Duitschland propageert zijn wijn THIJS IJS EN HET KATTENLECER EngelancTs standpunt tegenover Volkenbondshervorming. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 HAARLE M'S D A G B E A D Anthony Eden: ,,Het pact los van de verdragen". Pleidooi voor regionale verdragen. De Assemblée kwam gisteren bijeen onder voorzitterschap van Saavedra Lamas. Twee sprekers, de ministers van Buiten- landsche Zaken Eden en Dei Vayo hebben het woord gevoerd op de activiteit van den Volkenbond. De Assemblée keurde eerst de gisteren door haar geformuleerde voorstellen goed, met na me inzake den datum der verkiezing van niet- permanente raadsleden. De rede van Eden bevatte de volgende drie voorstellen betreffende de hervorming van den Volkenbond 1. Het Volkenbondspact van de vredesverdragen los te maken. 2. Artikel 19 van 't Volkenbonds statuut, dat betrekking heeft op de herziening der vredesverdragen, in werking te stellen. 3. Af te zien van eenstemmigheid van besluiten in den Raad, ten einde eerder dan tot dusver het geval was, te kunnen ingrijpen in conflicten, die den vrede bedreigen. Aan zijn rede is nog het volgende ontleend: „Geen onzer", aldus Eden, ,.kan zich voldaan gevoelen over de gebeurtenissen, die zich in den loop van het jaar hebben voorgedaan. De huidige omstandigheden vereischen een openlijk spreken. Engeland wenscht niet de naties in twee kampen verdeeld te zien, naar gelang van hun regeeringsvorm. Het nationalisme is sterk. Het antagonisme is hevig. De regeeringsvormen provoceeren el kander wederzijds. De levensstandaard zou kunnen worden opgeofferd aan den standard der bewapening. De nationaal geconstroleerde propaganda ver stikt. criuseert en verhindert de vrije ont wikkeling der gedachte. Het beeld is niet schoon aldus Eden, maar niet zonder hoop. Het- is nog mogelijk, dat de naties samenwer ken. Wij moeten de begrippen toleratie en ge matigdheid in toepassing brengen. Wij zullen niemand toestaan ons onze de mocratie te ontrukken. Wij moeten de wederzij dsche nationale stel sels eerbiedigen. Het respect voor onze eigen regeering neemt niet toe, wanneer wij andere verachten. De politiek van groot Brittannië is vertrouwen te stellen in den Volkenbond. Ten aanzien van de toekomst van den Vol kenbond zeide Eden. dat hier twee elementen essentieel zijn: ten eerste de machinerie van den Volkenbond en de wil om haar te gebrui ken en ten tweede, wat oneindig belangrijker is, dat deze machinerie kan worden verbeterd. Slechts door een algemeenheid kunnen wij den Volkenbond zijn volledig effect geven en de bedreiging van den vrede tot staan bren gen. De Britsche regeering acht het onontbeer lijk, dat reeds bij den aanvang van een con flict de leden van den Volkenbondsraad zich er over uitspreken tot hoever zij bereid zijn voor de zaak van den vrede te intervenieeren. daar een dergelijke inlichting een machtige preventieve werking zou hebben. Naar de meening der Britsche regeering kunnen regionale pacten in het leven worden geroepen ter versterking van de toepassing van het Covenant, De Britsche regeering is bereid te onder handelen over een zoodanig pact voor West- Europa. De assemblée kan geen wijzigingen opleggen in verdragen tegen den wil van partijen maar een duidelijke uitspraak van den Volkenbond over de noodzakelijkheid van wijzigingen be vat een sterk element van pressie. De Britsche regeering wenscht aan te drin gen op een nauwe samenwerking ten aan zien van de problemen der oeconomische po litiek der wereld en wenscht. dat maatregelen worden genomen in de huidige zitting van de gang en het oeconomisch herstel aan te moe digen. De kwestie der grondstoffen. Met een toespeling op de kwestie der grond stoffen zeide Eden. dat dit een passend onder werp van discussie voor den Volkenbond is. Groot Brittannië is er voor. dat in dezen zin door de Assemblee maatregelen worden ge nomen. t Groot Brittannië zal doorgaan met herbe wapening tot dat de naties tot overeenstem ming komen aangaande een beperking. De ontwapening moet, om werkelijk te zijn. niet alleen militair, maar ook geestelijk zijn. Eden besloot met een beroep op de Assem blée de internationale machinerie te verster ken om zonder toevlucht tot oorlog geschillen te regelen Del Vayo tegen de non-interventie- politiek. