Het spoorwegongeluk bij Woerden. ^WEERBERICHT Internationale inbreker hoort drie jaar eischen. DO X DERDAG 8 OCTOBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD Groote chaos na de botsing. (Vervolg van pag. 1). De machinist van den personentrein heeft na de botsing bij een eerste verhoor aan de politie medegedeeld, dat hij de oorzaak van de ontsporing, die mede de botsing tot ge volg heeft gehad, niet weet. Volgens hem stonden alle signalen veilig. De personen trein had een snelheid van ongeveer 90 K.M. per uur. doch daar de trein spoedig op het station Woerden moest stoppen, was de ma chinist reeds begonnen te remmen. Desniet temin had de trein bij de ontsporing nog een groote vaart, waardoor de meeste rij tuigen uit de rails vlogen en geheel of ge deeltelijk omsloegen De personentrein 648. die om 23.16 uit Utrecht vertrek* bestond uit een zware loco motief van de serie 3700, 4 rijtuigen voor den Haag, een bagagewagen en achteraan vier rijtuigen voor Rotterdam. De goederentrein, die eveneens door een sneltreinlocomotief van het type 3700 werd getrokken, had 38 wagons achter zich. Hoeveel van die wagens zijn ver nield staat nog niet vast in totaal zijn van den goederentrein 16 rijtuigen ontspoord. Vlak bij een wissel ontspoord. De personentrein uit de richting Utrecht is vlak bij een wissel ontspoord. Waarschijn lijk ook dit is nog niet absoluut zeker is eerst de locomotief uit de rails gewipt, eenige wagons volgden en met daverend gekraak kwamen twee wagons geheel dwars over de baan te staan. De machinist Suiker, uit den Haag, had zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren. Hij had onmiddellijk stoom af gesloten en alles gedaan om zijn uit de rails geloopen machine zoo vlug mogelijk tot stil stand te brengen. Alles is veel sneller gegaan, dan wij dit kunnen beschrijven. De ontsporing is het werk van enkele oogenblikken geweest. Vóór de machine naar de linkerzijde over helde hebben zoowel de machinist als de sto ker zich in veiligheid kunnen stellen. Een groot deel van de passagiers de trein was gelukkig matig bezet was. doodelijk ver schrikt uit den trein gesprongen Gelukkig, want binnen enkele oogenblikken zou de ramp nog op ontstellende wijze worden ver groot. Op dat moment, misschien een halve mi nuut na de ontsporing kwam van de andere zijde, dus van Gouda naar Utrecht, de snel- goederentrein nr. 4043. Er was geen signaal meer dat den machinist Ditmarsch. uit den Haag, van den goederentrein een halt kon toeroepen, het is niet zoo spoedig tot hem door kunnen dringen, dat daar enkele oogen blikken geleden een trein was ontspoord en hem den doortocht versperde. Er lagen wagons dwars over zijn weg en met een daverenden slag rende de goederentrein op de versperring. Een daverende slag die tot zeer ver in den omtrek den stillen, kouden Octobernacht ver scheurde. Het tweede ongeluk was gebeurd- De zware sneltrein-locomotief van den goede rentrein kwam er slecht af. Het gevaarte sloeg om en kwam op zijn rechterzijde in een slootje naast de spoorbaan terecht. De stoom kon de machinist nog afsluiten. Hij zelf sprong van zijn machine en viel in het water Met een blauw oog en een nat pak kwam hij vrij. Hij was echter wat niet te verwonderen is erg overstuur. „Ik zat er bovenop voor ik er erg in had", luidde zijn verklaring. Ook zijn helper was in veiligheid, ook hij was op het laatste nippertje van de machine gesprongen. De treinleider, die zich in het achterste ge deelte bevond, had evenmin letsel gekregen. Wat een der reizigers vertelde. Zoodra het ons bekend werd dat er bij Woerden een spoorwegongeluk was ge beurd zijn we naar het station hier ter stede gegaan en hebben de aankomst van den extra "trein uit Woerden die hier om ongeveer tien minuten over halftwee aankwam afge