Dansinstituut E. SCHMIB OPMERKINGEN VAN LEZERS WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Crematie Dr. W. J. H. Leuring. Leider van den medisclien dienst van de „Vierdaagsche". Onder zeer groote belangstelling vond 'Dinsdagmiddag op Westerveld de crematie plaats van wijlen Dr. W. J. H. Leuring, in le ven leider van den medischen dienst der „Vierdaagsche". Uit de groote belangstelling uit velerlei sport- en medische kringen bleek duidelijk, welk een geziene persoonlijkheid de overle dene was. Het hoofdbestuur der „Vierdaag sche" was vertegenwoordigd door de heeren Jhr. van Weiier. overste Wijs en Kap. Breu- nese. Verder waren aanwezig de geneeskundi gen bij de „Vierdaagsche" D. A. van Avena- rius, F. H. Ansingh, S. Dunlop en C. Matthij- sen. laatstgenoemde tevens namens het Ge zelschap Hippocrates, terwijl mede in verband met de „Vierdaagsche" aanwezig waren Kol. B. D. W. Jansen, kap. intendant M. J. van der Boon, kap. Baron van Heeckeren van Bran denburg. mevrouw Breunese en de luitenants Ruempel, Brugman en Dirksen. Voorts merk ten wij op de heeren G. W. Melchers, presi dent-commissaris van de Centrale Arbeiders Verzekering en Deposito Bank te 's-Graven- hage, A. Harms. Stoop en L. Hoejenbos. com missarissen en Nehemia de Lieme, directeur der „Centrale", Mr. J. Walterbeek Muller en Ds. M. L. Deenik, commissarissen en P. J. Netto, directeur der drukkerij Albani, Prof. Volgraaf, overste Keijzer namens de Neder- landsche Wandel Organisatie, Dr. G. Knuttel, W. A. Kramers, namens de Sociëteit voor cul- tureele samenwerking en vele anderen. Namens de Orde van Vrijmetselaren, in het bijzonder namens de Loge Sint Lodewijk te Nijmegen, betuigde Ds. van Iterson zijn deel neming. Na zijn korte rede legde spreker bij wijze van maconniek symbool een witte hand schoen op de baar. Ds. Deenik bracht den overledene dank voor hetgeen deze had ge daan in het belang van de drukkerij Albani. Namens de „Vierdaagsche" werd het woord gevoerd door Jhr. van Weiier. Hij bracht den overledene dank voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Dr. Leu ring zal in de herinnering blijven voortleven van de duizenden, die aan de marschen heb ben meegedaan, als een trouw vriend, die zijn diensten met opgewektheid bewees aan hen, die dezen begeerden. Met zijn aantrekkelijke persoonlijkheid stond hij in het centrum van veler vriendschap. De heer Melchers sprak namens „De Centrale", namens het Neder- landsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage sprak mej. J. A. de Haas te Rotter dam, namens de oud-clubgenooten voerde Mr. L. R. Telling: oud-president van de Recht bank te Rotterdam het woord. Dr. Knuttel wees tenslotte nog op het vele, dat de over ledene heeft gedaan in het belang van tal van jonge kunstenaars. Nadat de baar onder orgelspel was neerge laten, dankte de oudste zoon de aanwezigen voor hun belangstelling. De verloving van de Prinses. Feestviering te Weenen. De A. N. P.