was- VERTELLING WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 HAARLE M'S D A G B E A 8 Vakcursus in brood- en banketbakkerij geopend. ÏJitgaande van patroons en werknemers in het bakkersbedrijf. De werkgevers- en werknemersorganisaties In het bakkersbedrijf hebben tezamen het initiatief genomen tot de oprichting van een vakcursus. De Coöperatie ,,De Eendracht" heeft welwillend haar gebouwen aan het Donkere Spaarne beschikbaar gesteld om ge durende twee avonden per week. Dinsdags en Donderdags, de jeugdige bakkers daar les te laten geven. De cursus is in tweeën gesplitst. In de eene afdeeling wordt de bakkerij van brcod en luxe-brood onderwezen, in de andere die van banket. Vier leeraren, twee voor elk onderdeel, zijn aangesteld, nl. de heeren Kin- ders. Bruggeman, Sickesz en Dubbelman. Gisteravond is de cursus onder groote be langstelling officieel geopend. Aanwezig wa ren o.m. het bestuur en commissarissen van de coöperatie ..De Eendracht", de bedrijfslei der en de chef-bakker van deze bakkerij, ver tegenwoordigers van patroons- en werkne mers-organisaties in het bakkersbedrijf, de directeur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs de heer J. Vader, de voorzitter van de vereeni- ging voor nijverheidsonderwijs, de heer G. A. de koningh en de directeur van de Am bachtsschool. de heer A. L. Hengeveld. De voorzitter van de Commissie voor Vak onderwijs. de heer G. Wanders, sprak het ope ningswoord. Hij heette de autoriteiten en ge- ncodigden welkom en richtte zich vervolgens to: het bestuur van ..De Eendracht", dat hij dankte voor de groote bereidwilligheid, waar mede het de gebouwen van de coöperatie be schikbaar heeft gesteld. De geweldige animo, die voor den cursus bleek te bestaan, maak te het noodzakelijk, dat in plaats van één les- avond. zooals oorspronkelijk de bedoeling was, twee avonden per week aan het onderricht gewijd moesten worden. Ook bracht spreker dank aan de werkne mers- en werkgeversorganisaties, die door hun subsidie de instelling van den cursus mogelijk gemaakt hebben, en tenslotte aan de verschil lende leveranciers die geheel gratis de be- noodiede grondstoffen aangeboden hebben. De heer Wanders maakte een vergelijking tusschen het vakpeil van 25 jaar geleden en dat van thans. In dien tijd van vroeger be stonden er geen vakcursussen, maar toch stond het bakkerijvak in Nederland op een zeer hoog peil. Thans is dat wel wat vermin derd. niet door de schuld van de jongere ge neratie echter, maar door de veranderde be drijfsomstandigheden. Het denkbeeld om een cursus in het bak kersvak te organiseeren is opgekomen om ten minste iets te doen voor de vakopleiding, die zoo hoog noodig in scholen, van overheidswege ingesteld en gesteund door de belangheb benden gegeven moest worden. Al is dan deze cursus een lapmiddel, toch behoeven de cursisten niet pessimistisch te zijn. De heer Wanders vertrouwde, dat de leeraren de hun opgedragen zware taak met succes zullen vervullen. Met een woord van opwekking tot nauwgezette plichtsbetrachting en ijver tot de cursisten besloot de heer Wanders zijn rede. De heer A. L. Hengeveld sprak namens de vereeniging voor nijverheidsonderwijs een ge- lukwensch uit. Vakopleiding, zoo zeide spr. leidt tot een hechtere samenwerking tusschen patroons en werknemers. De liefde voor het vak neemt door het onderwijs daarin toe. Namens B. en W. bood de heer J. Vader de commissie voor vakonderwijs gelukwenschen aan. Het gemeentebestuur koestert groote sympathie en belangstelling voor deze onder neming. In de toekomst zullen diegenen, die uitgerust zijn met een behoorlijke dosis vak kennis meer kans van slagen hebben in den striid cm het bestaan dan zij, die deze kennis ontberen, aldus de heer Vader. Hij wenschte de commissie voor vakonderwijs veel succes met dezen cursus. De heer