STIENS E. SCHMID ^WEERBERICHT BETER ZIEN Het hoogovenbedrijf en de koersdaling van den gulden. ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Organisatie Oud-Kath. Kerk gewijzigd. Synode opgeheven. In Juni van dit jaar is op de Synode van de Oud-Katholieke Kerk besloten de Synode in haar tegenwoordigen vorm op te heffen en aan het Synodale leven andere vormen te ge ven. Deze opheffing is vorige maand ge schied en tegelijk daarmede is door het Epis copaat ingesteld een z.g. bisschoppelijke raad. De instelling van dezen raad beoogt het Episcopaat in geestelijke en materieele vraag stukken voortdurend van advies te kunnen dienen. Tot leden van den bisschoppelijken raad zijn benoemd de heeren prof. C. Wijker dr. A. J. van de Ven en C. A. Mittelbeck, als vertegenwoordigers van het aartsbisdom Utrecht en past. B. A. van Kleef, T. H. Maan en G. P. Hoensler als vertegenwoordigers van het bisdom Haarlem. Ingevolge deze wijzigingen zijn ook de re glementen der kerkbesturen in overeenstem ming gebracht met den geest en de bedoeling der nieuwe synodale statuten. Deze wijzigingen zijn in zooverre van gewicht, dat de leden der kerk- en armbesturen voortaan niet meer door de gemeenten worden gekozen, maar door den betrokken bisschop worden benoemd. Herbenoeming blijft mogelijk. Hiermede is in belangrijke mate teruggekeerd naar de metho de, welke ook vroeger bestond vóór de invoe ring eener synode in 1919, slechts met dit ver schil, dat de benoeming thans niet geschiedt voor het leven, maar voor den duur van acht jaar. Herbenoeming blijft evenwel mogelijk. DE GELAARSDE KAT. Woensdagmiddag 7 October geeft het gezel schap van Paula de Waard in den Stads schouwburg een opvoering van het aardige kindersprookje „De Gelaarsde Kat". In het laatste bedrijf zal John de Nocker het verlovingslied zingen van Primes Juliana en Prins Bernhard. Dit lied werd gecompo neerd door Gerrit van Wezel, waarvoor hij de persoonlijke dankbetuiging van H. K. H. heeft ontvangen. LEDENVERGADERING VAN DE ALG. BAKKERSBOND. Op Donderdag 1 October hield bovenge noemde organisatie haar ledenvergadering in gebouw de Centrale, die druk was bezocht, en ook niet zonder reden, immers ook het bak kersbedrijf hier ter stede staat op den rand van den afgrond. Door den voorzitter den heer J. Geerlings werd medegedeeld, dat, zoo als de toestand nu is, deze voor den werkgever en -nemer, absoluut onhoudbaar is. De feiten die hier naar voren werden gebracht, hoe diverse bakkerspatroons knoeien, en op schromelijke wijze de arbeidswet saboteeren en daarnaast nog abnormaal lage loonen aan hun arbei ders betalen, zijn mede oorzaak, van een on eerlijke concurrentiestrijd. Er werd ook gepro testeerd tegen die firma's die hun product, maar in ieder winkeltje plaatsen, waarbij het voorkomt, dat men brood naast de petroleum- bus ziet liggen of naast de groene zeep. Ook hierin is een taak voor de Overheid wegge legd om in te grijpen. De voorzitter deelde mede, dat een com missie was opgericht door de patroons en vak organisaties, die ten doel heeft te agiteeren tegen de vestiging van steeds meer nieuwe bedrijven. Ook zal deze commissie zich spe ciaal toeleggen op de saneering van het bedrijf. Spreker stelde het op hoogen prijs, dat ook de beide groote coöperaties, n.l. de „Vooruit gang" en de „Eendracht" zich bereid hadden verklaard, om deze commissie te steunen. Daar als voorzitter dezer commissie de heer P. C. Bruyn deze zware taak op zich heeft genomen, staat het vast, dat het geheele be drijf is vertegenwoordigd. Een