HULMAN GRATIS PROEVEN VERKADE Bh De geheimzinnige Gastheer MA A ND AG 28 SEPTEMBER 1936 H A A R L E M'S DAGBEAD 10 V olksuni versiteit. Causerie over „Van Leningrad tot Sebastopol' De serie lezingen, die de Volksuniversiteit elk jaar voor leden en introducées pleegt te organ iseeren. werd voor dit seizoen Zaterdag avond in het gebouw van den Protestanten bond geopend met een causerie met lichtbeel den door Dr. J. C. L. Zuyderhof over het on derwerp: „Van Leningrad tot Sebastopol". Nadat de avond geopend was door den se cretaris der Haarlemsche Volksuniversiteit, Dr. S. Bartstra, die er de aandacht op vestig de. dat het aantal leden der Volksuniversiteit door de tijdsomstandigheden is verminderd en innnecning der opengevallen plaatsen door anderen noodzakelijk is, was het woord aan Dr. Zuyderhof. die begon met een aantal mooie lichtbeelden te vertoonen van Moskou. Kiew, Charkov, Sebastopol. Leningrad en andere Sovjetsteden. Hierbij vond spr. gelegenheid, verschillende bijzonderheden mede te deelen over het leven in de Sovjet-Unie. Groote, moderne gebouwen zijn in de ste den verrezen, fraaie sport- en „Lunaparken" zijn aangelegd en des Zondags wordt hiervan een zeer druk gebruik gemaakt. Dikwijls worden optochten gehouden waar bij dan de volmaakste orde heerscht. De groei der steden is enorm; bekend is de reusachtige stuwdam in de Dnieper. Zeer veel wordt aan sport gedaan: de jongeren worden gevormd tot een krachtig, gezond geslacht. Na de pauze maakte spr. eenige opmerkingen van sociologischen aard. Hij zeide o.m. dat wie eenmaal gegrepen is door het sociaal gebeu ren in de Sovjet-Unie, er niet meer door los gelaten wordt. Dr. Zuyderhof wilde zich ont houden van het uitspreken van een oordeel er over. Zeker is, dat de berichtgeving van weerszijden sterk gekleurd is. maar ook staat vast dat de voorspelling: „Dat moet misloo- pen!" hoe langer hoe meer wordt gelogen straft. Het is nu wel duidelijk, dat de I-evolu tie van 1917 waarlijk geen „bagatel" is ge weest. Dat de Sovjet-Unie. zooals velen beweren, „geen God, geen gebod en geen moraal" kent, betwistte spr., maar zij heeft een anderen God. een ander gebod en een andere moraal dan de endere landen. Men moet deze dïngen niet doo" een Westersche bril bekijken en een an deren maatstaf aanleggen dan men geneigd is te doen. De strijd tegen den godsdienst in de Sovjet moet beschouwd worden als een strhd teeen de Grieksch-Katholieke kerk, die als 't ware één was met het Czarisme. Gods dienst en moraal zijn nu in de Sovjet onder geschikt gemaakt aan de gemeenschap. Het Rusland van dezen tijd is waarlijk geen utonia, op verschillende dingen kan met recht critiek worden geoefend, maar men bedenke eens. hoe de toestanden er vroeger warenGe zegd kan worden, dat men met ijver en toe wijding en inspanning van alle krachten be zig is. van Rusland een land te maken, dat zich op cén lijn kan stellen met de Wester- sche landen. En misschien zal men er in sla gen. in de Sovjet de ware gemeenschapsmen- schen te vormen. Hoe men ook over dit alles moge denken: dat er van het gebeuren in Rusland iets fas- cineerends uitgaat, is zeker. Voor de pauze en na het tweede deel van de causerie bracht de componist-pianist Hans de Bock eenige Russische volksmelodieën ten gehoore. OUDERAVOND SCHOOL 14. School 14 had als altijd een druk bezochte Ouderavond. Na opening door den heer W. W. Weijde, w.n. Hoofd der School en het voorlezen <ler notulen, hield de heer A. v. Heek een in leiding over: „Het nut en de beteekenis van Esperanto voor het kind". Spr. gaf een duide lijke uiteenzetting van den oorsprong van Es- .peranto, het nut dezer