J. Hulsman, voorzitter van de coö peratie „De Eendracht" uitte zijn vreugde over de groote belangstelling, die er voor dezen cursus blijkt te bestaan. Zich tot de leeraren wendende zeide hij, dat deze van de moderne bakkerij-inrichting van „De Eendracht" veel plezier zullen beleven. Bij den tegenwoordigen toestand van het bakkersbedrijf komt er weinig van vakoplei ding terecht. Daarom is dit initiatief tot het houden van een cursus zoo verheugend. In het bakkersbedrijf komt ontzaggelijk veel kij ken. Spr. hoopte dat de kostbare installaties van de coöperatie met zorg behandeld zullen worden. De chef-bakker zal de leeraren en cursisten met raad en daad terzijde staan. Met genoegen heeft „De Eendracht" de bak kerijruimte aangeboden. Spr. hoopte dat de vriendschap aan het einde van den cursus tusschen de coöperatie en de commissie even groot zal zijn als thans het geval is. Hij wenschte de commissie veel succes met haar arbeid. Tenslotte boden nog de heeren H. Bruyn namens de Haarlemsche bakkerspatroonsver- eeniging en Tuilenaar namens de R. K. pa troons hun gelukwenschen aan. Hierna verklaarde de heer Wanders den cur sus voor geopend. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 6 October 1936. D J Hartel, vleeschhouwer. wonende te Haarlem, van Nesstraat 99: curator: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. D Slootweg, wagenmaker, wonende te Vel- sen. Hoofdbuurtstraat K 4: curator: Mr. C. BI anke voort te Haarlem. J Koper, metselaar, wonende te Zandvoort, Westerparkstraat 27: curator: Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. Mej. Maria van Loon. weduwe van W. F. P. Jacobi. winkelierster, wonende te Haarlem. Warmoesstraat 2; curator: Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van M Berghoef, winkelier in sigaren, wonende te Aalsmeer. Aalsmeerderweg 209 a: curatrlce: mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. G Boef, gasfitter, wonende te Hoofddorp, Kruisweg 1094; curator Jhr. Mr. W. A. Baud te Haarlem. M H A. Gouwenberg. caféhouder, wonende te Haarlem. Generaal Cronjcstraat 139; cura tor: Mr. J. Deenik te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeeliiigslijst van: Mej. H. Halbach. winkelierster in dames- handwerk vroeger wonende te Haarlem. Sant poorterstraat 68. thans wonende te Peyen- bure-Wupperthal <D.): curator Mr. J E q J 'e Hoofddorp de N V. Kerkman's Consumptie Ijsfabriek, gevestigd te Zandvoort; curatrice: Mevr. Mr. C. L. Vis—Sanders te Haarlem. De Roode Kruis-collecte. Collectanten gevraagd. Het Nederlandsche Roode Kruis, afd. Haar lem en omstreken, doet nog eens een beroep op jongelui, die zich als collectanten ter be schikking willen stellen voor de op a.s. Za terdag 10 October te houden collecte ten bate van het Parkherstellingsoord. Eventueele aan melding kan geschieden bij mevrouw Lucas- sen-van Idsinga. Spruit en Boschstraat 12. English Association. Mr. Selwyn Driver vertelt van zijn reis naar Amerika en de Stille Zuidzee. De afdeeling Haarlem der English Associa tion heeft gisteravond haar seizoen geopend met een lezing van Mr. Selwyn Driver, die ook in Januari van dit jaar de gast der vereeni ging is geweest. Het was een introductie avond zoodat de zaal propvol was. Mr Driver sprak ditmaal over zijn reis door Amerika en naar de Stille Zuidzee en ook thans is het dezen blijmoedigen wereldreizi ger gelukt zijn toehoorders een kostelijken avond te bereiden. Met zijn prettigen vertel trant, zijn snedige opmerkingen over toestan den en menschen en zijn welhaast onuitput- telijken voorraad anecdotes en ..jokes" meestal in Amerikaansch „slang" naverteld onderhield hij met de zaal een contact, dat nimmer verbroken werd. Mr. Driver, die ook deze reis tezamen met den befaamden Schotschen conférencier Sir Harry Lauder ondernam, voerde zijn toehoor ders „per