uurtje eerder wordt het donker, Wat maakt dat voor een wijs mensch uit PERQUIN brengt KOLEN voor de kachel Dus mag de winter ingeluid (Adv ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 3 OCTOBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Fanfare d'amour, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Bette Davis in „Een fatale vrouw", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Three Kids and a Queen (Grootmoedertje), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Merijntje Gijzen's Jeugd naar den roman van A. M. de Jong. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: „Het wederzijdsch huwelijksbedrog' 8.15 u. Frans Hals Theater: „Dat is het land". 11.30 uur v.m. Kerk van Allen; Universeele Eeredïenst. v.m. 11 uur. 't Nut Lange Veerstraat 16. Rozekruisers Genootschap: Openbare voor dracht (tevens Tempeldienst), nam 7.15 uur. Bakenessergracht 13. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 5 OCTOBER Groote Kerk: Concert met medewerking van Ria Schmitz-Gohr en Haarl. Motet- en Madrigaalvereeniging, 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 3 Oct. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 9 Oct. zijn de volgende apotheken op Zondag, "s avonds na acht uur en des nachts geopend: P. Th. A van Rijn Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. „Het Cremernieuws". Nationale Tooneelwedstrijd. „Het Oremernieuws", officieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer", maakt melding van een Nationalen Tooneelwedstrijd, ter viering van het 11e lustrum der ver eeniging. Aan dezen wedstrijd zal worden deelgenomen door ,.A. D. O.D. V. S." te 's Gravenhage, de Rederijkerskamer „Helmers" te Amsterdam, de Kon. Eik. Declamatieclub ..Mutua Amici- tia" te Rotterdam en de-Utrechtsche Rederij kerskamer „Molière". De openingsvoorstelling voor dit seizoen is bepaald op 13 October a.s. in den Stadsschopw burg. „Cremer" voert dan op: „Er was een steenhouwerblijspel in drie bedrijven door J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker, onder regie van Jan van Dommelen. Hierna bal in het Kegelgebouw. Ook de slotvoorsteLling heeft „Cremer" voor haar rekening genomen. Het stuk zal nog na der worden bekend gemaakt. Zij nog vermeld dat de heeren C. C. M. van Hees, J. B. Schuil en Henk Bakker de jury voor den wedstrijd zullen vormen. De Konin gin en Prinses Juliana hebben medailles be schikbaar gesteld, ook is dit gedaan door ver schillende autoriteiten, corporaties enz. Haarlemsche Reddingsbrigade. Politiemannen geëxamineerd. Nadat op 2 Augustus j.l. door eenige politie ambtenaren het Technisch deel van het di ploma A van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen met gunstig gevolg was afgelegd volgde Vrijdagavond het medisch gedeelte. Van de 7 candidaten slaagden er 6 n.l. de heeren P. J. Beunder, C. v. d. Burg, J. A. van Huis, G. W. Klopper, W. de Koning en H. Selderbeek. Dokter Mauritz sprak na afloop de geslaag den toe. Hij wenschte de geslaagden van harte geluk en sprak den wensch uit dat een volgend jaar niet 7 candidaten, maar 70 op het appèl zouden komen; de burgerij steunt in moeilijke gevallen óók op de politie. