JECDVII01 Het jubileum Reynier van 't Hoff. H.D.* VERTELLING DONDERDAG OCTOBER 1936 H A A R i; E M'S D A G B E "A D' 8 Receptie en feestavond. Het jubileum van den heer Reynier van 't Hoff, die Woensdag 25 jaar directeur van Haarlem's Tram Fanfarecorps was, is op een waardige en geestdriftige wijze gevierd. Reeds in ons vorig nummer konden we mededeelen, dat de jubilaris te zijnen huize aan de Jans straat talrijke bewijzen van belangstelling in Ir. W. J. Burgersdijk spelt de zilveren eere medaille der Orde van Oranje-Nassau op de borst van den heer Reynier van 't Hoff. ontvangst had mogen nemen, maar vooral Woensdagavond is het hem in het Paviljoen „Dreefzicht" goed duidelijk geworden, welk een breede schare van vrienden hij heeft en hoe zijn arbeid door directie en pérsoneel van de Tramweg Maatschappij gewaardeerd wordt. De receptie Van half zeven tot half acht hield de jubi laris een receptie, die zeer druk bezocht werd, o.a door Dr. A. A. G. Land. die hem namens de afdeellng Haarlem van het Ned. Roode Kruis feliciteerde en een geschenk onder en veloppe en een kistje sigaren overhandigde; den heer G. van Waard, namens het Consul tatiebureau der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose: den heer H. J. Schulpzand namens het muziekkorps der Vrijwillige Bur gerwacht te Haarlem: het bestuur van de Zandvoortsche Harmoniekapel: het bestuur der Heemsteedsche Muziekvereeniging „Ex celsior": het bestuur van Haarlem's Tram Fanfarecorps; het bestuur van Harmonie Crescendo": den heer J. Steenkist, oud-voor zitter van Haarlem's Tram Fanfarecorps; den heer Hazevoet. oud-kapelmeester der Marine, enz Bijna alle sprekers deden hun woorden van bloemen en geschenken vergezeld gaan. De feestavond Te kwart voor acht begon het feest in de zaal van „Dreefzicht". Dit was niet alleen ge organiseerd ter gelegenheid van het jubileum van den heer Van 't Hoff, maar ook in ver band met. het 30-jarig bestaan van het mu ziekkorps. Het feest werd ook door de Tram directie met familie bijgewoond. Nadat een feestmarsch op de bekende ver dienstelijke wijze ten gehoore was gebracht, door den jubilaris zelf gedirigeerd, nam de voorzitter der muziekvereeniging, de heer J. IJsendijk. het woord, om aan allen een har telijk welkom toe te roepen. Hij verheugde zich over de groote opkomst. Van deze gele genheid maakte de heer IJsendijk gebruik om Mr D. A. E Immink van harte geluk te wen- schen met de Koninklijke onderscheiding, die hem op 31 Augustus te beurt was gevallen. Spreker had dit al veel eerder willen doen, maar de heer Immink vertoefde in het bui tenland Spreker was overtuigd, namens het gansche personeel het woord te voeren. Hij hoopte, dat de heer Immink nog vele jaren van deze onderscheiding mag genieten. (Ap plaus). Aan mevrouw Immink werden bloe men aangeboden. Het muziekkorps speelde het Wilhelmus, door alle aanwezigen staande aangehoord. Nadat nog twee nummers ten gehoore wa ren gebracht, nam de heer IJsendijk weder om het woord. Hij herinnerde aan het ont staan en de geschiedenis van het muziek korps (aan onze lezers bekend uit ons inter view. eenige weken geleden met den heer Van 't Hoff). Spreker wijdde eenige weemoedige woorden aan de nagedachtenis van den heer Van Helden, den eersten eere-voorzitter der vereeniging, en verzocht den aanwezigen staande eenige oogenblikken van stilte in acht te willen nemen. Hij