lichtbeeld" mee over den Oceaan, vertelde van het oversteken met de Brittannia in 1844 en per Queen Mary in 1936 en be schreef den indruk, dien de reiziger van de Nieuwe Wereld krijgt, zoodra hij het Vrijheids beeld achter zich gelaten heeft. Bijzondere aandacht wijdde spreker aan de wolkenkrab bers van Manhattan, die het stadsbeeld vol komen beheerschen en den sterveling overal met hun strakken, zakelijken blik schijnen aan te staren. Wie het te machtig wordt doet het beste de stad te ontvlieden en zijn rust te zoeken in het imposante natuurschoon om de Hudsonrivier. Van New York ging de tocht naar Albany. Boston, Philadelphia, Washing ton, New Orleans, de stad met haar wonderlijk mengsel van Fransche en Spaansche cultuur, het Canadeesche Winnipeg en Ottawa, en ten slotte Chicago en San Francisco. Van al die steden vertelde Mr. Driver de karakteristieke bijzonderheden, waarbij hij verscheidene ma len gelegenheid vond op de aanknoopings- punten met de Engelsche en Nederlandsche geschiedenis te wijzen. Ook Amerika's rijkdom aan natuurmonumenten passeerde de revue in woord en beeld. Het tweede deel van Mr. Driver's voordracht was gewijd aan de Stille Zuidzee. Hier waren het in het bijzonder Hawai, Tahiti en Nieuw Zeeland, waarvoor spreker de aandacht vroeg. Met een fraaie serie lichtbeelden gaf hij den aanwezigen een indruk van wat deze eilanden aan vrijwel ongerept natuurschoon bezitten. Bij het begin van den avond is het woord gevoerd door den voorzitter van de Haarlem sche afdeeling der English Association, dr. F. P. van der Voorde. Hij leidde Mr. Driver met eenige wgardeerende woorden in en deed voorts eenige mededeelingen over den toe stand der afdeeling, die verre van rooskleu rig is. Zooals het ledental zich thans laat aanzien is de kans groot, dat de Haarlem Branch haar einde tegemoet gaat. Daarom richtte hij een dringend verzoek tot de leden de afdeeling niet te verlaten bovendien hoopte hij, dat velen, die zich in onze stad voor de Engelsche taal interesseeren zich alsnog voor het lidmaatschap zullen laten inschrijven. In een kort slotwoord heeft dr. Van der Voorde tenslotte den heer Driver hulde ge bracht voor diens voortreffelijke causerie. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 8 OCTOBER. Progr. 1: Hilversum n (Huizen). Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.05 Parijs Radio, Gymnastiek. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandberichten. 9.20 Volkslieden. 11.20 Parijs Radio. Populair con cert d. h. omroeporkest olv. M. Fourestier. 11.50 Causerie voor Protestanten. 12.05 Cause rie voor Boeren. 12.35 Concert d. h. 5Ians Bv i orkest. 1.20 Brussel Vlaamsch. Gesproken dagblad v. h.NIR; 1.30 Populair concert. 1.50 In de witte Moriaan, cabaret. 2.00 Door de luisteraars gevraagde platen. 2.20 Parijs Ra dio: André de Lorde: Marie Dorval. 2.35 M. Thieberger: La voix humaine: 2.50 Gramo foonmuziek. 3.20 Keulen concert door het groote omroeporkest olv. Otto Kühn. 4.20 Pa rijs Radio. Gramofoonmuziek. 5.20 Brussel Vlaamsch. Populair concert. 6.05 Kinderuur tje. 6.50 Brussel Frans. Gramofoonmuziek. 7.20 Keulen. Nieuwsberichten. 7.30 Populaire en dansmuziek door het Hans Bund-orkest. 9.20 Boedapest. Concert d. h. Zigeunerorkest Lajos Veres. 9.40 Droitwich. Balletmuziek van Rameau. 10.20 Berlijn. Het kleine Omroepor kest olv. Willy Steiner speelt dansmuziek. 11.20 Weenen, Fred Fobou's dansorkest. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch. Gymnas tiek. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag. 8.40 Gramfoonplaat. 8.45 Gesproken dagblad van het N.I.R. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Lon den Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein v. Greenwicht. Weerbericht. 11.05 Het BBC Schotsch orkest olv. Guy Warreek. 12.10 Orgelconcert door Allan Kendeney. 