MAANDAG 28 S E P T E M B ER 1936 HAARDE M'S D A G B E A D 11' lAAT/IEjEEKICHnN Waarschuwing tegen onge motiveerde prijsverhoogingen. Verklaring der drie Middenstandsbonden. 's-GRAVENHAGE( 28 September. In ver band met de genomen maatregelen inzake de monetaire politiek brengen de hoofdbestu ren van de drie Nederlandsche Middenstands bonden mede langs dezen weg het volgende ter kennis van hun leden. In overleg met regeeringsinstanties mee- nen de hoofdbesturen hun leden ernstig te moeten waarschuwen tegen het maken van voorbarige gevolgtrekkingen uit de jongste regeeringsmaatregelen t.a.v. den gulden. Met name verzoeken de hoofdbesturen hun leden niet toe te geven aan de angststemmingen ten opzichte van inkoopen en prijzen en in het bijzonder niet zonder meer over te gaan tot prijsverhoogingen. Met nadruk wijzen de genoemde besturen tevens op het gevaar, dat voor den normalen gang van zaken gelegen is in het z.g. „Ham steren" en zij dringen er bij hun leden op aan niet aan ..hamsteraars" te leveren. De drie Nederlandsche Middenstandsbon den stellen zich voor omtrent alle nader te nemen maatregelen in voortdurend contact met betreffende regeeringsinstanties te blijven. Oorzaken van de toeneming der werkloosheid. Een nota aan de Tweede Kamer. De minister van sociale zaken heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen in verband met de toezegging, welke hij in de Kamer gedaan had tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de toene ming der werkloosheid in de laatste jaren. De beschouwingen en mededeelingen, in deze nota vervat, gaan uit van de gegevens, welke verzameld zijn door den heer A. B. Velthuisen, referendaris bij den rijdsdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling, De uitkomsten van zijn berekenin gen over den omvang der werkloosheid in de laatste jaren zijn gepubliceerd in het tijd schrift van den Nederlandschen Werkloos- heidsraad, jaargang 1935, afl. 11 en jaargang 1930, aflevering 6. Die uitkomsten zijn in de nota samengevat Vin een staat, waaruit blijkt, dat het aantal geheel werkloozen (zonder landarbeiders) in den zomer 1930 bedroeg 60.000 en in den zo mer 1935 gestegen was tot 368.000. In den winter 1930/1931 bedroeg dit aantal 162.000, dat in den winter 1935/1936 gestegen was tot 435.000. In den winter 1930/1931 waren bovendien 108.000 landarbeiders werkloos, welk aantal in 1935;1936 vermeerderd was tot 128.000. Voor de gedeeltelijk werklooze arbeiders (zonder landarbeiders) zijn deze cijfers als volgt: zomer 1930 25.000 zomer 1935 83.000 winter 1930/'31 56.000 winter 1935,'36 92.000 Voor de landarbeiders: winter 1930/'31 38.000 winter 1935/'36 25.000 Het aantal werkloozen onder de ingeschre venen bij de organen der arbeidsbemiddeling was als volgt: zomer 1930 56.000 zomer 1935 352.000 Winter 1930/'31 123.000 winter 1935/'36 440.000 Bij de vaststelling van deze staten zijn bui ten beschouwing gelaten het overheidsper soneel, het personeel bij spoor- en tram wegen, in huishoudelijke diensten en bij het onderwijs en den godsdienst, het geneeskun dig en verplegend personeel, de advocaten accountants, ingenieurs, enz., waaronder ze ker ook een aantal werkloozen moet zijn. Ook moet worden opgemerkt, dat in de bereke ning, bovenbedoeld, de aantallen werknemers zijn opgenomen, die zijn naar de uitkom sten der beroepstelling-1930 (na hergroe peering). De bevolking is sindsdien met 7 pet. toegenomen. Voorts blijkt uit de verzamelde gegevens een gemiddelde seizoenwerkloosheid van 57.400 geheel en 10.800 gedeeltelijk werkloo zen. Rekening houdende met den bevolkings aanwas, zou men kunnen zeggen dat de sei zoenwerkloosheid onder hen, die niet land arbeider zijn, ruim 60.000 geheel en 11.500 ge deeltelijk werkloozen omvat. De seizoenwerk loosheid heeft blijkbaar geringeren omvang