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, del Vayo, zeide o.m.: „De zaak, die verdedigd wordt door de Spaansche regeering en het Spaansche volk, is de zaak van den vrede. De burgeroorlog is ons opgedrongen. De ervaring van thans leert, dat de toekomstige oorlog, hoewel die een strijd tusschen twee staten kan zijn, inder daad een conflict tusschen twee ideologieën zal zijn. In de zestiende eeuw groepeerde Europa zich om twee godsdienstige idealen, katholicisme en protestantisme. Men zou zeg gen. dat de wereld zich thans verdeelt volgens twee politieke idealen: de democratie en het régime der onderdrukking. De met bloed doordrenkte velden van Spanje zijn in werke lijkheid reeds de slagvelden van een wereld oorlog. Eenmaal begonnen is deze aangelegen heid onmiddellijk veranderd in een interna tionale kwestie. Welke der staatslieden, hier aanwezig riep Del Vayo uit zal niet toegeven, dat het voor ons volkomen onduldbaar is, dat men ons op één lijn wil stellen met degenen, die, terwijl zij den tegenover de republiek afge- legden eed schenden, de wapens hebben op genomen om ons regime van vrijheid te ver nietigen? Ik breng hulde aan de nobele ge dachte, die het initiatief van non-interven tie inspireerde: Ik moet met groote bitterheid constateeren, welke rampzalige gevolgen zoowel voor mijn land als voor de toekomst der internationale samenwerking daaruit zijn voortgevloeid. Del Vayo deelde mede. dat hij nota's ter beschikking van Avenol heeft gesteld, die hij 1 heeft doen toekomen aan de onder teekenaars van het non-interventieaccoord en waarin gezegd wordt, dat de politiek van non-inter ventie een aanslag op de rechten der regee ring is Deze nota's aldus zeide hij geven bewijzen van de wijze waarop de niet-inmen- ging in practijk wordt gebracht. De verplich ting om den rebellen geen wapens te leveren vloeit uit het van kracht worden van dat accoord niet voort. Spanje neemt zich voor, belang te blijven stellen in het gemeenschapswerk te Genève. Het schijnt niet meer dan rechtvaardig, dat de plichten die het altijd heeft nagekomen, ook voor anderen gelden Wij weten, dat wij onze eigen problemen zelf moeten oplossen. De regeering, gesteund door de overgroote meerderheid van het volk, is zeker van de overwinning. De beslissing zou reeds gevallen zijn, indien het volk zich niet tegenover een anderen veel grooteren aanval geplaatst zag. lederen dag wordt bewezen, dat een enorme hoeveelheid oorlogsmateriaal uit het buiten land in actie wordt gebracht, waarover de rebellen tevoren niet beschikten. Iedere Span jaard, die door dit materiaal valt, is een be wijs van de groote misdaad die tegen het Spaansche volk wordt gepleegd. Del Vayo besloot met te zeggen, dat de de mocratische Spaansche regeering onder deze omstandigheden niet slechts strijdt voor bin- nenlandschen vrede en veiligheid, maar ook voor de veiligheid der andere volken en voor den wereldvrede. Frankrijk. Mevr. JolliotCurie uit het kabinet. De onder-staatssecretaris voor wetenschap pelijke onderzoekingen, mevrouw Irene Jol- liot-Curie. is afgetreden. Zij wordt opgevolgd door professor Perrin. Deze werd geboren in 1370 en behaalde in 1926 den Nobelprijs. Hij is een specialist in de atoom-wetenschaD en heeft oa. samengewerkt met Curie bij diens onderzoekingen naar het radium. Cfc'na. Japan protesteert te Nanking. In opdracht van zijn regeering heeft naar Reuter meldt de Japansche consul-generaal in China