Mensen ^WEERBERICHT OVERALLS Natuurbescherming door het P.W.N. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 H A 'A' R E E M'S D A G B E "A D 2 Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Winterprogramma 19361937. Verschenen is het winterprogramma van dit Instituut, hetwelk aanvangt met een inleidend woord van den secretaris Gé Boerhorst. Ver der bevat het o.m. het volgende: 3 October, openingsavond in detuinzaal van het Concertgebouw. Deze avond zal een in tiem en gezellig karakter dragen. Medewerking verleent Geert Dils, de bekende minstreel met de luit; terwijl het A. J. C.-lekenspel zal op treden. Een korte inleiding wordt gehouden door een lid van het Centraal Bestuur. Vijf a zes Zondagochtend-muziek-voordrach ten. Inleider de heer Ant. Krelage. Deze voor drachten zijn bedoeld als opvoedkundige con certen voor ernstige muziekliefhebbers en zij die het willen woorden. Het programma is als volgt: 18 October algemeene inleiding over de grondbeginselen der muzieik met demonstra tie van de voornaamste instrumentale ensem bles en gramofoonplaten. I November: Het volkslied. Het ontstaan van het volkslied, verschillende soorten volkslie deren: verval en herleving van het volkslied. Met medewerking van een zangeres. 15 November: Piano-muziek met piano-voor dracht van den inleider Ant. Krelage. 29 November: Het kunstlied, met medewer king van een zangeres. 13 December: Cello-muziek. Medewerking de heer John Vogtschmidt. Bij voldoende deelname nog een zesde och tend, waar zal worden behandeld: muziek van blaasinstrumenten. In samenwerking met de directie van het Frans Hals-theater brengt het Instituut zes schitterende films op Zondagmorgen. Ver schillende sprekers zullen deze films toe lichten. II October: De bewaarschool. 8 November: Peenhaar (Harry Baur). 20 December: Pandeon de Vischarend, spre ker de heer J. Strijbos. 10 Januari: Drie-stuivers-opera, spreker P. K. Polderman. 7 Februari. De honderdduizend. 7 Maart. Volk van Azan, spreker C. A. 't Hart. 24 Januari: J. Hoving zal spreken over con flicten tusschen godsdienst en wetenschap. 21 Februari draagt Louis van Gasteren voor uit Keizers Koelies van Ph. Plivier. 8 October: Eerste lichtbeelden avond, al waar de voorzitter van de filmkeuringscom missie, den heer D. van Staveren, zal vertellen over „Rome, de eeuwige stad". 20 October: Z. Stokvis uit Den Haag zal spreken over het communisme economisch ge zien. 29 October: J. W. Matthijssen uit Amster dam. Onderwerp wordt nader bekend ge maakt. 5 November: Daan van der Zee, Den Haag. Het fascisme economisch gezien. 17 November: Tees Gulders Jr. De gevaren der bankconcentratie. 10 en 17 December spreekt Pier de Boers uit Amsterdam in samenwerking met S. D. V. C. over „Opvoeding in de puberteit". 21 Januari 1937: Tweede lichtbeeldenavond. 4 Februari: Dr. H. Brugmans, voorz. Centr. Bestuur spreekt over „Het nationale vraag stuk. 4 Maart: „De bloedige internationale der bewapeningsindustrie door den oud-officier Paul Kier. „De Natuurvrienden", onder-afdeeling van het Instituut, brengt deze winter cursusavon den over natuur-historie. Als sprekers treden op J. P. Strijbos en N. v. Binsbergen. Voorts worden excursies georganiseerd naai de Stadskweektuin, City-theater e.a., terwijl week-eLnds worden gehouden in „Paasduin", „Ons Honk" en „Over Holland". VERGADERING VAN AGENTEN DER ARBEIDSBEMIDDELING Op Maandag 28 September wordt een ver gadering gehouden van agenten der arbeids bemiddeling in het district Haarlem van de Arbeidsbeurs, in „Rosehaghe", Hoofmanstraat 12. De ochtendbijeenkomst is huishoudelijk. In de middagzitting zal de heer N. H. de Graaf inspecteur voor het cultureele werk voor werkloozen aan het ministerie van Sociale Zaken een inleiding houden over: „Het twee- op-één-stelsel voor jeugdige werkkrachten. Daarna zal Dr Ir. B. Bölger een inleiding houden over: „Werkfonds en industrie finan ciering." JUBILEUM H. A. KRUYD. