IBIS SHAG H H.D.- 3 Itouw scUtüêl. DONDERDAG IS OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Vrijz.-Democratische Bond. Mr. Joekes over „Langs democratischen weg". In een openbare vergadering van de afd. Haarlem van den Vrijz. Bond sprak Woens dagavond in de bovenzaal van het Gem. Con certgebouw het lid der Tweede Kamer mr. A. M. Joekes over het onderwerp „Langs demo cratischen weg". Spr. stelde zich in de eerste plaats ten doel. na te gaan wat de wezenstrekken zijn van een democratisch staatsbestuur. Grondslag der democratie is erkenning van de waarde der menschelijke persoonlijkheid en erkenning van de waarde der gemeen schap. Naar harmonie tusschen beide moet worden gestreefd. De vrijheid van den mensch moet in overeenstemming worden ge bracht met het staatsgezag. Geestelijke vrijheid is noodig met eerbiedi ging van anderer vrijheden, met verdraag zaamheid dus tegeover anderen. Gelijkheid voor de wet is het tweede begin sel der democratie. Er moet een onafhanke lijke rechterlijke macht zijn. Ten derde: de minderheden moeten be schermd worden, ook zij moeten voor hun op vattingen kunnen opkomen. En dan moeten de onderdanen invloed kunnen oefenen op het staatsbestel. De Vrijz.-Democraten zijn van meening, dat in de religie niet de normen zijn opgeslo ten voor de oplossing der vraagstukken, die in dezen tijd aan de orde zijn. Maar aller minst miskennen zij de waarde der religie. Wat den bestuursvorm van ons land aan gaat: de Vrijz. Dem. zijn voorstanders van een vertegenwoordigend stelsel. De beslissing over groote staatskundige vraagstukken moet niet komen zooals men wel wil. rechtstreeks aan de kiezersbevolking, maar aan de verte genwoordigende lichamen, blijven onder lei ding van de landsregeering. In tijden als deze moet de regeering vaak op korten termijn gewichtige beslissingen nemen, in rustige tijden is meer overleg tus schen regeering en volksvertegenwoordiging mogelijk en gewenscht. In moeilijke dagen moet de regeering grooter bevoegdheden hebben, al blijft zij verantwoording schuldig aan de Staten-Generaal. Over de Evenredige Vertegenwoordiging zeide spr., dat dit systeem inderdaad wel aan leiding geeft tot groote splitsing in partijtjes en belangengroepen, die daarom nog geen „staatkundige partijen" zijn. Hiertegen is het middel: voorlichting van het volk in dier voe ge dat het doel van elke staatkunde is: de belangen der gemeenschap te dienen. Maar in het algemeen gaat de critiek op het stelsel van Evenr. Vertegenw. veel te ver naar spr.'s meening. De Vrijz. Dem. wenschen dan ook aan het stelsel vast te houden. Komende tot de dictatuur zeide mr. Joekes, dat élke dictatuur streeft naar almacht van het staatsbestuur; dit doen zoowel communis ten als fascisten. De eersten streven naar de dictatuur van het proletariaat, de tweeden naar de dictatuur van den enkeling. Een ver schil is. dat de communisten samenwerking zoeken met andere partijen, de fascisten en nationaal-socialisten daarentegen zijn poli tieke monopolisten: zij willen het alles alléén doen. Aan het vormen van een „Volksfront" in ons land zal zeker geen enkel vrijz. demo craat, ook geen enkel sociaal-democraat, wil len meedoen. De keuze in ons land gaat tusschen een stelsel van dictatuur en een stelsel van de mocratie, niet tusschen fascisme en com munisme. Bij een dictatuur is het uit met de geeste lijke vrijheid, de minderheden worden onder drukt, een onafhankelijke rechterlijke macht is bij een dictatuur ondenkbaar, gelijkheid van rassen bestaat niet meer, de staatsmacht wordt ondergeschikt gemaakt aan de partij- macht. In Italië en in Duitschland heeft de partij-organisatie haar eigen machtsmidde len, staande naast die van het Rijk. En dan is er de verheerlijking van den dictator en van de natie. Het nationaal-socialisme in Nederland zegt, dat het niet dat in het buitenland wil navol gen. Maar ook in ons land erkennen zij toch het leidersbeginsel, de uitingen der N. S. B. zijn al geheel in dictatorialen vorm: Mussert zegt, wie de candiaten der partij bij een ver kiezing zullen zijn. Voorts wil ook de N. S. B. dat één partij