-correspondent te Weenen meldt dat de verloving van Prinses Juliana in de Oostenrijksche hoofdstad op plechtige en feestelijke wijze gevierd is in.de Evange.Usche Christuskirche. De -Nederlandsche- en Oosten rijksche vlag." evenals die van Lippe, sierden het kerkgebouw tijdens de bijéénkomst, waar bij eenige honderden Nederlanders en een aantal Oostenrijkers tegenwoordig waren. De bijeenkomst werd ingeleid met een orgel preludium, waarop de gemeente lied 358. „Lobe den Herrn", aanhief. Onze landgenoote Clara Rassaerts zong daarna Valerius' plech tige „Wilt heden nu treden", waarop de do minee der kerk, pfarrer Hans Rieger, een groet uitsprak. Nadat de gemeente lied 355, „Grosser Gott, wir loben Dich", gezongen had, sprak ds. van Hoogenhuyze uit Amsterdam een feestrede uil Onze landgenoot Frederik Heymans zong vervolgens, begeleid door het orgel, het Arioso van Haendel. Aan Prinses Juliana en Prins Bernhard werd een gelukstelegram gezonden. De aanwezigen zongen tenslotte twee cou pletten van het Wilhelmus, waarna de bij eenkomst met gebed gesloten werd. TWEE VIER-JARIGE KNAAPJES AANGEREDEN. Dinsdagmiddag zijn te Amsterdam twee vier-jarige knaapjes op twee verschillende punten der stad bij verkeersongevallen ernstig gewond. Het eerste geval betreft een vierjarig jongetje, dat op de Ceintuurbaan bij de Dusartstraat te kwart over vier door een auto werd aangereden en met een schedel- p basisfractuur naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis werd overgebracht. In het tweede geval, dat zich tegen half vijf afspeelde, werd op het Bellamyplein een aldaar spelend knaapje door een uato aangereden, en ver moedelijk eveneens met een schedelbasis- fractuur naar het Wilhelmina Gasthuis ge bracht. De Indië-Iijn der K. L. M. Winterdienst 1936/'37. 's GRAVENHAGE, 22 September. Be houdens enkele kleine veranderingen ziet het winterprogramma 19361937 voor den dienst AmsterdrvmBatavia er even zoo uit als dat van het vorige jaar, d.w.z., dat te beginnen met het vliegtuig dat Zaterdag 3 October van Amsterdam vertrekt wederom de route over Marseille en Rome zal worden gevolgd, waarbij de uitreis in 6Yz dag zal worden volbracht en de thuisreis in 6 dagen. Evenals verleden jaar wordt op de uitreis Rome de eerste nachthalte, doch de tweede nacht zal op het Italiaansche eiland Rhodos- worden doorgebracht, inplaats van te Cairo. Rhodos is een aantrekkelijk eiland, waar zoowel van landschapsschoon als van Griek- sche en Middeleeuwsche oudheden valt te genieten. Passagiers en bemanning zullen in het badhotel ter plaatse worden onderge bracht. Den derden dag wordt gevlogen van Rhodos naar Basra, een nieuwe station op de route, waar onlangs een nieuwe, uiterst mo derne luchthaven is opengesteld. Een meer gelijkmatige verdeeling van de per dag af te leggen afstanden wordt hierdoor verkre gen. Dp volgende nachthaltes blijven onveran derd; Jodpur, Rangoon en Singapore, zoodat het vliegtuig in den loop van den ochtend van den zevenden dag te Batavia aan komt. De thuisreis ondergaat geen wijziging, de passage- en vrachttarieven blijven eveneens onveranderd. Hoe kan de tuinbouw gered worden? R.-K. boeren en tuinders bespreken hun nood. Krachtige bevordering van den export gevraagd. Onder leiding van den heer J. Ph. Ver heggen is Dinsdag in de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage een buitenge wone vergadering gehouden van den Katho lieken Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond. In zijn openingsrede verklaarde de heer Verheggen, dat deze buitengewone vergade ring is belegd met het doel een dringend be roep te doen op regeering en volk, om de groote beteekenis van den tuindersstand en den tuinbouw voor volk en staat te erkennen en die maatregelen te treffen, welke doel