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer H A. Kruyd, conducteur bij de N. Z. H. T. M.. bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De heer Kruyd had dezen dag vrij en ont ving te zijnen huize bezoek van den Chef van Exploitatie. Ir. B. Nugteren en den Chef van den Uitvoerenden Dienst, den heer P. M. Gieske, die hem namens de directie geluk- wenschten en hem de gebruikelijke enveloppe overhandigden. Afgevaardigden van het Jubileumfonds bo den den heer Kruyd een oorkonde aan en een geschenk, bestaande uit twee crapauds. September is weer in het land, De avond wordt al koud, En FRANS PERQUIN brengt voor Uw haard Het edele zwarte goud 1 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 23 SEPTEMBER Palace-Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Cinema Palace: „Huwelijksnacht" met Gary Cooper en Anna Sten in de hoofdrollen. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Rubber, naar het boek van mevr. Szekely-Lulofs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Getrouwden niet getrouwd". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Gevangene van het Haaien-eiland". 2.30. 7 en 9.15.uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 24 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Rem. Kerk, Wilhelminastraat: Getuigenis avond Kerk en Vrede. Spr. ds. N. Padt, 3.15 u. Broederkerk, Parklaan: J. Sevensma spreekt 8 uur. Jansweg 52: Buitengewone alg. verg. N.V Mij tot expl. van onr. goed. „Door Eendracht Sterk", 8 uur. Palace-Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des- avonds. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 23 September: Naar men verneemt zal het fabrieks gebouw „De Phoenix", staande aan de Friesche Varkenmarkt alhier, toebehoo- rende aan de Haarlemsche Katoenmaat schappij, in het aanstaande voorjaar voorgoed worden gesloten. De crisiscollecte op 3 October. Medewerking van stadgenooten gevraagd. Prof. A. A. van Schelven, voorzitter van het Crisis-Comité alhier verzoekt ons opne ming van het volende: Toen wij besloten het werk ten behoeve van onze werklooze stadgenooten, dat wij reeds voor de oprichting van het Nationale Crisis-Comité ter hand hadden genomen, ook na de opheffing hiervan voort te zetten, hebben wij niet voor niets op de burgers van Haarlem gerekend. Wij hebben uiterst dank baar te zijn voor de bereidwilligheid, waar mee velen ons de uitvoering van dat plan tot dusver mogelijk hebben gemaakt. Als gij. stadgenooten, ons nu ook maar niet in den steek laten wilt, nu wij weer over onze jaarlijksche herfstcollecte beginnen te praten. Wat haar organisatie betreft zal die van die der vorige jaren zooals hier ter plaat se later uiteengezet zal worden wat ver schillen. Maar wat het wezen er van aan gaat. komt het natuurlijk op hetzelfde neer en komen wij u dus opnieuw vragen om uw hulp bij het collecteeren en in het geven Misschien zegt iemand wel: maar dat word ik langzamerhand moe. Ik kan het mij eenigszins begrijpen: niets