Zomertijd eindigt. Zomertijd, t -*.v r Het Betanfeijkste 54e Jaargang No. 16344 Verschijnt Hagelijlcs, heKalve op Zon- èn Feestdagen Zaterdag 3 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE GOUKE.NS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR rcttFRT PFFREBOOW. ell ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij:<10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad? Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. Oud-minister Steenberghe optimistisch. Hij verwacht verbetering van den economischen toestand. Mr. Steenberghe, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken heeft Vrijdagavond de vergadering van die Kamér geopend met een rede, waarin hij de jongste monetaire maatregelen der re geering besprak. Oud-minister Steenberghe. In de eerste plaats zou spr. willen aansporen tot een voor het zaken leven zoo belangrijk optimisme, een optimisme, dat in dit verband ook volkomen zakelijk gefundeerd is. Wan neer de regeering de devaluatie zoo hanteert, dat het devaluatiepercentage het verschil in kostprijs, dat ook na de aanpassingspolitiek tusschen ons bedrijfsleven en dat van het buiten land is blijven bestaan, overbrugt, zal de stimuleerende invloed hiervan zich reeds spoedig in ons bedrijfsleven ma nifesteeren. Spr. legde den nadruk op het economisch element, dat bij de bepaling van het devalu atiepercentage moet overheerschen. Zoowel een te groot als een te klein percentage zou verkeerde gevolgen teweegbrengen. Een te klein percentage zou voor het bedrijfsleven dit funeste gevolg hebben, dat het dan niet overbrugde verschil met het internationaal kostenpeil, alsnog door een opnieuw te voeren aanpassingspolitiek zou moeten worden be streden. Hoewel reeds spoedig een verbete ring in de bedrijvigheid zal kunnen worden geconstateerd, zullen de beste resultaten echter eerst na eenige maanden zich vertoonen. Dit hebben wij ook in Engeland en België gezien, waar zeven a acht maanden na de devaluatie het normaal welvaarts niveau wederom is bereikt. Vele tegenstanders van devaluatie hebben het tegenovergestelde verkondigd, n.l. dat slechts gedurende de eerste maanden voor deden te zien zouden zijn. Het feit, dat de aanpassing aan het internationaal kostenpeil de bedrijvigheid cumulatief stimuleert, door dat het betere rendement en/of grootere werk gelegenheid in het eene bedrijf wederom tot verbetering in een anderen bedrijfstak voert, geeft van deze werking op langeren termijn de verklaring. Ook op het gebied van de prijzenpolitiek zal de devaluatie goed moeten worden toege past. Ook hier hangt van de uitvoering alles af. Spr. is het er geheel mede eens, dat de wet tegen de prijsopdrijving noodzakelijk y/as, dóch het zal ook noodig zijn de werking van deze wet strikt te beperken tot de onredelijke prijsverhoogingen. Teneinde verwarring te voorkomen, ware het wel goed, dat de regeering zich op dit punt, ook wat de voorraden betreft, duidelijk uitsprak, aangezien anders te vreezen is, dat de midden stand het slachtoffer zal worden. Deze toch zal het eerst de voorraden moe ten verkoopen en dan voor de moeilijkheid van de prijsverhooging komen, te staan. Zal men dus volkomen logisch hier en daar voor sommige artikelen betrekkelijk groote prijs verhoogingen te zien krijgen, zoo beteekent dit toch niet, dat de kosten van levensonder houd in het algemeen belangrijk zullen wor den verhoogd. Immers voor de kosten van levensonderhoud spelen de prijzen van de levensmiddelen de voornaamste rol. Bij een oordeelkundige en resolute hanteering zonder uitstel van de landbouw-crisiswet, met inacht neming van de gerechtvaardigde belangen van den landbouw, is het mogelijk de prijzen van de levensmiddelen op hetzelfde peil als voor de devaluatie te handhaven. Een en ander met. bovendien de voor ons geheele volk en in het bijzonder voor den landbouw groote winst van een vermindering van de staatsreglemen- teering