bracht hulde aan den di rigent, die het korps door vele moeilijkheden heen tot grooten bloei had gebracht. Hij was op de concoursen altijd de gevreesde man. „Het korps heeft veel aan u, die al het lief en leed heeft meegemaakt, te danken. We hopen, dat ge het nog vele jaren met dezelfde energie zult leiden" (Applaus). Aan het eind van zijn rede overhandigde de heer IJsendijk aan den jubilaris een geschenk onder couvert namens de muziekvereeniging. De directeur der N. Z. H. T. M„ ir. W. J. Bur gersdijk, complimenteerde vervolgens den ju bilaris. „Vijf-en-twintig jaar lang hebt gij over dit korps den dirigeerstaf gezwaaid met groote bekwaamheid. Daarvoor zijn we u veel dank verschuldigd". Spreker schetste uitvoerig de beteekenis van de muziek in het menschel ijk leven van de vroegste tijden af. „Een kwart eeuw lang hebt ge het korps geleid met groote kennis van za ken en met even groot doorzettingsvermogen. U verdient het dus. geëerd te worden. Ik doe dit dan ook gaarne, omdat dit korps zooveel bijdraagt tot een goede stemming onder het personeel. Ik dank u daarvoor namens onze maatschappij". Spreker overhandigde den ju bileerenden dirigent eveneens een geschenk onder enveloppe. De heer Burgersdijk voerde vervolgens het woord namens het korps. Achtereenvolgens vroeg hij aan de trommen, het slagwerk, saxophoons, beugels, pistons, baritons en bas sen iets ter eere van den jubilaris ten beste te willen geven, welk verzopk mpt, groot enthousiasme werd ingewilligd. Spreker noemde dit de zeven snaren van Orpheus, waarmee de heer Van 't Hoff nu 25 jaar lang gewerkt heeft. De heer Burgersdijk zei nu een aangenamen plicht te moeten vervullen. Het had aan H. M. de Koningin behaagd, den di rigent op 31 Augustus de eere-medaille in zil ver van de Orde van Oranje-Nassau te ver- leenen, een onderscheiding, waarover allen zich hadden verheugd. Aan spreker was ver zocht, hem de medaille te overhandigen. Ter wijl het korps het Wilhelmus speelde, hechtte spreker den heer Van 't Hoff de medaille op de borst. En nog steeds was de huldiging niet afge- loopen. Toen de stilte teruggekeerd was kreeg de heer B. D. G. Wardenburg, gep. conduc teur, het woord, om den heer Van 't Hoff namens het bestuur van het Jubileumfonds te complimenteeren. In zeer waardeerende be woordingen dankte spreker hem voor zijn me dewerking, om de feestavonden, die al zoo on telbare malen door dit fonds zijn georgani seerd, met zijn muziekcorps op te luisteren. Namens het Jubileumfonds schonk ook deze spreker den heer Van 't Hoff een enveloppe met inhoud. De jubilaris dankte getroffen voor al deze bewijzen van waardeering en vriendschap. Hij dankte H. M. de Koningin voor de verleen de onderscheiding. „Al deze hartelijkheid, bloemen en geschenken hebben mij goed ge daan en ontroerd. Ik dank u daarvoor en hoop nog vele jaren dit korps te mogen die nen" (Applaus). En toen werd het feest in de allergenoege- lijkste stemming voortgezet met muziek en voordrachten. Veel succes werd geoogst door het Trio Venekamp-De Wolf, het duo Van Tongeren en de solisten M. J. Herbers, J. Ca- ron en W. van Zon. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 2 OCTOBER Progr. 1: Hilversum II (Huizen). Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen. Concert 8.20 Kalen- derblatt. Tijdsein. Weerbericht. Waterst. ber. 8.30 Gymnastiek voor de vrouw 8.45 Diver sen 10.05 Keulen Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandber. 