is moeilijker dan volhouden. En tochOnze werkloozen zijn het al lang. lang moe om niets te doen te hebben. Hun vrouwen zijn het al lang, lang moe niettegenstaande al hun zorgen opgewekt te wezen. En voor onze werklooze jonge mannen en meisjes geldt hetzelfde. En toch moeten zij dien last eiken dag weer opnemen Maar dan is ook ons moe worden geen argument om uit te scheiden en het feit. dat wij nu al jaren achtereen een be roep op u hebben gedaan, voor ons geen reden om u ook nu weer niet dringend om uw medewerking te verzoeken, opdat de crisis-collecte van 1936 minstens even goed slaagt als de vorige het hebben gedaan." Men geve zich vóór 30 September a.s. op als collectant of collectrice aan het bureau Lange Begijnestraat 13 rood, hoek Klokhuis plein, onder vermelding van naam. adres, leeftijd, buurt waaraan men de voorkeur geeft en tevens in welke perioden men wenscht te collecteeren. Er zijn 3 perioden nl. van 8—11 uur, van 112 uur en van 25 uur. Een aantal prachtige prijzen o.a. een schitterend Philips-Radiotoestel (ook voor Ultra-korte-golf) zal onder notarieel toezicht geheel gratis onder de collectanten en col- lectrices worden verloot. Men vindt deze prij zen tentoongesteld in het perceel Koning straat 8, met vermelding van de firma's, die deze prijzen, hebben, aangeboden. Voor elke periode, waarin men collecteert,krijgt men een kans; wie dus den geheelen dag collec teert heeft drie kansen. De vorstelijke verloving. Wat prinses Juliana aan bloemen en geschenken ontving. 's-GRAVENHAGE, 23 September. Het aantal bloemstukken dat ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana is aangeboden bedraagt ruim 350, het aantal geschenken meer dan 100. Gevaarlijke verkeerspunten in Haarlem en omgeving. Wat ter verbetering te doen is. De Bilt voorspelt: Meest zwakken veranderlijken wind. Nevelig tot licht of halfbewolkt. Waar schijnlijk droog weer. Weinig verande ring in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.3 m.M. te Maastricht. Laagste 764,3 m.M. te Vardö. Weinig verandering. Het weer in Centraal-Europa en op de Brit- sche eilanden wordt nog steeds beheerscht door het gebied van hoogen luchtdruk, dat zich met kernen in Midden-Duitsehland en Enge land uitstrekt van de Balkan tot Groenland. Geheel Scandinavië is onder invloed van een diepe depressie in de Poolzee. De krachtige Noordwestelijke winden aan de achterzijde dezer depressie brachten een koude-inval met sneeuw in Lapland. Op IJsland steeg de baro meter sterk en brachten polaire winden even eens koude. De diepe depressie op den Oceaan is thans tot 30 graden Westerlengte en 53 graden Noorderbreedte genaderd, doch schijnt te zul len opvullen en het mooie herfstweer niet te zullen verstoren. Op het vasteland heerscht bij zwakken wind overal mist en morgennevel. De temperaturen in de bovenlucht blijven hoog en op het Jungfraujoch is de tempera tuur nauwelijks onder nul, met zeer groote droogte en onbeperkt zicht. Voorloopig is nog weinig verandering in het weer te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Stilstand. DE KLEINE HOUTWEG De Kleine Houtweg heeft een druk rijver- keer, terwijl er betrekkelijk weinig wandelaars gevonden worden. Daarmede kan bij de ver deeling van de beschikbare ruimte rekening gehouden worden. Vooral omdat ook de groote en lange electrische tramwagens daar passee- reri. Onze foto die gemaakt is bij den hoek van de Lange Poellaan toont duidelijk aan, dat de verdeeling niet gelukkig is. Als een tram passeert blijft er haast geen ruimte tus schen trottoirrand en de tram over. Een fiet ser. die daar rijdt, voelt zich niet volkomen veilig. Als het trottoir wat versmald werd zou er op verschillende punten zelfs riflmte komen voor een rijdende, althans voor een stilstaande auto. Een smal trottoir is in dit stadsdeel voldoende voor de weinige wande laars. 