dan in den tijd, toen de algemeene werkloos heid minder groot was. De vermeerdering van het aantal niet ten gevolge van seizoeninvloed werkloozen is te stellen op 329.000 geheel en 55.000 gedeelte lijk werkloozen. Het is een sinds jaren waargenomen ver schijnsel, dat het percentage der bevolking in den productieven leeftijd stijgt en er dus vergelijkenderwijze in die leeftijdsgroep een teveel ontstaat, waarin een oorzaak van werk loosheid kan schuilen. Aan wijziging in den bevolkingsopbouw kan een vermeerdering van het aantal werkloozen met 50.000 man nen en 14000 vrouwen, tezamen uitmakende een aantal van 64.000 geheel werkloozen, ge weten worden. Neemt men aan, dat deze 64.000 werkloo zen zijn begrepen in de eerstgenoemde 329.000 dan zouden de overblijvende 265.000 geheel en 55.000 gedeeltelijk werkloozen het gevolg van andere oorzaken moeten zijn. Een factor, welke van invloed is op den omvang der werkloosheid, is de vestiging in ons land en het vertrek uit ons land. Uit de beschikbare cijfers blijkt, dat een aanzien lijk aantal personen meer ons land is bin nengekomen dan er uit is vertrokken. Ook hieraan moet een gedeelte van de stijging van het aantal werkloozen worden toege schreven. Bij deze cijfers is o.m. buiten beschouwing gelaten het personeel in huishoudelijke dien sten. Indien de maatregelen, die in den laatsten tijd ten aanzien van het werken van vreem delingen zijn genomen en die thans ook van toepassing zijn op dienstboden e.d., er toe zouden leiden, dat het aantal personen van vreemde nationaliteit in huishoudelijke diensten zou afnemen, zou dit dus niet rechtstreeks van invloed zijn op de werk loosheid. waarvan tot nu toe een beeld is ge geven. Het is echter mogelijk, dat een groo- tere vraag naar Nederlandsche dienstboden leidt tot vermindering van het aantal vrou wen, die een bestaan hebben of zoeken in anderen werkkring, en dus tot vermindering van de werkloosheid, ook doordat daarin tot nu toe door vrouwen ingenomen plaatsen zouden kunnen worden bezet door mannen. Wij zullen hierop nog nader terugkomen. Begrafenis Mej. P. Hulsbosch. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan had hedenmorgen de teraardebe stelling plaats van mej. P. Hulsbosch, oud directrice van het Doorgangshuis, alhier. Onder de velen, die zich op de begraafplaats verzamelden, merkten wij o.a. op den heer E. P. Schuyt, hoofd van de Gemeentelijke Nazorg, W. P. J. Overmeer, voorzitter van de verbandscommissie voor de nazorg, den heer Rigters, lid van den Reclasseeringsraad en den heer A. J. Meijerink. Aan de groeve werd het woord gevoerd door dr. H. van der Voet. Ned. Herv. Predi kant te Haarlem-Noord. Bij dit afscheid zijn wij vervuld van dank, aldus dr. Van der Voet, dank voor de zegeningen, waaraan dit leven zoo rijk was. Die zegeningen zijn geëerd door een Koninklijke onderscheiding, maar zij zullen vooral geëerd worden door Hem, die genade geeft aan de zondaren en zondaressen en eere aan haar, die hen ophief. Mej. Hulsbosch heeft veel liefgehad, maar haar liefde uitte zich niet in overgevoelige liefkozingen, maar was voor alles heilige strengheid, die de zonde zonde durfde noe men, maar de zondaars en zondaressen niet verstiet, wanneer zij haar het volste ver trouwen schonken. Met ootmoedige dankbaarheid aan God, Voor hetgeen Hij aan ons in haar leven ge geven heeft, nemen wij afscheid aan deze groeve, zoo besloot spr. Vervolgens voerde het woord de heer P. P. Hartendorf, leider van de Ned. Middernachts zending Vereeniging, die lange jaren met mej. Hulsbosch samengewerkt heeft. Hij uitte zijn groote bewondering voor de uitnemende liefde en het geduld, dat zij steeds betoonde bij haar zoo moeilijken arbeid aan het hoofd van het Doorgangshuis. Spr. zeide woorden van deelneming tot de familie van de overledene en tot