Circus Van Bever opent. fceu l/touw scUtiifi. ZATERDAG 19 SEPTEMBER J936 HAARLE M'S DAGBEAD 5 De Wereld Jamboree 1937. Een loterij. Men schrijft ons: Het is nu wel algemeen bekend, dat in 1937 de Wereld Jamboree der Padvinders in ons land zal gehouden worden. Uit alle landen der wereld komen dan in de maand Augustus tienduizenden padvinders naar ons mooie Hollandsche landschap bij Vogelenzang, te midden van bosch, wei en duin. Als gij hierover even nadenkt zal het U dui delijk zijn, van hoeveel belang deze "gebeurte nis kan zijn, internationaal en nationaal. Internationaal. Immers daar komen overal vandaan al die jongens bijeen, allen verschil lend naar landaard, uiterlijk en levenswijze: allen één in hun streven: eerlijke, goedwillen de jongens te zijn. hulpvaardig voor den me- demensch, eerlijke goedwillende mannen te worden. Al deze jongelui, vereenigd op hun Wereld Jamboree, dragen hun steentje bij to' het één worden der menschheid, tot een beter begrijpen en waardeeren der volken onderling Nu als jongens! Maar, aan de jeugd is de toe komst later als verantwoordelijke mannen, geslacht na geslacht. Nationaal ook, want een goed geslaagde We reld Jamboree zal den naam van ons land over de heele weerld verbreiden en de talrijke Nederlandsche padvinders zullen daar aan hel pen door hun broeders het beste van hun kun nen te laten zien. Verdient deze Wereld Jamboree dan niet uw steun? Gij zult ons dien niet onthouden. Er Is immers zoo heel veel noodig om alles to' een goed einde te brengen. Als vorm voor dien steun is een loterij op gezet met vele aantrekkelijke prijzen, welke loterij begin Januari trekt. Zendt of gireer op no. 286074, onder den naam Stichting Wereld Jamboree 1937 Bloe- mendaal-Vogelenzang, Afd. Loterij, Alexan- derstraat 20, den Haag, of koopt loten bij de kantoren van de Incasso Bank. Aller hulp brengt êen groot bedrag bijeen en helpt het mogelijk maken de Jamboree te doen slagen en zoo den goeden naam van ons land door de wereld te dragen! DE POSITIE VAN HET PENSIOENFONDS DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het hoofdbestuur van den Bond van ge- pensionneerden bij de Nederlandsche spoor- en tramwegen, heeft een adres gezonden aan de ministers van Waterstaat, en Financiën naar aanleiding van den toestand, waarin het pensioenfonds der Nederlandsche Spoorwegen zich bevindt. Het geeft den ministers in overweging om maatregelen te treffen, waarbij het pensioen fonds der S.S. en H.S. met al zijn rechten en verplichtingen wordt ingebracht in het pen sioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, Hier door zouden de thans voor de toekomst drei gende kasmoeilijkheden zich niet voordoen, wijl het burgerlijke pensioenfonds volkomen in staat is daaraan het hoofd te bieden. Collecte voor de stichting „Hoenderloo". Wanneer men op 26 en 28 September a.s. in Haarlem's straten ijverige collectanten ziet met een bus in driekleurpaars, geel en groen, dan zal misschien op veler lippen zijn de ver zuchting; „Waar is dit nu weer voor". Inder daad er worden thans veel collectes gehouden, maar nog nimmer verkeerde menig nuttige instelling in zulke moeilijkheden, als in deze tijden, vooral wanneer zoo'n instelling voor een groot gedeelte haar liefdadig werk moet doen met uit liefdadigheid ontvangen midde len. Zoo'n instelling is de stichting „Hoenderloo", die haar naam ontleent aan het gelijknamige dorp, waarvan zij een belangrijk onderdeel vormt. In de Stichting Hoenderloo zijn ongeveer 260 jongens opgenomen. Dit zijn jongens, die om verschillende rede nen niet meer thuis konden blijven, hetzij omdat de ouders niet meer tegen het karakter van hun zoon waren opgewassen, of omdat de ouders zich niet behoorlijk van hun opvoe dende taak kweten, ook wel omdat het