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der Haarlemsche Reddingsbrigade sloot zich bij de woorden van dokter Mauritz aan en heette de geslaagden hartelijk welkom in de brigade Technisch en medisch kunnen de geslaagden nu dienst doen bij waterongelukken. De heer C. van den Burg dankte ook namens zijn collega's voor de ontvangen opleiding. ACTIE VOOR HUURVERLAGING. Door het Comité van strijd en solidariteit is Donderdag 1 October een vergadering ge houden met de bewoners van de Indische buurt. Op deze vergadering werd een huur ders-comité gevormd dat zich zal wenden tot alle bewoners van de Indische buurt. De vergadering besloot een sympathiebetuiging te zenden aan B. en W. ter ondersteuning van het gedane verzoek door het huurders comité der gemeentewoningen. De tekst hiervan luidt: „De bewoners van de Indische buurt in vergadering bijeen besluiten hierbij haar sympathie-betuiging te zenden aan uw adres ter ondersteuning van het gedane verzoek der bewoners van de gemeente-woningen van de Indische buurt van Haarlem-Noord om 25 pet. huurverlaging. Zij vertrouwen er op dat uw college zal medewerken om tot ge noemde huurverlaging te komen. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over September 1936 (1935). I. Prinsenhof: Bezoek aan de leeszaal door 2289 personen (v.j. 2338) t.w. 2073 mannen en 216 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 4982 per sonen (v.j. 5076), t.w. 4581 mannen en 401 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7271 personen (v.j. 7414) t.w. 6654 mannen en 617 vrouwen. Uitgeleend werden 6361 boeken v.j. 7231). II. Filiaal „Huis te Zaanen".: Bezoek aan de leeszaal door 963 personen (v.j. 1119) t.w. 754 mannen en 209 vrouwen. Uitgeleend werden 1928 boeken (v.j. 1658). III. Hoofdbiblotheek en Filiaal werden te zamen bezocht door 8234 personen (v.j. 8533), t.w. 7403 mannen en 826 vrouwen. In het ge heel werden uitgeleend 8289 boeken (v.j. 8889) Filmopneming in Elswout. Vrijdagmiddag half drie was een schilder bezig de buitenzijde van een brugleuning te schilderen in de buitenplaats „Elswout", toen plotseling de werkman zijn evenwicht verloor en in het water plonste. De man kon blijkbaar geen slag zwemmen, want hij schoot geen centimeter öp naar den walkant. Gelukkig voor het slachtoffer sur veilleerde daar de hoofdagent van recherche de heer J. Doorenbosch te Haarlem met zijn beroemd geworden bouvier „Oxo". Op het angstig hulpgeroep vloog de viervoeter te water pakte een drenkeling bij de linker mouw en bracht hem heel plichtsgetrouw naar den veiligen wal. Was het toeval dat de heer Doorenbosch met zijn bouvier aanwezig was op het kritieke moment? Neenhet gold hier een filmopneming voor den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Een oogenblik later lag de drenkeling, de heer W. Endert, lid van de Haarlemsche Reddingsbrigade, opnieuw in het koude water om zich nu op 'een goede wijze te laten „red den" met een reddingsklos, welke toegewor pen werd door een politieman.. Nog moest een nummer worden opgenomen en wel de redding met behulp van een reddingshaak. Opnieuw sprong de heer Endert te water en liet zich in veiligheid brengen. Het toesteken van den reddingshaak, het doorbrengen van den haak met de veiligheidsknop naar be neden, tusschen het lichaam en de binnen zijde van een arm gevolgd door het om draaien van den haak met een kwart slag, werd ook in vertraagd tempo opgenomen. De heer Joh. M. Schmidt was de operateur van deze reddingsgevallen, die ten doel heb ben het publiek een juist inzicht te geven van de verschillende reddingswijzen. Mevrouw C. E. Schmidt—Miisler en de heer R. Rohlfs brachten het slachtoffer op de juiste wijze op den walkant en wel zoo, dat den drenke ling geen schade werd berokkend: óók dit on derdeel werd op de filmstrook vastgelegd. Dansinstituut Academie de Danse HAARLEM NIEUWE GRACHT 76 TELEFOON 