63 pond afgenomen JLIDO" - PIEM HAARLE KREYMBORG in eenige weken prrrc VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 9 BEZOEKT ONZE SCHITTEREND GEsTOl-FEEROE EN GEZELLIGE Het Interieur is een sprookje gelijk lederen avond DANSEN in uiterst beschaafde omgeving van 8 lot 11», uur ZONDAGS TEA DANSAnT EN SOIREE. PRIMA CONSUMPTIE BILLIJKE PRIJZEN Toegangskaarten en Introducties gratis verkrijgbaar bd Directie brengt U steeds het BESTEVANi HET BESTE' Een populair musicus jubileert. Johan Zaagmans wordt 14 October 75 jaar. De talrijke zangers en zangeressen, die op concoursen -den heer Johan Zaagmans gade slaan, zullen zeker hoogst verwonderd zijn, wanneer zij vernemen, dat deze musicus en componist den 14den October reeds 75 jaar wordt. Johan Zaagmans. het bekende jury lid voor zangers-wedstrijden en vreedzame tournooien van muziekvereeniglngen. is nog zoo kras, verricht zijn taak nog zóó pittig en ambitieus, dat men. hem aan het werk zien de. moeilijk aan een 75-jarige kan denken. Toch is het zoo. En om eens eenige typische bijzonderheden uit de muzikale loopbaan van dezen popuiairen musicus te vernemen, brachten wij hem een bezoek in zijn gezellig home te Lochem. waar de heer Zaagmans zich, sinds 1923 hoofdzakelijk bezig houdt met componeeren. Johan Zaagmans is Utrechter van geboor te. maar zijn ouders verhuisden naar Arn hem. waar hij reeds op zijn 10de jaar leer ling werd van de muziekschool aldaar. Zijn grootste populariteit zou Zaagmans genieten, als kapelmeester van „het 7e" te Amsterdam in garnizoen, nadat hij geduren de twee jaren bij die kapel de functie van onder-kapelmeester had vervuld. Van 1887 tot 1912, een kwart-eeuw dus. heeft Zaagmans den dirigentenstaf gezwaaid De oudere Amsterdammers zullen zich nog wel herinneren, welk een verbetering er bij de staf muziek tot stand kwam, nadat Zaag mans de leiding was opgedragen ,.Ze keken eerst wei wat gek op" aldus onze gastheer, toen wij hem aan het praten gekregen had „mijn mannetjes van het 7e. toen ik er op stond, dat de repetities op tijd zouden beginnen. En ze vonden het al héél gek. dat ze tijdens die repetities niet mochten rouken. Stel u voor, ze hadden meer aandacht voor hun sigaar of sigaret, dan "voor hun instrument. Maar 't wende vlug genoeg, en later moesten ze zelf erkennen, dat we op die manier heel wat verder kwa men. En hoe de stafmuzlek in Amsterdam in die jaren was, daar behoef ik mij niet over uit te laten U hebt.dikwijls genoeg naar ons geluisterd". „U vraagt 'n paar aardige trekjes uit die jaren? Luister dan. Op 31 Augustus 1880 marcheerde het 1ste regiment infanterie uit Leeuwarden, waarvan ik deel uitmaakte bij de stafmuziek als solo-fluitist, het kamp bij Milligen binnen, om daar 14 dagen te vertoe ven. Gedurende dat binnenkomen van de troep, kwam een order van hoogerhand, om defileerende het kamp binnen te marchee- ren. ter eere van de geboorte van Prinses Wilhelmina. En van louter blijdschap, heb ik toen op mijn piccolo alles een octaaf te hoog geblazenmaar ik was ook pas 19 jaar!" Wat compositieleer betreft, werd de aan staande jubilaris het eerst gevormd door den bekenden Bernard Zweers en Zaagmans -ver klaart ons lachend: „Met dankbaarheid ge denk ik nu nog zijn blauwe corrigeer-pot- lood". Als jury-lid wij wezen er in den aan vang van dit artikeltje als terloops op is Zaazmans door geheel ons land een zeer goede bekende. Ongeveer een halve eeuw werd en wordt hij regelmatig aangezocht, om deel uit te maken van de jury bij zang- en muziekconcoursen, en toen wij hem dit jaar ontmoetten op het, muziekfestival te Muiden, waar een zeer groot aantal corpsen was in geschreven, was de straks 75-jarige zoo fit en vaardig als een 60-jarige. Zoo gaat de oudkapelmeester van het 7e regiment infanterie, de populaire koordiri gent en componist, in de