duide lijk zichtbaar was, dat de jongens niet tot een behoorlijk mensch in de maatschappij zou opgroeien. In Hoenderloo gaan zij nu op school en wan neer zij volleerd zijn, heeft de Stichting ver schillende bedrijven, waar zij een vak leeren en meteen productief werkzaam zijn. Er is een boerderij, een kweektuin, een drukkerij, een timmerwinkel, een smederij, enz. De jongens leeren er werken onder deskun dige leiding. Ook staan zij onder een geeste lijke leiding, die tracht hen moreel op een hooger peil te brengen, zoodat zij, wanneer zij den volwassen leeftijd bereikt hebben, als rustige burgers aan het maatschappelijke leven kunnen worden teruggegeven. In de vrije uren wordt er voor de noodige en onmiskenbare ontspanning, zooals voetbal, korfbal etc. gezorgd. Dit gebeurt allemaal in Protestantsch- Christelijken geest. Zijn de jongens zoover, dat ze wat kunnen pres teer en, dan worden ze geplaatst in daar voor geschikte gezinnen, die den overgang kunnen vormen naar de volle vrijheid. Op deze wijze probeert de Stichting „Hoen derloo" reeds gedurende 80 jaar van jongens, die een slechte kans hadden in het leven, kerels te maken, die wat kunnen en wat zijn in de maatschappij. Voor deze stichting zal op 26 en 28 Septem ber a.s. een collecte gehouden worden, waar voor Burgemeester en Wethouders van Haar lem toestemming verleenden. Er heeft zich een Comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit de volgende personen: W. Roodenburg. Weth. van Onderwijs, Mr. P. E. Barbas, Secr. Armenraad, Ds. H. E. Beker, Herv. Pred.. Ds. M. G Blauw, Herv. Pred., Ds. A. M. Boeyinga, Ger. Pred., Ds. C. H. Brandt, Evang. Luthersch Pred., Mr. C. Briët, Voorz. ..Pro Juventute". Ds. W. Bijle- veld, Chr. Ger. Pred., H. Bijkerk. Ver. Jong Hervormden, Ds. G. J. Duyvendak, Evang. Luth. Pred., Ds. W. J. van Delden. Herv. Pred., H. Franken, Pres. Kerkv. Ned. Herv. Gem., Ds. D. Henstra. Chr. Ger. Pred.. Ds. L. Hoor weg Jr.. Ger. Pred.. Dr. C. B. Hylkema, Doops gezind Pred., Ds. F. Ch. F. Krafft, Pred. Waal- sche Gem., Ds. J. M. Leendertz, Doopsg. Pred., Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, Voorz. Voog dijraad, Mr. K. A. F. J. Pliester, Ds. J. W. Siertsema, Ger. Pred., Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, Pred, Herst. Verb.. Jhr. F. Teding van Berkhout, G. van Tienhoven, Voorzitter Kin- derzorg, Bestuurslid Stichting Hoenderloo, Ds. C. Veenhof, Ger. Pred., Dr. M. van der Voet, Herv. Pred., Ds. en Mevr. G. J. Waardenburg. Herv. Pred., Ds. J. Weener. Herv. Pred. Collectanten, die mee willen helpen de gel den te verzamelen kunnen zich opgeven bij een der onderstaande leden van het Collecte- Comité: J. de Smalen, voorz., Denijs van Hulle- laan 7, L. de Jong, secr., Ternatestraat 68, W. F. G. Dankbaar, Bosch en Duinplein, Bloe- mendaal, P. Hoogendonk, Judith Leysterstraat 28. Mevr H A. van Leyden, Verspronckweg 95 Mej. E. van Markenstein, van Egmonstraat 2, Him. Nd., C. H. Selman, Koningstraat 38, J. Wezelman. Karei van Manderstraat 28. Jubileum Waalsche Kerk. Een interessante tentoonstelling. Ter voorbereiding van de viering van het 350-jarig jubileum der Hervormde Waalsche Gemeente alhier, heeft de predikant der Waalsche Kerk, Ds. F. Ch. Krafft, Vrijdag avond voor een klein aantal belangstellen den in de Waalsche Kerk een causerie ge houden over het onderwerp: „Chrétiens d'abord. puis réformés, enfin Wallons". Ds. Krafft drong in zijn causerie aan op het innemen van een breed standpunt: men kan niet spreken van een bepaalden „Waal- schen godsdienst". Deze uitdrukking is niets zeggend. Verschil van taal. van raspan na tie, dat alles is van geen belang. De Waal sche gemeente is eenvoudig een deel van de algemeene Christelijke Kerk, waartoe ook de Nederlandsch Hervormde Kerk