772 m.M. 772 m.M. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. THERMOMETERSTAND Hoogste heden Laagste hedennacht 67 gr. F. 54 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 7.56 uur; n.m. 20.16 uur Strand berijdbaar van 13.0018.15 uur. Donderdag v.m. 8.49 uur; n.m. 21.19 uur. Strand berijdbaar van 134519.15 uur. GOED EN STERK vanaf F 2 VA K VI 6 DING MASAfyN - PAARl AAP STEEG 1.TSL: 1S« 43 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen ten politiebureele, Smede- straat 9, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Poltiebureau, Smedestraat 9, ceintuurs en handschoenen; boekje „De Auto"; Hellekamp, Nassauplein 5, zilv. armband; Gruyters, Prean gerstraat 39, Sint Berhardhond; Lamsma, Ru'ychhaverstr. 30, zilv. dames arrnb.horloge; Klein, Westerhoutstraat 49, blauwe dames schoenen; Boerrigter, Middenweg 68, ketting met goud slotje: Boda, Leidschepledn 26, halsketting; Moret, Uitenboschstraat 15, Duitsch kerkboek; Zijp, Ted. van Berkhout straat 28, medaillon; Brosse, Jos. Israëlsplein 16, Heemstede, damesportem. met fl,67y2; Muusse, Bilderdijkstraat 21, kinderportem. met 4 ct.; Schuilen berg, Sint Jozef Kinderhuis, Zijlsingel, rijw.bel.merk in étui; Schultz, Ael- bertsbergstraat 64, rijwjbel.merk; Talens, Spionkopstraat 4, dames waschgoed; Beijster, Gouwstraat 23, spaarzegels. OPENING NIEUWE WINKEL J. FORTGENS EN Zn. De uitbreiding van het Stadhuis heeft de firma J- Fortgens en Zn„ genoopt, den winkel te verplaatsen. Op den anderen hoek van de Jafcobijnestraat is thans een keurig winkel pand geopend, modern ingericht, die ten volle recht doet aan de mooie inventaris goud- en zilversmidswerk alsook de okken en horloges die nauw verbonden zijn met de historie van deze firma. Van ouder op ouder waren de vroegere fir manten immers stadsklokkenmakers! De nieuwe behuizing van de firma Fortgens mag geslaagd heeten. Zonder onrecht te wilen doen aan den ouden winkel die 36 jaar deze bekende zaak heeft geherbergd, mag toch worden gezegd, dat dit moderne interieur beter beantwoordt aan de eischen die de moderne tijd nu eenmaal stelt. Zoowel de betimmeringen als ook de ver lichting zijn smaakvol en er in de eerste plaats op gericht, om het uitgestalde tot zijn recht te doen komen. Zoo zullen zij. die dezen winkel van ouds hebben gekend en bezicht. dan misschien even vreemd staan tegenover de verhuizing en moderniseering, doch on getwijfeld er de voordeelen van erkennen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproke faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 22 September 1936. 1. Martin Hartkamp, accountant, wonende te Heemstede Heemsteedsche dreef 168; cu rator: Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 2. D. van Donselaar, logementhouder, wo nende te Haarlem, Oostvest 80. Curator: Mr. A. M. van der Storm te Haarlem. 3. T. van Brienen, consumptie-ijsbereider, wonende te IJmuiden, Zeeweg 99. Curator: Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. 4. J. W. H. de Rooy handelaar in radio artikelen, wonende te Haarlem, Zaanenlaan 9. Curator: Mr. G. J. Paré te Haarlem. 