meest opgewekte stemming zijn 75sten geboortedag tegemoet. DE NIEUWE BRUG OVER DE BROUWERSVAART. Eenigen tijd geleden besloot de gemeente raad van Haarlem tot den bouw van een brug over de Brouwersvaart tegenover de Hyacin- thenlaan. Met de werkzaamheden voor dien bouw is begonnen. Aan beide zijden van de Brouwers vaart, is een groote kistdam geslagen. In de putten daarvan worden de landhoofden ge bouwd. De brug wordt geslagen van de Tulpenkade naar de terreinen aan de Zuidzijde van de Brouwersvaart. Deze terreinen worden eer lang voor bouwexploitatie in orde gemaakt, waarop een straat zal worden aangelegd van de nieuwe brug naar het De Ruijterplein, zoo dat een rechtstreeksche verbinding zal wor den verkregen van den Zijlweg naar den Zuid Westelijken hoek van Haarlem. Naar men weet is het de bedoeling dat het gedeelte van de Houtvaart tusschen Brou wersvaart en de Zweminrichting zal worden verlegd, meer naar het Westen en dus in het verlengde van het Zuidelijk stuk van de Houtvaart. De nieuwe brug zal een groote verbetering brengen in dat stadsgedeelte, waar reeds een groot stratencomplex in ge reedheid kwam en groote huizenblokken ver rezen zijn. GEDENKDIENST BRIGADIER F. J. BULTERMAN. In verband met het spoorwegongeluk te Woerden, waarbij brigadier F. J. Bulterman divisie-officier van het Leger des Heils in Den Haag zoo tragisch om het leven kwam. zal a.s. Zondagavond 7.30 uur in de zaal Ceramstraat 4 (Haarlem N.( een gedenk- dienst worden gehouden en geleid door bri gadier J. van Loo. divisie-officier te Amster dam. Ook de Heiligingsdienst des morgens 10 uur en de openluchtmeeting te 3.30 uur op het Soendaplein zullen onder leiding van den brigadier staan VEERTIGJARIG JUBILEUM. Den 15den October a.s. hoopt de heer Th. Stiphout den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma K. Hoesbergen. Koningstraat 39, alhier. Het zal den jubilaris dien dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. GEHEELONTHOUDERS TOONEELVEREENI- GING „NIEUW LEVEN". Wat het seizoen zal brengen. Als vrijwel alle vereenigingen in dezen tijd, heeft Nieuw Leven met financieele moeilijk heden te kampen. Daardoor heeft het be stuur, teneinde het programma op het oude peil te houden, zich genoodzaakt gezien, den jaarlijkschen balavond te laten vervallen. Ver der zal men trachten door een intensievere propaganda het ledental te vergrooten, om daardoor uit de financieele moeilijkheden te geraken. Het programma voor het seizoen 19361937 vermeldt een vijftal tooneelstukken, een amu sementsavond en een bal-masqué. Als eerste stuk zal op 14 October worden opgevoerd „Robbedoes", een blijspel van Chr. van Bom melKouw en Henk Bakker. De amusements avond zal op Zaterdag 14 November worden gehouden. Cor Scheffer's dansorkest verleent muzikale medewerking, waarna de avond met een bal besloten wordt. Op 6 Januari wordt opgevoerd „Saigon Milly',' een blijspel uit de Wildernis, door C. J. Pie- ters en W. Bischot Jr., en op 20 Februari zal het jaarlijksche bal-masqué gehouden worden. Ook hieraan zal Cor Scheffer met zijn orkest en tango-band medewerken, terwijl fraaie prij zen beschikbaar zullen worden gesteld. Op Woensdag 24 Maart volgt het blijspel ,De Privé-Verpleegster" van A. den Hertog en als laatste stuk van dit seizoen zal op 12 Mei worden opgevoerd „Het Geheimzinnige Pen sion", van Frank Vosper. DE GEBRUIKELIJKE DIEFSTALLEN. In de afgeloopen week werden hier neger, fietsen en 27 rijwielbelastingmerken gesto len. KUNST AAN HET VOLK. Woensdag 28 October a.s. zal voor „Kunst aan het Volk" alhier in den Stadsschouwburg Het Holiandsch Strijkkwartet (Herman Leij- densdorff, Julius Röntgen Jr., Jos de Clerck en Thomas Canivez) optreden. Uitgevoerd zullen worden kwartet Bes dur K. V. 589 van Mozart, Kwartet F dur van M. Ravel en Kwartet E moll op. 59 no. 2 van Beethoven. OPENING NIEUW KANTOORGEBOUW HAARLEMSCH ZIEKENFONDS. De officieele opening van het nieuwe kan toorgebouw van het Haarlemsch Ziekenfonds Jansstraat 27, zal plaats hebben Zaterdag 24 October, des middags te 4 uur. CENTRAAL COMITé VAN DRANK- BESTRIJDENDE VEREENIGINGEN. Bovengenoemd Comité hield zijn najaars vergadering onder leiding van den heer C. E. van Eykern. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de rede van mr. dr. J. Wijnveldt het vorig jaar gehouden voor het comité in druk is verschenen onder den titel: „De aansprakelijkheid van den autobestuur der". Als nieuwe gedelegeerden heette de voor zitter de heeren D. Elzinga en W. Govers har telijk welkom. Als nieuwe organisatie trad tot het comité toe: de afdeeling Haarlem- Noord van de Nationale Christen Geheel onthouders Vereeniging. Mededeeling werd ge daan van het gehouden Enkrateia congres in Den Haag. Tot afgevaardigden naar het Adviesbureau der Centrale Drankweer werden benoemd de heeren W. P. J. Overmeer en S. J. Vester. Be sloten werd eenige algemeene samenkomsten te houden, waarvan de eerste zal plaats heb ben in November met als spreker den heer E. Cousijn, oud-directeur der strafgevangenis. De voorzitter deelde nog mede dat het niet geoorloofd is, flesschen wijn en andere alco holica als prijzen voor loterijen en dergelijke uit te reiken.. Een nieuwe functieverdeeling had tengevol ge dat de heer W. P. J. Overmeer, zij het tot de volgende j aarvergadering, voorloopig het voorzitterschap zal bekleeden. terwijl de heer C. E. van Eykern het secretariaat blijft waar nemen. VAN HALEM EN CO. Een jubileumsgeschenk. Het is dit jaar 20 jaar geleden, dat dooi den heer J. F. van Halem Sr. een Assurantie- en Obligatiekantoor werd opgericht, nader hand uitgebreid met alle Geld- en Effecten- zaken en omgezet in een N.V. In samenwerking met het Succes Instituut te Den Haag, heeft men een zeer nuttig en geheel bij deze tijdsomstandigheden passend jubileumgeschenk gevonden, n.l. een monde linge cursus ..Betrekkingen veroveren". Deze cursus wordt aan alle jonge vooruitstreven de personen, welke momenteel een betrek king zoeken, aangeboden. Alle kosten van deze cursus zijn geheel voor rekening van de firma Van Halem. Het doel is om de cursus te houden op vijf achtereenvolgende Woensdagavonden. Aan B. en W. zal verzocht worden om een lokaliteit ter beschikking te willen stellen. De onderwijzers W. P. J. Ente en J. F. Poen hebben zich bereid verklaard om dezen cursus belangeloos te leiden. De heer J. F. van Halem Sr. zal een openingswoord spreken en even eens zal de algemeen leider van het Succes Instituut de heer P. J. J. Mounier. een der les sen bijwonen. Volledigheidshalve ldient nog vermeld te worden dat. deze cursus uitsluitend bestemd is voor handelsbetrekkingen. Het maximum aantal cursisten is bepaald op tachtig. Indien het aantal aanmeldingen grooter zou wor- der zal met Succes Instituut overleg gepleegd worden. Bij de N.V. van Halem en Co Schoterwes 3 zijn prospectussen en aanmeldingsformu lieren (voor mnl. personen boven 17 jaar* tot en met a.s. Maandag te verkrijgen. VEREENIGING „HAERLEM" NAAR EDAM. De leden der Vereeniging Haarlem zullen terdag 17 October een uitstapje naar Edam maken waar de secretaris van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer te E-lvn. het gezelschap zal rondleiden O.a. za' eer. bezoek gebracht worden aan het prachtige 18e eeuwsche stadhuis, het museum van oudheden, de fraaie Groote Kerk en den O.L. Vrouwe Toren. HET ONGELUK OP DE KINDERAUTO- RACEBAAN TE ZANDVOORT. In Mei van dit jaar verrees achter gebouw Monopole te Zandvoort een miniatuur auto racebaan en de opbouw van deze inrichting bleek een groote attractie te zijn voor de jeugd vooral teen eenige Zandvoortsche jon gens. die bij het opbouwen hadden geholpen, met de autotjes mochten proefrijden. Ondanks herhaalde waarschuwingen liepen er voortdurend kinderen over de baan. Toen een 16-jarige jongen met een autotje ging rijden, waarvan de stuurinrichting defect was. hetgeen hem door een monteur was medegedeeld, gebeurde er een ongeluk. Een 7-jarig knaapje werd door het wagen tje aangereden en tegen een afscheiding ge drukt. waardoor het levensgevaarlijk gewond werd. Het ventje werd naar het Diaconessen- huis te Haarlem gebracht, welke inrichting het eerst in Augustus j.l. weer hersteld kon verlaten. De exploiter.