Collectedag. Trein bij botsing in brand gevlogen. Uit den Spaanschen broederkrijg. De Winkelier en zijn Prijzen. VRTJDAG2 OCTOBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Door het ontploffen van gascylinders. Donderdagavond is een botsing tusschen een vrachtauto en een trein op een onbewaakten overweg te Berkum (gem. Zwollerkerspel) bijna tot een ramp geworden. Op de auto lagen n.l. een aantal cylin ders met Buta-gas, welke cylinders bij de botsing ontploften, waarna het ontsnappende gas in brand is gevlogen. Zoowel de locomotief als de eerste wagons van den trein werden in vlammen gehuld. De machinist en stoker hebben echter hun tegenwoordigheid van geest behouden en den trein tot stilstand gebracht. Met brandende kleeren zijn zij daarop in een sloot gesprongen, waaruit reizigers hen weer op het droge hebben gebracht. Zij zijn naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De chauffeur van den auto moet op slag zijn gedood. Van de treinreizigers werd niemand gewond. Tragiek en Terreur in het dorp. Een halve eeuw geleden De overheid staat machteloos. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 2 October Uit den Gemeenteraad. De Voorzitter gaf te kennen dat B. Chauffeur van vrachtauto gedood. De vrachtauto kwam uit Zwolle en was op weg naar Dalfsen, toen hij te Berkum op den onbewaakten overweg, waar het vorig jaar een autobus met 18 kinderen door den trein is aan gereden, gegrepen werd door den sneltrein AmsterdamGroningen, welke om 17.08 uur uit de hoofdstad was vertrokken en om zeven uur Zwolle had verlaten. De gevolgen waren ontzettend. Terstond na de botsing vlogen namelijk zoowel de locomotief als de auto in brand. De machinist stond te midden der vlammen, toen hij den trein tot stilstand moest brengen. Dank zij een groote mate van tegenwoordig heid van geest, slaagde hij daar evenwel in, doch toen waren zijn kleeren en die van den stoker reeds in brand geraakt, zoodat beide mannen in een langs de spoorlijn loopende sloot moesten springen om hun kleeren te doo ven. Door reizigers zijn zij weer op het droge gebracht. Met brandwonden aan hoofd en handen zijn beide mannen naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle vervoerd. De bestuurder van de vrachtauto, de 44-ja- rige A. de Koning uit Nieuwerhoorn 'Z.H.), die, terwijl zijn kleeren brandden, uit de ca bine werd geslingerd, was op slag dood. De auto, die geheel vernield werd, behoorde toe aan de firma Buttinger te Groningen, die een filiaal heeft te Zwolle, deze firma han delt in sanitaire artikelen en bouwmaterialen. De chauffeur van de auto is, toen hij den overweg naderde nog gewaarschuwd door een wachtende landbouwer uit Dalfsen, doch waarschijnlijk heeft hij deze waarschuwing niet opgemerkt. De auto reed namelijk met volle vaart door en vervolgens tegen den met groote snelheid naderenden trein op- Een he vige slag volgde. Het was het explodeerende gas uit de cylinders. Verschillende luiten van woningen in den omtrek zijn door den lucht druk gesprongen. De machinist en de stoker van den trein hebben zich zeer moedig gedragen. De eerste wist den trein namelijk niettegenstaande het feit, dat de locomotief een vuurzeer was. bin nen vijftig meter tot stilstand te brengen. Bei den zijn daarop, zooals gezegd, in een sloot gesprongen, waaruit zij even later door reizigers zijn gered. Bij een nabij wonenden landbouwer zijn de mannen van droge klee ren voorzien, terwijl hun daar onmiddellijk de eerste medische hulp is verleend. Een paniek onder de reizigers. Onder de reizigers brak na de botsing, die zeer hevig was, een paniek uit. Deze werd nog verergerd, doordat door de ontploffende gas cylinders ook de voorste wagons van den trein in brand waren geraakt. Door het krachtig optreden van het trein personeel en de reizigers, die hun tegenwoor