JAEGER De zaak voor RATINE JEKKERS Anegang - Haarlem Het zware verkeer. DINSDAG 6 OCTOBER 1936 HAAR LE M'S DAGBESD Z Economisch-technologische Dienst in Noord-Holland. Wat van Januari tot October verricht werd. Aan het verslag van den Economisch— Technologischen Dienst voor Noord-Holland (over het tijdvak 1 Januari 1936—1 October 1936) is het volgende ontleend: Door belanghebbenden werden verschillen de onderwerpen bij den Dienst aanhangig gemaakt. Vele dezer komen niet voor verder onder zoek of behandeling in aanmerking, om dat zij te vaag of te algemeen zijn. Andere belanghebbenden deden slechts een verzoek om voorlichting, waarvan het geven geheel op het terrein van particuliere adviseurs ligt, bijv. in belastingzaken. Over projecten, die ook reeds bij het Werk fonds zijn aangebracht, werd met het Werk fonds overleg gepleegd over de vraag door wien zij zullen worden onderzocht en behan deld. Veie. vooral kleinere, projecten moesten worden afgewezen omdat zij geen levensvat baarheid bezitten of omdat de personen, met de uitvoering belast, niet voor het ontvangen van steun in aanmerking komen. De grootste moeilijkheid is, dat vele projec ten bij uitvoering slechts werkverplaatsing tengevolge zullen hebben en slechts concur rentie zullen rentie zullen aandoen aan bestaande bedrij ven, zoowel in als buiten de provincie. De Dienst heeft gemeend, in dezen geen mede werking te kunnen verleenen. Het zoeken en vinden van projecten waar van de uitvoering tot vermindering van de werkloosheid zal leiden, verelscht veel tijd. Daarom is noodig, dat men zich op de hoogte stelt van de toestanden in de verschillende deelen der Provincie en de nooden van de verschillende bedrijfstakken en onderzoekt de voorwaarden, waaraan voldaan moet zijn, wil een nieuwe industrieele vestiging kans van slagen hebben. Van de binnengekomen projecten, die voor verder onderzoek in aanmerking komen, be- betreft de overgroote meerderheid verzoeken om financieelen steun, hetzij voor oprichting van nieuwe, hetzij voor instandhouding of uitbreiding van bestaande bedrijven. Daar door de Provincie ten behoeve van de werk zaamheden van den Dienst nog geen geldmid delen ter beschikking zijn gesteld, kunnen de betreffende aanvragers niet direct door den Dienst worden geholpen. De in oprichting zijnde Borgstellingsfond sen kunnen, indien de kapitaalbehoefte een bedrag van f 500, niet te boven gaat, een en kele maal helpen. Onderhandelingen over zulk een geval zijn thans nog gaande. De Dienst heeft het probleem IJmuiden, in zijn vollen omvang, in onderzoek genomen. Dit vraagstuk is zeer ingewikkeld; het is reeds door verschillende instanties bestudeerd en verscheidene rapporten zijn er over uitge bracht zonder dat echter eenig resultaat werd bereikt. Er is voor het onderzoek- samenwerking ge zocht er. verkregen met de Ned. Visscherij Centrale te 's-Gravenhage. die het probleem ook in studie heeft. Het verrichten van dubbel werk zal hierdoor worden vermeden en indien beide instanties tot gelijkluidende conclusies kunnen komen is de kans op het verkrijgen van resultaten bij de uitvoering der even tueel voor te stellen maatregelen grooter, ook al omdat de uitvoering der maatregelen groo- tendeels over de Visscherij Centrale zal loo- pen. In samenwerking met de Visscherij Centrale werd een enquête in verschillende deelen van het land ingesteld bij consumenten en detaillisten over het gebruik van visch. De enquête werd verricht door ongeveer 30 leer lingen van de Handels Hoogescholen te Rot terdam en Tilburg en van de Huishoudschool te 's-Gravenhage. Thans is men bezig met de uitwerking van de hierdoor verkregen gege vens, die een inzicht zullen geven in de re denen waarom niet meer visch gegeten wordt. Een onderzoek bij de detaillisten over om zet en prijzen sluit hierbij aan. Tevens is een onderzoek in gang, eveneens in samenwerking met de Visscherij Centrale, over het vraagstuk van de vangst. De SPECIAALZAAK voor ONDERKLEEDING VAK KL E DINGMA8AÏVN -faakiaaastkeg i.tsl; iiaaz (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Liefde in 1906" door de Tooneelgroep „Het Masker". 