Nieuw Systeem. Goederentrein ramt ontspoorden personentrein. Het BtfoHotiikstf 54e Jaargang No. 16348 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 8 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: p. w. peereboom uitgave lourens coster maatschappij voor bi.bt pkfrfrooM. tn ROBERT FEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Boofdredacleur: ROBERT FEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk ƒ30.-. ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet óf Oog 400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 October. Spanje. De indruk dat de Spaansche regeering be zig is den strijd te verliezen is in de laatste weken zeer versterkt. Overigens moet men dien indruk wel in hoofdzaak opdoen uit het geen door niet-Spaansche journalisten ge meld wordt, want hetgeen de beide strijden de partijen zelf ten beste geven is al te ken nelijk gekleurd. Daar kan men niet op af gaan. Een paar maanden geleden beweerde de regeering al dat zij den opstand snel be dwingen zou, hetgeen volkomen onwaar is gebleken, en kondigde de tegenpartij haar snellen opmarsch naar Madrid zoowat dage lijks aan. Vandaag zegt de Franco-partij, dat zij de hoofdstad op een afstand van 70 KM. geheel omsingeld heeft, hetgeen misschien waar is. ofschoon het de aanwezigheid van een geweldige legermacht zou beteekenen als het inhoudt dat geen tegenstanders meer door den ring kunnen breken en aanvallen in den rug der optrekkende troepen onder nemen. Of het nu een snelle opmarsch naar Madrid wordt, zal nog moeten blijken. Maar dat de opstandelingen sterk in het voordeel zijn gekomen wordt beter aange toond door de houding van de Russische Sovjet-regeering, die te Londen heeft doen mededeelen dat zij haar non-interventie zou laten varen als andere landen niet ophielden met wèl te interveniëeren door wapenen en munitie aan generaal Franco's leger te leve ren. Met die andere bedoelen de Russen na tuurlijk Italië en Duitschland. Er is blijkbaar geen reden om dit Russi sche dreigement als een gevaar voor Europa op te vatten. Het toont wel aan dat de re- geeringspartij er slecht aan toe is, maar het is niet denkbaar dat Moskou een Europee- schen oorlog zou gaan ontketenen door krasse interventies, want het heeft aller minst belang bij een conflict in Europa. Rus land staat In het Verre Oosten aan Japan- sche gevaren bloot, die het logischerwijze af- keerig moeten doen zijn van conflicten in het Westen. De nuchtere beschouwer van den Spaan- schen burgeroorlog zal overigens geneigd zijn zich af te vragen, welke geweldige be langen -Italië en Duitschland ter eene en Rusland ter andere zijde toch wel met het resultaat van dezen oorlog gemoeid achten. Noch Italië en Duitschland, noch Rusland kunnen verwachten dat als „hun kant" het wint zij daarmee een sterken geestverwant en-bondgenoot winnen. Niet alleen is de op vatting, die het voorstelt alsof hier een fas cistisch tegen een communistisch leger vecht, onjuist (zoowel fascisten als commu nisten vormen in Spanje slechts kleine min derheden. hetgeen bij de laatste verkiezin gen bleek) maar bovendien staat het nu toch wel vast dat een uitermate verzwakt, een totaal uitgeput Spanje zal overblijven als de dolle strijd eindelijk zal zijn uitge woed. Vóór dezen burgeroorlog had Spanje als machtfactor in Europa al heel weinig be- teekenis. Dat was al sinds vele tientallen ja ren het geval, zoodat de een of andere staats man eens opmerkte, dat Spanje's Europee- sche politiek er in bestond, achter de Pyre neeën te blijven. En als Franco thans over winnaar wordt en zijn aangekondigde mili taire dictatuur instelt zal het te bezien staan of zijn twee soorten monarchistische en zijn fascistische bondgenooten zich daarbij duur zaam aansluiten zullen. Het schijnt heel wel mogelijk dat er binnen kort een nieuwe strijd uit voorkomt. Mocht de. regeering tenslotte nog zegevieren, dan zal blijken dat men aan die zijde vooral niet minder onderling verdeeld is. De oorspronke lijk burgerlijk-republikeinsche regeering is sterk van samenstelling veranderd en heeft dat is o.a. door den aftocht van den Neder- landschen zaakgelastigde dr. Flaes bewezen de communisten volstrekt niet meer onder bedwang. Toch schijnt een eenigszins