10.20 Erntedank. 11.20 Pa rijs Radio. Populair concert d. h. Orkest olv. Jean Vuillermoz 11.50 Causerie voor Israë lieten 12 05 Causerie voor boeren 12.35 Ver volg concert mmv André Danjou, zang. 1.05 Brussel Vlaamsch. Gramofoonmuz. 1.20 Ge sproken Dagblad v. h. NIR 1.30 Populair concert. 2.20 Keulen. Mededeelingen 2.35 Gra mofoonmuz 2.50 Parijs Radio. Gramofoon- muziek. 4.05 Keulen. Mededeelingen 4.20 Frei- tags zwischen vier und sechs, gevarieerd pro gramma 6 20 London Regional. Het Celebrity Trio 6.45 Orgelconcert door Harold Ramsay 7.20 Brussel Vlaamsch. Populair concert 7.50 London Regional. Het BBC Orkest olv. Julian Clifford 8 45 Het BBC dansorkest olv. Henry Hall 9.25 Diversen 9.40 Beromünster Vom Wybe und vom Liebe 10.20 Brussel Vlaamsch Gesproken dagblad v. h. NIR 10.30 Weenen. Dansmuziek olv. Fritz Dworschak door het Metropol-dansorkest mmv. Fr. Schier 11.20 Nieuwsberichten 11.35 Vervolg" dansmuziek Progr. 4: 8.Brussel Vlaamsch. Gymnas tiekles 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuz. 8.30 Kro niek van den dag 8.40 Gramofoonplaat 8.45 Gesproken dagblad van het NIR 9.— Graino- foonmuziek 10.35 London Regional. Korte Godsdienstoefening 10.50 Tijdsein van Green wich. Weerbericht. 11.05 Orgelconcert door Regional Dixon 11.50 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv. Norman Austin, 12.50 Medvedeff's Balalaika Orkest 1.35 Gra- mofoonmuziek 2.05 Het BBC Theater Orkest olv. Harold Lowe 3.05 Piano-recital door Myers Foggin 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Droitwieh. Het BBC Midland Orkest olv. Les lie Heward 5.35 Het Gershom Parkington Kwintet 6.20 Diversen 6.45 Droitwieh. Gra mofoonmuziek. 7.10 Sir Walford Davies: Mu sic and the ordinary listener.®7.40 The Boy, blijspel in twee bedrijven van Fred. Thomp son. 8.40 Promenade concert in de Queen's Hall, London, d. h. BBC koor en BBC orkest olv. Sir Henry J. Wood. 10.Diversen 10.50 Droitwieh. Het BBC Theater orkest olv. Stan ford Robinson 11.35 Jack Payne en zijn or kest 11.50 Dansmuziek gr.pl. Progr. 5: 8.007.Diversen. 7.Eigen [lllllllllllllilll !lllllllilllllllilillillllllllllil!lliiil(i:ii:illllllllillllillllllllllllll ISllfiïl Een vijand van onzen tijd. door KAREL WITBERGEN. „Ziet ge, vereerde vrienden", riep dr. Dom- selaar, d e dokter Domselaar. voorzitter van de Vereeniging ter bestrijding der moderne techniek en den machinalen geest van dezen tijd, „de techniek doodt de ziel, de machine maakt den mensch het werken onmogelijk.... Welk een vooruitgang! We hebben niet al leen stroomend water, we hebben ook reeds stroomende muziek in onze huizen! Men draait een knopje om. laat een beetje „Wallküre" of Negende" door de kamer ruischen, en draait het knopje terug wanneer men er genoeg van krijgt. Er zijn menschen die de Mattheüspassion in hemdsmouwen en op pantoffels hebben gehoord en daarbij nog de krant hebben ge lezen en ontbeten. Berlijn of Daventry, beurs en nieuwsberichten en zoo en zooveel procent vitaminen aan den loopenden band! Of neem eens het eten in onzen tijd! Men gooit een zeker bedrag in een automaat en heerlijk toebereid verschijnt er naar keuze: Een zalmsalade, een huzarensalade, warme worstjes met brood, een maaltje bestaande uit: aardappelen, groente en vleesch. Ook kan men een penning in een gleufje werpen, houdt