behoort. De naam Waalsch dient slechts ter onder scheiding van „Nederduitsch". En de ..arme, kleine Waalsche Kerk" neemt haar beschei den plaats in naast de andere gróóte kerken, maar stelt er ook prijs op, die plaats te be houden. Na afloop van ziin causerie toonde Ds. Krafft den aanwezigen een tentoonstelling, die in de consistoriekamer, maar ook op ver schillende andere plaatsen in het oude ge bouw gehouden wordt Niet alleen aan vrienden van de Waalsche Kerk. maar in 't algemeen aan hen, die eer bied en liefde gevoelen voor het oude. in welken vorm ook. zij een bezoek aan deze kleine tentoonstelling warm aanbevolen. Ds. Krafft heeft er voor gecrat uii, de ar chieven der Kerk. die een rijken voorraad bevatten van origineele akten en officieele stukken waarbij er zijn. die op een eerbied- waardigen ouderdom kunnen bogen. Men kan o.a. uit deze stukken leeren dat de eerste Waalsche vluchtelingen in 1581 te Haarlem kwamen en men kan andere oude folianten opslaand, kennis maken met het handschrift en de handteekening van Coenraad Busken Huet, die zooals bekend, een tiental jaren oredikant van de Waalsche Kerk te Haarlem is geweest. Vooral in deze dagen is belangwekkend een „circulaire" aan de Waalsche Gemeenten van Albert. Wolffeang, „Comte de Schaum- borg-Lippe". waarin hij financieelen steun vraagt voor het stichten van een kerk in Stadthagen. Uit een ander document ziet men, dat in 1799 de ..municipaliteit" der stad Haarlem de Begijnekerk aan de Waalsche Gemeente af stond. Op een andere plaats in het kerkgebouw zijn mooie oude en ook modernere gravures en boekwerken te bewonderen en wij mogen dit overzichtje niet besluiten zonder de aan dacht te hebben gevestigd op een aantal fraaie kunstvoorwerpen, tentoongesteld in de consistoriekamer, alle betrekking hebbend op het H. Avondmaal. WERKLOOSHEIDSSUBSIDIEFONDS. In de millioenennota zijn beschouwingen gewijd aan de financiën van het Werkloos- heidssubsidiefonds en aan de maatregelen welke de regeering te dien aanzien noodig acht. De begrooting van dit fonds geeft de vol gende totalen: Gewone dienst: uitgaven f 112.070.000: in komsten f 104.525.000; nadeelig slot f 7.545.000. Kapitaaldienst: uitgaven en inkomsten f 22.800.000. VEREENTGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. Bevestiging van den nieuwen voorganger. Naar wij vernemen zal de bevestiging en intrede van den nieuwen voorganger, ds. G. H. Moll van Charante, piaats hebben in den ochtenddienst van Zondag 18 October a.s. om half elf, in het gebouw van den Ned. Protestantenbond. De plechtigheid zal ge schieden door ds. A. Trouw, den vroegeren voorganger van de Ver. van Vrijz. Herv. gemeente, thans predikant te 's Gravenhage. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii Overcompleet. Nee, praatte de oude man tegen zichzelf, langzaam buigend zijn geel vogel-gezichtje over de geraniums op het veranda'tje, zoo ging het niet langer. Als Martha het dan niet begreep welnu, dan zou hij flink zijn en zelf over het Besjes huis beginnen. Voorzichtig-sloffend droeg hij het rieten- fauteuiltje, waarin hij iederen morgen zijn krantje las, de tuintrap af, zette het vlak bij het duivenhok neer. trok het vervelooze stoofje van den grasrand af onder zijn voe ten. Hè, hè, zuchtte hij voldaan, vermoeid ach terover leunend, als je oud wordt, heb je niet veel meer in te brengen, wordt alles je te veel. Hij was blij, dat hij zat. Tevreden keek hij om zich heen. O, hij hield van het tuintje, het ruischend popu liertje daarginds in dien schemerhoek, de glimmende klimop-blaadjes langs de groene schutting, den bloembak voor het keuken raam. 