1/etwacUt U een BafyJ Het Belangrijkste List tegen list. De Fiscus eischt 54e Jaargang No. 16334 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 22 September 1936 ARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post f 0.72J4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer I 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden I 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150-, Elke andere vinger 50-, Arm-o en re f ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog j 400 -, Verlies Duim 175.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.- het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 September. Wat Hearst zegt. William Randolph Hearst is een Amerikaan- sche „krantenkoning". Hij logeert in het Amstel Hotel en geeft korte maar krachtige interviews. Het is niet onvermakelijk ze te lezen. Ten aanzien van Nederland b.v. is Hearst nog prijzender in zijn uitlatingen dan een film ster, die er natuurlijk evenmin iets van weet als zij eens even hier komt en er zich nooit- voor geïnteresseerd heeft. „Wat is uw meening over Nederland en de Nederlanders?" vraagt de reporter. „Welke minder goede kwaliteiten kunt u mij van de Nederlanders noemen?" vraagt Hearst in antwoord. „Ik weet er geen." Dit is. behalve beleefd, erg gereserveerd voor een Amerikaan, die bovendien krantenkoning is. De kranten van William Randolph Hearst onderscheiden zich niet zoozeer door hun reserve. De rest van zijn mededeelingen is evenwel krachtiger. „Wat denkt u van den politieken toestand in Amerika?" „Ik ben tegen Roosevelt en vóór Landon." Zoo zou een Haarlemsche jongen zeggen: „Ik ben tegen Haarlem en voor H. F. C." (of omgekeerd). Maar het zou minder effect sor- teeren, zelfs op Haarlem en H. F. C. „Frankrijk?" „Het moet oppassen dat het niet denzelfden ^veg opgaat als Spanje." „Duitschland?" „Hitier heeft er orde weten te scheppen. Maar ik houd niet van dictators. Meer wil ik er niet over zeggen." Enzoovoorts, in dien trant. Ik zou er dan ook niet over schrijven, ware het niet dat William Randalph Hearst na eenige maanden zwervens door Europa tot de slotsom is gekomen dat de economische posi tie van dit werelddeel „wel gezond" is. Zij is beter dan men in Amerika denkt. Europa zal nog moeten trachten vrij te komen van de restricties, die de verschillende landen teza men het hebben opgelegd. Hier spreekt de Amerikaan, die de heele Europeesche versnippering allermalst vindt en in het prettige besef van zijn eigen acht- en-veertig Vereenigde Staten verkeert. ^De restricties die de verschillende landen te za- inn het hebben opgelegd". Ja. Dat is juist en raak. Het is wel eens goed aan deze tegen stellingen met de V. S. herinnerd te worden. „Er wordt ook veel in Europa gesproken over een dreigenden oorlog, die hier elk oogenblik kan losbarsten, maar persoonlijk heb ik dien indruk niet. Ik geloof dat men zich tenslotte te goed bewust is dat het zelf moord zou beteekenen". Dit zei W. R. Hearst óók tot den reporter van de N. R. Ct., aan welk blad ik dit inter view ontleen. En dit klinkt ook wel interes sant uit den mond van een intelligenten niet- Europeaan. Het.is heel wel mogelijk dat hij het juist ziet. En inwendig lacht om de dwaas heid van al die kleine staten en staatjes alle klein van omvang in verhouding tot de V. S. die zich als dollen aan het bewapenen zijn uit achterdocht tegen elkaar, terwijl ze allemaal weten dat oorlog hun aller zelf moord zou beteekeneneen en ander in niet geringe mate ten voordeele van W. R. Hearst's vaderland, dat er op de wereldmarkt aardig wat vruchten van plukt. Maar als men deze dingen als Europeaan constateert krijgt men te hooren dat men idealist is, en „niet met zijn beide beenen op den grond staat" en „utopieën" najaagt. Mis schien maakt het meer indruk als een Ame- rikaansche krantenkoning het wel niet heele- maal ronduit zegt, maar dan