matig en noodzakelijk zijn om dit zwaar ge teisterd bedrijf voor den uiteindelijken onder gang te behoeden. Het is noodig, zegt spreker, dat de nooden van onze tuinders nog eens duidelijk worden aangewezen. Niet zoozeer voor uzelf, tuinders uit alle deelen van ons land, maar hoofd zakelijk voor het niet-agrarische gedeelte van de Nederlandsche bevolking en ook voor de regeering, die helaas nog niet voldoende schijnen te weten hoe hoog de nood gestegen is en hoezeer wij zijn aangekomen aan de laatste minuten van den ttijd. waarin red ding althans voor een deel van onzen tuin bouw nog mogelijk kan zijn. De heer K. W. Kampschöer uit Monster behandelde als eerste spreker „de beteekenis van den tuindersstand en den tuinbouw voor volk en staat". Wij zijn erkentelijk voor hetgeen tot nu toe voor ons is gedaan. De tuinbouw zelf heeft de uiterste offers gebracht door aanpassing en teeltbeperking. Maar dit is niet voldoende geweest. Slechts het wegnemen, althans het ver minderen van de internationale exportbe lemmeringen, verbetering van de clearing- overeenkomst met Duitschhland en sterke verlaging van de vaste lasten, die bijzonder zwaar op het bedrijf drukken, kunnen den tuinbouw op de been houden. Spr. eindigt met den wensch, dat de re- geerirtfe die maatregelen zal kunnen nemen, waardoor de Nederlandsche tuinbouw en de nijvere tuinderstand voor den ondergang ge spaard kunnen blijven. Als tweede inleider trad op mr. H. van Haestert, die als titel van zijn rede had ge kozen: „De ontwikkeling van den tuinbouw voor de ramp (18901930)". Spreker zeide: „Onze tuinbouw heeft nage noeg alles op één kaart gezet, de buiten- landsche kaart, en hoewel dit te begrijpen en te billijken was, is en blijft het toch een ge vaarlijk spel op die manier. Een tweede fout als men wil een fout, voortvloeiend uit de zooeven gesignaleerde is dat men zoo straks den blik gericht houdt op den export*' en alleen maar aan export en uitbreiding daarvan denkt. Daar door heeft men de binnenlandsche markt wat al te*- veel over het hoofd gezien. Pro ductie en export waren bijna dezelfde be grippen geworden. En men vergat, dat buiten de enkele honderdduizenden buitenlandsche ■afnemers op min of meer grooten afstand vlakbij 7 a 8 millioen binnenlandsche af nemers zich bevonden. Er is geproduceerd en nog eens geproduceerd, maar men vergat bijna, dat mett een organisatie van de pro ductie een organisatie der distributie ge lijken tred moest houden. Het buitenland was het troetelkind, het binnenland het stiefkind. Hier ziet men, waartoe een ordelooze, om niet te zeggen chaotische economie leiden kan en leidt. Spr. besloot met als zijn meening uit te spreken, dat z.i. de welvaart slechts door 'een geordend stelsel zal terugkeeren. Ten slotte sprak de heer Jac.- Groen over: „De tuinbouw in de crisis, hoe hij geslagen werd en aan den rand van den afgrond ge bracht, en wat er gedaan moet worden om van den tuinbouw nog te redden wat te red den is". Handhaving van de huidige deflatiepolitiek brengt mede, dat een meer effectieve steun, middels het landbouwcrisisfonds aan het tuin bouwbedrijf wordt verleend dan tot nu toe het geval is geweest. Met name dient voor den tuinbouw de uit zondering, dat voor zijn producten geen prijs- beschermende maatregelen voor de binnen- landschen iafzet zijn genomen, zoo spoedig mogelijk te worden