taal, vooral voor de toekomst en voor de kinderen. Door verschil lende voorbeelden toonde spr. aan hoeveel een voudiger deze taal is dan andere talen, vooral wat de grammatiek betrekt. Daarbij verwacht men verbroedering van de volken. Hierna volgde verkiezing van 2 leden der Oudercommissie. Mevr. Kist en Mevr. Roelf- seina werden bij acclamatie herkozen. Na afloop konden de ouders het personeel vragen stellen over het leeren der kinderen en zich tevens opgeven voor Esperanto-onder- wijs, zoowel voor de kinderen als voor zich zelf. De Eerste Lichte Engelsche Stroomlijnwagen FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOOBTSCHE LAAN 4 - HEEMSTEDE TELEFOON 26534 (Adv. Ingez. Med.) R.-K. Provinciale Kieskring Velsen. Na een korte bestuursvergadering die voor afging opende de voorzitter de heer P. J. van Groeningen in de groote zaal van Hotel De Leeuwerik te Haarlem, Zaterdag de algemeene vergadering v. bovengenoemden kieskring. Hij heette alle aanwezigen welkom en in het bij zonder den weled. heer Heilker lid v. d. Prov. Staten en den eerw. heer Henri de Greve. den spreker van dien middag. In zijn inleiding sprak de heer v. Groeningen over den verwar den toestand van heden waarin ook vele ka tholieken werden meegesleept. Spr. feliciteerde namens het bestuur en le den van den Prov. Kieskring den heer Post met zijn dubbele jubileum n.l. zijn 25-jarig huwelijksfeest en het 25-jarig jubileum als hoofd der R.K. School te Lijnden en hoopt dat de jubilaris ook nog vele jaren als penning meester zijn krachten mag geven aan den Prov. Kieskring Velsen. Hierna sprak de eerw. heer Henri de Greve over het onderwerp„Onze positie in deze moeilijke tijden". De menschelijke redeneering van tegenwoor dig. aldus spreker, is: „Geef mij werk, geef mij brood, geef mij een betrekking". Daarover bekommerde men zich een tiental jaren geleden niet. Toen was ieder van alles rijk voorzien en had men geen zorgen voor den tijd die komen kon. Intusschen is het dë vraag of de menschen geleerd hebben uit deze crisis. Mogelijk wel in geldbelegging, maar geestelijk? Spr. vindt de benaming van „Crisis" ver keerd. het brengt de menschen op een dwaal spoor. Wij plukken nu de bedorven vrucht van een vorig tijdperk van verdwazing! Dit alles wat wij nu doormaken is niet zonder zin. De beschaving van de vorige eeuw gaat ten onder. Economisch is men vastgeloopen. Toen van alles er volop was meende men ook niet meer voor het dagelijksch brood te behoeven bidden. Cebed was niet noodig, het ging goed zonder gebed. God werd vergeten. Maar nu hebben weer millioenen bidden ge leerd. bidden om brood. Die vroeger nooit baden, bidden nu, al is het vaak onhandig. De consequenties die het erkennen van het Rijk Gods vraagt, eischen absolute toewijding. Communisme en Nationaal-Socialisme zijn de twee uiteinden van den eenen knoet waarmee de wereld gegeeseld wordt. Zal Gcd bescha ving en cultuur van het blanke Westen weg nemen? De menschen raken den weg kwijt in de wir war van tegenstrijdigheden en de Katholieke leiders moeten hun leeren zich te bezinnen en zichzelf te zijn in het zoeken naar het Rijk Gods. dat alleen waarde heeft. Een stormachtig applaus beloonde spreker voor zijn rede die door alle aanwezigen met spanning en volle aandacht werd aangehoord. De voorzitter dankte den spreker. Punt 4 van de agenda, dat verschoven was na de rede van den eerw. heer de Greve luid de: Opmaken voordracht bestuurslid kamer- ccntrole Haarlem wegens het bedanken van den heer Han. De voorzitter deelde mede. dat het hem zeer gewenscht voorkwam weder iemand benoemd te zien uit den groep „Boe ren- en Tuindersstand". De voordracht werd als volgt opgemaakt: H. Kolk. A. H. J. ten Korten aar en Jos. Lem. BEVESTIGING PASTOR P. KAETZKE. Onder groote belangstelling, ook van bui ten de gemeente, is Zondagochtend in de Duitsch-evangelisch Kerk te 's-Gravenhage. de nieuw beroepen predikant, pastor Paul Kaetzke. uit Haarlem, door zijn voorganger, pastor F. Herbst, in zijn ambt bevestigd. In zijn toespraak tot den nieuwen leeraar en de gemeente heeft pastor Herbst, naar aanleiding van Moz. 1. 