7 T F. R P A G 19 SEPTEMBER 1936 H A "A R i: E M'S DA'GBC A D T4 De /Dutch Church' hersteld. Bewogen geschiedenis van de Neder- landsche Herv. Kerk te Londen. (Van onzen Londenschen correspondent.) De Nederlanasch Hervormde Kerk. gelegen In Aunstin Friars. City van Londen, is gedu rende den vacantietijd eenige weken gesloten geweest om er handwerkslieden gelegenheid te geven het werk van herstel en vernieuwing aan de kerk. dat V/2 jaar heeft geduurd, te voltooien. A.s. Zondag 20 September zal ds. J. van Dorp de kerk in haar vernieuwden staat inwijden. Dat wordt een gedenkwaardig oogenblik in de zeer lange, belangwekkende en soms smartelijke geschiedenis van dit mo nument van Nederlandsch geestelijk leven in hel, hart van Londen, een monument, dat in zijn kolommen en muren teruggaat naar het jaar 1354 en dat van het jaar 1550 af uitslui tend de kerk van de Nederlandsche gemeen schap in Londen is geweest. In dat jaar kreeg de Nederlandsche gemeente in de hoofdstad van Engeland het kostbare Charter voor haar kerk van Koning Edward VI, den „Boy King". Wat eens de kloosterkerk van Augustijner Broeders was geweest werd van dat verre jaar af onder den ouden naam Tempel van Jesus (zooals de eerste op de plek gebouwde kerk. van 1253. was genoemd) het bezit van de ge zamenlijke Protestantsche vreemdelingen in Londen en wat later van de Nederlandsche Protestanten alleen. Smartelijk in de geschiedenis der kerk en haar lidmaten is het tijdperk van den geloofsstrijd gedurende de Hervorming. Bij den dood van den Boy King in 1553 en de troonsbestijging van Koningin Mary werd, spoedig na haar huwelijk met Philips II, een proclamatie uitgevaardigd waarbij allen Ne- derlandschen en Protestanten uitgewekenen werd gelast het Koninkrijk binnen 24 uur te verlaten. De gemeente werd spoedig ontbon den en meer dan 200 personen gingen op scheep op twee Deensche schepen, die na storm en andere harde wisselvalligheden De nemarken en Hamburg bereikten. De ge meentenaren werden hereenigd in Emden waar zij hun Kerk opnieuw vestigden. Het Charter van Koning Edward VI hadden zij echter op hun vlucht meegenomen. Bij de troonsbestijging van Elizabeth, die de Hervor ming zeer welgezind was, keerden de Neder landers naar Londen terug en in 1559 werden zij opnieuw in het bezit gesteld van hun kerk van Jesus. De geschiedenis der Kerk is ook vol voor beelden van onverdraagzaamheid en afgunst jegens de in handel en spaarzin welvarend geworden vreemde kolonie van de zijde der City-burgers. Maar een lichtpunt in deze pe riode was de houding van het staatsgezag, dat de rechten van de Nederlandsche Pro testante Gemeente tegen de aanvallen der afgunstige City-burgers beschermde. Het wa ren korte tijdvakken van tegenslag en ramp spoed in een historie, die overigens rustig en gelukkig genoemd mag worden. Een ernstige ramp echter trof de Gemeente in het jaar 1362. toen een hevige brand, veroorzaakt door een bouwvallig stuk schoorsteen, het dak, de banken, de vloeren en het orgel verwoestte. De kerk werd grondig hersteld, maar de onoor deelkundige werkwijze, die werd gevolgd en waarbij de toppen der muren langen tijd blootgesteld bleven aan verweerende invloe den. wreekte zich vier jaar geleden, toen werd ontdekt dat de bovenkanten der muren bezig waren te vergaan. Het herstel werd terstond ter hand genomen. De vergane steen werd vervangen door Portlandsteen, het rottend hout der dakspanten vernieuwd, het geheel versterkt met stalen binten en staven. Gedu rende meer dan V/o jaar hebben de Neder landsche