't Was alles lief en vertrouwd na zoo veel jaren van genegen samenzijn, 's Zomers was het hier zijn domein in huis kon Martha hem niet gebruiken, hij liep maar in den weg, zei ze, en werk zou ze hem na zijn zware ziekte van drie jaar terug niet meer geven. Dat was ook billijk, dacht Groot vadertje, zoetjes de duiven, die af en aan vlogen, met de oogen volgend, meer dan een halve eeuw had hij in de bouwvakken ge arbeid, geen wonder, dat hij oud en ver sleten was. Met eere had hij op Paaschzon- dag zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Dat was een gebeurtenis geweest. De oude man haalde diep adem. streek met zijn bevende rimpel-vingers langs zijn oogen. O, wat hadden ze 'n feest gevierd. De buurt had gevlagd en alle kleinkinderen waren op bezoek geweest. Hoe het 'er alles precies had uitgezien, wist hij niet meer. Het huis Martha's huis had ineens vreemd en onwennig geleken, dat was hem goed bijgebleven en hij had een vage herinnering aan glinsterende guir landes, papieren rozen en een eindeloos aan tal toespraken. Hijzelf had zich niet erg op z'n gemak gevoeld temidden van al die drukte, nog dagen daarna had hij een bonzend hoofd en pijnlijke oogen van den sigarenrook, maar het was toch alles heel vleiend en goed bedoeld geweest en een mensch wil op z'n o, Aanvang Seizoen 1936- 37 15 October Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagclielstr. 29, Telef. 10806. mba N.V. DANSACADEMIE G. MARTIN 8. ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.) Nel Oosthout draagt voor. Huisvrouwenvereeniging opent het winter seizoen. Met een voordrachtmiddag door Nel Oosthout, heeft de afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen het seizoen 1936 '37 ingezet. Ook het koor der afdee- ling onder leiding van Mevr. Sybran- diHalberstadt liet zich hooren. In haar openingswoord gewaagde de pre sidente, Mevr. C. J. Cohen TervaertKoch, van de blijdschap van het Nederlandsche volk over de verloving van prinses Juliana, een blijdschap, die zoo groot is, omdat hier een ideaal huwelijk zal ontstaan, slechts geba seerd op wederzijdsche liefde. „Wij moeders", zoo zeide spr., kunnen ook zoo goed begrij pen, wat er moet omgaan in het hart van de Koningin, nu zij ziet dat haar dochter het geluk tegemoet gaat." Mevr. Cohen Tervaert sprak de hoop uit. dat dit geluk rijk en duur zaam mag zijn tot zegen van land en volk. Naast dit blijde licht zijn er echter ook donkere wolken. Zoo zal de Vereeniging een verlies lijden door het heengaan van Mevr. M. LioniJung blut als bestuurslid. Zij heeft om persoonlijke redenen bedankt, maar is aangebleven tot een geschikte opvolgster in de functie van penningmeesteresse gevonden was in Mevr. F. D. WillemseGiesen. Mevr. Lioni wil geen huldiging, maar de presidente kon niet nalaten in dezen intiemen kring de dankbaarheid uiten voor het werk. dat Mevr. Lioni gedurende 16 jaren ais bestuurslid heeft verricht. Haar werd een souvenir aangebo den. .Veel nood zal er in den komenden winter heerschen", zoo vervolgde Mevr. Cohen Ter vaert haar rede, laten wij allen meehelpen dien nood te lenigen. Laten wij gelukkig zijn dit te kunnen doen." Het woord was thans aan de declamatrice Nel Oosthout, die eerst een gedeelte uit Von- del's Maria Stuart voordroeg. Ademloos be luisterde de volle zaal de dramatische span ning van Vondel's schepping, gevoelvol door Nel Oosthout voorgedragen. De fijne taal van Selma Lagerlöf deed zij vervolgens goed tot haar recht komen in één der Christus-legen- den: „De kinderen van Bethlehem". Na de pauze zong het koor onder leidm? van Mevr. SybrandiHalberstadt eenige lie deren. n.l. „Lente" van S. de Lange, „Van zachte waat'ren" van L. van Tetterode en Als 't bruine veld van Henry Zagwijn, die met luid applaus beloond werden. Mej. Cor Teves zorgde voor de vleugelbegeleiding. Tenslotte droeg Nel Oosthout een sprookje van Hans Andersen voor over den mestkever, die evenals het paard van den keizer gouden hoeven wilde hebben en toen hij ze niet kreeg de wijde wereld in trok. De geestige wijze, waarop Andersen, in een enkel zinnetje soms, den menschen de waarheid zegt. vermaakte de aanwezigen zeer. Bijzonder levendig was de voordracht door Nel Oosthout van dit sprookje van den onvolprezen Deenschen kunstenaar. Mevr. N. Dyserinck—van Gilse v. d. Pais dankte de declamatrice en het zangkoor voor het gebodene op dezen middag. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor diploma B de heer D. Monsma, te Haarlem. ouwen dag toch nog wel eens voelen, dat de wereld hem niet heelemaal vergeet Martha was ook heel hartelijk voor hem geweest: ze had den feestmaaltijd toma tensoep, princessenboontjes-met-gehakt en rozijnen-pudding toe in de mooie kamer opgediend en 's avonds was er bessenwijn met-roomsoezen erbij gepresenteerd. Trou wens, hij mocht niet klagen over z'n oudste dochter en haar man. 't Waren brave men schen, die het hart op de rechte plaats droe gen ze verdienden eigenlijk den hemel aan hun ouden vader. Maar de crisis vernielde alles. Hein liep nu al zestien weken zonder werk. Martha scharrelde met het steungeld van den eenen dag in den anderen: geen wonder, dat de gal haar soms overliep. Tenslotte was het de vrouw, die altijd voor alles opdraaide, pieker de Grootvadertje, grimmig-wrikkend z'n bleek hoofdje, er waren zeven monden te vullen; dat was geen kleinigheid. Hijzelf, och, hij at niet veel. Z'n kopje koffiee-met-suiker om elf uur, was het eenige' waar hij nog aan hing rt mocht wel eigen lijk niet van den dokter, maar hij. op zijn leeftijd, stoorde zich niet meer aan gezond heidsvoorschriften. Als je met je eenen voet in het graf stond Met de gedachte aan den dood was Groot vadertje al lang vertrouwd. Twintig jaar geleden had hij z'n goeie Leen in het graf gelegd er waren oogenblikken, waarop hij verlangde bij haar te zijn. Vooral in den laatsten tijd, nu Martha alles tegenliep en Nelly, Egbertje en de twee ling óók om hem alles moesten ont beren. Vaker dan vroeger voelde hij, dat je op je tachtigste jaar overcompleet op dee wereld bent. „Vader, kom je een kommetje troost drin ken?". noodde een vrouwenstem vanachter de geraniums. „Goed, kind, graag", schrikte Grootvader tje op, „was het al weer zóó laat". In de keuken bij het wankele tafeltje, roerend in het gebarsten bekertje in een huisgezin-met-kinderen heb je altijd scher ven, dat wist hij van ouds piekerde hij er over, hoe hij het Martha zeggen zou, En omdat hij niet wist, hoe te beginnen, viele hij maar ineens met de deur in huis. „Ik heb zoo 's gedacht, kind, zou het niet beter zijn, als ik naar het Besjeshuis ging?" ,'t Besjeshuis?", vroeg de dochter, ver baasd opkijkend van de dampende wasch- tobbe, waaraan ze maar weer begonnen was Een huisgezin met vier schoolgaande kin deren liet je geen tijd voor een praatje-bij-de koffie. „Ja, 't is hier tegenswoordig ook geen ro ngeur en maneschijnde oude man haperde. Hij voelde, dat het bijna als een verwijt klonk. „Hoor 's vader", begon Martha ruw-goed- hartig, maar toch met een zweem van onge- Een eerste voorstelling, die een groot succes werd. Een Hollandsch circus heeft gisteravond in onze stad Haarlem zijn poorten geopend. Circus Van Bever gaf zijn eerste voorstelling en het was zoowel voor hen als voor ons een vreugde, dat een vol huis het begin van de voorstelling af zat te wachten, toen voor de eerste maal het fluitje ging. Er zijn circussen en circussen. Men kent ze. zij het dan hier in Holland vrijwel alleen van hooren zeggen. met drie pistes, doorloopende voorstellingen en tal van super attracties zooals dat in de gebruikelijke bom- barietermen heet. Men kent ze ook heel anders. Men kent ze, dat het als het