wacht. Met dezen trein kwamen ongeveer 35 reizi gers mee die allen in den verongelukten trein hadden gezeten en waarvan de meesten op weg waren naar Gouda, Den Haag of Rot terdam. De heer Woltring uit Den Haag, de eenige gewonde van het geheele gezelschap, hij had een hoofdwonde en zijn linkerarm was uit de kom. vertelde ons dat hij met twee andere heeren in een tweede klasse compartiment in het voorste rijtuig van den trein was ge zeten. Wij zaten gezellig te praten, toen er plotseling, wij waren naar schatting enkele honderden meters van het station Woerden verwijderd een geweldige slag weerklonk. Wat er toen precies gebeurde, weet ik niet meer, alles ging zoo razend vlug in zijn werk, het eenige wat ik me nog herinner was dat ik mijn beenen optrok en dat is waarschijnlijk heel s*elukkig geweest, want alles brak. schoof op en over elkaar. Kortom er bleef niets op zijn plaats.. Toen ik mij goed realiseerde wat er was gebeurd zal ik in de modder, onder den bloo- ten hemel, het dak was geheel weggeschoven, te midden van een onbeschrijflijke warboel van wrakstukken. Mijn twee medereizigers die direct weer op de been waren en zagen, dat ik mij niet gemakkelijk kon bewegen. AGENDA DONDERDAG 8 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Trekking verloting Brederodeduin. Broederkerk. Parklaan: Lezing Ds. A. M. Berkhoff, 8 uur. Palace Pilmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Fanfare d'amour, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Bette Davis in „Een fatale vrouw". 2 30, 7 en 9.15 uur Luxor Sound Theater: Three Kids and a Queen (Grootmoedertje) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Merijntje Gijzen's Jeugd naar den roman van A. M. de Jong. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. VRIJDAG 9 OCTOBER Stadsschouwburg: Meyer Hamel's Revue: „Kom je ook eens kijken?" 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Nieuw programma. Bioscopen. Nieuw programma. Bloem endaal: Kerkgebouw afd Bloe- mendaal Ned. Prot. Bond. Potgieterweg. Le zing van mej. M. Labberton over „Kind en godsdienst". 8 uur. mijn linkerarm leek verlamd, kwamen mij direct te hulp. Nauwelijks hadden wij de ravage verlaten of wij zagen tot onze groote ontsteltenis een anderen trein met groote snelheid naderen. De geheele omgeving werd fel verlicht door de enorme vuurgloed van de locomotief van on zen trein. Het mag wel een zeer groot geluk genoemd worden dat de locomotief van den goederentrein direct na de botsing kantelde en in de sloot terechtkwam. Met groot geweld en onder oorverdoovend geraas reden de eerste goederenwagens op onzen trein in en zoo dat mogelijk was werd alles nog verder op en over elkaar geschoven. Het was een ontzettend angstig oogenblik, dat gelukkig slechts zeer kort duurde, want tusschen het oogenblik dat wij den tweeden trein zagen naderen en het kantelen der locomotief ver liepen slechts enkele oogehblikkein, die ik echter mijn leven lang niet zal vergeten. Heel spoedig was er geneeskundige hulp aanwezig, een tweetal militaire semi-artsen verrichtte zeer verdienstelijk werk en ook waren zeer spoedig doctoren en ander verplegend perso neel uit Woerden aanwezig. Toen mijn won den voorloopig verbonden waren, ben ik te voet naar het station Woerden gegaan, waar wij op den extra-trein voor Den Haag en Rotterdam hebben gewacht. Van een paniek, aldus onze zegsman, is In het geheel geen sprake geweest; alle reizigers en vooral het treinpersoneel gedroegen zich zeer rustig. Niettegenstaande zijn verwondingen en de doorstane angst, was de heer Woltring opge wekt en met een lachend gezicht vertelde hij ons het bovenstaande alsof hij over een alle- daagsche zaak sprak. Onbeschrijfelijke chaos. De voorste wagens van den personentrein zijn volkomen vernield. Overal