Indrukken van de Assemblée. U ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 H A A R E E M'S DAGBCAD Eden en het vraagstuk-Dantzig. Over „wachtkamerpolifiek". Lord Robert Cecil over het Brusselsche Congres. Dinsdag j 1. laat op den middag deed er zich weer eens zoo'n echt. typeerend Geneefsch gevalletje voor. Terwijl er in de Vergadering, waar een reeks van sprekers dit keer al bitter weinig zeggen, een stemming van volstrekt gebrek aan eenige belangstelling heerschte, kon men op eens in de wandelgangen en in de perszaal een zekere spanning waarnemen. De Raad zou. zoo luidde weldra het gerucht dat de ronde deed, een volstrekt geheime bij eenkomst houden. En zooals met de volstrekt geheime Raadsvergaderingen wel meer pleegt te geschieden, wist men elkaar al heel spoedig bij voorbaat te vertellen wat er in dat col lege zou gebeuren een collega maakte de niet onvermakelijke opmerking, dat het on derscheid tusschen geheime en zeer geheime Raadsbüeenkomsten alleen dit is. dat men van de eerste een kwartier na afloop hoort wat er is voorgevallen, terwijl men het van de laatste reeds te voren weet. De hooge heeren zijn van plan om aan het lastige gedoe met Dantzig een einde te maken door den Hoogen Commissaris Lester weg te promoveeren en dan geen opvolger meer te benoemen. Ziet. daar wat er omtrent de zeer geheime bijeenkomst, die overigens op het allerlaatst tot den volgenden dag verdaagd werd. uitiekte. O ja. het tweede in den Raad te bespreken punt zou de door den eersten gedelegeerde van Spanje ingediende nota oetreffen. waarin hij de aandacht vestigt op steun door met name genoemde landen (Ita lië, Portugal, Duitschland) aan de opstande lingen verleend, niettegenstaande de non- interventie-overeenkomst. De vraag nu was, of men die nota zou openbaren en haar wel licht nog een onderwerp van debat zou laten uitmaken. Intusschen stond de belangstelling voor Dantzig toch verre boven pari. Dat kon men o.a merken aan de ware belegering, de de Engelsche perschef had te doorstaan, aange zien velen vermoedden, dat hij nu wel eens het fijne er van zou weten en ook vertellen: Eden behoort immers tot de drie Raadsleden, welke zich in het bijzonder met de huidige Dantziger moeilijkheden hebben bezig te hou den. Toen ik, om gansch andere redenen, den jeugdigen, onvermoeid met de Engelsche jour nalisten in de eerste plaats, doch ook met de anderen voortdurend in gesprek rakenden Brit te pakken kreeg, had ik meteen gelegen heid om hem te vragen, wat er nu van al die geruchten waar was. .Wel. laat ons zeggen, ongeveer een kwart" Nu dat bleek inderdaad den dag daarop juist te zijn. Van opheffing van het Hooge Commisariaat te Dantzig blijkt uit het thans door den Raad zelf omtrent de daar gevoerde besprekingen gepubliceerde, geen kwestie te zijn. Met zeer veel takt is men te werk gegaan door den Ier Lester (die nu eenmaal in de oogen der Dant- zigers en Duitschers geen goed kon doen) weg te promoveeren, doch tegelijkertijd juist ken baar te maken. dat. men met zijn beleid in de vrije stad bijzonder ingenomen is, terwijl tevens is komen vast te staan, dat deze Hooge Commissaris zijn nieuwe functie pas zal aan vaarden. wanneer in de benoeming van zijn opvolger voorzien is. Vooral de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken Delbos legde hieorp nog eens speciaal den nadruk en dit keer bleek zijn Poolsche collega Beek het met. hem eens te zijn. Berlijn behoeft zich dan ook voorloopig van de bereidheid om Duitschland's wenschen i.z. Dantzig in te willigen, niets voor te stellen; hoogstens kan men misschien in de diplomatieke bewoordingen welke in