op dit terrein. DE STILLE ARMEN. Weldadigheid naar Vermogen' zal zich hun lot aantrekken. Maar rekent daarbij op veler sympathie en steun! Het Bestuur dér Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" verzoekt ons, het volgende te plaatsen: „Weldadigheid naar Vermogen" tracht reeds 48 jaar daartoe in staat gesteld door de offervaardigheid van vele weidenkenden in Haarlem en Omgeving het leed der armen te verzachten. De crisistijd, die honderden wel- gestelden tot nijpende armoede bracht en dui zenden arbeiders door werkloosheid trof, heeft een groote verandering gebracht in dé prak tijk der armenzorg. De overheid heeft den steun van de werkloozen zóó moeten organi- seeren, dat voor de particuliere liefdadigheid op dit terrein slechts een geringe taak is overgebleven. Daarom is het beter gebleken om bijzondere gevallen, waarin het ge- wenscht is, gebruik te maken van de gelegen heid' om iets te doen op grond van de bepalin gen inzake den „ruimeren armslag" uitgeslo ten de zorg voor de werkloozen buiten de bemoeiingen van onze Vereeniging te laten. De Crisis heeft „Weldadigheid naar Vermogen" voor de noodzakelijkheid gesteld, zich in het bijzonder te wijden aan de behartiging van de belangen der Nieuwe of Stille Armen. Reeds lang werd hier ter stede de noodza kelijkheid gevoeld, dat er een organisatie komt, die zich daaraan wijdt. Er zijn door ons Bestuur conferenties gehou den met den Wethouder van Sociale Zaken en de directie van Maatschappelijk Hulpbetoon, waarbij een vorm werd gevonden voor samen werking tusschen de overheid en onze ver eeniging, wanneer dit noodig blijkt. Maatschappelijk Hulpbetoon zorgt in dit ge val voor de gronduitkeering, maar „Weldadig heid naar Vermogen" krijgt de bevoegdheid cm daarbij een zeker bedrag te voegen. Als de gesteunden dit wenschen, geschiedt de geheele uitkeering door „Weldadigheid naar Vermo gen". Natuurlijk worden de gesteunden ook met raad en voorlichting bijgestaan. „Weldadigheid naar Vermogen" zal thans ook met de sympathie van de Overheid het centrum van de steun- verleening aan de Stille Armen wor den. Natuurlijk kan „Weldadigheid naar Ver mogen" zich alleen met succes aan deze zeer omvangrijke taak wijden, als zij verzekerd is van de sympathie en steun van alle welden- kenden in Haarlem en Omgeving. Ons Bestuur moet geld hebben, veel geld, want het aantal stille armen is groot, ontstellend groot. Wij zullen zorgen, dat dit geld op de beste wijze wordt besteed. Het is allereerst noodig, dat daartoe onze vaste inkomsten vermeerderd worden. Daar om is een actie aangevangen om het aantal contribuanten uit te breiden. (De minuanuan contributie is 3 gulden per jaar). Ons Bestuur rekent er op, dat ieder, die daartoe financieel in staat is, aan de uitnoo- diging die tot hem zal worden gericht, om lid te worden, gehoor zal geven. „Weldadigheid naar Vermogen" moet, nu haar werkkring zoo sterk wordt uitgebreid, niet honderden, maar duizenden leden tellen! Dan is het ook noodig, dat geregeld aan het bestaan van „Weldadigheid naar Vermogen" en haar schoone, maar zware taak gedacht wordt. Op feestavonden en huiselijke feestjes moeten collecten georganiseerd worden enz. Er kan geen geld genoeg binnenkomen, want al komt er zeer veel, dan.zal het toch nog steeds te weinig zijn, om het steeds wassende leed der Stille Armen volkomen te verzachten. Bloembollenexport -weer vrij. Zooals gemeld werd Maandag op last der regeering de bloembollenexport' voorloopig stopgezet, in verband met de waardeverminde ring van den gulden en den onzekeren toe stand. Thans is de export weer vrijgegeven. Certificaten van uitvoer worden op de gewone wijze verstrekt. De regeering heeft in overleg met het bestuur der Nederlandsche Sierteelt Centrale de minimumprijzen verhoogd. Dr. Fred. Muller overleden. Gisteravond is de bekende Haarlemsche zenuwarts Dr. Fred. Muller in den ouderdom van 58 jaar