een protestnota overhandigd, waarin de aandacht van de Chineesche regeering ge vestigd wordt op de incidenten van Hankou en Sjanghai, waar bij een Japansch politie man en een Japansch matroos werden gedood. In de nota wordt van Nanking de garantie geëischt, dat een herhaling van dergelijke ge beurtenissen wordt voorkomen. In het door de Japanners bezette gebied van Sjanghai zijn de militaire posten verminderd tot de meest gewichtige punten. Ook het aan tal patrouilles is verminderd, evenals het in dienst stellen van de reservisten in den bui tendienst. Evenwel heeft de doeltreffendheid van de militaire bewaking hierdoor niet ge leden. De burgemeester van de stad heeft maatregelen genomen om de vreemdelingen, welke op Chineesch gebied wonen te be schermen. Bombardement op Bilbao begonnen. De stad gedeeltelijk in vlammen. Vrouwen en kinderen uit Alcazar weggezonden. Reuter meldt uit Bilbao, 25» Sept.: Het luchtbombardement van Bil bao is om 9 uur hedenmorgen be gonnen en om elf uur geëindigd. Het was buitengewoon hevig. Acht vlieg tuigen wierpen bommen. Er zijn doo- den en gewonden te betreuren, en in de stad zijn verscheidene bran den uitgebroken. De speciale correspondent van Havas meldt nader: Het Noorder station staat in brand. Men 'weet nog niet hoeveel gebouwen ver woest werden, doch het is zeker dat noch Irun, noch San Sebastian ooit zoo hevig ge bombardeerd werden. Het bombardement heeft sterken indruk gemaakt en een deel der bevolking eischt openlijk den dood van zekere gijzelaars. Men vraagt zich af, in hoe verre de Baskische nationalistische autori teiten in staat zullen zijn de orde te hand haven en of de extremistische elementen niet tot represaillemaatregelen zullen overgaan. Er werden reddingsploegen gevormd die de punihoopen van verschillende huizen door zoeken. waaronder personen bedolven zou den kunnen zijn. Alle brandspuiten zijn in actie om het vuur te bedwingen. Verbinding tusschen Madrid en Toledo verbroken. Uit Rabat: In de uitzending van heden middag heeft Radio-Sevilla medegedeeld, dat de rechtsche troepen de verbindings wegen hebben afgesneden, waardoor de aan voer van troepen uit Madrid om mede te helpen aan de verdediging van Toledo on mogelijk is gemaakt. Verder heeft het radio station o.a. nog medegedeeld, dat de troepen die het Alcazar belegeren, verminderd zijn, zoodat de vrijgekomen troepen aan de ver dediging der stad kunnen deelnemen. „Bewust van den ernst van het oogenblik, zoo wordt voorts gezegd, hebben de cadetten, die het Alcazar verdedigen, de vrouwen en kinderen weggezonden. De militietroepen heb ben uit dezen maatregel begrepen, dat de cadetten vastbesloten waren, tot den dood tegenstand te bieden, en ongetwijfeld tot uiterste maatrege- gelen zullen overgaan". Sanjurjo door sabotage verongelukt? Het Spaansche blad „Politica" publiceert ie verklaringen van een Portugees, die in het geheim naar Spanje is gekomen, volgens welke het vliegtuigongeluk, waarbij generaal Sanjurjo om het leven is gekomen, te wijten is aan sabotage aan den motor van het vlieg tuig, waarmede hij naar Spanje reisde. De strijd aan het front van Toledo. Radio-Tetoean heeft gisteravond mede gedeeld dat de verdedigers van het Alcazar een krachtigen uitval hebben gedaan waar bij de belegeraars werden teruggedreven en een hoeveelheid materiaal buitegemaakt. De colonne onder bevel van Yague is 8 K.M. in de richting van Toledo opgerukt, nadat den regeeringstroepen uit Madrid een nederlaag was toegebracht. Zuster van genraal Queipo de Llano gearresteerd. Leden der volksfront-militie hebben vol gens een Reuterbericht uit Madrid in een huis te Madrid de zuster van generaal Quei po de Llano den opstandelingenleider, gear resteerd- Bij haar arrestatie verzocht zij de leden der militie haar te dooden zonder haar te doen lijden. De arrestante werd naar de vrouwen-gevangenis