digheid van geest hadden gehouden, konden allen echter in veiligheid worden gebracht. Met geweldige knallen ontploften nog ge- ruimen tijd de gascylinders hetgeen tot ver in den omtrek hoorbaar was. Het treinverkeer was in beide richtingen gestagneerd. De laatste wagons van den trein zijn door Ook goedkoope distributie van visch? Brief van Sociale Zaken aan de Gemeente besturen. De minister van sociale zaken heeft een brief gezonden aan. de gemeentebesturen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Naast andere reeds in distributie gebrachte levens middelen, ben ik in beginsel voornemens een proef te nemen met de verstrekking van ver- sche zeevisch aan wérkloo-zen. Aangezien ik overtuigd ben eenerzijds van de moeilijkhe den, die zich bij de distributie van dit product voordotn. anderzijds echter van het groote be lang, zoowel voor de werkloozen om een zoo bij uitstek geschikt voedingsmiddel als visch tegen lagen prijs te kunnen betrekken, als voor het visscherijbedrijf in het algemeen, zal deze proef teneinde gemakkelijker de moge lijkheden eener geregelde distributie te kun nen beoordeelen, aanvankelijk op kleine schaal worden opgezet met een beperkt aantal ge meenten, Ik zal het op prijs stellen van uw college te hooren of u in beginsel aan deze proefneming wenscht mede te werken. De vischsoorten, die aanvankelijk voor distributie in aanmerking zullen komen, zijn: schol, kabeljauw, schelvisch, wijting en koolvisch, die verpakt in kisten en ijs-gekoeld zullen worden toegezonden. Aangezien ik echter wat betreft de te mijner beschikking komende hoeveelheden eenerzijds afhankelijk ben van de totale aan den afslag te IJmuiden aangevoerde kwantums en soorten en an derzijds van de marktpositie, zoo zal het niet ondenkbaar zijn, dat de door u wekelijks aan gevraagde hoeveelheden visch niet onder alle omstandigheden ook inderdaad zullen kunnen worden geleverd. Anderzijds kan ik u echter wel de verzekering geven, dat de aan te bren gen soorten van prima kwaliteit zullen zijn, aangezien bij het schiften der partijen nauw gezet te werk zal worden gegaan. Het ligt in mijn bedoeling alle gesteunde of tewerkgestelde werkloozen voor deze distri butie in aanmerking te doen komen en wel' voor de gezinnen tot en met 4 personen 2 K.G. visch per week ter beschikking te stellen en voor groote gezinnen 4 K.G. per week. In October zal met deze distributie worden begonnen. een locomotief naar Zwolle teruggebracht waarheen ook de reizigers zijn vervoerd. Het man en macht is men terstond aan het werk getogen om het verkeer in één richting over één lijn gaande te kunnen houden. Hoewel het ongeluk wat de daarbij betrok ken personen betreft, betrekkelijk gunstig is afgeloopen is het wat aard en omvang aan gaat, toch wel een der ernstigste geweest, die de laatste jaren bij Zwolle zijn voorgekomen. De locomotief van den trein is ernstig ver nield, terwijl de goederenwagen en een per sonenrijtuig zijn uitgebrand. Al deze trein- deelen zijn uit de rails geloopen, waardoor ook het nevenspoor werd versperd. De overige wa gons zijn in allerijl van het brandende ge deelte afgekoppeld. Eenige treeplanken had den reeds vlam gevat, maar men slaagde er in het vuur te dooven. De brandweer van Zwol lerkerspel was spoedig met de motorspuit ter plaatse en heeft het vuur in de laatste resten der vernielde wagons gedoofd. Invloed van baitenlandsche import. Meneer zei de winkelier, en er klonk wat spijtighed in zijn stem meneer, het is in deze dagen met die prijskwestie ook niet zoo eenvoudig. Neem nu eens mijn geval. Ik had geen voorraad van belang en ik verkoop artikelen, waarin buitenlandsche grondstof fen zijn verwerkt. Nu ben ik bijna door mijn voorraad heen en ik heb al een nieuwe be stelling opgegeven. De fabrikant bericht mij, dat het, voor verschillende dingen 10, 12. 