den Staat zal beheerschen en ook wilde zij een eigen machtsorganisatie. Maar hiertegen heeft de regeering terecht maatregelen genomen. Voorts blijkt uit tal van uitingen dat ook de N. S. B. de macht verheerlijkt. Dit is wel gebleken uit de hou ding die de N. S. B. tegenover den oorlog Ita- lië-Abessynië heeft aangenomen en tegen over de uitwijzing van vier Nederlanders uit Berlijn. Nationaal-socialisme zou in ons land on- vereenigbaar zijn met een eonstitutioneele monarchie, alleen al omdat de leider het al voor het zeggen zou hebben, terwijl de mo narch geheel naar den achtergrond wordt gedrukt- in Italië hoort men nauwelijks van den koning. Ook is het stelsel van het nat.- socialisme geheel in strijd met de geloofsvrij heid. Het staat dus wel vast dat de N. S. B. ook hier te lande een stelsel van dictatuur zou vestigen, als zij de macht in handen kreeg. Hiertegenover bepale men tijdig zijn houding. Tenslotte critiseerde spr. twee maatregelen, door de regeering neergelegd in het ontwerp Grondwetsherziening: het keeren van on wettige revolutionnaire middelen moet blij ven aan den rechter, moet niet komen aan Staten-Generaal of Raad van State. Verder zou spr. niet elke revolutionnaire beweging willen verbieden. Het is onbegrijpelijk dat nog zoovelen on verschillig tegenover deze dingen staan. Men zou hen willen wakker schudden. Dat wil en doet de Vereeniging „Eenheid door Democra tie"; deze vereeniging vormt een prachtig voorportaal, maar men moet het huis der democratie binnengaan. De grondslagen der democratie zijn onmisbaar voor een vrij volk; wij zullen in Nederland een democratisch bestuur in eere weten te houden. (Applaus). De voorzitter, de heer P. Jongbloed, sloot, nadat er eenige gedachtenwisseling was ge weest, de bijeenkomst met een woord van dank aan den inleider en van opwekking tot de aanwezigen. Alliance Franchise. BONTE AVOND VAN DE V.A.R.A. De V.A.R.A. alhier geeft Zondagavond 25 October in het Gem. Concertgebouw een bon ten avond, met medewerking van Paul Collin. Tine Labree, het Residentie strijkje en ..The Fellows" iband, onder leiding van Joop Hel- lema), het vocaal Volendammer Kwartet, de leden van het Vara-Tooneel: Willem van Cappellen, Jan Lemaire en Adolf Bouwmeester en ..The Boya's". Acrobatie Warvel-wind Dan cers. Het geheel staat onder leiding van Willem van Cappellen. Als spreker treedt op de heer F. A. Hof. M. Demaison over zijn ervaringen met „wilde dieren". Het seizoen van de afdeeling Haarlem der Alliance Francaise werd gisteravond geopend met een lezing van den heer André Demaison die sprak over zijn ervaringen met de dieren, „die men wild pleegt te noemen". De voorzitter, de heer J. H. Sauveur, leidde den spreker in en vestigde er de aandacht op dat M. Demaison veertien jaar in Centraal Afrika heeft vertoefd en een zeventiental wer ken over het leven van mensch en dier in dit gebied heeft gepubliceerd, waarvoor hem hoo- ge onderscheidingen ten deel gevallen zijn. De heer Demaison nam daarna het woord. Hij schetste het dier der wildernis in de eerste plaats als een wezen, als en schepsel met in telligentie en gevoelsleven. Dit illustreerde hij door te vertellen van zijn ervaringen met den chimpansée, die in zijn doen en laten een treffende gelijkenis met den mensch ver toont. Het leven van den chimpansée* is vol emotie en fantasie. Wie zooals spreker drie jaar met een chimpansée is „omgegaan" weet. hoe sterk de gemoedsaandoeningen van het dier zijn. De chimpansée heeft zijn buien van angst, woede, verdriet, vreugde en zelfs vleierij. Hij schreit „echte" tranen en danst en klapt in de handen, als hij om den een of an deren reden bijzonder goed gemutst is. Zoo sterk menschelijk is hij in zijn uitingen, dat men iemand, die een chimpansée doodt, vol gens spreker een moordenaar moet noemen. Een aantal bijzonderheden vertelde M. De maison van den aap als sociaal dier. Het leven in troepen is voor den aap noodzakelijk, daar hij in de natuur door veel vijanden bedreigt wordt, o.a. door slang, panter en luipaard. Een jong, onervaren dier. dat afdwaalt van de ge meenschap. valt dan ook