duurzaam com munistisch bewind in Spanje ook wel zeer onwaarschijnlijk, omdat immers gebleken is, dat ook de overgroote meerderheid van den regeerings-aanhang niet uit communisten be staat. Het grootste deel van het Spaansche volk is politiek trouwens geheel onwetend „ongeschoold" schijnt een te tamme uitdruk king veertig procent is analphabeet en men moet wel diep medelijden hebben met de arme stakkers, die in een dergelijken burgeroorlog aan beide zijden als slachtoffer vallen. Zelfs als de strijd resulteert in een régime dat voorloopig de macht in handen weet te houden, zal dit zich noodgedwongen moeten toeleggen op pogingen de enorme schade en het nationale verval, door den burgeroorlog gesticht, te herstellen. Spanje was al arm en zwak. Het is nu bezig zich volkomen uit te 1 putten. Het herstel, als eindelijk de rust zal zijn (Op het leerprogramma van de middelbare scholen van New York is meer poëzie en muziek geplaatst, om de zware studie te verlichten.) Zooals vanzelf spreekt, heb ik dit besluit Met extra veel belangstelling gelezen, Wanneer de druk der studie wordt verlicht, Dan moet daar wel een aanleiding toerwezen. In New York wordt klaarblijkelijk de jeugd Te zwaar belast met hoog en droog studeeren, Men nam dus het besluit, en dit doet deugd. Haar meer poëtisch muzikaal te leeren. Totnutoe is het slechts een litanie Die wij ook hier van de scholieren hoorden. New York brengt thans muziek en poëzie Van lichten toon en opgewekte woorden. Getoonzet dringt de mathematica Veel lichter door tot in de hersencellen, In dichtvorm heeft men met de physica, En haar problemen veel minder te stellen. Ook aardrijkskunde en geschiedenis. Om van de vreemde talen niet te spreken. Brengen een vreugd, waar nu een afkeer is, Eenmaal poëtisch muzikaal bekeken. Ik weet niet, of dit allernieuwst icjee Ook naar ons land nog eens zijn weg zal vinden, Al doe ik er dan zelf niet meer aan mee, Dan hoor ik stellig tot zijn warmste vrinden. De leerling krijgt daardoor gelegenheid, Om bij 't examen doen voor vele vakken, In vergelijking met den ouden tijd. Poëtischer met meer muziek te zakken. P. GASUS. weergekeerd, zal lange, lange jaren van moei- zamen arbeid en langzamen opbouw eischen. Als Europeesche macht en invloedsfactor zal Spanje misschien nog weer eens kunnen mee praten als we een generatie verder zijn. De naaste toekomst ziet er voor dit beklagens waardige volk somber uit. R. P. Precario voor auto's. Te Haarlem ook op de parkeerplaatsen verschuldigd. Eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad van Haarlem de Precario-verordening op voorstel van B. en W. gewijzigd. De Kroon heeft daaraan haar goedkeuring gehecht, zoo dat de nieuwe verordening 1 Juli 1936 in wer king getreden is. Krachtens de gewijzigde verordenings-be- palingen meenen B. en W. thans ook gerech tigd te zijn precariorechten te heffen van be paalde auto's die door de gebruikers worden neergezet op de daarvoor aangewezen koste- looze parkeerplaatsen. Een autobezitter die daarvoor een aanschrij ving van het gemeentebestuur ontvangen had wendde zich, verwonderd over het geval, tot ons. Wij hebben daarop inlichtingen gevraagd aan den gemeentelijken belastingdienst. Daar deelde men ons mede: De bedoeling die de gemeente gehad heeft met het stichten van de kostelooze parkeer plaatsen is geweest, de parkeerende auto's zoo veel mogelijk uit de drukke winkelstraten te houden. Maar daarvan mogen alleen gratis gebruik maken de autobestuurders, die even in de stad komen. De autobezitters die vrij geregeld bijvoorbeeld drie of meer dagen in de week van de parkeerplaatsen gebruik maken om daar hun wagen neer te zetten, terwijl zij den geheelen dag op hun kantoor zitten, moeten voor het gebruiken van ge meentegrond op de kostelooze^parkeerplaat- sen evengoed betalen, alsof hun wagen voor hun huis of kantoor uren en dagen zou den laten staan. Het goedkoopste tarief is 6 gulden per jaar. De personen die in de termen vallen om aan geslagen te worden moeten voor de restee- rende maanden van 1936 nog voor een half jaar betalen. De gemeente vat deze nieuwe bepaling, naar ons verzekerd wordt, soepel op. Iemand die af en toe zijn auto op de parkeerplaatsen zet behoeft niet te betalen. De maatstaf