15 pet. duurder moet worden. Mijn inkoop, be grijpt u wel? Nou zeg ik tegen mijn klanten ook: het wordt duurder. En wat is het re sultaat? De menschen lachen maar wat, en al zeggen ze niets, ik kan dien lach niet mis verstaan. Ze denken: jawel, jij maakt van de gelegenheid gebruik, wij moeten meer be talen. En nou vraag ik u. meneer, wat kan ik daar nou aan doen? Als de fabrikanten nou toch Wij hebben geantwoord: Kom, meneer, als de menschen lachen, hoeft u toch zeker het ergste niet te denken. U vindt het natuurlijk ook niet plezierig, om met hoogere prijzen te moeten komen en als de menschen dan wat vreemd kijken Maar het is misschien toch wel de moeite waard, om er iets van te zeggen. Wanneer de winkelier in deze dagen u mededeelt, dat zijn artikelen duurder moeten worden, dan wil dit geenszins zeggen, dat hij een extra slaatje uit de omstandigheden hoopt te slaan. Wanneer hij buitenlandsche artikelen, of goederen, waarin buitenlandsche grondstof fen verwerkt zijn, zelf duurder moet beta len aan den fabrikant, dan is hij wel ge dwongen, om ook u een hoogeren prijs te be rekenen. Er moeten thans, voor tal van buitenlandsche artikelen en grondstoffen meer guldens betaald worden, dan een week geleden. En u hebt toch waarlijk geen reden, om denzelfden winkelier, die u zo.o lang fat soenlijk bediende, plotseling te beschouwen als een man, die te uwen koste een overdre ven winst wil maken. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat zulk een bedoeling verre van hem is. En wanneer u, koopend publiek, niet bereid zijt, dat zonder meer te aanvaar den, dan verzoeken wij u. te bedenken, dat er ook in den middenstand een felle concur rentie bestaat, die op zichzelf een waarborg is, dat een enkeling niet in staat zou zijn, u hooger prijzen te berekenen, dan redelijk genoemd mogen worden. TUSSCHEN AUTO EN MUUR BEKNELD. Een employé van de meubelfabriek der fir ma Pander te 's-Gravenhage raakte Donder dagmiddag bekneld tusschen een auto en een muur van de fabriek. Het slachtoffer, de 17-jarige W. is met ernstige schedelverwon dingen door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Verduisteringen te Soest ontdekt. Graanfirma door zijn personeel bestolen. De rijksveldwachter van Montvoort, te Soest, had sedert eenigen tijd onregelmatigheden op gemerkt bij het vervoer van graan uit maga zijn „Labor" te Soest. Het was gebleken, dat herhaaldelijk meer graan werd geladen en ver voerd, dan door de clientèle was besteld. Er is komen vast te staan, dat het surplus door het personeel van de betrokken firma werd verkocht aan derden, afkomstig uit Amersfoort en Soest. In verband hiermede zijn eenige arrestaties verricht. Vier personen werden aangehouden t.w. J. B., chauffeur te Soest, P. B., maal- knecht«te Amersfoort, N, J. V., bedrijfsleider van de firma, woonachtig te Soest en P. H., chauffeur te Soest. Allen hebben een volledige bekentenis af gelegd. Gebleken is, dat de verdachten reeds sedert een jaar de verduisteringen hebben gepleegd. De omvang van de schade, die de firma hier door lijdt, staat nog niet vast. Het onderzoek is nog in vollen gang. Vermoedelijk zullen nog meer arrestaties volgen, daar men aanwijzingen meent te heb-1 I ben dat er heling in het spel is. i (Het Comité tot Bestrijding van de gevolgen der werkloosheid te; Haarlem houdt Zaterdag zijnj jaarlijksche collecte.) Het Comité heeft mij verzocht, Of het mijn steun weer hebben mocht, Voor zijn gebruiklijke collecte; Ik heb dat nu al vaak gedaan. Waarbij de hoop voorop bleef staan, Dat ik uw extra mildheid wekte. Daar 'k graag een duit, ik geef het toe, In dubblen zin in 't zakje doe, Wil ik ook nu niet achterblijven; Maar 'k vraag me af. voor ik begin, Heeft het nu eigenlijk wel zin, Dat ik daarover weer ga schrijven? U snapt toch ook. het valt me zwaar, Om