spoedig als slachtof fer van den belager. Dit geldt overigens ook voor andere diersoorten. In het tweede deel van zijn causerie be handelde spreker in het bijzonder den leeuw en den olifant. Zoo verhaalde hij het een en ander over de wijze, waarop de leeuw zijn prooi bemachtigt. Opmerkelijk is wel. dat de „koning der dieren" zooveel slachtoffers maakt als hij voor zijn maaltijd noodig heeft, in tegenstelling met den vos, die een heel kip penhok uitmoordt, terwijl zijn honger ten slotte met twee kippen al gestild is. Eenmaal was het spreker overkomen, dat hij in Afrika een paar leeuwen slapende aan den wegkant aantrof. Ook andere wilde dieren houden er die gewoonte op na en de oorzaak ligt in het feit, dat de beesten zich daar veilig weten voor allerlei hinderlijke insecten. Sprekende over den olifant behandelde M. Demaison een aantal bijzonderheden uit het kuddeleven dezer dieren, zooals de „begroeting" tusschen olifantenfamilies, de liefde van de moeder voor het jong en de hulpvaardigheid der oli fanten onderling. Spreker constateerde tenslotte, dat het „wilde dier", zooals de zaken thans staan, gedoemd is van den aardbodem te verdwij nen. Zijns inziens kan hierin verandering worden gebracht, wanneer een nauwere con nectie tusschen mensch en dier tot stand komt. De heer Sauveur heeft aan het eind van den avond M. Demaison voor zijn interes sante causerie hartelijk dank gezegd. "iBiiiMiiiHiiiiiiiiniiHiiBHiHiiiHiiiiiimiiiiiiiiiniHiiiHiiiiiiiiiBiiiiiiiiniiiiiiiHiiBiiimiiiiiiniiiiiiiHiHniHiimiHiiiiiiiiniiiiiiu VERTELLING ANNIE E. EVERS Ze zouden gaan trouwen. Hij verdiende een klein, doch vast weekgeld en zij kon verschrik kelijk zuinig zijn. Dus ging het wel, meenden zij. Jarenlange verloving had hun kisten vol kleingoed doen sparen en met pulletjes en prulletjes kon het huishouden aardig opgezet worden. Eén maar was er. Zij hadden geen spaarpot kunnen maken om de groote meu belstukken aan te schaffen. ..Wat geeft dat", vonden ze, „op afbetaling hebben we ze zoo. Wij beginnen met een keurig compleet huis houdentje en betalen wekelijks wat af". Dat kon van hun inkomen, hadden ze uitgerekend en becijferd. Hun ouders echter, als wijze menschen, kwamen daar tegen op. Hun ouderwetsche so liditeit zag duidelijk narigheid van het koo- pen op afbetaling, de zorg van steeds een schuld te hebben, je omringd te weten van meubels, die versleten zijn voor ze je eigen dom zijn enz. enz. 't Jonge paar was zoo eigenwijs niet, het luisterde nog naar der ouderen raad. Het liet zich overtuigen, dat het veel prefttiger was om met weinig meu bels een eigen, behaaglijke sfeer te scheppen, dan je te omringen met zware meubels, die óp je schenen te willen vallen en steeds maar grijnsden: betalen, betalen, telkenkeer, wan neer je meende, dat er een bioscoop je moest overschieten of een koekje bij de thee. „Hoe moet het echter met onze vrienden", bedacht het paartje met schrik op een lange wandeling, die zij 's avonds samen door de velden maakten. Zij werkte op een groot ate- liere had vele vriendinnen, die nu al gezegd hadden: „we komen eens gauw bij je kijken, hoor". Vriendinnen heetten zij, doch hun nieuws gierigheid slechts zou hun naar Rie en haar man drijven, critiseeren zouden zij het.kers- versche huishoudentje van plafond tot vloer kleed onder de officieele begroeting door en het geplooide glimlachje. En geroddeld zou er worden den volgenden dag op het atelier. Rie kende dat. Hij dacht ook aan zijn kennissen op kan toor. die op gelegenheidsbezoek zouden wil len komen. En hij wilde ook hun huwelijk zoo mooi mogelijk doen schijnen naar buiten uit. Toen, een inval. „De gasten komen natuur lijk, wanneer wij hen uitnoodigen. Nu, dien dag vragen wij een aantal meubels van de een of andere zaak op zicht en laten die den volgenden dag weer terughalen". Dat was een reuzenidee, dat zou hun eer redden, hun hu welijk heerlijk, hun reputatie geweldig ma ken. Aldus werd besloten en vol vreugde stap ten zijn het huwelijksbootje in. Een week later, het eerste bezoek. De meu bels. op zicht verzocht, hadden zij handig we ten te installeeren