Uit Haarlem's Gemeenteraad. Jubilea Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij DONDERDAG 15 OCTOBER 1936 H A A R E E M'S DAGBEAB Van de 4Vz uur vergaderde de raad 2 uur met gesloten deuren. Scherp debat tusschen de heeren Klein Schip horst en wethouder Reinalda over de personeelsbezetting bij Openbare Werken. Welke loonen worden er in de Werkverschaffing verdiend? Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Haarlem. Voorzitter: Burgemeester C. Maarschalk. PUNT 1. Installatie nieuw lid. Mevrouw M. L. Geerlings-De Boer (S.DA.P.), die in de vacature-J. M. A. Engels tot raadslid benoemd is verklaard, legt in handen van den voorzitter de bij de wet ver- eischte beloften af. De Voorzitter wenschte mevrouw Geer- lings geluk met haar verkiezing. De heer W. H. van Eekelen, arts. verzoekt eervol ontslag als geneeskundige bij den Ge meentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst. Wordt eervol verleend. Zonder discussie worden de volgende voor stellen aangenomen. PUNT 4. Voorstel tot goedkeuring van de derde suppletoire begrooting, dienst 1935. PUNT 5. Voorstel tot het inbrengen van gronden en gebouwen der Gemeentereiniging in het Grondbedrijf. PUNT 6. Voorstel tot terugneming uit het Woning bedrijf van perceelen aan de Nieuwe Gracht. PUNT 8. Voorstel tot toekenning van een renteloos voorschot aan de Speeltuinvereeniging „Het Rozenprieel". PUNT 11. Voorstel tot aankoop van grond aan de Rollandslaan. PUNT 12. Voorstel tot wijziging der algemeene voor waarden voor de aanvaarding van voor straat bestemden grond. PUNT 13. Voorstel tot wijziging van art 116 der Al gemeene Politieverordening, nl. om de zin snede onder le. als volgt te lezen: „een voor personenvervoer ingericht voertuig aan het publiek om niet of tegen betaling ten ge- bruike aan te bieden". PUNT 14. Ordeverstoring in tapperijen. De raadsleden Mr. H. O. Drilsma (S.D. A.P.) en W. J. H. B a r t e 1 s (S.D.A.P.) hebben aan den Raad een voorstel toegezonden in verband met de wijziging van artikel 158 der Algemeene Politieverordening. De Raad heeft dit voorstel in handen van B. en W. gesteld om prae-advies, waarop thans de heeren Drilsma en Bartels een zoodanige redactie wijziging voorstellen, (onder behoud van de considerans en toelichting van het oorspron kelijke voorstel) dat het artikel zal luiden- Het is verboden: a. in een tapperij of een andere voor het publiek toegankelijke lokaliteit, de orde te verstoren of zich aldaar in kennelijken staat van dronkenschap te bevinden. b. op de sub a. bedoelde plaatsen voorwer pen of stoffen bij zich te hebben, welke ken nelijk zijn medegebracht om aldaar de orde te verstoren. Huurschuld. De heer Meyers (S.D.A.P.) wees, bij het behandelen van de balans van de Stichting- Centraal Woningbeheer, op het openstaan van veel huurschuld. B. en W. moeten er op toe dien, dat de huren zooveel mogelijk op tijd be taald worden. Er kunnen alleen uitzonderingen toegestaan worden bij ziekte. De heer Reinalda (S.D.A.P.)wethouder, tei dat B. en W. op hetzelfde standpunt staan. Gebouw Genees- kundige Dienst. Voorstel tot verhooging van het crediet voor de stichting van een gebouw voor den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) zei dat dit voorstel hem heeft verwonderd. Waar om heeft de commissie van Openbare Werken er niets van gehoord. Wat is het voor een uit breiding? De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder,, zei, dat er een misverstand in het spel is. Er is in 1935 een voorloopig crediet bij het Werk fonds aangevraagd. Dit bedrag was te laag, zooals bij de uitwerking der plannen is ge bleken. Toen het voorstel van B. en W. eenige maanden geleden in den raad aan de orde kwam, was reeds rekening gehouden met het hoogere crediet. De heer Klein Schiphorst: accoord. Schoolbouw. Voorstel tot het verleenen van medewer king voor: a. bijbouw bijzondere school Eem- straat 15: b. aanschaffing van leermiddelen voor de bijzondere school Rozenhagenstraat 5; c. vernieuwing van den vloer in de gym nastiekzaal van de bijzondere school Zijl singel 2. Na een korte toelichting van wethouder Boes (V.