overgebracht. Uit Barcelona wordt gemeld, dat het aan boord van de „Uruguay" zitting houdende ge rechtshof vier luitenants ter dood heeft ver oordeeld. Het zijn drie luitenants der infan terie uit Badajoz en een der cavalerie uit Montesa. Nieuws van de Engelsche filmmarkt. ,,As you like it". (Van onzen correspondent). Dit is de tweede weergave per geluidsfilm van een stuk, waarbij Shakespeare de per sonen van zijn verbeelding het bosch in stuurt. De eerste was van Max Reinhardt ge holpen door blufferige en zelfverzekerde Ame- rikaansche spelers en in „make up" ontmen- schelijkte speelsters, die hoe duur ook de productie of misschien daarom hoe vermake lijk en knap ook het werk van Bottom den wever en dat van Puck er niet in slaagden ons met een verfilmden Midzomernachtsdroom te verzoenen. Men kan met overtuiging de stelling verdedigen, dat de Midsummer Night's Dream van Reinhardt een veel betere film is dan de As You Like It van Paul Czinner. Maar als men in de eerste plaats Shakespeare wil hebben en pas in de tweede plaats een film dan wint het laatstgenoemde stuk het een heel eind. „As You Like It" deed ons ten zeerste verlangen naar meer film-Shakespeare, naar de drama's, in het bijzonder naar Lear dat zich zoo veel beter leent tot weergave per film dan op het tooneel. Men denke bijv. aan de stormscène. Wat zou een bezielde film leider met begrip en eerbied daarvan niet kunnen maken, met den raaskallenden ramp zaligen Lear hoorbaar en niet zichtbaar. De film „As You Like It" laat als praat- en schouwspel niets te wenschen over. De tekst is niet volledig; maar Shakespeare is niet geschonden. Dank zij een nagenoeg zui vere weergave van het geluid kan men smullen aan den tekst, die wordt gezegd door spelers als Leon Quartermaine en Henry Ainley, twee kunstenaars, die grijs of nagenoeg grijs zijn geworden in den dienst aan Shake speare op 't tooneel en wier lippen, tongen en verhemelten nu op de best mogelijke wijze moeten zijn aangepast voor het uitspreken van de vijfvoetige jambèn van 's dichters rijm- looze poëzie. Al kent mén de Zeven Leeftijden van den Mensch ook van buiten, al heeft men tot in den treure hooren vertellen dat „all the world's a stage, And all the men and women merely players", wanneer men het een en het ander hoort herhalen in deze film in den gang van het spel in Quartermaine's stijl dan zwelt het gemoed in verrukking oan levens wijsheid, zoo schoon verkondigd. De film heeft geen zwakke plekken. Paul Czinner en zijn medewerkers hebben zich niet gewaagd aan cinematografische kunst stukjes zooals Reinhardt het deed. Hun ge geven leende er zich zeker minder toe. Maar aan de verleiding, die er toch wel was, heb- bij zij weerstand geboden. Hun „As You Like It" is een eerlijke weergave van het stuk en de mogelijkheden die het filmbedrijf geeft, zijn allen gebruikt om het gebeuren in om gevingen te zetten die Shakespeare zich in zijn Globe-Theater alleen gedroomd kan heb ben. De onderneming is begonnen om Elisa beth Bergner, die dat terloops met Czin ner getrouwd is, de gelegenheid te geven de wereld te verrijken met haar film-Rosalind. Een verrijking is het. Haar virtuositeit kan men alleen afleiden uit haar voorstelling; ze is er niet in te zien. Dit is Rosalind en de actrice is er geheel in opgegaan. Laurence verliefde Orlando. En alle andere spelers en Olivier is een ware mannelijke, ridderlijke en speelsters brengen het er goed af. De schatten van Shakespeare's geest zijn aan het grootste deel van de wereld nog niet geopenbaard. De film kan het doen als de verantwoordelijke menschen hun schoone taak op dezelfde wijze opvatten als het is ge daan in de film „As You Like It". A. K. V. R. Optochten en feesten ter eere van het edele sap. De burgemeester van Berlijn, dr. Lippert, verwelkomt een groep deelnemers en deelneemsters aan het wijnfeest in de