tusschen hun eigen bezit in, zoodat een keurig geheel werd verkregen. Ieder prees, en zeker niet ten onrechte, de gezelligheid en den smaak der jonggetrouw- i VOORDE PUI F Dobbelmarm lekker...man! „Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar." (Adv. Mae? Med.) VOOR ZIEKEN VAN GEEST. De Ned. Vereen, voor Hulp aan Zieken van Geest heeft een circulaire verspreid, teneinde te bereiken, dat bij gelegenheid van St. Nico- laas. Kerstmis en Poerim aan een 3000-tal patiënten in de Krankzinnigengestichten een pakje met versnaperingen wordt gezonden. Bijdragen voor dit doel worden gevraagd, die kunnen worden gezonden aan mevr. A. WijnbergSmies. Brederodestraat 72, Am sterdam (W.) CURSUS KUNSTGESCHIEDENIS. We herinneren aan het begin van den Volks universiteitscursus (met lichtbeelden) van Prof. Huib Luns van Delft over „Zes kleine steden in Italië en haar kunst" op Vrijdag 16 October e.k. Prof. Luns is in Haarlem een goede be kende. Menigeen zal zijn leergangen over Rembrandt en Spaansche kunst in dankbare herinnering houden. Ditmaal spreekt ZHGel. over Ravenna, Pisa, Sienna, Assisi, Rimini, Arezzo en de ongelooflijke kunstwerken die deze stadjes uit verscheidene eeuwen binnen hare muren bewaren. VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllffl den. Eén en al lieftalligheid schonk Rie thee. terwijl Piet zich zelfvoldaan nestelde in eén "eeren clubfauteuil, die hem tegenveerde: op, vlek mij niet. Daar zou Piet wel voor op passen, en Rie ook, die liep den geheelen dag met een schoon doekje om lederen gemorsten druppel weg te wrijven. Wat een huisvrouw tje, hè! Jeanne Fidèl, een vroegere schoolvriendin van haar, kwam ook, een levenslustig meisje met een heeleboel babbels en die zich direct thuis voelde»in het jonge gezin. Enthousiast bewonderde zij de aankleeding der kamers, de zelf gemaakte gordijntjes, het keukentje, dat hij had gemoderniseerd. Het meest van al bewonderde zij een klein tafeltje met een in gelegd blaadje, werkelijk een schatje. (Het behoorde bij de zichtzending). „Het is mooi", bevestigde Rie. En toen Jeanne bij het weggaan niet nalaten kon nog even het tafeltje te bewonderen, streek me vrouwtje met baar hand over het goud gepo lijste randje, zooals je dat doet bij iets, dat je erg mooi vindt en dat je blij bent te bezitten. Kon ik het maar koopen, dacht ze. „Was het even voor elkaar", zei Piet, toen eindelijk alle gasten vertrokken waren. „Nou en of", viel Rie bij, moe en blij even uitrustend op de divan. „En nergens gelukkig een krasje op", ver volgde hij critisch. Den derden keer. dat zij de meubels op zicht vroegen, weigerde de firma. Dat was al te mal. Immers zij wilden steeds dezelfde meu bels hebben natuurlijk, dus moesten zij steeds naar dezelfde zaak. Toen vroeg Piet den patroon te spreken in zijn privékantoor en legde hem de zaak uit. De firmant bleek een goed zakenman te zijn, hij glimlachte en wist een overeenkomst te treffen met Piet. waarbij beiden geholpen werden. Piet be hoefde voortaan slechts te telefoneeren en de meubels kwamen: gehuurd voor een avond, de kosten bedroegen niet veel, zouden echter op den duur de slijtage, die tenslotte niet uit blijven kon, vergoeden. Eens kwam Jeanne onverwachts. „Kom ik gelegen?" riep haar vroolijke stem de trap op. „Natuurlijk". Immers de Petersen zouden dien avond komen en de meubeltjes stonden er al. „Kind, ik vind dat tafeltje toch zoo'n schat, hè. Waar heb je dat toch vandaan. Ik heb de heele stad er voor afgezocht". Jeanne woon de alleen, had haar eigen kamers. Jeanne had een goede betrekking en verdiende veel geld. Voor Jeanne was het koopen van zoo'n tafel tje een kleinigheid. „Gekregen met mijn huwelijk', en vlug wist Rie over wat anders te praten. Misschien ge pikeerd, omdat ik haar nog niets gegeven heb. dacht Jeanne, maar hiei in huis is alles zoo compleet en volop. Het onverwachte gebeurde juist toen er weer eens gasten zouden komen kwam er be richt van de meubelzaak dat het kleine tafel tje met het ingelegde blaadje was verkocht. Iemand had het zien staan en had het on middellijk gekocht en contant betaald. „Nu ja" zei