12:2 „Ik wil u zege nen en gij zult een zegen zijn" zijn ambts broeder ingeleid en Gods zegen over diens werk in de Haagsche gemeente toegewenscht. wederkeering de gemeente vermanend, zich onder diens leiding in het geloof te verdiepen en mede te arbeiden aan den opbouw van den geestelijken tempel, waarvan Jezus Christus de hoekksteen is. Na de gebruikelijke beantwoording van het formulier had de handoplegging plaats, waar aan ook de predikanten, pastor Staak uit Brussel en pastor Edelhoff uit Hengelo deel namen. Pastor Kaetzke sprak vervolgens zijn nieuwe gemeente toe uitgaande van cor. 1. 3:11 waarbij hij ook met enkele woorden zijn bevestiger pastor Herbst herdacht. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. 't Is Zondagmorgen 10 uur. Onder een he vige piasbui zullen de oefeningen der Haar lemsche Reddingsbrigade beginnen. Even wordt geschuild om moed te verzamelen, tot de damesleden, zoo als steeds, zich de moe digsten toonen en in de kleedhokjes ver dwijnen om daarna met een flinken duik den waterspiegel te breken. Reeds zwom een aantal dames rond in het heldere water, toen de eerste heeren tot het besef kwa men. dat zij toch moesten volgen. Ook de Haarlemsche politie'liet zich niet onbetuigd en plonste weldra m het nat. Er werd ge oefend. gesleept met drenkeling, pop gedo ken enz. tot dat het klokje van gehoorzaam heid sloeg en men zich ging kleeden. De heer Joh M. Schmidt, voorzitter der H.RB., nam het woord: hij bracht den leden dank voor het trouw deelnemen aan de bri gade-oefeningen. Medegedeeld werd. dat de oefeningen in het Sportfondsenbad, evenals dezen zomer worden voortgezet en dat nog in den loop der a.s. week een bestuursbespre- king zal worden gehouden over „de Winter- campagne". Een dankwoord werd gericht tot het ge meentebestuur van Haarlem voor het be schikbaar stellen van de emodemiseerde in richting en aan het personeel voor de be toonde en gewaardeerde medewerking. Opnieuw willen wij U gratis onze 5 cents chocolade reep laten proeven. Op de rollen groote beschuit en thans ook bij Verkade's koeken vindt U tijdelijk een reepenzegelVoor 5 van die zegels geeft Uw winkelier U gratis een 5 cents Verkade's chocolade-reep. (Adv. Ingez. Med.) EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afd. Haarlem van de Nederlandsche Be weging voor Eenheid door Democratie houdt Donderdagavond 15 October een propaganda- vergadering in het Gebouw van den Neder- landschen Protestantenbond. Sprekers zijn: de algemeene voorzitter Dr. H. Faber en Dr. H. Brug mans. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 29 SEPT. Progr. I Hilversum H (Huizen) Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.Keulen. Concert d. h. West- Duitsche Kamerorkest o.l.v. Herman Hage- stedt. 8.20 idem Kalenderblatt. Tijdsein. Weer bericht. Waterstand. Ber. 8.30 idem Gymna stiek voor de vrouw. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Water stand. Berichten. 10.20 idem Olympisches Dorf-olympischer Freide door Fr. Wensel. 10.50 idem Kindergarten. 11.20 Parijs Radio Gevarieerd concert d. h. Kamerorkest van de Pasdeloupconcerten o.l.v. M. Fourestier. 12.20 Keulen. Concert. Verzoekprogramma. 