t crisispunt en het jonge paar nen nieuw leven Anna Sten en Gary Cooper in King VidoFs film „The wedding night", die in Cinema Palace wordt vertoond. beurtenissen der laatste dagen 'n reportage.die er wezen mag. Het défilé voor 't koninklijk paleis, de rijtoer door de residentie, de spon tane hulde op straat en niet te vergeten de grootsche betooging van Donderdag in het Amsterdamsche Stadion, dat alles beleeft men in een reeks fraaie filmverslagen, die wel zeer duidelijk het geweldige enthousiasme van het Nederlandsche volk voor de heugelij ke gebeurtenis in het Koninklijk Huis weer geven. Ook de biografie van de prinses is er nog, terwijl eveneens de opening van de Sta ten Generaal in het nieuws is opgenomen. Van het buitenlandsche journaal noemen we de reportage van het Spaansehe oorlogs front, waarbij een opname is van de beschie ting van het Alcazar, dat zeven weken lang door aanhangers der opstandelingen werd verdedigd en thans een tragisch einde heeft gevonden. Verder bevat het voorprogramma o.a. nog een gekleurd teekenfilmpje. spel. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 Literaire causerie). 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Sym- phonie-orkest, en Gram.pl. 4-.15 Gram.pl. 4.25 Voor de zieken. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (Gr.pl.) 5.50 Ned. Herv, Kerkd, Hierna gewijde muziek (Gr.pl.) 7.45 Sportnieuws. 7.50 Middenstandscauserie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO-Orkest. 9.10 Gram. pl. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 9 50 KRO- Troubadours. 10.30 Berichten ANP. 10,35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.00—11.30 Esperanto- lezing. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het Harton Collierie Orkest, mmv. so list. 1.50 Mandolineconcert. 2.20 Het BBC- Midland-orkest. 3.20 Het Crook-kwintet. 4.05 Gram.pl. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Religieuze causerie. 5.30 Het Stratton Strijkkwartet, mmv. solisten. 6.50 Historische causerie. 7.05 BBC-Orkest, mmv. soliste. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.20 Pianorecital. 9.50 BBC-Theaterorkest, mmv. soliste. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3.05 Nat. Orkest. 5.50 Goldy-orkest. 9.05 Gram.pl. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 9-50 Radiotooneel. 11.3512.35 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 10.20 Gram.pl. 12.20 Hans Bund's orkest, en pianotrio. 2.20 Omroepkwin- tet. 4.20 Gevar. concert. (Omroepkleinorkest en solisten)6.50 Viool en piano. 8.35 Omroep orkest, -koor en solisten. 10.5012.20 Dans muziek. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gram.pl. 10.25 A. Felleman's orkest. 11.25 Gram.pl. 12.20 Kleinorkest. 1.302.20 Orgelconcert. 2.35 Salonorkest. 3.20 Kamer muziek. 4.20 Hot-jazz. 5.05 J. Schnyder's or kest. 6 05 Gram.pl. 6.20 Vioolrecital. 6.50 Gram.pl. 7.20 Salonorkest. 8.20 Symphonie- concert. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 9.50 Omroepkleinorkest. 10-30 Dansmuziek. 11.20 12.20 Gram.pl. Dr. Mudd's wanhopige verdedigingsrede helpt hem niet. (Warner Baxter in „De gevan gene van het Haaien eiland") In King Vidor's knappe film „Huwelijks- nacht" waardeert men in de eerste plaats de psychologische waarden. Het is een fatalisti sche gebeurtenis deze tragedie van het Pool- sche boerenmeisje Dora Nowak; een levens roman van zuiver zielkundige problemen en emoties en daarom een gegeven, dat èn aan regisseur èn aan de vertolkers niet geringe eischen stelt-. Hoe moeilijk deze opgaaf ook was, zij is door King Vidor en de drie hoofd figuren Anna Sten. Helen Vinson en Gary- Cooper voortreffelijk ten uitvoer gebracht. Want ze hebben ..Huwelijksnacht" gemaakt tot een aaneenschakeling van ontroerende tafereelen. waarin vooral het sterk-gepassio- neerde spel van Anna Sten tot zijn volle recht komt. De naam van deze ras-artiste komt zelden op het filmprogramma voor en daarom blijft haar verschijning alleen al een kunst zinnige attractie op zichzelf. Ook hier wordt- men weer getroffen door de prachtige be^ heersching, zooals die in haar samenspel met Gary Cooper tot uiting komt. Een enkel ge baar, een oogopslag soms, is voor de expressie van haar gemoedstoestand al voldoende. Gary

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14