toch wèl erg duidelijk te kennen geeft.... R. P. BESPREKING GENERALE STAVEN BALKAN ENTENTE BOEKAREST, 22 Sept. Stefani-A.N.P. De bijeenkomst van afgevaardigden der generale staven van de Balkan-entente, welke dezer dagen te Boekarest zou worden gehouden, is uitgesteld tot begin November, met het oog op de manoeuvres van het Roemeensche leger. EEN MINUUT STILTE VOOR DE „HELDEN VAN HET ALCAZAR". RIO DE JANEIRO, 22 September (Reuter) Het huis van afgevaardigden heeft een minuut stilte in acht genomen ter eere van „De helden van het Alcazar" te Toledo. Het huis besloot de Junta van Burgos de ge voelens van bewondering over te brengen, welke de tegenstand der cadetten opwekt. TROTSKY NIET NAAR CATALONIë? OSLO, 22 September 'Reuter) Een vriend van Trotsky verklaard, dat hij uit absoluut goed? bron kan mededeelen, dat het beviel als zou de genex-aliteit van Catalonië Trotsky een verblijfsvergunning voor Catalonië hebben toegezegd, van allen grond ontbloot is. (Aan de Limburgsch-Duitsche grens is een smokkelaar betrapt die 200 Mark verstopt had in een sigaar.) 't Is aan de Oostgrens van ons land Onder 't modern devies: Deviezen, Met name aan den Duitschen kant, Een druk bedrijf voor de kommiezen. Daar worden grens van land en wet, Van dag tot dag weer overschreden, Daar wordt, met list in 't spel gezet, Een dagelijksche strijd gestreden. De smokkelaar denkt trucjes uit Met slimheid, beter zaken waardig, Maar in het speuren naar de buit, Toont de kommies zich even vaardig. Met geld in een sigaar verstopt, Waar men het toch niet zou vermoeden, Wordt hij ook al niet meer gefopt, Zoo scherp is hij er op zijn hoede. Dat was met recht een klapsigaar, AI viel het ongetwijfend tegen, oor den gewieksten eigenaar, Dat hij den klap zelf heeft gekregen. Den allerslimsten smokkelaar, Blijft de ontmaskering dus dreigen, De man zal, zelf nu de sigaar, Een kwaje pijp te rooken krijgen. Wij hebben voor U een uitzet uiterst fijn en niet duur. Jac. van Weert - Gierstr. 20 (Adv. Ingez. Med.) De verminderde huurtoeslag. Een eigenaardig gevolg van een huur- verlaging. Wij hebben in ons nummer van Maandag avond medegedeeld welke moeilijkheden zich voordoen bij de nieuwe steunregeling en den verminderden huurtoeslag en welke raad van wege de vakorganisaties aan de leden werd gegeven. Zooals men zich zal herinneren, werd den werkloozen aangeraden zich met een schrijven tot den huiseigenaar te wen den, of tot het bestuur van de woningbouw- vereeniging, met het verzoek, als gevolg van den lageren huurtoeslag ook de huur in evenredigheid te willen verlagen. Naar wij thans vernemen brengt dit even wel voor de werkloozen niet direct de vol ledige compensatie, daar de circulaire van den Minister dusdanig is, dat ten allen tijde de huurtoeslag slechts in maximum één derde mag bedragen van de huishuur boven de f 3.50. Dit beteekent dus, dat de bereke ning van den huurtoeslag ook weder anders wordt indien de huiseigenaar of de woning bouwvereniging tot een verlaging van de huur zou overgaan. Aannemende dat de huishuur van A. f 5 bedroeg, dan ontving deze voorheen aan huurtoeslag 1 gulden. Als gevolg van de steun-wijziging door de regeering voorgeschreven wordt deze toeslag nu f 0.50. Indien A. nu tot zijn huiseigenaar het ver zoek richt om zijn huishuur met den ver minderden huurtoeslag, in dit geval dus met 50 cent te willen verlagen en indien de huis eigenaar hiermede accoord gaat. dan zal toch de steuntoeslag van de werklooze op nieuw met 16 of 17 cent worden verlaagd, want dan wordt de rekening aldus: huur f 4.50, of f 1 boven de f 3.50, zoodat slechts een huurtoeslag van 1/3 van f 1 gegeven mag worden, dus 33cent. Dan staat dus de werklooze weer opnieuw voor een moeilijkheid, niettegenstaande de huiseigenaar hem tegemoet gekomen is. De lichamen voor de steunverleening moe ten namelijk rekening houden met den in houd van de ministerieele