den Raad met betrekking tot deze kwestie tot uiting kwamen iets ontdekken, wat er op zou kunnen wijzen dat Dantzig te gelegener tijd een voorwerp van onderhandelingen zou kunnen uitmaken. Van onderhandelingen gesproken, daartoe zijn, naar we Woensdag plotseling mochten vernemen, nu ook de Abessyniërs wel bereid Namens den Negus kondigden zij immers aan, dat zij tenslotte om verder gruwelijk bloed vergieten te vermijden wel offers van belang zouden willen brengen. Aan wie? zoo vroeg men zich terstond rondom de Assemblée af. Dat er van een Engelsch mandaat over Abes- synië of over een gedeelte daarvan geen sprake zal zijn schijnt wel vast te staan, zoodat men aan de geruchten, dat hierop alsnog zou worden aangestuurd geen waarde kan toekennen. Rest derhalve alleen onder handelen met Italië. Mussolini denkt daaraan echter geenszins, althans zeker niet op het oogenblik. Het mooiste, wat de Negus mis schien zou kunnen bereiken, aldus de opvat ting, die ik van sommige uitgeslapen gedele geerden vernam, zou zijn, dat hij over een heel klein stukje van zijn vroegere Rijk, dat overigens volkomen onder Italiaansche opper heerschappij zou komen te staan (dit zou hij dan allereerst hebben te erkennen) een zekere mate van schijn-gezag als vazal van den machtigen Keizer te Rome zou mogen uitoefe nen en dat bedoeld gebied uit dien hoofde dan nog lid van den Volkenbond zou kunnen blijven. Engeland's Koning is immers ook Keizer van Indie. dat niettemin deel uitmaakt van den Bond. De winst zou in dit geval ge heel voor Italië wezen, dat dan immers door middel van zijn vazal over een tweede stem in den Bond zou beschikken! Intusschen. nadat de Bond dezen zomer de sancties heeft laten schieten, beteekent al wat de Negus nog mocht wenschen en in Genève laten zeggen in de piactijk bitter weinig: de Negus wikt en Mus solini beschikt, zoo merkte men in Assem blee-kring op, nadat de Abessynische verte genwoordiger zijn woordje gedaan had. Dat deze Volkenbondsvergadering veel zal opleveren schijnt wel uitgesloten. Hoogstens een belangwekkend debat in verband met den jongsten devaluatie-regen. Maar ook ten dien opzichte verwacht men niet eens een besluit, dat eenig houvast geeft. Hier en daar praat men wel over de wenschelijkheid cr op aan te sturen een internationale sta bilisatie-conferentie bijeen te roepen, die dan meteen het langzamerhand opheffen der huidige handelsbelemmeringen zou heb ben te beoogen. Zie ik het echter wel dan is de meerderheid der afgevaardigden op grond van 'er Londensche economische conferentie (1933) opgedane teleurstellende ervaringen o zoo huiverig om wederom een wellicht ten slotte toch tot mislukking gedoemde confe rentie te doen plaats vinden. Het geheel der zeventiende Vergadering, waarvan evenmin veel heil met betrekking tot hervormingen van het Handvest of be vordering van ontwapening in het vooruit zicht schijnt, is al heel mat Zelfs de beken de Hongaarsche caricaturisten Derso en Ke len lijden hieronder, wat te bespeuren viel in het door hen geteekende menu voor den lunch door de vereeniging van Volkenbonds journalisten aan de Raadsleden enz. aange boden. Litwinof. dit dient erkend, had in zijn cri- tiek op de verderfelijke „wachtkamer-poli tiek", welke speciaal den laatsten tijd in den Volkenbond te bekennen valt. eigenlijk schoon gelijk. Zeker, hij gebruikte zijn rede vooral om den Duitschen leider nog van ant woord te dienen naar aanleiding van diens speech te Neurenberg. En verder is het den Rus er vooral om te doen Duitschland's te rugkeer in de internationale samenwerking tegen te werken. In zooverre viel er op zijn