liggen stukken versplinterd hout, kromgebogen ijzeren stan gen, gebroken glas, vaneengerukte banken. Een personenrijtuig is geheel van het on derstel geslagen, de rijtuigen daarachter zijn zwaar beschadigd. Ze staan dwars over den weg. Daarboven op hangen twee leege goede renwagens. die over den gederailleerden trein zijn heengeschoven. Overal in het rond lagen de wrakstukken. Het centrum van de chaos wordt ge vormd door een meterhooge berg van onontwarbare, ineengeschoven, ver wrongen en gebarsten brokstukken. Gelukkig is er geen brand ontstaan, want dan zou de ruïne nog volkomener zijn dan zij nu reeds is. Machteloos liggen daar de beide zware lo comotieven. De personentreinlocomotief is zoo op het oog slechts betrekkelijk weinig beschadigd. Anders is het met dien van den goederentrein. Het zware gevaarte is bijna geheel weggezakt in het modderige slootje. De linker zijkant steekt nog boven het water uit. Er zijn wat planken overgelegd en deze hulpbrug dient om via een weiland aan de andere zijde van de brokstukken te komen zonder al te veel kans op ongelukken. Over alles heen ligt de seinbrug, die de ge heele baan overspant, De brug is volkornén vernield, als kinderspeelgoed zijn de zware ijzeren stangen en binten opgevouwen en krom getrokken. Alleen het cementen voetstuk staat nog. Ook de telegraafpalen langs den weg zijn als stoohalmen afgebroken. Op sommige punten is het een onontwarbaar kluwen van draden. Te groote snelheid oorzaak van het ongeluk. De heer mr. H. van Manen, direc teur der Nederlandsche Spoorwegen, dien onze verslaggever vannacht op de plaats van de ramp aantrof, ver klaarde omtrent de oorzaak van het ongeluk, dat de machinist van den personentrein met een snelheid van 90 K.M. een wissel is gepasseerd. Vol gens het sein is daar slechts een snel heid van 45 K.M. geoorloofd. Voorloo pig moet dit beschouwd worden als de oorzaak van de ramp. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE". Zaterdagavond 10 October a.s. zullen om 8 uur in de Haarlemsche Manége aan de Linnaeuslaan dressuurwedstrijden gehouden worden, als onderdeel van samengestelde wedstrijden. ORGELCONCERTEN IN DE GEM. CONCERTZAAL. Zooals wij meldden zal Woensdagavond 14 October a.s. te 8.15 in de Gem. Concertzaal het eerste orgelconcert worden gegeven, wat dus tevens de opening van het winterseizoen op het gebied der orgelconcerten beteekent. Als solisten zullen aan dit concert mede werken: To van der Sluys sopraan, Annie Woud. alt, en George Robert, orgel. Het programma bevat de volgende werken: 1 Fantasia in c kl terts J. S. Bach (orgel) 2 a. Ach Herr, wie lange G. C. M. Clari b. Erhöre mich, wenn ich rufe, H. Schütz. (Duetten voor sopraan en alt). 3 a. Nun komm' der Heiden Heiland J. S. Bach (orgel) b. Nun freut euch lieben Christen G'mein J. S. Bach. (Koraalbewerkingen) 4 a. O süsser, o freundlicher, o gütiger Herr Jesu Christ H. Schütz. (alt) b. Gottes Engel weichen nie, J. S. Bach (sopraan) 5 Variaties over „The harmonious black smith Handel-Karg Elert. Pauze. 6 a. Io cono la Madre O. Respighi. (alt) b. Ave Maria A. Bruckner. 7 Passacaglia H. Andriessen. (orgel) 8 a. Nocturne C. Franck b. Magna res est amor H. Andriessen. (sopraan) 9 a. Waldesstille Max Reger. b. La Nuit Ern. Chausson. (Duetten voor sopraan en alt). Tevens vernamen wij van den heer Robert dat er in den loop van den winter nog eenige concerten van dergelijken aard zullen gege ven worden. WH twiifelen er niet aan of de Haarlem sche muziekliefhebbers zullen in grooten ge tale opkomen, om dit openingsconcert, waar aan zulke hoogstaande krachten medewer ken, bij te wonen. De Bilt voorspelt t Zwakken tot matigen Noordoostelijken tot Zuidoostelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuuh BAROMETERSTAND Hoogste 770.1 m.M. te