VERTELLING HANDELSBLAD TREFFERS' Rubriek voor Vragen V R IJ D A G 90CTOBEÜ 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 8 STADSNIEUWS Verloting „Brederodeduin". Alle 20.000 loten verkocht. De verloting ten bate van „Brederodeduin" wordt zoetjesaan een Haarlemsche gebeurte nis. die men evenals bijvoorbeeld de bloemen markt niet gaarne meer zou missen. Ook voor deze zevende verloting bestond Donderdagavond weer een ontzaglijke belang stelling. Lang vóór acht uur waren reeds alle plaatsen in de groote zaal en op de galerij van het Gemeentelijk Concertgebouw bezet. De Haarlemsche Postfanfare die reeds te zes uur voor het goede doel een muzikalen om gang door de stad had gemaakt, liet zich onder leiding van den heer S. Ph. Vlessing ook op zeer verdienstelijke wijze in de zaal hooren. De heer Vlessing begon met den be kenden Jubileummarsch van zijn vader, die geweldig insloeg. Op het podium hadden alle dames en hee- ren plaats genomen, die al zooveel voor de tuberculosebestrijding hebben gedaan en die ook nu weer met veel enthousiasme hun tijd voor deze verloting beschikbaar stelden. Aan één der tafeltjes zat notaris J. Wild schut. ten wiens overstaan deze verloting plaats zou hebben; hij werd geassisteerd door den heer G. J. P. Verschoor, inspecteur van politie. Dit was dus wel in vertrouwde handen. Dr. A. A. G. Land sprak een kort welkomst woord. Hij verheugde zich over de groote be langstelling en begroette alle aanwezigert als vrienden van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Door het koopen van loten hadden zij ook nu weer een goed werk verricht. Onder luid applaus deelde Dr. Land mede. dat alle 20.000 loten verkocht waren. Hij achtte dit hoogst gelukkig, omdat deze vereeniging veel geld noodig heeft. Spreker bracht dank aan de dames en heeren. die zich voor den verkoop van loten verdienstelijk hadden ge maakt; aan de Haarlemsche Postfanfare en haar wakkeren dirigent S. Ph. Vlessing en bracht tenslotte hulde aan den heer G. van Waard, den ijverigen administrateur van het Consultatiebureau. Daarna werd met de verloting begonnen. Mevrouw F OzingaVan Dusseldorp haalde de loten uit den grooten trommel en overhan digde die aan den heer A. J. Tom. die voor de microfoon had plaats genomen. Mevrouw M E. Land—De Vries trok de nummers van de prijzen uit een kleineren trommel, waarop de omroeper die met luide stem voorlas. De aanwezigen leefden intens mede: zij lieten zich niet onbetuigd, als de heer Tom af en toe mededeelde, welke voorwerpen op een nummer gevallen waren. Het verwekte hilariteit, toen hij o.a. een fox-terrier, een tandem en autoped noemde. Er waren zooals men weet vier hoofdprijzen. Het eerst daarvan werd de derde getrokken. Dat was een volledige keukeninstallatie; de bezitter van het lot 16140 was de gelukkige. Nog vóór de pauze werd het bekend, wie den vierden prijs, het slaapkamer-ameublement, gewonnen had; dat viel n.l. op No. 17705. („Zie je wel", riep er één; „de gelukscijfers zeven zitten er weer in!") Met spanning werd de tweede helft van de verloting tegemoet gezien, want nu zou gauw blijken, wie den eersten en den tweeden prijs hadden gewonnen. Het was kwart voor tien toen de heer Tom het nummer 14560 afriep: hij die dit lot gekocht had, won daarmee den tweeden prijs, de zeilboot. Luid applaus weer klonk. Maar nog luider waren de toejuichin gen, toen de gelukkige bezitter van het lot No. 6618 bekend werd, want die had de auto gewonnen. Het bleek, dat alle prijswinnaars in de zaal aanwezig waren. De heer Tom deelde mede, dat zij.