Oude bouwwerken te Haarlem. w Intelligentie. Ski-gymnastiek Jules Kammeijer Uetwadd U een Bafy? BERICHT Hei Beiokftijksie 54e Jaargang No. 16337 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 25 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR prpBsonow en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredactenr. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij:'10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—6 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 September. De Gevleugelde Auto. Volgens het Italiaansche persbureau Stefani verkeert dit nieuwe verkeersobject in staat van vergevorderde wording. Niet in Italië evenwel, maar in de Vereenigde Staten. De gevleugelde auto wordt te Philadelphia ge bouw. De „omvorming" van 'auto tot vlieg tuig en v. v. gaat heel vlot. Het ding haalt een maximum-snelheid van 48 K.M. op den vasten grond en van 160 K.M. in de lucht. Velen onzer hebben zooiets al zien aanko men. Ik ook. De opmerkelijke logica der Tech niek die grootscher en buitendien minder vreesaanjagend zou zijn, als zij zich ook eens afvroeg of haar scheppingen de Menschheid welkom zijn en haar goed zullen doen of mis schien kwaad, moest zich wel op deze gedachte werpen. Natuurlijk kunnen wij er ook in dit geval wel weer zeker van zijn, dat de gedachte voorop staat om de vervaarlijke mechanisatie der legers verder door te voeren. Voor een wer kelijk modernen krijgskundige zal het wel een aller-aanlokkelijkst idee zijn, heele leger korpsen te kunnen laten rijden en vliegen naar believen Het ontstelde oog der verbeelding ziet reeds de legioenen eens modernen Hannibals voorttuffen over de nieuwste prachtwegen, bij het naderen van een bergketen hun wie ken uitspreiden en erover fladderen tot in het land des.vijands, waar zij de hoofdstad even bestrooien met enkele duizenden brand en gasbommen en daarna, dalende om op nieuw te gaan rijden, het ontzette landvolk gaan vernietigen. Intusschen is 's vijands ge vleugelde automobielkorps in hun eigen land bezig Het ziet er weer aardig uit met dit plan netje. Nu zal men zeggen dat 48 K.M. op den grond een lage maximum-snelheid is. Toegegeven, maar dit is ook pas het begin. Als dit eerste apparaat voldoet zal de opvoering van snel heid, grootte en bewapening heusch niet op zich laten wachten. Dat weten we nu toch wel bij ervaring. Laat ik, om een enkel bewijs te geven, even herinneren aan de tanks die in den wereldoorlog begonnen met voort te krui pen in een armzalig 10 K.M. gangetje. Echt de oude tijd! Nu loopen ze tachtig en straks krijgen we de gevleugelde tank naast de gevleugelde auto. Dan zal alleen nog de motorboot^capa- citeit moeten worden toegevoegd om het ideale wapen te krijgen, dat als Eenheids-strijdros het summum van vernielingskracht in zich zal vereenigen. In bepaalde gevallen zal het natuurlijk ook als duikboot kunnen ageeren. Leefden wij in een anderen tijd, dan zou de schepping van de gevleugelde auto velen doen berekenen van welke waarde dit ding voor „civiele" doeleinden zou kunnen zijn. Ik bedoel eigenlijk: voor constructieve in- plaats van vernietigende bezigheden. Maar in deze verlichte en verheven periode van de wereldgeschiedenis zal deze taak ongetwij feld als een aangelegenheid van secundair belang worden beschouwd. Als de Amerikaansche uitvinder er maar in slaagt zijn toestel stevig te pantseren en te bewapenen en het aan een of ander land te verkoopen, dat het daarna in massa-productie gaat bouwen, komen de noodkreten in de an dere landen vanzelf en is zijn affaire verze kerd voor de schoone toekomst. De civiele markt schijnt, hierbij vergeleken, bijzaak. De gevleugelde auto in haar eersten Phila- delphiaanschen vorm schijnt maar 2000 dollar- te