Een uitvinding. BERICHT De Bedrijfstelling te Haarlem. Hei Beimtf&ijkste 54e Jaargang No. 16332 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 19 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOAl en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS CO STEK MAATSCHAPPIJ VOOK COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post f3.55,vlosse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72'/4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 O Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1-5 regels f 1.75, elke regel meer J 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150-, Elke andere vinger 50.-, Aim-of een reu "f Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 September. De Assemblee. Maandag komt de jaarlijksche algemeene vergadering van den Volkenbond weer in de gebruikelijke September-zitting te Genève bijeen. De Volkenbondsraad heeft al verga derd en de plannen tot hervorming van den Bond naar de Assemblee verwezen. Tot een herziening van het Pact, het statuut van den Bond, zullen die zeker niet leiden en maar goed ook, want het baat niets of men de eischên, die men zich voorhoudt om inter nationale anarchie in internationale samen werking te doen verkeeren, lager gaat stel len. In de bestrijding van de slavernij, die deels uit de wereld verdwenen is, in de be strijding van epidemische ziekten die ook voor een groot deel verdwenen zijn, in het algemeen in iederen grooten strijd tot ver betering van het lot der menschheid heeft men ook nimmer zijn eischen lager gesteld. Tenslotte is en blijft „vrede door recht" de beste leuze om tegen den oorlog te voeren en de zeventien jaar. verloopen sinds de op richting van den Volkenbond hebben geen beter rechts-program doen ontdekken dan in het Pact is neergelegd. Dat de uitvoering van dit program tot dusver zoo teleurgesteld heeft bewijst niet dat het program slecht is. Vel is het voor ons menschelijk gevoel van eigenwaarde wel zeer bitter geweest te er varen, dat de wereld ten opzichte van inter nationale rechtsverhoudingen nog zóo onrijp is, dat er zulk een enorme kloof bestaat tus- schen de normale rechtsbegrippen die wij binnen de grenzen van ons eigen staatsver band aanvaarden en de verhoudingen tus- schen de staten onderling, die behoudens uitzonderingen nog steeds op „het recht van den sterkste'', dus op macht en geweld, dus op onrecht, gebaseerd blijken te zijn. De verontwaardiging over en minachting je gens het optreden van den Volkenbond kan men zeer wel verklaren door dit gekwetste ge voel van eigenwaarde. De eerste poging van de wereld om zich internationaal te organiseeren, het experiment Volkenbond, heeft talloozen voor het eerst de verschrikkelijke wanverhou dingen, die internationaal altijd bestaan heb ben en die door den groei der moderne tech niek steeds doodelijker gevaren hebben ont ketend, doen zien. De Engelschman zou den Volkenbond op dezen grond betitelen als „an eye-opener". Want vóór er een Volkenbond was hebben zoovelen die ik bedoel, en die nu zoo toornig en hoonend over het nieuwe instituut spreken zich van de internationale verhoudingen al heel weinig aangetrokken en er vrijwel niet over nagedacht. Men heeft den oorlog be schouwd als een natuurramp, als iets dat wel eens over ons kon losbarsten maar dat met eenig geluk in eigen levenstijd wel zou uitblijven. Heel weinigen dachten er ooit ern stig aan, dat dit noodlot ooit te bestrijden zou zijn. Zoo sprak men een eeuw tevoren ook nog over de pest en de cholera. Het wa ren bezoekingen, waartegen nu eenmaal niets te beginnen was. En degenen die den strijd tegen deze bezoekingen aanvaardden, werden gehoond en uitgelachen. Het eingelijke verwijt tegen den Volken bond verschilt alleen in zooverre hiervan, dat de vele falende pogingen in naam dezer, instelling bovendien zoo'n verschikkelijke blaam op de menschelijke zwakheden werpen. In West Europa meende men toch dat het Recht (met een groote R) al zoo