reden, d.w.z. op de motieven die daarachter zaten heel wat aan te merken. Want in be ginsel en uit een oogpunt van algemeen in ternationaal belang ware het veel beter als Duitschland. welk politiek systeem het ook moge hebben, wel te Genève zou terugkee- ren Alleen, wil het dat eigenlijk wel? Te genover het nog steeds uitgebleven antwoord op die vraag staan m.i. de Engelschen be paald te optimistisch. Uit dien hoofde was dan ook Litwinof's veroordeeling van de al te afwachtende houding van Eden misschien niet zoo ongegrond. Trouwens, bij Eden is tegenwoordig vermoedelijk tengevolge van de binnenlandsch-politieke verhoudingen in zijn land afwachten veelvuldig de bood schap. Zoo trof mij in het bijzonder de ma nier. waarop hij reageerde, toen ik de gele genheid had hem te vragen, of het goed be grepen was. dat hij met opzet in zijn rede over heel de kwestie van mogelijke toeken ning van mandaatsgebied aan Duitschland, had gezwegen. „Inderdaad", zoo luidde zijn antwoord, „dat hebt u goed begrepen". En met een beminnelijke innemende glimlach voegde hij er aan toe, dat er in zijn stand punt niets veranderd was sinds zijn over dit onderwerp in het Lagerhuis afgelegde ver klaring. Welnu, toen had hij moeten beken nen. dat hij het vraagstuk zoo moeilijk vond. dat hii geen oplossing zag en dat Engeland's regeering tot dien ook met niemand, noch met eenige buitenlandsche regeering, noch met die van een der leden van het Britsche Gemeenebest van naties, over dit probleem overleg had gepleegd. Sedert die op 27 Juli afgelegde verklaring zijn er meer dan twee maanden verloopen. Doch de kwestie is geen stap verder gekomen. Mij is het bekend, dat men zulks met name in den kring der Zuid-Afrikaansche delegatie heel verkeerd vond. Staatsmans inzicht eischt ook in dezen, tijdig te weten wat men wil en niet alleen maar neen te zeggen. Doch als men dan vraagt of wellicht Zuid-Afrika bereid is ten behoeve van Duitschland afstand van eenig mandaatsge bied te doen. is het antwoord bot afwijzend. Anderen moeten altijd voorgaan, dat is zoo de opvatting der meeste heeren te. Genève, waar helaas gebrek aan moed en onderne mingszin tegenwoordig opgeld doet. Het zou me dan ook niets verbazen als een man als Cecil, wanneer hij slechts eenige dagen in de Volkenbondsstad heeft vertoefd, tot de conclusie zal komen, dat het hoog tijd wordt, dat er flinke staatslieden ten tooneele ver schijnen, die de bedenkelijke wachtka mer-politiek durven verlaten. Lord Cecil kwam te Genève om de besluiten van het Brusselsche Congres voor den vrede aan te bieden. Het toeval wilde, dat ik hem juist tegen het lijf liep toen hij het gebouw bin nentrad. waar de Assemblée vergadert. Na tuurlijk liet ik niet na hem nog eens in het bijzonder te vragen naar zijn meening om trent den gang van zaken op het Brussel sche Congres. Deze was over het algemeen zeer guntsig en het heele in een deel der pers opgedischte verhaal van het zgn Con gres van de gebalde vuist laakte hij als een product van onware, eenzijdige journalistiek. Zooeven had ik het er over waar de As semblée bijeenkomt. Dat is nog altijd in een der aan de stad Genève beh'oorende gebou wen. Want het nieuwe Volkenbondspaleis is nog steeds niet heelemaal klaar, al vinden daar de Raads- en commissievergadering wel reeds plaats. Nu het zoover al in gebruik is, blijkt eens te meer. dat het in menig opzicht bezwaren heeft. De somwijlen af te leggen afstanden zijn er bedenkelijk groot. Maar op den duur zal dit misschien wel wennen. In elk geval dient erkend, dat het overigens niet ontbreekt aan pogingen om met het practische tevens toch het mooie, zonder