haar helpster, mej. Verkruysen, die haar al evenzeer zal missen. Mevr. Sweerts de LandasGoedkoop, oud bestuurslid van het Doorgangshuis sprak woorden van dank, ook namens de meisjes. Dr. Van der Voet bad tenslotte het Onze Vader. DANS- EN TOONEELVEREENIGING „EVERYBODY" Zaterdag hield bovengenoemde vereeniging de tweede algemeene ledenvergadering. Df voorzitter, de heer L. Daniëls, stelde de leden er van in kennis, dat de heer Pielage als dans- leeraar aan de club les zou geven, te beginnen Woensdag 7 October. De dansleeraar gaf daarop een korte expli catie over dansen. Daarna volgde een pianorecital door H. van Kampen, voordrachten en dansen. Daarbij werd medewerking verleend door den heer Bolland, een bekende figuur uit de Malang- sche Tooneelvereeniging, die eenige voor drachten ten beste gaf. Eerst twaalf uur was de zeer geslaagde feestavond ten einde. FEESTAVOND EN RECEPTIE BIJ HET 25-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER VAN T HOFF. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den heer Reijnier van 't Hoff, de kapel meester van Haarlem's Tram Fanfare Corps zal een feestavond worden gegeven in het paviljoen ..Dreefzicht' 'op Woensdag 30 Sep tember. Deze avond houdt mede verband met het dertig-jarig bestaan van een mu ziekcorps van de Tramweg Maatschappij. Tevens zal op dien avond een receptie wor den gehouden, eveneens in .Dreefzicht", van 18.30 tot 19.30 uur voor vereenigingen en personen, die dan den heer Van 't Hoff kun nen feliciteeren. Op den huldigingsavond wordt ook een gouden horloge verloot. De R.-K. Dioc. L. T. B. bijeen. Na de rede van den heer Groen voor den R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, werd een begin gemaakt met de behandeling der agendapunten. Na goedkeuring van de jaarverslagen, reke ning en verantwoording, en de begrootingen, werden de Algemeene voorzitter, G. W. Kam- schöer en aftredende Hoofdbestuursleden Jos. Sjerps te Hem, J. J. van Schie te Haarlem en A. J. Verkleij te Sassenheim herkozen. Voordat men begon met de behandeling van de afdeelingsvoorstellen, was het woord aan den geestelijken adviseur. Professor Cleophas waarschuwde in zijn rede tegen de neiging, zijn vrijheid prijs te geven en zich, gelijk de woorden van het Oude Testament reeds zeggen, „knapen aan het hoofd stellen". Deze vrijheid is een kost baar goed, dat men behouden moet. In ver band met de voorlichtingsavonden deelde prof. Cleophas mede, dat ook de geschiedenis daarin een groote plaats zal innemen, omdat men voor geschiedenisvervalsching wil wa ken. Hierop werden de agenda-punten behan deld. De kwesties, die naar de vakvergaderingen verschoven konden worden, werden niet be handeld. De vak-bijeenkomst zal nog dit jaar gehouden worden. Het voorstel Sassenheim tot aanstelling van een rechtskundig adviseur te Leiden werd in het prae-advies afgeraden en is niet aan genomen. Kring Leiden stelde voor pogingen in het werk te stellen, den boerenvakbond van den L.T.B. en den Kath. Ned. Boeren en Tuinders- bond vertegenwoordigd te zien. Het bestuur merkte op, dat geen enkele vakbond afzon derlijk vertegenwoordigd is. Verworpen. De vergadering duurt voort. Hoe zal IJmuiden reageeren op de monetaire maatregelen? Nog niets positiefs te zeggen. Hof de IJmuider vischhandel op den huidi- gen toestand reageert, is nog niet te zeggen. Natuurlijk zal er verschil zijn tusschen de positie van de soorten voor den binnenland- schen handel bestemd en die welke voor den export moeten dienen. De moeilijkheid is echter, dat binnenlandsche soorten den vol genden dag weer geëxporteerd worden. De export zal in geval van een waardever mindering van den gulden er beter voorstaan, maar over de geheele beteekenis van de monetaire maatregelen der regeering voor IJmuiden zijn nog onmogelijk positieve mede