1.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken dagblad van het N.I.R. 1.30 idem. Concert o.l.v. Paul Douiez. 1.50 idem. Gramofoonmuziek. 2.20 Keulen Mededelingen. 2.35 idem Programma van de Deutschl.sender Allerlei van zwei bis drei! 3.20 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 4.20 Keulen Concert d. h. kleine Omroeporkest o.l.v. Leo Eysoldt. 5.20 Brussel Vlaamsch. Con cert o.l.v. W. Feron. 6.05 idem. Kinderuurtje 6.50 Parijs Radio Concert door het Orchestre Symphoniqué de Paris o.l.v. M. fTomasi. 7.50 Londen Regional. Tatiana Makshina. sopraan '8.20 Keulen Nieuwsberichten. 8.30 idem Pro gramma van de Deutschlandsender (Oude en nieuwe danswijzen). 9.20 Berlijn Concert door het Omroeporkest, en het Omroepkoor o.l.v. Heinzkarl Weigel. 10.20 Brussel Vlaamsch. Ge sproken dagblad v. h. N.I.R. 10;30 Droitwich Alec Rowley en Edgar Moy spelen 4-handig piano. Programma IV. 8.Brussel Vlaamsch. Gymnastiekles 8.20 idem Tijdsein. Gramofoon muziek. 8.30 idem Kroniek van de dag. 8.40 idem. Gramofoonplaten. 8.45 idem. Gespro ken dagblad van het N.I.R. 9.idem, Gramofoonmuziek. 10.355 Londen Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 idem, Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem, Het New Victoria Cinema Orkest o.l.v. Sydney Phasey. 11.50 idem Het Pierre Fol Kwintet, Lycyenne Herval sopraan. 12.10 Droitwich. Het Birmingham Theater Orkest o.l.v. Sheri dan Gordon. 12.50 idem. Het Fanfare Orkest van Noord-Ierland o. 1. v. Edward Furness. 1.50 idem, Harry Englemann's Kwintet met Vernon Adcock; 2.25 Londen Regional Dans muziek gr.pl. 2.50 idem Geifer en zijn orkest. 3.20 idem Het stedelijk Orkest van Folkestone o.l.v. Eldrigde Newman. 4.40 Droitwich Het Hongaars Zigeuner orkest. 4.55 idem. Het Pro Arte Kwintet, 5.35 idem, Het Victor Olof Sextet. 6.20 Diversen. 6.45 Droitwich Het Vario Trio. 7.20 idem. Jack Harris met zijn Orkest. 8.05 idem. The Rt. Hon Lord MacMillan: This freedom of ours. 8.20 idem Promenadecon cert In de Queen's Hall. Londen d. h. BBC Symphonie orkest o.l.v. Sir Henry J. Wood. 9.25 idem Het BBC-Variété Orkest oi.v. Ch. Shadwell. 10.Londen Regional Het BBC- Orkest o.l.v. J. Barbirolli. 10.40 idem, Weer- en nieuwsberichten. 10.50 idem, Jack Payne met zijn orkest. Programma V. 8.007.00 n.m. Diversein. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Popu laire muziek. 1. Hoch Habsburg, Harmonic Orkest 2. frechen Spatzen Xylofoonsolo. 3. Parade der Zinnsoldate, Dajos Bela. 4. Die kleine Patrouille. Orkest. 5. Pipsy, Hans Bund, 6. Aufzug der Stadtwache, Pierre Palla. 7. Lampenputzer Galopp, Strijkorkest. 8. Estu- diantina. Symph. Orkest. 9. Der Ritter vom Stekkenpferd Xylofoonsolo. 10. Nachtliche Heerschau. Orkest. 11. Zwei Guitarren, Hans Bund. 12. Eine lustige Eisenbahnfart. Orkest 13. Marionetten Brautzug, Dajos Bela. 14. Stiefelputzer Marsch, Dajos Bela. 15. Espana Symph. orkest. 16. Polospiele Dajos Bela, 17. kaiser Freidrich Marsch, Groot Harm. Or kest. 8.0012.00 Diversen. Overtroefd. door BERT LOVEN. In de gelagkamer van hotel De Gouden Zwaan heerschte een luidruchtige vroolijk- heid. Rondom een groote tafel zaten vijf jongelui waarvan een het middelpunt scheen te zijn. Die eene was Jules van Beek, een jongeman, die sedert enkele dagen terug was van een lange reis. Op deze reis werd hij vergezeld door zijn trouwen hond Hector en beiden waren teruggekeerd, overladen met wetenschap. Ja. ook Hector had onnoemelijk veel nieu we indrukken opgedaan en zijn hondenver stand was. volgens Jules, aanmerkelijk ge scherpt. Op den ganschen aardbodem was geen hond te vinden, die met Hector kon wedijveren in