geweldig ver gevorderd was! Nietwaar? En nu is in de laat ste zeventien jaar zoo voortdurend gebleken dat het alleen onder bepaalde omstandig heden en ten aanzien van het individu zoo ver is, maar dat voor de volkmassa's, die in nationale eenheid verbonden zijn, internatio naal eigenlijk nog heelemaal geen recht be staat. Alleen maar anarchie en willekeur, be houdens de weinigen gevallen waarin de conjunctuur gunstig is voor een rechtmatige beslissing. Dit is bitter en moeilijk te verwerken, het heeft een vage illusie, die zoovelen omtrent menschelijk recht koesterden, voorgoed doen verdwijnen, maar het baat niets om te jam meren „Die Volkenbond moet weg", want „Die Volkenbond", juist omdat hij een nieuw ont- .waakt inzicht vertegenwoordigt, gaat nooit meer weg. Men kan het woord door een ander vervangen, men kan de organisatie uitbrei den of verzwakken, maar het begrip, het besef, de Waarheidblijven. Er is niet meer aan te ontkomen. De vage illusie van vroeger, met het fatalistische afwachten van vroeger en de plezierige Onwetendheid omtrent het gruwelijke onrecht dat tusschen de volken heerscht, keert nimmer weer. Wij zullen moe ten blijven vechten tegen dat onrecht. De taak is ons eenmaal opgelegd. Het is het grootste Monument voor de Dooden, na 19141918 op gericht. En we zien het allen dagelijks. het blijft, al gooit men er zielig met steentjes jiaar.... R. P (In Engeland zijn proeven geno men met een uitvinding, in den vorm van intrekbare vinnen, waardoor schepen zoo vast lig gen, dat voor iedereen, ook bij onstuimig weer, het varen aange naam wordt, omdat het schip niet meer rolt.) Wanneer ik lees, dat iets is uitgevonden, Tegen het kwaad van schepen aan den rol, Dan, dat verklaar ik gaarne onomwonden, Schiet mijn gemoed van appreciatie vol. Komt er een tijd, dat ieder op de baren, Ook als de golven over 't voordek slaan. Zijn zoete rust en welzijn kan bewaren, Alsof hij veilig op den wal zou staan? Dat niemand in zijn kooi meer ligt te wenschen, Dat snel de dood een eind aan 't lijden maakt? Dan is voorwaar voor zee-onvaste menschen, Een nieuw verschiet van levensvreugd ontwaakt. Het kan natuurlijk u en mij niet schelen, Zelfs in een storm zijn wij en de kaptein, De eenig opgewekten naast de velen. Die door de zeeziekte verslagen zijn. Dat neemt niet weg, niet waar, dat wij waardeeren, Wanneer er iets voor andren wordt gedaan, Waardoor die stakkers als zij het begeeren, Voor hun plezier aan 't varen kunnen gaan. De baren zullen niemand zorg meer baren, Dan is het uit met offers aan den visch, En ieder kan zonder gevaren varen, Ik vind, dat dit een prachtuitvinding is. P. GASUS. Breng ZON in Uw woning Met KROON - BEHANGSELS. Alléén: GR. HOUTSTRAAT 179 - Telef. 14269 (Adv. Ingez. Med.) De eenige afstammeling van Columbus geëxecuteerd. Ondanks de verzoeken van Argentinië en Chili. BUENOS AIRES, 19 September (Reuter) Op de kanselarijen van Argentinië en Chili is bericht ontvangen, dat de hertog van Veragua te Madrid is terechtgesteld. Beide regeeringen hadden gevraagd den. hertog, den eenigen afstammeling van Christoffel Columbus niet te willen terecht stellen. Zij hebben een protest naar Madrid ge zonden. Tot steun aan de H. O. V. Comité van Actie heeft een kerkconcert georganiseerd. Het comité van actie tot steun aan de H. O. V. heeft op Maandag 5 October een kerk concert georganiseerd ten bate van de H. O. V. Belangelooze medewerking is toegezegd door de Haarlemsche Motet- en Madrigaal- vereeniging, welke een zeer belangrijk nieuw programma ten gehoore zal brengen. De vermaarde violist Ria Schmitz—Gohr reeds bekend door haar succesvol optreden met de H. O. V., waarbij zij op één avond drie viool-concerten vertolkte, heeft eveneens haar medewerking toegezegd. Jaarvergadering van den Alg. Militairen Pensioenbond. Rede van den heer B. F. Brandwijk. Hedenmorgen om elf uur werd in hotel ,Iiion d'Or" de jaarvergadering van den Al- gemeenen Militairen Pensioenbond geopend onder