deelingen te doen. DEZE KEER MAAR Bovendien spaar ik nog een paar centen. Zoo denken velen, die een goedkoop surrogaat koopen. Maar wéét U dan ook, waar dit product ver vaardigd werd? Wéét U, of dit product met even groote nauw lettende zorgzaamheid wordt samen gesteld? Wéét U, of dit vervangmiddel een even groote werkzaamheid bezit en of het op den duur even goed te verdragen is? Wéét U, dat U zich door het innemen van een onbekend en goedkoop middel aan een groot gevaar kunt blootstellen? Ziet U, die ééne keer kan zich bitter wreken. Daarom ook voor U alleen het middel uit de wereldberoemde „Bayer"-fabrieken. ASPIRIN met het „Bayer"-kruis en den Oranjeband, het product van vertrouwen. (Adv. Ingez. Med.) EFFECTENBEURS MORGEN GEOPEND. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft bericht ontvangen, dat in de Staatscourant van heden het besluit van de regeering zal verschijnen, dat, gezien de bevredigende ontwikkeling van heden, in afwijking van het aanvankelijk besluit, de effectenbeurs op Dinsdag 29 September zal zijn geopend. Belgische beurzen heden geopend. Geen noteering in Franschen en Zwitserschen franc en gulden. BRUSSEL, 28 September (Reuter)-A.N.P.) De minister van financiën heeft bepaald dat de beurzen in België vandaag geopend zullen zijn en dat daar de gewone trans acties kunnen worden gedaan behalve in valuta van het vroegere goudblok: den Franschen en Zwitserschen franc en den gulden. DE OOSTHOEK. OPOFFERING. Bij een provinciale vereeniging als „De Oosthoek" staat als doel de „gezelligheid" voorop. De leden van „De Oosthoek" voelen zich op hun feestavonden „en familie"; het is feitelijk één groote familiekring, waarin men elkaar allen min of meer kent. En dan is er één gezamenlijke liefde, de liefde voor den „Achterhoek", die ze allen aan elkaar ver bindt Wij drukken elkaar in den vreemde de hand, Gedenkend ons klein, maar zoo dier baar land, En moge ons huis in den vreemde ook staan Ons hart blijft toch altijd in Twente. Zoo is het slot van het Twentsche volks lied, dat de leden van „De Oosthoek" Zater dagavond zongen. En omdat zij op zoo'n feest avond zich zoo, onder elkander, in Twente, v/eer voelen, is er die eigenaardige, „provin ciale" sfeer, welke wij bij gewone dilettanten- opvoeringen niet kennen. Er wordt op zulke bijeenkomsten ook ko medie gespeeld, maar ieder begrijpt, dat het tooneel op zoo'n avond toch niet de hoofdzaak is. Het is de geezlligheid van weer eens „thuis" te zijn, waarom het te doen is. Daarom was het eigenlijk jammer, dat men voor dezen feestavond een stuk als „Opoffering" had ge kozen, een drama, waarbij zooals dé voor zitter aan het begin van den avond al had gewaarschuwd de zakdoek in de zaal een groote rol kreeg te spelen. Joh. van Gogh en Jac. Braun, de 2 heeren, die voor dit stuk ver antwoordelijk zijn, plaatsen Nederland midden in den oorlog. Dat is op zich zelf al een ramp, maar zij maken het nog wat erger, door de familie Vogel en vooral de dochter Mairie in allerlei narigheid te dompelen. Die narigheid komt nog meer van sergeant Immig, die een aarts- schurk blijkt te wezen, dan door den oorlog. Want als deze sergeant Marie daagt, dat hij aan het front voor Dolf Kramer, den soldaat, dien zij hevig bemint, een vijand zal zijn, wanneer zij zich niet met hem, den sergeant vea-looft, offert zij zich op voor haar geliefde en loopt zij naar den vijand in dit geval den sergeant Immig over. Laat deze onder officier met zijn zwarte ziel nog ondanks zijn lafheid tot officier worden bevorderd en de familie Vogel financieel in zijn macht hebben, dan begrijpt men zoo ongeveer, wat voor ellende zich over deze familie uitstort. Maar gelukkig zorgen de heeren Van Gogh en Brauner er voor, dat de schurk Immig in het laatste bedrijf ontmaskerd wordt en zien wij de booswicht naar de