DE VROUW IN DE XXe EEUW Ratios scüeijft vaat. ^Ons Modehoekje v. AMERONGEN's DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 HAARLE M'S DAGBCAÖ 10 ADMINISTRATIEF WERK Gevoel voor administratie is iets dat veel vrouwen eigen is. Wie op de inrichting van besturen let, waarin ook vrouwen zitting hebben, zal ontdekken, dat het secretariaat heel vaak door een vrouw wordt waargeno men, terwijl het beheer over de gelden meer in den mannelijken aard ligt, waardoor een penningmeester in een gemengd bestuur meerendeels een man is. Niet zelden komt het voor, dat voor deze secretariaten speciaal een vrouw wordt ge zocht ook al is zij geene lid van het be treffende bestuur, en menig eervol testimo nium is afgelegd voor vrouwen, die werken op administratief gebied, niet alleen als secretaresse van een of andere vereeniging maar ook in diverse betrekkingen als parti culier secretaresse, als archivaresse, als bi bliothecaresse, als stenotypiste. Een vrouw die zulk administratief werk volkomen beheerscht, doet het met haar volle toewijding en ziet meestal kans zich binnen afzienbaren tijd onmisbaar te maken. Door de liefde voor haar taak werkt zij er zich zoo "volkomen in, dat in de eerste plaats geen moeite haar te veel is, het is voor haar van zelfsprekend dat iedere moeilijkheid op ad ministratief gebied overwonnen moet worden. Bovendien komt zij zoo met alles op de hoogte wat direct met haar werk verband houdt, dat haar geheugen en haar verstand een combinatie-talent ontwikkelen, dat vaak verbluffend kan worden genoemd. Het kan dikwijls schijnen alsof zij maar een vakje in haar hoofd behoeft open te doen. en alle noodige feiten rollen vanzelf naar buiten. Dit maakt haar op den duur onmisbaar voor haar werkgever of voor haar mede bestuursleden. vooral natuurlijk wanneer die aan eenige vergeetachtigheid of verstrooid heid mank gaan. Het komt zelfs wel voor, dat niet-vergeetachtige patroons zoo op het stalen geheugen van hun vrouwelijke hulp gaan steunen, dat zij de moeite niet meer nemen om voor dit onderdeel van hun be drijf hun eigen geheugen te laten werker- Op deze wijze kan het werk, zooals elke taak die met liefde en toewijding wordt ge daan, een levensvervulling worden voor haar die het alleen maar begonnen zijn omdat zij toch moesten leven en omdat dit baantje het meest voor de hand liggende bleek te zijn. Aan dit alles is echter ook een gevaar ver bonden en wel dat men op den duur in het werk verstard raakt en niet meer toeganke lijk is voor nieuwe denkbeelden. Een mensch die onmisbaar is, voor zoover dat mogelijk is, weet dat in negen van de tien gevallen best. Ter aanmoediging zal haar dat wel meermalen verteld zijn, en als dit niet het geval is, zal zij het toch zeker wel gemerkt hebben. Dat geeft op den duur weieens aanleiding tot de houding: ik weet het alleen, en dat is niet zoo erg, zoolang alles kan blijven bij het oude. Maar nieuwe uitvindingen komen op gezette tijden de oude waarden vervangen, ook in de doodgewone materieele dingen van een administratie en dan blijkt de onmis bare vrouw die alles zoo goed weet en zoo keurig in haar hoofd heeft, niet toegankelijk te zijn voor de nieuwe systemen die haar worden voorgelegd. Dat is een bewijs dat op den duur het werk haar liefde niet meer heeft, maar dat zij een doode plicht is gaan vervullen die wel zoo goed mogelijk moet worden gedaan, maar die als een ontoegankelijke weg met hooge hagen erlangs is geworden: de weg vertoont geen bochten, en evenmin heuvel achtige gedeelten, maar hij leidt ook tot in het oneindige en een doel is er niet. Daarom komt het nogal eens voor, dat na ettelijke jaren van goed werken een zeer goede administratieve steun opeens vervan gen zou moeten worden: het werk is dood- geloopen en de nieuwe denkbeelden vragen om een meer moderne wijze van werken. Dit kan tot ontslag aanleiding geven of tot moeilijkheden in een bestuur, met alle nare gevolgen ervan. Maar dat alles zou onnoodig geweest zijn. wanneer de vrouw in kwestie haar liefde en toewijding van de eerste jaren behouden had en gezorgd had dat zij niet vastroestte in den sleur van het leven. Wie voelt dat het dien kant uit zai gaan, doet beter haar bestuursfunctie neer te leggen en als zij een betrekking vervult, een poging te wagen om iets anders te vinden, om met nieuwen moed aan een andere taak te be ginnen opdat haar geest ook eens een ver- frisschend bad kan nemen. E. E. J.