KAAN 1 Geldbelegging KAAN - GEN. CR0NJESTR. 129 ^WEERBERICHT De devaluatie van den Franschen Franc doet er goed aan, MAAND AG 28 SEPTEMBER 1936 HAAEEEM'S DAGBESD 2 De collecte voor het Crisis- Comité. Toont uw offervaardigheid. De heer E. Overbeek, lid van bovengenoemd comité, schrijft ons: De jaarlijksche collecte, zooals die achter eenvolgende jaren ten behoeve van het werk voor het Haarlemsche Crisis-Comité werd gehouden, zal ook dit jaar en wel op 3 Oc tober a-s. plaatsvinden. Dan zal dus de Haar lemsche burgerij wederom in de gelegenheid worden gesteld, van hare offervaardigheid, die zij op zoo velerlei wijze heeft getoond te bezitten, blijk te kunnen geven. Het is dus nu weer door den nood der werklooze arbeiders en andere door de lang durige crisis getroffen stadgenooten, dat ons Crisis-Comité, hetwelk zich nu reeds eenige jaren ten doel stelt dien nood te helpen leni gen, het noodzakelijk acht, een, naar zij hoopt, een ruime opbrengst opleverende, gel delijke inzameling onder de geheele burgerij te houden. Naarmate van den duur der werk loosheid stijgt de nood in de gezinnen der werkloozen. mede doordat de steunuitkeerin gen absoluut onvoldoende zijn. Gaarne wil ik dan ook alle medeburgers op wekken, met hunne milde gaven de collecte op 3 October te steunen en daardoor het Cri sis-Comité in staat te stellen in den komen den winter in ieder behoeften te kunnen voor zien. Men geve zich vóór 30 September a.s. op als collectant of collectrice aan het bureau Lange Begijnestraat 13 rd., hoek Klokhuisplein, on der vermelding van naam, adres, leeftijd, buurt waaraan men de voorkeur geeft en tevens in welke perioden men wenscht te collecteeren. Er zijn 3 perioden n.l. van 811 uur, van 112 uur en van 25 uur. Een aantal prachtige prijzen o.a. een schit terend Philips Radiotoestel (ook voor Ultra - korte-golf) zal onder notarieel toezicht ge heel gratis onder de collectanten en collec- trices worden verloot. Men vindt deze prijzen tentoongesteld in het perceel Koningstraat 8, met vermelding van de firma's, die deze prij zen hebben aangeboden. Voor elke periode, waarin men collecteert, krijgt men een kans, wie dus den geheelen dag collecteert heeft drie kansen. Verstrekking van goedkoope margarine. De verstrekking zal spoedig aanvangen. De werkloozen te Haarlem ontvingen heden de volgende mededeeling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Ten behoeve van werkloozen en armlastigen die langer dan 3 maanden werkloos zijn en van hen, die in een gesubsidieerde werkver schaffing zijn te werk gesteld, dan wel voor de armlastigen die uitsluitend ondersteuning ge nieten van kerkelijke of bijzondere instellin gen van weldadigheid en daarvan geheel of zoo goed als geheel moeten leven, zal inge volge besluit van den minister van Sociale Za ken worden overgegaan tot uitbreiding van de distributie van onvermengde margarine. Daartoe is de bestaande regeling voor deze distributie aangevuld mc^ de bepaling, dat voortaan ook aan gezinnen, bestaande 2 tot en met, 5 personen, indien deze overigens aan de gestelde vereischten voor het verkrijgen daarvan voldoend, per week één pakje a 250 gram onvermengde margarine per gezin zal worden verstrekt, tegen betaling van 11 cents per pakje. Zij die voor de onvermengde margarine in aanmerking wenschen te komen moeten zich daarvoor opgeven. Twee jaar „Harlem Kings". De Harlem Kings, het bekende Haarlemsche dansorkest, vierde Zaterdag zijn twee-jarig bestaan met een feestavond in de H.K.B. aan de Tempeliersstraat. Een goed bezette zaal vierde dit feest mee, dat. zoowel voor de Harlem Kings, als voor den conferencier Piet Vos, voor Johnny Prins, de kleine zanger, en voor de 3 Machivelli's, accordeonvirtuozen, een groot succes werd. Tot twee uur 's nachts was de muziek niet van de lucht, danste men onvermoeid