titodeslm TO VLIELAND-VOGELLAND LifFmoutn WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBEAD De terugtocht. Het blijft regenen. We liggen lui languit ln cie tent te luisteren naar den regen, die een eentonige roffel op het tentdak trom melt. De lucht is egaal grijs, 't Ziet er niet bemoedigend uit. We zouden vanavond op breken en op de Hors overnachten. Maar dan komen we kletsnat daar aan, waar we bitter weinig voor voelen. Dus toch maar wachten, en vroeg opstaan? Terwijl we een rijstkorst uit onze panne tjes bikken smadelijk bewijs van het falen onzer kookkunst houdt de regen plotse ling op. De lucht breekt. Zware wolkenfor maties hangen boven de Kooi. dreigend maar wondermooi. Aan elk grassprietje hangt een zilver waterbolïetje. Grijze nevels zweven bo ven het weid je en dikke droppels spatten met een harden plof op het tentdak, als de wind door de boomen gaat. Maar 't is droog! Het huisje op de Hors. In allerijl worden de tenten afgebroken. Alles is doorweekt en het wordt een verve lend werkje. Leen komt eens kijken, en geeft ons gratis goeden raad en soms helpt hij nog een handje mee. Maar dan verdwijnt hij plotseling en even later zien we een oranje licht achter de kleine ruiten van het huisje gloeien.. Dwergsterntje op het nest. Als we afscheid van hem komen nemen, «.it hij rustig de krant te lezen, met de fok op. Verschrikt kijkt hij op, als we binnen komen, als een klein kind, dat ergens op betrapt wordt. .,Ja", zegt hij meewarig, „m'n oogen benne niet al te best meer, jongens voor dit werk. maar ze gaan ook al achtenvijftig jaar mee!" We zijn niet zoo goed, of we moeten eerst nog een kopje thee drinken. Daarom ver dween hij zooeven natuurlijn in allerijl. Maar dan is het ook hoog tijd. dat we gaan. Het is al over elven, en voor morgen staat er nog heel wat op het program. Bovendien zijn wc nog lang niet op de Hors. Natuurlijk beloven we, gauw terug te zul len komen. Misschien in September al. als de trekvogels er zijn. En we meenen het ook werkelijk. Leen doet ons uitgeleide tot aan het hek. Een laatste handdruk, dan gaan v/s den nacht in. Wonderlijk, hoe je in een paar dagen iemand kunt gaan waardeeren. We zullen (het genoegelijke gekeuvel en de phi- losofische bespiegelingen van dezen eenvou- digen vogelwachter werkelijk missen. Maar we zullen hem niet gauw vergeten. De maan gaat nog schuil achter dichte wolkenformaties. Maar het smalle fietspad is als een lichtend spoor in de duisternis. Er is hier trowens maar één weg, we kunnen dus moeilijk verdwalen. Boven de weiden roepen de tureluurtjes en scholeksters. Ver- dei' weg. van het Posthuiswad, komen de stemmen van wulpen, die daar voedsel zoe ken. Slapen die beesten dan nooit? Maar de nacht is ook veel te mooi om te slapen. Heer lijk frisch is de lucht, na den regen van van avond en we hebben geen oogenblik berouw, op dit late uur nog op pad te zijn gegaan Spoedig staan we op de zeereep. 't is „leeg water", zooals Leen voorspeld 'had en het strand lijkt heel berijdbaar. Moeizaam zeu len y/e de zwaar bepakte fietsen een eind door het mulle zand. De eerste dam wordt ..genomen" en dan ligt een paar hon derd meter hard strand voor ons. Tot weel een nieuwe dam ons tot afstappen en hals brekende klaulerpartijen dwingt. Dat gaat zoo een keer of wat, tot links van ons de duinen wijken. Nu ligt de wijde, verlaten Hors voor ons, met een breed, keihard strand. De stemmen der meeuwen achter ons worden vaag en onbestemd. Maar de scholeksters vergezellen ons, den ganschen eentonigen weg. Boven de branding roept een bontbekje, „wuu-iet". Een paar maal. hooren we groote sterns. Maar plotseling weerklinken de krijschen- de .stemmen der vischdiefjes. We zijn de kolonie, en dus ook het huisje, genaderd. Juist komt de maan achter de wolken flar den te voorschijn en werpt een koud. bleek licht over het landschap. Als een