scherpzinnigheid De vrienden van den jongen wereldreizi ger zaten met open mond en glinsterende oogen te luisteren naar de fantastische ver halen. die Jules ten beste gaf en die merk waardig veel op de beroemde verhalen van Baron van Miinchhausen geleken. Eenstemmig luidde hun oordeel, dat hun vriend „vreeselijk" veel had meegemaakt. Maar dat was uiterlijke schijn. In stilte lach ten zij om de leugens, die er dik bovenop lagen, maar zij wachtten zich wel, dat te laten blijken, want dan zou Jules van Beek onmiddellijk met zijn interessante vertellin gen ophouden. Juist wilde hij aan een nieuwe fantastische ervaring beginnen, toen een der aanwezigen opmerkte Alles goed en wel. Jules. Je schettert nu wel over het geweldige verstand van jouw menschenredder, maar met geen enkel woord heb je daar een bewijs van gegeven. De ander glimlachte en antwoordde kalm: O neen? Nu. als je dan een sterk staal tje van honden verstand wilt hooren, moet je luisteren. Op mijn terugreis verbleef ik een paar weken bij oude kennissen te Dublin. Achter het huis stond een kippenhok, waarin een tiental witte leghorns waren gehuisvest. De ren ervan stond altijd open, want de kippen mochten vrij rondloopen. Hector, mijn trouwe metgezel op al mijn tochten, werd ingekwartierd in een splinter nieuw hok, dat mijn gastheer voor deze ge legenheid had gemaakt, want zelf hield hij er geen honden opna. Zoo verliepen er acht dagen en ik dacht er niet aan. voorloopig weg te gaan, toen op zekeren dag mijn gastvrouw haar nood klaagde, dat er. ondanks de aanwezigheid van Hector, toch nog eierdieven in de om geving rondzwierven, want tot eerst haalde ze regelmatig dagelijks vijf a zes stuks uit het hok en nu al een paar dagen niet meer dan één, hoogstens twee eieren. Dat was ver dacht.. Ik zei niets, maar bij mij zelf dacht ikdaar weet Hector meer van, want ik wist. dat hij een onverbeterlijk snoeper was. Ik nam me voor, een oogje in het zeil te houden. Vroeg in den morgen van den volgenden dag. ging ik op den loer liggen achter een struik, vanwaar ik 't kippenhok, alsmede een groot gedeelte van de omgeving kon over zien. Het duurde geruimen tijd. voor er iets ge beurde. maar eindelijk verscheen mijn trou we metgezel uit zijn hok en ging op zijn ge mak voor de deur van het kippenhok liggen. Na verloop van ongeveer een kwartier, spitste Hector de ooren en onmiddellijk daar na verried een luid gekakel in het nachthok dat een der bewoonsters haar plicht had ge daan. Nauwelijks was het gekakel geëindigd, of Hector richtte zich op, rekte zich uit en stap te parmantig het kippenhok binnen. Ik was nieuwsgierig, wat er verder gebeu ren zou. Lang behoefde ik niet te wachten, want na enkele oogenblikken verscheen de trouwe wachter weer, maar numet een ei tusschen de tanden. Ik schrok ervan, hoewel ik er een vermoe den van had, dat Hector de dief was. Van mijn schuilplaats kon ik alles goed zien en zoo zag ik ook tot mijn onuitsprekeelijke verbazing dat de hond met een behendig heid, een betere zaak waardig, het kippenei op den grond legde, een op eenigen afstand liggenden spijker opraapte en heel netjes met dit instrument een gaatje in het ei prikte. Mijn verbazing nam nog toe, toen Hector het ei tusschen de beide voorpooten nam en zittende op zijn achterpooten, het gaatje in het ei aan zijn bek bracht en met welbehagen het ei leegslurpte. Dat was nog niet alles. Toen het ei leeg was, wierp hij den ledigen dop niet weg Neenhij groef met zijn pooten een gat in den grond, legde de eierdoppen erin en maakte het gat weer netjes dicht. Niets wees erop, dat Hector het ei ge stolen had. Geen spoor van den diefstal had