5. P. Otto, radiohandelaar, wonende te Aals meer, Zijdstraat 17. Curator: Mr. W. M. Gun ning te Haarlem. 6. T. van Zwol, bakker, wonende te Haar lem, Zomervaart 156; curator Mr. J. Verlooy te Heemstede. Rechter-commissaris in al deze faillisse menten: Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aarf actief is het faillissement van: C. L. Boogaard, zonder beroep, wonende te IJmuiden, Enschedéstraat 5; Curator: Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. Geëindigd zijn de volgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst, van: 1. A. Kraan, houder van een woningbureau, wonende te Haarlem: Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. 2. L. M. van Noort, aardappelhandelaar, wo nende te IJmuiden-Oost, Kal verstraat 54; Cu rator; Mr. E. van Tuinen te Driehuis-Velsen. De provinciale duinterreinen worden prachtig verzorgd. Het mag algemeen bekend worden geacht, dat de duinterreinen, welke de provincie Noord-Holland in bezit heeft, groote beteeke- nis hebben als waterwinplaats ten behoeve der voorziening van een belangrijk deel der bevolking van Noord-Holland met uitnemend drink- en bedrijfswater. De belangrijke taak die het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland in dat opzicht vervult, wordt duidelijk, als men weet, dat van de 21 gemeen ten op het vasteland van dit gewest er 104 ge heel en 4 ten deele door genoemd bedrijf wor den voorzien, terwijl tevens het eiland Marken daarbij is aangesloten. De provinciale duinterreinen zijn gelegen ten Noorden van het Noordzeekanaal en vor men de bron voor het water, dat geleverd wordt alleen in dat gedeelte der provincie. Het terrein te Bergen heeft een oppervlakte van ruim 250 ha.; het aaneengesloten complex in de gemeenten Castricum, Egmond aan Zee en Egmond-Binnen beslaat 2720 ha. en het ge bied onder de gemeente Heemskerk ruim 300 ha. Alles tezamen dus een zeer uitgebreid be zit in handen van de Provinciale overheid. Het is niet de bedoeling hier verder uit te wijden over de beteekenis, die deze terreinen hebben ten aanzien van de drinkwatervoorzie ning, doch thans te wijzen op het groote cul tureele belang, hetwelk deze bezittingen ook in ander opzicht hebben en wel voornamelijk als recreatie-oord voor de bevolking. Op de terreinen treft men behalve een jeugdherberg en een tweetal koloniehuizen, o.m. een zestal boerderijen aan. Deze boerde rijen zijn in de laatste jaren veel verbeterd en thans naar den eisch ingericht; er wordt uitsluitend t.b.c.-vrij vee gehouden, terwijl een viertal voorzien is van automatische veedrink bakken en kelders voor mestbewaring. Een passende beplanting om deze gebouwen draagt er toe bij, dat zij met het omringende land schap een goed geheel vormen. Ook bij den bouw der pompstations en de overige waterleidinggebouwen is er trouwens gestreefd naar zooveel mogelijk natuurlijke aanpassing bij de omgeving. Een mooi voor beeld daarvan is o.a. het Theehuis „Johanna's Hof" aan den Zeeweg te Bakkum. In het z.g. Bakkumsche duingebied is een uitstekend geoutilleerd kampeerterrein. Het is voorzien van electrisch licht, waterleiding, toiletgebouwen, waschbakken, telefoon enz. en staat onder voortdurende bewaking. Ten einde zich een beeld te vormen van de mate, waarin van deze gelegenheid, om voor een gering bedrag van het buitenleven in deze aan natuurschoon zoo rijke streek te genieten, egbruik wordt gemaakt, zij vermeld, dat in 1935 het aantal „mankampdagen" ongeveer 65.000 heeft bedragen op een totaal aantal uitgereikte kampkaarten van rond 20.300, waarvan ruim 16.300 voor kampeerders, deel uitmakende van gezinnen of gezelschappen, welke minstens 7 etmalen achtereen kampeer den. Voorts toonen de cijfers aan, dat het aantal wandelaars zich ook in stijgende lijn beweegt. Alleen voor het complex Castricum- Egmond werden in 1935 uitgegeven rond 54.700 dagkaarten, 1.650 maandkaarten en 90 jaar kaarten, geldig voor 1 volwassene met 2 kin deren beneden 14 jaar. 30 gezinskaarten, gel dig voor 5 personen, 290 ruiter-dagkaarten en 20 ruiter-jaarkaarten, terwijl voorts voor scho len en vereenigingen speciale vergunningen worden gegeven, die 700 leiders met 12.000 kin deren dat terrein deden bezoeken. Open oog voor natuurschoon Dat de provincie Noord-Holland voor de re creatieve belangen een open oog heeft, moge ook uit het volgende blijken. Er wordt door de beheerders in alle opzich ten naar gestreefd om het duinlandschap zoo veel mogelijk aan schoonheid te doen winnen. Door het inbrengen van passende houtsoorten, het sparen van doorkijkjes, het verplegen van het bestaande bosch, het aanleggen van wan delwegen en -paden, alsmede het niet langer exploiteeren van den opstand als hakhout, hoopt men eenerzij ds terug te winnen, het geen door een minder deskundige behandeling en konijnenvraat in de laatste decenniën ver loren is gegaan en anderzijds nieuwen luister aan het geheel bij te zetten. Bij den aanleg en het herstel van het bosch wordt zorg gedragen, dat op plaatsen, waar het loofhout overheerscht, voor den nieuwen aanleg wederom voornamelijk loofhoutsoorten worden geplant of uitgezaaid. Overal waar de grondgesteldheid zulks toe laat, wordt door bezaaiing nieuw bosch tot stand gebracht. Men gebruikt hier 700 a 800 kg. eikels per ha., aangevuld met zaden van boomsoorten, als vogelkers, lijsterbes, beuk. acacia, berk. els. meidoorn, duindoorn enz. Het uitzaaien direct op de standplaats heeft belangrijke voordeelen. Elke boom is dan in staat zijn natuurlijk wortelgestel te vormen en te behouden, terwijl een grootere selectie dan bij planten kan plaats hebben. De bodem wordt spoediger bedekt tegen zon en wind; de mensch behoeft hier slechts regelend op te treden om alles in goede banen te leiden. Op oude bouwlanden wordt een voorbouw van lu pinen en serradella toegepast, waarbij het gebruik van entstof loonend is gebleken om het gewas naar behooren te doen slagen. In het duinterrein „Bakkum" treft men veel naaldhout aan. met als hoofdhoutsoort de Oostenrijksche of Corsicaansche den, veelal gemengd met loofhout. Thans wordt in dit duinterrein als hoofdhoutsoort nog slechts de Oostenrijksche pijn (Pinus nigra austriaca) aangeplant. Deze stevige duingroeier, die bij een goede verpleging tegen de zeewinden be stand is, leent zich bij uitstek voor de duinbe- bossching. Er wordt naar gestreefd om het voor de bebossching noodige plantsoen zooveel moge lijk op eigen kweekerijen die ook een be zoek overwaard zijn te kweeken. Men is dan n.l. verzekerd van afgeharde jonge planten met een voor de duinen bijzonder geschikt, lang en vertakt wortelgestel. In werkverschaffing wordt thans over een gedeelte van het bezit een uitgestrekt wandel wegennet aangelegd, waarbij er met veel zorg naar wordt gestreefd aan het landschap geen afbreuk te doen. Er zijn dan ook geen dam men, stijle taluds of zandbanen te zien. Te vens worden enkele honderden