altijd er weer jaar op jaar Een nieuwen vorm voor te bedenken, Waarin 'k u vraag voor 't goede doel, Waarvoor ik zelf wel heel veel voel, Naar uw vermogen iets te schenken. Dit echter is de hoofdzaak niet, Maar 'k weet, u hebt op dit gebied, Het aanbevelend woord niet noodig. Ik zei u al, ik doe het graag, Maar ('t lijkt me nauwelijks een vraag) Is 't niet volslagen overbodig? De tijd is voor u zwaar van zorg, Maar uw gevoel staat ervoor borg, Daar kan ik me niet in vergissen; Dat u op dit speciale punt, Als u 't maar even rooien kunt, Graag nog een kleinigheid wilt missen. De winter nadert en de nood Wordt dan bij velen extra groot, Denk Zaterdag eens aan die zorgen; Dan grijpt u naar uw portmonnaie, Niet waar, ik wist het, u doet mee, Dus de collectedag is morgen! P. GASUS. Ernstig ongeluk door springen van een band. Twee personen zwaar gewond. •In de gemeente Oldebroek is gisteravond omstreeks zeven uur in de buurtschap Hat- temerbroek op den Zuiderzeestraatweg een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Amersfoort kwam een twee persoons auto, bestuurd door een dame uit Amsterdam, die alleen in den wagen zat. Door het springen van een voorband zwenkte de auto naar links en reed tegen een motorfiets, die uit de richting Zwolle kwam. Deze reed toen met volle snelheid tegen een boom, terwijl de auto even verder eveneens tegen een boom tot stilstand kwam. De inzittende dame bleef ongedeerd, doch de motorfiets rijder en de duo-passagier waren deerlijk gewond. Het waren de hee- ren Bannink en Wildeboer, beiden uit Zwolle. Artsen uit Oldebroek en Hat- tem hebben de eerste hulp verleend, waarna beide slachtoffers naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle zijn ver voerd. Voor beider leven werd ge vreesd. MINISTER VAN WATERSTAAT VOOR DE MICROFOON. De minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude zal op Maandag 5 October voor de microfoon van de A.V.R.O. een redevoering uitspreken die om 19.30 uur zal beginnen en ongeveer een half uur zal duren. Het onderwerp luidt: „Een toelichting bij de wijzigingen in het motoor- en rijwielre glement, die op 5 October 1936 in het Staats blad gepubliceerd worden". KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmorgen liep het driejarig zoon tje van de familie Van de Meulen op de Lanen te Harlingen tegen een auto. Het kind viel, en werd door het linkerachterwiel overreden. In zorgwekkenden toestand werd de kleine naar het algemeen ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. BIJZONDER UITVOERRECHT OP BEVOLKINGSRUBBER VERJJOOGD. BATAVIA, 30 September (Aneta) Het bij zonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber is met ingang van heden 30 September, ver hoogd tot 47 per 100 K.G. droog gewicht. INBRAKEN IN SERIE. De Haagsche politie heeft een dezer dagen vijf jonge mannen van 18 tot 24 jaar ge arresteerd, die zich als daders van een 10-tal inbraken in de residentie hebben ontpopt. Weer stortingen in de clearing met Duitschland. I-Iet Nederlandsch Clearinginstituut maakt bekend, dat met ingang van heden weder stortingen in de clearing met Duitschland worden aangenomen. Omtrent stortingen in de clearing met Italië volgt zoo spoedig mogelijk een nadere mededeeling. INBREKERSBENDE VEROORDEELD. De Rq^terdamsche rechtbank heeft Donder dagmiddag uitspraak gedaan in de zaken te gen acht Rotterdammers, die terecht hebben gestaan in verband met een serie inbraken waarbij voor het forceeren van brandkasten en kluisdeuren steeds gebruik is gemaakt van een door den bankwerker D. ontworpen duw- of trekmachine. De rechtbank veroordeelde J. M. D., 47 jaar oud, smid-bankwerker, recidivist en gedeti neerd, tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, de 55-jarige losse werkman C, F. W. M., eveneens gedetineerd en recidivist, tot 5 jaar