ware één talrijk gezin is. dat samenwerkt in het felle licht van schijnwerpers, in het opgewor pen stof en de ijle nevel van wat sigaretten rook. Waar voor- en tegenspoed drukken als op één familie, waar een applaus voor allen en een echec van allen is. Dit is de sfeer van een circus als Van Bever. Van het eerste oogenblik af, als men in kringen om de niet zeer groote piste heen zit, voelt men er zich meer ..thuis" meer op zijn gemak en minder op visite. Dan, als het programma begint, de eerste voetstappen in de feestelijk „opgemaakte" zaagselfiguren worden gezet knalt de zweep door de lucht, stuift een drietal ruiter-vir- tuozen rond, gillend, joelend, doch onder al dat misbaar met groote bekwaamheid. Dan de „vrijheidsdressuur", waarin Gustaaf Van Bever zelf met zijn paarden optreedt. Een warm applaus, de verdiende cijns voor deze prestatie. Voor onze oogen rolt het programma door Acrobaten zweven door de lucht, bouwen menschenstapels, spieren spannen zich, torens worden gebouwd van gespannen menschen- fig-uren. Dan vaardig en vluchtig, lost de kluwen zich weer op. De muziek schettert het fluitje gaat: het volgende. Miss Indiana, ster der trapeze, zooals het programma haar noemt, klautert vlug naar boven. Wat is het toch, deze spanning, die stijgt, naarmate de acrobaten klimmen? Hoog in de lucht, houdt zij onzen aandacht ge spannen, ademloos en met een bonzend hart. Zeker, het is altijd goed gegaanMaar het applaus is luid en nadrukkelijk als wij haar weer terughebben op de begane grond. Dan is er Alberto, de menschelijke alligator, of beter gezegd een soort menschelijke inkt- visch. Een mensch van ongekende lenigheid, die in een glinsterend pak van zwart en groene glanzigheid zich in bochten en knoopen legt, achterover op handen en voeten loopt als een inktvisch uit een griezelverhaal of uit een booze kinderdroom. Dan een pauze, waarin men zich verdringt in de stallen om een glimp te zien van de kleine ponies, die prachtige paarden en den kleinen olifant. En dan opnieuw muziek en naar binnen. Umsti Bumsti. een allerdwaast nummer, te gek om het u te vertellen, te aardig om het missen. Een prachtig luchtnummer, met de gebruikelijke sensatie op het einde, Rosa, de olifant, met Gustaaf Van Bever's dochter als dompteuse, en zeker niet te vergeten me vrouw Van Bever met haar lievelingspaar den. Een nummer, stil en gracieus, waarbij de zweep niet klapt en knalt en waarbij toch niets verkeerd gaat, waarbij geen fout ge maakt wordt. Een nummer van verfijning en mooie circus-artisticiteit. Er is nog meer. „Wij zijn in deze opsom ming niet volledig geweest, maar wij ver trouwen. dat deze weergave in zooverre aan haar doel beantwoordt, dat men eruit kan lezen datgene, wat het circus Van Bever ken merkt: Circuskunst, eerlijke, waarachtige circuskunst. „Intiem" is het woord dat ons op de lippen komt. Intiem in den goeden zin. Een voorstelling, een bezoek overwaard en te meer verheugend, waar het hier een Neder landsch circus betreft, dat het praatje weer legt, dat het goede circus uit het buitenland moet komen. WH duld wat konden ouwe menschen toch zeuren! „u hebt u bij ons niks te bekla gen. 't Gaat ons niet voor den wind, dat is zoo, en :k ben me heel goed bewust, dat ik niet het humeur van een engel heb. Maar Hein weet, dat ik u nooit weg zou laten gaan u bent altijd goed voor ons ge weest op de andere familie valt immers heelemaal niet te rekenen. En dan de kinderen. Wat zou kleine Nel - wel zeggen, als ze u om twaalf uur niet bij de duiven vond De wat bitse stem was langzamerhand week geworden. Gunst, 't was toch haar grijze vader, die heel z'n leven gewerkt en ge sloofd had, ook voor haar. Zag hij er na z'n laatsten verjaardag niet vervallen uit? Hij was zonder overdrijving vel over