zullen kosten. Dat is niet veel. Zij belooft dus aan de eischen van de departementen van hm Defensie ook door haar prijs, die mas- safabrieage ten zeerste bevorderd, te zullen voldoen. Dat ik mij niet geestdriftiger uit ligt natuurlijk aan mij. Ik hoor alweer de opmer king „die vrede van jou". Enfin, een mensch heeft zoo zijn eigenaardigheden en dit is nou de mijne. R. P. KRONIEK DER FIETSEN. Elf rijwielen en achttien rijwielbelasting- merken werden, volgens de opgave van de politie, te Haarlem in de afgeloopen week gestolen. VERDUISTERING BIJ DE STOKVIS- FABRIEKEN. In het huis van bewaring te Arnhem zijn dezer dagen ingesloten twee vrachtrijders uit Enkhuizen en 7 man van het personeel der Stokvis-fabrieken, die verdacht worden van diefstal of heling van een groot aantal goe deren uit genoemde fabrieken. Tot nu toe zijn bij Arnhemsche installateurs 17 complete waschtafel-installaties in beslag genomen, doch het is zeker, dat veel meer goederen zijn gestolen. Het onderzoek is nog gaande en daar steeds weer nieuwe feiten aan het licht komen en nieuwe namen worden genoemd, zullen vermoedelijk nog meer arrestaties vol gen. (Een vermaard Engelsch onder- loijsspecialist heeft uitgemaakt, dat de intelligentie na het veer tiende jaar niet meer toeneemt en een man van veertig dus niet intelligenter is dan een kind van dien leeftijd.) Laat toch vooral uw kindren niet, Die krasse uitspraak lezen, Als een van hen die wijsheid ziet. Zou het rampzalig wezen. Daar staan we met ons goed gedrag Van meer dan veertig jaren, Hoe moeten wij nu het ontzag Der jeugd voor ons bewaren? Dat meiske en die kleine vent.... Ik kan 't haast niet gelooven, Al ben ik erg intelligent, Dat gaat mijn pet te boven. Het komt tenslotte hierop neer, Dat lijkt me de verklaring, Na veertien jaar wint men niet meer, Dan enkel aan ervaring. Ik heb toch aan een kleine nicht. Den inhoud laten lezen Van dit ontstellende bericht, Wat denkt u meende deze: Bent u nog zoo intelligent? Dan kan 'k u filsiteeren, Want oom, dat is een compliment Dat u wel moet waardeeren. Het valt mij werklijk voor u mee, U bent dus nog in orde, Eerlijk gezegd had ik 't idee, Dat u meer kindsch ging worden. CLUBS EN PRIVé Cray e ne st e rsi ngel 2 hk. Lanckhorstlaan, Heemstede, Telef. 29380 (Adv. Ingez. (lied.) Moeilijkheden met de betaling van huren door werkloozen. Federatie van Haarlemsche Woningbouwver. wendt zich tot B. en W. Woensdagavond werd door de Federatie van Haarlemsche Woningbouwvereenigingen onder leiding van haar voorzitter, den heer W. van Kampen een spoedvergadering gehouden met haar ledenraad. In deze vergadering, die goed bezocht was, deden de bestuurders me- aedeeling, van hun ondervinding met de huurders, die gedupeerd zijn door de on langs gewijzigde steunverlaging. De gevolgde tactiek om den verlaagden steun van de huur af te houden, werd begrijpelijk geacht, maat niet goedgekeurd. Enkele bestuurders verde digden deze tactiek, doch de overgroote meer derheid keurde deze houding niet goed. Mr. Drilsma die ter vergadering aanwezig was, zette uiteen, dat de besturen in deze materie geen gemakkelijke taak hadden, doch dat met overleg en wijs beleid een andere weg was te volgen. De discussies werden uitgebreid ge voerd met het resultaat, dat een schrijven aan B. en W. zou worden gestuurd van den volgenden inhoud Zooals UEd. A. ongetwijfeld bekend zal zijn, hebben een groot aantal werkloozen een verzoek bij de respectieve eigenaren van hun woning ingediend om verlaging der weekhuur met het bedrag, dat hun van de verstrekte on dersteuning is ingehouden. Ook ons bestuur heeft van 500 werklooze leden een zoodanig verzoek ontvangen, waarbij een 350tal, welke het ingehouden bedrag van de weekhuur hebben