1.40 Con cert van Leeds. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 He: BBC Empire orkest olv. Eric Fogg. 3.35 Droitwich. Het stedelijk orkest van Bourne mouth olv. Richard Austin. 5.05 Gramofoon muziek. 5.35 Eddie Carrol met zijn orkest. 6.20 Diversen. 7.00 Droitwich. Het orkest Ray- monde olv. George Walter. 7.50 Studentenlie deren. 8.20 Van Philips met zijn twee orkesten 8.50 London Regional: Cavelcade van Noel Cward. 10 20 Droitwich. Korte Kerkdienst in St. Michael's Chester Square olv. Rev. Elliott. 10.40 London Latest. Revue van Rex London. 11.40 Droitwich. Ambrose en zijn orkest in het Mavfair Hotel. 11.50 Dansmuziek (gr. pi.) Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 8.00 Eigen Gramofoonpl. concert- Opera programma: 1. Ouverture Martha, Staatsopera Orkest: 2. Faust. Band of the Goldstream Guards: 3. Don Pasquale, Scalakoor en Orkest, 4. Paljas. Heinrich Schlusnuss: 5. Don Juan, solisten en orkest; 6. Cavalleria Rusticana, Scala koor; 7. Een Maskenball. Heinrich Schlusnuss: 8. Die Zanberflote solisten en orkest: 9 Lo Barbier de Seville, solisten en orkest; 10 Aïda. koor en orkest.; 11. La Traviata, symphonieorkest. 8.0012.00 Diversen. Aanvang Seizoen 1936-'37,15 October Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. Schagchelstr. 29. Telef. 10806. N.V. DANSACADEMIE CJ. G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.t Een film over de „Bulb- fieldtrips". Filmavond ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer. De film over de „bulb-fieldtrlps", de toch ten, die door een Engelsch reisbureau in sa menwerking met de A. T. O. georganiseerd zijn gedurende de laatste jaren en die de Hol- landsche bollenvelden zooveel meer bekend heid hebben gegeven in Engeland, laat ons zien hoe een gezelschap Engelsche touristen een „bollen-Zondag" in Nederland door brengt. Zaterdagavond op de boot, Zondag morgen in Holland, dan langs Scheveningen, Den Haag, en van daar naar de bloembollen. Dan een bezoek aan onze stad Haarlem, een thee in Carlton, een diner, terug per spoor, beladen met een goeden indruk van het bloe- menland. en van de gastvrijheid van ons va derland. Dinsdagavond werd deze film vertoond in hotel ..Lion d'Or". waarvan de directie den heer Mol bereid had gevonden, om niet al leen de projectie van deze film op zich te ne men, doch ook om den verderen avond te vul len met het vertoonen van enkele van zijn eigen films. Zoo heeft een respectabel aantal belang stellenden, vereenigd onder de goede zorgen van de directie van „Llon d'Or", die zich voor deze propaganda voor meer vreemdelingen verkeer in en om Haarlem heeft gespannen, genoten van de Multifilm „Het wonder der bloemen", een oude bekende reeds, doch dit maal in een smalfilm-met-geluidstrook-uit- voering, vervaardigd naar het procédé, dat door den heer Mol het vorig jaar is uitgevon den, en vervolgens van een nieuw multifilm- product, een kleurenfilm van kristallen. De kristallenfilms van den heer Mol bestonden reeds eenige jaren, doch telkens bij de ver tooning ervan had de maker er zijn leedwezen over uitgedrukt, dat hij niet tevens de prach tige kleuren, die de door hem microscopisch vergroote kristallen hadden, kon weergeven. Thans, met een nieuw procédé, is het mogelijk geworden, ook de wonderlijke kleuren weer te geven, die eigen zijn aan vele kristallen. De kleurenfilm, die Dinsdagavond vertoond werd, gaf te zien de kristalformatie van uranium- nitraat en van fixeerzout. Hoewel de twee films van den heer Mol met het eigenlijke doel van den avond, de propaganda voor vreemdelingenverkeer, geen verband hielden, werden zij door de aanwezigen, blijkens het hartelijke applaus niet minder gewaardeerd dan de Ato-film. De heer Duytshoff toonde zich een voortref felijk gastheer, de heer Mol een voortreffelijk cineast en het publiek toonde zich zeer dank baar voor het gebodene. Redenen genoeg om dezen avond voor alle partijen geheel geslaagd te noemen. De voorzitter van de Nederland sche reisvereeniging, de heer J. Panman, maakte zich den tolk dei' aanwezigen, door In hartelijke bewoordingen de directie van de Ato dank te zeggen. De heer Duytshoff dankte den heer Mol voor zijn medewerking. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK. KENAUPARK 26a. HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN lederen werkdag 9—11 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez. Med.) ECONOMISCII-TECHNOLOGISCHE DIENST. Een brei-industrie. In aansluiting aan hetgeen wij Dinsdag meldden over de verrichtingen van den Economisch-Technologischen Dienst voor Noord-Holland zij nog gemeld, dat de Dienst plannen heeft tot instelling van een brei- industrie. Hierover wordt in het verslag het volgende gezegd: De nood in de specifieke tuinbouwstreken van de Provincie heeft den Dienst doen trachten een breedere bestaansbasis voor de bevolking te vinden. De Dienst is van mee ning dat een of andere vorm van klein-in- dustrie het meest geëigend is om in de drin gende behoefte der bevolking aan aanvullend werk te voorzien. Een brei-industrie zal zich uitstekend voor invoering leenen. De reeds bestaande Nederlandsche industrie op dit ge bied kan in het geheel niet aan de vraag naar gebreide artikelen voldoen; er wordt nog steeds voor een groot bedrag aan ge breide wollen kleeding ingevoerd. In Neder land is de ir.dustrieele ontwikkeling nog ver ten achter gebleven in vergelijking met die der buitenlandsche brei-industrie. Alle inge wonnen inlichtingen toonen aan dat uitbrei ding dezer industrie gewenscht is. Het bedrijf kan op bescheiden schaal wor den aangevangen en. indien eenig succes verkregen wordt, geleidelijk worden uitge breid. De noodige machines zijn niet duur: de moderne machines maken het vervaar digen van velerlei artikelen mogelijk. Er wordt thans verder nagegaan hoe deze plannen verwezenlijkt kunnen worden. Me dewerking van de middenstandsorganisaties en van de Vereeniging van Grootwinkelbe drijven werd verkregen Fruitteelt Over fruitteelt wordt in het verslag het volgende gezegd: Deskundig geleide fruitteeltbedrijven. waar de cultuur intensief gedreven wordt, zijn nog rendabel Aan goed \erzorgd Nederlandsch fruit Is nog behoefte. De cultuur is zeer ar beidsintensief en vereischt meer arbeid per eenheid van oppervlakte dan de verbouw van granen. Uitbreiding der fruitcultuur kan dus eenige verlichting van den druk door de werkloos heid brengen in de voor deze cultuur ge schikte gebieden. Voor het stichten van nieuwe bedrijven is het noodzakeliik. dat beschikt wordt over er varen. deskundige kweekers en dus moet. wil men de fruitcultuur op de juiste wijze be vorderen. begonnen worden met het geven van practische voorlichting. Overwogen wordt thans hoe de Provincie op dit gebied het nuttigst werkzaam kan zijn. Over de bovenaangegeven plannen zal bin nenkort de meening van den Raad van Ad vies worden ingewonnen. Keuringsdienst van Waren. Verslag over 1935. Verschenen is het verslag over 1935 van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem. We ontleenen er het volgende aan: De werkzaamheden werden op vrijwel dezelf de wijze voortgezet. Het aantal inwoners van 't gebied Haarlem bedroeg 351.915 op l Janu ari 1935. Bezocht werden 218 markten, ker missen. enz.; 1167 bakkerijen en 8982 bedrijfs- lokalen, melklokaliteiten, winkels, pakhuizen, fabrieken, enz., zoodat In totaal 10.367 in specties werden verricht. Onderzocht werden 17.823 monsters en wel 14.673 van melk en melkproducten, 2970 van andere waren en 180 diversen. Deze laatste zijn te verdeelen in 32 monsters waaromtrent een klacht was ingediend. 