donker silhouet staat daar het. drenkelingenhuisje, het doel van onzen nachtelijken tocht. Weer volgt een sjouwpartij door het mulle zand. Wonderlijk helder is de maannacht. Onze lang? grijze schaduwen glijden met ons mee over het zilveren zand. Maar 't is ver over één. als we eindelijk op den omgang van het huisje staan. De wolken zijn weggedreven De hemel ls heel helder, met duizende sterren. Hier en daar drijft in het Oosten nog een enkele lang gerekte, transparante wolk. Boven ons schittert de Groote Beer, en rechts daarvan Maannacht op de Hors. Casseiopeia. Daar tusschen staat, klein maar heel helder, de Poolster. We voelen ons heel klein en nietig op de wijde vlakte, Bevangen door den toover van den maannacht. We zouden ons de bewoners van een onbewoond eiland kunnen droomen. Trouwens, het naaste huis is hier minstens tien kilometer vandaan. Neg lang liggen we in onze dekens gerold, naar de stilte te luisteren. De stilte, die hoor baar, en bijna drukkend is. Zoo zeer zijn we haar ontwend, dat we dit bijna als iets on natuurlijks beschouwen, waarover we ons verbazen. Maar toch doet het weldadig aan. er naar te liggen luisteren, al voel je je heel klein en onbeduidend. Den volgenden morgen zijn we al vroeg uit de veeren. Dit in figuurlijken zin. want de houten planken van het huisje zijn een poover surrogaat voor een veeren bed. De zon straalt aan een strakblauwen hemel en terwijl een frissche bries ons door de haren blaast, peuzelen we op den omgang van het huisje gezeten, onze boterhammen op. Dan verdwijnt ik in de schuilhut, om de laatste uren te benutten, met het kieken van het dwergsterntje. Voor het laatst zit ik in de schuilhut, en wacht in spanning de komst van de ranke diertjes. Het geluk is mij gun stig en ik slaag er niet alleen in, den broe denden vogel te kieken, maar snap ook nog het mannetje, dat het jong een garnaal komt brengen. Je snapt niet waar de peuter het laat. maar zonder blikken of blozen slokt de dreumes een garnaal naar binnen, die minstens even lang is als hij zelf. Maar onze tijd is krap toegemeten. Terwijl Henke in de schuiltent blijft, sleep ik al vast een deel van de bagage naar de plaats, waar de boot waarschijnlijk zal landen. Maar als ik halfweg ben. zie ik deze al naderen en als ik eindelijk hijgend aan het water sta. is de schuit al vlak bij. In den looppas gaat het terug naar het huisje, om de rest van de bagage te halen, maar als we bij de schuit terug zijn. kijken de schippers verre van vriendelijk. W?' niet erg billijk Ls, want zelf hebben we er de meeste last van. daar we alle kans hebben, straks de boot naar den Helder te missen. We hebben wind en tij tegen, zoodat het elf uur slaat, als we door de Cocksdorp rijden. We hebben dus allen tijdom de boet van drie uur te halen. Maar Te-'l doet ons dien tegenslag wel dra vergeten Boven de weidjes wankelt een aschgrauwe kiekendief. In de Roggesloot loo- pen tallooze scholeksters en grutto's, ture luurs en kemphaantjes te voedselen. En in Waal-en-Burg kunnen we de prachtige blan ke kluten- bewonderen. Bovendien zitten we even later met fiets en al boven op een leege vrachtauto, zoodat we in het. beste humeur ter wereld door Waal naar Oudeschild snor ren. Daar valt het wachten niet lang. De ha ven, met de tallooze kok- en zilvermeeuwen, de schilderachtige viscc'hersehepen, het pit toreske dorp. met huizen naar Zaanschen bouwtrant bieden ons afleiding genoeg. Voer we het weten, is het half drie en stoom en we de haven uit, uitgeleide gedaan door een krijschende meeuwenbende. Als een smalle, dunne strook ligt Texel daar tusschen lucht en golven. We passee- ren allerlei bekende plekjes, waar we vorige malen rondzwierven en beseffen heel diep, dat onze vacantie eigenlijk veel be kort was, en dat we dit jaar toch noodzakelijk nog eens naar Texel moeten. We hebben een stevigen tegenwind. Het