been. „Kom. ouwe baas", deed ze kort-vriendelijk ze moest voort, 't was al tien over elf. over een uurtje moest de stamppot en het gebakken spek op tafel staan „ga maar weer rustig op je eigen plekje zitten. Over het Huis denken we nog in jaren niet Hap-ademend leunde Grootvader acheruit in het rieten stoeltje, met vage voldoening Martha's geruststellende woorden napreve lend. Dus hij hoefde niet weg, hij' mocht blijven, waar hij was. Gelukkig! De zon overplaste de grindpaadjes, zette de roode geraniums voor het keukenraam en op de veranda in gloed. Een kleine bru tale musch kwam over'den rand van het duivenslag buigen. O, 't was goed hier te zitten zonder zor gen. 't Was goed te weten dat je, al wier je oud, toch niet overcompleet was. De zon 't was lekker in het tuintje wat een weldaad, als je rheumatische beecnen en een stijven rug had. Leen had ook zooveel van de zomerwarmtegehouden. Toch was het benauwd hier buiten. De Hondsdagen, nietwaar? Het was, of er iets knapte in z'n hoofd. Gek. dat had hij in den laatsten tijd wel meer. In een nevel zag hij de lichtvlekjes dansen op het gras, .het bloesemend rozen struikje in het perk, de vlinders wiekend tus- schen de glimmende klimopbladen. „Het verboden kopje koffie dacht hij stil voor zich heen. Als Leen eer nog ge weest wasDan verloor alles zich als in een mistig verschiet. Grootvadertje zat roerloos in het Augustus zonnetje. Toen Martha hem oom half een voor net eten roepen kwam. bleef ze vreemd-onti*an tegenover hem staan. Ze begreep meteen. En voor ze Hein en de kinderen riep. ier- haalde ze ongewoonverteeaerd en met. oijna- kinderlijke dankbaarheid haar laatste woor den in de keuken: Over het Huis denken ■.ve in jarpn niet. M. BekkersZüRCHER Onder vier oogen. Berusting is mooi en goed, hoewel niet ge makkelijk te verkrijgen, berusting siert den mensch. berusting is schier onontbeerlijk, gezien de vele groote en kleine rampen, de bittere teleurstellingen en ontgoochelingen, die ons deel zijn Maarhoe doe je zooiets? Hoe gaat men te werk om berusting deelach tig te worden? Redeneerend volgens zuivere deductie komt men alras tot de slotsom, dat berusten is: het blijmoedig aanvaarden van teleurstellingen en rampen. Wil men dus de eigen capaciteit te dezen opzichte beproe ven, dan dienen er eerst eenige grootere of kleinere rampen voorhanden te zijn waarop wij onze krachten kunnen beproeven. En zoek nu maar eens naar een keurig klein rampje als je er opslag eentje noodig hebt....? Dan valt er in geen velden of wegen iets te bespeuren, dat ons de gelegenheid verschaft onze krachten te meten! Dan zijn de leveran ciers prompt op tijd. dan is de biefstuk malsch en het weer zonnig, dan komen de kinderen met schoone handen aan tafel en biedt de gedienstige aan om een avond thuis te blijven om kousen te stoppen. Spoediger dan wij gedacht hadden kwamen wij echter in aanraking met Berusting. De morgenpost bracht een brief van een vriendin, die kort geleden wegens dringende financieele redenen zich zeer had moeten bekrimpen en nu een huisje bleek te hebben betrokken in het doi-p naast het onze. Kom me eens opzoeken, ik zit hier zoo al leen, luidde het- slot van den brief. Nu daarmede werd niet gedraald. Nog dien zelfden middag togen we. voorzien van een fleurigen bos bloemen uit onzen tuin, O.