^wier lot het dichtst bij de nummers viel, waarop de eerste twee hoofdprijzen gevallen waren, een troostprijs zouden ontvangen. Zoo kregen No. 14559 een kapstok, No. 14561 een parapluie- standaard en No. 6617 en 6619 een pendule. Tot het laatst toe bleef de spanning er in. Het was weer een uitstekend geslaagde ver loting geweest. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 10 OCT. Progr, I. Hilversum II. Progr. n. Hilversum I. Progr. III. 8.05 Parijs Radio, Gymnastiek. 8.20 Parijs Radio, Gramofoonmuziek. 9.05 Keu len, Tijdsein, Nieuwsberichten, Waterstand- berichten. 9.20 Deutschl.sender, Schulfunk. 9.50 DeutschLsender, Kindergarten. 11.20 Keu len, Buntes Wochenende m.m.v. 't stedelijk or kest Heidelberg o.l.v. Gottfried Kramer. 1.20 Brussel, Vlaamsch, Gesproken dagblad v. h. N. I. R. 1.35 Keulen, Gramofoonmuziek, 2.20 Brussel Vlaamsch, Kunstkroniek Populair con cert oJ.v. K. Walpot. 3,20 Brussel Vlaamsch, Dansmuziek o.l.v. Stan Brenders. 4.20 Parijs Radio, Populair concert d. h. Victor Pascal- concert-ark. 5.20 Keulen, Populair concert d. h. kamerkwintet. 6.10 Keulen, Herdenking van de sterfdag van Ant. Bruckner. 7.04 Londen Re gional, Sydney Baynes en zijn orkest. 7.20 Keulen. Nieuwsberichten. 7.30 Berlijn, Nachts ging das Telefon, een muziek-proces over een Broadway-revue. Dirigent: Willy Steiner e.a. 9.20 Londen Regional. Tweede bedrijf van Lo hengrin. 10.20 Berlijn. Zie Leipzig. 11.20 Ber lijn, Arno Berger's orkest speelt dansmuziek. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch, Gym nastiekles. 8.20 Brussel Vlaamsch. Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8 30 Brussel Vlaamsch, Kroniek van de dag. 8.40 Brussel Vlaamsch, Gramofoonplaat. 8.45 Brussel Vlaamsch. Ge sproken dagblad v. h. N. I. R. 9.00 Brussel Vlaamsch, "Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional, Korte Godsdienst oefening. 10.50 Londen Regional, Tijdsein v. Greenwich. Weerbericht. 11.05 Londen Regio nal, BBC. Welsh Ork. o.l.v. Idris Lewis. 11.20 Droitwich, Orgelconcert door Henry Groud- son. 1150 Droitwich. Het Bessie Rawlins Strijkkwartet. 12.50 Droitwich, Het Commo dore Grand Ork. o.l.v. Harry Davids. 2.20 Droitwich, Gramofoonmuziek.' 3.35 Droitwich. Het Seige Krish Septet. 4.20 Droitwich. „The Mill on the Floss" van George Elliott. 4.35 Droitwich, Het B.B C. Ork. o.l.v. Joseph Le wis. 5.35 Droitwich, Jack Payne met zijn or kest. 6.20 Diversen. 7.05 Droitwich. Eddie Car roll met zijn ork. 7.50 Londen Regional, Het Leslie Bridgewater Kwintet. 8.35 Droitwich. B. B.C. Ork. o.l.v. Frank Bridge. 9.20 Droitwich. Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Droitwich. Music-Hail. 10.40 Droitwich. Het Gershorn Parkington Kwintet. 11.20 Droitwich, Henry Hall'.: Hour. Prógr. 5 van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Een We reldreis: Graf Zeppelin's Weltreise, Symphonie Orkest. Le Roi de musette, V. Marceau. She's a Latin from Manhattan. Harry Roy. Espana, Symphonie Orkest. Mi Buenos Aires Querido, Oanaro. Louslma Hayride, Bosswell. Sisters. Hawaiian Moon. Queenie en David Kail. In einen Chinesischen Tempelgarten, Symphonie Orkest. Siameslsche Wachtparade, Dajos Bela. Auf einem Persischen Markt, Künstler Orkest. Russlsches Potpourri. Oeral Kozakken- koor. Wiener Volksmuslk, Dajos Bela. De-Te, Alfred Piccaiver. Die Mühle im Schwarawald, Dajos Bela. Ueber Land und Meer, Orkest. Van 8.0Ö tot 12.00 Diversen. Inbraak te Driehuis berecht. Drie jongelui voor de rechtbank. „In of omstreeks de maand Maart van het jaar 1936", zeide de dagvaarding, die drie jongelui reeds eenigen tijd geleden in de rechtzaal had geroepen voor een inbraak, te Driehuis gepleegd in een tijdelijk onbewoonde villa. Toen was de zaak aangehouden om nog een reclasseeringsrapport