dat men in het overdadige vervalt, gepaard te doen gaan. Als nu de vrede er maar vei lig in zal kunnen huizen, is het al lang best. Dan zal er echter nog heel wat dienen te gebeuren en vooral heel wat meer staats mansinzicht en moed noodig zijn om offers voor den vrede te brengen dan heden ten dage te bekennen valt. Dr. E. v. RAALTE. VOOR DEN- -POLITIERECHTER De reclasseering spreekt. Voor en na hadden er verscheidenen voor de rechtbank gestaan, die, nadat het voor en tegen was bepleit, hoorden: ,De zaak wordt geschorst; een reclasseeringsrapport zal worden aangevraagd". Voor de delinquenten was dit hoopgevend, immers het beteekende, dat een voorwaarde lijke verandering in uitzicht werd gesteld, wat gezien den ernst der feiten, als een groote meevaller beschouwd mag worden. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de reclasseeringsrap- porten veel góeds van de verdachten moeten vertellen, veel verschoonende omstandig heden aanvoeren en een zoodanigen kijk op het karakter van de verdachten moeten geven, dat met eenigen grond verwacht kan worden, dat zij zich als ordelievende burgers zullen gedragen. Mocht dit onverhoopt blij ken niet het geval te zijn, dan wordt de uitgesproken straf ten uitvoer gelegd. Dat voorwaardelijk beteekent dus niet alleen, dat de veroordeelde geen strafbare feiten moet plegen, maar ook, dat hij heeft te doen, wat het reclasseerings instituut van hem vraagt, bijv. als gezegd wordt, dat de veroordeelde niet in een café mag komen, heeft hij dat na te laten, of als de toezichthouder zegt, dat hij op zeker tijdstip bij hem moet komen, heeft hij dit te doen. Doet hij dit niet de politierechter herinnerde er aan dan kan daarop ten uitvoerlegging der straf vol gen. .Denk er om", zei de politierechter tegen een der begenadigden, „dat een voorwaarde lijke straf geen vrijspraak is". Eén twas er, die voor heling terecht stond, omdat' hij van een persoon, die bij hem in huis kwam, een benzinelamp had gekregen, die de ander gestolen had. Het rapport was niet ongunstig, maar de Officier wilde toch geen voorwaardelijke straf vragen, omdat zijns inziens de heler erger is dan de steler. De rechter was er echter niet geheel van overtuigd, dat de man, teen hij de lamp kreeg, wist of begreep, dat ze gestolen was en sprak hem vrij. Andere delinquenten kwamen er niet zoo goed af, maar die kregen toch alleen een voorwaardelijke straf. Eerst was daar een jongmensch die met zijn auto was weggereden, zonder zich er wat om te bekommeren, of er menschen vóór stonden. Hem was dan ook poging tot dood slag ten laste gelegd, maar de psychiater, die hem had onderzocht, zoowel als de reclas- seeringsambtenaar waren van meening. dat de jongen gedegenereerd was; hij was van huis uit niet al te snugger en een verkeerde opvoeding had hem nog verder van de wijs gebracht. Een terugkeer in de maatschappij zonder meer vond men niet raadzaam, doch gevangenisstraf al evenmin. In verband hier mee besliste de rechter op eisch van den of ficier. dat de jongen in een landkolonie moet verblijven onder toezicht van de vereeniging ..Het Hoogeland" en 4 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf staan als een poort wachter bij het hek der kolonie. Voor een volgende verdachte vond de of ficier een voorwaardelijke straf, niettegen staande het vrij goede rapport, toch niet be vredigend. Dit man had indertijd flesschen olie in de wacht gesleept, die een jongen bij zijn patroon stal en dat vond de officier een zeer ernstig feit. want die man was meer dan de jongen schuld dat de olie gestolen was. De officier eischte daarom behalve de drie maanden