door, zoo nu en dan eens even pauzeerende. luiste rende naar de kwinkslagen van Piet Vos, naar Johnny of naar de drie vaardige Machivelli's. Het was een avond van groote gezelligheid, waaraan velen nog lang goede herinneringen zullen behouden. De Harlem Kings behooren zoo langzamer hand reeds tot de traditie van het goede Haarlemsche amusementsleven. Dat men ze hier waardeert blijkt eens te meer, maar niet alléén, uit de belangstelling van Zaterdag avond. Het blijkt ook nog eens uit de luide toejuichingen aan het einde van den avond. Maar het blijkt voornamelijk uit de ge sprekken, uit de goede naam die „The Harlem Kings" nu eenmaal hebben. DE HEER H. VAN OLDENMARK 25 JAAR BIJ DE BRANDWEER. Over een paar weken zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn dat de heer H. van Olden- mark bij de brandweer in Haarlem werd aan gesteld. Op 11 October 1911 kreeg de aanstaande ju bilaris zijn aanstelling als manschap van de ladderbrigade. De kille dagen komen weer, Dan stookt ge zacht Uw haard, Met ANTHRACIET van FRANS PERQUIN Wordt dan het meest gespaard. (Adv. ingez. Med.) AGENDA Heden: Palace-Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Harry Baur in „Samson" 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: de Nederlandsche film „Rubber" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Spook te koop", re gie René Clair. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Regina" met oa. Adolf Wohlbrück. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. DINSDAG 29 SEPTEMBER Palace Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Intrede van Ds. J. Yntema bij de Doopsgezinde Gemeente. „Alzoo hetgeen in mij is, dat is volvaardig om u ook het Evangelie te verkondigen." Zondagmorgen heeft Ds. J. Yntema uit Leeuwarden zijn intrede gedaan bij de Doops gezinde Gemeente alhier, waar hij is benoemd in de vacature ontstaan door het vertrek van Ds. B. Hylkema. Onder de vele belangstellenden, de kerk was geheel gevuld, bevond zich burgemeester C Maarschalk. Ds. Yntema had als tesktwoord gekozen Rom. 1 15: „Alzoo hetgeen in mjj is, dat is volvaardig om u ook die te Rome zijt het Evangelie te verkondigen". Behalve van groote blijdschap vervuld, was spr. in dit gewichtige uur ook van weemoed en zorg vervuld. Het feit dat zijn echtgenoote deze bijeenkomst, niet kon bijwonen, de aan wezigheid van leden zijner vorige gemeente, de wereldgebeurtenissen van de laatste dagen stemden tot ernst. „Ik wil werkelijkheidszin betrachten in een oogenblik, dat zoo licht tot overdrijving en uitbundigheid aanleiding zou kunnen geven". Allereerst wendde dé nieuwe predikant zich tot den vertrekkenden Ds. Hylkema, die dezen werkelijkheidszin in zijn theologische opvat tingen altijd had geuit. Hij dankte hem voor zij li lessen en sprak den wensch uit dat den predikant nog vele jaren in den emeritus- staat, welken hij nu tegemoet ging zouden ziin gegeven. Vervolgens richtte Ds. Yntema zich tot zijn nieuwe gemeente met ongeveer de volgen de woorden: „Er behoort eenige cnioed toe ja te zeggen wanneer men iemand naar Haarlem beroept. Wanneer ik ja heb gezegd is dat omdat ik mij gedrongen gevoel in Haarlem het evangelie te brengen, ik ben bereid met wat ik heb U het Evangelie te verkondigen. Ik acht het een gelukkige omstandigheid dat ik hier het Evangelie mag verkondigen in samenwerking met anderen. Het Evangelie is als een diamant met vele facetten en ieder wordt door een bepaalde schittering getroffen. Wat in mij is, is mijn eigen, persoonlijk geloofsbezit, het eenzijdige Gij, gemeente zijt bevoorrecht dat gij' ook de vertolking van het Evangelie volgens één ge loofsbelijdenis hoort. Tot dé predikanten Ds. J. M. Leendertz pn Ds. J. G. Frerichs zeide spr.: „Ik acht mij ge lukkig met U te mogen samenwerken. Wat in U beiden is zal stimuleerend