plotseling overleden. Dr. Muller werd geboren te Utrecht in 1878. In deze stad ontving hij zijn academi sche opleiding. In 1904 werd hij bevorderd tot arts en in 1905 promoveerde hij in de medische faculteit. Hierna vertrok Dr. Muller naar Duitsch- land, waar hij drie jaren in psychiatrische klinieken te Berlijn en Breslau werkte. Terug in Holland was hij tot 1911 ver bonden aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waarna hij zich als zenuwarts te Haarlem vestigde. In onze stad heeft Dr. Muller zich in den loop der jaren een drukke practijk verworven. De overledene, die een zeer eenvoudig man was, heeft geen functies in openbare of veel naar buiten optredende instellingen vervuld Alleen was hij jarenlang bestuurslid van den kring Haarlem van de Maatschappij voor Geneeskunde. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 6 October om 12 uur op de Alg. Be graafplaats te Heemstede. Klokken achteruit. Wij herinneren er aan, dat hedennacht om 3 uur de zomertijd eindigt. Men zette dus vanavond de klok een uur achteruit. Tegen de prijsopdrijving. Welke artikelen in het algemeen niet in prijs verhoogd mogen worden. 's GRAVENHAGE 3 October. Ten vervolge op zijn circulaire van 1 October en naar aan leiding van de vele gestelde vragen heeft de minister van binnenlandsche zaken gisteren een tweede circulaire aan alle burgemeesters doen uitgaan betreffende de uitvoering van de wet tegen prijsopdrijving. De minister merkt in deze circulaire op, dat in het algemeen de hierna te noemen artike len, welke behooren tot de eerste levensbe hoeften, in verband met de getroffen maatre gelen niet in prijs verhoogd mogen worden, zoodat elke prijsverhooging daarvan als prijs opdrijving is te beschouwen. x) Aardappelen zoomede aardappelmeel, stijfsel en puddingpoeder, x) Boter. Brood, x) Consumptie vettenx) Eieren, x) Groenten, xx) Huisbrand, x) Kaas. Margarine. Melk. x) Roggebloem. Slaolie, x) Spek. Suiker. Tar webloem. x) Vleesch. Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. Zoo noodig zal zij te zijner tijd nog uitgebreid worden. Zij bedoelt den burgemeesters een richtsnoer te geven vror de prijzen der voor naamste levensbehoeften en geenszins mag de conclusie worden getrokken, dat de prijzen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen, willekeurig verhoogd mogen worden. De loopende contracten (afgesloten voor 27 September) moeten volledig gehandhaafd worden. De daarin bepaalde prijzen mogen dus niet verhoogd worden. Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hun ne leveranciers ontvangen. Indien onvermij delijk, zal in dit geval een geleidelijke geringe prijsverhooging toelaatbaar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastgesteld, dat het bedrag, waarmede de winkelier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan het bedrag, hetwelk hijzelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus bijv. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor f 5,50 en werd verkocht voor f7, terwijl de nieuwe of ferte van den leverancier met 10 pot is 55 ct. verhoogd is, dan mag de winkelier deze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal f 7 en f 0,55 is f 7,55. Deze mo gelijkheid zal zich in de eerste plaats voor doen bij verschillende textiel-, hout- en me taalwaren. Mochten er zich in de practijk ten aanzien van de uitvoering dezer handleiding moeilijkheden voordoen, dan houden de mi nisters zich voor nadere vragen en mededee- lingen aanbevolen. x) Voor de met een x) gemerkte artikelen behoudens geringe bij deze artikelen steeds optredende markt schommelingen xxNormale w-interprijs. Ernstig ongeval op Amsterdam C.S. Twee schilders uit de kap gestort. Het idee is wel geen pretje In 't al duisterend seizoen, Maar vergeet niet het „verzetje", Dat gij met uw klok moet doen. Zet een uur voor het naar bed gaan, Heden al uw klokken stil, U kunt ook om drie uur opstaan, Als