Larwick. Laagste 749.3 m.M. te Isafjord. Mooi herfstweer. De kern van het hoogedruk-gebied ver plaatst zich weer naar Scandinavië, waarmee de toestand van mooi herfstweer ten onzent bestendigd wordt. Over Noorwegen, Zweden, en verder rond de Oostzee stijgen de barometers. Het is daar rustig weer met hier en daar lichte vorst en uiteenloopende bewolking. Ook over de Brit- sche eilanden, onze omgeving en West-Frank rijk heerscht. onder invloed van de hooge drukking, slechts zwakke wind. In ons land trad nachtvorst op. terwijl het nabij de Pyre neeën flink vroor. Te Biarritz is de tempera tuur 14 graden onder haar normale waarde. De Middellandsche zee-depressie vulde op, zij brengt in Zuid-Frankrijk en het Rhöne- dal een krachtig mistral. Over Zwitserland en Zuid-Duitschland sneeuwt het nog. Weenen meldde in het afgeloopen etmaal 19, Zürich 15 en München 11 millimeter neerslag. De Oceaan-depressie trok naar het Noord- Oosten, in diepte toenemend. Zij brengt over het Westen van IJsland krachtigen Zuidelijken wind met hooge temperaturen BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 765 m-M. Stand van gister 765 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112. THERMOMETERSTAND Hoogste heden 50 gr. F. Laagste hedennacht 43 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 8.33 uur; n.m. 2108 uur. Strand berijdbaar van 13.301900 uur. Vrijdag v.m. 10.03 uur; n.m. 22.47 uur. Strand berijdbaar van 15.00.20.45 uur. Vrachtauto met 8000 K.G. goederen het trottoir opgereden. Geèn persoonlijke ongelukken. Hedenmorgen 6.40 reed een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met 8000 K.G. goede ren en komende uit Friesland, op den Kruis weg. Ter hoogte van de Rozenstraat brak de koppeling, waardoor de aanhangwagen naar rechts het trottoir opreed en tegen den gevel van café no. 28 botste. Gelukkig liepen daar op dit vroege uur geen voorbijgangers. De ge- y.olgga. waren nu alleen, dat de gevel van ge noemd perceel beschadigd werd. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER AANGEREDEN. Woensdagmiddag wilde de 73-jarige wielrij der B. uit de Floresstraat den Schoterweg oversteken om naar de stad te rijden. Hij lette daarbij niet voldoende op, met het gevolg, dat hij tegen den achterkant van een uit Haar lem-Noord naderende auto botste. De be stuurder van de auto had niets van het onge luk gemerkt, maar bracht op het geroep van omstanders onmiddellijk zijn wagen tot stil stand. De wielrijder, die gevallen was, kreeg een zware hersenschudding. Door een dokter en leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St.-Johannes de Deo vervoerd werd. Er bestaat echter geen onmiddellijk le vensgevaar. Volgens ooggetuigen heeft de autobestuurder geen schuld aan dit ongeluk. Hij reed kalm en bovendien bleken zijn rem men perfect in orde te zijn Het nieuwe Motor, en Rijwiel reglement. Datum van inwerkingtreden moet nog bepaald worden. Eenige dagen geleden gaven wij een uit voerig overzicht van den inhoud van het nieuwe Motor- en Rijwielreglement, dat 5 October in het Staatsblad werd afgekondigd. Op dat oogenblik waren alleen bekend de uittreksels die het A. N. P. gekregen had van den A.N.W.B. Wij informeerden toen bij de politie te Haarlem wanneer de nieuwe voor schriften waarvoor een termijn genoemd was, in werking zouden treden. De politie deelde mede, dat nu blijkens de uittreksels in het Koninklijk besluit geen datum genoemd was, het de gewoonte is, dat zulke nieuwe voor schriften 20 dagen na de afkondiging (dus in dit geval op 26 October) van kracht worden. Thans heeft de politie evenwel den volle- digen tekst ontvangen. Daaruit blijkt, dat bij Koninklijk Besluit alsnog een ter mijn bekend gemaakt zal worden waarop de voorschriften in werking treden. Voorloopig is dus nog