Zonsverduistering. 1/etwadU U een Bafy? Export van bloembollen stopgezet. Regeering wil streng optreden. Een Hondenleven BAKKER'S BEHANG Hei Belakftijkste 54e Jaargang No. 1G340 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 29 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P, W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUR EN'S COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indler geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Ver het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vo 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 September. De Eerste Uitwerking. Het is niet meer dan rechtvaardig als van daag geconstateerd wordt, dat de eerste uit werking van de door de regeering genomen ingrijpende monetaire maatregelen een zeer gunstige is geweest. Het Nederlandsche volk heeft onder den eersten indruk van een to taal-onverwachts ingetreden nieuwen toe stand het hoofd koel weten te houden, zich niet door praatjes van „monetaire tinnegie ters" laten beïnvloeden en kennelijk begre pen dat in omstandigheden als de huidige eenheid en vertrouwen bovenal voorwaarde voor welslagen zijn. Het is nu eenmaal een niet te loochenen waarheid dat ten aanzien van het internationale geld- en handelsver keer ieder land, en zeker een klein land met groote handelsbelangen als het onze, niet onafhankelijk kan ageeren van hetgeen er in de wereld geschiedt. Daar werken mach ten buiten zijn grenzen, die't niet beheerscht, welker daden zijn lot niettemin voortdurend beïnvloeden en waarmee het dus voortdu rend rekening moet houden en zijn eigen be leid naar beste weten er bij aanpassen in het belang van eigen volk. Dit heeft de regeering zonder twijfel gedaan toen zij in den nacht van Zaterdag op Zondag, als gevolg van Zwitserland's afval van het „goudblok" waar door Nederland als goudland geheel alleen kwam te staan, de onvermijdelijke conclusie daaruit trok en binnen 24 uur haar stand punt geheel wijzigde. Deze wijziging op zoo korten termijn was onvermijdelijk doordat Zwitserland's besluit binnen dien korten ter mijn een nieuwen toestand had geschapen. Snel handelen was geboden. Niemand heeft trouwens beweerd dat- de Nederlandsche re geering beter had gedaan geen goud-em bargo in te stellen en zich dus in de nieuwe situatie niet los te maken van den gouden standaard. Haar verdere maatregelen hebben evenmin tot dusver zakelijke bestrijding ontmoet; in de kringen van deskundigen is men het er klaarblijkelijk geheel over eens dat het zwe vend houden van de koers, met een egalisatie fonds als middel ter correctie, te verkiezen is boven het fixeeren van den gulden op een zeker goudpunt. Het is duidelijk dat men in een materie als deze, die uiterst moeilijk envoor verreweg de meeste menschen niet in finesses begrijpelijk is, zich moet verlaten op het gemeenschappe lijk oordeel van degenen die wel ter zake kundig zijn en op wie de zware verantwoor delijkheid rust, te handelen in het belang van het geheele volk. Een buitengewoon moeilijke taak is hun opgelegd, te moeilijker omdat de omstandigheden snelle besluiten eischen en zij factoren in aanmerking moe ten nemen, die niet met absolute zekerheid, niet wiskundig te berekenen zijn. Wij gelooven dat de volkomen afwezigheid van paniekstemming en de gebleken goede wil om roekelooze prijsopdrijving te voorko men vóórdat het daartoe ingediende wetsont werp is aangenomen, een uitstekende inzet van den nieuwen toestand vormen. Een goed begin is het halve werk. Het initiatief van een aantal groote winkeliers in ons land, blijkend uit annonces in dit nummer, moge met eere vermeld worden. Vaak zijn ook in dit blad, dat buiten alle partijpolitiek staat en zich tot doel stelt vol ledige