in te winnen. Eén der jongelui werd verdedigd door Mr. B. W. Stomps. Deze jongeman werd door den offi cier van justitie de geestelijke auteur van het misdrijf genoemd, doch de verdediger wees er op, dat dit geenszins het geval was, reden waarom hij dan ook verzocht, zijn cliënt niet anders te behandelen dan zijn twee mak kers. Twee van de drie, waaronder de cliënt van Mr. Stomps, waren op een middag bij het huis geweest. Zij hadden om het huis heen geloo- pen en er een ruit uit gesneden. De ..geestelijke auteur" was er den volgen den morgen alleen heen geweest en had maar vast wat ..goed", zooals dat heet, klaar gezet. Eenige petroleumstellen, bezems en meer van die huishoudelijke voorwerpen waren het voorwerp van zijn belangstelling geweest. Dien avond waren beide jongelui, met nog een derde, gekomen en hadden het goed weggehaald. In zijn requisitoir zeide de officier, dat hier voornamelijk bij één van de drie de schuld gezocht moet worden. Hij kon dan ook niet meegaan met het reclasseeringsrapport, dat de mogelijkheid van een voorwaardelijke ver oordeeling noemt. Tegen dezen jongen man eischte de officier zes maanden onvoorwaar delijk, tegen de andere twee zes maanden voorwaardelijk. Mr. Stomps wees erop, dat een gevangenis straf van zes maanden een zeer verderfelijken invloed op verdachte zal hebben. Wanneer deze verdachte eenmaal „zal we ten, wat de bel beteekent". zoo drukte zich de verdediger uit, is meer verloren dan ooit te ruggewonnen kan worden. Een korte vrijheids straf kan zeer heilzaam werken. Pleiter drong daarom op de grootst mogelijke clementie aan. Uitspraak 22 October. EVERYBODY. Men deelt ons mede. dat de Tooneelafdee- ling van de Dans- en Tooneel-vereeniging „Everybody" in studie heeft genomen „Joseph Catani", een tooneelspel in 6 bedrijven van Jhr. Van Riemsdijk. Over een paar maanden hoopt zij het stuk in de Gemeentelijke Con certzaal te kunnen opvoeren. Arbeidsvoorwaarden voor intern huispersoneel. Voorgesteld door de Vereen, van Huis vrouwen. De Commissie „Huishoudbedrijf" van de afd. Haarlem der Ned Vereen, van Huis vrouwen heeft in overleg met de Arbeids beurs de navolgende regeling van arbeids voorwaarden voor de afd. Haarlem ontwor pen, welke regeling door het bestuur werd goedgekeurd. Het bestuur biedt, blijkens een mededee- llng in het orgaan der afdeeling, deze rege ling den leden ter ernstige overweging aan, met inachtneming van een „geven en ne men", zoowel van de zijde der werkgeefster als van de werkneemster. In de bedoelde regeling is het volgende vastgelegd: een ongeveer 10-urige werkdag; drie avonden van werkdagen vrij (bijvoor beeld twee vaste per week en de derde iedere week in onderling overleg te bepalen); bij voorkeur een geheel vrije Zondag in de 14 dagen of anders iederen Zondag een halve dag (9—2 uur, 211 uur); een vrije middag ongeveer van 25 uur in de 4 weken, in dien mogelijk echter eens in de 14 dagen; 14 dagen per jaar vacantie met behoud van salaris en kostgeld, (voor Haarlem op dit oogenblik f Q.75 per dag); loon f 25 per maand (nl. voor een bekwame hulp) met kost, inwoning, bewassching en geneeskun dige behandeling ingeval van ziekte voor den wettelijk vastgelegden termijn van 6 weken). (Wisselende tijdsomstandigheden hebben natuurlijk invloed op het salaris; dit geldt ook voor.het kostgeld). Het bestuur voegt hier nog aan toe: Onzerzijds achten we voor het gemiddelde gezin bovengenoemde regeling toepasselijk. Echter kan iedere huisvrouw voor zich uit maken. of ze dit in dezen vorm toepassen kan. of dit naar eigen inzicht eventueel wil wijzigen. Echter is oils verzoek: met deze regeling als uitgangspunt! Geeft men