voorwaardelijk nog f 50 boete; de rechter gaf f 20 boete boven de 3 maan- den. Een domme jongen, die zijn vrijheid en een tamelijk goede betrekking in de waag schaal had gesteld door op de zeepfabriek waar hij werkte, zeep weg te nemen, vertelde, dat hij een meisje had dat goed ovei hem waakt en dit gevoegd bij het goede rapport maakte dat hij er met een maand voor waardelijk afkwam Een fietsendief. Tenslotte stond een nog jonge man terecht die achtereenvolgens drie fietsen gestolen bad. waaraan, zei de officier de eigenaars van de fietsen, eenigszins schuldig ziin. om dat ze de fietsen niet op slot hadden ge daan. Het spreekt, dat hiermee niet ge zegd werd, dat het stelen van onge sloten fietsen vergeeflijk was. neen het bleef er niet minder verkeerd om en dat tegen den man 3 maanden voorwaardelijk werd geëischt en 4 maanden voorwaardelijk werd uitgesproken, wil niet zeggen, dat het stelen van een ongesloten fiets voorwaardelijk be straft zal worden. Neen. er waren hier omstandigheden in het gezin van den verdachte, die de diefstallen eenigszins begrijpelijk maakten en omdat verwacht mag worden, dat de verdachte van goeden wil is om op het rechte pad te blijven, doch 's levensstrijd hem een oogenblik zwaar was geworden, wil de rechter het nog eens met hem probeeren. DE POSTDIENST. Buslichtingen. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis dat met ingang van 5 October a.s., bij de invoe ring van den winterdienst, de lichtingsuren van de le, 3e en 5e buslichting met een half uur zullen worden vervroegd. De 2e en 4e lichting, aansluiting gevende op de nachtposttreinen, alsmede de lichting op Zon- en feestdagen, zullen op dezelfde tij den als tot dusver worden uitgevoerd. De gewijzigde tijdstippen van lichting zul len zoo spoedig mogelijk op de urenborden c.q. bussen worden aangebracht. Cursussen voor de rijpere jeugd. Besteedt Uw vrijen tijd nuttig. Daartoe in staat gesteld door een subsidie van de gemeente Haarlem, organiseert een door het gemeentebestuur ingestelde commis sie vrije cursussen voor jongeren tusschen 14 en 21 jaar. De cursussen worden des avonds gegeven in nader bekend te maken gebouwen. Voorloopig bestaat, voorzoover de beschikbare middelen het toelaten, het plan de volgende cursussen te organiseerencostuumknippen voor meisjes, 2 uur per week; handenarbeid voor jongens, 2 uur per week; lezen en Neder- landsche taal, 2 uur per week; eenvoudig boekhouden en handelskennis, 2 uur per week; radiotechniek, 1 uur per week; schrift verbetering, 1 y2 uur per week; stenografie, 1 uur per week; machineschrijven, 1 uur per week. Men kan inschrijven voor hoogstens twee vakken. Het cursusgeld bedraagt 1 per cur sus. De cursussen beginnen omstreeks 15 Oc tober en duren tot begin April. Aanmelding moet geschieden vóór 5 October a.s. aan één der volgende adressen: P. Voogd, Kleine Houweg 87; W. J. Speller, Nieuwe Gracht 22; mevr. Ir. M. WaardenburgLin- deyer, Wilhelminapark 26; J. L. Munnik. Van 't Hoffstraat 8; Mr. L. G. van Dam, Wilhel- minastraat 49. Inlichtingen worden verstrekt van 1 tot 5 October, iederen avond van 78 uur ten huize van Mr. L. G. van Dam, Wilhelminastraat 49. De moeilijkheden van den winkelier. In verband met de prijsverhooging door de fabrikanten. De waardevermindering van den gulden brengt begrijpelijkerwijs mede, dat de prij zen van buitenlandshce grondstoffen voor onze industrie hooger worden. Immers de gulden is voor de buitenlandsche exporteurs minder waard dan vroeger, zoodat de Neder- landsche industrieel meer voor hetzelfde product moet betalen. Hiervan is weer het logische gevolg, dat de binnenlandsche fa