en neutrale voorlichting te geven, de politieke en godsdienstige verdeeldheden in ons volk betreurd. Wij zouden dus te kort schie ten als wij niet met blijdschap constateerden dat in de moeilijke omstandigheden die tot een plotselinge koerswijziging in Nederland's monetaire politiek dwongen schier algemeen blijk gegeven is van een zelfbeheersching en een vertrouwen zooals de andere volken die alle zulke critieke momenten al eerder, en sommige bij herhaling beleefd hebben slechts bij hooge 'uitzondering hebben ge toond. R. P. Een tweede eskadron pantserwagens. Naar wij vernemen, is er bij de samenstel ling van de begrooting van het departement van defensie rekening mede gehouden, dat in den loop van 1937 zal worden overgegaan tot aanschaffing van 12 nieuwe pantserwagens. (A.N.P.) TWEE ERNSTIG GEWONDEN. Maandagmiddag om half vier is op de Nassaukade te Amsterdam een bejaarde vrouw doordat zij niet oplette, door een auto aan gereden. Ernstig gewond is zij in het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis opgenomen. Een wielrijder is 's avonds om 10 uur op den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam door een auto aangereden en ernstig gewond. Bewusteloos is hij naar het Wilhelminaeast- huis overgebracht. Er is uitgerekend, dat de zon over 17 millioen jaar zal zijn „opge brand". Dus over zeventien millioen. Dat is natuurlijk wat globaal, Het scheelt misschien nog wel een jaar, Of zelfs een paar. Maar dit is zoo'n mooi rond totaal, Wij zullen het er maar mee doen. Door alle eeuwen was de zon, Zelfs vóór de mensch op aard bestond, Een hemellichaam van gewicht, De bron van licht En warmte, die haar stralen zond, Waarbuiten er niets leven kon. Zij brandt sindsdien met felleai gloed, Voor ons zelfs nog weieens te fel, En 't lijkt een onweerlegbaar feit, Dat mettertijd, Al komt dat tijdstip nog niet snel, Die zon ook wel eens op zijn moet. En, redeneerend in die lijn, Aanvaardt men, zij 't niet zonder spijt, Dat dit bedenkelijk geval Gebeuren zal, En d'aarde, zonder vruchtbaarheid, Volkomen „ongezond" zal zijn. Maar hoe ik ook van zonlicht houd. Het denkbeeld, dat zij niet meer schijnt In een zoo eindeloos verschiet, Beroert mij niet, Of zü nog blijft dan of verdwijnt, Laat mij, bij voorbaat, nu al koud. P. GASUS. LEESGENOT? Een Bril van K E I P. GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) mÊt Koopt dan nu een UITZET. Jac. van Weert - Gierstr. 20 (Adv. Ingez. Med.) Nederland mag niet den naam van dumping krijgen. Naar wij van de Aigemeene Vereeniging voor Bloem bollen Cultuur vernemen, is op last van de Nederlandsche Sierteelt cen trale de export van bloembollen voor eenige dagen stopgezet. Deze maat regel is genomen om de oneerlijke concurrentie tegen te gaan. De gewij zigde monetaire politiek der Neder landsche regeering komt nl. voor het bloembollenvak op een tijdstip, dat de jaarlijksche export nog niet beëindigd is. Er zijn wel reeds groote partijen geëxporteerd, maar niettemin zijn er toch nog verscheidene kwantums aan het buitenland te leveren. Ging de uitvoer op dit oogenblik ongehinderd verder, dan zouden al licht lagere offertes door Nederlanders in het buitenland gedaan worden. Deze lagere prijzen zouden in het bui tenland daar als een dumping kunnen worden aangevoeld, hetgeen aller minst in het belang van het Neder landsche bloembollenvak zou zijn. Deze tijdelijke stopzetting van den export wordt dan ook als een verstan dige en alleszins te verdedigen maat regel gevoeld. Deensch vleesch tegen Hollandsche bloembollen. Zooals bekend zou tusschen Nederlandsche exporteurs van bloembollen en Deensche vleesch-exporteurs een compensatie-overeen komst worden gesloten betreffende ruil van 806.000 K.G. Deensch vleesch tegen 380.000 K.G. Nedei-landsche bloembollen. Een voorloopige overeenkomst was reeds gesloten. Maar nu is er plotseling een kink in den kabel gekomen door de waardevermin dering van den Nederlandschen gulden en kunnen de Deensche exporteurs geen genoe gen nemen met de 64.000 die het bloembol lenvak zou betalen als compensatie voor het verschil in prijs tusschen het Deensche en het Nederlandsche vleesch. Intusschen zullen naar wij vernemen, de ondv.