Seven S islets"», ifideehus WALES ANTHRACIET Voor betere Huisbrand! Zelfvertrouwen. Hei Betoagtiikste 54e Jaargang Nó. 16341 Verschijnt HagelijEs, hehalvé óp Zon- én Feestdagen Woensdag 30 September 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger i 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger /30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. De dienst van O. W. Aanstelling van een bouwkundig Hoofd ingenieur. Het raadslid H. J. L. Klein Schiphorst heeft ter behandeling in de eerstvolgende verga dering van den Haarlemschen Gemeente raad onderstaande vragen ingezonden: 1. Volgens advertentie, wordt bij den dienst van openbare werken gevraagd een Bouw kundig Hoofd-Ingenieur voor Nieuwbouw en onderhoud gebouwen op bezoldiging yan 4650 tot 5400 gulden. 2. Zijn Burgemeester en Wethouders be reid. den raad mede te deelen welke belang rijke werken thans nog in voorbereiding zijn of komen waaruit de noodzakelijkheid blijkt van deze benoeming en uitgaaf. 3. Is de taak voor onderhoud gebouwen, thans van dien aard geworden, dat deze door een Hoofd-Ingenieur moet geschieden. 4. Zijn Burgemeester en Wethouders be reid, de benoeming tot na de afhandeling der komende begrooting uit te stellen. In verband met deze vragen kunnen wij mededeelen, dat in 1933 Ir. P. F. de Bordes, Bouwkundig Hoofdingenieur van Openbare Werken overleden is. Nu gaat met 1 Januari de heer A. A. Hillebrand. architect, ook den dienst van O. W. verlaten. Het is thans de bedoeling om in de va cature die in 1933 ontstaan is te voorzien. Als de bioscopen dichtgaan., Tooneelvoorstellingen zullen gewoon doorgaan. Er is gezinspeeld op de mogelijkheid, dat als de vijf Haarlemsche bioscopen binnenkort zullen sluiten dat is, zooals men weet, te verwachten als het besluit van den Haar lemschen gemeenteraad om de vermakelijk heidsbelasting alleen voor de bioscopen te verhoogen van 20 tot 25 pet. door de Kroon wordt goedgekeurd er kans is, dat tooneel- gezelschappen Haarlem zullen mijden. Wij hebben onderzocht hoe deze quaestie in elkaar zit. Van de zijde van de bioscoop-exploitanten werd ons medegedeeld, dat als het tot een sluiting der bioscopen komt, de strijd door de Bioscoopbond met alle beschikbare mid delen zoo krachtig mogelijk gevoerd zal worden. De bond zal daarbij ook de mede werking van de artisten inroepen. In het zuiden des lands zijn verschillende gemeen ten die geen zaal hebben voor tooneelvoor stellingen. De bioscopen sluiten daar één of twee avonden in de week om tooneelgezel- schappen in staat te stellen daar te spelen. De Bioscoopbond zal wel trachten om de be trokken gezelschappen te bewegen zich aan den kant van den bioscoopbond te stellen en dus in dien tijd niet te Haarlem komen om tooneel te spelen, onder de bedreiging, dat zij andei's geen gelegenheid meer krijgen om in bioscoopgebouwen te spelen. Maar zoo vervolgde onze zegsman er is heel weinig kans, dat de Bond in het al gemeen veel steun zal krijgen van de too- neelartisten, want ieder weet, dat tooneel en bioscoop groote concurrenten zijn om niet ihet woord vijanden te gebruiken. Te Venlo was het indertijd een ander ge val. Daar zijn in den tijd dat de bioscopen gesloten waren ook geen tooneelvoorstellin gen gegeven, maar toen gold het een alge- meene verhooging van de vermakelijkheids belasting, zoodat daaronder ook de tooneel voorstellingen vielen. Te Haarlem zou de verhooging beperkt blijven tot de bioscopen. Iets anders is het met de variété-artisten, die vereenigd zijn in de Ned. Artisten Organi satie. De Bioscoopbond