gevangenis verhui zen en Marie aan het slot in de armen van haar soldaat. Zoo is het in dit treurige stuk toch, eind goed al goed, en kunnen de zakdoeken, voordat het bal begint, weer wor den opgeborgen. Ik wist niet, dat er in ons land nog zulke soort onmogelijke melodramatische stukken geschreven en gespeeld werden, en ik heb dus Zaterdagavond weer wat nieuws geleerd. Zelfs al hadden de grootste acteurs en actri ces van ons land zich voor Opoffering opge offerd, zou bij mij de zakdoek in mijn zak zijn gebleven. Onnoodig te zeggen, dat de spelers van De Oosthoek mij ook niet konden ont roeren in. dit drama van de familie Vogel. Waarom niet een aardige klucht of een blij spel gespeeld inplaats van zoo'n draak? Er is al zoo veel narigheid in de wereld, dat wij op een gezelligen familieavond toch liever lachen dan huilen. Kom, dames en heeren, kiest u voor uw volgende feestavond weer een vroo- lijk blijspel, opdat wij onze zakdoeken als wij tenminste niet verkouden zijn rustig in onze zak kunnen laten! J. B. SCHUIL. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 September. Bevallen 24 September: C. A. Tangermann de Vos, d.; A. v. d. VeenStreekstra, z.; 25 September: C. M. Kaulingv. Bakel. z.: 26 September: A. G. van RoonHofmann, z.; G. J. Tolv. d. Bunt, z.; M. H. J. Ruijzenaars Koelemij, z.; 27 September: E. J. Mertens Warmerdam, d.; J. PeperSmits, d.; W. Wa- leveldGermeraad. d.; 28 E. M. van Bergen— Sukert, z. Overleden 26 September: W. M. Piersv Norde, 64 j., 2e Vooruitgangstraat; C., 1 mnd., z. v. C. Kloos, Zwaluwstraat; C. J. Keeman, 44 j., Ged. Oudegracht; D. Prins, 19 j., Haze- pa terslaan; 27 September: G. J. Klingers, 6 j., Zuidpolderstraat; W. O. Donker, 77 j Jansstraat; G. Huisman, 83 j„ Marnixstraat. HEEMSTEDE Het zilveren jubileum van „Door Eendracht Sterk". Het 25-jarig bestaan van de gemeente- ambtenaars vereeniging „Door Eendracht Sterk" is Zaterdag op feestelijke wijze her dacht. Allereerst recipieerde het bestuur des mid dags in de nieuwe zaal van het ververschlngs- huis in Groenenaaal. De eerste, die zijn gelukwenschen kwam aanbieden, was de wethouder van Openbare Werken Dr. E. A. M. Droog. In zijn toespraak herinnerde Dr. Droog aan het ontstaan der vereeniging, en hoe hij in die dagen lang niet vriendschappelijk tegenover deze vereeniging stond, zoo zelfs dat hij een motie van afkeuring over de oprichting van de vereeniging indiende, omdat hij er van overtuigd was. dat de menschen den verkeer den kant opgingen. Spr. herinnert aan de besprekingen, met de toenmalige bestuursleden gehouden, die tot gevolg hadden dat' de organisatie op een an dere leest geschoeid werd. Nadien is de samenwerking veel verbeterd. Spr. hoopt dat deze verhouding in de toe komst zoo zal blijven. Onder voorbehoud dat die samenwerking zoo zal blijven bood Dr. Droog, mede namens B. en W. zijn gelukwenschen aan. Namens het bestuur dankte de voorzitter, den heer W. G. de Groot voor de hartelijke woorden, en verzocht Dr. Droog aan B. en W. zijn dank over te brengen. Onder de velen, die het bestuur kwamen feliciteeren noemen wij o.m. de heer J. Schel ling, hoofd van den dienst van Openbare Werken, een deputatie van den R.K. bouwvak arbeidersbond „St. Jozef", den R.K. Volks bond afd. Heemstede, den R.K. bloemistarbei dersbond „St. Deus Dedit", den Ned. bond van Gemeenteambtenaren, den Ned. R.K. bond van politie afd. Haarlem, en O., den Chr. bond van politiepersoneel voor Haarlem en O. „Sursim Corda", den R.K. bond van gemeentepersoneel „St. Paulus", het fanfarecorps „Excelsior" de tooneelvereenigingen „Nut en Genoegen" en „D. E. S.", de Pluim vee vereeniging „De Een dracht", de Indische buurtvereeniging. Tevens kwamen vele telegrafische geluk wenschen binnen. Een groote hoeveelheid bloemstukken werd ontvangen. Tot het organiseeren