opgeheven en aan den tuinder de rechtvaardige prijs te worden verzekerd, In den nood van het oogenblik worde voor zien door zeer spoedige uitkeering der steun- bedragén voor den oogst 1936, terwijl voor degenen, aan wie de bedrijfssteun ontgaat, te werkstelling in eigen bedrijf dient te worden toegepast. Hierna hebben nog verschillende sprekers het woord gevoerd. Geen droog brood meer. De heer W. de Groot uit Beverwijk betoog de, dat thans ook de gezonde kern van den tuinbouw in Kennemerland dreigt ten on der te gaan. Er is zelfs voor de beste tuinders geen droog brood meer te verdienen. De tuin- dersbenijden dikwijls de werkloozen, omdat zij tenminste voor den grootsten nood zijn bewaard. De bedrijven zullen zonder meer hulp van Regeeringswegen niet meer te houden zijn. Voor alles is noodig verruiming van den export, vervolgens aanpassing op het terrein der vaste lasten; aanvullende steun van het Rijk; steun tot een richtprijs en zorg voor de menschen, die in bitteren nood verkeeren. Conclusies. Tenslotte werd een conclusie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt, dat de Kath. Boe ren- en Tuindersbond de volgende maat regelen noodzakelijk acht: a. Handhaving met hand en tand van het geen er van den eertijds zoo bloeienden tuinbouwexport nog is overgebleven en daar naast het doen van wilskrachtige, doelbewus te en hardnekkige pogingen om den huidigen export van tuinbouwproducten weer uit te breiden, zoowel door middel van gunstige handels- en claeringverdragen met de oude afzetgebieden als door het opsporen van nieuwe afzetmogelijkheden elders. b. Het maken van wettelijke regelingen, die ten doel en ook daadwerkelijk tot effect hebben, dat de zgn. „vaste lasten", die ook den tuinbouw dooddrukken, worden vermin derd en verlicht opdat de tuinbouwbedrijven in staat worden gesteld zich met hunne pro ductiekosten zooveel mogelijk aan te passen Academie de Danse Amsterdam - den Haag HAARLEM NIEUWE GRACHT 76 TELEFOON 1 49 04 Inschrijvingen en pros pectus dagelijks van 122 er van 69 uur. (Adv. Inqez MecL.j aan het prijspeil bij verkoop der producten. c. Het doortastend aanvatten van het vraag stuk der distributie van tuinbouwproducten in het binnenland, opdat de onnatuurlijke marge tusschen den prijs, die de tuinder voor zijn product op de veiling krijgt en den prijs, die de binnenlandsche consument betaalt, zoodanig worde verkleind, dat het product goedkooper wordt en daardoor in grootere hoeveelheden en bij breedere lagen der be volking afzet kan vinden. d. Het aanbrengen van prijscorrigeerende regelingen bij den afzet, zoodat ook de tuin der evenals hiernaar t.a.v. den akkerbouw en de veehouderij wordt gestreefd voor zijn producenten een billijke vergoeding ontvangt voor zijn productiekosten. e. Het spoedig, althans spoediger dan in het verleden is geschied en ook nu nog ge schiedt, uitkeeren van de steunbedragen uit het landbouwcrisisfonds, omdat de tuinders, waarvan verreweg de meesten geen reserves en zelfs vaak geen crediet meer hebben, deze bedragen voor het onderhoud van hun gezin en het voortzetten van hun bedrijf allerdrin gendst noodig hebben. f. Het tewerkstellen op hun eigen bedrijf van die tuinders, welke zonder hulp buiten den bedrijfssteun niet meer kunnen «bestaan en blijven ze van deze hulp verstoken, hun bedrijf op moeten geven en geheel op ar menzorg zullen