zal van deze artisten, die immers geregeld in de bioscopen optreden, 'eischen, dat zij tijdens den strijd Haarlem zullen mijden. Er zal dus geen denken aan zijn, dat tijdens het bioscoopconflict te Haarlem specialiteiten-voorstellingen georganiseerd worden. De heer Ph. A. Deinum, directeur van het Gem. Concertgebouw en den Stadsschouwburg deelde ons mede, dat hij verzekeren kan dat, als het tot een bioscoopconflict komt, de Schouwburgvoorstellingen gewoon zullen door gaan. Hij heeft met de gezelschappen, die ook in de provincie in bioscoopzalen spelen, wei nig te maken, omdat die hier zeer zelden op treden. Voor het aanstaande seizoen heeft de heer Deinum al de cantracten met de tooneelge- zelschappen afgesloten. Het is natuurlijk niet te denken zoo zei hij dat die dit contract zullen willen verbreken, want dan zou ik ze natuurlijk in rechten aanspreken. Tooneel en bioscoop hebben weinig met el kaar te maken. Ik verwacht niet eens, dat er veel meer menschen naar den Schouwburg zullen komen als de bioscopen dicht zijn. Zou u zoo vroegen wij het aantal too neelvoorstellingen nog uitbreiden als het tot een sluiting der bioscopen komt? De heer Deinum antwoordde: Daarop is wei nig kans. want de Schouwburg is vrijwel voor het geheele seizoen besproken. Het eenige wat er misschien gedaan zou kunnen worden is het organiseeren van wat kindervoorstellingen op middagen. Daarvan staat evenwel natuur- jjlk nog niets vast. Lester zal Dantzig verlaten. GENèVE. 30 Sept. (Reuter-A.N.P.) De Volkenbondsraad heeft thans een oplossing gevonden voor de moeilijkheden, die voort vloeiden uit de vijandige houding van de re geering van Dantzig jegens den Volkenbonds commissaris Lester. Lester is namelijk be noemd tot onder-secretaris-generaal van den Volkenbond. Zijn benoeming zal van kracht gorden, wanneer zijn opvolger te Dantzig be noemd zal zijn. Aliéénverkoop voor Haarlem en Omstr. van (Adv. Ingez. Med.) Saam voor een nieuwen toestand staand, Zijn wij tot kalme rust gemaand, Tot nuchter blijven en vertrouwen: Alarm? geen enkle reden voor, Wij gaan gewoon en krachtig door, Zoo moeten wij de zaak beschouwen. Het Schip van Staat, de „Nederland", Heeft, luistrend naar de stuurmanshand, Opeens een nieuwen koers genomen; Onder den invloed van 't getij, Draait ook ons schip tenslotte bij, Om niet in groot gevaar te komen. Een nieuwe koers, dat is een feit, Maar een die bij een goed beleid, Ons ook de haven doet bereiken; Als ieder maar, zijn kracht bewust, Zijn werk blijft doen in sterke rust En zonder verder om te kijken. Het ernstig en vermanend woord Is door het gansche volk gehoord, Het is niet in den wind geslagen; Het is in sterke rust aanvaard, En dat de kalmte is bewaard, Dat bleek in d' afgeloopen dagen. Nu staan wij aan een nieuw begin, Wij gaan tezaam een toekomst in. Waarin wij nog niet kunnen lezen, Maar dat ons kleine volk vol kracht, En zelfbewust de toekomst wacht, Dat is weer eens te meer bewezen. ZONNIGE KAMERS KROON BEHANGSELS. Alléén: GR. HOUTSTRAAT 179 Telef. 