voorzitterschap van den heer D. F. Brandwijk. Na een woord van welkom tot de aanwezi gen, in het hijzonder de samenwerkende ver- eenigingen stelde de voorzitter de vergadering voor twee telegrammen te verzenden. De tekst, der telegrammen was: „Aan Hare Majesteit de Koningin, De Algem. Militaire Pensioenbond, in ver gadering bijeen in hotel Lion d'Or te Haar lem, betuigt Uwe Majesteit eerbiedig hulde en trouw." Het tweede telegram gericht aan Prinses Juliana luidt: ..De Alg. Militaire Pensioenbond, in verga dering bijeen in hotel Lion d'Or te Haarlem, zendt uwe Kon. Hoogheid en den Prins op rechte gelukwenschen." Na de behandeling van eenige huishoudelij ke zaken hield de voorzitter zijn openingsrede. Spr. wees op de ernstige beroering in Europa, waardoor de wereld en ons land onder een groote spanning zijn komen te staan. Steeds meer wordt gestreefd naar de ves tiging en de ontplooiing van macht en steeds minder wordt op het Recht gelet. De nieuws berichten spreken nog slechts over parades en militaire uitbreidingen doch over Recht wordt niet meer gesproken. De vraag, aldus spr., is of Nederland zich te midden van die beroering zal kunnen handhaven. Men zoekt het hier en elders in de versteviging van de overheidsmacht, doch de vraag die zich aan ons cpdringt is of de regeering zich ten volle bewust is van den invloed dien 't steeds toe nemend vertoon van macht ook hier te lande heeft. Is de regeering zich ten volle bewust van de waarde die aan het eenheidsbesef van ons land nog kan worden gehecht. Gelijk steeds in moeilijke tijden kiest men partij en zoekt een uitweg in verdeeldheid. Tegenover deze moei lijkheden stelt de regeering haar macht doch de vraag komt bij ons op 'Of zij hierbij niet te ver saai. En of het recht in ons land niet heeft moeten plaats maken voor de macht. „Ik vól nu afstappen van de pensioenkwes tie. Want al heb ik dit woord nog niet ge noemd. gij allen weet dat deze pensioenkwestie onrecht is dat uit de macht der regeering voortvloeit, doch dat, bedreven uit naam der overheid, het gezag dier overheid, ondermijnt. De pensioenen beneden de ƒ4000 worden ge kort, doch die boven de 4000 blijven intact. Immers, zoo zegt de regeering, men wil geen verkregen rechten aantasten. Wij spreken met bitterheid en daartoe hebben wij het recht. Wij hebben niet verdiend, dat uitge weken buitenlanders beter behandeld worden dan onze oud-medestrijders of hun weduwen. Ter gelegenheid van de verloving van Prin ses Juliana werd aan alle werkloozen een uit- keering gedaan, doch aan de veelal zoo karig gepensionneerden heeft men geen oogenblik gedacht." (De vergadering duurt voort.) CRISISBERICHTGEVING. Berichten over de crisis zijn in den regel somber van toon. Daarom doet het goed ook eens een vroolijk crisisgeluid te laten hooren. Misschien is het beter, te zeggen: een ondanks-crisis bericht. Haarlem's Dagblad bevat elke maand meer advertenties van Vraag en Aanbod (Groen tjes) dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Stijging ondanks de crisis dus. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Na een beleg van zeven weken hebben de Spaansehe regeeringstroepen het be roemde bouwwerk van Toledo, het Alvazir, dateerende uit de dertiende eeuw, in de lucht laten vliegen. Hoezeer het gebouw reeds onder de onafgebroken beschie ting geleden had, toont ons deze recente foto van de brandende burcht. Hoe die geschiedt en welke beteekenis zij heeft. Maandag. 