kerkgangers in Londen hun bedehuis van binnen voor groote gedeelten afgedekt gezien met stellingen en doeken, die het resauratiewerk aan het oog onttrokken hiel den. In het laatste stadium van deze her stellingen. die ongeveer 12.000 hebben ge kost. zijn ook vernieuwingen van de binnen inrichting en haar schikking aangepakt. Vroe ger stond de preekstoel midden op een der lengtezijden van "net schip, zoodat de predi- ker wanneer hij zijn gemeente toesprak het hoofd ver links en rechs moest wenden, tot schade van de vei'staanbaarheid. De nieuwe plaats van den preekstoel, een nieuwe die een voudiger en rustiger van stijl is dan de oude was. is veel practischer. nl. midden in een breedtezijde van het schip, voor en onder het orgel. Dit laatste heeft een grondige schoonmaak gekregen. De gordijnen, die tusschen de ko lommen hingen en het schip scheidden van de zijbeuken, zijn vervangen door nieuwe in een frissche roode kleur. De nieuwe inlichting is streng symmetrisch en daarmee weldadig in haar rust. Om het effect te verkrijgen moest de bank voor den kerkei-aad worden ver plaatst en een gelijk-en-gelijkvormige bank er tegenpver geplaatst aan de andere zijde van het schip. Deze bank is voor de vrouwe lijke familieleden van den prediker en het. be stuur. De vernieuwing van en de toevoeging aan de bestaande eiken meubileering en andere noodige stoffeering is verricht door den heer Hendrik van Eerde, een Nederlander die al 40 jaar in Londen woont als hersteller en copiïst van antieke meubels. Zooals gezegd, zijn de muren en pilaren van de kerk bijna 600 jaar oud. Het kan daarom geen verbazing wekken, dat ze hier en daar wat verzakt zijn. Dit is in vrij sterke mate het geval met den zuidelijken muur. die naar men meent is gebouwd boven een onder- groedseh stroompje. Schietlooden, die van de kolommen binnen in de kerk hangen aan den kant van den verzakten muur vertellen, dat. de kolommen meer dan 30 cM. ovei-hangen of uit het lood zijn. De muur loopt echter even weinig gevaar om te storten als de scheeve toren van Pisa. De beeren buiten rusten tegen een groot, nieuw kantoorgebouw dat in 1910 op grond van de kerk is opgericht. De City architect Sir Edwin Cooper, die uit hoofde van zijn functie toezicht heeft gehad op het herstellingswerk, heeft verklaax-d dat de Dutch Church nu weer voor vele geslachten veilig zal zijn. En ds. Van Dorp en zijn gemeente moeten wel zeer verheugd zijn, dat er thans een einde is gekomen aan de langdurige stoor nis van de restauratie. Het- kerkbestuur, trouw aan de traditie, heeft opnieuw getuigd, dat het als zijn voorgangers door de eeuwen heen. zorazaam en waakzaam is voor het behoud van het oude kerkgebouw. Hieraan is te dan ken. dat zich in de City van Londen een van de belangwekkendste en zeldzaamste over blijfselen" van Middeleeuwsche kerkarchitec tuur bevindt, de Dutch Church. A. K. VAN R. KERKCONCERT. Jo Vincent en Anthon van der Horst con certeerden op hun herfsttournee dit jaar rela tief vroeg te Haarlem. Zij openden alzoo met het Vrijdagavond in de Bakenesserkerk ge geven concert liet nieuwe seizoen en dit openingsconcert werd tot een festijn van subliemen, stralenden zang en van fijn ge acheveerd orgelspel. Onze gevierde sopraan zangeres is weer in het volle bezit van haar eminente gaven. Dat bleek reeds toen zij twee completten van het ..Wilhelmus" zong als actueel preludium vóór het eigenlijke pro gramma. Zóó mooi gezongen hoort men het zelden en de indruk van volmaakte schoon heid werd alleen iets verminderd door een herhaaldelijk