14904 Sluiting voos- Inschrijving klassikaal onderwijs voor seizoen '36 '37, Maandag 12 October a.s. Spreekuur dagelijks van (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Noordelijken wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Wellicht eenigen regen. Aan vankelijk zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 771.2 m.M. te Maastricht. Laagste 756.7 m.M. te Hernösand. Toenemende beioolking. De hooge drukking trok reeds voorbij ons land naar midden-Europa, maar herstelt zich weer snel in Noord-Scandinavië. De Noordelijke depressie trok Zuidoost waarts, maar vond een uitlooper over Dene marken, die in het Noorden van ons land lichten regen bracht, terwijl midden en Zui den zonnig weer hadden na lichte vorst in den nacht. De Britsche eilanden hebben droog weer bij Zuidelijken wind. In Duitschland valt nog regen in het Noor den en sneeuw in de bergen in het Zuiden. België, Frankrijk en Zwitserland hebben zon nig weer met ochtendnevel in Zuid-Frankrijk. Een krachtige Zuidoostelijke wind waait in de golf van Biscaye. De secundaire depressie zal ook verder in ons land de bewolking doen toene men en wellicht eenigen neerslag ver oorzaken. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 768 m.M. Stand van gister 766 m.M. Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 5.05 uur; n.m. 17.26 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.30 uur. Zondag v.m. 4.49 uur; n-m. 17.10 uur. Strand berijdbaar „van 9.45—15.00 uur. Maandag v.m. 5.35 uur; n.m. 17.56 uur. Strand berijdbaar van 10.3016.00 uur. (De uren geven van Zondag 4 October af den normalen d.i. den gemiddelden zonnetijd aan.) DOOR EEN BRIL VAN GIERSTRAAT 27 Leverancier ALLE Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) VERGADERING R.K. BAKKERS PATROONS. De afdeeling Haarlem van de R.K. Bakkers- Patroonsvereeniging hield dezer dagen haar ledenvergadering. Op de agenda stond broodprijs verhooging wegens de steeds hooger wordende prijzen van meel en andere ingrediënten. Daar echter juist de monetaire politiek van de regeering binnen korten tijd ook andere maatregelen doet verwachten, wat betreft verlaging van heffingen op bloem en meel- prijzen, zoodat daardoor een verlaging van de hooge bloem- en meelprijzen kan intre den, besloot de vergadering nog even af te wachten, hoewel het voor de bakkerij on doenlijk is, tegen de hedendaagsche meel- prijs te blijven bakken zonder broodprijs- verhooging. Voorts werd door de vergadering goedbe- vonden, dat een lid als afgevaardigde in de commissie treedt, die vooral zal tegengaan de unfaire handeling van bakkers, die door misbruik te maken van de arbeidswet en door loonsvermindering het brood tegen con- curreerende prijs aan de markt brengen. Tevens werd besloten tot het oprichten van een inkoop-combinatie voor welk doel de voorzitter der afdeeling Rotterdam en pen ningmeester van de inkoopcombinatie aldaar een pleidooi hield. DE KERN. De Kern organiseert hedenavond in samen werking met The Hot Tune Club een cabaret dansavond ter opening van het seizoen 1936- 1937 in De Leeuwerik. Naast eigen krachten werken ook enkele introducés aan het programma, dat geheel uit nieuwe nummers bestaat, mee. DE INBRAAK IN DE KIOSK AAN HET MERCATORPLEIN TE AMSTERDAM. Agenten in hooger beroep. De beide Amsterdamsche politie-agenten. die deze week door de rechtbank te Amster dam wegens diefstal met insluiping in een kiosk op het Mercatorplein aldaar resp. we gens medeplichtigheid hieraan, zijn veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf, met