en verdiepend werken op wat er in mij is. U hebt reeds op overtuigende wijze Uw be langstelling in mij en mijn gezin getoond. Maar het meest stel ik mij voor van de samen werking bij de vervulling van den dienst, bij den opbouw van de gemeente. Ik zie mijn taak als een bescheiden taak, want een dicminee maakt geen gemeente, maar de leden. En het karakter wordt voor een groot deel bepaald door hen, die de leiding hebben in de ge meente". Den kerkeraad toesprekend zeide Ds. Ynte ma: „Ik ben U dankbaar dat U mij geroepen hebt. Moge Uw vertrouwen nooit beschaamd worden. Wil mij zijn tot een bestendis en vei lig geleider. Ik doe een beroep op uw mede werking. Het is nieuw land dat ik nu betreed. Ik zal be „rokken worden in allerlei vereenigingen of lichamen van de gemeente. Ik ben volvaar dig tot medewerking. In het bijzonder legde Ds. Yntema den nadruk op het nut van het vereenigingsleven en werk der jongeren. Vervolgens begroette spr. den organist, den koster en allen die in dienst van de gemeente zijn. Uit naam van de heele gemeente van Haar lem sprak vervolgens Ds. J. M. Leendertz eeni ge woorden. Hij zeide: „De band is gesloten. Gij hebt uw ja gespro ken met een volvaardig gemoed. Gij en de ge meente staan nu nog eenigszins vreeand tegen over elkaar. Wij verwachten dat gij sipoedig een kring om u zult hebben verzameld". Na afloop van den kerkdienst bestond er ge legenheid den nieuwen predikant te begroe ten. waarvan door velen gebruik werd ge maakt. 6 R.-K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond. De algemeene vergadering. Heden houdt de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) alhier zijn algemeene vergadering. Na een H. Mis welke door den geestelijk adviseur van den L.T.B. Prof. A. H. P. Cleophas. werd opgedragen in de R.K. kerk aan de Jansstraat, begon de vergadering in gebouw St. Bavo in de Smedestraat. De heer Jac. Groen Azn., vice-voorzitter, heette Mr. Wintermans, vertegenwoordiger regeering en de Tweede Kamerleden Van der Bilt en Van der Weijden welkom. Spreker zeide o..m. dat de tientallen ingediende voor stellen inzake de nooden in het land en tuinbouwbedrijf, het bewijs leveren, dat de genomen maatregelen niet hebben kunnen voorkomen, dat de algemeene toestand in het bedrijf eer slechter dan beter is geworden. In den export, zoo zeer noodzakelijk, kwam geenszins verbetering. Voor den tuinbouw nam deze nog in groote mate af. Behaive de groenten- en fruitteelt, is ook het bloe- misterijbedrijf zeer zwaar getroffen. Moge hierop de bloembollenteelt een uitzondering maken. Het feit dat de 85 pet. voor de vroegere tulpen niet ten volle is uitbetaald, heeft ook op dit bedrijf een zwaren druk veroorzaakt. Een lichte verbetering in afzet en prijzen voor de producten van de vee houderij die eveneens onvoldoende is ge steund wordt onmiddellijk teniet gedaan door steunvermindering, terwijl dit eveneens bij den akkerbouw het geval was door ver laging van den richtprijs voor tarwe. Het aanpassingsproces wordt ten aanzien van land- en tuinbouw eenzijdig voltrokken, want het peil waarop deze zich moet instel len, verhoudt zich in geenen deele tot de lasten, die nog steeds vrijwel onverzwaard op het bedrijf blijven drukken. Een dergelijke aanpassingspolitiek moet wel mislukken. Ontstellend is daarbij, hoe weinig inzicht groote groepen der bevolking in deze hebben en meer dan ontstellend is de geste van hen. die meenen dat de land- en tuinbouwsteun- maatregelen de algemeene aanpassing tegen houden. Men schijnt geen begrip te hebben van de waarde van den land- en tuinbouw voor onze volkshuishouding en men beseft niet hoe groot de ramp zou zijn, indien een algeheele ineenstorting zou komen. Het zijn deze punten: verbetering van den export en het aanpassingsprobleem, die van daag vooral onze aandachtvragen, aldus