aangebrachte, volgens gangbare begrippen onlogisch, harmonische opvolging in de orgelbegeleiding. Maar de organist stelde ons terstond daarop schadeloos met een uiterst delicate en klare Bach-vertolking waarop beide uitvoerenden nog twee Bach- interpretaties van niet minder hoog gehalte lieten volgen: aria's uit de Cantates no. 61 en 72. In beide stukken heerscht althans grooten deels een gedempt-blijde stemming; in de aria „Mein Jesus will es tun" gaven de „Bekümmei'nisse" den componist inspiratie tot een mineur-episode die de veranderde stemming treffend verklankt en na het da- capo wordt de hoorder door de verbreede beweging der coda opnieuw verrast. Na Bach gingen we nog verder in de historie terug. Johann Wolfgang Franck werd in 1642, dus 43 jaren vóór Bach, geboren, maar men zou het zijn geestelijk lied „Sei nur still" ïxiet aanzeggen, dat het uit een zoo ouden tijd dateert. Aan.de gezangen uit de 14de en iöe eeuw hebben de bewerkingen van Reimann wel wat van het oude cachet ont nomen; toch deden de frischheid van het eerste, de aan de liederen uit Valerius' „Ge- denckclanck" herinnerende melodische kracht van het laatste zich ruimschoots gelden, te meer wijl de uitvoering voortreffelijk was. Het Adagio uit de 3de Orgelsymphonie van LouisVierne, bracht ons in de nabijheid van César Frank door de veelvuldige chroma tische voorschrij dingen, die kort vóór het einde door vrij gezocht schijnende samen klanken vervangen zijn. Doch deze gezocht heid schijnt nog gering in vergelijking met die welke de Toccata en Passacaglia van S. W. Müller openbaren: een opvolging van wrange combinaties zonder eenige bekoor lijkheid. Een episode in die Toccata, die ook in de Passacaglia terugkeert, herinnert heel sterk aan de octavehsprongen in de intro ductie der Finale van Brahms' Eerste Sym- phonie, maar in de ontwikkeling blijft Müller bij Brahms verre ten achter. De melodiek van Hendrik Andriessen's Cantique spirituel toont beïnvloeding door het Gregoriaansch, de omlijsting een afwisse ling van antieke soberheid en moderne har moniseering. Fauré daarentegen heeft zich in Pie Jesu" tot eenvoudige tonaliteit be perkt en daarmee iets heel schoons gewrocht. Chausson's ..Oraison verloochent geen oogen- blid den stijl van den tijd na César Franck. De grootste verrassing boden mij Constan ts n Huygens' toonzettingen van Psalmverzen, die in zijn „Pathodia sacra" bevat zijn. Ik kende uit mijn gymnasiastentijd Constantijn Huygens als dichter, ik wist van zijn staat kundigen loopbaan, maar ik wist niet van zijn compositorische begaafdheid. En deze laatste moet toch groot geweest zijn, want welk een kracht en verscheidenheid van muzikale dictie openbaren zijn verklankin gen! Zij sluiten zich in hun karakter eng bij de teksten aan. De vurige invocatie, de droe fenis der ziel, de verheffende kracht hebben er volledige uiting in gekregen. Soms werden we even aan Handel herinnerd. Van der Horst's bewerkingen mogen niet geheel in den stijl van Hiugens' tijd zijn: zij klinken zeer goed en werken nimmer storend. En Jo Vincent zong met een temperament dat groote indrukken naliet. De pracht liarer stem en zangkunst werd hier geheel aan de expressie ondergeschikt gemaakt. Zoo werd dit kerkconcert een belangrijk moment in het muzikale leven van onze stad en tevens een inzet, die schoone perspectieven ontsluit. K. DE JONG. De Koningin en het jonge paar naar het Loo. Groot enthousiasme in verschillende plaatsen. Première van „Merijntje Gijzen's Jeugd". De verfilming van het bekende boek van