hij achtergelaten en met het onschuldigste gezicht van de wereld ging hij op zijn plaats van zooeven liggen en wachtte geduldig op het volgende kakelgeluid, om het spelletje te herhalen. Ik vertelde het interessante geval aan mijn gastvrouw en wilde de gestolen eieren ver goeden, maar ze vond het zoo leuk dat zij daar niets van wilde weten. Den volgenden dag was ook zij van den dieistal getuige en als belooning voor zijn handigheid werd Hector niet gestraft voor zijn ondeugendheid, maar voortaan werd het kippenhok gesio'eu Jules van Beek zweeg en keek triomfante lijk den kring rond. Is dat een sterk staaltje van honden verstand. of niet? vroeg hij. De aanwezigen hadden met belangstelling naar het verhaal geluisterd en moesten er kennen. dat het werkelijk een sterk staaltje was. Maar, merkt de jongeman op, die Jules tot het verhaal had aangezet, ik vind dat nog niets vergeleken bij het verstand van mijn Polly. Ook ik had destijds kippen en ook ik bemerkte, dat er telkens eieren uit het hok werden gestolen. Precies als Jules ging ook ik op de loer liggen en tot mijn verbazing zag ik dat mijn Poily de eieren stal. Hij handelde op bijna dezelfde manier als jouw Hector, maar toch had mijn Polly nog een beetje meer verstand. Blijkbaar had hij wel eens gehoord dat een ei zonder zout niet erg lekker is en wat deed het verstandige dier? Heel voorzichtig, als was hij zich bewust van het strafbare feit, stapte hij de keuken binnen, sprong op een stoel en pakte een eierlepeltje en het zoutvaatje van de tafel Glimlachend keek de verteller naar Jules van Beek en zei: Is dat even sterk of niet? Al de aanwezigen barstten in lachen uit. Jules was in het geheel niet beleedigd, maar lachte hartelijk mee Toen stond hij op, klopte zijn vriend op den schouder en zei nog lachende M'n compliment, Frits. Ik wist niet, dat jij nog beter kon liegen dan ik. Bridge-drive Ned. Tooneelverbond. Zaterdagavond was door de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Tooneelver bond een bridge-drive georganiseerd in de Sociëteit „De Vereeniging". In een korte rede vertelde de voorzitter, de heer J. ter Gast. hoe men van de populariteit van het bridgespel, die dezen avond weer een aantal menschen bijeen had gebracht, gebruik wilde maken om het doel van het Neder landsch Tooneelverbond te propageeren, in de hoop dat daardoor velen er toen zouden ko men. zich bij deze vereeniging aan te sluiten. Het Tooneelverbond had de aardige gedach te om als prijzen eenige toegangsprijzen tot den Schouwburg beschikbaar te stellen, wat als gevolg had. dat men na een mislukt snel de opmerking hoorde: „wij gaan maar naar het schellinkje", terwijl bij een „gelukkige snit" de kansen op de loge weer rezen. Een wel zeer opmerkelijk verschijnsel was het, dat er bijna geen normale spellen werden gespeeld. Hoewel de kaarten bij de eerste ronde door de spelers op gewone manier wa ren gegeven, waarbij nog opgemerkt moet worden, dat het gebruikte spellen waren, die dus normale „handen" zouden moeten ople veren, kwamen er spellen voor. waarbij b.v. een der spelers zeven schoppen en zes klave ren in handen had. Zoowel het manchebod vier schoppen als vijf klaveren kan worden gemaakt: de tegenpartij kan echter vier har ten spelen. Daar zoowel de schoppenkaart als de klaveren zonder tophonneurs is, wordt het bieden moeilijk en de oplossing die wij zagen, n.l. een openingsbod van Z. met 1 ruiten, W. 1 harten, N. 4 schoppen is waarschijnlijk wel de meest juiste, hoewel het natuurlijk riskant is, daar de tricks van Z. wel kunnen zijn ver disconteerd in ruiten met b.v. harten aas. In dit geval had Z. echter aas heer