—P. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: Macaronisoep Gebakken kalfslever Appelmoes Aardappelpurée Chocoladepudding met vanillesaus. Maandag: Runderrolletjes Postelein Aardappelen Omelette soufflé Dinsdag: Varkenshaas Slabooncn Aardappelen Flensjes Woensdag: Koude varkenshaas met ham Macédonie van groenten Gebakken aardappelen Vruchten. Donderdag: Rijst met tomaten Spinazie met gepocheerde eieren op ge bakken brood Aardappelen Beschuit met kaas. Vrijdag: Makreel met tomaat Sla Aardappelen Griesmeelschotelt j e Zaterdag: Gehakt Groene kool Aardappelen Broodschoteltje met appelen. RECEPTEN. Macédoine van Groenten. Kook hiervoor gelijke hoeveelheden geweek te boonen, worteltjes, bloemkool en biet, en hak dit fijn met een gesnipperde rauwe ui. Voeg hierbij een klontje boter of vet van jus, vul ex een beboterde vuurvaste schotel mee, strooit er paneermeel overheen, leg er wat stukjes boter of vet van jus op en laat het in den heeten over zoo vlug mogelijk heet worden Makreel met tomaat. Maak de makreeien schoon, wrijf ze in met zout, wentel ze in bloem en bak ze zoo vlug mogelijk in heete olie aan beide zijden bruin. Kook intusschen eenige tomaten en wrijf ze door een zeef; strooi over de gebakken visch een eetlepel gehakte peterselie en een gesnip perd uitje. Voeg de tomatenpuree bij het ge recht en laat de visch hierin dichtgedekt nog eenigen tijd stoven. Als de saus te veel ver dampt, kan men er nog een klontje boter bij voegen: ze wordt over de visch op de schaal gegoten. Om een lange zwarte rok te completeeren, kan men er een blouse bij dragen van door schijnend materiaal,als kant, tule, e.d. Vooral als men de blouse in een lichte kleur kiest, verkrijgt men een zeer elegant geheel. De blouse op onze afbeelding is ge maakt van voile en geborduurde tule en gegarneerd met knoopen. Bij sportkleeding wordt het vest van peau de pêche of peau de suède gedragen. Het hier afgebeelde kleedingstuk is vervaardigd van groen wildleer en afgeboord met biezen van wit leer. Erbij passend in de ceintuur. Voor tasschen is de hooge vorm op het oogenblik de meest gewilde en al ziet men af en toe zeer fantastische modellen het zijn over het algemeen de meest practische vor men, die het winnen. De tasch, die men onder op deze illustratie kan bewonderen is afge werkt met perforaties. De vorm, lang en van onderen breeder, is zeer nieuw. We zullen dit seizoen weer veel hoog geslo ten kraagjes dragen. Om de strengheid hier van nu een weinig te breken, worden deze kraagjes voorzien van borduursels, Ook wel draagt men onder of boven deze kraag een smal kraagje van wit piqué. Vrouwen en Vrouwen. Men leert ze het best kennen op reis. de vrouwen, die naar zich toehalen en de an deren. die bescheiden afwachten en zich lie ver laten terug dringen, dan ergens te pro- fiteeren ten koste van anderen. Ze bestelde maar één diner, de jonge moe der met het slaperige jongetje, dat eerst hon ger had. maar toen hij aan tafel zat. in de eetzaal van de boot. met al die vreemden om zich heen en die veelvuldige afleiding, niets meer gebruikte, zoodat zijn moeder moeite had. er iets in te krijgen. Zelf nam zij. wat het kind overliet, ondanks de welwillendheid van de kellners, die met volle schotels bij haar kwamen en haar gaarne flink wilden bedienen, ondanks het ééne diner. Maar zij hield zich aan het bestelde ééne diner, ver langde niets, dat haar niet toekwam en ver dween. toen de kleine jongen moest worden ter ruste gelegd Zoo heel anders dan die Amerikaansche. die blijkbaar dieet had en daarom a la carte wilde eten. wat slechts mogelijk was na het algemeen diner. Zij ging van den eenen kellner naar den andereT onderhandelde met den steward, met de hoogste instantie, om toch haar zin door te drijven aan table d'höte te mogen mee-eten, gelijk met de an deren. Overal stuitte zij op een onverbidde lijk „neen". ..onmogelijk'', „niet geoorloofd" etc. maar zij bleef het de menschen lastig maken, totdat niemand haar meer ant woordde. Ditmaal kreeg zij haar zin niet. maar zij zal zeker wel met de methode suc cessen hebben gehad, anders had zij niet zoo volgehouden en weigeringen getrotseerd, die fiiner naturen reeds dadelijk zouden hebben afgeschrikt. Aan de kade stonden de vrouwtjes met de gekleurde doeken en de verweerde gezichten te rekken om haar vijgen en druiven en gra naatappelen aan den man