spr. die hierna den oud-secretaris van den bond, ir. W. J. M. Dekker, dankt voor alles wat hij gedurende 8 jaren in het belang van den Bond heeft gedaan. De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Noordoostelijken tot- Noordelijken of Noordwestelijken wind. Afnemende bewolking. Weinig of geen regen. Kouden nacht. Overdag iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 769.6 m.M. te Stornoway. Laagste 744,8 m.M. te Vardö. Opklaring. De van IJsland komende depressie trok snel Zuidoostwaarts en ligt nu over Midden- Europa. Zij bracht zwaren regen in een deel van Engeland, ons land en Frankrijk. Daar achter heeft zich he hoogedrukgebied hersteld Een nieuwe daling in het Noordwesten schijnt van weinig be teekenis. De Britsche eilanden hebben opklarend weer met lage ochtendtemperatuur. vooral in Ierland en Schotland. Op de Noordzee waait het krachtig uit Oost en Noordoost. In Frank rijk valt nog vrij veel regen, alleen in het Zuiden is de temperatuur nog ongeveer nor maal. Elders is deze sterk gedaald. Ook in midden-Duitschland en Zwitserland valt nog regen en is het koud geworden. In Scandinavië vroor het op de hoogvlakten; in het Noorden valt regen. Het opkomende hoogedrukgebied brengt opklaring, waarbij nachtvorst kan voor komen, terwijl overdag de temperatuur iets kan stijgen. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Maandag v.m. 1.23 uur; n.m. 13.54 uur. Strand berijdbaar van 6.3012.00 uur. Dinsdag v.m. 2.16 uur; n.m. 14.40 uur. Strand ber.dbaar van 7.1512.45 uur. Bijzondere Waalsche kerk dienst. De viering van het 350-jarig bestaan. Zondagmiddag werd in de Waalsche Kerk ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan der Waalsche gemeente een bijzondere dienst ge houden, na afloop waarvan een receptie plaats vond. Velen hoorden den dienst aan en ook de receptie was druk bezocht. Onder de aanwe zigen tijdens den dienst merkten wij op de commissiaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. A. Röell, de wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes, de wethouder van finan ciën, de heer W. Roodenburg, de gemeente secretaris, Mr. Th. A. Wesstra, Ds. S. Elzinga, inspecteur van het middelbaar onderwijs, pasteur Th. E. Eikman, vroeger predikant der Waalsche kerk, de consistoire der Eglise Wal- lonne van Amsterdam, namens de Commis sion Wallone pasteurs Amal en Bresson, de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem en Heemstede, de afgevaardigde der Synode der Ned. Herv. Gemeenten. Mr. Thijs- sens, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem, de ouderlin gen K. Brants, Joh. Enschedé, Jhr. C. J. den Tex en K. Luzac, en de diakenen K. Esseling, P. F. Enschedé, A. J. Enschedé. Pasteur E. Mahieu las bij het begin van den dienst voor uit het Oude en Nieuwe Tes tament, waarna hij voorging in gebed. Daarop hield pasteur Krafft de predicatie, nadat hij nog had medegedeeld, dat de Eglise Wallone de gelukwenschen van den minister van fi nanciën, Mr. Oud en den minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen Dr. J. R. Slotemaker de Bruine had ontvangen. Pasteur Krafft had tot tekst voor zijn pre dicatie gekozen Tit. 2:12. Reeds driehonderd vijftig jaar, zoo memo reerde de predikant, worden in de Waalsche kerk diensten gehouden. Jean Taffin, een der predikers van den Prins van Oranje, vestigde zich in 1586 in Haarlem met de opdracht, hier een Waalsche kerk te stichten. Tot op dezen dag zijn de beginselen van deze kerk bewaard gebleven. „Matig, rechtvaardig en godzalig te leven." Matig waren de gevluchte Zuid-Nederlan ders, matig en rechtvaardig. Doch bovenal was belangrijk een godzalig leven. De tweede richtlijn der Waalsche kerk is het devies „Christ est tout", vroeger luidende .Christ seul et tout". Men heeft dit veranderd, aldus pasteur Krafft, doch ten onrechte, want het gaf uitdrukking eraan, dat Christus „Seul et en tout et pour tout" is. Na deze predicatie ging pasteur E. Miche- lin-Moreau voor in gebed waarna de dienst met het Wilhelmus werd besloten. Tijdens den dienst speelde M. Denijs (viool) tezamen met W. H. Biele, (orgel), een air van Bach. In de jeugdkamer vond na den dienst een receptie plaats. Hierbij werd o.a. gesproken door Mr. Thijssens en Dr. Amal. Pasteur Krafft dankte voor de groote be langstelling. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Dinsdag 29 September 1936, 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Preludium en Fuga A gr. t., J. S. Basch 2. Herzlich tut mich verlangen, J. Brahms. 3. Fantaisie A maj. C. Franck. 4. a Fugue, AJIonnegger. b. Choral, A. Honnegger. 5. Apparition de l'Eglise éternelle, O. Messiaen. 6. Choral m, H. Andriessen. „TRaUMENDE MUND" IN ENGELSCHE VERSIE. Paul Czinnen zal van de film „Der Trau- mende Mund", waarin Elisabeth Bergner de hoofdrol speelde, een Engelsche versie maken, getiteld „Dreaming lips". Nederl.-Indië en de monetaire maatregelen. Spoedordonnantie voor het verbod van gouduitvoer. De mededeeling van de regeering omtrent het verlaten van de huidige monetaire poli tiek heeft in Indië veel indruk gemaakt. Door middel van bulletins van Aneta en verder door uitzendingen van den N.I.R.O.M., de Bataviasche Radiovereeniging en andere zendstations, werd het bericht binnen den kortst mogelijken tijd door den geheelen Ar chipel bekend. De Bataviasche Radio Vereeniglng stak den luisteraars een hart onder den rie^i door on middellijk na voorlezing van het bulletin de deun te spelen „Geen geld en toch geen zor gen" Het College van Gedelegeerden nam he- Wat er toe leidde. (Van onzen financieelen medewerker) In Frankrijk is de teerling geworpen. Nadat de regeering Blum-Auriol door de verhooging van het disconto van 3 tot 5 pet. een wanhopige poging had gedaan om aan de devaluatie van het Franc te ontkomen, zag zij zich reeds den volgenden dag door het groeiend wantrouwen in haar financieel beleid gedwongen haar monetaire standpunt prijs te geven en aan de Kamer voor te stel len de goudwaarde van den Franc met ca. 13 te verminderen. Dit was te voorzien. Aanstonds bij het optreden der Volksfront- regeering en de sociale maatregelen, waar van dit vergezeld ging. was het voor den ob jectieven waarnemer duidelijk, dat een ex periment als in Frankrijk werd ondernomen, moest falen. Er was immers op de wereldmarkt reeds een dispariteit tusschen de groothandelsprij- zen van Frankrijk en andere landen, die aan een gewenschte uitbreiding van den export in den weg stond. Die dispariteit door oen geleidelijke aanpassing langzamerhand te doen verdwijnen, was en is de uiterste zware taak waarvoor de regeeringen der „goud landen" zich sinds de depreciatie van Dollar en Pond gesteld zagen, wilden zij althans niet het monetaire voetspoor van Engeland en Amerika volgen. Een ander alternatief kon slechts in de verbeelding van oppervlak kige optimisten bestaan. Want het was dui delijk, dat een algemeene loonsverhooging van 12 pet. de instelling van veertiendaagsche vacanties, de invoering van de 40-urige werk week, etc. een zoodanige prijsstijging der goederen zou teweegbrengen, dat een verdere achteruitgang van den Franschen export en derhalve een toeneming van de werkloosheid daarvan 't onvermijdelijke gevolg moest zijn. En inderdaad is de Fransche handelsba lans de laatste maanden ongunstiger gewor den. In Juli liep de uitvoer tot een laagtere cord terug, terwijl de invoer aanmerkelijk steeg, zoodat het nadeelig saldo voor ge noemde maand Frs. 750 millioen bedroeg. De Fransche producten werden meer en meer van de wereldmarkt verdrongen. Het stij gend importsaldo der handelsbalans, teza men met den aankoop van buitenlandsche denmorgen zonder hoofdelijke stemming een spoedordonnantie aan tot goedkeuring van het Gouvernementsbesluit van 27 September, houdende een verbod van uitvoer van gemunt on ongemunt goud uit het tolgebied van Ned.