k\£ r s koffie NA DE MILLIOENENNOTA ZATERDAG 19 SEPTEMBER 193S IISSKEE MrS D'A'GBE'AÜ 3 Maatregelen van den landbouw gehandhaafd. Tot het consequent doorgevoerde oogstbeginsel teruggekeerd. Tekort groenten- en fruitcentrale op 12 millioen geraamd. De begrooting van het Landbouw-crisis- fonds voor 1937 bedraagt 181.059.700 voor den gewonen dienst en 19.550.000 voor den kapitaaldienst. In den algemeenen opzet der begrooting is ten aanzien van die voor 1936 een niet onbe langrijke wijziging gekomen. Voor 1936 toch was voor eenige artikelen geraamd het bedrag hetwelk in dat kalenderjaar voor steun zou worden uitgegeven, ongeacht het oogstjaar, waarop de steun betrekking had. Aangezien de steungelden voor een bepaalden oogst ech ter veelal ook nog in het kalenderjaar, vol gend op dat, waarin het product geoogst wordt of grootendeels gegroeid is, worden uitge keerd, had dit stelsel ten gevolge, dat het deel der steunbetalingen welke na 31 December plaats vonden, ten laste van de begrooting van het volgend jaar moest worden gebracht. Ingevolge gedane toezegging is bij het on derhavige ontwerp wederom geheel tot het consequent doorgevoerde oogstbeginsel terug gekeerd. Alle steunuitkeeringen, welke betrek king hebben op producten, die gerekend kun nen worden, tot den oogst 1937 te behooren, zijn thans volledig in de raming opgenomen. Zooals uit de ontwerp-begrooting blijkt, neemt de minister het standpunt in, dat een steunverleening aan den Land- en Tuinbouw, van een omvang als in dit ontwerp tot uiting komt, niet gemist kan worden. Hij grondt deze meening op het feit, dat de prijzen der land bouwproducten nog immer op een dusdanig laag niveau liggen, dat, hoezeer het streven van de beoefenaren van den Land- en Tuin bouw ook op verlaging van de bedrijfsuitgaven gericht is, van een loonende productie geen sprake kan zijn. Hieruit vloeit voort, dat de maatregelen, getroffen tot steun aan den landbouw, welke geen ander oogmerk hebber», dan om op de voor de producenten catastro- phale prijsdaling der landbouwproducten een correctie aan te brengen, teneinde het land bouwbedrijf in stand te houden, nog niet be ëindigd kunnen worden. Hoewel op dit oogenlblik moeilijk te voorspellen is. hoe de toestand van den tuinbouw zal zijn in 1937, mag nog niet worden aangenomen, dat het jaar 1937 gunstiger zal zijn dan de voorafgaande jaren. De perspectieven voor den export zijn nog steeds ongunstig en ondanks de scherpe teeltbeperking., die in het jaar 19341935 is toegepast, kan de totale productie niet geheel in eigen land worden geplaatst. De veilingomzet 1935 bedroeg f 57.000.000, derhalve f 4.000.000 meer dan in 1934. Dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat de' factoren die in 1934 den aanvoer be ïnvloedden, en een achteruitgang in de totale hoveelheden ten gevolge hadden, in 1935 over het algemeen minder sterk hebben ge werkt. Het tekort van 1935 werd tot de opnieuw vastgestelde richtprijzen geheel aangevuld, terwijl voorts aan de door misoogst getroffen tuinders een extra steun werd uitgekeerd. Het ligt in de bedoeling, de steunuitkeering aan de verbouwers van fruit en warmoezerij- gewassen zooveel mogelijk te doen geschieden aan de producten van goede kwaliteitt, waarvoor de controle op het product zal worden uitgebreid. Het ligt voorts in de bedoeling, indien dit bij een of meer producten mogelijk zou zijn, de gedachte „steun naar kwaliteit" nog scher per tot uitdrukking te doen komen. Een en ander geeft aanleiding, voor de groenten en fruitcentrale het te kort voor 1937, op het oogenblik niet lager te ramen dan voor 1936 en de steunverleeningen te begrooten op hetzelfde bedrag, n.l. f 12.000.000. De prijsregeling voor vroege aardappelen heeft in 19341935 goed voldaan, zoodat ook voor 1937 een dergelijk plan in overweging wordt genomen. iSloopen van oude visscherschepen. De maatregelen ten behoeve van de zee- visscherij zullen tot strekking hebben, het bedrijf op een loonende basis te brengen. Onder meer wordt overwogen den reeds voof- 1936 genomen maatregel tot het sloopen van