14269. (Adv. Ingez. Med.) Tegen het „hamsteren". Maatregelen der middenstandsorganisaties. De drie Middenstandsorganisaties hebben ter beschikking van haar leden-winkeliers een affiche laten vervaardigen en volgens de Tel. den leden verzocht, de affiche voor hun win kelruiten te plakken ter voorlichting, gerust stelling en waarschuwing van hun cliënten. De tekst daarvan luidt als volgt: Een goede raad aan het koopend publiek. Maakt u niet noodeloos ongerust over prijs stijging! Over het algemeen bestaat daartoe voorshands niet de minste aanleiding. Koopt in normale hoeveelheden en op het gebruikelijke tijdstip, hetgeen u noodig heeft, dan helpt gij mede om, naar den wensch der regeering, het algemeen belang te dienen. Aan „hamsteraars" wordt niet geleverd. DE MIDDENSTANDSORGANISATIES. Boterprijs vrijwel stabiel. De heffing op boter is Dinsdag tusschentijds verlaagd van 85 tot 75 cent. Deze verlaging heeft ten doel te voorkomen dat de boterprijs in het midden der week tengevolge van de monetaire maatregelen der regeering zou stijgen. Men moet haar dus be zien in het licht der maatregelen die de regeering neemt tegen onredelijke en onnoodige prijsstijging. De be doeling is, dat de boterprijs in het binnenland ook na de monetaire maatregelen stabiel zal blijven. Halse leidt in de luchtrace naar Zuid-Afrika. Findlay en Waller vermist? (Zie ook pag. 4) LONDEN, 30 September. (Reuter). -A.N.P.) Halse heeft nog steeds de leiding in de luchtrace naar Johannesburg. Hij heeft vijf uur voorsprong op Llewellyn en Scott, die el kaar den voorrang betwisten. Nader wordt vernomen, dat Findlay en Waller zich nog altijd in de lucht bevinden. Hun positie is echter niet bekend. KAïRO, 30 September (Reuter-A.N.P.) De deelnemers aan de luchtrace Portsmouth- Johannesburg zijn Khartoem gepasseerd met utzondering van Max Findlay, van wien men niets gehoord heeft. Het ligt in de bedoeling, den vlieger in het Nijldal te gaan zoeken. Japan zal niet devalueeren. Goudprijs niettemin gestegen. TOKIO, 30 September i A.N.P.) Het minis terie van financiën heeft besprekingen ge voerd ten aanzien van den toestand, zooals die geworden is na de devaluatie van franc en gulden. Besloten werd geen wijziging aan te bren gen in de Japansche valuta-politiek, noch in den prijs waartegen goud gekocht wordt. Ondanks dit besluit van de regeering ech ter steeg de goudprijs op de markt tot een recordhoogte, nl. 36 yen 60 sen per momone, d.w.z. een prijsstijging van 20 sen. Moeilijkheden voor den Duitschen uitvoer. BERLIJN. 30 Sept. (Havas'). Het Berliner Tageblatt vestigt er de aandacht op. dat de Duitsche uitvoer een harden strijd tegen de mededinging van landen, die gedevalueerd hebben, zal moeten voeren. De laatste jaren aldus het blad zijn wij er met groote moeite in geslaagd, onzen uitvoer te handhaven tegen de concurrentie van de monetaire dumping. Wij zullen wellicht in staat zijn nieuwe aan vallen af te slaan, maar de lengte van het front is aanzienlijk vergroot Zwitserland's monetaire maatregelen. Door den Nationalen Raad goedgekeurd. BERN. 30 Sept. (Reuter-A.N.P.) Na be raadslagingen, die 13 uren duurden, heeft de Nationale Raad de maatregelen van den Bondsraad op monotair gebied goedgekeurd met 99 stemmen voor. Zestig afgevaardigden namen slechts acte van de maatregelen zon der hun goedkeuring uit te spreken. Het de creet betreffende de devaluatie kan thans in werking treden. Intusschen betoogden verscheiden afgevaar digden, dat zij de devaluatiemaatregelen prae- matuur achtten Slager door het publiek bedreigd. Omdat hij den vetprijs wilde verhoogen. AMSTERDAM 30 September. Een slager, die zijn zaak heeft in de Dotterbloemstraat aan den overkant van het IJ, heeft gister avond aanleiding gegeven tot het requireeren van een politiemacht, aangezien hij had aan gekondigd, dat hij den prijs voor een pond vet met 5 cent zou verhoogen, omdat naar hij voorgaf hij zijn leveranciers ook meer moest betalen. Het gevolg was, dat hij mede van de zijde van het publiek een aankondiging ontving, hierop neerkomend, dat zij hem, als hij zijn voornemen zou uitvoeren, „een kopje kleiner zouden maken". De politie, die ernstige on regelmatigheden vreesde, trok daarop in de nabijheid van den winkel een politiemacht samen. Tot eenig ingrijpen isc het echter niet gekomen, omdat de slager, uit vrees voor wraaknemingen, besloot, geen gevolg te ge ven aan zijn voornemen en den ouden prijs voor vet handhaafde. Radiodistributie Haarlem. Distributie is gemak'lijk, Billijk en ook storing-vrij, Mocht U soms nog meer verlangen, Heusch, ook daarvoor zorgen wij. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) De Fransche minister Vincent Auriol wordt na afloop van de kabinetszitting, waarin tot devaluatie van den franc besloten werd, door journalisten „ondervraagd". WIJ VERKOOPEN ONZEN VOORRAAD TEGEN DE OUDE PRIJZEN. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan.... Otto Weiss: Gaarne zou menig auteur zich kort en bondig uitdruk ken. maar daarvoor is zijn familie te groot en zijn honorarium te klein. Doet Haile Selassie afstand van den Abessynischen troon? GENeVE, 30 Sept. (Reuter—A. N. P.) Onder voorzitterschap van Saavedra Lamas is de Volkenbondsvergadering heden weder om bijeengekomen. De Abessynische gedelegeerde, Taezaz, legde een verklaring af. waar in hij o.m. zeide, dat de keizer, ten einde menschenlevens te redden en een onafhankelijke nationale haard stee te behouden voor zijn volk, zich thans gehouden moet achten volle dige toestemming te geven tot de op offering van zijn krachtens het Vol kenbondshandvest gewaarborgde rcehten. Men ziet hier In deze verklaring een aanwijzing, dat de negus zal af treden. Aan den anderen kant wordt te Londen van de Abessynische legatie vernomen, dat de negus niet voornemens is af te treden. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat net zeer wel mogelijk is, dat de geheimzinnigheid di hangt rondom de door Taezaz in de Assem- blée, binnenkort zal worden opgehelderd. ER ZIJN GRENZEN. Alles heeft een grens. Ook het aantal advertenties van Vraag en Aanbod (Groentjes) dat jaarlijks in Haar lem's Dagblad kan worden geplaatst, want het aantal inwoners van Haarlem en Omstreken is begrensd. Maar deze grens Is voorloopig nog niet be reikt, al komen wij haar van jaar tot jaar nader. Er is nog plaats voor uw annonce, verzuim niet, haar bij gelegenheid in te zenden, tot uw eigen voordeel. De Eerste en Tweede Kamer hebben de spoedontwerpen aangenomen. pag. 3 De rcgccring overweegt of de wijziging van den liuurbijslag moet worden ingetrokken. pag. 3 Mr. Trip is tevreden over het verloop van zaken. pag. 3 De Ned. Bank heeft f 38 millioen aan goud afgegeven. pag. 3 Streng optreden van de Haagsche politie te gen prijsopdrijving. pag. 3 De boterprijs zal vrijwel stabiel blijven. pag. 1 De Spaansche regeering organiseert de ver dediging van Madrid. pag. 4 Een Britsch vlieger heeft een nieuw hoog terecord gevestigd door meer dan 15 K M. te stijgen. pag. 4 ARTIKELEN. ENZ Dr. E. van Raalte: Van en om de 17de Vol kenbondsvergadering. pag. 10 Van onzen Londensche correspondent: Vrede door economisch samenwerking. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De nieuwe economi sche voorlichtingsdienst. pag. 9 Van onzen Londenschen correspondent: De Britsche conservatieven bijeen. pag. 13 W. M. Bekaar: Het int. concours-hippique te Weenen. J. H. de Bois: Haarlem's kunstbezit. J. B. Schuil over „Bergopwaarts". H. D. Vertelling: Het handeltje. pag. 9 pag. 3 pag. 13 pag. I De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11*

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1