-Indië. Deze ordonnantie treedt in wer king op den dag van afkondiging te zes uur namiddags Handelaars nemen een afwach tende houding aan. BATAVIA, 28 Sept. (Aneta). Hedenmor gen hadden eenige vergaderingen plaats van Importeurs- en exporteurs-handelsvereeni- gingen en andere belanghebbenden, waarbij besloten werd een afwachtende houding aan te nemen. De importeurs gaan met de loopende zaken voort. Slechts enkele kleine tweede handsch- handelaren trachten d prijzen op te zetten, waarmede zij echter geen resultaat boeken. Men tracht vooral te voorkomen, dat van de zijde van het publiek of van de zijde van den handel in de tweede hand „gehamsterd" wordt. Productennoteeringen zijn niet verkrijgbaar. Ambtenaren verzoeken om salarisverhooging BANDOENG, 28 Sept. (Aneta) Het bestuur van de Vereeniging van Overheidsdienaren richtte het volgende telegram aan den Gou- verneu r- Genera al Onder eerbiedige verwijzing naar berichten omtrent het verbod van gouduitvoer, welke lmpliceeren een devaluatie van den gulden, waardoor de kosten van levensonderhoud stij gen, en het feit dat de Inkomsten der ambte naren door een zes jaar lange politiek van aanpassing, welke hier in tegenstelling met in Nederland volledig is doorgevoerd, reeds minimaal zijn. zullen deze door de devaluatie volstrekt onvoldoende zijn. De requestranten vreezen daarvan ernstige moeilijkheden en verzoeken eerbiedig voor ambtenaren en ge- pensionneerden een onmiddellijke verhooging van het salaris en het pensioen in verhouding tot de stijging van de kosten voor levenson derhoud. Aan dit telegrafisch verzoekschrift werd door andere centrales en vereenigingen ad- haesie betuigd. Postwisselverkeer met het buiten land stopgezet. Uit Bandoeng: Met ingang van heden Is de aanneming van postwissels bestemd voor het buitenland, uitgezonderd die voor Nederland, Suriname en Curasao, tot nader bericht stop fondsen door den Franschen belegger, deed het goud bij groote bedragen wegvloeien. De slappe houding der regeering tegenover de terreur van stakende arbeiders ondermijnde haar gezag in binnen- en buitenland en ver sterkte het wantrouwen met den dag. Het beroep der regeering op het patriotisme van den kleinen spaarder werd een fiasco; op de emissie van kleine schatkistbons, waarvan men minstens Frs. 10 milliard hoopte te plaatsen, werd voor niet meer dan Frs. 4 milliard ingeschreven, met het gevolg dat de schatkist voor de groeiende staatsuitgaven telkens weer op de Banque de France moest terugvallen. Hetgeen feitelijk reeds een in flatie van het ruilmiddel beteekende; de be trekkelijk nog sterke technische positie der circulatiebank was het eenige en laatste steunpunt. Maar te redden was de Franc niet meer. En er bleef voor de regeering Blum-Auriol tenslotte niets anders over dan heen te gaan, of te pogen haar figuur te redden door het tot stand brengen van een soort monetaire entente met Amerika en Engeland, waarin dan voor een „alignement", een aanpassing van de Fransche valuta bij die van genoemde landen een plausibel excuus kon worden ge vonden. Het schijnt en de wereld mag er dank baar voor zijn! dat deze laatste poging gelukt is. De Amerikaansche en de Engelsche regeering hebben verklaard dat zij ten op zichte van den gedeprecieerden Franc geen represaille-maatregelen zullen nemen, maar integendeel zullen trachten een zoo groot mogelijk evenwicht op de wisselmarkt te handhaven. Dit is voorloopig van het allergrootste be lang, Een monetaire entente tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk is voor de wereld van veel meer beteekenis dan een de preciatie van de Fransche valuta, die