115 monsters waar van het onderzoek betaald werd en 33 con trolemonsters. Van de verschillende waren werden 348 par tijen afgekeurd. In totaal was dit een hoe veelheid van 7402 K.G., 50 Liter en 1032 flesschen. Opgemaakt werden 70 processen-verbaal en wel wegens overtreding van het Brood- besluit 23. van het Melkbesluit 27. van het Vleeschwarenbesluit 16, van het Consumptie- ijsbesluit 2. van het Meelbesluit 1 en van het Algemeen Besluit 1. Gegeven werden 1790 waarschuwingen, waarvan naar aanleiding van het onderzoek vaji monsters op het laboratorium 107 in ver band met het Broodbesluit. 1047 op grond van het Melkbesluit. 385 op grond van andere Be sluiten en bij de inspectie van bedrijfslokalen en straatcontrole 30 wegens diverse overtre dingen. 221 voor lokalen welke in onvoldoende staat waren en 1 wegens verkoop van on deugdelijke waren. Aan broodcontrole kon wat meer worden gedaan dan het vorige jaar. Dit was in ver band met den toestand wel gewenscht. Er moesten meer aanmerkingen gemaakt wor den. doordat meer brooden te weinig drooge stof bevatten. Ook nu was Jn Zaandam de toestand bijzonder ongunstig. Het aantal af wijkende melkbrooden was vrijwel hetzelfde als het vorige jaar. Opgemaakt werden 11 processenverbaal wegens te geringe hoeveel heid droge stof, 11 wegens onvoldoende melk- bestanddeelen en 1 wegens foutieve benaming n.l. Z.Z.-brood. De controle op consumptie-ijs werd op den zelfden voet voortgezet. Het aantal monsters werd tot 447 verhoogd, waarvan een wat lager percentage niet aan de eischen bleek te vol doen. In het algemeen waren de resultaten van het onderzoek beter dan het vorige jaar. Onderzocht werden 112 monster-? huishoud- jam. 60 monsters bessensap, monsters limonadesiroop en 115 verschillende waren tot deze groep behoorende. Veel aanmerkin gen moesten worden gemaakt op huishoud- jam wegens te hoog watergehalte en te ge ringe hoeveelheid suiker. Verschillende vruchtensappen bevatten te veel conserveermiddel. Er werd een tomaten puree aangetroffen, die kunstmatig gekleurd In het Mclksbesluit kwam een vnj belang rijke wijziging tot stand waardoor o.a. het hebben van een vergunning om melk te mo gen verkoopen in alle gemeenten verplicht is geworden. Opmerkelijk is de stijging van het aantal monsters met water. Processen-verbaal wer den opgemaakt wegens watertoevoeging 12 maai, voor melk met te laag vetgehalte 4 maal, voor vuile melk 5 maal, geen vergun ning 1 maal, verkoop van verboden waren l maal en voor geen naam en adres op voertuig 1 maal. t In alle gemeenten waar gepasteuriseerde melk wordt verkocht, werden monsters geno men. Het aantal werd op 482 gebracht. Het bacteriën-cijfer was 11 maal te hoog, 13 monsters bevatten wat. water. Het aantal monsters karnemelk bedroeg 669 hetgeen belangrijk meer is dan het vorige jaar. De samenstelling was gemiddeld beter. In Haarlemmermeer waren veel afwijkingen te constateeren. Verder werden onderzocht 63 monsters room en slagroom, 10 karnemelk- pap en 36 diverse andere melkproducten. Eenige monsters zalm en kreeft bleken kunstmatig gekleurd te zijn. Van worst wer den dit jaar 393 monsters onderzocht. Wegens overtreding van het Vleeschwarenbesluit wer den opgemaakt 16 processen-verbaal, n.l. 6 voor worst met te veel meel. 5 met te veel salpeter en 5 met ongeoorloofde kleurstof. Verricht werden 115 monsters betaalde on derzoekingen. 