A. M. de Jong, „Merijntje Gijzen's Jeugd" is Donderavond voor de eerste maal in aan wezigheid van vele genoodigden vertoond in het City Theater te Amsterdam. Hoewel ten aaixzien de Nederlandsche film bij velen een zeker scepticisme heerscht, is men toch telkens weer in gespannen verwach ting wanneer een serieuze poging wordt ge daan om een serieus gegeven en een draaiboek van goeden inhoud te verfilmen, want de zwakheid van vele Hollandsche films was tot nog toe niet in de laatste plaats de zwakheid van het verwerkte onderwerp. De verfilming van een roman, die zoo grooten opgang heeft gemaakt als de Merijntje-cyclus, zou dan ook een belangrijke gebeurtenis voor onze jonge Nederlandsche filmindustrie kunnen worden. De klein Marcel Krols, het Bi'abantsche boe renjongetje, dat de hoofdrol veiwult, blijkt een pracht vondst te zijn en overtreft in vele opzichten de Vlaamsche Jefke Bruynïncks, die de hoofdrol vervulde in „De Witte", waarmede men Marcel Krols onwillekeurig vergelijkt. Piet Bron maakte een goed filmdebuut als ,De Kruik", naast Merijntje de belangrijkste figuur in deze film. Natuurlijk was men ook nieuwsgierig naar het debuut van A. M. de Jong zelf als de pastoor, een figuur die in de film een bescheiden rol speelt en die voor al in de laatste scènes waarin hij optreedt, door A. M. de Jong sober en ingetogen werd vertolkt. Een belangrijke plaats neemt in deze film, vooral in het eerste gedeelte het Brabantsche landschap in, waarvan de camera-man Farkas prachtige beelden heeft gemaakt, zooals trouwens zijn fotografie in deze geheele film uitmuntend is, terwijl ook den regisseur Kurt Gerron alle lof toekomt De Koningin is Vrijdagmiddag om half drie van het paleis Noordeinde naar het Loo gereden. Precies een half uur later heeft het Prin selijk paar het paleis aan de achterzijde, door het tuinhek verlaten om zich eveneens naar het Loo te begeven. Prins Bernhard zat zelf achter het stuur van zijn populaire grijze Ford waarvan de kap was opengeslagen. Naast den Pi-ins had Prinses Juliana plaats genomen. Onder luide hoera's reed het jonge paar het hek uit. De Prinses droeg een bontjas en had een grijs hoedje op. De prins had een licht- grijs pak aan. een roode anjer in het knoopsgat en was blootshoofds Bij het viaduct heeft Prins Bernhard even gestópt en zich enkele oogenblikken met in specteur Van der Laan. die het jonge paar al deze dagen op zijn tochten heeft verge- zeld, onder-houden. De Prins dankte hem voor zijn geleide en reikte hem, evenals de Prin ses, de hand ten afscheid Ook hoofdinspec teur Preller, die bij het viaduct voor de goede orde zorgde werd bedankt voor de diensten, door hem jegens het jonge paar, bewezen. H.K.H. voegde hier aan toe, dat zij vol bewondering was voor de wijze, waar op de Haagsche politie zich van haar taak heeft gekweten. Met een handdruk namen de vorstelijke verloofden van den heer Preller afscheid. Tenslotte richtten zij zich tot den agent der Haagsche motorbrigade, J. L, S. Wolbeer, dien zij eveneens hartelijk dank zegden. De Prinses verzocht den agent Wolbeer den dank van haar en van Prins Bernhard aan de overige leden der motorbrigade over te brengen voor de goede zorgen tijdens de officieele ritten en de uitstapjes van het vorstelijk paar. Op de reis naar het Loo weiden de Ko ningin en het verloofde paar onderweg op verschillende plaatsen hartelijk toegejuicht. Te Amersfoort, waar het bericht van de komst der vorstelijke personen bekend was geworden kende de geestdrift geen grenzen meer, toen het grijze Fordje met