-D.) werden deze voorstellen aan genomen. Verkoop van grond. De volgende voorstellen van B. en W. tot verkoop van grond werden aangenomen: a. Pleiadenstraat (A. C. van Vollenhoven). b. Delftlaan (H. Bijl). c. Teylerplein (C. M. Boersma). d. Rijksstraatweg (A. P. Winnubst). Hierna ging de raad over tot het trekken van de afdeelingen. (Reeds in een deel der vorige oplaag opge nomen.) Tot tijdelijke leerkrachten aan de H.B.S. a met 5-j. c. worden benoemd de heer A. Bak ker in de Maleische taal; mevrouw J. L. van Sluijs-Barbiers in de Spaansche taal en de heer R. Prosée in de handelswetenschappen. Tot leerkrachten aan de H.B.S. '0 met 5-j.c. worden definitief benoemd mej. D. C. Roos te Haarlem tot leerares in de lichamelijke oefe ning en tot tijdelijk leeraar in het teekenen voor den cursus 19361937 de heer F. H. Lieuwen te Amsterdam. Tot tijdelijke leerkrachten aan de Ge meentelijke Avondschool voor Handelsonder wijs worden benoemd de heeren A. J. Hek- kelrnan, J. Kal L. J. F. van der Meulen,, J. L. Nanninga, J. W. Schotman, S. E. H. de Vries en W. Barneveld, allen te Haarlem. Tot leeraar aan de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs wordt be noemd de heer A. Blok te Renkum en tot tijdelijke leeraren de heeren F. J. Drost te Groningen, ir, H. J. Struijk te Delft en W. B. Groenevèld te Haarlem. Tot leerkrachten bij het Uitgebreid Lager Onderwijs worden benoemd de heer J. Blad te Haarlem voor de school A aan de Jacob- straat en de heer J. W. Fossen te Haarlem voor de school C aan de Parklaan. Tot hoofd der school voor gewoon lager on derwijs met Montessori leermethode aan de Bakkerstraat wordt benoemd de heer G. C. Visser te 's-Gravenhage. Tot leerkrachten bij het lager onderwijs worden benoemd mej..G. Cancrinus en de heer H. F. Schultheiss. beiden te Haarlem, aan de school Weltevredenplein; mej. J. J. Schuiten en mej. J. Smit aan de school FrieSche Varkensmarkt. Tot onderwijzeres aan de school No. 17 (Wilhelminastraat) wordt benoemd mej. M. S. de Boer te (Haarlem. Tot leden van de Commissie inzake Licha melijke Opvoeding van de afdeeling Haar lem van Ned. Arbeiders Sportbond de heer P. Wildeboer en van den Kring Haarlem van den Kon. Ned. Zwembond de heer A. H. de Bruyn Jr De werkverschaffingen. De heer Noordewier (communist) be sprak het adres van eenige personen die bij de werkverschaffing te Egmond en Castricum arbeiden. Het is juist dal; een enkel cijfer uit dat adres over het verdiende loon verkeerd is, maar dit moet op een vergissing berusten, maar dit heft de gegrondheid van de klacht niet op. Er worden toch loonen aan sommige arbeiders betaald die niet redelijk zijn. Boven dien wordt er soms willekeurig gehandeld, wat een gevolg is van de steeds wisselende tarieven voor het werk. Sommige beste wer kers komen niet altijd aan het gestelde maxi mum. Een enkelen keer scheelt het wel f 4.72. Het is dus met die tarieven niet in orde. Ook het vervoer van zieken is niet in orde. Er zullen wel veel lichte ziektegevallen voorkomen, maar als iemand inderdaad ernstig ziek wordt, moet hij in de meeste gevallen op den avond wachten om met de autobus vervoerd te