32 naar aanleiding .van klach ten en 33 controlemonsters. De eerste waren voornamelijk voor de waterleiding der ge meente Velsen en voor het Diaconessenhuis te Haarlem. Voor zoover noodig werden naar aanleiding van de klachten maatregelen ge nomen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te krijgen bij: Politiebureau. Smede- straat. handschoenen en ceinturen: mutsen; v. d. Schaar. Landzichtlaan 43, doos met mar garine; Brongers. Lindenstraat 44. gewicht; Sloop. v. Ostadestraat 6. armbandhorloge: de Vries. Jacobijnestraat 3. armbandhorloge: v. Hoven. J. v. Maurikstraat 3. hond; Kurvers, Brouwersstraat 110, hond; v. Reijen, Riouw- straat 34. jas: v. Alphen, Gen. Joubertstraat 41. jas: Kennel Fauna. Fr. Varkenmarkt, kat ten: Halderman. Rozenprieelstraat 27 zw.. kinderwagen; Hoenderdos. Schotersingel 149. Alpinomuts: de Vries. Lindenstraat 20. num merplaat: Elsinea. Romolenstraat 48. num merplaat: Dekker. Ted. v Berkhoutstraat 43. portemonnaie met inhoud: v. Velsen. Gen. Cronjéstraat 65. portemonnaie met inhoud: Davies, Hagestraat 17. portemonnaie met in houd: v. Zonneveld. Ternatestraat 42. regen pijpen; Geus. Nassau laan 34 L. hondenriem; Tervoren. Kleverpark 200. rozenkrans: Mai- son, Jan Gijzenkade 259. rijwielplaatje; Hom- me. Joh. de Breukstraat 21. rijwielplaatje: v. d. Dool. Hagestraat 45 ,zi!v ring: Huijer, Si- riusstraat 9. slot met sleutel; Faase, L. Marga- rethastraat 1. shawl; Vissers. Haasstraat 50, buigtang: Hensen. Gr. Houtstraat 5, bood schappen tasch: v. Zijl. Nieuwe Groenmarkt 2, actentasch m. inh.; Meijer. Molukkenstraat 49. damestasch. Handschoenen en ceinturen, kwitanties, portemonnaie met inhoud, ventvergunning penning), tasch met inhoud. Politiebureau. Smedestraat; muziekboeken, v. d. Heide, Rij wielstalling „Hema": bankbiljet. Heuvelmans. Mr. Cornelisstraat 110: idem. Meijer. Ged Oude Gracht 80: geld in papiertje Politie post Spaarndam: hond. Linke. Voorhout- straat 4: kat. Das Spaarne 40; baal kapok, de Borst, Corn. Jolstraat 67 te Scheveningen; mes. Hoenderdos, L. Begijnestraat 14; porte monnaie met inhoud. Cobie. L. Heerenvest 80, idem. Crama, KI. Houtstraat 7: idem. Koek. Noormannenstraat 16; idem. de Vries, Ber kenstraat 4: rijwie'nlaatje Stnvenuiter Si- rius«traat 3- iderr» v 52: tasschen '2 stuks* v Heiningen. Kastan jestraat 90; tasch met inhoud, Nuskee, Mr. Cornelisstraat 130. De Zeeweg. Een wegwijzer die goede diensten zal bewijzen. Door invoering van een éénrichtingverkeer wordt het verkeer op den Zeeweg te Overveen met bestemming naar Haarlem enz., op het punt waar de Tetterodeweg van den Zeeweg afslaat, verplicht den Tetterodeweg te volgen. Aangezien ten Noorden van den spoorweg overgang op het punt waar de Tetterodeweg op den Bloemendaalschen weg uitkomt, ech ter geen nadere aanwijzing aanwezig is. ver keert men aldaar in twijfel omtrent de juiste te nemen richting. Vandaar dat de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A. N. W. B. besloten heeft op dit punt een wegwijzer te plaatsen. Burge meester en Wethouders van Bloemendaal hebben daartoe hun medewerking verleend door de vereischte toestemming te geven, als mede door de toezegging dat van gemeente wege voor kostelooze plaatsing wordt zorg ge dragen LEZING Dr. C. BOERLAGE. Op Dinsdag 13 October a.s. zal Dr. Coba Boerlage te St. Anna Parochie voor „Kerk en Vrede" en den Alg. Ned. Vrouwen Vrede bond een lezing houding in den Protestan tenbond te Heemstede. Onderwerp: „Wie den oorlog niet wil. werke voor den vrede". De avond wordt opgeluisterd door zang van mevr. B. F. van DalsumKaplan. BLD»> üi Toen de dophei bloeide. Ze was al, wat je een „Oud meisje" noemt en ze deed alsof ze niet meer aan trouwen dacht. Eigenlijk had ze altijd een houding aangenomen van vrije, onafhankelijke vrouw met principes van: ik ben niet in de wieg gelegd voor het huwelijk! Maar nu was ze buiten en onder jongeren. Ze waren een gezellig troepje: de nichtjes Van Aelschot met twee vriendinnen, Toos Hensius met beide broers en zijzelf met Jos en Floor. Eerst hadden de jongens gedacht dat het niet leuk zou zijn, ze waren zooveel jonger dan de anderen. Om te plagen zeiden ze tegenwoordig: „Mag ik U voorstellen mijn zuster van dertig!" Ze hadden echter plech tig beloofd deze flauwiteit nu eens achter wege te