zijn aangewezen. Tenslotte spreekt de Katholieke Neder landsche Boeren- en Tuindersbond als zijn meening uit, dat geen blijvende verbeterin; in het bedrijfsleven in het algemeen en dus ook in den tuinbouw mogelijk zal blijken, tenzij een herordening van het sociale en economische leven overeenkomstig de begin- STOPVERBOD BIJ VLIEGVELD „YPENBURG" GEVRAAGD. De A.N.W.B. schrijft ons: Zooals bij de openstelling van het vliegveld Ypenburg te Rijswijk, gelegen aan den Rijks weg Den HaagRotterdam, wel te vreezen was, trekken de verrichtingen der vliegtuigen niet alleen de aandacht van de wandelaars, maar verlokken ze ook de automobilisten om hun wagens op den weg te laten stilstaan, om van het schouwspel te kunnen genieten. Ook de bezoekers van het vliegveld parkeeren soms hun wagens op den rijksweg. Vooral bij de groote snelheden waarmede ter plaatse gereden wordt, vormen deze stil staande auto's niet alleen een belemmering maar zelfs een ernstig gevaar voor het overige verkeer. In een adres aan den minister van Waterstaat heeft het bestuur van den A. N. W. B. op dezen gevaarlijken toestand gewezen en verzocht, in het belang van de veiligheid van het verkeer, op het betreffende wegge deelte een stopverbod te doen uitvaardigen. Eén onzer lezers maakt over de kwestie van de straatreiniging in deze stad de opmerking', dat ook voor de Gaelstraat deze klacht ge grond is. Deze lezer deelt mede, dat een ge deelte van den inhoud van vuilnisbakken, die Maandag zijn buiten gezet en geledigd, nu nog op de straat te vinden is. Papieren en dergelijke artikelen waaien uit de slecht ge sloten emmers en worden, aldus deze zegs man, nimmer opgeveegd. NIEUWE UITGAVEN. Groen en Bloemen in Den Haag. De Algemeene Vereeniging voor Natuurbe scherming voor 's-Gravenhage en Omstreken heeft een fraai verzorgd boekwerk uitgegeven, dat een beschrijving geeft van de vele parken en plantsoenen, die de residentie rijk is. Het werkje, dat getiteld is „Groen en Bloemen in Den Haag", is samengesteld door Ir. P. Bakker Schut, dir. Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, S. G. A. Doorenbos.^ dir. Gem. Plantsoendienst en Dr. A. Schierbeek, leeraar H.B.S. Burgemeester S. J. R. de Monchy schreef een woord ter inleiding. Een keur van mooie foto's en een aantal duidelijke kaarten verlucht het boekje, dat een goede propaganda maakt voor het stede- schoon er de prachtige omgeving van het Haagje. Leesboekjes voor ULO- onderwijs. Bij de firma W. J. Thieme en Cie te Zut- phen is een drietal deeltjes verschenen van een leesboek voor het ULO-onderwijs. geti teld „Stil Lezen". De samensteller T. van den Blink. Oud- Gemeente-inspecteur van het Onderwijs, is uitgegaan van de gedachte, dat de leerlin gen van de ULO en ander voortgezet onder wijs stelselmatig gebracht moeten worden tot zelfstandig verwerken van de leesstof. Tevens wil hij lees- en taalonderwijs op lo gische wijze verbinden. Daartoe voegde hij achter ieder leesstukje een z.g. aandachtsoefening in, waarin den leerling vragen worden gesteld over den in houd. Zoo kan men controleeren of hij met aandacht gelezen heeft. Na de aandachts oefening volgt een denkoefening, waarin ver schillende vragen worden gesteld, waarop het antwoord door verwerking van den in houd van de leesstof gegeven worden Met stijl- en opsteloefeningen verbindt de samensteller lees- en