brikanten hun prijzen, noodgedwongen, moe ten verhoogen. De winkelier, die zijn artike len van die fabrikanten betreft, moet meer geld daarvoor neertellen en zal, ook al weer noodgedwongen om zijn zaak rendabel te houden, zijn winkelprijzen moeten verhoo gen Voor het eene artikel zal de prijsver hooging wat grooter, voor het andere wat kleiner zijn, maar een prijsstijging ligt wel in het vooruitzicht. Voor onredelijke prijs- verhoogingen, vooral ook van de eerste le vensbehoeften. behoeft men intusschen niet bevreesd te zijn. want de regeering heeft daartegen, zooals men weet. reeds maatre gelen getroffen. Inmiddels, de prijzen van den winkelier zfjn nog niet verhoogd. De middenstand wil den overgangstijd, zooveel als in zijn vermo gen ligt. voor het publiek gemakkelijk ma ken. Maar. de winkeliers, en vooral de kleine winkeliers, worden voor een groote moeilijk heid geplaatst. Zij verkoopen de voorraden, die zij nog hebben, tegen de oude prijzen, maar is die voorraad uitgeput, dan moeten zij van de fabrikanten nieuwe artikelen be trekken tegen 1020 percent hoogere prij zen. Eenige vooraanstaande personen uit het Haarlemsche winkelbedrijf deelden ons dit mede. Want zoo zeiden zij fabri kanten hebben reeds Maandag on middellijk hun prijzen verhoogd en nemen geen orders tegen de oude prijzen meer aan, hoewel zij nog groote voorraden bezitten. Daarin ligt voor de winkeliers een onbil lijkheid, aldus verklaarde men ons. Immers de winkelier, die hierdoor gedwongen is (wanneer zijn voorraad uitgeput is) zijn prij zen te verhoogen, maakt zich in de oogen van het publiek licht schuldig aan prijsop drijving, atlhans men zoekt bij hèm de schuld voor de verhooging der prijzen, ter wijl die geheel bij den fabrikant ligt. In hoe verre de prijsverhooging door de fabrikan ten gemotiveerd is, daarover wilden en kon den onze zegslieden natuurlijk niet oordee- len. Maar waar het op aan komt is, dat het pu bliek weet, dat wanneer een winkelier wel licht zijn prijzen verhoogt, hij dat noodge dwongen doet, omdat hij de waren aan zijn fabrikant duurder moet betalen. Wij hebben reeds gisteren op deze kwestie gewezen, maar het is wel van belang, dat het publiek de verhoudingen in deze prijzenpoli tiek goed kent. a AanvangSeizoen 193fi-'3715 October Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstr. 29, Telef. 10806. N.V. DANSACADEMIE G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.) BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. De Vereeniging voor Woekerbestrijding al hier deelt ons mede, dat in verband met de oprichting van een borgstellingsfonds voor zoogenaamde consumtieve credieten, het werk dat zij vroeger verrichtte, thans met nieuwe kracht is ter hand genomen, dank zij de medewerking van Gemeente, Crisiscomité en Armenraad. Het nieuw ingestelde „Adviesbureau voor klein crediet" zal gevestigd zijn van 6 Oc tober a.s. af, in het hofje van Staats, Jansweg 39a. op hetzelfde adres dus, waartoe ook vroe ger credietbehoeftigen zich voor de hulp bij het verkrijgen van een voorschot konden wen den. Dit bureau is uitsluitend bestemd voor bur gers die bemiddeling wenschen voor het opne men van een voorschot, of advies en hulp noodig hebben voor het regelen van dringen de schulden. Voor zakencredieten aan kleine, zelfstandige middenstanders, zal men zich elders hebben te vervoegen. Waarschijnlijk komt daarvoor binnenkort een soortgelijk be middelingsbureau. Het „Adviesbureau voor klein crediet' houdt zitting eiken Dinsdag en Vrijdag van 2.305 uur (Jansweg 39). Het bureau verricht haar arbeid geheel kosteloos en begint 6 October crediet te ver strekken. HUURT UW PRIMO voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ. ALLE ONDERHOUD VRIJ. ALLE SLIJTAGE VRIJ. Geen waarborgsom. De STOFZUIGER CENTR. HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 - Telef. 