Noord-Hollandsch Kanaal is saaier en een toniger dan ooit. Zelfs een viertal blanke lepelaars, die statig naar het Zwanen-water koersen, vermag ons dalend moreel niet te redden. Maar voor de tweede maal vandaag is het geluk met ons De bestuurder van een vracht auto, die leeg naar Haarlem gaat, laat zich vermurwen en neemt ons mee. Met een flink vaartje snorren we door Alkmaar, wuiven amikaal naar net uitgedoste kennissen, die heftig gechoqueerd naar de twee havelooze zwervers staren waar we cris „lekker niks van aantrekken" en voor we het weten, zijn we in Haarlem. Grijs van het stof uit de auto. stijf van het lange stil zitten, maar in de allerbeste stemming, komen we thuis. Moe, maar dik tevreden. En- in September gaan we er naar de trekvogels kijken! KO ZWEERES. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK. KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN lederen werkdag 9—11 en 1—2 uur. - DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez. Med.J CURSUS VOOR CAFé- EN RESTAURANT BEDRIJF. Dinsdagmiddag is de cursus der afd. Haar lem van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „St. Anto- nius" voor het café- en restaurantbedrijf al hier geopend. Aanwezig was het hoofdbestuurslid de heer H. J. Uyling, een der oprichters van de Haar- lemsche aldeeling. De heer Uyling hield een toespraak, waarin hij de aandacht vestigde op de noodzakelijkheid van vakonderwijs voor het café- en restaurantbedrijf. Spr. hoopte dat dit onderwijs spoedig onder het Nijverheids onderwijs zal worden opgenomen en wenschte de afdeeling goede resultaten van den cursus Hierna begon de leider van den cursus, de heer van Uden, de lessen. PROFILTI BRENGT OPNEMINGEN UIT INDIc. Denzelfden avond, dat de verloving vai Prinses Juliana met Prins Bernhard bekend werd. bracht Profilti de eerste opnemingen van het verloofde paar in de residentie. Nu komt Profilti met de eerste in Neder- landsch-Oost-Indië gemaakte opnemingen van de feestelijkheden aldaar. Dank zij de medewerking van de K. L. M was het mogelijk deze film die enkele dagen geleden in Batavia gemaakt werd, thans reeds in Nederland te vertoonen. Gelijk reeds eerder in de bladen werd ver meld. zal van 1 Januari af wekelijks een door de ANIF vervaardigd Indisch Geluidsfilmjour naal. door Profilti worden vertoond. Vrijdag 25 Sept. 14.15 eri 20 uur. Uitsluitend voor de avondshow zijn nog een beperkt aantal plaatsen verkrijgbaar a f 0.75, thé complet en belasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) BEGRAFENIS H. P. KLOOS. Naar wij vernemen zal de begrafenis van den heer H. P. Kloos, in leven leeraar aan de Am bachtsschool alhier, plaats vinden Vrijdag 25 September a.s.. te 12 uur, op de A'.g. Begraaf plaats aan de -kleverlaan. Nog zij vermeld, dat de heer Kloos ook leer aar in het teekenen was aan de Gemeente lijke Nijverheidsavondschool alhier. LIEDERTAFEL „HAARLEMS ZANGGENOT" De prijzen, door de Liedertafel „Haarlem's Zanggenot" onlangs behaald op den Nationa- len Zangwedstrijd te Beverwijk, zijn tentoon gesteld, van heden af, bij de firma B. A. Cas- sée, Zijlstraat 83. „THE HARLEM KINGS" BESTAAT TWEE JAAR. Op Zaterdagavond 26 September a.s. geeft de bekende band „The Harlem Kings" ter ge legenheid van haar tweejarig bestaan, een grooten feest- en dansavond in de zaal van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliers straat, aanvang 8 uur. Vele artisten, o.a. „The Three Machivelli's", zorgen voor de opluistering van dezen avond, terwijl 1 natuurlijk de dansmuziek zal worden verzorgd door de jubileerende band Conferencier Ls Piet de Vos. Attracties en verrassingen zullen een wel kome afwisseling bieden. NUTSBIBLIOTHEEK. Tegen het einde van den zomertijd zullen velen verlangend uitzien naar het oogenblik, dat de Nutsbibliotheek weer geopend wordt. Welnu, lang behoeven dezen niet meer te wachten, want van Vrijdag 2 October af kan ieder zich weer de winteravonden door een goed boek korten. De gelegenheid tot inschrij ving staat open op Donderdag 24, Vrijdag 25, Maandag 28 en Dinsdag' 29 September, terwijl de kinderen zich op Zaterdag 26 en Woens dag 30 September kunnen opgeven. Wij twijfelen er niet aan of ook dit jaar zullen weer vele lezers van deze nuttige in stelling gebruik willen maken. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 24 SEPTEMBER. Progr. l Hilversum II. (Huizen). Progr. 2 Hilversum I. Prgr. 3: 8.00 Keulen. Concert door het Corps van S.A. Standart 106. 8.20 Kalenderblatt. Tijdsein. Weerverwachting. Waterstandber. 8.30 Gymnastiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.50 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Wa terstandber. 10.20 Volksliederen. 11.20 Parijs Radio. Populair Concert olv. Paul Letombe. 11.50 Vooi Boeren. 12.00 Causerie voor Pro testanten. 12.35 Vervolg Concert. 1.05 Brus sel Vlaamsch. Populair concert olv. Karei Walpot. 1.20 Gesproken dagblad van het N. I. R. 1.30 Concert olv. Paul Gason. 1.50 Gra- mofoonpl. Verzoekprogramma. 2.20 Deutsch- landsender. Allerlei, von zwei bis drei. 2.35 Keulen. Concert door het Westduitsche Ka merorkest. 3.20 Parijs Radio. Gramofoonmu- ziek. 3.30 Droitwich. Het Bronkhurst Trio, 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Keulen. Tanz im Feien door het Ali Alexander dansorkest. 5.20 Brus sel Vlaamsch. Dansmuziek olv. Stan Brenders. 6.05 Kinderuurtje. 6.35 Keulen. Gramofoon muziek. 7.20 Populair Concert door het Ka merorkest. 8.05 London Ragdinonal. Het New Georgien Trio. 8.30 Berlijn. Bummel durch Berlin. Dansavond. 10.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken dagblad van het N.I.R. 10.30 Brus sel. Fransch. Gramofoonmuziek. 10.50 Boeda pest. Zigeunermuziek door een orkest van 20 oude zigeuners. 11.10 Berlijn. Dansmuziek olv. Willy Steiner. Progr. 4: 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnas tiekles. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag. 8.40 Gramofoonplaten. 8.45 Gesproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Het BBC- Schotsch Orkest olv. Guy Warrack. 12.10 Orgelconcert door Harold Coombs. 12.50 Het Trocadero Cinema Orkest olv. A. van Dam. 1.35 Orgelrecital door A. Hanley Lawrence. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Het BBC Empire Orkest. 3.50 Het Orkest van de Kon. Marine, afd. Plymouth. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 Droitwich, Sydney Chassid met zijn dans orkest. 6.05 A. C. Cameron: Broadcasting to Schools. 6.20 Diversen. 6.40.Londen Regional. Het BBC-Dansorkest olv. Henry Hall. 7.20 Droitwich. Patricia Brent, Spinster; blijspel. 8.20 Promenade concert in Queens Hall olv. H. Wood. 9.25 Heave Ho, my hearties, het BBC variété orkest. 9.40 Londen Regional. Het B. B. C. Orkest olv. Adrian Boult. 10.40 Weer- en Nieuwsberichten. 10.50 Tijdsein van Green wich. Harry Roy en zijn orkest met Bill Curry. Progr. 5: van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diver sen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Operammuziek. 1. Verkorte Opvoering van de opera de Troubadour van Verdi. gespeeld door het Staatsopera Orkest met medewerking van solisten en koor. olv. Hermann Weigert. 2. Alceste Ouverture van Gluck. Het Concertge bouworkest olv. Willem Mengelberg; 3. Caval- leria Rusticana van Mascagni. Koor, solisten en orkest. Van 8.0012.00 Diversen. CURSUSSEN VOOR DE RIJPERE JEUGD. In de laatste Raadsvergadering is beslo ten subsidie te verleenen aan de Commissie voor de Rijpere Jeugd voor het organiseeren van cursussen. Deze commissie heeft thans vergaderd. Het voornemen bestaat, voorzoo ver de beschikbare middelen het toelagen, cursussen voor jongeren tusschen 14 en 21 jaar te organiseeren in costuumknippen voor meisjes, handenarbeid voor jongens, lezen en