wor den. Het is wel voorgekomen dat opzichters van de Heidemaatschappij op eigen kosten een auto betaald hebben voor het ziekenvervoer. Een fout is ook dat menschen die pas in de werkverschaffing geplaatst worden opgeno men worden in ploegen van reeds geoefende arbeiders. Zij moeten dan in het vlugge tempo mee, hoewel zij feitelijk niet daartoe in staat zijn. Er mag door de Haarlemsche arbeiders f 22.18 verdiend worden, maar daar komt men niet vaak aan. Uit het rapport van den direc teur van de Arbeidsbeurs blijkt, dat de beste arbeiders slechts een enkelen keer aan dat loon komen. B. en W. moeten hun invloed aan wenden om de tarieven te verbeteren. De men schen luieren niet maar werken zoo hard zij kunnen. Vele arbeiders gaan met 15. 16 en 17 gulden naar huis. Een heel enkele komt aan f 21. De heer van Liemt (r.k.), wethouder, gaf een uiteenzetting van de tarieven. Die zijn door de Heidemaatschappij vastgesteld en dooi den Minister goedgekeurd. In de laatste week waren de verdiende loonen te Egmond aldus: 18 arbeiders boven de f 22 en 11 boven de f 20. In Castricum waren 73 arbeiders waarvan 64 boven de f 20 kwamen. 9 arbeiders waren iets boven de f 15. Van de onderteekenaars van het adres waren er slechts 2 die minder verdiend heb ben dan hun steun. Maar eenige weken latei- verdienden die zelfde adressanten f 24. Als B. en W. overtuigd zijn van de gegrond heid van de klachten van de arbeiders in de werkverschaffing is het college steeds voor hun belangen opgekomen. De loonen zijn voor een werkverschaffing zeer behoorlijk. Natuurlijk verdienen de ge schoolde grondwerkers het meest omdat zij ook het best- kunnen werken. De heer Noordewier was niet bevre digd door dit antwoord. Het is juist het nadeel dat arbeiders die niet geoe'end zijn ook naar de werkverschaffing worden gestuurd. De wet- Het raadslid de heer Klein Schiphorst ont raadde met klem de benoeming van een bouwkundig hoofdingenieur aan Openbare Werken. houder heeft voor zijn statistiek juist een goede week genomen, andere weken zijn veel lager. Een Prins Bernhard- straat? De heer Visser (C.H.) herinnerde aan zijn voorstel om een deel van de Emmastraat te herdoopen in Prins Bernhardstraat. Hij re kende op een algemeene instemming. De voorzitter: B. en W. zullen prae- advies uitbrengen. De heer Visser: het college heeft er al 5 weken over kunnen nadenken. De raad kan nu wel een beslissing nemen. Als zoo'n voorstel zoo lang blijft, liggen is de aardigheid er af. De voorzitter: U krijgt praeadvies. Het personeel van Openbare Werken. Van het raadslid H. J. L. Klein Schip- horst (R.-K.) zijn de volgende vragen in gekomen: 1. Volgens advertentie wordt bij den dienst van Openbare Werken gevraagd een Bouw kundig Hoofd-Ingenieur voor Nieuwbouw en onderhoud gebouwen op bezoldiging van 4650 tot 5400 gulden. Löwensteyn. A. Brouwer. J. van der Neut. P. Kooring. H. A. Kruyd. P. J. Vooges. Ir. W. J. Burgersdijk spelt den heer Reynier van 't Hoff de zilveren eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau op de borst bij zijn zilveren jubileum als directeur der Tramfanfare. J. de Beunje. H. Ringeling. C. de Lugt. 2. Zijn B. en W. bereid, den raad mede te deelen welke belangrijke werken thans nog in voorbereiding zijn of komen waaruit de noodzakelijkheid blijkt van deze benoeming en uitgaaf. 3. Is de taak voor onderhoud gebouwen, thans van dien aard geworden, dat deze door een Hoofd-Ingenieur moet geschieden. 4. Zijn B. en W. bereid, de benoeming tot na de afhandeling der komende begrooting uit te stellen. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethou der, antwoordde op de tweede vraag (de eer ste is geen vraag) dat B. en W bij de be grooting een overzicht zullen geven van de werken die in voorbereiding zijn. Wat de derde vraag aangaat antwoorden B. en W. dat na het overlijden van Ir. de Bordes en het aanstaande vertrek van den architect Hillebrand. de bezetting van het perso neel aan Openbare Werken te gering gewor den is. B. en W. ontraden de benoeming aan te houden tot na de begrooting omdat de raad overtuigd kan zijn, dat B. en W. geen personeel zullen aanstellen als dit niet ab soluut noodig is. De heer Klein Schiphorst vroeg waarom n u, in een tijd van bezuiniging, B. en W. de vacature van hoofdingenieur wil len bezetten. Als B. en W. met hun voorne men gekomen waren toen de Brandweerka zerne en het gebouw van den Geneeskun digen Dienst nog ontworpen moesten wor den, dan zou het iets anders zijn geweest. Dan had de hoofdingenieur ook den nieuwen vleugel van het Stadhuis kunnen ontwerpen en zou de gemeente de f 5000 van de prijs vraag hebben kunnen uitsparen. Als er in de toekomst weer veel werk komt, nu is er namelijk heel weinig, dan kan Open bare Werken als het personeel dat er thans is onvoldoende is, het ontwerpen aan een particulier architect opdragen. Het onder houd is steeds opgedragen geweest aan een Wethouder Reinalda verdedigde de eming krachtig, omdat het gelieele college van B. en W. die noodzakelijk acht. der architecten. Waarom moet dit nu ver anderen? Blijkbaar zijn B. en W. tot de mee ning gekomen, dat er een hoofdingenieur moet komen in verband met de critiek die in den raad geuit is op het ontwerp van het gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. De heer Reinalda zei, dat de ontwik keling die Haarlem in de naaste toekomst zal krijgen eischt, dat aan de Bouwkundige afdeeling weer een hoofdingenieur komt te staan. B. en W. aanvaarden daarvoor de ver antwoordelijkheid. Het geheele college van B. en W. deelt deze meening. De heer Klei n Schiphorst meende dat er aan Openbare Werken bouwkundige menschen zijn die de ontwerpen kunnen ma ken die op dit oogenblik noodig zijn. Willen B. en W. ook in de vacature van den architect Hillebrand voorzien? De heer Visser (C.H.) herinnerde aan geen hij indertijd gézegd heeft over het ge bouw van den Geneeskundigen Dienst. Maar uit hetgeen hij toen gezegd heeft mag men geen verkeerde conclusies trekken. In de vacature de Bordes is indertijd niet voor zien omdat de gemeentefinanciën zoo slecht waren. Die omstandigheden zijn niet gewij zigd, integendeel. Iets anders zou het zijn, als B. en W. zouden kunnen aantoonen, dat er binnen kort zeer belangrijke bouwwerken door de gemeente zullen moeten worden uitgevoerd. Nu B. en W. dat blijkbaar niet kunnen aantoonen, is het aan te bevelen met de be noeming m elk geval te wachten tot na de be grooting. De heer Reinalda zei dat B. en W. weigeren in het openbaar de bekwaamheid van hét personeel dat er nu is te bespreken. Er zijn thans twee vacatures, in één daarvan zal nu worden voorzien. De heer Klein Schiphorst: als ik bij de begrooting niet overtuigd ben, zal ik stemming vragen over den post van hoofd ingenieur. Dan moeten B. en W. dat risico maar loopen. De heer Reinalda: B. en W. kunnen dat risico niet loopen. evenmin de man die benoemd zou worden. De heer Klein Schip horst moet nu een uitspraak van den raad uitlokken. B. en W. kunnen nog wel zeggen, dat het hoofd van de bouwkundige afdeeling ook uitbreidingsplannen moet ontwerpen. De heer Klein Schiphorst moet niet dreigen, hij toont nu wantrouwen in het ge heele college van B. en W. De heer Wolzak (A.R.) Is deze quaestie niet zoo op te lossen, dat de