8.15 uur. Wilhelminastraat 22: Psychometrische Séance „Harmonia". 8.15 uur. Volksuniversiteit: Cursus door A. F. J. Por- tielje. Concertgebouw: Kellogg Demonstratie. 1.30 tot 5.30 uur n.m. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Fanfare d'amour, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Bette Davis in „Een fatale vrouw", 2 30, 7 en 9.15 uur Luxor Sound Theater: Three Kids and a Queen (Grootmoedertje), 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt Theater: Merijntje Gijzen's Jeugd naar den roman van A. M. de Jong 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 7 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Kinder- matinée Paula de Waart, „De Gelaarsde Kat" 2 uur. Volksuniversiteit: Dr. A. Saalborn: Russi sche Letterkunde. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. voor Jongens- en Meisjeskleeding Bijzonder goed. Bijzonder voordeelig. fAdv. Ingez Med.) Regelen uit het nieuwe motor- en rijwielreglement. In het nieuwe motor- en rijwielreglement worden voor het zware verkeer massieve banden verboden, behalve voor aanhangwa gens. De wegenindeeling wordt grondig her zien. Momenteel zijn de wegen in vier groe pen verdeeld (le, 2e en 3e klas-wegen, als mede wegen, die niet ingedeeld zijn). De voornaamste restricties zullen in het vervolg slechts gelden voor de z.g. b-wegen, waarop men rijden mag mits de feitelijke wieldruk- 2400 K.G niet overschrijdt (max. breedte 2.10 M.) Indien een weg niet als b-weg is aange geven wordt hij als a-weg beschouwd (onge veer gelijk te stellen met de huidige eerste klaswegen). In het inschrijvingsbewijs wordt *in het vervolg vermeld, dat, indien aan bepaalde eischen is voldaan, de wagen voor veevervoer mag worden gebezigd. Op a-wegen gelden de volgende snelheids beperkingen Voor zware motorrijtuigen: 1. Geen limiet voor autobussen en andere zware motorrijtuigen op luchtbanden, mits hun wieldruk de 2400 K.G. niet overschrijdt. 2. 60 K.M. per uur voor autobussen boven 2400 K.G. wieldruk. 3. 45 K.M. per uur voor andere zware mo torrijtuigen boven 2400 K.G. wieldruk. als mede voor aanhangwagens boven 350 K.G, wieldruk. In alle bovenstaande gevallen moeten de voertuigen voorzien zijn van luchtbanden, hebben zij cushionbanden, dan is de maxi mumsnelheid 20 K.M. per uur en voor aan hangwagens met massieve banden slechts 12 K.M. per uur. Op b-wegen gelden de volgende snelheids beperkingen voor zware motorrijtuigen: 1. 40 K.M. per uur voor autobussen t. m. 2400 K.G. wieldruk.. 30 K.M. per uur voor andere zware motorrijtuigen t.m. 2400 K.G. wieldruk. 3 30 K.M. per uur voor aanhang wagens boven 350 K.G. wieldruk. N.b. wieldrukken boven 2400 K.G. zijn op b-wegen niet toegelaten. Voor cushion- en massieve banden geldt hetzelfde als voor a- wegen. In het bovenstaande wordt verstaan onder a. autobussen: motorrijtuigen, waarvan alle wielen voorzien zijn van luchtbanden en die zyn ingericht voor het vervoer van ten min ste acht personen buiten den bestuurder. b. zware motorrijtuigen: motorrijtuigen, niet vallende onder a. waarvan alle wielen voorzien zijn van luchtbanden en waarvan de belasting van eenig wiel meer dan 1800 K.G. bedraagt. c. motorrijtuigen of aanhangwagens, voor zien van cushionbanden: motorrijtuigen of aanhangwagens, waarvan de wielen voorzien zijn van cushionbanden of waarvan sommige wielen van luchtbanden en de andere van cushionbanden voorzien zijn. d. aanhangwagens, voorzien van massieve