daarin de Prinses en Prins Bernhard in zicht kwam. Op het Stationsplein werd het politiecor don gewoonweg verbroken en de auto tot stoppen gedwongen, Slechts met moeite kon de politie den weg vrijmaken. Overal in de stad heerschte groot enthousiasme. Te on geveer half zes had het paar de grens dei- gemeente bereikt en ging het op Hoevelaken aan. Ook daar was de belangstelling enorm en werden de Prinses en Prins Bernhard hartstochtelijk toegejuicht, evenals te Voort huizen. Ook te Apeldoorn was de belangstelling, ondanks de onverwachte komst der Konink lijke familie, groot Een grappig incident. Tijdens de onverwachte doortocht van Prinses Juliana en Prins Bernhard door Lei den heeft zich een grappig incident voorge daan. Toen de prinselijke auto nJ. aan den Hoogen Rijndijk ter hoogte van de Fordgarage was gekomen, openbaarde zich plotseling een motordefect. De prins liet zijn auto vlak voor de garage stoppen en wenkte een monteur Bij onderzoek bleek, dat er een draad van de dynamo was losget-rild. Het euvel was binnen enkele minuten verholpen, waarna- de Prins naar de kosten informeerde. De monteur wei gerde echter eenige betaling te accepteeren, waarop de Prins hem spontaan de hand toe stak om hem te bedanken. Het gebaar be antwoordde de monteur door den Prins zijn in zijn overall gehulden arm toe te steken, waar op de Prins niettemin de met olie en vet be smeurde hand greep en die hartelijk drukte. De diensten van den monteur werden ook op andere wijze dan door dezen handdruk be loond. MANNENKOOR „DIE SPAERNE-SANGHERS" In de repetitiezaal van het gebouw aan de Nassaulaan hield Donderdagavond het man nenkoor „Die Spaeme-Sanghers" onder pre sidium van den heer L. Schoorl, zijn vijfde jaarvergadering, die zich in een zeer groote opkomst van de leden mocht verheugen. En niet alleen deze opkomst getuigde van een le vendig meeleven in het wel en wee van het koor, ook de sfeer, die dien avond heerschte, toonde ten duidelijkste, dat allen waren bezield met den besten wil om den bloei van het koor te bevorderen. Nadat de voorzitter de vergadering met een korte inleiding had geopend, werd door den secretaris, den heer van Asdonk, het jaarver slag uitgebracht. Dit verslag, werd met groote aandacht beluisterd en aan het einde had de secretaris een ovatie in ontvangst te nemen. Ook het verslag van den penningmeester, den heer Andréa, had veel belangstelling, want hoe de financiën zich in den loop van het jaar hebben ontwikkeld, is wel een zaak van groot belang. „Met vreugde begin ik mijn ver slag", aldus de penningmeester, „immers, wat in het afgeloopen jaar op financieel gebied in ons koor is gepresteerd, toont dat met eens gezindheid zeer veel kan worden bereikt." De penningmeester constateerde, dat de vereeni- ging er dit jaar, niettegenstaande de tegen werkende tijdsomstandigheden, veel gunstiger voorstaat dan een jaar tevoren. Zoowel het verslag van den secretaris als dat van den penningmeester wei-d door de vergadering goedgekeurd. De besprekingen over de begrooting van het nieuwe vereenigingsjaar gaven geen aanlei ding tot eenige wijziging, zoodat deze met al- gemeene stemmen werd goedgekeurd. Uit het rapport over het Maandblad van Die Spaerne-Sang-hei-s en dat van de Zaalcommis sie bleek eveneen-s.dat intens aan de verdere ontwikkeling van het koor wordt gewerkt. Nadat de secretaris verslag had uitgebracht omtrent de jaarvergadering van het Kon. Ned. Zangersverbond, werd overgegaan tot de verkiezing van 2 bestuursleden. Besloten werd het bestuur te handhaven op 7 