circulaire van 13 September, waarin staat dat thans niet meer dan 1/3 als huurtoeslag mag worden gegeven. De besturen der vakverenigingen meenen dat dit geenszins de bedoeling geweest kan zijn. wat ook blijkt als men kennis neemt van het debat in de Eerste Kamer en voorai het persbericht van de conferentie tusschen den Minister en de wethouders van de groo- te gemeenten, omdat daarbij naar voren ge komen is dat de minister meent, dat de in houding van 50 pet. den huurtoeslag gecom penseerd moet worden door huurverlagin- gen Gemeend wordt, dat de moeilijkheid on dervangen zou kunnen worden als maatstaf voor de berekening van den bijslag 1 Sep tember 1936 genomen werd. Dan hebben de huurverlagingen het volledige effect. Naar wij vernemen zijn verschillende huis eigenaren niet ingegaan op het verzoek van de werkloozen om de huishuur te verlagen. Slechts een deel van hen zou de verlaagde huur hebben aangenomen om het restant voorloopig als huurschuld aan te teekenen, doch verreweg de meesten weigerden de door de huurders aangeboden lagere huur te aan vaarden De Vereeniging Vereenigde Huiseigenaren zullen dezer dagen een bespreking met de autoriteiten hebben om de gerezen moeilijk heden onder oogen te zien. Niet meer dan waarop hij recht heeft. Maar velen willen hem te weinig geven. Een klacht van een lezer over de houding van de Belasting-autoriteiten, die hem meer laten betalen dan hij zelf wil afstaan, was voor ons reden een onderhoud te hebben met den Hoofdinspecteur der Belastingen in de Inspectie Haarlem behalve Haarlem behoo- ren daaronder Heemstede. Bloemendaal en Zand voort). De heer C. M. Mooïenburgh toonde ons aan, dat deze lezer ten onrechte ontstemd is. Er was van hem niet meer ge vraagd dan de wet voorschrijft en dat daar bij juist gehandeld was, blijkt wel uit het feit dat de klager door den Raad van Be roep (een onpartijdig college dat recht spreekt in Belastingzaken) wat zijn be zwaarschrift betreft" op alle punten in het ongelijk gesteld is. Dit voorval was voor ons aanleiding om enkele vragen over de Belasting-aanslagen in het algemeen te stellen. Daarop kregen wij het volgende antwoord: Het is goed om eens duidelijk aan het pu bliek te zeggen, dat de Fiscus van den belas tingschuldige eischt waarop de wet recht geeft. Niet meer. maar ook niet minder. Nu blijkt in de praktijk helaas, dat zeer velen er op uit zijn om met de opgaven te knoeien. Als wij zouden afgaan op hetgeen de men- schen op de aangifte-biljetten zetten, dan zou het er met de belasting-opbrengst treu rig uitzien. Gelukkig zijn er talloozen die alles met een nauw-gezet geweten invullen, die inderdaad „den Keizer geven wat des Keizers is", maar er zijn er óók die er steeds op uit zijn te trachten ons een rad voor de oogen te draaien. Soms zelf zeer geraffi neerd. Daarvan zou ik sterke staaltjes kun nen vertellen In de inspectie Haarlem werk ik met 6 inspecteurs. 2 adjunct-inspecteurs. 3 ontvan gers en 1 commies. Ons streven is de belas ting-aangiften zoo te corrigeeren dat die juist worden. Elk jaar hebben wij evenwel bijna 70.000 aanslagen te controleeren, zoo dat het ieder duidelijk zal zijn. dat er niet feilloos gewerkt kan worden. Maar ieder streeft er naar om 'het goede bedrag er uit te halen, daarbij geholpen door de rijks accountants. Als een enkelen keer blijkt, dat wij iemand te hoog getaxeerd hebben, dan is dat meestal een gevolg van de omstandig heid, dat de belanghebbende in eerste in stantie getracht heeft om er met een te wei nig af te komen. Ik heb hier voor mij de eindresultaten van elk der inspecteurs over het laatste jaar. Daaruit blijkt, dat er zijn die op 2000 be handelde posten wel 800.000 en 1.000 000 gul den meer inkomen gehaald hebben. Gaat een belastingbetaler niet accoord met zijn ver hoogden aanslag, dan kan hij een beslissing vragen van den Raad van beroep en den Hoogen Raad, maar