oude opgelegde en niet meer rendabel te ma ken schepen, door in een deel van het ver schil tusschen den vraagprijs en de sloop- waarde tegemoet te komen, te handhaven. Daarnaast zal getracht worden, te geraken tot een meer regelmatigen aanvoer en tot verruiming van den afzet, meer in het bij zonder ook op de binnenlandsche markt. Voorts is in bewerking een plan voor be drijfssteun aan de kleine kustvisscherijOm trent den omvang daarvan kan thans nog geen overzicht worden gegeven. Teneinde den marktprijs van haring te steunen, zullen er maatregelen ge nomen worden, om een gedeelte van de tijdens de vangstperiode aan te voeren pekel- en steurharing tot een bedrag van f 500.000 uit de mark te nemen. De mogelijkheid bestaat ech ter, dat de resultaten van dezen maat regel niet voldoende zullen zijn en regelingen van anderen aard, waar onder den export betreffende, geno men zullen moeten worden. Voor de oestercultuur is een regeling ge troffen, waarbij de toestand in het bedrijf van nabij wordt gevolgd, zoodat, indien noodig terstond kan worden ingegrepen. Het Centraal Verkoopkantoor van Mosse len heeft beantwoord aan de verwachting, dat het een einde zou maken aan een onder linge concurrentie, welke velen noodlottig dreigde te worden. Ten einde verbetering te brengen in den toestand van de consumptie-garnalenvis- scherij, wordt onder meer de instelling van een centraal verkoopkantoor óverwogen, het- welk o.a. den export zal trachten te bevor deren. Jen einde een sterke prijsdaling van de wadden-zeeharing te voorkomen, zullen er wederom maatregelen genomen worden, om den overmatigen aanvoer op te nemen en te laten verwerken tot vischmeel. Het ligt in het voornemen, het bedrag, hetwelk als heffing op den uitvoer van eieren wordt ontvangen, aan de pluimveehouderij ten goede te doen komen. Het bedrag hetwelk door middel van de heffing bij den invoer van koffie zal wor den ontvangen, wordt geheel voor steunuit keering aan de koffie cultuur in Neder- landsch-Indië ter beschikking gesteld. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f 17.792.300. bestaande uit 'n nadeelig slot van den gewonen dienst van f 993.300 en een nadeelig slot van den kapitaaldienst van f 16.799.000. Het mes zit te Oss nog erg los. Arbeider bij vechtpartij vrij ernstig gewond. Vrijdagmorgen ontstond in het Stadspark achter het gemeentehuis te Oss twist tusschen eenige arbeiders over de achterstallige huur, welke de arbeider S. nog aan den arbeider B. schuldig was. De twist liep weldra zoo hoog, dat S. een mes trok en daarmede B. eenige vrij ernstige steken aan den hals en arm toe bracht. De gemeentepolitie, die direct ter plaatse verscheen arresteerde S., terwijl B. naar zijn huis werd vervoerd. Het mes is later, op aan- wijzing van S. in een struik in het park ge vonden De verwondingen van B. zijn, hoewel ernstig niet levensgevaarlijk. Er zit beweging in de „Sirenes" Het schip zal binnen afzienbaren tijd vlot komen. Hoewel het water niet zeer hoog kwam is het Vrijdag gelukt de „Sirenes" met den ach tersteven zes meter zeewaarts te sleepen. In zijn geheel is het schip één meter naar het Zuiden getrokken. Waar er zooveel werking in het schip zat Vrijdag, verwacht men be slist het weldra vlot te hebben, vooral wan neer het weer iets ruwer wordt, waarop wel kans schijnt te bestaan. „Nertboon" 32 ets. per H pond iels bijzonder fijne! I9IMIM1 |QR.nUUIc>lR-loy ItL.lUlOOI Adv. Ingez. Med.) Aanrijding met doodelijken afloop. Vrijdagmiddag is op den Noordersingel te Leeuwarden, vlak tegenover het Diaconessen- huis, de 11-jarige Thijs Veenstra met zijn fiets tegen een vrachtauto opgereden en onder het voertuig geraakt. Hij werd gewond en bewusteloos opgenomen. In het ziekenhuis is hij zonder bij kennis te zijn gekomen, eenigen tijd later overleden. Omtrent de toedracht van het ongeluk kan nog worden gemeld, dat de jongen rechts van den weg reed, toen hij door de zeswielige vrachtauto werd ingehaald. Op het moment, dat de wagen naast hem was, stootte het voor wiel van de fiets tegen een kleine verhooging van den