langer werkdagen of minder uitgaanstijden, laat men dan trachten daar iets tegenover te stellen. Bij voorkeur, dat men meer vacantie geeft, desnoods vinde men het in een hooger loon. Omgekeerd kan een veel „gemakkelij ker" werkkring ook meebrengen, dat men een lager loon aanbiedt. Men bespreke dit alles uitvoerig bij het aangaan der dienstbetrekking, opdat geen misverstanden tot onaangenaamheden kun nen leiden. Illllllllllllillllllllllllllllill H.D. M—MM Het Kalenderblaadje. door BEN VAN STEEXWIJK. „Joris", doordringend knerpte de stem van mevrouw Van Zuilen, „Joris, het is tijd, maak dat je 'r uitkomt!" Met een zucht draaide de heer Van Zuilen zijn magere botten nog een maal door de behaaglijk warme dekens, om dan met een armzalige poging om kwiek te schijnen, z'n kromme magere beentjes met een plof op het zeil te doen neerkomen. Zooals hij daar stond, was hij nu niet be paald indrukwekkend. Zijn afhangende schoudertjes, zijn bleeke koontjes, kortom zijn geheele houding deponeerde hem in die categorie van menschen die we in de wande ling gewoonlijk met pantoffelhelden aandui den. „Zou je niet "ns opschieten, het is nogal een mooie tijd om te laat op je werk te ko men, maar ja dat kan jij natuurlijk doen hè!" Zuchtend schoof Van Zuilen over het koude zeil, om alvorens zich aan te kleeden eerst de ritueele morgenhandelingen te ver richten, die nu al dertig jaar lang bestonden uit; z'n vrouw een kopje thee op bed bren gen. den geyser aansteken, het gordijn op trekken en last not least het kalenderblaad je afscheuren. Deze kalender was zijn passie, zijn Garbo. het zout van zijn leven, kortom de verzachting voor zijn geheel mislukt be- staantje. Eiken morgen weer las hij met pijn lijke nauwgezetheid en gretige oogen de v Aanvang Seizoen 1936-'37,15 October lifpjjk Spreekuur dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur Schagchelstr. 29. Telef. 10806. '//■vm. V' DANSACADEMIE G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM (Adv. Ingez. Med.) De kinderoptocht op 1 INovember. Deelneming uit Haarlem-Noord en de Omstreken. De Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede deelt ons het volgende mede: Uit de aangrenzende gemeenten is de klacht binnengekomen, dat de scholen aldaar geen uitnoodiging hadden ontvangen om aan den lichtoptocht der kinderen op 11 November deel te nemen. De commissie had den afstand te ver geacht om door de kinderen te worden afgelegd. Een zelfde bezwaar gold voor de kinderen van Haarlem Noord. Dit is aanlei ding geworden om eens met de directie der N.Z.H.T.M. te gaan spreken, wat tot verheu gend resultaat heeft gehad, dat de kinderen op dien avond vervoerd kunnen worden naar een der drie pleinen t.w. Nagtzaamplein. Leidscheplein en Parklaan tegen betaling van vier cent per kind, terwijl op iedere tien kin deren één geleider of geleidster vrij vervoerd wordt. Hiermee is het bezwaar van den af stand wel opgeheven, zoodat ook de scholen uit de aangrenzende gemeenten zijn aange schreven. Daar waar geen tramverbinding is. zal getracht worden op een of andere wijze in de kwestie van het vervoer te voorzien. Daar het bij ons klimaat nooit van te voren te zeggen is, of het weer zijn medewerking zal verleenen. heeft de Commissie omgezien naar een gelegenheid waar de kinderen bij slecht weer kunnen samenkomen en zij heeft de Kerkeraad bereid gevonden de Groote Kerk op de Markt voor dit doel af te staan. De kinderen gaan bij ongunstig weer dus van de punten van samenkomst uit regelrecht naar de Groote Kerk, waar sprekers van iedere ge zindte een korte rede zullen houden. Zoodra de namen dezer sprekers bekend zijn, zullen deze gepubliceerd worden. 