is „vrij geregeld, bijvoorbeeld drie of meer dagen per week" Ernstig ongeluk nabij Woerden. De laatste trein, die Woensdagavond uit Utrecht naar Gouda en Den Haag vertrok, is even voor het station Woerden, ter hoogte van Katte- broek, ontspoord en even later door een goederentrein, die uit Woerden naar Utrecht was vertrokken, aangereden. De gevolgen daarvan waren verschrikkelijk: de ontspoorde trein werd voor een groot gedeelte nog eens in elkaar gereden, terwijl de goederentrein eveneens voor een groot gedeelte werd vernield. Bij dit ongeluk is de heer Buiterman, majoor bij het Leger des Heils te 's-Gravenhage gedood, evenals de 28-jarige heer J. W. Muylwijk, uit Gouda; de heer Ginjaar, uit Zoeterwoude, werd zwaar gewond, een aantal andere personen werd licht gewond. Treinverkeer ernstig gestagneerd. Twee dooden en een aantal gewonden Ter hoogte van Kattebroek ligt de wissel vóór het station Woerden, waar de trein uit Utrecht te 23.28 uur moest aankomen. Door tot nu toe on opgehelderde oorzaak is de trein ont spoord. De machinist van den trein be merkte, nadat de ontsporing was ge schied en een aantal wagens dwars over de rails was terecht gekomen, tot zijn grooten schrik, dat van den anderen kant een trein naderde. Met een lantaarntje in de hand is hij toen langs de rails geloopen, den na derenden trein tegemoet, om te trachten dezen tijdig te doen stop- pen Dit mocht echter niet gelukken. Met een gewedigen klap vloog de naderende trein, een goederentrein van Rotterdam naar Utrecht, op de ontspoorde rijtuigen van den perso nentrein. De botsing welke volgde, was zoo hevig, dat deze in Woerden, dat een halve kilometer verder is ge legen, werd gehoord. Het is waar schijnlijk dat op het moment van de botsing vele pasagiers van den personentrein de wagons reeds had den verlaten voor zoover hun dat na de ontsporing mogelijk was en hier aan is het te danken, dat het aantal slachtoffers niet grooter is. Bij het ongeluk is gedood de heer Bulter- man, majoor van het Leger des Heils te Den Haag. Hedenmorgen heeft men onder de puinhoo- pen nog het lijk gevonden van den 28-jarigen heer J. Muylwijk uit Gouda. Verder is naar het ziekenhuis te Woerden overgebracht een ernstig gewonde, de onge veer 30-jarige heer Ginjaar uit Zoeterwou de. Direct nadat de spoorwegramp te Woer den bekend werd, werd de hulpverleening georganiseerd. Op het station Woerden werd een eerste hulp-dienst ingericht, waar o.a. Dr. W. van der Giesen en Dr. A. Schreuder aanwezig waren. Daar werden tal van licht gewonden geholpen, doch geen van hen be hoefde naar het ziekenhuis te worden ver voerd. Het waren reizigers, die ten gevolge van de ontsporing lichte verwondingen had den opgeloopen. Ook de burgemeester van Woerden, de heer H. G van Kempen en andere plaatselijke autoriteiten waren spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. Daar was de chaos ontzettend. Ver scheidene rijtuigen van den perso nentrein waren eerst tengevolge van de ontsporing en daarna door de botsing zoo verwoest, dat niet dade lijk kon worden vastgesteld hoeveel wagons er wel vernield waren. De locomotief van den goederentrein was met een gedeelte van de aange haakte wagens na de botsing langs de sloot terecht gekomen. De machi nist van dezen trein werd licht ge wond. Hij kon zich te voet naar het station Woerden begeven. De verwoesting ter plaatse was zoo groot dat ook de telefoon- en telegraaflijnen werden vernield, zoodat het telefoonverkeer met Woerden gedurende een groot gedeelte van den nacht gestoord is geweest. Langs een omweg gelukte het verbinding te krijgen met de spoorwegen in Utrecht, die onmiddellijk hulpmateriaal naar de plaats van het ongeluk zonden. Een hoofdingenieur van Weg en Werken der Spoorwegen en eeni- ge Ingenieurs gingen met den hulptrein mede naar Woerden om ter plaatse het oprui- mingswerk te leiden, (Vervolg op pag. 2, lste kolom.) Leegstaande huizen te Haarlem. Iu het laatste kwartaal is het aantal wat verminderd. Naar wij vernemen is het aantal ledig staande woningen te Haarlem in het laatste kwartaal van 1700 tot 1600 gedaald. Deze 1600 woningen zijn over vrijwel alle huurklassen verdeeld. Er staan veel middenstandswoningen leeg. maar ook het aantal goedkoope arbei