van een feestavond was een feestcommissie samengesteld uit de heeren L. Sloof, G. Zonneveld, F. v. Dort en P. v. Tol, welke commissie succes van haar werk heeft gehad. Behalve bestuur en leden met hun dames waren aanwezig het hoofdbestuur van den Algemeene bond, en van de afdeelingen Am sterdam, Haarlem, den Haag en Bloemendaal. Al spoedig heerschte er een opgewekte feest stemming waaraan de bekende Haarlemsche „The Funny Band" een groot aandeel had. In een kort welkomstwoord gaf de voorzit ter een beknopt overzicht over het afgeloopen tijdvak, spr. schetste de groote zorgen, die een vakvereenigingsbestuur heeft, om vooral in tijden van laagconjuctuur een vakvereeni- ging bijeen te houden. Dat dit gelukt is. aldus spr. heeft zijn oorzaak in het feit, dat wij zijn een politiek-onafhankelijke groep, waar plaats is voor iedere godsdienstige of politieke over tuiging. Zeer waardeerende woorden richtte de voorzitter tot het bestuurslid Otte, die al die jaren onafgebroken lid, en meestal be stuurslid is geweest. Dank brengt spr. ook voor de goede harmonie, die er steeds onder de bestuursleden heeft geheerscht. De voorzitter van het bondsbestuur, de heer v. d. Knaap zeide het. zeer op prijs te stellen aanwezig te zijn, omdat Heemstede een zeer voorname plaats in den bond heeft ingenomen. In Heemstede, aldus spr. is veel gebeurd: congressen zijn er gehouden, waar het tot een scheuring in den bond kwam, maar waar ook de onderlinge band werd versterkt. Heemstede geniet het voorrecht weinig wis seling in het bestuur te hebben, wat ver trouwen bij de leden wekt. Uitvoerig schetste spr. de beginperiode der afdeeling. Met den wensch, dat deze avond er toe bij moge dragen tot een nog hechtere eenheid, bood spr. namens het Hoofdbestuur een fraaie bloemenmand aan. Mede namens het hoofdbestuur feliciteerde de bondsvoorzitter den heer Otte bij diens zil veren jubileum als lid. De afgevaardigde van Amsterdam bood ver volgens elk der bestuursleden een zilveren potlood, en de vereeniging een bloemenmand aan. De afgevaardigde van Bloemendaal sprak woorden van dank tot de afdeeling Heem stede en haar bestuur, die wel den stoot heb ben gegeven tot het stichten der afd. Bloe mendaal. De afgevaardigde van Den Haag voerde tenslotte het woord tot de jubileerende af deeling. Het slot van het officieele gedeelte was voor de feestcommissie. Bij monde van den heer L. Sloof sprak deze commissie woorden van dank tot het bestuur, dat, trots soms groote tegenwerking, steeds op zijn post is geweest en dat gestreden heeft voor de gemeente-arbeiders in het algemeen en voor den Bond in het bijzonder. Als blijk van waardeering ontving de heer Otte een fraaie ets in lijst, en mevr. Otte een bloemenmand. Ook de overige bestuursleden ontvingen een aandenken. De humorist en conférencier Jack Tunnij met zijn gezelschap nam nu de leiding van den avond over. De feestavond verliep verder in zeer opge wekte stemming. o, AanvangSeizoen l936-'3715 October i/Ü Spreekuur dagelijks van 11-12. 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstr. 29, Telef. 10806. NV. DANSACADEMIE WJMVÏQj. G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM 8USSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.) Een gecompliceerde aanrijding Zaterdagavond tegen 6 uur had op den Hee ren weg nabij den Konijnenberg een gecom pliceerde aanrijding plaats. Uit de richting Haarlem naderde een auto, bestuurd door den heer F. W. J. Gerding uit Haarlem, met een snelheid van naar schatting 50 a 60 K.M. Dicht bij den ingang van Groenendaal zag de bestuurder plotseling een man den weg over steken in de richting West-Oost. De heer G., die geheel rechts van den weg reed, trach- te nog door zijn stuur naar links om te gooien een aanrijding te voorkomen, wat zeker gelukt zou zijn, als de man op