geen datum bekend. Een nieuwe woningtelling te Haarlem. Zal geschieden door werklooze intellectueelen. In 1927 werd te Haarlem op last van het gemeentebestuur een woningtelling gehou den. Nu de toestand op woninggebied in den loop der jaren belangrijk gewijzigd is ligt het in het voornemen van B. en W. binnenkort aan den raad een crediet te vragen om op nieuw een woningtelling te houden. Het is de bedoeling daarbij gebruik te maken van werk- locze intellectueelen. Bij de nieuwe telling zal niet alleen gelet worden op huren, maar ook op woonruimte en samenwoning. RECHTBANK Inbraken aan de Middenlaan en in Bloemendaal gepleegd. Een internationaal inbreker heeft heden morgen terecht gestaan. Een Hongaarsch on derdaan, thans 27 jaar, als kind naar Holland gekomen, zonder familie, zonder vrienden, met als eenige belangstellende in zijn lot een Hollandsche pleegmoeder. In den afgeloopen zomer heeft hij in een huis aan de Middenlaan ingebroken. Uit een glas-in-looddeur heeft hij een ruitje verbrij zeld. Hij kon toen de spanjolet grijpen en de deur openen. Hij heeft toen een bureau open gebroken en daaruit onder andere een pas poort gestolen en een paar spaarbankboekjes. „U ontkent dat?" „Neen De president: „Geeft u dat tóé?" Verdachte: „Ja!" In Bloemendaal heeft hij ook ingebroken. De eigenares van een huis aan den Lage Duin- en-Daalschen weg was op reis, doch haar chauffeur had de inbraak ontdekt. Toen hij zijn zoon waarschuwde, heeft de indringer van de gelegenheid gebruik gemaakt, om te vluchten. Zijn fiets moest hij achterlaten. Verdachte bekent. Hij bekent alles, veel meer dan hem ten las te gelegd wordt. Een fiets heeft hij in Brabant gestolen. Doch dan stokt zijn bekentenis. „Je hebt ook een postzegelalbum bij je pleegmoeder weggenomen en dat verkocht, niet?" Even kijkt hij verward, dan brengt hij uit: „Daarop zal ik niet antwoorden". „Ja, heb je dat nou gedaan?" „Daarop kan ik geen antwoord geven". De president: „Het is je ook niet ten laste gelegd". Als de Officier van Justitie requisitoir ge nomen heeft, erop gewezen heeft, dat ook in België nog een proces op hem ligt te wachten, hij is er als hoteldief opgetreden en drie jaar geëischt is, zegt de president: „Als dat zoo doorgaat, kom je hier voor een ontzettend langen tijd in de gevangenis. Als je je leven niet betert doe je beter Holland te verlaten". „Ik wil ook niet in Holland terug, niet eens in Europa. Ik heb geprobeerd weg te komen". Dan neemt de raadsman Mr. van Leyenhorst het woord. „Het is mijn taak ook hier de lichtzijde te zoeken en die is niet groot. En tóch is er iets verheugends. Verdachte geeft niet alleen de ten laste gelegde feiten toe doch veel meer. Ik moet hier in herinnering brengen de vori ge straf. Na een half jaar gevangenisstraf is hij naar Hongarije geëxpedieerd. Daar heeft men hem in een krank zinnigengesticht opgesloten. Dat heeft zijn stempel op hem gedrukt. Toen hij ontslagen was, heeft hij werk gevon den, maar toen men hoorde, dat hij uit een krankzinnigeninstituut ont slagen was, werd hij op straat gezet. Toen herinnerde hij zich Holland, waar zijn pleegmoeder woonde. Hangende tusschen wagons is hij stukje voor stukje naar Holland gekomen, in den winter. Hij is bij zijn pleegmoede'r gekomen, de eenige waarom hij geeft. Ja zeker, hij heeft zich niet altijd behoorlijk tegenover haar gedragen, maar toch is zij de eenige, die een plaats in zijn hart inneemt. Hij komt terug in Beverwijk, doch na eeni- gen tijd wordt hij over de grens gezet en staat in België zonder een cent. Hij weet weer terug te komen en belandt in Rozendaal. Hij loopt tot aan den Moerdijk, dan, oververmoeid, neemt hij een fiets weg. Verkeerd natuurlijk, maar is dit onverklaar baar! Dan ontstaat in hem 't gevoel dat als hij tóch gepakt zal