een glas onder een kraan en krijgt limonade. I wijn bier. koffie of thee. En dan het reizen! In enkele uren is men in Parijs, Berlijn, Noorwegen, Engeland, in enkele minuten in Groningen. Rotterdam. Twente in enkele dagen in Indië. Australië of Amerika. De vliegmachine brengt u! Wil men eten onderweg? Het wordt in het vliegtuig be reid en geserveerd. Wil men rusten. Slaap plaatsen zijn er ook al. Maar de wereld geeft daarom niets meer te ontdekken, geen nieuwe natuurwonderen, geen nieuwe landen, niets anders dan een bekende, afgereisde wereld vol vreemdelingen vol reisburêaux alle talen worden gespro ken. Dit komt door de techniek en het. tempo, het dreunende tempo! De vloek van onzen ',tijd. WAARDOOR EEN VROUW HET MEESTE OPVALT Sommige vrouwen vol ler» op, niet omdot lij zoo mooi zijn, moor omdol zij een persoon.' lijke charme hebben, die dikwijls sterker de j aandacht trekt don me nige „mooie" vrouw., j Haar charme is hoor fluweelige teint en de perzikochlige donsheid van haar huid I Zij ge- j bruikl's avonds Pond's Cold Cream, die de huid tot diep in de poriën reinigt, overdag Pond's Vanishing Cream, die haar huid bekoorlijke motte geeft. (Adv. Ingez. Med.j gramofoonplatenconcert: Amerikaansch pro gramma. 1. Basin straat blues, Mills Brothers 2. Dinah, Boswell Sisters. 3. On Treasure Is land, Bing Crosby 4. Black eyed Susan Brown Mills Brothers, 5. Alexander's Ragtime Band, Boswell Sisters, 6. Take me back to my boots and saddle, Bing Crosby. 7. Tiger Rag, Mills Brothers 8. Mood Indigo, Boswell Sisters 9. Some of these days, Milles Brothers 10 Loui siana Hayride, Boswell Sisters, 11. Moaning for you, Mills Brothers, 12. The Lonesome Road, Boswell Sisters 13. Rocking chair, Mills Brothers 14. Coing hofcie, Boswell Sisters 15. Lulu's back in twon. Mills Brothers 16. Hee bie Jeebies, Boswell Sisters, 17. Sweet and slow, Mills Brothers. 18. My future just grandy passed, Boswell Sisters 8.00—12.— Di versen. BRANDJE TE AERDENHOUT. Woensdagmiddag om 6 uur werd de brand weer gealarmeerd voor een brand in de Ach terlaan in Aerdenhout. De brand was veroor zaakt door het omvallen van een petroleum stel. Het werd door de brandspuit van Aer denhout gebluscht. De groote Magirusspuit uit Bloemendaal, die eveneens was uitgerukt en wel met de nieuwe syrene, behoefde geen dienst te doen. DIPHTHERITIS ONDER SCHOOLKINDEREN. Verschillende leerlingen.':uit de eerste klassen eener school te Bleyerheide zijn door diph- theritis aangetast. Drie hunner zijn overleden, terwijl nog zeven patiëntjes in een ziekenhuis te Kerkrade worden verpleegd. De laatste dagen hebben zich geen nieuwe ernstige ge vallen voorgedaan. 1 Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kina. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) De heerlijke stilte der natuur wordt onder doken door het gedender van motoren, auto's vliegtuigen, treinen, radio en telefoon, een web van draden en machines is over de we reld uitgespreid, de ziel van den mensch zit er in gevangen zonder het te weten". Dr. Domselaar wist het echter. Wilde het tempo des tijds dan kop indrukken.Bestreed de techniek, den machinalen geest, 't „lawaai"! De toehoorders waren buiten zichzelf van geestdrift. Hij liet nu zijn stem dalen. Over de zaal hing een ademlooze spanning. Nu gaf de meester zijn recept: langzaam, duidelijk, geheimzinnig: „den tijd hebben dat is het