laten en Luus voelde zich jong met de overigen, bij oogenblikken zelfs kinder lijk-uitgelaten. Ze hadden het aardig gevonden om zonder moderne vervoermiddelen vacantie te vieren. Auto en motorfiets waren thuis gebleven. Heel genoegelijk fietsten ze langs breede we gen of langs smalle heipaden waar het oloei- de en zoemde. Voor deze stadsmenschen had het buiten-zijn en het picnicken lederen dag een groote bekoring. Op het bloemetjes-lin nen spreidden ze uit waarvan ze zelf en de anderen hielden en telkens waren er verras singen. In hun fleurige sportkleeding vorm den ze een lichte plek in.het paars van de hei „Zoo, wie wil nog wat?" vroeg Toos. Een maal, andermaal! Niemand niet? Dan ga ik opruimen! Toe, Jos, help ook es een randje!" In een oogwenk was het werk gedaan en wer den de cigaretten opgestoken, „Denk om brandgevaar, jongeman!" liet Ben als oudste en bezadigste onder het man volk hooren, toen Floor z'n nog brandende lucifer gedachteloos wegwierp. Dan werd ge praat, verteld, overlegd voor een tocht van den volgenden dag. „Wie zorgen vanmiddag voor de thee?" vroeg één. „Hè. dat konden de oudjes wel doen!" stelde een ander voor. Luus kleurde. „Ja, jij met Ben!" lachte Jos. „Ik zeg toch niets geks, hè Luus?" Ze kleurde heviger. „Flauwe jongen!" gaf ze half kwaad terug. „Och Lucie, laat die aap toch praten! Ik zal je graag helpen!" Ben lachte z'n vrien delijke lach en Luus was verzoend. De an deren zouden een wandeling in het bosch maken., ,Zij liever dan ik!" zei Ben toen ze alleen achtergebleven waren, behagelijk strekte hij zich in de warme hei. ..en dan te denken dat ik over een paar maanden geen hei en geen duin meer zien zal en weer in dat beroerde Indië zit!" Luus schrok. Ze had in deze dagen Ben als een sympathiek mensch leeren kennen. Zoo gauw ging h*j dus weer uit haar ieven. Ze had gedacht iets als warme vriendschap in hem te voelen. Eens had ze gemeend dat hij haar hand wat ongewoon lang in de zijne hield, maar dat zou ze zich wel verbeeld heb ben Ze moest dit soort dingen nu voorgoed uit haar denken zetten. Ben was drie jaar jonger, wist ze en ze scheen nu eenmaal het sterke geslacht niet aan te trekken. „Het is niets gedaan voor een ongetrouwd man in Indië Meisjes kunnen zich dat niet begrijpen, maar hét is zoo!" Luus plukte wat dopheïd, maakte een bosje en dacht hoe gek-romantisch de situatie was. „Versta je me niet?" „Jawel!" zei ze toen. „Weet je dan geen antwoord?" „Wat zou ik moeten antwoorden? Je zegt immers dat wij er niet over oordeelen kun nen?" Ben was nu overeind gekomen. Hij keek haar nu lachend aan. „Luus, als wij het eens samen probeerden. Zou je niet mee willen met me?" „Ben," het leek alsof ze niet jubelen durfde en toch wilde. „Ga je met me mee? Waag je het erop, Luus? Hij vroeg het zoo dringend-jongens achtig dat Luus ineens haar beide boys voor zich zag. Ze moederde al zoo lang over hen. „Ik kan Floor en Jos toch niet zoo raeens alleen laten. Ben?" „Kom, die redden zich wel! Maar denk je dat je genoeg van me kan houden? Ik vond jou dadelijk sympathiek. Vleiend legde hij z'n hand om haar vingers. Ze was gebleven om nog wat voor de boys te zorgen, een juffrouw-huishoudster in te leiden. Er kwamen lieve brieven, toen kaar ten en nog wat later een kort schrijven, waarin hij zei dat het een vergissing was ge weest. dat, wat besloten was tusschen hen beiden Hij had nu een vrouwtje ontmoet dat .de vrouw" voor hem zou worden. Het speet hem dat hij haar, Lucie, verdriet moest aandoen. Hij had zich eerst ook een ploert en een ellendeling gescholden; hij kon niet anders. Luus nam een verdroogd bosje hei, gooide het in het vuur van den haard. Eens in haar ■<wen had het geschenen alsof het geluk ■--h gekomen wastoen de dophei bloeide. ELISABETH M. PALIES,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10