quaestie verwe zen wordt naar de raadscommissie van Open bare Werken? De heer Noord hoff (s.d.a.p.) zei, dat hij niet prettig gestemd is door den loop dezer discussies. De raad moet nu vandaag een uit spraak doen. De raad moet tevreden zijn met de door het college van B. en W. gedane toe zegging. (Er werd besloten over te gaan tot een ge heime zitting). Na een kwartier werd de openbare zitting heropend. De heer Klein Schiphorst vroeg of in de vacature van architect nog voorzien zal worden. De heer Reinalda :er waren vroeger een hoofdingenieur en twee architecten. Er zullen nu komen een hoofdingenieur en een archi tect. Hierna werd de zitting gesloten. Daarop ging de raad om 2 uur in een ge heime zitting die tot kwart voor 4 duurde. Na de heropening ging de raad aan het benoemen van de vaste raadscommissies. Benoemingen. Benoemd worden de leden voor de vaste commissies. Tot leden der Commissie van toezicht op den Stadschouwburg worden herbenoemd de heeren Dr. J. F. M. Sterck en M. A. Reinalda. Tot tijdelijk leeraar Wiskunde aan het Gymnasium wordt benoemd Dr. F. A. F. Ver mast. en tot tijdelijk leeraar Oude Talen Dr. D. M. Hoogeveen, beiden te Haarlem. Het N.Z.H.-personeel heeft zich weer op gemaakt, een huldiging te bereiden aan zijn in 1936 jubileerende collega's. Het bezit hiervoor een uitnemend orgaan in den vorm van het Jubileumsfonds, waar bij ruim 80 pet. van het personeel is aan gesloten. Dank zij de activiteit van een pro- paganda-commissie is het ledental weer groeiende. Door de geringe contributie van 5 cent per week stellen de leden het Fonds in staat, eiken jubilaris een waardevol geschenk aan te bieden, benevens een bloemstuk aan diens echtgenoote. De gemeenschappelijke huldigingssamen komsten worden gehouden te Haarlem op 16 October en te Leiden op 30 October. De feestcommissies te Haarlem en te Lei den zijn er ook dit jaar weer in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen. Men heeft de medewerking verkregen van den conferencier Willy Derby en eenige an dere kunstenaars. Het aantal belangstellen den zal zeer groot zijn. Te Haarlem worden gehuldigd 11 Haar lemsche en 3 Amsterdamsche N.Z.H.'ers, te Leiden 9 Leidsche, 2 Hillegomsche, 3 Rijns- burgsche en 1 Katwijksche. Onder de Am sterdammers zijn 2 40-jarige jubilarissen, terwijl de overigen hun zilveren ambtsfeest vieren. De jubilarissen zijn de volgende: Veertig jaar: H. Ringeling, ambachtsman I Amsterdam, H. Udo, ambachtsman I Amsterdam. Vijf-en-twintig jaar: C. de Leeuw, hulpwerkman, Haarlem D. A. Löwensteyn, commies, Haarlem. A. Brouwer, conducteur, Haarlem. H. Scheffer, conducteur, Haarlem. C. Traksel, ambachtsman I, Haarlem. W. Terol, poetser, Haarlem. P. J. Vooges, conducteur, Haarlem. G. de Lugt, ambachtsman I. Haarlem. H. A. Kruyd, conducteur, Haarlem. J. van der Neut. poetser. Haarlem. J. de Beunje, onderhoudsmonteur, Haarlem P. Kooring, chef wagenv. c'ond., Amster dam. „OM DE RONDE TAFEL". Zondagavond 18 October geeft het De (Boer- Van Rijk-ensemble, artistiek leider Nico de Jong, de eerste vertooning in den Stads schouwburg te Haarlem van het nieuwe En- gelsche society-st.uk „Om de ronde tafel" (Family Affairs) in 3 bedrijven door Ger trude Jennings, vertaling en regie van Nico de Jong. In deze voorstelling werken mede. naast mevrouw Esther de Boer-van Rijk (die de hoofdrol van Lady Madehurst vertolkt). Pau Dana, Ludzer Eringa, Sien de la Mar-Klop- pers. Hes Rijken-van Rijk. Wim Paauw, Carry Poots. Miep Gobau, Corry Korevaar, Ferd. Sterneberg, Jeanne Verkade. Willem van der Veer, en-Fie de Vries-de Boer.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10