21 September 1936. zullen de werkzaamheden voor de bedrijfstelling Haar lem 1936 beginnen. Weinigen weten, hoeveel voorbereidend werk verricht moest worden, hoeveel besprekingen gehouden zijn en hoe veel moeilijkheden uit den weg geruimd moesten worden. Gelukkig is algeheele over eenstemming bereikt tusschen de afgevaar digden der gemeente Haarlem, der Kamer van Koophandel en Fabrieken en der Mid denstandscentrale met betrekking tot opzet en uitvoering van dit omvangrijke werk. En wat beoogt men nu, wat gaat er ge beuren? De bedrijfstelling zorgt voor de re gistratie aller Haarlemsche bedrijven, even als zij de in 1930 van rijkswege gehouden bedrijfstelling geschiedde, doch bijzonderhe den zullen in eerste instantie alleen verza meld worden omtrent den detail-handel (het winkelbedrijf), de ambachten en de klein-industrie. Deze beperking is een ge volg van het ontstaan der te houden telling. Immers, het bekende voorst-el-v. Dam tot „ordening" van het Haarlemsche winkelbe drijf, via gemeentelijke regelingen en het daarna ingediende ontwerp-rijkswet betr. de vestiging enz., brachten Burgemeester en Wethouders van Haarlem er toe een winkel telling voor te bereiden, die ten slotte een bedrijfs-telling zal worden, maar waarbij aan het winkelbedrijf extra aandacht wordt ge schonken, evenals aan de ambachten en de klein-industrie. De te verrichten arbeid bestaat aanvan kelijk uit het verzamelen van een reeks be- drijfs-gegevens en het vastleggen dezer ge gevens in een kaartregister, waarna een rap port zal worden samengesteld. De telling op zich zelf en het vaststellen van het resul taat is de vorming eener bedrijfs-kartotheek. Deze zal t.z.t. aan de Kamer van Koophan del en Fabrieken overgaan, teneinde, op ver zoek en in samenwerking met verschillende bedrijfsgroepen, spciale onderzoekingen te kunnen instellen. De basis voor het onderzoek wordt ge vormd door een kaart, die evenwel niet huis aan huis bezorgd wordt, doch die aan een tiental enqueteurs zullen worden gegeven, die huis aan huis de gewenschte bijzonderheden of direct opnemen, of vragen. Daarmede is afgeweken van het in 1930 gevolgde systeem, waarbij aan de inwonei\s zelf werd overgela ten de kaarten in te vullen. De stad Haarlem is In een tiental distric ten ingedeeld. De telkaart maakt een scherp onderscheid tusschen verkoopplaatsen, waar mede bedoeld zijn winkels in den meest uit- gebreiden zin van het woord en tusschen ambachten en klein-industrieën en als laat ste groep de „overige" ondernemingen, waar onder dan gerangschikt zijn de groot-in dustrieën, groot-handelaren, banken enz. Van de laatste groep wordt op de telkaart slechts vermeld de naam en de soort der on derneming. Volledigheidshalve zij nog opge merkt, dat buiten de telling vallen alle over heidsbedrijven en de z.g. vrije beroepen. Onder de algemeene gegevens, welke ver zameld worden, behooren: naam en soort der onderneming, naam van den eigenaar en aard van den rechtsvorm van het bedrijf. Is de winkel in een speciaal winkelpand, in een pakhuis, in een kelder of in een gesloten huis gevestigd? Hoe groot is de verkoop plaats, waarover u kunt beschikken? Welke hoofd- en welke neven-artikelen verkoopt u? Bij de ambachten resp. klein-industrieën wordt nog in het bijzonder gevraagd naar den aard der branche. Voorts wordt op de telkaart gevraagd: sedert wanneer ls uw zaak onder de tegenwooi'dige leiding op dit adres gevestigd, terwijl men ook zal nagaan of betrokkene al dan niet lid ls eener vak- of standsorganisatie. Bedenkt men voorts, dat ook een onderzoek ingesteld zal worden naar de neven-beroepen, welke worden uit geoefend en naar het aantal personen in de bedrijven werkzaam, dan is met deze opsom ming de belangrijkheid van het onderzoek voldoende aangetoond. Toch is het noodza kelijk, dat allerwegen medewerking bij dit onderzoek wordt verleend en dat op vlotte wijze de gegevens verzameld kunnen wor den. Want men dient wel te bedenken, dat men een moment-opname wil maken, waar door juist zoo min mogelijk fouten worden gemaakt. Lastig vallen behoort natuurlijk vermeden te worden, het bedrijfsleven kent al lasten genoeg. Over de resultaten van het onderzoek is natuurlijk nog niets te zeggen. Het ligt in het voornemen na het tellen zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot het samenstellen van het rapport., waarbij de leiders een bedriifs- gewijze samenvatting zullen samenstellen. Dit omvangrijke werk zal uit den aard dei- zaak eenigen tijd in beslag