™.:iI'-crcrcnd worden. Tegen prijsopdrijving en onredelijke prijsstijging. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tegen prijsopdrijving ingediend, dat verschillende rigoureuze maatregelen bevat. Eén der belangrijkste bepalingen is, dat de burgemeesters ge rechtigd zijn binnen hun gemeente goederen in beslag te nemen, indien zij gegronde redenen hebben om te meenen, dat de eigenaars der ondernemingen hun voorraden of wel te duur prijzen of wel den verkoop staken met het doel den prijs omhoog te laten gaan. Hiervoor is geen enkele formaliteit noodig. Wat er dan verder met deze goederen zal gebeuren, vindt men elders in dit nummer uitvoerig uiteengezet. Intusschen mag de hoop gekoesterd worden, gezien de medewer king van middenstandsbonden, coöperaties, groote magazijnen, filiaal bedrijven enz., dat er, wat de prijzen der levensbehoeften en der gelijke betreft, geen vrees voor onmiddellijke prijsstijging bestaat. En d eregeering waakt ook op ander gebied: het wetsontwerp opent de mogelijkheid maximumprijzen vast te stellen voor alle roerende en onroerende goederen ,diensten en huren. Indien de burgerij nu eveneens haar volle medewerking blijft ver- leenen en niet gaat „hamsteren" wat totaal overbodig en fout is dan zal ons land zonder moeilijkheden deze tijden te boven komen. De Amsterdamsche beurs is, in verband met de bevredigende ont wikkeling van Maandag, heden weer geopend. De Kamer zal de aanhangig gemaakte wetsontwerpen hedenmiddag in de afdeelingen onderzoeken en daarna in openbare vergadering behandelen. Fransche Kamer aanvaardt het devaluatie-ontwerp. Negen artikelen achtereenvolgens goed gekeurd. PARIJS, 29 Sept. (Reuter-A.N.P.) In het vervolg der debatten in de Kamer verdedig de de radicaal socialist Rethore een tegen ontwerp, strekkende tot het heffen van een uitzonderingsbelasting op vermogens van een millioen of meer. Dit ontwerp werd ver worpen met opsteken der handen. Het eerste artikel inhoudende het be ginsel van wijziging van den gouden standaard wordt dan met 343 tegen 252 stemmen aangenomen. Het tweede artikel, dat bepaalt, dat het nieuwe goudgehalte van den frank later bij decreet zal worden vast gesteld tusschen 43 en 49 milligram komt dan in behandeling. Louis Marin dient een amendement in, dat met 351 tegen 217 stem men wordt verworpen. Een tweede amende ment van hetzelfde parlementslid wordt met een gelijke stemmenverhouding eveneens verworpen, waarna ook artikel twee wordt aangenomen. Artikel drie betreffende het valutastabilisatiefonds. artikel vier, betref fende goedkeuring der conventie met de Bank van Frankrijk van 25 September en artikel vijf aangaande herwaardeering van de goudvoorraden en de aanwezige buiten- landsche deviezen worden dan achtereenvol gens door de Kamer goedgekeurd. Artikel zes bepalende, dat de wet geen betrekking heeft op de internationale betalingen, wel ker afdoening in goudfranken was gestipu leerd geeft weer aanleiding tot debatten en tot indiening van een amendement-Drouot. onafhankelijk radicaal, dat door de Kamer wordt verworpen, waarna ook artikel zes wordt aanvaard, evenals artikel zeven, dat den goudvoorraad der banken in de koloniën betreft. Met slechts weinig debat worden verder de artikelen acht en negen, resp. be