te brengen. Zelfs toen de boot al wee ging. waren er nog, die bijna in het water vielen, zoo hielden zij aan. En onder al die elkaar verdringende ver koopstertjes, was er een. die altijd op den achtergrond bïeef en met een verlegen ge baar haar waar omhoog hier en zacht „Bit- te" lispte, maar dan weer terugschoot bij den wedstrfid met de anderen, die beter durf den. Haar mandje bleef vol, totdat een twee de klasser. die plezier had in haar beschei denheid, juist vóór het vertrek zijn zakken ledigde en haar geheelen voorraad opkocht. Of het haar dikwijls zoo zal gaan? We stonden met ons allen geduldig bij de Italiaanschebank te., wachten, totdat het onze beurt was om onze credietbrieven inge lost te krijgen, en de beambte haastte zich niet. hij had den tijd en de lange stoet wach tenden intimideerde hem niet, gaf hem veel eer een soort machtsbewustzijn, dat zij al len van hem afhankelijk waren. Toen kwam zij. niet mooier, niet jonger, niet intelligenter dan de overige wachtende dames, alleen een ietsje meer gedurfd in de keuze van haar kleeding en het rood van lippen en het goud der nagels. Haar oogen vlamden, terwijl zij den beambte iets vroeg, waarop hij haar antwoordde, waarna zij hem geheel in beslag nam en niet week, voordat hij haar had afgeholpen. Wat hielpen de protesten der wachtenden? De beambte was als gehypnotiseerd. Pas toen een lid van zijn geslacht hem heftig had verweten, dat hij niet het recht had al die menschen te laten wachten en eene, die later was gekomen eerst te woord te staan, scheen hij te ont waken, maarde brutale was gereed en wierp den blik van overwinnaar naar de omgeving En ging het bij de aankomst op een laat avonduur in het groote hotel niet net zoo. Allen wachtten totdat hun de kamers warén aangewezen, waarom zij lang tevoren had den geschreven. Toen kwam zij. de Oosten- rijksche, die niet tevoren had besteld, maar... „Heeft u niet voor mij de mooie kamer op no.... waar ik altijd logeer? Ik had al veel eerder willen komen, maar vrienden in Ve netië hielden mij op; nu wil ik lang blijven Geef u mij toch die kamer, ik ben zoo moe en de kleine ook, we wilden gaarne gauw gaan rustenEn de portier geleidde haar naar de gewenschte kamer, waarom zij niet tevoren had geschreven en de anderen moes ten tevreden zijn. met wat hun overbleef, als zij aan de beurt kwamen „En toch zou ik het niet kunnen doen verklaarde ons een der aanwezige vrouwen wier echtgenoot verontwaardigd de verdwij nende schoone nakeek, die in zijn oogen niet mooier was dan de jonge vrouw aan zijn zijde. Doch hij zweeg en de anderen zwegen. En de brutale triomfeerde. En toch hebben de brutalen slechts de halve wereld, bewijs, dat er voor de anderen de andere helft blijft", verklaarde een niet- brutale met voldoening. „Dan is het de vraag of er meer brutalen of meer bescheidenen zijn. die moeten deelen", spotte een andere van het gezelschap.... We zullen dit wiskundige probleem liefst onopgelost laten en ook niet nagaan, of er meer brutalen of meer bescheidenen zijn. Men zou nog kunnen zeggen, dat er onder de zoogenaamd bescheidenen wel eens huiche larij is. en dat er brutalen zijn. die slechts verlegenheid onder brutaliteit verbergen. In elk geval bewees het bovenvermeld geval van het ooftvrouwtje. dat de bescheidenheid in sommige gevallen nog wel waardeering vindt. We denken ook aan het verhaal van eerie, die, zooals haar vrienden vertelden, zich overal toegang wist te verschaffen, wat haar in haar beroep bijzonder goed te pas kwam. maarverzekerden haar vijanden: „Als zij er ééns is geweest, komt zij er geen twee den keer!" En we hebben bescheidenen gekend, die van nature zoo hulpvaardig waren, dat zij het oogenblik. dat zij iemand van dienst kon den zijn. altijd weer gereed stonden, om haar bescheidenheid te vergeten of het er op aan kwam een koffer te tillen uit het net, of een onfeilbaar middel tegen zeeziekte, of tegen hoofdpijn etc. aan te bieden, of een postze gel af te staan aan den verzamelaar, of een tochtend raampje te sluiten. Zij hadden op den duur meer succes dan de brutalen. Op reis leert men de menschen kennen en vooral ook de dames, haar, die zich laten be dienen en haar, die gewend zijn te dienen, de verwende en de welwillende, de egoisten en de altruisten. De nationaliteit doet er niet toe, men vindt de bedoelde eigenschap pen bij alle volken en vrouwen van alle vol ken We vonden