afgehouden. Aan deze laatsten is me degedeeld. dat het ingehouden bedrag als huurschuld zal worden geboekt, in afwachting van de maatregelen, die eventueel door ge meentebestuur of regeering zullen worden ge nomen, Van een en ander vreest ons bestuur in de naaste toekomst groote moeilijkheden en het zal ons dan ook zeer aangenaam zijn, van U.E.A. te mogen vernemen, hoe in deze aan gelegenheid het beste kan en moet worden gehandeld. In verband met de urgentie van deze zaak zult U.E.A. ons met een spoedig antwoord zeer verplichten. Daarnevens werd besloten de huurders, die in gebreke bleven hun huur te betalen te wij zen op hun plicht en hun dit per circulaire in antwoord op hun verzoek tot h uurveria ging te doen toekomen. Het standpunt van vele huur ders om hun verminderden steun op de huur te verhalen werd gelijk gesteld met eigen machtig de huur te verlagen, hetgeen niet goed te keuren is. Niettemin zal door de Federatie al het mo gelijke worden gedaan om tot huurverlaging te komen. VF.RKOOPING. Ten overstaan van notaris D. Lodder had Dondei'dagavond in Hotel Sistermans de ver- kooping plaats van het woon- en winkelhuis, Hoofdstraat 77, groot 59 c.A. Hoogste bieder- was A. van Zonneveld, alhier, met f 5050. Donderdag a.s. afslag. z Moeten door afdoende restauraties vóór het nageslacht bewaard blijven. Haarlem vex-heugt zich in het bezit van vele mooie oude bouwwerken. Wij hebben die ge- erfd van het voor geslacht, maar hebben daardoor óók den plicht er voor te zorgen, dat zij voor het na geslacht bewaard blijven! Dit is alleen mogelijk als voorzorgen genomen worden en gerestaureerd wordt wat noodig is. Nu vorderen weliswaar herstellingen van eeuwen-oude bouwwerken steeds veel geld; eventueele bezuinigingen daarop wreken zich later, zoodat hier veelal terecht gesproken kan worden dat zuinigheid de wijsheid bedriegt! Men kan iets één jaar, twee jaar, misschien zelfs vijf jaar uitstellen, maar ontkomen daar aan doet men immers toch niet. terwijl aan een t e lang uitstellen gevaren verbonden zijn. Bakenessertoren. Aan verschillende antieke bouwwerken te Haarlem worden thans restauraties uitge voerd. Het Waaggebouw aan het Spaarne krijgt een nieuw dak. Verleden jaar zijn de bakken van den zolder der bovenzaal, voor zoover die in de muren zitten, vernieuwd, het geen hoog noodig was, want de meeste waren vergaan, zoodat het gevaar voor instorting niet geheel denkbeeldig werd. Dat nu het dak vernieuwd wordt is ook dringend noodig, want het werd slecht en als een dak slecht wordt, loopt het heele gebouw op den duur gevaar. De Ned. Herv. Gemeente heeft in de afge loopen maanden het interieur van d e Nieuwe Kerk op het Kerksplein in oude stijl laten restaureeren. De gemeente heeft aan den toren, die haar eigendom is, herstel lingswerken laten uitvoeren. Aanvankelijk-wa ren het eerst kleine dingen, maar als men aan een oud bouwwerk eenmaal begint komt van het een het ander. Zoodoende is er al maan den lang gewerkt. Rondom de Vleeschhal op de Groote Markt staan reeds maanden stalen steigers. Wij hebben bij het bouwen dezer steigers me degedeeld, dat het noodig is de drie gevels grondig te restaureeren. Openbare Werken heeft nu, in samenwerking met Monumen tenzorg, nauwkeurig nagegaan welke steenen vervangen moeten worden. Men weet dus pre cies wat er gedaan moet worden om dit mooie gebouw weer voor langen tijd te behouden, doch nu moet nog met het rijk en de provincie onderhandeld worden over de verdeeling van de kosten, die natuurlijk -in de tienduizenden zullen loopen. Die onderhandelingen kunnen nog wel eenigen tijd duren, maar bij voor baat staat natuurlijk vast, dat de partijen wel tot overeenstemming zullen komen, want het is zeker, dat het werk moet