* van de autobaan, een te Londen wonende Nederlander moest heden voor de Haarlemsche rechtbank terecht staan aangezien hij niet voor een behoorlijke af zetting van de baan had gezorgd. Het O.M. eischte tegen hem f 500 boete subs 25 dagen hechtenis. Uitspraak 22 Octo ber. JAARVERGADERING VOLKSZANG De afd. Bloemendaal van de Ned. Vereeni ging voor den Volkszang hield Donderdag avond haar jaarvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. In het jaarverslag van den secretaris, den heer A. kranenburg kwam tot uiting dat de hoop op betere tijden voor de vereeniging niet in vervulling is gegaan. Integendeel: het aan tal donateurs is weer afgenomen. Het leden tal bleef constant. In het verslag werden spe ciaal gememoreerd de mooie Kerstavond en de Lenteavond. Het eindigde met de opmerking, alle krach ten in te spannen, om de vereeniging staande te houden. Het verslag van de penningmeesteresse mevr. M. CasseeV'sser over het vorig boek jaar werd goedgekeurd. De nieuwe rekening sluit met een nadeelig saldo van ruim f 40. Verschillende plannen werden te berde ge bracht. om dit tekort langzamerhand te doen verdwijnen. De heeren D. van Baak en D. Kuiper werden bij acclamatie respectievelijk als bestuurslid en als voorzitter herbenoemd. Tot leden van de kascommissie werden be noemd mevr. Donkervoort en de heer Schip per. Medegedeeld werd, dat de zangavonden zul len worden hervat op Dinsdag 13 October in het Jeugdhuis onder leiding van den heer P. de Nobel. Duistere politieke betrek kingen. Fascistische leiders dupe van een oplichter. Een 59-jarige Zandvoortsche ingezetene stond terecht. Een oud en gebroken man, de hoofdpersoon in een drama van duistere po litieke betrekkingen en relaties, waarvan men het juiste nooit ervaart doch waar een dertig duizen gulden in waren gaan zitten. Zij, die deze som hadden gefourneerd, hadden de zaak aan het rollen gebracht", niet afgeschrikt door het feit, dat daardoor een groot deel van hun plannen aan de open baarheid werd prijsgegeven. Deze verdachte, wien oplichting ten laste gelegd was, was voor de justitie geen onbekende. Reeds zes maal is hij voor dergelijke en andere delicten voor de rechtbank gekomen, eens een weer baar man en een strijdbare verdachte, thans oud en moe, met een volledige bekentenis nog voor dezen hem gevraagd werd, op de lippen. Twee getuigen, die een hooge functie in een of andere partij, die zich Nationaal-Socialis- tisch noemt, bekleeden, legden verklaringen af. De relatie tusschen verdachte en den al- gemeenen leider dateerden niet van vandaag of gisteren doch thans was verdachte bij den leider aangekomen met het plan een fascis tisch dagblad te stichten met steun van Duitsche industrieelen. Of liever gezegd, hij kwam juist op tijd bij een der leiders, die gisteren gehoord werden, aan. Deze had zelf het denkbeeld opgevat, een dagblad te begin nen, doch verdachte had hem Duitschen steun voorgespiegeld. Verdachte was naar Duitschland gegaan, had bij zijn terugkomst gouden bergen beloofd, die echter niet hadder willen arriveer en. Over de juiste toedracht van al deze zaken kwam niet alles aan het licht. Verdachte was naar Duitschland geweest, maar de getuigen beweerden dat hij hun steun var irdustrieelen had toegezegd, terwijl