banden: aanhangwagens, waarvan alle of sommige wielen voorzien zijn van massieve banden. RAAD VAN TOEZICHT OP DE PROVINCIALE BEDRIJVEN. Ged, Staten hebben Prov. Staten de vol gende aanbeveling doen toekomen, ter be noeming van een lid van den Raad van Toe zicht op de Prov. bedrijven in Noord-Holland (vacature Th. G. C. Hooy): 1. L. H. van Rooyen; 2. Dr. E. A. M. Droog. De leden Jhr. J. P. W. van Doorn en Klaas de Vries zullen met 31 December van dit jaar periodiek aftreden. Ged. Staten bevelen ter benoeming aan: Jhr. J. P. W. van Doom te Heemstede en den heer P. C. J. Peters te Medemblik in de eerste en de heeren Klaas de Vries en A. J. van Leusen, in de de tweede vacature. Het verbod om te „snorren". Ook gratis aanbieding van een taxi strafbaar? De commissie voor het ontwerpen en her zien der Strafverordeningen schrijft aan den Raad: ,Gebleke.n is. dat de formuleering van art. 116 der Algemeene Politieverordening ruimte laat voor de mogelijkheid om ontduiking der destijds getroffen regeling voor het taxibe drijf. Veroordeeling op grond van het eerste lid van dit artikel (verbod om te „snorren") kan alleen plaats vinden, indien komt vast te staan dat het voertuig aan het publiek tegen betaling werd aangeboden. Het is aan de politie soms echter niet mogelijk daarvan het bewijs te leveren, wanneer een overtreder of ook de passagier die tevoren in vertrouwen is genomen, beweert, dat het vervoer geheel gratis is geschied. In verband daarmede komt het onze Com missie wenschelijk voor voortaan ook dit z.g. om niet ten gebruike aanbieden, strafbaar te stellen. Een en ander behoeft voor particuliere aptobezitters in de praktijk niet tot moeilijk- htden aanleiding te geven, omdat bestaan blijft het element, dat de aanbieding moet plaatsvinden aan het publiek, waarmede vol doende het algemeen karakter is vastgelegd." De Commissie legt daarom den Raad een ontwerp-besluit tot wijziging der A.P.V. ter be krachtiging voor, waarin als eenig artikel In artikel 116 A. P. V. wordt de zinsnede on der le. gewijzigd en voortaan gelezen als volgt: le. een voor personenvervoer ingericht voer tuig aan het publiek om niet of tegen betaling ten gebruike aan te bieden. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordoostelijken tot Noordelijken wind. Gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.5 m.M. te Ona aan de Noor- sche kust. Laagste 751.1 m.M. te Perpignan. Noordenwind. Het hooge drukgebied, waarvan de kern voor de Noorsche kust is gelegen, bleef vrijwel stationnalr. Alleen wordt het thans aan zijn Noord- en Noordoostzijde aangetast door een daalgebied, dat zich Zuid- of Zuidoostwaarts schijnt te bewegen. In Noord-Noorwegen viel onder invloed hiervan reeds matige neerslag bij styging van temperatuur. In midden- Scandinavië komt nog matige vorst voor. De Oostzeedepressie vulde een weinig op. Zij ver toont aan haar achterzijde nog krachtige Noordenwinden, die over het vasteland po laire koude aanvoeren. Ten onzent daalde de temperatuur boven 3000 meter weer 6 graden. Op 4000 Meter wordt een record-koude aan getroffen van minus 22!2 graad (vorig record min. 21,6 op 14 October 1925). Tengevolge van de nachtelijke uitstraling daalden in Oost- Nederland en midden-Duitschland de tempe raturen aan den grond onder het vriespunt. In Oost-Duitschland kwam onder den invloed van de depressie nog zware neerslag voor. De Oceaan-depressie heeft weinig meer te betee- kenen. Over de Britsche eilanden is het weer nog rustig met voor den tijd van het jaar vrij lage temperaturen. Ook in Noord- en midden- Frankrijk blijft het koud. In Zuid-Frankrijk zijn onder invloed van de depressie over de golf van Biscaye, Spanje en de Golfe du Lion de temperaturen gestegen. De drukverdeeling ten onzent wijst op een tijdelijk naar Noord krimpenden wind met iets toenemende bewolking. De neerslagkansen zijn klein. In de tem peratuur komt weinig verandering. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 763 m.M. Stand van gister 762 m.M. Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. THERMOMETERSTAND Hoogste heden Laagste hedennacht 53 gr. F. 42 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag vm. 6.23 uur; n.m. 18.45 uur. Strand berijdbaar van 11.30—16.45 uur. Woensdag v.m. 7.20 uur; n.m. 19.47 uur. Strand berijdbaar van 12.3017.45 uur. Voorbeurs te Amsterdam. GROOTER VERTROUWEN IN DEN GULDEN Op de buitenlandsche wisselmarkt was de tendens hedenmorgen iets lager en viel een internationaal zwakkere houding van het pond tegenover den dollar waar te nemen, terwijl een grooter vertrouwen in den gulden baan brak. Dc openingsnoteeringen verschilden wei nig van het slot van gisteren, maar in den loop van^den ochtend liepen de Angel-Saksi sche deviezen iets terug. Zoo noteerde het pond 9.30, na fluctuaties van 9.32 tot 9.34 en 9,27 tot 9.29 de dollar 1,89*2 na 1.90 tot 1.90 1/4. Volgens financieele kringen alhier moet het huidige depreciatie-percentage voor den gulden, dat thans afgaande op den dol larkoer? circa 22 procent bedraagt, te hoog worden geacht. Parijs noteerde 8.85, Brussel 31,90, De goud prijs bedroeg f 20.10 laten, het gouden tientje f 12,50 laten. In het voorbeurs-effecten verkeer was de stemming, onder invloed van de gewijzigde verhouding op de wisselmarkt, eenigszins ge drukt. De affaire was van beperkter aard en zeker aanzienlijk minder dan de vorige week. De koersen waren over het algemeen ten op zichte van gisteren weinig veranderd, maar de ondertoon was aan den zwakken kant. NIEUWE SCHUTSLUIS IN IIET NIEUWE MEER. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, met intrekking van hun besluit van 19 December 1922. aan de Ge meente Amsterdam, onder nader door Ged. Staten te stellen voorwaarden, een bijdrage te verleenen van f 250.000 ten behoeve van den bouw van een nieuwe schutsluis in het Nieuwe Meer, mits door het Rijk een gelijke bijdrage tot dat doel wordt verleend en de sluis gemaakt worde op afmetingen als noo dig voor de schutting van schepen van 2000 ton SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Woensdag: Ochtenddienst te 6.45 uur. Middagdienst te 1 uur. Slotfeest: Woensdag. Avonddienst te 5.50 u. Ochtenddienst op beide dagen te 7.30 uur. Donderdag: Middagdienst te 2 uur. Avonddienst bij het invallen van nacht. Sabbath: Aanvangsdienst te 5.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.59 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zondag te 7 uur. Werkdagen te 7.15 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeen tegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Alle overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. Steunregeling door den Haarl. Bestuurdersbond besproken. Wr H. Lindeman spreekt op de ledenvergadering. Vanwege den Haarlemschen Bestuurders- bond werd Maandagavond in het gebouw De Centrale een druk bezochte ledenvergadering gehouden in verband met de wijzigingen in de steunregelingen voor de werkloozen. Door den voorzitter van den H.BR., den heer A. Mars. werd in het openingswoord herinnerd aan het parool, dat aan de werkloozen werd gegeven toen de huurtoeslag werd vermin derd. Het algemeen verzet hiertegen en de actie van de moderne arbeidersbeweging heeft er voor een belangrijk gedeelte toe ge leid. dat er een wijziging is gekomen, welke 4 October is ingegaan. In deze wijziging zijn evenwel nog verschillende duistere punten en deze vergadering werd door het bestuur uit geschreven, teneinde een juist overzicht te krijgen omtrent de veranderingen. De heer H. Lindeman, Verbondsbestuurder van het N.V.V. gaf hierop een overzicht