Nederlandsche taal. eenvoudig boekhouden en handelskennis, Radiotechniek, Schriftverbe tering, Stenografie en Machineschrijven. De cursussen zullen omstreeks 15 October aan vangen. Deelneming aan de cursussen is niet mogelijk voor degenen, die in aanmerking zouden kunnen komen voor deelneming aan de bestaande cursussen voor de werklooze jongeren. Het uitvoerend bestuur der commissie is samengesteld uit P. Voogd, voorzitter; Mr. L. G. van Dam, secretaris; W. J. Speller; mevr. Ir. M. Waardenburg—Lindeyer en J. L. Munnik GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen ten politiebureele, Smede- straat 9, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur.) Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau Smedestraat 9; Kinderarmband: Politiebu reau .Smedestraat 9; Abonnement Ned. Spoor wegen: Jansen, Vosmaerstraat 40; Verm. gou den armband: Seijen, Delftstraat 4 rood; Zil veren armband: Steenstra, Kedoestraat 7, Ronde badkuip: Vuyst, Vooruitgangstraat 75; Linnen boorden: Van de Wouwer, Lootsstraat 18; Broche: Riebergen, Boekenrodestraat 10; Hond: Nieuwenhuis, Van Keulenstraat 7; Hond: Kennel Haerlem, Amsterdamsche vaart 320; Zwarte regenjas: Kauling, Voorhelm straat 40; Halsketting: Mets, Eindenhout- straat 77; Medaillon met foto: Van der Haas, Kruistochtstraat 57; Portem. met f 3.64V2, enz: Smit, Z. Buitenspaarne 6; Portemonnaie met 15 ct.: De Wid, Leïdschestraat 148; Dames- parapluieGrootegoed, Bloemendaalscheweg 93, Bloemendaal. Papieren servetten: Ritser, Bakenessergracht 49: KinderschortenDe Wit Steenbokstraat 3; Paspoort: Politiebureau, Smedestraat 9; Pak vuil waschgoed; Politiebu reau, Smedestraat 9; Tabakspijp. Van der Aar Nobletstraat 7: Rijw. bel. merk: Klaver. Zijl- weg 168: Zegelring: Tanis, Smedestraat 17; Heerenrijwiel: Van Balen, Kruisweg 15; Rijw. bel.merk: Barten. Lambr. v. Dalenlaan 9 B: Stalenboek voor zeil: Van Waard, Sterre^osch straat 12. dan zijn die niet bij de besturen der Haarl. Werkloozen voetbalvereenigingen, maar bij hen, die zich met kracht hebben verzet tegen het werkloozen voetbal, in de laatst gehouden H. V. B.-jaarvergadering, en die thans, hoe wel zij tegenstanders zijn van het werkloozen voetbal, zitting hebben in de commissie. Het is hier niet de plaats om namen te noe men, doch ik zou dit nog willen zeggen aan het adres van den H. V. B.: Thans is er nog gelegenheid om te komen tot een vreedzame oplossing met de besturen van bestaande werkloozen voetbalvereenigingen. Ik vertrouw dan ook, dat deze vreedzame oplossing wordt gevonden, in het belang van de ontspan ning der werkloozen. Moge dit stukje aan de commissie reden geven tot nadenken, alvorens tot daden over te gaan. De werklooze voetballers, althans van de vereeniging, waarvan ik lid ben, zullen niet als gast gaan voetballen (een besluit dat in de ledenvergadering van 18 Sept .j.l. genomen is), maar zullen voetballen in hun eigen ver eeniging, waarvan zij lid zijn. Zij vragen ont spanning. Dat is hoofdzaak. Wij kunnen die geven met de medewerking van de overheid en Haarlem's ingezetenen, en daarvoor zijn wij erkentelijk. J. J. GALJAARD, voorzitter Haarl. Werkloozen Voetbal- vereeniging „De Gazelle". We hebben dit ingezonden stuk ter lezing aan den heer B. Kluit, secretaris van den H. V. B. voorgelegd. Deze deelde mede, dat de klachten welke bij het bondsbestuur inkwamen en de aandrang van vele clubs aanleiding zijn geweest, noodgedwongen de competitie te re gelen. De clubs zijn daarmee het meeste ge haat. Om niet-aangeslotenen bij een club in de gelegenheid te stellen te voetballen, is be sloten die spelers als „gast" in een vereeniging te laten opnemen, waarvoor de kosten slechts 5 cent per week bedragen, welke kosten in vele gevallen lager zullen zijn dan vroeger, toen de vereenigingen in de kosten der organisatie moesten bijdragen. Thans betaalt de H. V. B. de