leden, waarna de beide aftredenden: n.l. de heer-en H. Dan- kel-man en M. G. Schudde-boom, werden her kozen. In het vredige Bra bantsche dorpskerkje mag Merijntje (Mar bel Ki-ols) trachten de .lok aan het luiden tel rengen. (Uit de film „Merijntje Gijzen's Jeugd"). Het Fransche expeditieschip „Pourquoi dat met pl.m. 30 opvarenden aan de IJs- landsche kust verging. Rechts de leider der expeditie dr. Charcot. Aan het einde van deze zeer geanimeerde vergadering sprak de Dirigent, de heer Lieven Duvosel, den leden met een opwekkend woord toe, en deed hij een beroep op alle aanwezi gen om mede te werken aan den verderen op bouw van het -koor. Met een -kort woord sloot -de voorzitter deze vergadering. N.S.B.-VERG ADERING IN HET CONCERT GEBOUW. Een lezer schrijft ons: Een kleine onvolledigheid kwam in uw ver slag van de N.S.B.-vergadering van 16 Sept. 1.1. voor; welke voor niet aanwezigen aanlei ding zou kunnen zijn, zich een verkeerde mee ning over de woorden van den heer Tj. O. v. d. Weide te vormen. Op verzoek van de autoriteiten te Den Haag, zou op Prinsjesdag niet aan politiek gedaan worden. Men werd verzocht elke uiting van politieke gevoelens achterwege te laten. De heer v. d. Weide vermeldde, dat de N.S.B. zich stipt aan die bevelen had gehouden, zoo zelfs dat de couranten en politie een pluim aan het adres der N.S.B. niet konden onthou den. Echter reden dien dag karren door Den Haag en op de wegen naar Den Haag met het opschrift ..Leve Colijn" van de Anti Rev. Par tij. Ook werd op dien dag een Laxxddag door de Anti Rev. Partij te Den Haag gehouden. Spreker vraagt dan: wie verbrak het con signe? Of was het werkelijk alleen te doen om de N. S. B. te treffen. Naar aanleiding hiervan en ook uitsluitend hiervan zouden wij te Haarlem wel uiting ge- van aan onze gevoelens voor ons Vorstenhuis. Wat de heer v. d. Weide verder sprak staat in uw blad vermeld. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 20 SEPT. Progr. I Hilversum n (Huizen). Progr. n Hilversum I. Progr. III 8.35 Keulen Von der Freiheit eines Christenmenschen, Zondagwijding mmv. het koor Witten-Ruhr olv. Erich Nascher. 10.05 Diversen. 10.20 Keulen Gramofoonmuziek. 11.35 Brussel Fransch. André Felleman's or kest uit de Scalabioscoop, Antwerpen. 12.15 ld. Weerbericht. 12.20 Keulen. Concert door het Hans Bundorkest en het Berlijnsche trio. 1.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken Dagblad van het NIR. 1,35 Keulen. Vervolg concert door het Hans Bund orkest. 2.20 ld. Populair con cert door het kamerkwintet. 2.50 Brussel Vlaamsch. Concert olv. Walter Feron. 3.05 Parijs Radio. Concert door het „Orchestre National". 4.20 Keulen. Nette Sachen aus Köln. 6.20 Parijs Radio. Populair concert door het Lucien Goldy orkest. 7.05 Droitwich. Het BBC Orkest (Afd. C) olv. Fr. Bridge. 7.50 Parijs Radio. Concert door het Balalaikaorkest olv. George Tchernovaroff. 8.20 Berlijn. Pal Kiss, piano, speelt muziek van Liszt. 8.35 Keu len. Concert mmv. het groote omroeporkest olv. O. Kühn, 10.20 Parijs. Poste Par. Dans muziek gr.pl. 10.50 ld. Populaire Gramofoon muziek. 11.05 Berlijn Dansmuziek olv. Carl Michalski. Progr. IV 8.30 Brussel Vlaamsch. Gramo foonmuziek. 8.40 ld. Gesproken dagblad van het NIR. 9.00 ld. Gramofoonmuziek. Duiven- sportberichten etc. 10.25 ld. Concert door het orkest v. d. Scale Chié Schouwburg te Ant werpen olv. André Felleman. 11.20 Parijs Radio. Concert door leden van het Orchestre Symphonique de Paris olv. R. Labis. 12.20 ld. Orgelconcert door Pierre Revel. 