van de actie, welke in het land is gevoerd, na dat de Minister van Sociale Zaken besloot om met ingang van 13 September den huur toeslag tot de helft te verminderen en voorts voor hen. die langdurig werkloos waren, een standaardloon in te voeren. Het N.V.V. heeft tegen het besluit van den Minister krachtig stelling genomen, daar er van het ondersteu ningsbedrag van de werkloozen niets meer af kan. Spreker herinnerde aan de uitspraak van den Kantonrechter te Schiedam, welke uitspraak den volgenden morgen gevolgd werd door uitzettingen. Het NV.V. heeft de toe zegging, die zij bij den inzet der actie heeft gedaan, volkomen nagekomen. Niet alleen in Schiedam, doch overal in het land was groo- te ontstemming, niet alleen bij de werkloo zen, doch ook bij de huiseigenaren, welke den Minister op ondubbelzinnige wijze hier van kennis gaven. Hierop kwam plotseling de verandering in de monetaire politiek, die tevens wijziging bracht in de ingevoerde vermindering van den huurtoeslag. Wel heeft de Minister vast gehouden aan zijn standpunt, dat er verla ging van de huren moet komen en dat deze verlaging wordt tegen gehouden door den huurtoeslag om welke reden dan ook nu niet meer gesproken wordt van huurtoeslag, doch van overgangstoeslag. Dat de huren inder daad te hoog zijn. zal niemand kunnen ont kennen. In gewone omstandigheden vergde de huurprijs 15 a 17 pet. van het inkomen, doch thans is dit al gestegen tot 35 a 37t pet. van het inkomen der werkloozen en het valt niet te ontkennen, dat dit veel te hoog is. De overgangstoeslag wordt berekend naar de huur, welke men op 30 September be taalde, terwijl bovendien dit alleen zal gel den voor hen. die tusschen 1 Maart en 1 October in de steunregeling zijn opgenomen. Ook het besluit tot invoering van de stan- daardloonen is opgeschort. De Minister heeft dus nu de basis van de steunregeling losgelaten. Voorheen werd deze basis gevormd door het steunbedrag voor man en vrouw, gezinsledentoeslag en huurtoeslag. Deze derde pijler zal nu ver dwijnen. Voorts moet er rekening mede ge houden worden, dat het een overgangstoe slag is, en dientengevolge is er omtrent den duur van deze regeling niets bekend. Het N.V.V. kan zich niet aceoord verklaren met deze nieuwe wijziging, waarvan zij ln een resolutie aan den Minister kennis heeft ge geven en waarin herstel van den huurtoeslag wordt geëischt. Het feit, dat de nieuwe werk loozen niet in aanmerking komen voor den toeslag is volkomen onjuist en onhoudbaar met de tegenwoordige hooge huren en de lage steunbedragen Er is nog geen enkel be wijs, dat de werkloosheid niet zal toenemen, hoewel de Minister wel deze optimistische meening heeft. Ook indien de huren wijzi ging ondergaan hetzij naar beneden of naar boven, om welke reden dan ook, brengt dit voorloopig geen wijziging. De regeling tot vaststelling van z.g. standaardloonen zal van kracht blijven voor die ondersteunden, van wie is gebleken of moet worden aangenomen, dat hun langdurige werkloosheid moet wor den toegeschreven aan de omstandigheid, dat zij niet of niet voldoende naar werk om zien. Hoe dit zal beoordeeld worden is nog niet bekend, doch hierop zal de vakbewe ging een wakend oog moeten houden. Het mag worden aangenomen, dat ook hierbij de besturen, evenals bij den verminderden huurtoeslag activiteit zullen toonen. tenein de werklooze leden behulpzaam te zijn. Na deze uiteenzetting werden door ver schillende aanwezigen vragen gesteld en na uitvoerige beantwoording hiervan sloot de voorzitter de ledenvergadering. Elke prijs ver hooging geen prijsopdrijving. Mededeeling der drie middenstandsbonden. Nadat in de afgeloopen dagen de hoofd besturen van de drie Nederlandsche Midden standsbonden zich tot hun leden hebben ge wend om medewerking te verleenen bij het tegengaan van