geheim. Ik bezweer u. neemt den tijd! Leeft zooals de menschen in de Middeleeuwen. Rus tig en kalm. Geen gehaast, niet haasten. Maakt u de grootheid der Middeleeuwen eigen!" Hij schilderde hen de pracht van den Dom te Utrecht; de Friesche meren, de hei en de vennen van Noord-Brabant en de uitge strekte weiden in Zuid-Holland. „Eén hoofdletter" zei hij „van een monnik uit de Middeleeuwen is met meer zorg ge maakt dan een heel boek in den tegenwoor- digen tijd! Een tijd, die geen tijd^ent, gaat onherroepelijk ten gronde! Dr. Domselaar had zijn rede beëindigd. Ik mocht den vereerden meester naar huis bege leiden. De jongeren benijdden me. Dr. Domselaar keek zenuwachtig op z'n hor loge. Ergerde zich omdat er niet vlug genoeg een taxi kwam. Terwijl we reden, tikte hij hard tegen de voorruit: ..Kan je niet een beetje opschieten, voor den drommel, ik heb geen eeuw den tijd!" „Ik stik in het werk. Dringende, m'n aan- dacht-opeischende arbeid: ik miet nog 350 manuscripten doornemen van mijn nieuwe boek: „Is niet de eeuwigheid aan mij?", dan morgen vroeg een verandering aanbrengen in mijn verhandeling: „De kunst in dezen tijd" en daarna mijn lezing. ..Tegen de radio" door de radio. Alles moet ik tegelijk doen Voor een kruispunt moest de auto een paar seconden blijven staan. Dr. Domselaar werd rood in het. gezicht. ..Groote stadsverkeer noe men ze dat!" schimpte hij. „Nee. dan Parijs! Maar ja, het is ook geen groote stad hier!" Eenige minuten daarna sloeg hij zich op het voorhoofd: „Ezel. die ik ben!" Hij had namelijk vergeten de vereeniging „Boeddha" op te bellen of zijn voordracht „De stille inkeer" definitief op Dinsdag den 27ste om kwart over acht zou zijn' En bovendien moest hij professor Bark iets vragen over zijn uitlating: geduld geduld dan toch Hij sprong uit de taxi en stortte zich op de Mr. Van Dam vóór devaluatie. Pleidooi voor de V. D. J. O. Voor de afdeeling Haarlem van de Vrijzinnig Democratische Jongerenorganisatie heeft Mr. L. G. vaq Dam, lid van de Gemeenteraad van Haarlem, gisteravond gesproken over: „Vra gen van dezen tijd." Spr. ving aan met op te merken, dat de pro blemen van heden een gansch ander aspect vertonen dan die van een week geleden. Ging het er toen nog om allerlei prijzen (huren bijv.) te doen dalen, thans richt men er zich op de stijging tegen te houden. Hier ligt een keerpunt van groote beteekenis: aan de cata strofale prijsdaling is een einde gekomen. Daardoor kunnen detaillisten en grossiers hun voorraden weer aanvullen zonder vrees, dat de waarde daarvan dalen zal; de fabrikanten krijgen hierdoor weer orders; er komt weer meer werkgelegenheid, door de daling van de werkloosheid komt er weer meer vraag naar producten en met dit proces komt het econo misch herstel in vollen gang. Als men dit proces niet door verkeerd optreden verstoort, beteekent de gebeurtenis van j 1. Zaterdag het begin van een nieuwe periode van welvaart voor ons land. Spr. wijst er op, dat het zwaar tepunt van het conjunctuurherstel door de devaluatie ligt in de verbetering van de bin- nenlandsche markt, dus niet alleen in de export. Prijsstijging. Voor prijsstijging bestaat in het algemeen geen aanleiding: ook in Engeland, Denemar ken, Zweden, België zijn de prijzen tengevol ge van de devaluatie niet of slechts in zéér ge ringe mate gestegen. Voor binnenlandsche producten is er geen enkele reden voor prijs