af trek van voorarrest, zijn, naar wij vernemen, in hooger beroep gegaan. Voor het gerechts hof zullen zij wederom worden verdedigd door mr. Th. Muller Massis en mr. J. K. M Ma thuisen fA.N.P.) PERSONALIA. Onz<- stadgenoot, de heer W. J. Tuin, is be noemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Leeuwarden Een onderhoud met Ir. G. A. Kessler. Ir. Kessler ziet in devaluatie een nationaal belang. ,De devaluatie achten we uit een oogpunt van directe baten van weinig belang, uit een oogpunt van perspectief echter van groot belang'*. Welken invloed zal de koers daling van den gulden uitoefenen op den gang van zaken bij het hoog ovenbedrijf, dat groote bedrijf, waar van de resultaten voor onze gemeente van zulk een groote bcteekenis zijn. Zal de koersdaling tengevolge heb ben, dat het ruwe ijzer, het hoofd product met grootere kans op een winstmarge met het ijzer van andere landen op de wereldmarkt kan con- curreeren en zullen daardoor voor het bedrijf betere tijden aanbreken? Ziedaar eenige vragen die wij den, direc teur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. in een onderhoud, dat hij zoo vrien delijk was ons toe te staan, verzochten ons te willen beantwoorden. De wereldmarktprijs van ijzer en staal aldus de heer Kessler zal door de devalu atie vermoedelijk weinig beïnvloed worden. Dit houdt in, dat de opbrengstprijzen van het door het Hoogovenbedrijf vervaardigde ruw ijzer uitgedrukt in guldens, na de devaluatie ongeveer in evenredigheid daarmee zullen stijgen. Maar, zeide de heer Kessler, hetzelfde geldt ook voor de grondstoffen erts en kalk steen, die we in het buitenland moeten koo- pen. Steenkolen krijgen we ook gedeeltelijk Vereeniging voor Paedagogiek. De heer L. C. T. Bigot over wonderkinderen. De afdeeling Haarlem voor Paedagogiek hield Vrijdagavond haar eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen in de aula van het Kennemer Lyceum. Dat 'deze Vereeniging de belangstelling van velen trekt, bleek uit de groote opkomst en ook uit het optimistische verslag van den secre taris, die gewag maakte van de verdubbeling van het ledental en van de behoefte aan be zinning, welke zich allerwege in deze zware tijden openbaart. Het verslag vermeldde voorts het werkpro gramma van het vorig jaar en in het verslag werd dank gebracht aan de leiding van het Kennemer Lyceum voor de verleende gast vrijheid. Het verslag van de penningmeesteresse klonk al even prettig, daar er een batig saldo is. Nieuwe leden zijn evenwel noodig, om grooter activiteit te kunnen ontplooien. De heer G. van Hees, die de vergadering leidde stelde den spreker, den heer L. C. T. Bigot aan de vergadering voor, die een inlei ding gaf over: „Wonderkinderen". Een onder werp dat terzijde ligt van de gewone paeda- gogische problemen. Spr. begon met een his torisch overzicht te geven van de bemoeiin gen, welke geleid hebben tot de moderne we tenschappelijke kinderpsychologie, welke ont wikkeling een gelijk beeld vertoont als de ge wone psychologie. Lange jaren is de kinderpsychologie ge weest een philotheologisch mijmeren, meer een geloof dan wetenschap. Het laboratorium wierp zich op het onder zoek. maar er is gebleken, dat men wel veel leerde, maar dat de ziel aan deze onderzoe kingen ontsnapte. De nieuwere wetenschap beschouwt de to taliteit, het kind in zijn verschijning. Het wonderkind wijkt in wat het presteert absoluut af van wat men in het kind ge woonlijk ziet. Spr. gaf talrijke voorbeelden van zulke kin deren, als Hugo de Groot, Pascal. Herbart. Mo