taalonderwijs. Wanneer fragmenten van bekende schrij vers van vroeger en nu zijn opgenomen, wor den eenige biografische en andere bijzonder heden van den auteur vermeld, hetgeen een inleiding is tot de literatuurgeschiedenis. De practische boekjes zullen hun weg naar de diverse onderwijsinrichtingen wel vinden. N.V. BOTERMIJN ,'s-HERTOGENBOSCH Aanvoer 15.675 K.G. Hoogste prijs f 1.42 per K.G. Laagste prijs f 1.37 per K.G. Middel prijs f 1.40 per K.G. COOP. CENTRALE EIERVEILING. PURMEREND, 22 Sept. 1936. Aanvoer 100.000 eendeieren f 1.55 a 2.35 65000 Kippeneieren. 70 80 K.G. f 4.40—4.50 65 66 K.G. f 4.25—4.40 63 64 K.G. f 4.20—4.40 60 62 K.G. f 4.00—4.30 58 59 K.G. f 4.00—4.20 56 57 K.G. f 3.80—3.90 53 55 K G. f 3.40—3.70 50,52 K.G. f 3.00—3.30 45 49 K.G. f 2.60—3.— HOLLAND AMERIKA LIJN Volendam, 22 van New-York te Rott. Drechtdijk. Vancouver n. Rott. 21 te Liver pool. Bilderdijk, 19 v. N. Orleans n. Rott. (10.59 v.m.) 25 mijl v. Niton. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 18 v. Porti (O.) Damsterdijk, Vancouver n. Rott. 15 v. Los Angeles. Leerdam, N. Orleans n. Rott. via Londen 21 HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) 21 v. Navalakhi. Tajandoen (uitr.) 21 te Newcastle N.Z.W. Nijkerk. 22 v. Hamburg te Bremen. HALCYON LIJN. Vredenburg, Narvik n. Rott.-Vlaard. 23 (7 n.m.) te H. van H. verw. Stad Zwolle, 21 v. Casablanca te Tunis, voor Rott. Stad Zaandam, 22 v. Vaerton te Emden. Stad Arnhem, vert-r. 23 v. Londen n. Rott. of Vlaard. Maasburg, 21 v. Vlaard. te Narvik vertr. 22 (n.m.) n. Rott.-Vlaard. Stad Vlaardingen, 20 v. Rosario te San Nicolas. Flensburg, 22 v. Rott. n. Oxelosund. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Reggestroom (uitr.) 21 v. Lagos. Maaskerk (uitr.) 21 v. Lagos. Amstelkerk, 22 v. West-Afrika te Amst. Jaarstroom, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Odysseus, 22 van Kopenhagen te Stettin. Bennekom, 22 van Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bosch fontein, 22 van Beira te Rott. Randfontein (uitr.) 22 te Mombassa. Jagersfontein (thuisr.) 22 v. Das-es-Salaam HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (thuisr.) 20 te Singapore. CHINA—JAVA—MAUR.—AFRIKA LIJN. Roggeveen, Kohsichang n. Kaapstad 20 v. Singapore. Swartenhondt, 21 van Kohsichang te Kaap stad. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisr.) 21 v. Rio Janeiro, ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.), 21 v. Belawan. Blitar (thuisr.) p. 22 Ouessant. Kota Baroe (uitr.) p. 21 Perim. Soekaboemi (uitr.) p. 22 Finisterre. Baloeran, 22 v. Batavia te Rott. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Tawali (thuisr.) 21 v. Padang. Poulau Roeblah, (uitr.) 22 te Antwerpen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Polydorus, Batavia n. Amst. p. 22 Perim. Phrontis, Batavia n. Hamburg 22. v. Amst. Rhesus, Batavia n. Amst. 21 v. Colombo. BILJARTEN. ZILVEREN JUBILEUM B. C. „HAARLEM". Dinsdagavond werden de nederlaagwed strijden in het lokaal van de B. C „Haarlem" voortgezet. De biljartclub „Excelsior" uit Vel- sen-Noord was de eerste, om de jubilaresse in afd. B. te ontmoeten. Er werden 4 partijen v. d. Loo (B.C.H.j Etten (B.C.H N.N. (B.C.H.) 92 Lamers (Excelsior) 100 Het resultaat van deze ontmoeting was. dat „Excelsior" 315 caramboles en B.C. Haar lem 266 caramboles behaalde, zoodat Excel sior won met 49 punten. uitslag: brt hs. gom. 36 10 1.19 36 8 1.38 45 10 1.66 45 5 1.44 25 9 224 25 16 4.— WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE LONDEN. Uit Londen: De stand van de zesdaagsche te Londen was vanochtend vroe: 1 Kilian-Vopel 185 pnt. Op 1 ronde: 2 Aerts-Buysse, 168 pnt. Op 3 ronden: 3 Piet en Jan van Kempen 261 pnt.. 4 Diot-Ignat 152 pnt5 Walthour- Crosley 183 pnt. Op 4 ronden: 6 Hansen-Christensen 110 pnt. Op 5 ronden: 7 Van Buggenhout-Van Vlockhoven 18 pnt. Op 8 ronden: 8 Lepage-Peden 97 pnt.. Op 9 ronden: 9 Gebr. Smith 189 pnt. Op 10 ronden: 10 Pecqueux-Tonnelier 204 pnt. 11 Merkens-Huertgen 114 pnt.. 12 De- me trio-Prior 79 pnt. ZWEMMEN. Zwemfeest Sportfondsenbad. Het programma voor het zevende afzwem- feest, in het Sportfondsenbad op Zondag middag 27 September luidt als volgt: 25 meter gekleed zwemmen van de leerlin gen (gecostumeerd)figuurzwemmen door de dames van den Neder!, Arbeiders Sport bond; 50 meter borstzwemmen van de leer lingen; demonstratie 10 maal 33 1/3 meter estafette vrije slag door H.C.P., H.VG3., Haarlem. D.W.R., 25 meter rugzwemmen van de leerlingen; demonstratie 10 maal 33 1/3 meter estafette sleepen met pop door Haar- lemsche- en Heemsteedsche Reddingsbriga de: demonstratie schoonspringen door de heeren Schatens en Denneboom van de A. Z. 1870. DE 300.000ste BEZOEKER IN HET SPORTFONDSENBAD. Het H.P.C.-lid Mevrouw Van Zadel-Carpen- tier was de 300.000ste, die een bad in het Sportfondsenbad nam. Met eenige vriende lijke woorden overhandigde dokter Mauritz haar een bloemstuk en een zilveren bonbon bakje met de initiatlen van het Sportfond senbad AMERIKAANSCIIE ZWEMMERS IN GRONINGEN. Dinsdagavond werden in het Helpmanbad te Groningen internationale zwemwedstrij den gehouden Behalve door Tini Wagner, Ida van Feggelen, Jo Stroomberg en Mooie naar allen van Het IJ) werd ook deelgeno men door de vijf leden van de Amerikaan- sche Olympische zwemploeg, die Zondag jl. in het Sportfondsenbad te Amsterdam waren uitgekomen. Een van de hoogtepunten van dezen ge slaagden avond was weer het zwemmen van Kiefer. Deze rugslag-fenomeer. legde de 100 M. rugslag ai In 1 min. 5 4/5 secT. waarmede hij 5/10 sec. beneden zijn Olympisch record, doch 9 10 sec. boven zijn wereldrecord bleef. Op de 100 meter vrije slag was het natuur lijk de Amerikaan Highland die den toon aangaf, doch zijn tijd van 1 min. 1 sec. is voor zijn doen toch niet bijzonder mooi. Moolenaar volgde den Amerikaan goed; hij tikte slechts 2/5 sec. later aan. Dit mag een zeer mooie prestatie genoemd worden. Op de verschillende nummers startten zoo wei dames als heeren: het was dikwijls ver wonderlijk te zien. hoe onze dames het den heeren niet gemakkelijk maakten. De uitslagen waren: 200 meter schoolslag: 1 Louwerens (Gro ningen) 2 min. 54 sec. 2 Jongsma (ZCG) 2 59.6: 3 mej. Jopie Stroomberg (Het IJ) 3.04 1/5; 4 Dorothy Schiller (Ver. Staten) 3.20 4. 100 meter vrije slag: 1 Highland (Ver. Sta ten) 1 min. 1 sec.: 2 Moolenaar (Het IJ) 1.01 2/5: 3 Kerkhof 'Groningen) 1.07 2/5, 4 4 mej. Tini Wagner 'Het IJ) 1.08 4/5. 100 meter rugslag: 1 Adolf Kiefer (Ver. Staten) 1.05 4/5; 2 Metman (Het IJ) 1.14 2/5, 3 Terpstra (Groningen) 1.17. 