stijging, voor de meeste agrarische producten heeft de Regeering de prijzen geheel in de hand door de landbouwcrisismaatregelen; voor de binnenlandsche industrieele produc ten voor een deel door de contingenteerings- schroef te gebruiken als middel tot prijsre geling. Blijven over de producten, die uit het buitenland komen of waarvan de grondstof uit het buitenland komt. In vele gevallen zal de buitenlandsche exporteur het koersverschil voor zijn rekening moeten nemen. De interna- tioinale concurrentie is zóo groot, dat wij voor tal van producten levering tegen de oude gul- densprijs zullen kunnen bedingen. In Duitsch- land rekent men reeds daarop en de expor teurs vragen daar reeds verhoogde exportpre mies. Overigens: in de gevallen, waar in dit niet kan, zal de prijs toch niet met het volle devaluatiepercentage behoeven te stijgen; de verkoopprijs der producten bevat meer ele menten dan alleen de buitenlandsche grond stof en die andere elementen worden niet duurder. Een belangrijke kostenfactor: de rente, zal moeten dalen. Spr. meent dan ook, dat prijsstijging thans ongemotiveerd is en moet worden afgewezen. Dit beteekent natuurlijk niet, dat in den toe komst. elke prijsstijging uitgesloten is; als de conjunctuurverbetering doorgezet heeft, komt er vanzelf verbetering in het prijsniveau, ook in de huren, loonen, enz. Als het bedrijfsleven weer opbloeit, moet iedereen daarvan mee- profiteeren. Thans zou echter prijsstijging het herstel belemmeren. Hoeveel devaluatie? Terecht wil de regeering den gulden nog niet terstond 'op een vaste goudwaarde sta- biiiseeren. Een schaduwzijde hiervan is ech ter, dat dientengevolge het terugvloeien van geëvadeerde kapitalen niet zal worden be vorderd. Op welk niveau zal echter het egali satie fonds intervenieeren? De Regeering wil den gulden op de wisselmarkt zijn eigen ni veau laten vinden en daarop stabiliseer en. Spr. acht dit in hooge mate onjuist. De koers. d.i. de ruilvoet tusschen gulden en anderen valuta, moet niet worden bepaald door vraag en aanbod op de wisselmarkt en de manipulaties der speculanten, doch de Re geering moet welbewust overwegen, welk koerspeil voldoende is om de dispariteit in koopkracht tusschen gulden en andere valuta te overbruggen. Deze koers, die de concur- rentiemogelijkheid van Nederland op de buitenlandsche markten bepaalt, mag niet worden overgelaten aan het vrije spel dei- eerste de beste telefooncel. Ik zag hoe hij vlie gensvlug de schijf ronddraaide, weer afbrak en nogmaals draaide, om dan iets in den hoorn te brullen, om nogmaals af te bre kenBij de Leidschestraat vloog hij ver stoord overeind: een nieuwe hindernis! De straat versperd! Moet dat nu juist op het spitsuur! Ik had reeds lang een vraag op het hart. Ik kon haar niet langer voor me houden. Een beetje schuchter stamelde ik. wanneer het den meester mogelijk zou zijn, ons het zoolang beloofde antwoord te geven, hoe men het ge heim der groote stilte kon beleven? Dr Domselaar trok een zakagenda uit zijn zak. Z'n potlood liep nerveus de honderden aanteekeningen langs. lederen dag overvol. Het schemerde mij voor de oogen. Wat een programma! Ook de mees ter steunde onder den druk van deze overla den arbeidsindeeling! Telefoongesprekken, afspraken, voordrach ten en correcties. Maandag. Voordracht: „Zelfkastijding den weg tot heil der menschheid". Dinsdag. Voordracht: „De drukte