10 JAAR GEKWELD DOOR OVERZURING DER MAAG van zijn lasten verlost. Wanneer ge den brief van dezen lijder aan over- zuring der maag leest, dan zult ge moeten toegeven, dat ook voor U door Digestif Rennie Pastilles een verbetering van Uw toestand zal kunnen intreden. „Sedert een tiental jaren of nog langer heb ik last van een overzuring van de maag Door allerlei middelen en in buitenlandsche klinieken heb ik ver lossing van deze lasten gezocht en de resultaten waren tot voor kort nihil. Door een toevalligheid maakte ik kennis en gebruik van de pastilles Digestif Rennie. Daargelaten of anderen door het gebruik daarvan eenzelfde resultaat zullen ver krijgen, wensch ik U bij dezen spontaan te getuigen, dat zij bij mij een waar wonder te weeg hebben gebracht. Ik ben enthousiast over de Digestif Rennie Pastilles en in deze stemming na jarenlange klachten moesten mij deze regels van het hart" G. F. te N. Digestif Rennie Pastilles zijn op een geheel nieuwe, wetenschappelijke wijze samengesteld. Zij nemen niet alleen de oorzaak van het kwaad - het over tollig maagzuur - weg door het te neutraliseeren en te absorbeeren. zij bevatten tevens - en dit is het belangrijke - fermenten die de spijsvertering krachtig bevorderen. Hierdoor worden de spijsver teringsstoornissen voorkomen en het voedsel snel en volkomen verteerd, zoodat de branderige pijnen vanzelf achterwege zullen blijven Digestif Rennie Pastilles zijn zeer smakelijk en bijzonder prettig te nemenGeen poeder, geen glas I water. Al wat men heeft te doen, is na den maaltijd één of meer pastilles lang- zaam op de tong te laten smelten. V* A Digestif Rennie Pastilles zijn ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten 35 cent per pakje, en f 1.05 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209, A'dam. (Adv. Ingez. Med.) wijsheden, die de samensteller met verfijnd psychologisch inzicht had samengegapt. Wat doet het ons al niet goed om te lezen dat de morgenstond goud in den mond heeft of dat men in den nood zijn vrienden pas leert ken nen! Voor meneer Van Zuilen waren deze spreuken zooiets als het hemelsche manna. Den heelen dag zat hij er op zijn kantoor over na te denken en bereikte daardoor ten minste, dat zijn vrouw elke kans op een hoo ger salaris uit haar hoofd had gezet. Doch vandaag had de samensteller zichzelf over troffen."Dit was de spreuk der spreuken, Het was Van Zuilen of zijn oogen Ineens open gingen. Zijn mond. die anders altijd treurig naar beneden wees, trok zich nu in een grijnsplooi. zoodat een stelletje groezelig bruine tanden een ontstellende parodie op een lach vertoonden. Haastig schoot hij in zijn schamele kleeren en na een blijden, on- beantwoorden groet aan zijn vrouw spoedde hij zich naar zijn tramhalte. Vriendelijk grijnzend zei hij den conduc teur goeden morgen, wat door dezen, die pas weer een brief met salarisverlaging had thuis gekregen, met een vernietigend stilzwijgen werd beantwoord. Al maar grijnzend zette Joris zich in een hoekje en wilde juist het morgenblad openslaan, toen een aardig jong meisje tegenover hem plaats nam. Steeds grijnzende knikte hij het jonge meisje vriendelijk toe. waarop dit niet in het minst reageerde. Denkend dat ze hem niet gezien had wou hij juist weer naar haar knikken, toen ze opeens door de tram gilde: ..Jan, die misselijke ouwe kerel zit steeds maar naar me te grijnzen". Dit laatste was blijkbaar gericht tot een breedgeschouderd Jongmensch, die met haastigen spoed naar zijn bedreigd meisje ijlde Met een vuurrood hoofd haastte Van Zuilen zich de tram uit. om de rest van zijn weg naar het kantoor te voet af te leggen, waardoor hij natuurlijk