van klaveren met heer boer van ruiten. Dit bod had het voordeel, dat O. niet kon steunen of jumpen in harten, waardoor een verdedigend vijf-har ten bod wej-d voorkomen. Maar het moeilijkst waren de spelletjes te bieden en te spelen, waarbij het niet te beoor- deelen was of het voordeeliger was om zelf drie ruiten te bieden, dan wel de tegenpartij twee harten te laten spelen met een kans op down. Door de gekke verdeelingen werden dan de vreemdste resultaten bereikt met als gevolg, dat men achterdochtig was bij ieder spel en daardoor soms niet durfde uitbieden. In tegenstelling tot andere wedstrijden, waar men in den regel wel ongeveer kan nagaan, hoe men staat, wist men hier tot het einde toe niet of de resultaten gunstig waren of niet, door de zoo uiteenloopende scores. Dat hield de animo erin tot het laatste spel, wat natuurlijk de spanning nog verhoogde. De uitslagen waren als volgt: Oneven groep: le pr. Heer en mevr. Spruyt met 45V2 match point. 2e pr. Heeren Bosse en Krouwels met 50 match points. Even groep: le pr. Heer en mevr. Muschter met 46 match points. 2e pr. Dames Vos en De Jong met 50 V2 match points. HELEN EÉN ftUGGET" GLANS GEWONE DOOS 10 Ct .GROOTE DOOS 20CL (Adv. Ingez Med.) FEUILLETON ELSA KAISER. William had een moe gebaar. „Neen, liegen deed hij niet, hij zeide dat de waarheid niet gezegd kon worden, het was een geheim dat hij voor zich moest houden en hij hoopte dat ik het nooit te weten zou komen. Ik moest eenvoudig met de mededeeling genoegen nemen". „En het landgoed?" vroeg Lutton. „Van het landgoed sprak hij niet, maar ik vermoed dat ook dit verloren is, dat spreekt toch welhaast vanzelf". „Maar dat is verschikkelijk, dat is onge hoord! Je hebt het recht te weten wat er ge beurd is. Je moet hiertegen optreden!" riep Lutton verontwaardigd. „Wat moet ik doen? Ik heb immers geen enkele houvast. Ik weet nergens te beginnen Ik sta daar en ik weet niet eens wat ik ervan moet denken. Toch is het verlies van het yermogen nog niet eens het ergste". „Wat Is er dan nog meer?" vroeg Lutton. „Het ergste is dat ik angst heb om vader. Hij ziet er vreeselijk uit en het geheim dat hij mij niet zeggen wil, drukt hem als een last. In twee maanden is hij zóó oud geworden dat ik vrees dat hij binnen het jaar zal sterven". „Heb je geen enkel vermoeden, niet het ge ringste idee, waar je moet zoeken?" „Neen, ik heb niet het minste idee. Maar luister, ik heb je verteld dat er bij den hollen weg een man vermoord werd, de oude James, de rentmeester". „Ja, ga voort". „In 't eerste oogenblik was ik zoo ontsteld dat ik niet dadelijk wist wat te doen. Moest ik de hulp der autoriteiten inroepen of niet? Ik overlegde met den opzichter en wij be sloten tot den anderen morgen te wachten. Vanmorgen heb ik den stap gedaan, ik liet den veldwachter komen en deze zorgde voor de rest. Er kwam een parket dat met mij samen de plek van het misdrijf onderzocht. Wij vonden echter geen spoor van een worste ling. Het vreemde is dat 't slachtoffer is ge stikt of gewurgd en toch was er niets aan zijn hals te zien. De dokter heeft het lijk onder zocht maar kon geen ken teekenen vinden die absoluut op wurging wezen. Ik verzocht de politie de zaak zoo stil mogelijk te onderzoe ken in verband met den toestand van mijn vader". .En heb je nog andere dingen aan de politie verteld?" „Neen, ik vond dit feit genoeg en boven dien, de politie houdt niet van vage geruch ten en aanduidingen of zwevende vermoedens (die ik ook niet eens heb). Zij deden mij na tuurlijk allerlei vragen maar ik kon op geen van allen antwoorden, ik kon niets vertellen, ik weet niets", besloot William moedeloos. „En