van onzen tijd een vijand van de zielerust." Woensdag. Inwijding van het huis der Stil len te Dedemsvèld. Donderdag. Voordracht: „Hebt uwe naasten lief". (Een felle aanklacht tegen de leer van prof. Bakelmeer!) Vrijdag. ..Hoe houd ik mijn zenuwen ge zond?" en „De ondergang der menschheid door de techniek". Daartusschen ontelbare andere aanteeke ningen. Spreken met de Gemeenschap der Wijzen, Uitzending van zenuwzwakke 'kinde ven, gelukstelegram aanRabindranath Tagore. Bij pachter Jansen klagen over te hooge zaal- huur. Een nieuwe populire cyclus „Dolce far Niente" de eenige verlossing uit de haast des tijds Zaterdag 21—7 te 7,30 per vliegtuig naar ZürichDr. Domselaar snakte naar adem. „Ik weet niet m'n beste jongen, of ik jullie eerder in de geheimen van de stilte zal kun nen inwijden dan medio October! A propos ZürichWeet je. daar moet ik een bijeen komst leiden. Maar wat veel heerlijker zou het zijn geweest wanneer ik dat in een klein dorpje op de Veluwe had kunnen doen! Eenvoudig in de openlucht, ergens op de hei. in de omgeving van de bosschen! Maar wat wil ik eigenlijk in dezen ellendi- gen tijd van jachten en haasten? In zoo'n klein gat op de Veluwe waar geen telefoon is. en niet eens stroomend water in het loge ment! krachten. Spr. acht een devaluatie van 28 pet. noodzakelijk en waarschuwt tegen te laag devaluatiepercentage. In Frankrijk zijn maatregelen genomen om de winsten van goudoppotters te belasten. Er is echter geen reden speculanten in platina of andere edele metalen, of in buitenlandsche valuta anders te behandelen, dan die in goud. De groote speculanten hebben geen goud ge kocht, maar ponden en aandeelen. Daarom bepleit spr. een algemeene belasting op ver mogensvermeerdering tengevolge van deva luatiewinst, in den geest van de vroegere Oor- logs winstbelasting. Voorts is van belang de verbetering van den internationalen toestand door de opheffing van de dispariteit tusschen de valuta's van goud en sterlingblok. Bij het Fransch-Engelsch- Amerikaansche accoord hebben Engeland en Amerika zich verbonden hunnerzijds niet als tegenmaatregel verder te devalueeren en voorts op de aanpassing van de franc niet te zullen antwoorden met nieuwe invoerbe- lemmeringen. Spr. neemt aan, dat dit ook voor ons land zal gelden, zoodat onze uitvoer niet door nieuwe contingenteeringen zal worden belemmerd. Integendeel bestaat de kans. dat contingenteeringen en invoerbelemmeringen in de wereld zullen afnemen. Groote voordeelen zal de devaluatie hebben voor onze exportbedrijven, de z.g. onzichtbare export (scheepvaart, vreemdelingenverkeer) daaronder begrepen. Ook voor Indië, dat exportland is, liggen hier groote perspectie ven Van veel belang is devaluatie ook voor de overheidsfinanciën: door de daling van de werkloosheid zullen de werkloosheidsuitgaven dalen; door de grooter bedrijvigheid zal de opbrengst van verschillendg indirecte belas tingen direct stijgen. De rentevoet zal dalen en de ruimte op de kapitaalmarkt toenemen. Spr. waarschuwt echter, dat het geens zins zeker is, dat al deze gunstige verschijn selen zich zoo spoedig zullen voordoen, als het devaluatiepercentage te laag blijkt te zijn. Spr. bepleitte voorts ordening van het be drijfsleven, waardoor in de komende hausse overmatige uitbreiding van het productie-ap paraat wordt voorkomen; voorts bestrijding der jeugdwerkloosheid door afvloeiing