12762 (Adv. Ingez. Med.) Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Afd. Haarlem en Omstreken 20 jaar. In het orgaan van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen vinden we het volgende pro gramma voor October: Woensdag 14 October, des namiddags twee uur in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein, Haarlem: Kindermiddag. Opvoering van „Het Parelsnoer", kinderoperette, door mevr. de Vogel, door de kinderen van den Kinderbond. Donderdag 22 October, des namiddags twee uur in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Herdenkingsmiddag van het twintigjarig be staan oer afdeeling Haarlem en omstreken der N.V.v.H. Voordrachten van mevr. Jacque line RoijaardsSandberg, Georgette Hage- doorn, Lau Ezerman en Ben Roijaards. Vrijdag 30 October, des namiddags half drie uur in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw: Lezing van Ds. J. A. Visscher uit Groesbeek, over het onderwerp: „Het werk van de Nederl. Centrale voor practische Werk verruiming en Hulpverleening." Een film zal het gesprokene verduidelijken. Mevrouw Lioni bedankt als bestuurslid. Het bestuur der afdeeling neemt in hetzelf de nummer van haar orgaan afscheid van mevrouw Leoni. die gedurende zestien jaar met veel accuratesse en groote werkkracht een functie in het bestuur heeft vervuld. Het bestuur dankt haar hiervoor in warme be woordingen en heeft als blijk van erkente lijkheid aan den schilder Waalko Dingemans opdracht gegeven, het portret van haar doch ter te schilderen om dit aan mevrouw Lioni te overhandigen. voor een wetenscnappeiijk doel hebben de Japanners een duikboot gebouwd, welke een diepte van 365 meter moet kunnen bereiken. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE QP ZONDAG 4 OCT- Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.35 Diversen. 9-20 Keulen Pro gramma Hamburg. 1.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken dagblad van het N.I.R. 130 ld. Gramofoonmuziek. 2.20 Diversen. 3.20 Keulen. Concert door het groote omroeporkest en het kamerkoor olv. Otto Julius Klihn. 5 20 Parijs Radio. Populair concert door het Jean Ibos- orkest.7.20 Keulen. Programma van Hamburg (Populair concert). 9.20 Boedapest. Het Zi geunerorkest olv. Imre Magyari. 10.20 Berlijn. Zie de Deutschlandsender. Progr. IV. 8.30 Brussel Vlaamsch. Kroniek van den dag. 8 40 ld. Gramofoonplaat. 8 45 ld. Gesproken dagblad van het N.I.R. 9.00 ld. Gramofoonmuziek etc. 1120 Parijs Radio. Po pulair concert door het kamerorkest van de Pasdeloup-concerten olv. Jean Clerque. 12.20 ld. Orgelconcert door Marthe Bracquemond. 12.50 Droitwich. Het Londensch Palladium Or kest olv. Jack Frere. 1 50 ld. Het Dorothy Hog- ben Ensemble. 2.20 Id. Tuinpraatje door C. H. Middleton. 2.40 ld. Het BBC Harmonie Orkest olv. B. Walteon O'Donnell. 3.20 ld. Gramo foonmuziek. 4.00 Rt. Rev. de Bisschop van Bristol: „The Church I look for". 4.20 Londen Regional. Mantovani met zijn Tipica Orkest. 4.50 Droitwich. Rawicz en Landauer, twee pianisten. 5.20 Brussel Fransch. Edouard Loiseau en zijn orkest. 540 Droitwich. Het BBC Theater Orkest olv. Künneke. 6.35 Lon don Regional. The Crystal Palace Orkest olv. Denis Wright. 7.20 Id. The Table under the Tree, van Wilfred Rooke Ley. 8.15 Droitwich. Van Beverley: Dankdienst voor de oogst. 9.05 Diversen. 9.25 Droitwich. Fred Hartley en zijn Novelty Kwintet en Webster Booth. 