worden, dat er dan nog wel wat bij kan. Ik verzoek u rekening te willen houden met de bijna onoverkomelijke moeilijkheden, waar onder deze man steeds geleefd heeft en uw oordeel in overeenstemming daarmee te willen vormen. Een voorwerp, hoedanig ook Een Bloemendaalsch inwoner was in appèl gegaan van een kantonrechtersvonnis a f 6. omdat hij ergens zijn fiets had geparkeerd, wat in Bloemendaal cathegorisch verboden is. De behandeling geschiedde luidkeels, daar verdachte eenigszins hardhoorend was Zoo heeft hij vermoedelijk niet gehoord, dat de officier verteloë. dat er verband moet wor den gezocht tusschen deze veroordeeling voor een zoo onbelangrijk vergrijp en verdachtes voortdurende aanwezigheid in de buurt van den Zeeweg, waar hij een ongewone belang stelling voor jongelui, die zich daar samen ophouden, aan den dag legt. Als de politie dergelijke menschen kan aanpakken, laat ze het niet. Maar verdachte bleef onkundig van deze bijbedoelingen en verweerde zich, dat de politieverordening van Bloemendaal, letter lijk uitgelegd, je zou verbieden om met je fiets aan de hand stil te staan. De president bracht hem aan het ver stand, dat de officier bevestiging van het vonnis vroeg „Daar kan ik geen genoegen mee nemen". De inbraak te IJmuiden. Kleinigheden uit het halte-lokaal aan de Casembrootstraat gestolen. De inbraak in het haltelokaal van de Ned. Spoorwegen aan de Casembrootstraat te IJmuiden, die in den nacht van 20 op 21 Juli is gepleegd, is opgehelderd en een tweetal mannen is vandaag voor de Haarlemsche Rechtbank geweest. Er waren destijds wat sigaren en cigaretten en vijftien dubbeltjes gestolen. Een 22-jarige matroos uit Velsen stond te recht en weigerde zijn helpers te verraden. Zelf bekende hij volledig, doch hij vond het niet zijn werk. de anderen aan te brengen. Doch er was wat anders geweest, dat den medewader verraden had. Een stuk van een schoen was den volgenden morgen gevonden en door den stationschef aan de politie ge geven. Er zou nóg een inbraak door dezen tweeden verdachte gepleegd zijn. namelijk aan de Trawlerkade in de Agentuur- en Handelmaatschappij, waar hij wel niet bin nengekomen was. doch wel zijn vingeraf drukken achterliet. Tegen den eersten verdachte werden 8 De depreciatie van den gulden. Koersstijging houdt aan. Onze financieele medewerker telefoneert ons: De beweging op de wisselmarkten ten gun ste van den Nederlandschen gulden houdt aan. Het schijnt dat Fransch en Nederlandsch kapitaal begint te repatrieeren, tengevolge waarvan de laatste dagen vooral op het Engel- sche pond een zware druk wordt uitgeoefend, die het Engelsche egalisatiefonds heeft doen ingrijpen om een al te scherpe verlaging te voorkomen. De pondenkoers liep gisteren te Amster dam van 9.24 tot 9.20'b terug. De dollar bleef 1.88^, maar heden voor beurs was de stemming voor deze beide valuta's opnieuw flauwer. De dollar noteerde 1.8714 zoodat de gulden depreciatie tegenover het Amerikaansche devies van ruim 22 tot 21V2 pet. gedaald is. Het pond viel tot 9.14 terug: de depreciatie van den gulden tegenover het pond bedraagt derhalve 18^4 pet. tegen 19 pet. gisteren. Er liepen te Londen geruchten, dat het Nederlandsche egalisatiefonds in werking zou zijn gesteld, maar nog altijd hult de re geering zich in stilzwijgen. Tengevolge van den hoogeren guldenkoers werden de leidende fondsen heden voorbeurs te Amsterdam enkele procenten lager ver handeld. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 10.15 uur. Londen 9.17 Berlijn 75V2 Parijs 8.77. Brussel 31.571/». New-York 1.87 3/4. AMSTERDAM, 12 uur. Londen 9.16"» (gisteren 9.21). Berlijn 75 1/4 (75'/-) Parijs 8.74 (8.80) Brussel 31.54'/. (31.65) Zwitserland 43.25 142' Kopenhagen 40.87', 2 (41) Stockholm 47.12'/- (47) Oslo 44.16'/» (46) New-York 1.87''2 (1.88'4) maanden geëischt, tegen den tweede ander half jaar gevangenisstraf, ondanks zijn hals starrig ontkennen en een getuige a décharge die met hem in den bewusten nacht strik ken in het duin zou hebben nagekeken. Uitspraak 22 October. VOOR DEN- -KANTONRECHTER Het auto-examen. „Als men een dergelijk lucratief beroep ambieert, moet men er de gevolgen ook van aanvaarden", meende de ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Het lucratieve beroep was dat van auto adviseur, dat wil zeggen de examlnateur, die advies uitbrengt bij het verleenen van rijbe wijzen. De gevolgen waren in dit geval, dat de adept van verdachte een zoo plotselinge manoeuvre had gemaakt, dat een dame op het trottoir even geraakt was. Wel had de advi seur ingegrepen, maar hij had toch niet alles kunnen herstellen en de dame was dan ook gevallen. Uitvoerig zette hij uiteen, dat hij er werkelijk niets aan doen kon, maar toen kwam de aap uit de jurisdictische mouw, er moest toch iemand „het gedaan hebben". Als een auto iemand aanrijdt, moet iemand daar voor aansprakelijk gesteld zijn en dit kan niet degeen zijn, die onder toezicht rijdt. Ergo het is de ander. Maar alles bij elkaar genomen, vond de kantonrechter toch, dat ook de adviseur er niet zoo heel veel aan had kunnen doen. Hij ging daarom dan ook niet mee met den ambtenaar, die de boete evenredig stelde aan het „lucratieve beroep", (de adviseur zeide in tegendeel, dat hij en zijn collega's zich in dienst der menschheid gaven) en f 15 vroeg. Het v/erd daarom maar f 6 of drie dagen, en opzettelijk dit bedrag, om den verdachte ge legenheid te geven in hooger beroep te gaan. DIEFSTAL VAN APPELEN. Woensdagmiddag om 4 uur werd een sur- veilleerend agent op de Lonbar Petrilaan op merkzaam gemaakt op een achttal wielrijders, dat zich in de richting van den Militairenweg verwijderde. Het bleek dat deze personen een appelboom in den tuin van perceel 16. be woond door de fam. A.. geheel geplunderd hadden De daders, acht personen van 20 jaar en ouder, konden door de politie worden opge spoord. Ze bekenden, zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Proces-verbaal werd opgemaakt. ERNSTIGE AANRIJDING. Woensdagavond omstreeks zes uur is op den provincailen weg tussohen Wateringen en Poeldijk de 63-jarige S. uit Kwintsheul die per rijwiel den weg overstak, door een personen auto gegrepen. Met ernstige verwondingen aan de borst, een dijbeembreuk en verschil lende inwendige kneuzingen is het slachtoffer per ziekenauto in zorgwekkenden toestand naar een der ziekenhuizen in den Haag over gebracht. FONGERSFABRIEKEN BESTAAN 40 JAAR. Naar men ons meldt, was het dezer dagen 40 jaar geleden, dat ten overstaan van den Notaris Jhr Mr. Edzard Tjarda van Starcken- borch Stachouwer, den vader van den onlangs in functie getreden G. G. van Ned.-Oost Indië de acte werd gepasseerd betreffende de op richting van de N.V. Groninger Rijwielen- fabriek A. Fongers, voorheen alleen onder den naam A. Fongers, de bekende Fongers-rijwie- lenfabriek. De directie van de nieuwe vennootschap, gevormd door de heeren A. Fongers en zijn zoon T. Fongers, voerde reeds dadelijk een krachtige politiek door haar fabrikaat te leveren tegen voor die dagen uiterst lage prijzen en daardoor de buitenlandsche con currentie krachtig te bestrijden. De eerste jaren waren moeilijk, maar door onveranderlijk vasthouden aan de stelregel: het beste te leveren voor de laagst mogelijken prijs, werd de zaak wat zij thans is. Het moet een voldoening zijn geweest voor directie en staf van de Fongers-fabriek die geen grond aanwezig heeft geacht, om deze 40-jarige herdenking te vieren, thans bij de ontwikkeling, die het bedrijf heeft genomen, een oogenblik stil te staan.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2