worden uitge voerd als men het gebouw althans voor verval wil behoeden. De steigers blijven staan voor de uitvoering van dit werk. De beheerders der overheidskassen zijn in dezen tijd van bezuiniging evenwel niet toe schietelijk tegenover zulke subsidie-aanvra gen. Dat is te betreuren, want er is nog veel op dit gebied te doen. Wij denken, terwijl wij dit schrijven, ook aan den toren van de Bake- nesserkerk, die. als alle oude torens, ook eigendom der stad is. Uit deskundige bron vernemen wij, dat de toestand van den toren der Ba- kenesserkerk verre van goed is. In de naaste toekomst zal het absoluut noo dig zijn, dat daaraan ook ingrijpende herstellingen worden uitgevoex-d. Wie wel eens in het gebouw van Openbare Werken komt, kan in de benedengang een mooie groote foto van dezen fraaien toren be wonderen. Bij een nauwkeurige beschouwing daarvan, is duidelijk te zien, dat vele steenen allesbehalve gaaf zijn. Bovendien werd ons gezegd, dat als men van de houten deelen van den toren het lood opligt, het hout op vele plaatsen vermold blijkt. Natuurlijk moet dit voorzien worden. Als men een deskimdige vraagt, hoe lang zoo'n restauratie zonder nadeel uitgesteld kan wor den. hoort men: Oogenblikkelijk gevaar is er natuurlijk niet, want dan zou Open bare Werken reeds ingegrepen hebben. De torens en gebouwen worden immers gere geld geïnspecteerd, zoodat men natuurlijk precies weet hoe het er mede gesteld is. Als men mij vraagt, ..kan het één jaar wachten?" dan zeg ik „ja" Indien men vraagt twee of drie jaar?" dan zeg ik ook nog „ja", maar ieder zal begrijpen, dat gedurende dien tijd het proces voortgang vindt en dat op den duur den toestand dus verergert. Men hoort vaak verkondigen dat het moei lijk is goede objecten voorwerkverruiming te vinden ter bestrijding van de werkloosheid. Ongetwijfeld zou evenwel op dit terrein nog veel te doen zijn. Natuurlijk zou zoo'n object niet in werkverschaffing uitgevoerd kunnen worden, want er moet door bekwame vaklie den aan gewerkt worden. Rijk en Provincie moeten in deze aaix de gemeenten hulp verleenen. Juist een tijd van groote werkloosheid is geschikt om extra zorg te besteden aan het onderhoud van oude mo numentale gebouwen. Wij hebben voor U een uitzet uiterst fijn en niet duur eert - VMerstr. 20 (Adv. Ingez. Med.) Wielrijder bij Verwulft van zijn fiets gevallen. Met het hoofd tegen den trottoirrand geslagen. Donderdagavond ongeveer half negen moest een wielrijder bij de verkeerslichten van het Vei*wulft in de Groote Houtstraat stoppeix Om niet te moeten afstappen steuixde hij met zijn voet op de treeplank van een auto. Toen het verkeer mocht doorrijden was de auto vlugger weg dan de fietser, waardoor deze viel en met zijn hoofd op den trottoirrand te recht kwam. Hij liep een hersenschudding en waarschijnlijk een schedelbasisfractuur op. Hij werd naar de Mariastichting overgebracht. Zijn toestand is ernstig. VERHUUR VAN GYMNASTIEKLOKALEN TE HEEMSTEDE B, en W. van Heemstede hebben den Raad voorgesteld, over te gaan tot verhooging van de tarieven voor het gebruik van gymnastiek lokalen der openbare scholen. Dit voorstel werd Donderdagavond door den Heemsteedschen Raad behandeld. Ingekomen was een adres van C. W. Kouw, houdende verzoek de zaalhuur niet te ver- hoogen. De Raad besloot deze zaak aan te houden om haar in de betrokken commissie nog eens te onderzoeken. NIEUWS, DAT VOORDEEL BRENGT. Berichten in dagbladen brengen natuurlijk altijd in dien zin voordeel aan den lezer, dat hij er zijn kennis van zaken mee verrijkt. Maar nieuws, dat zelfs geldelijk voordeel kan brengen, schuilt meest in de advertenties. Dit is ook het geval met de advertenties van Vraag en Aanbod (Groentjes) in Haarlem's Dagblad. Hebt gij er ook