gevangenisstraf, met af trek van een deel der preventieve hechtenis, de 22-jarige bloemist A. W. P., tot 1V2 jaar gevangenisstraf, de 44-jarige kellner W. F. B., tot 2 jaar, de 26-jarige metselaar R. W. de G. tot 4 jaar, de 44-jarige chauffeur C. van P. tot 2Yz jaar, de 56-jarige koopman C. M den B. tot 1 jaar en den 40-jarigen timmerman A, T. C. N. tot 4 jaar gevangenisstraf allen met gedeeltelijken aftrek der preventieve hechtenis. CAMPELLO, September. Als we naar het dorp komen, kijken de menschen ons vragend aan: „Zouden de bui tenlanders misschien iets weten?" En wij, die zelf gekomen zijn, om wat te hooren, begrijpen al, dat we hier weer niet wijzer zullen wor den. Een enkel krantje in Madrid wil men papier sparen en daarom zijn de kranten vandaag klein maakt met groote letters melding van onbelangrijke dingen en slin gert dra achteloos op den grond en toch is 't de eenige neuwsbron. De nieuwbakken gendar mes zitten wel nog altijd aan de chaussee om auto's aan te houden, maar het werk verveelt ze al lang; altijd zijn 't dezelfde wagens, die voorbijkomen en geen passagier wordt meer lastig gevallen. Ze zitten ergens in de schaduw te gapen en hebben 't over hun meisjes. Troep jes kleine bengels zijn met oogststokken over den schouder oorlog aan 't spelen en doen de volwassenen na. met hun oude jachtgeweren, waarvan ze gelukkig ook alleen gebruik maken om nu en dan een konijn te schieten. Men zou er haast bij inslapen en de bittere ernst vergeten. Maar daar zie ik weer het huis van onzen buurman, hagelwit stralend tusschen bloe men en sinaasappelen, waar vroeger altijd gezang van jonge stemmen klonk. Thans zijn de blinden dicht en de bloemen verdorren, want niemand verzorgt ze meer en binnen wordt alleen zacht gepraat door zwartgekleede meisjes, tegen elkaar aangedrukt zittend. Eerst viel de vader en nu in de afgeloopen week kwam er bericht, dat de 20-jarige zoon, die bij de Marine diende, door een handgra naat gedood werd. En juist is ook dezer dagen de andere broer als fanatieke verdediger van de Republiek mee naar Granada gegaan. De oogst kan niet wachten en zoo zitten al die kleinere en grootere handjes gezamenlijk amandelen te pellen.... Ook in andere huizen heerscht groot leed. Midden in den nacht is er gisteren een troep bewapende kerels gekomen en hebben den zoon of den vader, soms ook den grootvader weggehaald. Met welk recht? Waarheen? Nemand kan het met zekerheid zeggen. Waarschijnlijk hadden ze vijanden, die hen als „Fascist" gedoodverfd hebben, en bang gemaakt door den voorgehouden re volver hebben de menschen afscheid geno men van de schreiende vrouw en kinderen en zijn meegegaan. En gelukkig nog, als men te weten komt, wat er met hen ge schiedt, waar ze heen gebracht zijn. Dik werf is het ook anders en allerlei geruchten doen de ronde. Natuurlijk gebeuren deze din gen tegen den wil der regeering, die geen willekeur wil. maar wat er tegen te doen? En evenzeer gebeuren ze tegen de uitdruk- kelijken wil van onzen burgemeester, die uit alle macht voor zijn dorpelingen opkomt zonder aanzien van partijen. Was ook hij het niet, hij, de overigens niet-kerksche man die tot op het laatst toe de bende plunde raars van de dorpskerk afhield en alleen voor de overmacht week? Het was waarachtig niet zijn schuld, dat hij 't niet houden kon en de meubelen, beelden en kerksieraden toch naar buiten gesleept en verbrand wer den. Overigens men moge kerkelijk of anti kerkelijk zijn, met de opstandelingen zich één voelen of met de regeering, deze daden van bruut geweld zonder eerbied voor wat anderen heilig is, kan niemand goedkeuren. Overigens zijn de daders ook maar enkele jeugdige heethoofden zonder eenig verant woordelijkheidsgevoel, aangevoerd door ele menten uit groote steden: ze weten ternau wernood wat ze deden en waarom ze het