ik kan u verzekeren, dat dan in verreweg de meeste gevallen blijkt, dat wij niet te veel geëischt hebben. Niet altijd zoo vervolgde de Hoofdin specteur zit een zucht tot knoeien bij de belastingbetalers voor. Soms is het ook on kunde, een afgaan op verkeerde raadgevin gen van wat „men" zegt. Het zou onze taak zeer vergemakke lijken als meer belastingschuldigen van te voren het advies inwonnen van de inspecteurs over het invullen van het aangifte-biljet, maar ook zou het den menschen zelf verwik kelingen en zorgen besparen. Zij kunnen er van verzekerd zijn, dat geen hunner een cent te veel zal behoeven te be talen. Ik zou gevallen kunnen aanhalen waarin dit eerlijke overleg geleid heeft tot een aangifte die lager was dan de belasting schuldige aanvankelijk had verwacht. Neen wij zijn geen bloedhonden. Maar natuurlijk als wij er ten lange leste achter komen dat de gemeenschap jaren achtereen door een knoeier bestolen is. dan kennen wij geen pardon. Onlangs had ik nog zoo'n geval, van iemand die ons langen tijd geraffineerd om den tuin had geleid. Hoewel op hem slechts 20.000 gulden kon worden verhaald, heeft hij in totaal 30.000 gulden (f20.000 plus f 10.000 gewetensgeldi betaald om op zijn ouden dag buiten de gevangenis te blijven. Wordt het piep-systeem nog vaak toe gepast? zoo vroegen wij. Daarop antwoordde de Hoofdinspecteur: In slechts enkele gevallen. Eerst trachten wij door de menschen hier te laten komen tot een verbeterde aangifte te komen. Alleen in de enkele gevallen dat wij voelen dat wij be drogen worden, hoewel wij het niet kunnen aantoonen, wordt de aanslag door ons opge dreven in de overtuiging, dat de betrokkene welo zal gaan .piepen" als die te hoo; wordt. In de praktijk is gebleken/? dat wij niet buiten dit middel kunnen. Ik herinner nog een geval dat iemand met zijn aangifte on der de f 15.000 bleef, terwijl het resultaat van het „piep"-systeem was. dat hij toegaf f 30.000 te verdienen, terwijl toen tevens uitkwam, dat er ook wel jaren waren geweest dat het f 75000 had beloopen. Maar wij passen deze methode slechts in enkele gevallen toe, alleen als het niet anders kan wantzij bezorgd ons ook veel last Het liefst regelen wij den aanslag in dei- minne, tot genoegen niet alleen van der. belastingbetaler, maar ook van den dienst. Er moet nu eenmaal belasting betaald wor den en niemand kan het toch als een on billijkheid gevoelen als de fiscus krijgt waarop de wet hem recht geeft. EEN DOORGANGSHUIS. Op een bepaald gebied is het kantoor van Haarlem's Dagblad een soort doorgangshuis. Namelijk voor stapels brieven op adver tenties van Vraag en Aanbod (Groentjes) die dagelijks binnenkomen en met den meesten spoed in drie bestellingen per dag met een eigen auto aan de stellers der advertenties worden doorgezonden. Een drukke afdeeling van ons bedrijf, maar uiteraard een afdeeling, die wij het gaarne druk zien hebben. Dr. Van der Sleen weer thuis. Na een zomerzwerftocht door Canada. Hedenmorgen kwam de bekende „zwerver" Dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem, die meermalen een artikel voor ons blad schreef, weer in het vaderland terug na een zomer zwerftocht door Canada. Hij vind daar be halve een mooi berglandschap een overvloed van groot wild. zooals bever en beer, eland en reuzenhert, die alle op foto en film kon den worden vastgelegd. Dr. van der Sleen be zocht verscheidene Hollandsche nederzettin gen in Canada en constateerde dat de Hol landsche kolonisten daar over het algemeen een gelukkig bestaan hebben gevonden. Er is nog ruimte voor velen, de Hollanders staan bij het Gouvernement goed aangeschreven en wanneer onze regeering wat helpt en steunt zou daar voor menig Hollandsch boerengezin een plaats gevonden kunnen worden, meende de heer van der Sleen. Zoowel de algemeene toestand en omgeving zijn daar in het land bouwbedrijf zoo geheel anders dan bij ons, dat