trekking hebbende op de verhandeling van baren goud en op de ratificatie van het de creet, waarin de betaling van zeker handels papier verdaagd wordt, door de Kamer goed gekeurd. Rede van Leon Blum. Blum beklimt daarop het spreekgestoelte voor het uitspreken van een rede. Hij herin nert aan den druk, die op hem en Auriol is uitgeoefend, nog voor zij de regeering aan vaard hadden, om tot devaluatie over te gaan. De sociale wetten van den aanvang onzer wetgevende periode zijn met aigemeene stem men aangenomen. Wanneer de regeering ge meend heeft niet de geheele uitwerking van de wetten te moeten afwachten, is dat. omdat zij niet voidoende het binnenlandsche oppot ten in banen kon leiden, Voorts deden zich in het binnenland nieuwe conflicten tusschen werkgevers en werknemers voor. De franc werd het voorwerp van talrijke nieuwe aan vallen. Men heeft gezegd, dat de regeering voor den vervaldatum een tekort had. Dat is geheel onjuist. De voorschottenrekening van d bank van Frankrijk, ten bedrage van 10 milliard, is nauwelijks voor IV2 milliard ge bruikt. Op dit oogenblik kwam de gedachten- wisseling, die wij met- de Vereenigde Staten hadden aangeknoopt, tot rijpheid. Men heeft tegen ons gezegd: ,,Wat een huichelarij, dat gij deze besprekingen reeds begin Juni ge opend hebt". De regeering moest alles in het werk stellen om een monetaire operatie te ver hinderen, maar moest ook het geval voorzien, waarin deze operatie noodzakelijk zou wor den. De besprekingen leidden tot een resul taat, dat opgelegd werd door de omstandig- 1 heden en in staat stelde de me taal voor raad en tegelijkertijd de sociale resultaten, verkregen den Baas toegeblaft. Nieuwe Serie. Een jaar geleden verscheen in dit blad, van de hand van onzen hoofd redacteur, de serie „Een Hondenleven1 (zijnde fragmenten uit het dagboek van een teckel, den Baas toegeblaft.) Teckel Tom blafte toen in zijn epiloog o.a- „Misschien hervat ten Wij het later nog eens. Nieuwe serie? Je weet het nooit' Hij wéét het thans en heeft zijn Dag- boekgeblaf in een nieuwe serie hervat, die zijn Baas, te beginnen met a.s. Zaterdag, in dit blad op pag. 3 zal weergeven. Evenals ver leden jaar zullen de fragmenten uit Tom's Dagboek geregeld verschijnen in de nummers van Zaterdag. Dinsdag en Donderdag. Tom houdt, als rechtgeaard hond, veel van de menschen. Hij hoopt dat de velen die hunner zijds belangstelling voor hem getoond hebben dat ook nu weer zullen doen. Zooals men weet is de eerste reeks van Tom' ervaringen in boekvorm verschenen bij den uitgever Andries Blitz te Amsterdam onder den titel „Een Hondenleven, den Baas toe geblaft" en in den boekhandel verkrijkbaar De acteur Adolf Bouwmeester heeft er drie maal gedeelten uit voorgedragen voor de radio. dr. P. H. Ritter. heeft er eveneens voor de microfoon over gesproken en Tom is dank baar voor de vele andere vriendelijke woorden, die de critici in de pers aan hem gewijd hebben. Sinds zijn vorige ontboezemingen heeft hij weer heel wat nieuws beleefd en overpeinsd. Het leven is nog steeds voor hem een boeiend avontuur, tallooze malen is hij gelukkig aan den dood ontsnapt, eenmaal zelfs nadat hij door een auto leelijk was geraakt. Maar zijn Mama is helaas overleden. Van deze en andere gebeurtenissen alsmede van vele mijmerijen zal hij u vertellen in de hem eigen opgewek- ten trant. In gedachten reikt hij u nu reeds den krom men poot. door een verhooging van de koopkracht, te be veiligen. Vervolgens herinnerde Blum aan de motie ven. dje men gesteld heeft tegenover een glij denden schaal voor loonen en pensioenen. Sommigen dachten, dat wanneer de Kamer artikel veertien aanvaardde, zij een snelle stijging der prijzen scheen te voorzien en te billijken. Het is waar. dat