wat heb je hiervan aan je vader ver teld?" vroeg Lutton. „Ik heb hem voorloopig gezegd dat James ernstig ziek is en niet kan komen. Wonderlijk genoeg scheen vader weinig nieuwsgierig. Hij zei „O, zoo, hé, is het waar?", dat was alles en toen begon hij over iets anders. Maar nu ik weet dat het vermogen verloren is komt mij den geheimzinnigen dood van James nog vreemder voor. Wist hij van dit alles af of wist de moordenaar dat James alles wist? Zou hij vader nu bedreigen of zou vader van niets weten?" De ionge man zuchtte en legde het hoofd in de handen. „Ik ben half krankzinnig van al deze vragen en ik sta in een doolhof, ik zoek naar een uitweg, naar een oplossing, maar vind die nergens". „Wat is er met den dooden James gebeurd? Heeft men het. lijk vrij gegeven?" vroeg Lut ton. William keek zijn vriend aan „Ja. nadat de ooiitie de foto's had gemaakt heeft zij toe stemming tot de begrafenis gegeven, morgen ochtend zal deze in alle stilte plaats hebben". Lutton dacht een poos ingespannen na. „Heb je heusch geen enkele aanwijzing of vermoe den?" vroeg hij toen. „Neen, ik begrijp alleen dat dit alles met elkander in verband staat, het verlies van het geld, den dood van James, de hond, ja, zelfs het schrikken van de paarden bij den hollen weg, de stemmen, het sinistere fluiste ren dat ik 's nachts op de binnenplaats hoorde „Het spook", voegde Lutton er aan toe. William boog zich over de tafel naar zijn vriend toe en met zijn oogen in die van Lut ton zei hij nadrukkelijk. „Het was geen spook, het was een mensch, een levend mensch en ik weet zeker als ik dien kerel in mijn handen heb, dat ik de oplossing van alles heb ge vonden!" Lutton zat opeens heel recht. Hem waren de woorden van den heer ouden heer Kings ingevallen, de woorden die hij in zijn slaap had gesproken: „Wees voorzichtig, hij zal je doodenHet gaat om het leven en de toekomst. HOOFDSTUK V. Het was heel laat in den nacht toen de beide vrienden scheidden. De jonge Kings was moe, den geheelen dag was hij op de landerijen geweest, en des avonds de vreeselijke tijding De arme jongen wist niet meer hoe hij het had en wat hij zou moeten beginnen. De beide vrienden hadden lang overlegd maar zij konden geen enkel aanknoopingspunt vin- den, tenslotte waren zij gescheiden met de afspraak beiden goed te zullen opletten en voor alles op hun hoede te zijn. Lutton had William voorzichtig medegedeeld dat hij den beroemden detective Dennis een brief had ge zonden. Hij was half en half bang geweest, dat William dit niet goed zou keuren, maar integendeel, William had zich zeer verheugd getoond en had Lutton nogmaals verzekerd dat hij geen middel onbeproefd zou laten om achter het' geheim te komen. Hij was dus met iedere hulp, mits het maar geen ruchtbaar heid gaf, ingenomen. „Als deze Dennis ons maar wil helpen, misschien denkt hij, dat ik een sprookje vertel". „Neen, neen, je vergist je", was Lutton's antwoord, „voor zoover ik Dennis ken is dit juist iets voor hem. hij houdt van deze ge heimzinnige dingen en het zal hem buitenge woon interesseeren op welke manier het ver mogen verloren kan zijn gegaan. Maak je dus daaromtrent geen zorgen, hij is bovendien een heel goede vriend van mij". Nadat William de kamer had verlaten bleef Lutton een poosje stil zitten nadenken over alles wat er in dit huis gebeurde. Hij was klaar wakker en voelde zich frisch en uitgerust als of er niet een geheelen dag van spanning •oorbij was gegaan. Hij brandde van onge duld om aan de oplossing van het raadsel te beginnen en de catastrofe die zijn vriend be dreigde, te helpen afwenden. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14