het heel erg, toen we op de boot een Hollandsche in onze buurt tot haar reisgezellin hoorden zeggen, dat zij een fout in haar voordeel op de hotelrekening maar had laten gaan en schaamden ons dat zij een Hollandsche was. Maar.... misschien had een vrouw van denzelfden aard van een an der volk hetzelfde kunnen doen. EMMY J. B. Nieuws van de Het schijnt, dat we dezen winter, om mo dieus gekleed te gaan, minstens twee of drie hand-gebreide kleedingstukken bij onze gar derobe moeten hebben. De grootste bekoring van de gebreide kleeding ligt we] in de vele kleurenmogelijkheden. Samenstellingen, die we anders op straat niet zien, zooals bruin met lichtblauw, rose met lila. marineblauw met rose of koraalraad, behooren tot de mo gelijkheden. Sedert een groot Parijsch mode huis onlangs zelfs een hand-gebreid bruids toilet exposeerde, dat door de soepele, zware val een prachtig effect maakte, voorspelt men de mode der hand-gebreide kleedingstukken met appliques van fluweel, wol zijde of jersey. Garneeringen van vilt zijn wel het allernieuw ste op dit gebied. Ook corsages van vilt of leer, doen het op de hand-gebreide kleedingstuk ken heel goed. We zullen zeifs gebreide mantels dezen winter dragen. Deze hebben een aangesloten vorm. Fluweelen strikken en strikken van zijde maken het gehee! eleganter Op spor tieve gebreide kleedingstukken ziet men bran- debourgs en tresgarneeringen. Driehoekige halsdoekjes staan zeer aardig op de gebreide pakjes. De revers van de gebreide kleeding stukken zijn puntig. Op onze afbeelding een paar voorbeelden van gebreide kleeding. Luiks; een deux-pièces va:, roodbruine wol. Ceintuur, shawl en knoop zijn donkerblauw. Rechts; een gebreide japon. De garneering van hals en manchetten bestaat uit kruis steekmotieven. Tenslotte nog een paar woorden over de on- derkleeding. Het is meer en meer gewoonte geworden, dat we bij een japon lingerie dra gen in dezelfde tint. En zoo niet alles, dan is toch in ieder geval de onderjurk in dezelfde kleur gehouden. De garneering van de moder ne lingerie bestaat hoofdzakelijk uit kant. Vooral op onderjurken ziet men heele kan ten. in vorm gewerkte passen. Aardig is om de initialen op het ondergoed te borduren. Onze illustratie toont u een tweetal onder jurken en een chemise-enveloppe of wel een hemdbroekje. De vorm van al deze is aange sloten. Als materiaal is crêpe satin, charmeuse en crêpe de chine gebruikt. DAMES HOEDEN MAGAZIJNEN ANEGANG 4 Ff?ANKESTRAAT 3-5 (Adv. Ingez. Med.) Ons Wekelijksch Knippatroon No. 720: mooie japon, te vervaardigen van zijde of wollen stof. De rok is vierbanig. Heel apart is de mouw, die aan de bovenzijde plooitjes heeft. De ruimte van deze plooitjes valt op de elleboog. De mouw is drie-kwart- lang en wordt afgewerkt met manchetjes van hetzelfde materiaal als de groote jabot. Be- noodigd materiaal: 4 meter van 100 centime ter breedte. Prijs van het patroon 30 cent per stuk. Het patroon is te verkrijgen in maat 44: bovenwijdte: 102 centimeter; taillewijdte: 86 centimeter; heupwijdte 110 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 721: gekleede japon voor dames met een zwaarder figuur. Deze japon wordt gemaakt van effen wollen stof. De eenige garneering bestaat uit geajourde randen. De mouwen hebben driekwart lengte. Benoodigd mate riaal: 4 meter van 100 centimeter breedte. Prijs van het patroon: 30 cent per stuk. Het patroon is te verkrijgen in maat 46; boven wijdte: 107 C.M., taillewijdte 90 cM„ heupwijdte 120 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Deze patronen zijn dus in de vermelde maat tegen bovengenoemden prijs te verkrijgen aan het bureau van dit blad, plus 6 cent por tokosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te ge ven. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. We verzoeken onze lezeressen beleefd haar bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar wij deze anders niet accepteeren. Bovenstaande patronen kan men ook op maat verkrijgen. Prijs wordt dan: 50 cent per stuk. Verder leveren we niet alleen patro nen van de hier gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van en afbeelding of schetsje met vermelding v'an maten is voldoende. Prijzen van deze patro nen naar maat zijn: voor een mantel 60 cent; een japon 50 cent; lingerie en kinderkleeding 40 cent, blouse of rok 30 cent per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14