nemen. Zoo mo gelijk zal men moeten komen tot het formu leeren van een aantal conclusies, terwijl de mogelijkheid natuurlijk niet uitgesloten is, dat men vergelijkingen kan maken met de resultaten elders verkregen. Daarbij worde gedacht aan soortgelijke onderzoekingen, welke in Hilversum en 's-Gravenhage hebben plaats gehad. Groote voorzichtigheid is daar bij geboden, omdat de invloed van tal van bijzondere factoren niet uitgeschakeld mag worden. Zoo zal dus in de komende weken een zeer omvanerijk werk ter hand genomen worden, hetwelk een basis vormt voor het verzamelen van veel materiaal, hetwelk een inzicht zal kunnen geven van den bedrijfs- toestand in onze gemeente Het is zeker te hopen, dat bij dien arbeici "erekend ma- worden op de noodige medewerking. MOLLERUS. Het woord is aan.... Wijnaendts Francken: Groote karakters worden door leed gestaald, zwakke gaan er door te gronde. Steunt Labour het Britsche bewapeningsprogram? LONDEN, 19 September (D.N.B.-A.N.P.) Het verluidt, dat zich in de gisteren ge houden bijeenkomst der Labour-leiders een aanzienlijke meerderheid heeft uitgesproken voor steunverleening aan het bewapenings program der regeering. De „Daily Telegraph" meldt, dat er ter con ferentie op is gewezen, dat het een machtige versterking voor fascistische regeeringen zou zijn. indien de Engelsche arbeiderspartij van Engeland in den weg zou staan. Japanner te Hankau vermoord Japansclie vlootautoriteiten beraadslagen. TOKIO. 19 September (Reuter-A.N.P.) Vol gens een bericht uit Japansche bron te Han kau is een beambte van de Japansche con sulaire politie vanochtend door revolver schoten gedood. Het Japansche persagentschap Domei meldt dat de Japansche vlootautoriteiten bijeen zijn gekomen om te overwegen, wat hun thans te doen staat. Een kolonel van het leger in Korea, die op weg was naar Peking, werd in den trein aangevallen en beroofd. Hij kon zich slechts door de vlucht redden. Hebt U zich al aangemeld voor de gymnastiek lessen van JULES KAMMEIJER. Aparte clubs voor dames, heeren en kinderen. Ook spec, middagclub voor gehuwde dames. Prettig, besch. milieu. Mooie zalen. Piano begeleiding. CRAYENESTERSINGEL 2, hoek Lanckliorstlaan, HEEMSTEDE TELEFOON 29380. (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie Haarlem. Vier stations plus Haarlem's nieuwtjes Vijf en dus geen drie stations. Luister niet naar hen die liegen. 't Klinkt verwaand, maar hoor naar ons. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog in Spanje: De tragedie aan het Alcazar. pag. 4 Bij een scheepsramp op de Nij! zijn 50 per sonen om het leven gekomen. pag. 4 De orkaan langs de Amerikaansclie kust zou een geheel eiland weggevaagd hebben. pag. 4 Eden zal Blum te Parijs ontmoeten. pag. 4 De regeering is bij de steunmaatregelen voor de land- en tuinbouw tot het consequent doorgevoerde oogstbeginsel teruggekeerd. pag. 3 f 500.000 voor extra winterhulp aan werk loozen. pag. 3 v. O.; Tweede Internationale „Focus"-Foto- salon te Amsterdam. pag. 2 Gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem en omgeving. pag. 2 Tini Wagner verbetert twee Nederlandsehe records. pag 6 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.; De Assemblée. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De bedrijfstelling te Haarlem. Dag 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Volkenbond en het voedingsvraagstuk. pag. 4 Financïeele kroniek: De schaduw der ko mende presidentsverkiezing. pag. 9 Dr. D. M. Hoogeveen: Notities van een Griek- sche veis. Dag. 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Montreal—Otta waCalgary. pag. 7 Van onzen Londensclien correspondent. De „Dutch Church" hersteld. pag 14 K. de Jong: Kerkconcert. pag 14 J. li. de Bois: Litteraire kantteekeningen. oag 8 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 5 P. v. d. Hem: Na de millioenennota. pag. 3 II. D. Vertelling: Overcompleet. pag. a De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1