voorstudie in Canada óf als boerenknecht óf op een der scholen zeer wenschelijk is. En de kans bestaat dat Canada voor zijn zich snel uitbreidende mijnbouw binnenkort ook andere cngeschoolfe krachten zal kunnen gebrui ken. PARIJSLONDEN PER SPOOR. Tusschen Dover en Duinkerken zal de Twickenham-Ferry een reis van Parijs naar Londen zonder ov erstappen mogelijk maken. De wagons worden op het schip gereden en daar met kettingen vast gemaakt. Hierboven ziet men „het station" aan boord van de Twickenham-Ferry. Het woord is aan.... Goethe: Wat een boek is, interes seert mij steeds minder. Maar wat het in mijn geest wakker schudtdat is de groote kwestie. Chalet Astoria te Blaricum gesloten. Erfdienstbaarheid verbiedt exploitatie als café of restaurant. AMSTERDAM. 22 Sept. De Rechtbank al hier heeft vandaag vonnis gewezen in de ci viele procedure tusschen öe Bouwmaatschap pij „oua-Crailoo" als eischeres en de directie van het Chalet Astoria te Blaricum als ge daagde. De bouwmaatschappij had sluiting gevraagd van het café-restaurant-dancing Astoria, dat in Mei j.l. te Crailoo bij Blaricum is ge opend. Deze sluiting werd gevraagd op grond van een erfdienstbaarheid, die verbood in het betreffende perceel een café- restaurant, tap perij, dancing etc. uit te oefenen. De rechtbank heeft den eisch toegewezen, zoodat binnen acht dagen de zaak gesloten moet worden en het perceel binnen dien tijd ontruimd moet zijn wat betreft de café-inven taris. Het vonnis is uitvoerbaar gesteld bij voorraad met en dwangsom van f 100 per dag voor iedere overtreding. De Rechtbang overwoog, dat hier wel dege lijk van een geldend servituut sprake was. in tegenstelling met het door gedaagde aange voerde verweer. BETER ZIEN EEN BRIL VAN K E I P! Groote Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) BOMMEN IN JERUZALEM. JARUZALEM. 22 September (Reuter) Een bejaarde Arabier en twee kinderen zijn van ochtend gedood ten gevolge van de ontploffing van een bom, welke door een onbekend ge bleven persoon in het centrum der stad was geworpen. Twee Arabieren werden ernstig, twee andere licht gewond. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. AMSTERDAM, 22 September. De Amster- damsche afdeeling van de Nederlandsche be weging voor eenheid door democratie heeft haar leden opgeroepen voor een groote propa ganda- vergader in g op Dinsdag 29 September a.s. des avonds te 8 uur in de groote zaal van „Krasnapolsky" Warmoesstraat 175/185. Het woord zal worden gevoerd door ds. G. A. de Ridder uit Beilen en dr. P. H. Ritter Jr. uit Utrecht. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is Uw adres Cacel i/cui Uuvzeti, 6ptU,ie*t KI. Houtstraat 13, Telef. 14112 (Adv. ingez. Med.) De al of niet-toelating van Abessynië tot de Assemblée. pag. 4 Duitsche belangstelling voor dc driemogend- hedenconfcrcntie te Weenen. pag 4 Prins Bernhard bracht gisteren een onver wacht bezoek aan Amsterdam. pag 3 De eerc-promotie van dr. J. D. Bierens de Haan. pag. 3 Te Lakehurst zijn besprekingen gevoerd over hel luclitschipverkeer NederlandNederl. Indië. pag. 3 De fiscus eischt.niet meer dan waarop hij recht heeft. pag. 1 Cijfers voor Haarlem, Bloemendaal, Heem stede en Zandvoort over de dalende belas tingkohieren. pag. 2 Dr. F. H. Fentener van Vlissingen over het verbeteren der internationale betrekkingen pag 10 De Noorsche kolenboot „Sirenes", die bij Cal- lantsoog strandde, is thans vlotgebracht. pag. 10 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Wat Hearst zegt. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De wetenschap en de samenleving. Dag 4 Een interview met dr. Maria Montessori. oag 11 J. B. Schuil: „De markiezin van Argis" door het gezelschap Saalborn. pag. 11 Amy Groskamp-ten Have: rcn """iw - "t. o Schaakrubriek. pag. 9 II. D. Vertelling: D-trein 38 rijdt door. pag. s De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1