12.50 Droit wich. Het Harton Orkest olv. George Mather. 1.50 Id. Troise and his Mandoliers. 2.20 Id. Het BBC Midland Orkest olv. Reginald Burston. 3.20 Id. Het Bernard Crook Kwintet. 4.05 Id. Gramofoonmuziek. 4.50 Londen Regio nal. Het BBC Harmonie Orkest olv. W. O'Don- nel. 5.20 Id. Voices of the People. Het Staithes koor van visschersjongens. 6.05 Id. Het Com modore Grand Orkest olv. Harry Davidson. 7.05 Id. Solistenconcert. 8.15 Droitwich. Kerk dienst in de Eastbourne Parochiekerk. 9.05 Di versen. 9.20 Droitwich. Chopinrecital door Moiseiwitsch. 9 50 Id. Het BBC Theater Orkest olv. Stanford Robinson. 10.50 Id. Epiloog. 11.05 Brussel Fransch. Gramofoonmuziek. 11.35 Id. Het Omroepdansorkest. Progr. V. 8.30 Diversen. 10.00 Bloemendaal. Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk. Voor ganger Ds. Joh. C. Brussaard. Tekst Daniëïl II vers 1719. 11.30 Diversen. 5.00 Bloemendaal. Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorganger Ds. Joh. C. Brussaard. Tekst Zondag 46 Hei- delb. Cath. 6.30 tot 12.00 Diversen. PROGRAMMA VOOR DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP MAANDAG 21 SEPTEMBER. Progr. I Hilversum II (Huizen). Progr. II Hilversum I Progr, IH 8.00 Keulen Ochtendconcert uit Frankfort. 8.20 idem Kalenderblatt. Tijdsein. Weerverwachting. Waterst. toer. 8.30 idem, Gymnastiek. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. Tijd sein. Nieuwsberichten. Waterstandsberichten. 10.20 Deutschlandsender Kinderkoorzang. 11.20 Parijs Radio Symph, concert d. h. ka merorkest v. d. Pouletconcerten o.l.v. Henri Tomas. 12.20 Brussel Vlaamsch Gramofoon muziek. 12.50 idem Weerverwachting. 12.51 idem Populair concert. 1,20 idem Gesproken dagblad v. h N.I.R. 1.30 idem Dansmuziek 0. 1. v. Staix. Brenders. 1.50 idem Gramofoon muziek. 2.20 Deutschlandsender. Allerlei von zwei bis drei! 2.35 Keulen Programma van de Deutschlandsender. 3.05 Parijs Radio Gramofoonmuziek. 3.20 Droitwich Gramo foonmuziek. Werken van Ravel. 4.15 idem. Schooluitzending. 4.20 idem Watson Forbes, altviool en Myers Foggin. piano. 4.55 idem, Gramofoonmuziek 5.20 Brussel Fransch. Het omroeporkest o.l.v. Paul Doulzles. 6.20 Keulen Populair concert d. h. kl. omroeporkest o.l.v. Leo Eysoldt. 8.05 idem Filmnieuws. 8.20 Brus sel Fransch. Suzanne Stroun, piano, speelt Fransche en Zwitsersche muziek. 9.05 Rome Arrigo Sera to (viool) en Arlato Satta, piano. 10.00 Brussel Fransch. Het omroeporkest o.l. v. Stan Brenders. 10.30 Weexxen Populair con cert o.l.v. Josef Holzer. Progr. IV 8.00 Brussel Vlaamsch, Gymnas tiekles. 8.20 idem Tijdsein. Gramofoonmuziek 830 idem Kroniek van den dag. 8.40 idem Gramofoonplaat. 8.45 idem Gesproken dag blad van h. N.I.R. 9.00 idem Gramofoonmu ziek. 10.35 Droitwich Korte godsdienstoefe ning. 10.50 idem Tijdsein v. Greenwich. Weer bericht. 11.05 idem Orgelconcert door Tom Jenkins. 11.35 idem Gramofoonmuziek. 11.50 London Regional Het B.B.C. orkest o.l.v. Guy Warrack. 12.05 idem Haydn Heard en zijn orkest. 12.45 Droitwich Het B.B.C. orkest van N. Ierland o.l.v. P. Montgomery. 1.35 London Regional Nieuwe gram.muziek. 2.05 idem Ar thur Salisbury en zijn orkest. 2.55 idem Het B.B.C. Midland orkest o.l.v. Reg. Burston. 3.55 idem Solistenconcert. 4.20 idem Orgelconcert door Harry Farmer. 4.50 idem Het Victoria Hotel orkest o.l.v. E. Colombo. 5.35 Droitwich Het Broadhurst Septet. 6.20 Diversen. 6.40 London Regional Het B.B.C. Northern Orkest o-l.v. Morrinson. 7.20 Droitwich Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henri Hall. 7.50 London Re gional Het Alfredo Campoli orkest. 