administratie-kosten. De naam „gast" is gekozen, om de clubs niet onnoodig extra kosten te bezegen. Wordt de speler als „lid" beschouwd, dan moeten de bij den K. N. V. B. aangesloten clubs daarvoor een jaariijksche contributie van f 0,60 betalen. De heer Kluit verwachtte, dat de competi tie een vlot verloop zal hebben, onder leiding van eenige heeren, die de vorige jaren een werkzaam aandeel hebben gehad in de Werk- loozenvoetbalcompetitie. Of de tweede compe titie succes zal hebben hangt natuurlijk af van de omstandigheid, dat er voldoende terreinen zijn. Erkende vereenigingen zullen het terrein niet kunnen afstaan. 1NGEZBNEEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voetbal voor de werkloozen. Geachte Redacteur. Dat het voetballen voor werkloozen een doorn in het oog was der bij de aangesloten vereenigingen (enkele uitgezonderd) van den H. V. B., was mij bekend, maar dat men thans de werkloozen, die 'spelen in een werkelijke werkloozen voetbalvereeniging, langs een om weg het voetballen, tevens hum ontspanning, tracht te ontnemen, is toch wel bedroevend. Volgens de circulaire van den H. V. B. en gepubliceerd in de dagbladen, mogen de werk loozen bij de a.s. zoogenaamde Werkloozen- competitie, bij de gratie van den H. V. B. voet ballen. Voor de voetballers, die lid zijn van een ver eeniging, aangesloten bij den H. V. B., is een uitzondering, doch de overigen, en die vormen het grootste aantal, mogen misschien als gast ook eens voetballen. Men kan ook spreken van betalenden logé, want hij moet als gast vijf cent per week meebrengen. Het ligt voor de hand, dat; als deze gast niet mee kan komen in het desbetreffende elf tal. waarin hij dan eventueel mee mag spelen, men hem heel gauw zal vertellen, dat hij maar een ongenoodigde gast is, en dat hij öf kan vertrekken, öf als hij lust heeft, als reserve Zich beroepen op één of ander bestuurslid kan deze werklooze niet,- want zegt de circu laire: „Rechten hebben de gasten niet". Ge volg: „Weg, ontspanning, voor deze werkloo zen." Speelden de werkloozen in een Werkloo zen voetbalvereeniging, dan was er, zoo zij niet mee konden komen in het eerste elftal, nog wel een plaatsje in het tweede, derde of vierde. Het doel van de commissie van den H. V. B. is, het werkloozen voetbal te.... organiseeren. Doch zij is haar doel voorbij gesneld, en is thans bezig, bewust of onbewust, de ontspan ning der werkloozen te desorganiseeren. Aan het organiseeren waren de besturen der bestaande werkloozen-voetbalvereenigingen, aan wie de H. V .B. zijn medewerking bij de oprichting heeft gegeven. Een desorganisatie scheppen is: De besturen van deze bestaande voetbalvereenigingen te negeeren, en naast deze besturen een dictatuur stellen over de leden dier werkloozen voetbal vereenigingen. Het gevolg kan niet uitblijven. Zij die zelf niet kunnen voetballen, maar altijd hard ge werkt hebben, om aan de werkloozen zooveel mogelijk ontspanning te brengen, daarbij ge steund dooi' de Overheid en Haarlem's inge zetenen, zullen alles doen om dit werk voor 100 pet. te doen slagen, als het moet zonder den H. V. B. Dit is mijn standpunt ten aanzien van de ontspanning voor de Haarlemsche werklooze voetballers niet alleen, maar voor de werk loozen in het algemeen, voor iedere tak van sport. Wij zullen dan ook bij het a.s. seizoen twee competities te zien krijgen, n.l. één van den H. V. B. en een van de bestaande werkloozen- voetbalvereenigingen. Hiervoor bestaan plannen bij de zes plaat selijke werkloozen-voetbalyereenigingen, in dien de H. V. B. deze vereenigingen niet blijft erkennen als zoodanig, Voor werklooze voetballers, die in een werk- loozen-vereeniging spelen en lid zijn en die tevens uitkomen voor een vereeniging, aange sloten bij den H. V. B.. zitten hieraan groote consequenties verbonden. Royementen en be dankjes zullen dan ook niet uitblijven aan het