4 mej. Van Feg gelen (Het IJ) 1.20. Schoonspringen dames: 1 Mansfield (Ver. Staten) 88.71 pnt., 2 Bosma (Brunhilde, Gr.) 75.88 p. Idem heeren: 1 Greene (Ver. Staten) 160 22 pnt.. 2 Dalmolen (ZSG) 67.15 pnt. 3 maal 100 meter wisselslag estafette: 1 Ver. Staten (Kiefer. Highland en mej. Schil ler) 3 min. 42 3/5 sec. 2 Het IJ (Metman, Moolenaar. mej. Stroomberg) 3 min. 43 3/5 sec.; 3 Zwemclub Groningen 3 anin. 49 4/5 seconde. MOTORWIELRIJDEN. DE INT. MOTORZESDAAGSCHE GEëINDIGD. Engeland wint de internationale trophy en de zilveren vaas. Uit Garmisch Partenkirchen: Dinsdag is te Garmisch Partenkirchen met een vrij kort traject van 190 K.M. en de snelheidsproef de internationale motorzesdaagsche geëindigd. De internationale trophy werd, nadat het Duitsch team van Maandag door pech van Henne twee strafpunten had opgeloopen,, door Engeland gewonnen, evenals de zilveren vaas. Het Nederlandsche a-team, bestaande uit de rijders Van Hamersveld, De Ridder en Moejes, leverde hier een schitterende presta tie, door den geheelen wedstrijd zonder straf punten te rijden. Slechts in de snelheidsproef, waarin door de Nederlanders buitengewoon goed werd gereden, wist het Engelsche b- team onze landgenooten te slaan, die dus de tweede plaats bezetten voor het Engelsche a-team en het Oostenrijksche b-team. Ook de individueele rijders weerden zich geducht; het waren Persoon, Roest en Bakker, die ieder een gouden medaille wisten te veroveren, ter wijl Zuur. Van der Voort, Sybrandi en Fijma ieder nog een zilveren medaille behaalden. Van de 15 afgevaardigde Nederlanders be haalden er dus 6 een gouden en vier een zil veren medaille. LAWNTENNIS. DE RANGLIJST VAN 1936. Uit Londen wordt aan de Tel. gemeld: De jaarlijksche tennisranglijst van den be kenden expert Wallis Meyers ziet er voor 1936 als volgt uit: Heeren: 1, Perry (Engeland), 2. Von Cramm (Duitschland), 3. Budge (Amerika), 4. Quist (Australië), 5. Austin (Engeland), 6. Crawford (Australië), 7. Allison (Amerika), 8. Grant (Amerika). 9. Henkei (Duitschland), 10. McGrath (Australië).- Dames: 1. Miss Jacobs (Amerika), 2. mevr. Sperling (Denemarken), 3. miss Round (En geland), 4. miss Marble (Amerika). 5. Mme Matthieu (Frankrijk), 6. frl. Jedrzejovska (Polen), 7. miss Stammers (Engeland), 8. Sen. Lizana (Chili), 9. Mrs. Fabyan (Amerika). 10. miss Babcock (Amerika). BOKSEN JOE LOUIS WINT IN DE VIJFDE RONDE. Uit Philadelphia: Joe Louis heeft in het Stadion den wedstrijd tegen den „Tijger- mensch" van Philadelphia Al Ettore. gewon nen door k. o. in de vijfde ronde. De match was vastgesteld over 15 ronden. HENGELEN DE FOREL Het R.-K. Vischcollege „De Forel" hield een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ring vaart te Vijfhuizen. De vangst was vrij goed. Maandagavond reikte de voorzitter, de heer Hosreboom. de prijzen aan de volgende prijs winnaars uit: le prijs F. Hogeboom (erootste) 2e prijs L. Duits (meeste). 3e prijs J Hooge- veen. 4e prijs A v. d. Aar. 5e prijs B v Dan- sik. 6e prijs C Koek 7e prijs H Rijs. 8e nrijs P. v. Danslk. 9e prijs P Hartman 10 prijs A v. d. Melj. 11e prijs J B Hessling. DE GRUNDEL. Het vischcollege ..De Grundel", hield een onderlingen wedstrijd op baars, nabij Ben ne broek er. Hillegom. De uitslag was als volgt* 1ste A Eerhart 2de N N.. 3de B Duits 4de K Koster 5de W. HesselJng, 6de J. Wesseline "de N. Cornet. 8e H. Koelemeijer. 9e P. Bloemers, 10e. A. de Gronde. 11de B. Joces, 12de B de Jong, 13de S. Pirets, 14de Chr. Schouten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7