weer een kwartier te laat binnen kwam. Miskenning van de Lycea? In het wetsvoorstel tot regeling van het z.g. handelsonderwijs. Dr. A. de Vletter, te Bloemendaal, vestigt ln een artikel ln de NR.Crt. de aandacht er op, dat ln het dit jaar verschenen wetsvoor stel tot regeling van het handelsonderwijs, geen rekening is gehouden met de gunstige ervaringen van de lycea en geen recht is ge daan aan al den arbeid en de moeite en de offervaardigheid van lyceum-leeraren. -rec toren. -curatoria, -besturen. Want al moge de bezuiniging het voor de Rijks H.B.S.'en noodzakelijk gemaakt hebben om het lite- rair-economische onderwijs eerst in de vier de klasse te beginnen en het dan nog ge deeltelijk met dat van de wiskundige-klasse te verbinden, al moge de eisch der regeering allerwege geluid hebben: geen splitsing van klassen, indien dit voor de regeering onnoo- dige kosten zou meebrengen, het is toch een feit. dat een apart georienteerde l.-ec.-derde- klasse toe te juichen Is. Het Ingediende wets ontwerp stelt nu vast. dat ..het onderwijs in de laagste drie klassen der hoogere burger school A te geven, gelijk is aan dat. in de laagste drie klassen der hoogere burger school B te geven". Waarschijnlijk berust dit voorstel op het naar de meening van mij en naar veler meening. overwonnen standpunt, dat de wiskunde op zichzelf vormende waar de heeft voor den jongmenschelijken geest. De schrijver vat de bedoeling van zijn ar tikel samen in de volgende zinsneden: Mijn bedoeling is: er bij de verantwoor delijke instanties op aan te dringen dat aan de lycea recht gedaan worde, dat de ernstige ervaringen van tientallen jaren met mis schien honderden en duizenden lvceum-leer- lingen. niet worden genegligeerd, dat het ernstige streven en werken der lycea niet wordt miskend. Als de lyceumgedachte voor ons onderwijs werkelijk vruchtdragend is ge weest. wat ik werkelijk meen. dan moet in de wetsvoorstolen van de Nederlandsche re geering, zonder miskenning der lycea, reke ning gehouden worden met het lyceum-prin cipe. ei-kenning worden verleend aan de ly ceum-gedachte en aan de Ivceum-praktiik! Om deze redenen hoop ik. dat bij de discussie in onze volksvertegenwoordiging ernsti? aandacht geeeven zal worden aan alinea 4 van artikel IV. reeds hierboven geciteerd. Het ware voor verscheidene der lvcea nood lottig. indien het imperatief werd. dat „het onderwijs in de laasste drie klassen der af deeling A. geliik moet zijn aan dat van de Taagste drie klassen der afdeeling B". Moge het wèl-overwegend beleid onzer volksverte genwoordiging er toe leiden, dat op een of andere wiize dispensatie verleend zou kun nen worden van deze rigoreuze en onjuiste bepaling. Onjuist, wijl bij de opvoeding der maatschappelijk georiënteerde leerlingen het een verkeerd criterium is om den maat staf van wiskunde-vooropleiding aan te leg gen: rieoreus, w'il het werk aan enkele groo te, bloeiende scholen zou worden benadeeld en moeilijker gemaakt. Moee ook als gevold van dit wetsvoorstel een Koninklijk besluit verschijnen, dat belangrijk afwükt van een reeds vroeger genublieeerd. volgens hetwelk de vakmaniakaliteit. onzer specialisten weder om hoogtij zou gaan vieren in deze afdeeline. In mijn jongste geschrift, dezer dagen te verschijnen. „Hand in eigen boezem", heb ik mij gekeerd tegen dit noodlottige vak-spe cialisme van onze middelbare school; de ont worpen leerstofomschrijving van de literair- oeconomische-afdeeiing of hoogere burger school A bevatte een samenvoeging van vak- eischen, die zeer overdreven waren en die uit paedagoglsch-psvchologisch oogpunt vol strekt verwerpelijk waren. Moge mijn stem in het bovengenoemde