ha. duingrond, verdeeld over het geheele bezit, omgespit en met allerlei houtgewassen beplant. Aanvanke lijk krijgt men den Indruk, dat de terreinen, welke bewerkt en bezet zijn met stroo tegen verstuiving, aan schoonheid hebben ingeboet, doch binnen enkele jaren zal op die plaatsen een bosch verrezen zijn, dat zich geheel aan past bij het landschap. De dulnbebosscher moet het bosch vormen tot een natuurlijk ge heel, waaronder een milde schaduw-vegetatie en waarin een rijk en mooi dierenleven zich vormt en vestigt. Dat werkverschaffing en natuurbescher ming heel goed samen kunnen gaan, blijkt o.a. wel uit het in 1934 gereed gekomen duin- meer, waarvan het uitkomende zand gebruikt is voor den aanleg van den provincialen weg van Bakkum naar Limmen. In en om dit meertje, dat een natte oppervlakte heeft van rond 5 ha., hebben de flora en fauna zich reeds dermate ontwikkeld, dat thans velen het voor een natuurlijk gevormd meer aanzien. Het voeren van de eenden en karpers is een geliefd vermaak voor het publiek. In de bestaande en aan te leggen bosschen worden drinkkolken gegraven ter bescherming en bevordering van den vogel- en wildstand. In de terreinen Castricum, Bakkum en Eg- mond is het, dank zij krachtige maatregelen, thans gelukt de konijnen vrijwel volkomen te doen verdwijnen en behoeven de jonge aan plantingen niet meer door kippengaasafras teringen te worden omgeven. Reeds thans kunnen wij, mede als gevolg van de uitroeiing der konijnen op deze gronden, een planten groei waarnemen, die het tot een genot maakt aldaar te vertoeven. Elke maand heeft het duin zijn bijzondere en aparte bekoring. De bloemenpracht is dik wijls overweldigend. Men lette eens op de bloeiende bramenstruiken, het geel en wit walstroo, het slangenkruid, de teunisbloem, het stalkruid enz. Voor vogelliefhebbers Is het er ook een dorado. Het is van groote algemeene beteekenis, dat dit kostelijke bezit beheerd wordt op een wijze die de schoonheid ervan ten volle tot haar recht doet komen en aan duizenden gelegen heid biedt op gezonde manier ontspanning te zoeken. Voor de instandhouding van dit gebied, als mede voor de verfraaiing daarvan, heeft de bezitster zich belangrijke financieele offers te getroosten en het spreekt daarom vanzelf, dat van de bezoekers een vergoeding moet wor den gevraagd Die vergoeding is echter zoo laag gesteld, dat zij voor niemand een belet sel behoeft -te vormen om er met volle teugen van de schoonheden der natuur te genieten. HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs windstilte, 12 gr. C„ mist, blauwe lucht zichtbaar. Londen windstilte, 12 gr. C., zware mist. Berlijn, zwakke Westelijke wind, 13 gr. C., fraai, zonnig weer. Marseille, windstilte 18 gr. C„ zwaar bewolkt. Genua, windstilte, 20 gr. C„ zwaar bewolkt. 472e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 23 September 1936 Hooge Prijzen f 50.000 14402 f 1500 4774 f 1000 711 15330 17812 f 400 4707 10141 10576 11826 18105 f 200 3221 6190 10718 11351 17982 f 100 3695 4693 8481 8997 11479 12632 14498 14871 19023 Prijzen van 70. 