Duitsche hoofdstad. Leert den wijn genieten. Steden adopteeren wijnbouwdorpen als peetkinderen BERLIJN, 23 September 1936 (Van onzen correspondent) Om den wijnbouwer in zijn bedreigd be staan te helpen, hebben alle groote steden in Duitschland verschillende dorpen in het wijn- bouwgebied als „peetkinderen" aangenomen. Vaten en flesschen vol van het vloeiend goud brengen zij nu naar hun peetstad, waar acht dagen lang met muziek en dans op de pleinen en in feestzalen een wijnfeest wordt gevierd en door allen in edelen wedijver wijn in plaats van bier wordt gedronken. Bij heerlijk weer werd Zondag in Berlijn het feest der druiven geopend met een aardi- gen optocht, waarin de wijnkoningin op een praalwagen door de straten trok. Zij liet bons voor gratis wijnproeven over de menigte flad deren en door haar gevolg, als op pleinen even werd halt gehouden, flesschen „paten- wein" peetwijn onder de duizend uit gestoken handen uitdeelen. Hoog op een troon volgde de stedemaagd Berolina met de sym bolen harer peetkinderen om zich heen. Dat waren Oppenheim am Rhein, Mehring aan de Mosel, Duchroth in den Pfalz, Zeltingen in het Moseldal, Winkel aan den Rijn en Ham- bach an der Weinstrasse, het lieflijke stadje met de schilderachtige hoven, schoone renais- sance-bouwwerken, duizendjarige burchten en torens en de smalle, bochtige straten. Op 17 versierde wagens kwamen de afgevaardig den der peetdorpen, de Pfalzer in zwarte dorpsche Zondagskleeren, de meisjes van de Mosel in roode keurslijfjes, de kuipers in kleurige historische dracht, meisjes en knapen uit Rheingau, vaten en flesschen in pronk- staat uit Rheinhessen. En ze zongen en maak ten muziek en dansten hun oude volksdansen. Het brengt vroolijkheid, ondanks alle misère en er heerscht waarlijk kinderlijke vreugde, ondanks het „vlijtige" drinken van het edele druivensap. Allen weten, waarom het gaat. Het goedhartig, levensblij volkje aan den Rijn, waarvan er hier nu zoovelen in de groo te stad dagelijks in optocht rond gaan met muziek en zang en Unter den Linden en op den Kurfiirstendamm dansen niet voor de pret en de mooie vertooning alleen dat sympathiek volkje leefde bij alle rijke oogsten in zorg en nood, zooals ook bij ons de land bouwer, die zijn moeizamen arbeid beloond ziet met een weelde van groenten en fruit en toch gebrek lijdt. Een ziekelijke gemoedstoe stand belet de menschen aan deze zijde der landsgrenzen te genieten van den overvloed aan gene zijde, hier en haast overal. Groen ten en fruit en zuivelproducten, die hier niet voldoende voorhanden zijn, zijn noodzakelijke levensmiddelen, wijn geldt als een luxe genot middel. Er was overvloed van wijn en geen export van belang en weinig afzet in het eigen land. De wijnbouwer was in nood. Maar Duitschland is groot en er wordt veel bier ge ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Nog altijd zitten de katten daar hun slechte plannen te bespreken, als er ineens een windvlaag langs hun neuzen trekt. Meteen is de orde in de vergadering gestoord, want allen hebben oogenblikkelijk de speklucht geroken! Het is een gemiauw en gekrijsch, dat hooren en zien vergaat. „Het spek is voor mij." roept er een. „want ik heb het 't eerst geroken." - „Nee, ik," schreeuwt een ander Zelfs Koni- faas, de deftige voorzitter, doet er aan mee. En Thijs? Die lacht in zijn vuistje en wacht op het oogenblik, dat de betooverde katten het lekkers gevonden hebben. dronken. „Help je armen Volksgenosse in het Rijnland en drink wijn". Allen dwepen met het romantische land aan den Rijn en met zijn hartelijk en blij volkje en ten slotte zijn ze niet afkeerig van een goed wijntje. Wat 'n wonder, dat het kostelijk idee van de peetkin- dertjes algemeenen bijval vond. Het volk wordt ingelicht over de economi sche en politieke beteekenis van het behoud en de versterking van den wijnbouw aan de westelijke