u erg precies zijn wil. Maar u moogt het niet negeeren, U moet meegaan met den tijd, Anders zal die tijd u leeren, Wat er volgt voor narigheid. Regel, wie er voor zal zorgen, Zoo slechts wordt er voor gewaakt, Dat u allen, Zondagmorgen, Niet zijtuit den tijd geraakt. Tja, het eind is weer gekomen Van den schoonen zomertijd, En die pil moet ingenomen Worden met manmoedigheid. U hebt zich erin te schikken, Aangezien het toch niet gaat, Dat uw klokje thuis zou tikken, Zooals 't nergens anders slaat. P. GASUS. OOK UW BEHANGER LEVERT U KROON - BEHANGSELS Alléén: GR. HOUTSTRAAT 179 - Telef. 14269 (Adv Ingez Med.) Een doode, een zwaar gewonde. AMSTERDAM, 3 October. Vannacht is op het Centraal Station een ernstig ongeluk gebeurd. Gedurende de nachtelijke uren zijn schil ders bezig met het verven van de buitenzijde van de eerste stationskap. door tot nog toe onbekende oorzaak zijn hedennacht twee arbeiders gevallen. Een van hen is kort na het ongeluk overleden, de andere is zeer zwaar gewond. Beide schilders, de'28-j, L. en de 23-j. H. waren te ruim 4 uur vannacht naar beneden gekomen om te schaften en om een oogenblik te rusten. Zij zouden te omstreeks half vijf weer aan hun werk zijn. Op dien tijd hoorden hun mede arbeiders plotseling een gil en eenige doffe slagen. Zoo vlug mogelijk klommen zij naai de plaats, waar zij vermoedden, dat iets ge beurd was. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij hun twee kameraden L. en H. op den luifel liggen boven het derde perron. De G.G.D. werd onmiddellijk gewaarschuwd, beide mannen bleken hoogst ernstige verwon dingen te hebben opgeloopen en kort na aankomst in het Binnengasthuis is L. over leden. De 23-jarige H. verkeert nog in diepe be wusteloosheid. zoodat de politie hem nog niet kon hooren. Het is niet onmogelijk, dat de beide man nen uitgegleden zijn doordat de buitenzijde van de kap door de nachtvorst op verschil lende plaatsen glad was geworden. De devaluatie en de bloem- bolienhandel. Het bestuur van de Stichting Bloembollen Surplusfonds, gevestigd te Haarlem, deelt mede op grond van art. 4 lid 1 onder b. van het Bloembollensaneeringsplan 1935 (export) besloten te hebben, dat de exporteurs ver plicht zijn met de Stichting een overeen komst te sluiten, waarbij zij zich vei^bïnden aan de Stichting te zullen betalen het ver schil tusschen den buitenlandschen mini mumprijs op den dag van boeking van de order en dien op 23 September 1936 en voor deze betaling zekerheid te stellen ten ge- noege der Stichting. Het betreft hier dus, zoo zet het Weekblad voor Bloembollencultuur uiteen, de valuta winst die de exporteur maakt op de orders, die na de devaluatie zijn geboekt, te doen toekomen aan het geheele vak, door deze extra-winst te doen vloeien in het Surplus fonds. De minimumprijzen worden voor de landen die niet gelijktijdig gedevalueerd hebben en die den invoer van bloembollen niet hebben gecontingenteerd, verhoogd met een percen tage, overeenkomend met het devaluatie percentage. Het verschil tusschen dezen mi nimumprijs en den ouden minimumprijs (in guldens) moet de exporteur aan het Surplus fonds afstaan, zoodat er voor den exporteur geen enkele reden is om te verkoopen bene den den prijs (in buitenlandsch geld), die ook voor dien tijd werd genoteerd. De redactie van het Weekblad lijkt dit een zeer gelukkige maatregel en zij vertrouwt, dat het geheele vak zich er mee zal kunnen ver eenigen. De Crisis-collecte. Onze stadgenooten kunnen vandaag een goed werk doen; zij kunnen meehelpen licht te brengen in de gezinnen, die door den geesel van den tijd, de werkloosheid, getrof fen werden. Wie zou zich, als hij zelf nog werken mag. daaraan willen onttrekken? Men denke zich eens even den toestand in van die gezinnen, waarin een nijpend gebrek heerscht; waarin een groote behoefte is aan kleeding, schoei sel. brandstof, enz., maar waarvoor geen geld beschikbaar is! De