derswoningen dat onbewoond is bedraagt ook meer dan het voor de woningmarkt aangenomen normale percentage. INBRAAK IN DE MEERKOETSTRAAT Woensdagavond tusschen acht uur en half elf heeft iemand zich vermoedelijk door opensluiting van de buitendeur toegang ver schaft tot een'winkel in de Meerkoetstraat. Uit een ongesloten winkellade werd een geld- bakje met ongeveer f 50 ontvreemd. De win kelier. die boven sliep, had niets gehoord. Toen zijn vrouw thuis kwam, ontdekte zij de inbraak. De politie stelt een onderzoek in. ITALIAANSCHE BEURS WEER GEOPEND. ROME, 7 October (Reuter). De beurs is he den te 10 45 uur weer geopend. De opening was zeer vast. Het woord is aan.... Tolstoi Het is niet het geweld, maar 't goede, dat het kwaad vernietigt. Vuur op de „Marnix" bedwongen. (Men zie eerst i 3). De directie van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft he denochtend van den gezagvoerder van de „Marnix van St. Aldegonde" tele grafisch bericht ontvangen, dat het schip hedenochtend te half acht op de reede van Ajaccio is aangekomen. Men is het vuur meester. Ruim 2 wordt onder water gezet. Het schip zal waarschijnlijk vanavond doorgaan naar Genua en zal waarschijnlijk niet voor Maandagochtend van Ge nua vertrekken. Passagiers en beman ning zijn allen wel. Gulden nog steeds in herstel. De buitenlandsche wisselmarkt zet te ook heden de herstelbeweging voor den gulden voort en vooral voor .het pondsterling kwam een gedrukte hou ding tot uiting. Het Britsche devies lag hedenmorgen weer vrij aanzienlijk beneden den officieelen koers van gis teren. De opening was op 9.17, waar na 9.15 a 9.16 werd genoteerd. De dollar, waarvan de officieele koers gisteren 1,88% was. gold hedenmor gen 1,87(4. zoodat het devaluatie-per centage van den gulden, naar dezen dollarkoers berekend, op iets meer dan 21Vs procent zou neerkomen. Van eenige opereeren van de Nederlandsche controle viel niets te bespeuren. Wat de ove rige noteeringen betreft noteerde Parijs 8,75 en Brussel 31.55. De goudprijs gold voor baren f 2000 tot f 2015 per K.G., voor gouden tientjes van f 12,10 tot f 12,30. De handel in het wis- selverkeer bleef ook heden uiteraard van le- vendigen aard. De effectenmarkt daarentegen was in ver houding tot de vorige dagen ongeanimeerd gedisponeerd en scheen zich weer direct te richten naar het verloop van de valutamarkt, waardoor de koersen meerendeels beneden het slotpeil van gisteren lagen. De belangstel ling richtte zich feitelijk meer op de Ameri- kaansche markt, waar eenige affaire gedre ven werd in aandeelen Commonwealth, welke, evenals verschillende andere Utility-waarden gisteren in Wallstreet met groote posten werden verhandeld. Rusland dreigt met het opgeven der non-in- tcrventiepolitiek tegenover Spanje, als de schendingen voortduren. pag 4 De burgeroorlog in Spanje. Opmarsch naar Madrid uit drie richtingen. pag. 4 De Zweedsche Oceaanvlieger Bjoerkvall is door een trawler aan de Ierschc kust opge pikt. pag. 4 Op de Marnix van St. Aldegonde heeft een brand gewoed. pag 1 en 3 Te Woerden is Woensdagavond een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. pag. 1 en 2 De regeering onderzoekt de noodzakelijkheid van de opheffing van goudclausules. pag, 3 Te Rotterdam is door een ontploffing een kademuur ingestort. pag. 3 De prijs van het bruinbrood zal wel iets lioo- ger worden. pag. 3 Tegen den internationalen inbreker, die te Haarlem en Bloemendaal inbraken pleegde is 3 jaar gevangenisstraf gcëischt. pag. 2 Te Haarlem zal een nieuwe woningtelling worden gehouden. pag. 2 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Spanje. Een Hondenleven: De indringer. pag. 1 Woensdagavond is bij Woerden een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een foto van de ontzettende ruïne, die werd aangericht. pag. 3 F. A. Kampers: Amsterdam is herleefd. Dag. 3 C. B.: Uit den Spaanschen broederkrijg. pag. 3 K. A.: De politiek van Tatarescu. pag. 4 J. B. Schuil over: „De gelaarsde kat". pag. 10 J. B. Schuil: „De Twee Happy's". pag. 10 K. de Jone: Ria Schmitzgohr, Roelof Rip- hagen. pag. 10 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 5 Voor de Vrouw nas. 8 H. D. Vertelling: Triomf der traditie. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1