zart, Beethoven, Menuin, Parthos, Otto Braun en wees op hun uitzonderlijke prestaties. Alfred Binet en Prof. Révèz hebben wonder kinderen wetenschappelijk bestudeerd. Spr. beschouwde dan nader moderne voorbeelden op allerlei terrein, muziek, dans. schaken, dichtkunst, schilderen en memoreerde talrijke bijzonderheden. Het aantal gevallen is zeer gering en bestu- deeren is moeilijk, omdat zij zich door de we reld haasten, daar zij geëxploiteerd worden door de ouders. Wat de erfelijkheid betreft, is hier geen lijn te vinden. Wonderkinderen missen ontzaggelijk veel, hun omgang met de jeugd; de stralende blijd schap der jeugd. Zij zijr. levendig, druk, en praten veel, heb ben groot zelfbewustzijn en zijn jaloersch en worden door het geld vaak hartgrondig be dorven. Muziek en wiskunde openbaren zich het vroegst, dan de beeldende kunsten, terwijl de wetenschappelijke aanleg later tot uiting komt. De kunstuiting, ook van het wonderkind, zoo eindigde spr., moet gezien worden als een groot wonder, waardoor zijn verschijning een uiting wordt van dat andere groote wonder: de ziel. Na de pauze werden nog verschillende vra gen gesteld. BEZOEK VAN LT. COMMISSIONER DAVIS. Maandag 5 October bezoekt bovenstaand Leger des Heils-officier Haarlem, en des avonds om 8 u. zal hij spreken in de Leger des Heilszaal, Schagchelstraat 26. Lt Commissioner Davis is een man van groote ervaring en is reeds 42 jaar Heils- officier. Thans heeft hij de aanstelling van „geestelijk speciaal" en bezocht reeds een groot aantal landen. De laatste dagen be zocht hij verschillende piaatsen in ons land. waar de toeloop geweldig was. Ook zijn de verwachtingen voor zijn bezoek aan Haar lem groot. Een aantal Heilsofficieren zal hem vergezellen. uit de staatsmijnen, maar het grootste ge deelte van de door ons benoodigde kolen komt uit het buitenland. En nu zijn we in groote spanning, wat er met de kolenprijzen zal ge beuren. Dit is op het oogenblik voor ons het grootste vraagstuk. Wat de andere uitgaven betreft, zooals loonen, salarissen, onderhoudskosten, deze zullen althans voorloopig, door de devaluatie niet veel omhoog gaan. En de bijproducten? De bijproducten worden voor het grootste gedeelte op de binnenlandsche markt ge plaatst. De prijzen van cement, ammonium sulfaat en benzol zullen hoogstwaarschijnlijk door de devaluatie aanvankelijk ook geen verhooging van beteekenis ondergaan. Alles vereenvoudigd voorgesteld, bestaat het be drijf uit twee groote partijen: de bijproduc ten als inkomsten met daartegenover de uit gaven voor loonen, salarissen, onderhoud enz. Dit part is voorloopig althans tamelijk on gevoelig voor de gevolgen van de devaluatie, daarnaast als tweede maar voornaamste part het ijzer, bijna geheel bestemd voor export, en dus zeer gevoelig voor de devaluatie met daartegenover aan de uitgavenkant de grond stoffen die eveneens zeer gevoelig zijn voor de devaluatie. Om die reden is er „voorloopig niet veel nieuws". Wat de kapitaallasten betreft, aldus Ir. Kessler, deze zijn uit den aard der zaak bij een hooger prijsniveau gemakkelijker te dragen. Dit betreft echter alleen de vooruitzichten voor de naaste toekomst. Een ander geval is het echter, wanneer deze devaluatie tenge volge heeft, dat er een algemeen herstel kan doorbreken in ons vaderland en een verrui ming van den wereldhandel erdoor bevorderd wordt. Dit zou natuurlijk voor het bedrijf zeer te wenschen zijn. Als de wereldmarkt ruimer wordt, zal het zoo worden, dat we er ons min der ongerust over behoeven te