en pensionneering van ouderen en invoering van een wettelijk geregeld recht op vacante met behoud van loon. PERSONALIA. Aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen is de heer IJ. van Koot, geb. te Haarlem, geslaagd voor het ingenieursexame'n Neder- landsche landbouw. Bij Kon. besluit is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden, de heer W. J. Tuin, wonende te Haarlem. Die vijf minuten Marietje vroeg moeder, wat doe je? Ik doe niks mams zei het kind open hartig. Niets Niets?riep moeder die een werkzame doortastende vrouw was, ver baasd uit. Hoe kan iemand nu niets doen? Waarom doe je niets? Och zei schokschouderend het zeventienjia rig Marietje die vijf minuten voor tafel we gaan immers zoo meteen eten.... Zoometeen is nu niet vond Moeder. Nou jadie paar minuutjes, wat geeft dat nou Moes? Ik zal je eens wat zeggen, zei de moeder en zij ging naast haar dochter in de breede vensterbank zitten. Iedere dag een draadje... Marietje hield de handen voor de mooie kleine oortjes. is een hemdsmouw in het jaar! vol tooide zij schei alsjeblieft uit mams en doe niet zoo hopeloos antiek! Kwasi toevallig nam de moeder een kleu rig modeblad van 'n laag tafeltje. Heb je dat al gezien? vroeg zij. Het is juist vanmiddag gekomen, moet je eens kijken wat voor eenige dingen daarin staan om te breien. Dadelijk was Marietje een en al aandacht. O wat leuk wat eenig! Dit.... en kijk dit eens. Moeder zou ik dit zelf kunnen ma ken denk je? En zij wees op een zachtblauwe gebreide blouse met een opengewerkt kant patroon. Moeder dacht van wel. Maar ik heb toch geen tijd voor zoo iets leuks zuchtte Marietje. We krijgen zoo idioot veel huiswerk nu in de vierdeik zou niet weten wanneer ik het moest doen In die vijf minutenstelde moeder voor. Welke vijf minuten? La's kijkentelde moeder op, In die vijf minuten na de koffie, als je bij de radio zit in dir rijf minuten als je na schooltijd een kopje thee bij me komt halen in die vijf minuten voor tafelen in alle an dere kleine verloren oogenblikjes. Ja maar daarin kun ie niet een heele blouse breien! wierp Marietje tegen. En of! lachte Moeder. Wel drie en een mante'pal- erbij! No dier.zelfden middag werd er blauwe wol gekocht. Na drie weken ging Marietje trotsch naar scnool met de zelf sebreide blauwe blouse aan. Daarna volgden een babymanteltje voor een getrouwde zuster, een slipover voor het jongeer broertje en toen begon zij zoowaar aan een mantelpak. Ieder vrij minuutje werd gebruikt en nu Marietje eenmaal had leeren inzien van hoe ontzaglijk veel waarde vijf minuutjes zijn als men ze voortdurend op de juiste wijze weet uit te buiten toen had zij de les geleerd die wij allen vroeg of laat soms helaas te laat moeten leeren: tijd is geld. Er zijn menschen die een "zenuwachtige drukke bedrijvigheid aan den das leasen die ons doodmoe gemaakt, dat zijn decenen die een dubbele hoeveelheid werk willen verzet ten in een spanne tijds noodig om één ding behoorlijk te doen. Zoo moet het niet. Maar er zijn ook menschen die op een rustige als van zelf sprekende wijze hun snipperuurtjes weten te benutten en dat'ziin zij die altijd tijd hebben voor alles, dat ziin zij die de dingen doen die anderen iote^ Mg- sen dat zijn de rustige flinke evenw'^n^e menschen waaraan onze tijd zoozeer be hoefte heeft AMY GROSKAMP-TEN HAVE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10