de devaluatie slechts haar weerslag moest doen gevoelen op de grondstoffen en ingevoerde producten. Wij zijn gevoelig geweest voor dit argument. Wij aanvaarden derhalve den tekst, die gele genheid geeft ongeoorloofde prijsstijgingen te onderdrukken.De aregeering zal een verplichte arbitrage voorbereiden voor de wederaanpas sing van de salarissen door middel van col lectieve contracten". Na de rede van Blum werd overge gaan tot stemming over het geheele wetsontwerp, dat werd aangenomen bet 350 tegen 221 stemmen. (Voor de Maandag in de Fransche Kamer gehouden debatten over het devaluatie-ont werp zie men elders in dit nummer). Het woord is aan. J. ROUX: Eerst hopen ivij te veel daarna niet genoeg. Middenstandscentrale. Waarschuwing aan middenstand en publiek. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten meent den handeldrij venden Middenstand er op te moeten wijzen, dat geen voorbarige gevolgtrekkingen moe ten worden gemaakt uit de regeeringsmaat- regelen ten aanzien van den gulden. Men sieune zooveel mogelijk de Regeering, opdat geen onredelijke prijsverhooging plaats vinde Ook het publiek werke mede door geen extra groote inkoopen. te doen, want dit vooral werkt prijsverhoogend. Meent men egronde klachten te hebben, dan wende men zich tot het secretariaat der Middenstandscentrale, Lange Begijne straat 20 alhier. lulden volgens de koersen van heden ongeveer 16 percent gedaald. Waarde thans 83 a 84 cent. De Amsterdamsche beurs was hedenmorgen weer normaal geopend. Zooals te verwachten was. stegen de noteeringen van de buiten- landsche valuta's. In de noteering van 12 uur deed het Engelsche pond 8.90. De koers van Zaterdag was 7.46. Berlijn noteerde te Am sterdam hedenmorgen 7o nominaal tegen 59.50 op Zaterdag. De Fransche franc was ten op zichte van den gulden gedaald van 9.73 op Vrijdag tot 9.2u hedenmiddag om 12 uur. De Belga noteerde heden te Amsterdam 30.40 (Za terdag: 25.06). De Zwitsersche franc was ge daald van 48.20 Zaterdag op 43.50 hedenmor gen. De dollar deed 1.80 1 '4 tegen Zaterdag 1,48 3/8. Hieruit blijkt dus dat de waarde van den gulden ten opzichte van ae leidende valuta's pond en dollar on geveer 16 percent is gedaald. De nieu we waarde van den gulden zal dus volgens deze koersen liggen op onge veer 83 a 84 cent. In het beursverkeer is de positie van den gulden langzamerhand verbeterd. Om 10.15 uur was de pondenkoers 9.05 en om 12 uur 8.90. De dollar noteerde eerst 1.83—1.84 en om 12 uur 1.80 1/4. Maakt Uw kamers gezellig met NU GOEDKOOP! Gratis afranden Vakkundig personeel Eerste Schotensche Papierhandel Gen.Cronjestraat <35 Telef 11657 Haarlem N. (Adv. Ingez. Med.) De regeering wenscht strenge maatregelen tegen prijsopdrijving. pag. 3 Waarom een egalisatiefonds noodig is; de re geering verwacht geen groote fluctuaties. pag. 3 Middenstandsbonden, coöperaties, groote be drijven enz. steunen het streven der regee ring tegen prijsopdrijving. pag. 3 De golflengtebesprekingcn in den Ilaag zijn geslaagd. pag. 3 Na de debatten heeft de Fransche Kamer de monetaire voorstellen der regeering aan vaard. pag. 1 en 4 De meeste verdedigers van het Alcazar te Toledo zijn levend door de opstandelingen aangetroffen. pag. 4 Italië is bereid tot deelneming aan de a.s. Locarnoconferentie. pag. 4 Het dankwoord van Prinses Juliana en Prins Bern hard. pag. 13 De export van bloembollen is stop gezet. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De eerste uitwerking. pag l Dr. E. van Raalte: Problemen bij internatio- naar overleg. pag. 4 J. B. Schuil over De Filmheld. pag. 13 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 Schaakrubriek. H. D. Vertelling: Vertraging. pag. 9 pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1