deden. Treurig is maar. dat de groote massa apathisch en bang toekeek. Het volk is niet slecht, verre van dat. maar goede voorlich ting, onderwijs mankeert. Jonge menschen, die nooit op school gingen, zooals er hier velen zijn, niet lezen en schrijven kunnen, j en wier denkvermogen in geen enkele rich ting geleid is, kunnen goede menschen zijn, zoolang zij in eigen omgeving vertoeven en geen slechte invloeden op hen inwerken, maar ze zijn maar al te licht een gereede prooi voor wie, met een vloed van woorden, ze voor zijn kar weet te spannen, hun on wetendheid en gebrek aan ontwikkeling, daarbij hun temperament uitbuitend. Tot alles, wat goed is, zijn ze in staat, maar even zeer weldra tot alle kwaad, vooral in tijden van beroering als deze. Men zou onzen een- voudigen menschen uit beide kampen willen toeroepen: „In elk geval, ziet 't eens te wor den met elkaar zonder dat eerst velen uwer elkaar tegen den grond geslagen hebben. Anderen, sluwer en meer berekenend dan gij, liggen op den loer, om u af nemen dat gene waarvoor gij onder elkaar vecht, de macht over uw schoone land en de schatten van zijn bodem". C B. Bejaarde man door auto aan gereden en gedood. Donderdagavond is op den hoek van de Zuylen-van Nijeveltstraat en de Berkhei- straat te Wassenaar een bejaarde man, de 85-jarige heer Van der K. te Wassenaar, door een auto bestuurd door den heer V. te Wasse naar aangereden en op slag gedood. Het lijk is naar het politiebureau overge bracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk stelt de politie een onderzoek in. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon Besluit van 29 September is aan mr. C. G. Schattenkerk, op zijn verzoek, met ingang van i November 1936. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Tiel, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten door hem als burgemeester bewezen. Bij Kon Besluit is benoemd tot ofiicier in de orde van oranje-Nassau, ir. P. M. Montijn, te 's-Gravenhage, directeur van de N.V. Ge mengd bedrijf Haagsche Tramweg Maat schappij. EEN GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. De Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen heeft het voornemen opgevat, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana, waardoor H.K.H. de functie van „huisvrouw" gaat aanvaarden, een passend geschenk aan te bieden. Na overleg met het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksge schenk. waarin ook de presidente der Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen zit ting heeft, is besloten het geschenk der ver eeniging een onderdeel te doen vormen van bedoeld nationaal huwelijksgeschenk. en W. zich tevergeefs tot den Minister van Binnenl. Zaken hadden gewend, ter verkrijging alsnog van een subsidie voor de H. Burgerschool voor meisjes in de bcgrooting; dat h»n evenwel uit ae cou ranten was gebleken, dat de Gemeente raad van Leiden zich opnieuw tot de Tweede Kamer had gewend om van haar besluit ten dezen opzichte terug te komen en dat het Dagelijksch bestuur daarin aanleiding vond, den Raad voor te stellen, zich met een dergelijk adres voor Haarlem tot de vertegenwoordi ging te wenden. Aldus werd besloten. De N.- en Z.-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij had zich in het be gin van Mei tot den Raad gewend met het verzoek, haar baan uit den Hout te mogen verleggen door de Emauslaan langs den Wagenweg tot op het Hout plein. Daartegen waren bezwaren in gebracht en de Maatschappij had, na daarvan te hebben kennis genomen, een nieuw plan ingediend, waarbij zij, om aan die bezwaren tegemoet te komen, het eindpunt harer baan had bepaald voor den kastanjeboom bij het perceel van den heer Sterck. B. en W. stelden voor te berichten dat met het oog op de veiligheid van het verkeer langs den Wagenweg, een inwilliging van het