asphaltweg, tengevolge waarvan de jongen met zijn fiets begon te slingeren en met de vrachtauto in aanraking kwam. waar na hij onder den wagen viel. BROEDERSCHAP VAN GEDIPLOMEERDE MAKELAARS. De Nederlandsche broederschap van gedi plomeerde makelaars, gevestigd te Utrecht, hield dezer dagen haar algemeene ledenver gadering in Den Haag, zulks onder groote belangstelling van de zijde der leden. De aftredende hoofdbestuursleden, de hee- ren Hendrik van Essen te Amsterdam en C. J. van Zeil te Rijswijk (Z.H.) werden als zoo danig herkozen, terwijl door de vergadering uit het zittend bestuur de heer Van Essen voornoemd als voorzitter der organisatie werd aangewezen. In principe werd besloten over te gaan tot uitgifte van een eigen bondsorgaan. Het automobielnummer van prins Bernhard. De plotseling populair geworden kleine, grijze auto van prins Bernhard, de two-seater, waarmee het jongverloofde vorstelijke paar zoo huiselijk ongedwongen en zoo gewoon, dat het ieders sympathie wekte, in de residentie zijn intocht deed. droeg nog het Duitsche autonummer IA 105108. Een Nederlandsch rij- en nummerbewijs is Vrijdag door den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland afgegeven. Het nieuwe Nederlandsche nummer van de prin selijke auto is: HZ 36200. Direct na ontvangst hiervan heeft prins Bernhard bij den A.N.W.B. waarvan hij in het begin van deze week lid geworden is, de noo- dige grensdocumenten aangevraagd, ten be hoeve van een eventueele reis per auto bui ten de grenzen van Nederland. AUTOBUSDIENST WASSENAAR—VOOR SCHOTEN Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg-Maatschappij te Haarlem, te gen de beschikking van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij de aan H. Bolhuis te Noord wijk aan Zee verleende vergunning tot het in werking brengen van een autobus dienst tusschen Wassenaar en Voorschoten, in dier voege is gewijzigd, dat als eindpunt te Voorschoten, in plaats van begin Papeiaan. het Gemeentehuisplein is vastgesteld. Auto over den kop geslagen. Vrijdagavond heeft op den nieuwen verbin dingsweg naar Schiphol, dicht bij den Sloter- straatweg, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Vermoedelijk door te sterk remmen is daar een auto over den kop geslagen, waarin drie personen zaten, twee heeren en een dame. De auto kwam van Schiphol, aanvankelijk met een heer en dame. De derde passagier D. genaamd reed mee, omdat hij naar Amster dam moest. Hij kwam er af met een lichte wonde aan het hoofd. Ook de jongedame, die de verloofde was van den bestuurder van den wagen, werd slechts licht gewond. De bestuurder, de heer A. Stou- gie uit Schiebroek, moest het ongeluk met den dood bekoopen. 'k Wraak van een afgewezen minnaar. Zijn vroegere meisje zoutzuur in den mond geworpen. Dader gearresteerd. Te Bussum heeft zich dezer dagen een ge beurtenis afgespeeld, waaraan eerst thans be kendheid gegeven kan worden in verband met het onderzoek. De 22-jarige dienstbode E. uit 's-Heerenberg die te Nijmegen diende, had aldaar haar ver loving met den 25-jarigen manufacturier V. verbroken. Teneinde de breuk definitief te doen zijn, ging zij te Bussum in betrekking. Daardoor meende zij aan de poging van V. om de zaak weer in orde te maken, ontkomen te zijn. Deze meldde zich echter Zondag aan de woning in de 's-Jacoblaan, waar zij in be trekking was. Het meisje was echter niet tot andere ge dachten te brengen. V. verliet haar daarop met de bedreiging, dat zij er dan aan zou moeten gelooven. Woensdagavond heeft hij aan deze bedreiging gevolg gegeven. Het meisje verliet om 9 uur de woning. In een zij- laantje, de Willem Kalfflaan zag zij V.. die haar achtervolgde. Zij kon niet meer terug- loopen en rende daarop naar den Huizerweg. De afgewezen minnaar haalde haar in en er ontstond een worsteling, waarbij het hem ge lukte het meisje uit een fleschje, zoutzuur in den mond te werpen. Op haar hulpgescheeuw kwamen voorbijgangers te hulp, de man was toen echter reeds verdwenen. Het fleschje heeft men even later gevonden. De toestand van het meisje was zeer ernstig. Inmiddels wachtte de politie de kans af, dat de man, die niet naar zijn woonplaats Nijmegen was teruggekeerd, zou terugkomen. Vrijdagmid dag werd de politie door de familie gewaar schuwd. dat de man zich in de omgeving be vond. Men slaagde er in hem te arresteeren en naar het politiebureau over te brengen. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen, waarbij hij zijn daad bekende. Hij is ingeslo ten en zal ter beschikking van de justitie ge steld worden. CHAUFFEURS-INSIGNE. De A.N.W.B. zal voortaan ook een insigne en diploma uitreiken aan de chauffeurs van bondsleden, wanneer deze chauffeurs hun 121/2- of 25-jarig jubileum als zoodanig vieren. f 500.000 voor extra-hulp aan werkloozen. Op begrooting van Sociale Zaken uitgetrokken. De raming voor het 12de hoofdstuk (sociale zaken) bedraagt f 99,766.850 voor den gewonen en f 1,355.000 voor den kapitaaldienst. Het voor ..jaarlijksche bijdragen", in den vorm van subsidiën voor behoeftige kunste naars uitgetrokken bedrag is met de helft verminderd en derhalve gebracht op f 40.000. Het ligt nl. in de bedoeling, dat de gemeen ten haar aandeel in de kosten rechtstreeks zullen betalen aan de stichting, welke voor de behoeftige kunstenaars is gevormd. Er doen zich teekenen voor, dat in de toe komst. meer dan tot dusver, emigratie naar het buitenland voor Nederlanders mogelijk zal zijn. Het is gewenscht, dat in de huidige omstandigheden hierbij, zoo noodig, de hel pende hand kan worden gereikt. Hiervoor is f 20.000 uitgetrokken. De financieele moeilijkheden waarvoor het werkloosheidssubsidiefonds zich ziet gesteld, noodzaken den minister, den inpecteurs op dracht te geven, met nog meer nauwkeurig heid dan tot nu toe het geval is. aanvragen om subsidie te onderzoeken en voor te bereiden, dientengevolge ontstaat meer uitgebreide briefwisseling en onderzoek ter plaatse, waar door uitbreiding van personeel niet kan wor den voorkomen. Mede oefent hierbij een belangrijke invloed uit de loonbijslagregeling voor den landbouw en de doorvoering van de rouleerregeling. Voorts is f 500.000 meer uitgetrokken, met het doel. deze te bestemmen voor het verstrek ken van extra hulp aan werkloozen geduren de den winter 1936-1937. De legermanoeuvres in Brabant. De eerste dag. „ZOU ZE EINDELIJK OPENGAAN?" De A. N. P.-redacteur bij de legermanoeuvres in Brabant schrijft d.d. 18 September: Nadat gisteren de verschillende troepenon- derdeelen, welke aan de oefeningen van de lichte brigade deelnemen, op de diverse plaat sen van waaruit de strijd zou worden ingezet, waren aangekomen, hebben hedenochtend om half acht de beide tegenover elkaar geplaatste legermachten de actie ingezet. De algemeene leiding berustte bij den com mandant der lichte brigade, generaal-majoor Fabius, die daartoe met zijn staf intrek had genomen in hotel Bosch en Ven te Oisterwijk, waarbij men o.m. door middel van een radiostation en andere verbindingsmid delen met de troepen in verbin ding stond. Een belangrijke taak bij deze oefeningen had voorts de hulpleiders- dienst, welke evenals andere jaren was toever trouwd aan kolonel Jhr. Alting von Geusau, directeur van de Hoogere Krijgsschool, die met talrijke stafofficieren den leider behulpzaam was om over fronten van 12 en meer kilome ter het verloop van de oefeningen te doen sla gen. Zooals gewoonlijk waren ook thans de strij dende partijen een rood en een blauw leger. Het roode leger, de roode lichte brigade, had als gevechtslinie de lijn Grave langs de Raam-Mill-Oostrand van de Peel, terwijl van de blauwe partij de noordelijke vleugel werd gevormd door de versterkte derde verkennings- afdeeling, welke Volkel en Uden bezette. Voorts had Blauw eenige vooruitgeschoven afdeelingen aan den westrand van de Peel. In dit oefeningsgebied kreeg de roode lichte brigade, welke onder bevel staat van overste baron van Voorst tot Voorst, de opdracht om in westelijke rich tin s op te rukken en in den loop van heden, Vrijdag, de Zuid Willemsvaart te bezetten. De roode brigade bereikte het gestelde doel,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5