haar positie als goudvaluta toch reeds verloren had. Het groote gevaar, dat de goudlanden als Nederland en Zwitserland boven het hoofd hing, was de onzekerheid, inzake de hou ding, welke men in de Vereenigde Staten en Engeland ten opzichte van den gedepre cieerden Franc zou aannemen. Pond en Dol lar beheerschen den internationalen han del en dat ook Nederland den laatsten tijd deel kreeg aan het algemeen economisch herstel was niet in de laatste plaats te dan ken aan de stabiele, veelal zelfs stijgende no teering van het Pond sterling; hierdoor toch werd de aanpassing der Nederlandsche prijs- noteeringen op de wereldmarkt vergemak kelijkt. Een nieuwe daling van het Pond zou ech ter op de wisselmarkt een ontwrichting ver oorzaken, die voor den Nederlandschen ex port fnuikend zou zijn. En het is daarom in hooge mate verblij dend dat de depreciatie van de Fransche va luta, waarvan, gelijk Mr. Trip opgemerkt heeft, de gevolgen er reeds waren, voordat de wijziging in de monetaire politiek zelf voltrokken werd, niet is gevolgd en vermoe delijk ook niet gevolgd zal worden door een nieuwe depreciatie van Pond en Dollar. Men geve zich er echter wel rekenschap van, dat van een bindende overeenkomst met betrekking tot een stabilisatie der valuta nog altijd geen sprake is. De financieele com missie van den Volkenbond heeft zich den laatsten tijd voortdurend met dit vraagstuk beziggehouden, doch is, op grond van wat Neville Chamberlain en Morgenthau over het monetaire standpunt hunner regeeringen hebben losgelaten, tot de conclusie gekomen dat het tijdstip voor den terugkeer tot den gouden standaard nog niet is aangebroken. Zoowel in de Vereenigde Staten als in En geland wil de regeering het machtsmiddel om met behulp van valuta-maatregelen den economischen toestand in het binnenland te kunnen beïnvloeden, niet missen. De sfeer van onzekerheid en wantrouwen, waarin zich de Europeesche politiek thans bevindt, speelt hier ongetwijfeld een groote rol. On der deze omstandigheden wekt het derhalve bevrediging, dat tusschen de drie genoemde landen, welken valuta op de wereldmarkt den toon aangeven, een zoodanige samenwerking is tot stand gekomen, dat voor een nieuwe ontreddering van de monetaire verhoudingen geen vrees behoeft te worden gekoesterd. In tegendeel, mag men de uitlatingen van den Amerikaanschen minister van financiën ge- looven, dan zou thans de beslissende stap op den weg naar den internationalen mone- tairen vrede gedaan zijn. Zoo maakt het liquidatleproces van de na- oorlogscrisis, zij het niet zelden met schade voor allerlei individueel belangen, langzaam vorderingen en wordt de overtuiging op nieuw gesterkt, dat, mits internationale strubbelingen uitblijven en de extremisten in Europa niet de overhand krijgen, het fi nancieel en economisch herstel in de wereld voortgang kan hebben. DIVERSE GESCHIKTE PANDEN BESCHIKBAAR Mak. Kant. J. W. G. DROSTE Ged. Oude Gracht 67 ETAGE gelegen aan de Garenkolcers- kade 61, bev. 3 kamers, vrije keuken, w.c., balcon en zolder ruimte. Huurpr. 27.50 p. m. Inl.: Fa. SNOEQK Co. Stationsplein 13, Tel. 17145 MEVROUW, BEL OP: 14637 voor uw gebruikte meubelen en zolderopruimingen te verkoopen. VELLEMAN, Zijlstr. 62, Ilaarl. Overal te ontbieden! OPKLAPBEDDENPALEIS Grootste sort, in opklapbedden. ombouwen met boven- en zijkas- ten, ook verticaal en buiten maat- sche, 30 modellen. Bedstellen, de kens. alles prima. Opkiapbed met mass, ombouw 8.25. Twee pers. 14.75. 1ste klas. 15 Jaar gar. ORION WEG 8 (gesloten huis) Telcf. 23932 l de benoodigde wollen g garens voor het te breien §§j kleedingstuk bijjj Gen. Cronjéstr. 129 =g te koopen. De wolhandel B is afhankelijk van de jj buitenlandsche markt. B Profiteert van onze lage gg prijzen en groote voorraad H

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2