den weg niet extra zijn best had gedaan om nog voor de auto den overkant te bereiken. Een aanrijding kon niet meer voorkomen worden. De man kreeg een klap van den ra- diateur en bleef gewond op den weg liggen. Het slachtoffer bleek te zijn een zekere Chr. v. d. Bovenkamp, 45 jaar oud. zonder vaste woonplaats en gedomicilieerd te Nijmegen. Dr. Layendekker constateerde een her senschudding. Het slachtoffer werd per zieken auto naar het Diaconessenhuls te Haarlem vervoerd. Later bleek dat het slachtoffer een spiri tusdrinker was. Hij rook sterk naar spiritus, terwijl 'bij de aanrijding ook een flesch met spiritus uit zijn zak rolde. Doordat de bestuurder het uiterste deed om de aanrijding te voorkomen, is hij te veel naar links uitgeweken en kwam terecht op het rijwielpad aan de Oostzijde van den Heeren- weg. Juist op het moment dat de 20-jarige J. Otte wonende Bankastraat, alhier, per rijwiel uit de richting Bennebroek kwam. Hier volgde de tweede aanrijding, echter met minder ernstige gevolgen, daar de heer Otte er met den schrik en. een geheel beschadigd rijwiel afkwam. De politie maakte proces verbaal op. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Corry IJM 21 600 manden f 2520. Witte Zee IJM 167. 665 manden f 3300 Sperwer IJM 131, 80 manden f 1300. Schoorl IJM 39, 760 manden f 3960 Alkmaar IJM 31, 110 manden f 4930. Vios 5 IJM 102, 230 manden f 1830 Voorwaarts IJM 83, 110 manden f 1150 Antje RO 15, 700 manden f 2760 Eveline IJM 115 660 manden f 2850 Julie Streiff IJM 159. 75 manden f 1280. Martha IJM 165, 165 manden f 1750 Timor IJM 491. 890 manden f 3060 Derika 7 IJM 417, 435 manden f 2020 Aneta IJM 182, 900 manden i 2830. Besommingen van 24 loggers nog niet be kend. Loggers: KW 166 f 800. KW 89 f 400. KW 175 f 410, KW 162 f 320 KW 75 f 450. KW 24 f 520, KW 59 f 870, KW 35 f 450, KW 51 f 650, KW 159 f 960, KW 62 f 320. KW 105 f 320. KW 132 f 300. KW 40 f 350. KW 104 f 320. KW 64 f 330 KW 114 f 330. KW 28 f 440, KW 91 f 300, KW 178 f 330, KW 108 f 410, KW 27 f 290. VERWACHTE VISCHAANVOER. ThuLsstoomende voor de Dinsdagmarkt Poolzee IJM 77. vangst: 15 manden schel- visch, 15 manden raadschelvisch. 45 manden gul en kabeljauw, 45 manden platvisch, 100 manden makreel, 50 manden wijting, 150 manden radio, totaal 420 manden. Catharine Duyvis IJM 60, vangst: 25 man den schelvisch, 25 manden braadschelvisch, 40 manden gul, 40 manden platvisch, 220 manden makreel, 130 manden wijting, 120 manden radio, totaal 600 manden benevens 50 st. stijve kabeljauw. Clasina Luther, IJM 59, vangst: 5 manden schelvisch, 5 manden braadschelvisch, 20 manden gul. 55 manden platvisch, 15 man den tarbot, 325 manden makreel, 5 manden hake, 45 manden wijting, 40 manden radio, totaal 515 manden, benevens 30 stuks stijve kabeljauw. Gerberdina Johanna, IJM 38, vangst: 900 manden haring. Dirkje RO. 53 vangst 900 kisten haring. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K G. f 0.73—f 0.53 Griet per 50 K G. f 22—f 15 Tongen per K.G. f 1—f 0.66 Groote schol per 50 K.G. f 22—f 16.50 Middelschol per 50 K.G. f 25—f 19 Zetschol per 50 K.G. f 21.50— f 16 50 Kleine schol per 50 K G. f 18—f 4. Rog per 20 stuks I 15—f 6.50 Vleet per stuk f 4.25f 3 Groote schelvisch per 50 K G. f 30f 24 Middelschelvisch per 50 K.G. f 26—f 22 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 26 f 16.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 16—f 6.10 Kabeljauw per 125 K.G. f 62f 47 Groote gullen per 50 K.G. f 24f 16 Kleine gullen per 50 K.G. f 15f 4.50 Wijting per 50 K.G f 4.20— f 1.05 Makreel per 50 K G. f 5.30—f 2.45 Heilbot per KG. f 1—f 0.63 Dr. E. A. M. Droog, wethouder van Openbare Werken van Heemstede wenscht het bestuur van „Door Eendracht Sterk" geluk met het 25-jarig bestaan der afdeeling.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7