verdachte zelf er de Duitsche regeering in betrok. Hij zou zelfs op bezoek geweest zijn bij minister Goebbels. „Meneer de president dit potlood, wat ik hier heb. is mij in de kamer van Joseph Goebbels gegeven". „Ja. hoor eens. ik heb de ervaring, dat menschen die groote staatslieden bij hun voornaam zeggen te kennen, de schaduw van die menschen nog niet eens hebben gezien", is het antwoord van den president. .Zoo waarlijk als ik hier sta het is zoo". Getuigen ontkennen, dat zij steun bij de Duitsche regeering hebben gezocht. Doch ver dachte valt uit: „Och man. jullie bent zelf in je bruine uni formen bij Goebbels op audiëntie geweest". Getuige knikt ontkennend. ..Wou je zeggen dat het niet waar is. da* je er niet bent geweest?" „Dat was niet over financieele aangelegen heden". Alles bij elkaar had verdachte een be drag van bijna f 30.000 weten los te krijgen, terwijl geen internationale betrekkingen voor de .Nederlandsche" partij waren aange knoopt en geen dagblad was gesticht. De officier van Justitie. Mr. Andringa. noemde verdachte een aartsoplichter, doch wees erop. dat hij psychopaath is. De wet geving laat thans echter niet meer toe, dat men dergelijke menschen. gelijk dat vroeger kon, voor een delict als het onderhavige ter beschikking stelt. Hij meende dat het maar het beste was. dat men verdachte eenigen tijd buiten de ge meenschap stelt en hem opsluit. De eisch 'uiridt een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 22 October. BonKora Depót - Singel 115 - Amsterdam-C. Verkrijgb bij: Drogisterijen v. EDEN. Gr. Houtsn. KI. Gen. Cronjéslr. 4», Spaarne 58 VerkrijgbaarDrogisterij J. KUIPERS, Kruisweg 55 - Telefoon 15123. Ons product kan nle» devalueeren, om dat de innerlijke waarde onder alle omstandigheden en te allen tijde dezelfde blijft. Voor het koopend publiek een groote geruststelling. Dat dit begrepen wordt, bewijst de enorme toeloop ge durende de laatste week in al onze magazijnen. Men wil niet alleen zich dekken tegen de koude, maar ook den zwevenden gulden in waardevaste arti kelen omzetten en zulks zoo spoedig mogelijk om nog te proflteeren van de oude prijzen. Wacht daarom niet langer met koopen. Waarborg-Jassen 23. Populaire Jassen „Ik probeerde verschillende vermageringsmid delen. maar BonKora voldeed mij het best. Ik nam 63 pond af in 14 toeken. Over de buste werd ik 25 c.M minder. Ik voel mij oneindig veel beter sedert ik die dikte kwijt ben Geen last van mijn hart. ook geen kortademigheid en vermoeid gevoel meer." Mevr. G. Moran. Deze brief ligt ter inzage door nieuwe vermageringskuur in vloeibaren vorm Begin nu meteen met BonKora, ae nieuwe, snelle en prettige vermageringskuur In vloeibaren vorm Let» op de verbazingwekkende resultaten. Indien nog niet bij uw Apotheker ol Drogist verkrijgbaar zend daii 2.25 per postwissel of op Giro 263663. waarna franco toezending omgaand volgt Eet gerust flink - Snelle afname verzekerd! jeugdiger uit Hoeveel pond wilt U afnemen? 15 pond? 25 pond' 63 pond. zooals Mevr Moran'5 Neem dan BonKora. het nieuwe, veilige, prettige vermage ringsmiddel ln vloeibaren vorm Neemt af volgens de „3 graden'- kuur. Drievoudige werking Drie voudige snelheid. Dat is de reden, dat het ook menschen hielp, die andere methoden tevergeefs orobeer- den Neem overal af indien gij dit wensent Of. als U slechts op bepaalde plaat sen dik is. zooals schouders, bulk. buste of heupen, dan zult U op deze plaatsen het eerst afnemen Wenscht gij niet verder te verminderen, dan kunt ge ophouden Verlies uw dikte, zie er 't Is ook veilig Geen schadelijke be standdeelen in BonKora. Deze behan deling bouwt gezondheid, terwijl üw dikte op de vlugste manier verdwijnt Velen zeggen dat zij er jaren Jonger uitzien, sedert zij van hun dikte af waren.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 15