maken, dat we ons product niet meer kwijt naken. Summa summarum::: de devalu atie achten we uit een oogpunt van directe baten van weinig belang, uit een oogpunt van perspectief echter van groot belang. Persoonlijk verklaard Ir. Kessler zich een warm voorstander van de devaluatie, niet om het belang van het bedrijf, maar omdat hij daarin ziet een nationaal belang. Hij juicht daarom deze devaluatie ten zeerste toe. Ik vrees alleen aldus de heer Kessler, dat men in regeeringskringen de zaak veel te veel als een financieel probleem en veel te weinig als een probleem van het bedrijfs leven beziet, dat een eind moet maken aan het vruchteloos getob met de „aanpassing". Want het is, volgens hem, volstrekt onjuist dat er in ons land op het gebied van de aan passing in al de achter ons liggende jaren al resultaten van beteekenis zouden zijn ver kregen. Voorts achtte Ir. Kessler het van groot be lang, dat de correctie van den gulden zich in een niet te traag tempo zal voltrekken, zoodat deze zoo spoedig mogelijk terecht komt op het uiteindelijk peil. Het tempo, waarin dit proces zal verloopen, zal in hooge mate beïnvloed kunnen worden door de snelheid waarmee de maatregelen worden teruggenomen, die voor talrijke arti kelen in ons land een kunstmatig prijsniveau hebben gecreëerd. /tlMP/ 'TJMNCI HOLLANDAMERIKA LIJN. Lochgoil, Vancouver n. Rotterdam 2 van San Francisco. Boschdijk 29 v. R.dam te New-Orleans. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (uitr.) 2 van Kaapstad. Jagersfontein (thuisr.) pass. 30 Perim. Nijkerk (uitr.) 2 te Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 2 van A.dam n. W.-Afrika. Maaskerk (thuisr.) 1 te Accra. Reggestroom (thuisr. 1 van Dakar via Havre HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuidérkerk 1 van A.dam te Hamburg. Serooskerk 2 van R.dam n. Japan. HALCYON LIJN. Flensburg, Oxelosund n. Vlaardingen p. 1 Brunsbuttel 3 (7 v.m.) verw. Stad Amsterdam 1 v. Stockholm n. Lulea. Stad Haarlem, Constantza naar Londen p. 1. Ouessant. Stad Zwolle Tunis n. R.dam p. 30 Gibraltar KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Costa Rica 2 v. A.dam n. W.-Indië. Bacchus 2 v. Amsterdam n. Stamboul. Ajax 2 van Amsterdam n. Alicante. Ulysses 2 van Tanger n. Gibraltar. Aurora 2 van Rotterdam n. Genua. Achilles 1 van Lissabon te Genua. Bodegraven A.dam n. Chili 1 te Cristobal. Ganymedes 2 van Hamburg te Amsterdam. Hebe A.dam n. Kopenhagen p. 2 Holtenau. Mars 1 van Bari n. Calamata. Medea A.dam n. West-Indië p. 1 Dungeness. Nereus 1 van Gothenburg n. Aarhuus. Orestes 2 van Rotterdam n. Piraeus. Oberon 2 van Amsterdam te Hamburg. Orion 1 van Trapani te Lissabon. Rhea 1 van Napels n. Barcelona. Simon Bolivar 1 van A.dam te Hamburg Cottica 2 van New York n. Port-au-Prince Luna 2 van New York n. Curacao. Alkmaar 30 van Tocopilla n. Arica. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland 8 v. Buenos Aires te Amsterdam. NEDERL.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 30 Sept. van Singapore naar Pladjoe. Agnita 20 van Houston naar Hamburg, Rouaan. Angelina 28 v. Soesoe n. Telok Anson, Miri, Foochow, Amoy, Swatow. Mirza 1 te Pauillac verw. n. Rouaan. St. Kitts v.o. 4 Oct. t.e Rouaan verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Modjokerto (thuisr.) 1 te Suez. Sibajak (thuisr.) 2 te Suez. Garoet (thuisr.) 1 van Padang. ROTTERDAM—ZUID- MERIKA LIJN. Aldabi 30 van R dam te Buenos Aires. STOOMVAAR! MIJ OCEAAN. City of Batavia Hankow n. Rotterdam X v. Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2