prijsopdrijving, achten de hoofdbesturen het. in verband met den in getreden toestand, gewenscht. thans eenige nadere mededeelingen tot het publiek te rich ten. Het is in de afgeloopen dagen wel eens ^ocrgekomen. dat het publiek terecht, maar ook veelal ten onrechte, bezwaar heeft ge maakt tegen prijsverhoogingen. welke in win kels hebben plaats gehad. Er is voor de middenstandsbonden uiteraard geen er.kele aanleiding om het publiek te vra gen, verder niet meer toe te zien op eventueele prijsopdrijving, Wel echter is er alle aanlei ding om duidelijk te maken, dat niet elke prijsverhooging prijsopdrijving mag worden genoemd en vervolgens, dat het uitermate gewenscht is, dat het publiek, omdat de goede naam van den winkelier dikwijls op het spel staat, met onderscheid oordeelt. Immers, niet elke prijsverhooging is prijs opdrijving. Door de waardedaling van den gulden is elke import duurder geworden, het geen beteekent, dat de goederen, welke geheel of ten deele uit het buitenland komen, hier te lande in meerdere of mindere mate in prijs zullen moeten worden verhoogd. De winkelier zal daarmede rekening heb ben t,e houden, ook met betrekking tot zijn aanwezigen voorraad. Zou hij den bestaanden voorraad opruimen tegen de voor hem gel dende prijzen, dan komt het in de meeste ge vallen hierop neer. dat hij niet voldoende geld ontvangst, om straks tegen de hoogere prijzen eenzelfden normalen voorraad aan te koopen. Wil de winkelier verzekerd zijn van den ge- regelden voortgang van zijn zaak. dan moet hij reeds nu rekening gaan houden met den hooger geworden inkoopprijs, ook wanneer deze eerst straks zijn invloed doet gelden. Een tweede moeilijkheid is deze, dat de Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 6 October De Vereeniging van Nederlandsche Letterkundigen wil, blijkens een ons ge worden mededeeling, een voorzorgskas in het leven roepen, welke uitsluitend ten doel heeft de schrijvers en dichters in de gelegenheid te stellen zich een pensioen te verwerven op den ouden dag. Door een vaste jaarlijksche bijdrage, door het afzonderen van een deel der uit litterairen arbeid verkregen inkom sten, door schenkingen, te verzamelen in een reservefonds, van vermogende letterkundigen, door een geheel koste loos beheer, kunnen, naar het bestuur vermeent, binnen weinige jaren aan zienlijke bedragen verkregen worden, waardoor aan letterkundigen een onbe zorgde ouderdom kan worden verzekerd. Daarom wekt het bestuur de letter kundigen en dichters, bemiddelden en onbemiddelden, die van de vruchten van hun geest moeten leven, op om tot de voorzorgskas toe te treden. prijszetting van den winkelier bijna steeds af hankelijk is van de prijszetting van grossier of fabrikant. De winkelier timmert echter met zijn prijzen aan den weg. De prijzen van gros sier en fabrikant zijn voor het publiek on zichtbaar. Prijsstijging merkt het publiek alleen in den winkel. Het is geneigd, daartegen onmiddellijk te protesteeren, want het weet niet, dat de winkelier practisch tot die prijsverhooging is gedwongen, omdat zijn inkoopprijzen zijn verhoogd. De besturen van de drie Nederlandsche Mid denstandsbonden verzoeken het publiek, met een en ander rekening te willen houden. Gevallen waarin kennelijk van prijsopdrij ving sprake is, brenge men onmiddellijk aan bij de bevoegde autoriteiten. Bij het beoordee- len van prijsverhoogingen ga men rustig en met enderscheid te werk, opdat niet direct een blaam worde geworpen op den winkelier. Achteraf zou dan na onderzoek blijken, dat ten onrechte een klacht is ingediend, maar de schade welke de winkelier als gevolg van de ongegronde klacht ondervond, is daarmede niet goedgemaakt. VOORTVLUCHTIG GEMEENTEONTVANGER GEARRESTEERD. Sinds Juni van dit jaar is de 24-jarige ge meenteontvanger van de