uw voordeel al mee gedaan? STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN TE HEEMSTEDE De Gemeenteraad van Heemstede vereenig de zich in zijn zitting van Donderdagavond met de gewijzigde steunregeling voor werk loozen, zooals die door B. en W. was voorge steld. Een serie amendementen door den heer Kromhout fC.D.U.') ingediend, werd door den Raad verworpen, met alleen de stem van den heer Kromhout vóór. Auto op Celebes in ravijn gestort. Twee dooden, een zwaargewonde. MENADO, 24 September. (Aneta). Bij Kota Mobagoe is een auto in een ravijn van circa 30 Meter diepte gestort. Hierbij zijn de inzittenden, de technische leider van de veldpolitie te Menado J. K. L. Carstens, en de opzichter van de landschaps- werken te Belangmondow, de heer Rombouts gedood. De radja van Belangmondow is hierbij zwaar gewond. Een politieoppasser werd licht gewond. Het woord is aan.... Voltaire: Kennis zonder levenskunst is niets. Maatschappelijk Hulpbetoon te Heemstede. Handelwijze van M. H. in den Raad afgekeurd. In de zitting van den gemeenteraad van Heemstede, die Donderdagavond werd gehou den, spraken eenige raadsleden er hun afkeu ring over uit dat Maatschappelijk Hulpbetoon in een bepaald geval gedurende 16 maanden steun heeft uitgekeerd tegen den wil van B. en W. en den Raad in. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) stelde namens zijn fractie voor, dat de Raad B. en W. zou uitnoodigen, voorstellen in te dienen, waar door de dienst van M. H. onder rechtstreek- sche verantwoordelijkheid van het gemeente bestuur zal worden gebracht. Hierover zullen B. en W. praeadvies uit brengen. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. Ultimatum voor Bilbao en Santander afgeloopen. Generaal Mola's troepen op 38 K.M. van Madrid. BURGOS, 25 September. (Havasï. Het door generaal Mola tot Bilbao en Santander gericht ultimatum liep vannacht om 1 uur af. Gisteravond hebben de radiozenders, welke zich in handen der opstandelingen be vinden een laatste beroep op de bevolking gedaan, waarbij zij mededeelden, dat de mi litaire actie vandaag zou beginnen. De troe pen van Mola hebben het dorp Arechavaleta bezet. Zij zijn daarmede tot 38 K.M. ten zui den van Madx-id genaderd. Ook andere afdee- lingen der opstandelingen hebben intusschen versterkte posities betrokken. DE HEER F. H. II. HEROLD JUBILEERT. UTRECHT, 25 September. Morgen her denkt de heer F. H. H. Herold. directeur van de N.V. Uitgeversmaatschappij ..Neerlandia" te Utrecht den dag, waarop hij veertig jaren geleden in dienst trad bij de bedrijven dezer N.V. PRETTIGSTE PASVORM EEN BRIL VAN KEIP! GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) Italië zal niet uit den Volkenbond treden. pag. Japan wil zijn landingsdivisies in China ver drievoudigen. pag. 4 De burgeroorlog in Spanje. De regeering laat het dal van Talavera onder water zetten. pag. 4 Minister Gelissen brengt wijzigingen in het ontwerp-automatenvvet. pag. 3 De doorgedraaide groenten worden zoo min mogelijk vernietigd. pag. 3 Horecaf bespreekt de kwestie van het touris- tenverkeer. pag. 3 De raad van Heemstede heeft de gewijzigde steunregeling aanvaard. pag. 14 Oude bouwwerken te Haarlem. pag. I ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De gevleugelde auto. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Ge- neefsch vredeswerk. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Flitsen uit Monrovia. pag. 14 Willy van der Tak: Zondagochtendgeneugten in de hoofdstad. René Clair's „Spook te koop" in Luxor^0 13 pag. 14 II. D. Vertelling: Het zomerhuisje. Sport in 't kort Pag' Voor de Jeugd. Pag- 11 pag. 17 en 18 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 8.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1