adres van den H. V. B. Is het niet treurig, dat op een dergelijke wijze moet worden geschreven over de ont spanning voor werkloozen. De Commissie schrijft in haar circulaire, dat er groote moeilijkheden en bezwaren zul len moeten worden overwonnen, doch ik wil beweren: er waren geen bezwaren en moeilijk heden! Er is een regeling getroffen met de be trokken autoriteiten: wij hebben van hen 100 pet. medewerking. En als er bezwaren zijn, De Haarlemsche Radio centrale. Geachte Redactie, Ongeveer een jaar geleden kon men in dit dagblad, onder hetzelfde opschrift lezen, dat er binnenkort met de werkzaamheden van de radiocentrale een aanvang gemaakt zou wor den. Het was een belangrijk object, veel werk looze electriciens zouden er mee gebaat zijn, enz. enz., maar bovenal, er zouden zooveel mogelijk Haarlemsche krachten aangenomen worden. Ik wil er nu niet over discussieeren in hoeverre dit bewaarheid werd, want ten eerste ligt het al te ver in het verleden en ten tweede: de gemeenteraad is er ook al mee bezig geweest, maar wel wilde ik opmer ken. dat het z-g. vaste personeel dat er nu werkt, voor de helft uit niet-Haarlemmers be-" staat. Mijn meening is deze: le. het vaste personeel behoort toch wel in de eerste plaats uit Haar lemmers te bestaan, omdat Haarlemsche elec triciens ook niet in andere plaatsen mogen werken; 2e. dat het niet-Haarlemsche perso neel makkelijk vervangen kan worden door Haarlemmers. De Haarlemsche burgerij heeft toch ook haar medewerking gegeven, en de Haarlemsche burgerij moet toch zorgen dat het bedrijf rendabel wordt door aansluitingen, dus hebben Haarlemsche electriciens toch wel de voorkeur bij het verzorgen van het bedrijf. N. N. Viert op 3 October den Vaderdag. M. de R. Eenigen tijd geleden is door enkele dames het initiatief genomen tot de instelling van een z.g. Moederdag. Een ieder kon daarmee instemmen en zoo werd het gewoonte* de vrouw des huizes op dezen dag met een ge schenk te vereeren. Toch voelden wij een onbillijkheid hierin. Wij zagen de Vaders strijdend in deze crisis jaren om een boterham te verdienen en wij oordeelden, dat er ook een Vaderdag noodig was. Dien wij nu ook hebben. Stoort u niet aan de praatjes dat deze vaderdag uit zou gaan van een Vereeniging van sigarenfa brikanten, want het ligt aan u, of ge ook aan den Vaderdag een diepere beteekenis wilt schenken dan alleen maar iets te geven. Viert daarom op 3 October a.s. den Vader dag met een dankbaar hart jegens uw man en vader. Hij toch verdient uw dagelijksch brood. Vooral in dezen meer dan moeilijken crisistijd M. S. GAARKEUKEN. Opmerkingen van een abonné. Geachte Redactie, Onlangs in uw blad gelezen hebbende, dat voor rekening v£n de gemeente Haarlem na bij het station Bloemendaal een voetgangers tunnel gemaakt zal worden, vraag ik: „Heeft de gemeente Bloemendaal niet even veel belang bij deze tunnel als Haarlem en hebben de Ned. Spoorwegen er niet het mees te belang bij, voor reizigersvervoer? Als de gemeente Haarlem alleen al f 33.000 kan besteden aan zoo'n voetgangerstunneltje, waarom bouwt men dan niet in 't belang van beide gemeenten en Spoorwegen ,voor geza menlijke rekening meteen een breede tunnel voor alle verkeer, hetgeen toch goedkooper zal zijn, dan over een paar jaar opnieuw be ginnen te verbreeden. Verder vraag ik me af of zoo'n voetgangers tunneltje aan de Bloemendaalsche grens voor Haarlem in dezen tijd van bezuiniging noodi- ger is dan zoo vele dringender verbeteringen in de binnenstad die moeten wachten. Om maar eens iets te noemen, de smalle levens gevaarlijke toegang naar Dubbele Buurt, waar men van een breede brug over een smal oud bruggetje in een trechter met verkeer in beide richtingen terecht komt en gevaar 'oopt ris voetganger tusschen oude loodsen en krot jes .doodgedrukt" te worden. EEN LEZER.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8