grenzen in het zuiden van het rijk. Op een betrekkelijk kleine oppervlakte hebben er eeuwenlang duizenden gezinnen hun be staan in gevonden. Tweehonderdduizend fa milies met een millioen menschen leven van den wijnbouw. Drie millioen menschen vinden werk en brood als wijnberg- en kelderarbeiders, kui pers en bij de industrie voor flesschen, kurken, stroohulzen enz. De wijnoogst in Duitschland bedraagt ge middeld twee en een half millioen H.L. per jaar. De wereldoogst bedraagt 170 millioen H.L., waarvan Frankrijk 60 millioen voort brengt. Italië 45 en Spanje 22 millioen H.L. Men wil de menschen leeren, den wijn te ge nieten met besef van al den arbeid, moeite en zorgen, die noodig waren, om den edelen drank te kunnen verschaffen, waarin zich in eiken druppel de schoonheid en de kracht weerspiegelen van het land aan den Rijn. Ook de vertegenwoordigers der buitenland sche pers kregen een proefje van enkele kos telijke merken en leerden, dat Mosel wijn „het meisje onder de wijnen is, omdat het zoo'n zacht en bloemig wijntje is, en dat men bij goed opletten bij den zwaren Escherndorfer Lump den kalkgrond van het Frankenland er uit kan proeven. Bij Niersteiner Heiligenbaum werden Goethe's woorden aangehaald „Ver- weile doch, du bist so scliön". Met stijgende waardeering hebben we de 15 aangekondigde merken gewetensvol geproefd en den geur en den smaak geroemd der beide merken, die als bijzondere verrassing ons tenslotte werden voorgezet als een dronk ter lafenis na zooveel werk des proevens. En den volgenden morgen hebben we aangenaam verrast kunnen vast stellen, dat inderdaad, zooals ons gezegd werd, „niet gesuikerde zuivere wijnen geen kater veroorzaken". H. L. Engelsch vliegtuig vermist. Op de route LondenParijs. Reuter meldt uit Londen, 25 September: Het vliegtuig „Boadicea" van de Imperial Airways wordt vermist. Het toestel is Vrij dagmiddag 12.44 van Croydon naar Parijs vertrokken met enkel post en vracht aan boord. De bemanning bestond uit een piloot en een marconist. Het laatste bericht van het toestel werd te 13.08 ontvangen en luidde, dat het vlieg tuig de Britsche kust verliet. Omstreeks vier uur werd uit Parijs gemeld, dat het toestel nog niet was aangekomen. Omstreeks 6 uur werden een aantal toe stellen uitgezonden om naar het vermiste vliegtuig te zoeken. B. en W. van Den Haag dreigen met uitzetting. Werklooze bewoners van gemeentewoningen hadden niet de volle huur betaald. Zoowel bij de gemeente, als bij de vereeni- gingswoningen te 's Gravenhage hebben zich bij de huurbetaling moeilijkheden voorgedaan, doordat een aantal bewoners, die steun genie ten van Maatschappelijk Hulpbetoon, bezwaar maakte om de (nog onlangs aanmerkelijk ver laagde) huren te beta'en, zulks in verband met de door de regeering aangebrachte wijziging in de steunverleening. Tegelijk met een ver zoek om huurverlaging, ingediend door middel van een blijkbaar door derden verstrekt vast formulier, weigerden zij, de overeenge komen huur te betalen. B. en W. van den Haag zijn van oordeel, dat in geen geval kan worden geduld, dat de huur ders zelf vaststellen, welke huur zij voor een bepaalde woning in verband met hun indivi- dueele omstandigheden zullen betalen. Zij achten het gebeurde, dat neerkomt op georganiseerde en collectieve contractbreuk, zeer ernstig en zullen geen middelen opbe- proefd laten, om herhaling te voorkomen. Zoowel de stichting „Centraal Woningbe- heer" als de besturen der woningbouwcorpora ties hebben geweigerd een door de bewoners in afwijking van de contractueele verplichting eigenmachtig vastgestelde huur in ontvangst te nemen De betrokken bewoners zijn schrif telijk en of mondeling opmerkzaam gemaakt op het onhoudbare van hun standpunt onder mededeeling, dat bij handhaving daarvan huur opzegging zou moeten volgen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6