in gediend verzoek, ook na de wijziging niet raadzaam werd geacht. Tegen dit plan waren voorts rekesten ingediend door mej. H. A. v. Heukelom en eenige bewoners van den Wagenweg. LANGS DE STRAAT. De weegschaal. Het was in het strenge, havelooze gebouw van de Rechtbank in een Nederlandsche stad. Achter de tafel zaten gevijven de rechters, de officier en de griffier, in zwarte met helder witte bef. In de houten box, die men ginds beklaagdenbakje noemt, zat „hij". Hij was een „toffe jongen". Er was in zijn blikken en gebaren deskundigheid, vertrouwd heid met de gebruiken, met de rechter en plichten eens verdachte, Traag stond hij op, als er tegen hem ge sproken werd, doch steeds op tijd, vóórdat men hem terecht kon wijzen. Zijn antwoorden waren kort, ontwijkend. Hij kende het bedrijf hier en liet zich niets ontvallen. En lang zaam aan dreef hij de rechters tot wanhoop, dat zij ooit iets uit hem zouden krijgen. Wat hij gedaan had? Och, wat doet het er toe. Een vergrijp, waarvoor al menigmaal drie maanden gevangenisstraf zijn opgelegd. Doch tegen hem, den gewiekste, klonk een heel wat zwaarder eisch. Onbewogen hoorde hij hen aan en ging zitten. Zijn oogen keken naar het groene laken, zijn handen speelden even met een slip van het havelooze jasje. Dan kreeg de verdediger het woord. Hij pleit te met klem. lang en oprecht. Hij was nog jong en wilde er wat van maken. Doch de zaak was hopeloos, hij wist het en ook zijn cliènt wist het. En de „linke jongen" keek zelfs niet naar zijn raadsman. Daarop, veertien dagen later, kwam de uit spraak. Het vroege winterlicht viel door de hooge ramen. De rechtszaal was vrijwel leeg. Voor in zat, alleen, de verdachte. Naast hem stond groot en geweldig een veldwachter. De verdediger was niet verschenen. Toen viel het vonnis tot een gevangenisstraf van twee jaar". Toen beklemden deze woorden de bezoekers van de publieke tribune. Twee jaar! Doch niets veranderde er in verdachte's houding. Hij stond er, rustig, te wachten. Toen de president had uitgesproken, boog hij zich even voorover en duidelijk klonk zijn stem. En terwijl zijn uitgestrekte arm wees naar het groote beeld van de geblindoekte Justitia hoorden wij hem zeggen: „Meneer weet u het ookdie weegschaal, is die wel ge-ijkt?" Neen, eigenlijk was het niet langs de straat. Zoon steekt zijn vader met broodmes. Getroffene ernstig gewond. Bloedbad door huiselijken twist ontstaan. Bij de familie D., wonende te Didam is Donderdagmiddag een hevige twist ontstaan tusschen vader en zoon toen de eesrte den laatsten over diens ge drag onderhield. De zoon werd zoo kwaad, dat hij een broodmes nam en daarmede zijn vader een steek in den rug toebracht. Een schoonzoon van den getroffene heeft getracht dezen op de fiets naar het ziekenhuis te vervoeren, doch onderweg was de man door bloedverlies zoodanig uitgeput, dat men hem in het tolhuis binnenbracht, waar men in al- .lerijl dr. Bunselman waarschuwde, die de ge wonde voorloopig verbond. Later is hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar operatief werd ingegrepen. De zoon is gearresteerd en zal voor den rechter-commissaris te Arnhem voorgeleid worden. EEN GEMEENTE WAAR DE BELASTINGEN VERLAAGD WORDEN. Een uitzondering op den regel vormt 'le gemeente Aardenburg, welker raad in zijn vergadering van 30 September besloot de be lasting te verlagen. De opcenten der gemeen tefonds- en vermogensbelasting werden van 40 op 20 gebracht en er konden nog meer belastingverlagingen in het vooruitzicht wor den gesteld WIELRIJDSTER BIJ AANRIJDING ERNSTIG GEWOND. In de Jan van Eyckstraat te Amsterdam is een wielrijdster door den wielrijder aange reden. Zij kwam zoo ernstig te vallen, dat"zij met een schedelbasis fractuur naar de Vale-* rius Kliniek moest worden overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5