8.20 Droit wich Promenade Concert in de Queen's Hall. London d. h. BB.C. Symph. orkest. Het B.B. C. koor en het philharmonisch koor o.l.v. Sir Wood. 10.00 London Regional Stiles Allen, sopraan, Jean Pougnet, viool en G. D. Cun ning. orgel. 10.40 idem Weei*- en nieuwsbe richten. 10.50 idem Het Grosvenor House dansoi-kest o.l.v. Sydney Lipron. Progr. V 8.007.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: vroo- lijke muziek. 1 Voorwaarts marsch le deel, Kees Pruis. 2 Wij brengen u le deel 2 Ca- vellis. 3 Oome Piet. Louis Davids. 4 Kiroh- weih Schottisch, Tiroler Kapel. 5 Het steeg je, Willy Derby. 6 Kuckuck, Minna ReverellL 7. Wij brengen u. 2e deel, 2 Cavellis. 8. Geen dag en geen uur, Bob Scliolte. 9. Steyer Landler, Tiroler Kapel. 10. Twee oogen zoo blauw, Willy Derby. 11. Als je voor 'n dub beltje geboren bent. Louis Davids. 12 Anna- mirl, Minna Reverelli. 13 Het plekje bij den molen, Willy Derby. 14 Auf zum Tanz, Tiro- l.er Kapel. 15 Bloemen, bloemen, Willy Derby. 16 Tegenseer Landeler, Tiroler Kapel. 17 Geen geld en ook geen zorgen, Bob Scholte. 18 Voorwaarts Marsch 2e deel, Kees Pruis. 8,0012.00 Diversen, INGEZCNEEN /TOKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Oproep tot den Vrouwen- Kruistocht. Diep doordrongen van de verantwoordelijk heid der vrouw in het sombere heden en van haar heilige roeping iix dienst van een lich- tei'e toekomst richten wij ons tot alle wel denkende en goedwillende vrouwen van Neder land om elkaar over alle maatschappelijke, politieke en godsdienstige verschillen heen en weer boveix elk eigen-, partij- of groepsbelang- uit de hand te reiken, teneinde samen te trachten om de wereld van verderen onder gang te redden en tot nieuwen opgang te voeren. Wij willen ons samen rekenschap geven van onze schuld in het verleden, toen wij niet zelden in een wedloop om materieele en maat schappelijke gelijkheid met den man onze geestelijke oixgelijkheid aan dezen hebben miskend; toen wij, vrouwen en moeders, die tot den dienst aan het leven, de liefde en den vrede zijn uitverkoren, veelal het leven ter- wille van de materie verl00chenden, verdienen boven dienen stelden en meer hebben ge streden dan liefgehad. Wij willen elkaar op wekken en helpen om ons in den nood dezer tijden aangaande onze eigene en hoogste roe ping in diexxst der mcnschheid te bezinnen en daaraan gehoorzaam te zijn. Wij willen elkaar aanmoedigen en steunen om ons bewust te worden van onze geheel eigen goeddeels nog sluimerende gaven, mogelijkheden en inzich ten en om deze ten volle in de samenleving uit te dragen. Wij willen elkaar behulpzaam zijn om de dienende en scheppende krachten in de vrouw, die thans slechts moeizaam en afzonderlijk aan den dag kunnen treden, te sterken, te organiseeren en samen te voegen tot één machtige en boven alle partijen en belangen uitgaande geestelijke kracht, die mogelijk den geest der menschheid tot waar achtige Menschelijkheid om zou schakelen. Daarom roepe| wij alle weldenkende en goedwillende vrouwen van Nederland op om zich met ons te scharen in de rijen van den Vrouwen Kruistocht, teneinde te trachten om samen in volstrekten trouw aan ons hoogste vrouw-zijn en in onvoorwaardelijken dienst aan de menschheid den weg te banen naar een waarachtig samenleven in liefde, vrede en oprechte menschelijkheid. E. J. MIOLéERIEM VIS, Haai'lem. A. E. TALENS—EBBENS. Apeldoorn. Adhaesiebetuigingen worden ingewacht aan het Bureau Vrouwen Kruistocht, Langendijk- straat 13, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8