geschrift en de stem van talloos anderen, met meer deskundig heid dan ondergeteekende niet die zijn eens roependen in de woestijn; moge door samen werking van velen aan de zoo belangrijke li- terair-economische school een gpede orde ning gegeven worden tot heil van mensch en maatschappij EEN BELASTINGONTDUIKER BERECHT. Een 48-jarige Haarlemsche ingezetene had zich te verantwoorden wegens ontduiking van belasting. Het ging om een totaal bedrag van 2500 gulden, waarvan slechts f 1200 administra tief verhaald had kunnen worden. Het ove rige was niet te verhalen, reden waarom de man zich voor de rechtbank te verantwoor den had. Hij zelf had gehoopt, dat hij er met een boete af zou komen, doch groot was zijn schrik, toen hij hoorde dat de officier drie maanden hechtenis tegen hem eischte. Zijn verweer was, dat de inspecteur der directe belastingen hem voorspeld had. dat het op boete zou uitdraaien. Doch de president bracht hem aan het verstand, dat de in specteur daar niet over te beslissen had. Zoo zit de man te wachten op de uit spraak, die 22 October zal geschieden. De chef. die juist uit het ochtendblad ge lezen had dat hij door de devaluatie van de franc een paar duizend gulden verloren had. voelde hier zijn groote kans om zijn woede tenminste op iemand te koelen. „Van Zuilen" bitste zijn stem, „jij denkt zeker dat voor jou negen uur te vroeg is. wel ja met jouw capaciteiten kun je je dat veroorlo ven". Niets anders verwachtend dan Van Zuilen nog meer ineengedoken dan anders voor zich te zien staan, zag hij eensklaps den grijns op diens gelaat. Het was alsof hem nu pas duidelijk werd. hoe lang hij eigenlijk voor die ongelukkige frankenspeculatie ge spaard had. En daar stond nu die kerel, dien hij eigenlijk al die jaren uit medelijden in dienst had gehouden, hem uit te lachen. „Van Zuilen, ik wil jou geen dag langer meer zien, je kunt je salaris halen, je bent op staanden voet ontslagen!'' Even was het alsof de grijns een oogenblik van Joris' ge laat verdween, maar het was dan ook maar één oogenblik. want toen hij zijn geld kreeg hing de grijnslach weer op zijn lippen. Daar stond Joris nu om kwart over negen op straat. Wacht, hij zou eerst maar een kopje koffie gaan drinken in het cafétje aan den overkant. Steeds grijnzende liep hij de straat over. toen hij plotseling een gevloek en ge knars hoorde en daarna niets meer. Spoedig kwam een gewichtig uitziend agent op de plek des onheils, waar hij den chauf feur in een luid debat met eenige 'omstan ders vond. Ja. er was geen twijfel aan, de man op den grond was dood Alleen de uit drukking van zijn gelaat was zoo vreemd: het leek wel of hij lachend den dood in was gegaan. „Kunt u zien wie het is agent?" „Dat zullen we gauw genoeg te weten ko men". Doch al wat de agent vond was wat geld en een kalenderblaadje. Hardop las hij aan de omstanders voor: „Lach en de we reld lacht mèt. u" Stomverbaasd keken ze allemaal naar den agent, die er zelf ook niet veel van snapte. Maar wij, wij hebben het begrepen. Tegen verkoop van oorlogs speelgoed. Beroep op de winkeliers. De Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede afd. Haarlem, heeft aan alle speelgoedhan delaren in Haarlem en omstreken het volgen de schrijven gericht: Nu het in Uw bedrijf weer gaat loopen naar den tijd, waarin U hoopt uw grootsten omzet te bereiken, namelijk December met zijn Sint Nicolaas- en Kerstfeest, willen wij Commissieleden van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede een krachtig protest doen hooren tegen den, in den laatsten tijd weer sterk stijgenden, verkoop in ocrlogsspeelgoed. Wij begrijpen, dat U die artikelen moet