10.05 Lon don Regional. Het London Symph. Orkest olv. Adrain Boult. 10.50 ld. Epiloog. 11.00 Brus sel Fransch. Jazz-muziek olv. Stan Brenders. 11.20 ld. Gramofoonmuziek. Progr. V. 8.3010.00 Diversen. 10.00 Bloe- mendaal. Kerkdienst: Ds. Joh. C. Brussaard? Daniel vers 28. 11.30 Diversen. 5.00 Bloemen- daal. Kerkdienst: Ds. Joh. C. Brussaard; Zon dag 48 Cathechismus: „Uw Koninkrijk kome", 6.30—12.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 5 October 1936. Progr. 1 Hilversum II (Huizen) Progr. 2 Hilversum I. Progr. 3 8.05 Parijs-Radio. Gymnastiek. 8.20 idem Gramofoonmuziek. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandbe- richten. 9.20 idem „Familie Schwartzrock", schets van G. Knap. 9.50 idem Richard Hey- nemeyer: „Was brachte der Sportsonntag?" 11.20 Radio Danmark. Uurslag en klokken spel van den Raadhuistoren. A. Bendix' en semble uit Restaurant „Wivex". 12.20 Brus sel Vlaamsch. Gramofoonmuziek. 12.50 idem Populair Concert. 1.20 idem Gesproken Dag blad van het N.I.R. 1.30 idem Concert o.l.v. Walter Feron. 1.50 idem Gramofoonmuziek. 2.20 Keulen. Raadsels voor groote en kleine kinderen. 2.50 Parijs Radio. Gramofobnmu- ziek. 3.20 Droitwich. Gramofoonmuziek. Wer ken van Saint Saëns. 4.10 Parijs-Radio. Mu- ziekkroniek. 4.20 idem Concert uit Straats burg o.l.v. M. de Villers. 5.20 Keulen. Popu lair Concert door het groote omroeporkest. 7.05 Brussel Fransch. Concert. 7.35 Bero- münster. Concert door het omroeporkest o. 1. v. H. Scherchen. 8.20 Brussel Fransch. „La Tosca", opera van Puccini. 10.50 Weenen. Schrammelmuziek door Pepi Wicharts kwar tet met zang van Fritz Jellinck. 11.00 idem, Bekendmakingen. 11.15 idem Jazz ganz verrückt. (gr pi.) Progr. 4. 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnas tiekles. 8.20 idem Tijdsein. Gramofoonmu ziek. 8.30 idem Kroniek van den Dag. 8.40 id. Gramofoonplaten. 8.45 idem Gesproken Dag blad van het N.I.R. 9.00 idem Gramofoon muziek. 9 20 Diversen. 10.35 Droitwich. Korte godsdienstoefening. 10.50 idem Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem Orgel concert door Reginald Porter-Brown. 11.35 id. Gramofoonmuziek. 11.50 London Regio nal. Het B B C. Schotsch Orkest o.l.v. Guv Warrack. 12.05 idem Haydn Heard en zijn orkest. 1.05 idem Eric Gillet leest, 1.20 idem Nieuwe Gramofoonmuziek. 2.05 idem Arthur Salisbury met zijn orkest. 2.55 idem Het B. B.C. Midland orkest o.l.v. R. Burston. 3.55 id. Solistenconcert. 4.20 idem Orgelconcert door Donald Thorne. 4.50 idem Het Victoria Hotel orkest o.l.v. Emilio Colombo. 5.35 Droitwich. Frank Biffo's Kwintet. 7.40 idem ..Entertain ment Parade". 8.20 London Regional. Het B B.C. Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 8 50 Droitwich. Piano-recital door Geza Frid. 9.20 Parijs Poste Parisien. Concert. 9.35 idem Con cert m.m.v. de Lecuona Cuban Boys. 10 00 Droitwich. Orgelconcert door Harold Ram say. 10 20 idem Het Kutcher Strijkkwartet. Progr. V. 8.00—700 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Wals en Ma^ch- programma 1 Vorwarts marsch. Hirrr - ie- orkest. 2 Wa'dteufel Reiger. Groot-orke-t. 3 Traume an den Ozeen Wiener Boheme Or kest. 4 Groot Rotterdam. Groot orkest 5. Die SchlittschuhlauferOdeon Dansorkest. 6 Hoch Habsburg, Groot Odeon-orkest. 7 Ma- tinata, Wiener Boheme orkest 8 Heil Europa Harmonie orkest. 9 Wiener Prateleben, Odeon Dans-orkest. 10 Kaiser Friedrich Marsch. Groot Odeon Orkest. 11 Drei ^t-aus- se Daio- Be!a 12 Ftlud':,i»ina. s«»,»nv">nie- orkest 13 Leve het Reeiment. Groot orkest. 14 Ponarek. Wiener Boheme orkest. 15 Sol- datenblut, Harmonie orkest. 8.00—12.00 Di versen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10