gemeente Hindeloo- pen (Fr.) voortvluchtig, waarbij hij een bedrag van bijna f 6000 uit de gemeentekas had mee genomen. Men vermoedde, dat hij de wijk naar Frankrijk had genomen, wat ook inderdaad juist blijkt te zijn geweest, want hij is dezer dagen door de Fransche politie te Nice gesig naleerd en daar zijn uitlevering door ons land was gevraagd daar gearresteerd. KORTE STAKING VAN DE PARIJSCHE KELLNERS Zaterdag heeft een deel van het Parijsche café- en restaurantpersoneel gestaakt als ge volg van een geschil met de werkgevers. De vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers zijn denzelfden dag tot overeen stemming gekomen, nadat arbitrage was aan vaard. Zondag werden de verschillende inrich tingen heropend. Begrafenis Dr. Frederik Muller. Ter aarde bestelling lieeft hedenmorgen onder zeer groote belangstelling plaats gehad. Onder zeer groote belangstelling van vele zijden heeft hedenmorgen op de Algemeene begraafplaats te Heemstede de begrafenis van Dr. Frederik Muller plaats gevonden. Aanwezig waren onder anderen Jhr. C. G. J. von Winning, als vertegenwoordiger van de af deeling Haarlem van den Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, Dr. L. C. van Kersbergen, directeur van 't Elisabethsgast- huis en Dr. J. Ph. Joosten Hattink, chirurg van het Elisabethsgasthuis. Verder Dr. P. van Paassen, Dr. Th. Koot, Dr. J. G. Hoge en Deken H. C. J. Sondaal. De belangstelling uit medische kringen was buitengewoon groot Toen allen zich in de aula verzameld had den. sprak als eerste Dr. C. Lulofs een per soonlijk afscheidswoord tot den doode. Dr. Lulofs bracht in herinnering den trouwen vriend voor vrouw, kinderen en vrienden, welke Dr. Muller steeds is geweest. „Voor allen, het meest voor zijn naaste familie, maar toch ook voor ons, die ons zijn vrien den mochten noemen, is zijn weggaan de zwaarste slag. die ons kon treffen. Zijn taak was nog niet afgeloopen. Zijn zware taak, die hij zichzelf niet lichter maakte. Als psy chiater als geboren psychiater gaf hij zich geheel aan zijn werk, doch als mensch maakte hij zich deze reeds zware taak nog zwaarder. Nu hij eindelijk de rust gevonden heeft, die hij nooit zocht, moge hem onze dankbaarheid begeleiden". Daarop voerde Dr. E S. Frank het woord. „Ik spreek hier slechts met eenige schroom", aldus Dr. Frank, „want ik moet hier spreken over datgene, wat Muller zelf altijd angstval lig verborgen hield, zijn superieure eigen schappen. Hij gaf zichzelf nooit bloot, het was alsof hij een schutting om zich heen had op getrokken. Aan velen scheen hij daardoor stug, doch aan niemand, die hem beter kende, kon zijn groote menschelijkheid ontgaan". Tenslotte sprak Jhr Von Winning als voor zitter van de afdeeling Haarlem van de Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst. Dr. Von Winning releveerde in het bijzonder de groote cultureele belangstelling van den over ledene, zijn feilloos gevoel voor dat mengsel van geschreven en ongeschreven wet, dat men het „fatsoen noemt, bij dezen man echter uit gegroeid tot een waarlijk cultureel goed. Het orgel speelde na deze woorden het slot koor uit de Matthaeuspassion van Joh. Seb. Bach, dat door allen met diepe ontroering werd aangehoord. Daarop verlieten allen, ter wijl het orgel het koraal „Wenn ich einmal muss scheiden speelde, de aula en volgden de baar. Aan het graf sprak de zoon van den overledene. .Het zou hier allicht de plaats zijn, aan te stippen, wat gij voor ons hebt beteekend. Doch waar onze verhouding nimmer van dien aard was, dat zij met woorden te benaderen was, wil ik ook ditmaal van die traditie niet afwij ken en u slechts danken voor uw onwrikbaar trouwe zorg en uw matelooze liefde. Ik dank u allen voor de eer, mijn vader bewezen",

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2