- waarts. Mary opende zelf de deur. Ik doe maar alsof ik de dienstbode ben.... want hulp kunnen wij niet bekostigen kondigde zij aan toen de begroeting voorbij was. Wij vonden het nogal vanzelfsprekend en onnoodig om hierop nog eens extra den na druk te leggen, maar voor we er een kwartier waren, bemerkten wij, dat zij als het ware ieder woord met een zucht onderstreepte.... en het gekke was dat zij heelemaal niet zuchtte het leek maar zoo zij klaagde ook niet en het was ook niet dat zij zichzelf beklaagde en toch ging er een geweldige de pressie van haar uit. die niet naliet aanste kelijk op de bezoeksters te werken. Wij pro beerden van allerlei ter afleiding, maar de gastvrouw bleek er buitengewoon slag van te bezitten om ieder onderwerp onmiddellijk in verband te brengen met haar persoonlijke veranderde levensomstandigheden. Het duur de niet lang of wij kwamen tot de ontdek king dat hier iemand zat, diezwolg in haar ongeluk. Wij probeerden het met de meegebrachte bloemen Dank je weldank je hartelijkals je zelf geen tuin meer hebt en geen bloe men kunt koopendan ben je er dubbel blij mee. Toen probeerden wij het met een nieuw tooneelstuk waar iedereen over sprak Tjaklonk het, ik moet het nu maar van hooren zeggen genieten en van hetgeen anderen, die er geweest zijn. me ervan kun nen vertellen. (Wij waren eróók niet geweest n.b.!) Het relaas van een boodschappen-expedi- tie vol grappige incidenten onderging een zelfde lotals je toch niets kunt koo pen dan hoef je ook geen boodschappen te gaan doen, niet waar? Wij gevoelden ons kriebelig worden van nauwbedwongen onge duld. Boekenonze laatste toevlucht! (en voor 10 cent per deel in de stadsbibliotheek te leen Maar, och armezelfs het onschuldige boekje door ons voor een welgemeende lof tuiting uitgekozen, bleek een directe aanlei ding voor onze gastvrouw om er haar ver anderde omstandigheden bij te pas te bren gen. Zoo. is dat zoo mooi? klonk het lus teloos en dan: tjaals je geen personeel meer hebt dan vergaat je de lust tot lezen wel Toen wij weer op straat stonden, slaakten wij een hartgrondige zucht van verlichting. Oef voorloopig zou men ons daar niet meer zien! Naar huis trammende kwamen wij tot de slótsom, dat een opstandige vroolijke ziel het toch gemakkelijker heeft en voor ande ren genietbaarder is dan iemand met deze soort Berusting Deze soorthalt! daar zit 'm de kneep! Er zijn verschillende soorten van Be rusting. net precies zooals er verschillende tinten van een en dezelfde kleur zijn en dit.... dit was de verkéérde soort! Berusting isja juist....! natuurlijk! zoo was het immers ook: berusting is het blijmoedig aanvaarden van het onvermij delijke, En dat blijmoedig ziet udat mag er vóóral niet aan ontbreken, want an dersis uw zoogenaamde berusting niet anders danverkapte opstandigheid! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. „HET COSTUUM ONZER VOOROUDERS". Amsterdam. 18 September Reeds elders in ons land. en wel in Den Haag en Arnhem, is de tentoonstelling ..Het costuum onzer voorouders" gehouden. Thans heeft de hoofd stedelijke vereeniging voor vreemdelingenver keer ..'t Koggeschïp" deze onder haar" auspi ciën genomen, en haar ondergebracht in ge bouw Trianon. De organisatoren der tentoon stelling. de Amsterdamsche vereeniging ..Am sterdam 1" en de „Boddaert-tehuizen" heb ben de opening van de tentoonstelling een bijzonder cachet verleend, door Vrijdagavond de geëxposeerde costumes „aan levenden lijve" te demonstreeren, waartoe ten huize van Hirsch en Cie een feestelijke bijeenkomst was belegd. Daar heeft wethouder G. Krop man te midden van een groot aantal genoo- digden onder wie wij o.a. den commissaris van de Koningin in Noord-Holland en mevr. Röell opmerkten met een toespraak na mens het gemeentebestuur, dat het middel dat tot het doel moet leiden in dezen vorm zeer waardeert en den organisatoren met het on dernomen werk dan ook veel succes toe- wenscht de expositie geopend. Een veertig tal dames vertoonden den aanwezigen daar na op gracieuse wijze de costumes onzer voor- orders. welke tot 4 October in de zalen van Trianon" smaakvol gerangschikt in de hun passende entourage te bewonderen zullen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9