103 106 349 449 573 606 762 911 950 1112 1215 1224 1660 1907 1967 2294 2354 2532 2669 2802 3391 3405 3502 3631 3690 3697 3725 3747 3788 3849 3875 4155 4192 4297 4383 4456 4551 4627 4844 4930 4940 5119 5393 5607 5899 5994 6023 6077 6124 6197 6247 6543 6642 6717 6861 7430 7552 7715 7894 7972 8007 8142 8161 8304 8307 8313 8428 8530 8935 9195 9257 9337 9726 9733 9866 10098 10330 10472 10509 10527 10536 10641 10660 10708 10773 10805 10934 10990 11083 11144 11173 11382 11466 11537 11790 11995 12095 12592 12757 12870 13136 13280 13325 13404 13472 13897 14056 14083 14101 14256 14488 14571 14945 14958 15197 15323 15332 15401 15424 15499 15540 15809 15891 15982 16135 16149 16228 16230 16297 16593 16637 16658 16843 16850 16983 16937 17076 17114 17117 17310 17351 17501 17787 17792 18025 18036 18111 18194 18198 18442 18523 18658 18708 13930 18931 19041 19047 19320 19397 19434 19448 19484 19826 19892 19907 20212 20463 20575 20670 Nieten 17 68 136 142 151 152 215 217 331 341 346 380 414 468 609 618 688 699 927 945 979 1061 1145 1157 1193 1200 1212 1283 1397 1421 1438 1452 1468 1491 1542 1548 1570 1627 1717 1774 1804 1959 2117 2125 2131 2251 2293 2309 2318 2320 2323 2352 2366 2392 2409 2419 2522 2531 2584 2664 2823 2831 2930 2964 3035 3048 3067 3080 3136 3137 3252 3319 3347 3413 3451 3458 3482 3484 3494 3503 3539 3573 3585 3608 3703 3719 3750 3759 4057 4143 4179 4198 4201 4262 4314 4337 4386 4402 4449 4483 4516 4530 4574 4641 4689 4754 4780 4835 4927 4932 4993 5051 5088 5103 5118 5147 5166 5168 5231 5236 5286 5298 5317 5326 5329 5344 5350 53S6 5375 5397 5437 5495 5500 5548 5581 5711 5717 5735 5804 5810 5871 5892 5957 6006 6020 6052 6055 6066 6093 6111 6133 6163 6201 6218 6242 6341 6409 6419 6451 6514 6560 6571 6587 6771 6777 6806 6807 6833 6858 6946 6952 7024 7063 7078 7094 7169 7212 7256 7275 7343 7354 7361 7555 7568 7576 7641 7645 7733 7761 7774 7866 788.'» 8042 8063 8079 8080 8102 8109 8152 8192 8197 8210 8312 8324 8350 8364 8495 8691 8692 8785 8799 8816 8864 8896 8938 8995 9030 9034 9058 9092 9097 9106 9178 9222 9242 9345 9347 9547 9584 9618 9643 9662 9756 9768 9817 9837 9872 9889 9901 9905 9920 9959 9965 9986 9998 10081 10156 10194 10198 10202 10240 10250 10290 10332 10374 10449 10496 10555 10797 10810 10821 10826 10918 10926 10932 10936 10989 11104 11138 11149 11203 11252 11282 11294 11360 11364 11469 11646 11648 11784 11840 11897 11921 11970 11977 12075 12088 12105 12107 12175 12191 12402 12470 12534 12550 12569 12583 12649 12679 12731 12738 12740 12772 12780 12783 12980 13019 13034 13083 13137 13140 13143 13276 13312 13351 13362 13378 13401 13454 13537 13538 13604 13701 13726 13799 13808 13856 13920 13929 13963 14008 14060 14129 14152 14216 14318 14325 14395 14398 14433 14451 14550 14556 14601 14645 14741 14822 14887 14917 14919 14944 14968 14981 15049 15072 15171 15272 15287 15295 15337 15357 15429 15510 15531 15588 15606 15620 15655 15658 15677 15685 15735 15855 15939 15974 16073 16092 16120 16142 16155 16242 16267 16365 16393 16450 16480 16527 16535 16600 16664 16693 16739 16898 16905 16976 16993 17010 17043 17051 17055 17059 17099 17103 17112 17156 17199 17262 17271 17287 17308 17327 17369 17398 17425 17492 17496 17505 17523 17549 17569 17577 17669 17691 17804 17818 17854 17948 17961 18167 18179 18180 18225 18261 18329 18339 18430 18480 18512 18542 18602 18666 18681 18744 18779 18795 18812 18813 18867 18877 18886 18905 18981 19010 19052 19084 19098 19135 19204 19221 19292 19335 19341 19381 19387 19429 19450 19528 19529 19625 19654 19771 19786 19842 19897 20004 20015 20037 20104 20106 20115 20121 20125 20194 20227 20255 20277 20336 20350 20374 20474 20479 20521 20571 20577 20587 20640 20642 20668 20689 20757 20781 20792 20859 20860 20903 20929 20940 Verbet. 5e kL 2e lijst: 650 m.z. 1650; 1619 m.z. 2619; 15664 m.z. 15667.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2