verkoopen. waar het meeste vraag naar be staat. maar wij weten ook, dat U als winke lier suggestie uit kunt oefenen op Uw clien tèle. Er is zoo'n enorme keuze juist in het artikel speelgoed, dat het ons wil voorkomen dat aan de verlangens van ieder kind kan worden voldaan, tegemoetkomend aan iedere beurs. Door het smaakvol e taleeren van uw andere artikelen die niet de sluimerende wreedheid in een kind opwekken, die het niet een suggestie geven van overwinning door bruut geweld of kracht van wapenen, zal het kind die voorwerpen gaan begeeren en niet denken aan dat oorlogsspeelzoed. waar het in den regel toch maar weinig plezier van heeft en weinig spelletjes mee kon doen. Wij verzoeken U om ons v/erk te willen on dersteunen, door geen oorlogsspeelgoed te etaleeren noch het in uw winkel opvallend te plaatsen door eerst, dan dit spelgoed te verkoopen, wanneer er beslist om wordt ge vraagd en dan nog eerst nadat door U ge tracht is den klant tot het koopen van an der speelgoed te bewegen. Wij danken U bij voorbaat voor den steun, dien U op deze wijze aan onze actie geeft. Namens de Commissie van Moeders en Opvoedsters, A. Nienhuys-Versteegh, Pres. zijn kleine ADVERTENTIES a 11.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS 99 xijn altijd r£ak. (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad ivorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECHTZAKEN VRAAG. Een dagmeisje, dat per week ge huurd is, is ziek geworden. 1. Voor wiens reke ning zijn de dokterskosten en 2. Hoe lang moet het loon betaald worden? ANTWOORD: 1. Voor rekening van het meisje. 2. Gedurende 14 dagen. VRAAG: Ik woon met mijn vrouw (kinderen hebben wij niet) in huis bij mijn schoonvader. Deze is sinds 15 April 1036 werkloos en wordt gesteund door Maatschappelijk Hulpbetoon en wel tot 23 Sept. Nu ontvangt hij geen steun meer, omdat men mijn loon gaat rekenen als ge zinsinkomsten. Heeft Maatsch. Hulpbetoon daar toe het recht? ANTWOORD: Ja. In elk geval zoudt gij toch tot onderhoud van uw schoonvader verplicht zijn. VRAAG: Indien een autobezitter iemand mee neemt en er gebeurt een ongeluk, waardoor die persoon wordt gewond of gedood, is de automobi list dan voor de financieele gevolgen aansprake lijk of draagt de passagier zelf dat risico? ANTWOORD: De automobilist is alleen dan aansprakelijk als het ongeluk aan zijn schuld te wijten is. VRAAG: Mijn dochter, die intern in betrekking is. is ziek geworden en wordt bij mij thuis ver pleegd, daar haar werkgevers daar niet langer de last van willen hebben. Zij verdient 5 per week, welk loon wordt doorbetaald. Heeft zij nu ook recht op kostgeld en hoeveel? ANTWOORD- Ja, zij heeft recht op al hetgeen tot een behoorlijke verpleging noodzakelijk is. Het kostgeld is te stellen op 1 ner dag. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men een lichte gummi regenmantel schoon? ANTWOORD: Glad op een tafel leggen en met warm sterk zeepsop en zachten horstel af- hoenen. Daarna met warm water goed afspoelen, totdat het water helder blijft. Tenslotte den man tel glad over een kleerhanger buiten ln den wind of op den tocht glad ophangen te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men „weer" uit tuin parasols? ANTWOORD: Daaraan is niets te doen. tenzij u de overtrekken afneemt en deze behandelt met burmel. doch dan gaat de kleur mede. VRAAG: Wat te doen tegen houtluis (kleine witte beestjes) in nieuwe stoelen met rieten zit tingen ANTWOORD: Met benzine goed inspuiten. Eenige keeren herhalen, daarna laten drogen en met was terdege in- en uitwrijven. Buiten, ver. verwijderd van yuut of vlam.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10