vooruitzichten voor ons Crisis-Comité, dat vanmorgen al vroeg in het bureau aan het Klokhuisplein ijverig in de weer was, zijn wel bijzonder gunstig: het is Zaterdag en boven dien prachtig weer, zoodat vanmiddag veel menschen op straat verwacht kunnen worden. Het Comité heeft daar dan ook op gere kend; het heeft niet minder dan 40.000 bloempjes ingeslagen, natuurlijk in de hoop dat ze ook alle verkocht zullen worden. Vanmorgen acht uur zijn de verkoopsters en verkoopers, ongeveer honderd, met hun menschlievend werk begonnen. Zij doen ij verig hun best en laten geen voorbij- gange: ongemoeid. En het lfep vanmorgen al aardig! Een handig verkoopstertje had post gevat bij de verkeerslichten in de Groote Hout straat. Voor de wachtende automobilisten en elrijdei-s was er dus gelegenheid genoeg, zich met een paars bloempje te laten tooien in ruil voor een dubbeltje of een kwartje. Vanmiddag zal het bijzonder druk in de stad worden want den nemen nog een paar honderd personen aan den bloempjesverkoop deel. Bovendien za! de stafmuziek van de Vrij willige Burgerwacht onder leiding van kapel meester H. J. Schulpzand op een vrachtauto plaats nemen en zich in de buitenwijken van de stad laten hooren. Hier krijgt men dus be halve een bloempje, ook nog muziek voor zijn geld En zij, die vandaag door de een of andere omstandigheid niet in de gelegenheid zijn. ■mor he' goede doel te offeren, knnnen hun gift aan bovengenoemd bureau laten bezor gen. Elke gift, hoe klein ook, zal dankbaar in ontvangst worden genomen. G> 1 s«u*'4 WIJ VERKOOPEN ONZEN VOORRAAD TEGEN DE OUDE PRIJZEN. (Adv. Ingez. MedJ Het woord is aan.... Condillac: Een vriendschap die ein digt, is nooit begonnen. Standaardloonen worden gewijzigd. De regeering heeft wijziging aan gebracht in de standaardloonen, welke zijn vastgesteld voor langdurig werkloozen. Bij deze wijziging wordt onderscheid gemaakt tusschen be- roepswerkloozen en werkloozen, die tot werken bereid zijn. De regeling der standaardloonen wordt met in gang van 4 October opgeschort. Voor uitvoerige mededeelingen zie men pagina 3. ZANG VOOR DE RADIO. Aan het concert door het orkest van Radio- Luxemburg te geven op Donderdag 8 October te 21 uur 15 werkt onze stadgenoote de zange res Ré Koster mede, die liederen, aria's v. Beet hoven, Schubert, Debussy en Fauré ten ge- hoore zal brengen. Radiodistributie Haarlem. Geen ontvangst, misschien voor weken, Want een dure lamp is stuk. Neen, er is nog distributie, Dat is toch een groot geluk. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog in Spanje: Generaal Franco over het program der „nieuwe regeering". pag. 4 Een mijnramp in Henegouwen heeft vermoe delijk 18 dooden geëischt. pag. 4 De Oostenrijksche leiders hebben besloten Fey te royeeren. pag. 4 Een verkeersongeluk heeft te Nispen ernstige gevolgen gehad. pag. 4 Mr. de Wilde wenscht scherp optreden tegen prijsopdrijving. pag. 3 De standaardloonen worden gewijzigd. pag. 3 De richtprijs voor tarwe wordt niet ver hoogd. pag. 3 Het hoogovenbedrijf en de koersdaling van den gulden. pag. 2 Dr. Fred. Muller te Haarlem is overleden. pag. 1 Behandelt de dieren met zachtheid. pag. 7 Bioscopen. pag, 14 ARTIKELEN ENZ. Een hondenleven: Nieuwe serie. pag. 3 C. R. Attlee: Oorlog en oorlogsgevaar. pag. 4 Dr. E. van Raalte: Indrukken van de Assem blee. pag. 8 Financieele Kroniek: De zwevende gulden. Dag 15 Dr. W. G. N. van der Sleen: De eerste nacht in Canada's oerwoud. pag. 13 Van den Abeelen: De Junkers-nonstop-vlucht DessauBathurst. pag. 13 J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen. o» 14 J. B. Schuil over: De weg naar het geluk. pag. 9 P. v. d. Hem: „Popje" zweeft. pag. 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 7 Damrubriek. pag. 11 Voor de Jeugd. pag. 17 en 18 H. D. Vertelling: De ring. pag. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 12.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1