Piet „wie zal het missen. Onze vrienden zijn allang uitgekeken". „En Jeanne zal voorloopig wel niet komen, die gaat op reis", herademde Rie. Maar Jeanne kwam wel, zoogenaamd om afscheid te nemen. Natuurlijk miste zij het tafeltje en vroeg er naar. „Ja, Jeanne, zie je. dat... stotterde Rie. „wij hadden het tijdelijk van mijn tante ter I leen en die wilde het nu terug hebben en het is een oud mensch je, zie je, dus wonderlijk". I VOOR DEN- I -KANTONRECHTER Brengen inbrekers overtreding aan het licht? Op 23 Augustus werd ingebroken bij een 41-jarigen opperman, die thans voor den Kantonrechter verscheen, omdat de jeugdige daders van de inbraak in zijn woning ook twee revolvers hadden gevonden en meegeno men. De verdachte zegt evenwel, dat hij nooit dergelijke moorddadige wapenen in zijn bezit heeft- gehad en dat dus de revolvers, die bij de „kraak" in zijn huis ontvreemd zouden zijn, alleen in de fantasie van de inbrekers daar aangetroffen zijn. Mr. Bijl de Vroe achtte het noodzakelijk, dat de jongens, die de inbraak gepleegd heb ben. gehoord werden. Edoch, deze getuigen vertoefden in een opvoedingsgesticht te Doe- tinchem en waren niet ontboden om ter zit ting te verschijnen, want een telefoontje, dat men in allerijl met Doetinchem bestelde, wees uit. dat de jongens niet op transport naar Haarlem gesteld waren. Daarom werd deze zaak uitgesteld tot over veertien dagen. Geen geschikt eostuum om bij colportage te dragen. Een uitrusting, bestaande uit een zwarte rijbroek, beenkappen met sporen en een draagriem is geen geschikt eostuum om te dragen, wanneer men bovendien nog colpor teert met Volk en Vaderland, hetgeen een 21- jarige bakker uit Haarlem op 28 Augustus in de Groote Houtstraat gedaan had. Hij gaf daarmee uiting aan een bepaald staatkundig streven, waarom de Kantonrechter hem ver oordeelde tot 5 boete of 3 dagen hechtenis met de last. dat de inbeslaggenomen klee- dingstukken en de exemplaren van het week blad, waarmee verdachte colporteerde, ver nietigd moeten worden. Hij had een hekel aan den Raad van Arbeid Een stiefvader, die als gemachtigde voor zijn dochter optrad, bleek een grondige hekel te hebben aan den Raad van Arbeid. „Ik haal er m'n neus voor op", zei hij zelfs. Dit was voor hem aanleiding de stukken, die van die gewraakte instelling voor zijn dochter bij hem bezorgd werden, linea recta in de kachel te deponeeren en door het vuur te laten ver slinden. Zoo bleef de stiefdochter volkomen onwetend van het feit, dat zij haar rentekaart moest inleveren en van al de onaagename ge volgen die daaraan verbonden kunnen zijn. De stiefvader was dan ook van oordeel, dat niet zijn dochter, maar hijzelf schuldig was en dat hèm de straf moest worden opgelegd De ambtenaar van het O. M. en de Kanton rechter bleken echter van een andere meening te zijn en het meisje werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 4 of 4 dagen. Op het vriendelijke aanbod van den vader, dat hij wilde gaan zitten, omdat hij toch niets te doen had, ging de Kantonrechter niet in. Te snel rijdende trains op het Houtplein. Het ernstige ongeluk, dat eenigen tijd ge leden op het Houtplein met een autobus uit België is gebeurd, is voor de politie aanleiding geweest, de snelheid van de trams op dit kruispunt Dreef-Plein te controlceren. Het is den wagenbestuurders niet geoorloofd daar harder dan 10 k.m. te rijden, maar in de practijk komt hier niet veel van terecht. Om i „Ja. Ja", knikte Jeanne begrijpend. Den volgenden middag, juist toen Piet thuis was, werd er een groot pak en een brief be zorgd. „O Piet, het Tafeltje", riep zij uit, met be vende handen het papier verder verwijderend. En in den brief stond: „Beste Rie en Piet, Zooals jullie weet, was ik een vurig be wonderaarster van jullie tafeltje. Ik zag het vaak in de zaak staan, maar als ik naar jullie toeging, was het weg, dan zag ik het bij jullie. Op een dag echter kocht ik het. Toen stond het bij mij en niet in de zaak en niet bij jul lie. En toen vertelde mij Rie, dat zij het niet meer had. Daar jullie van mij nog geen hu- geen huwelijkscadeau kregen, ging ik weer naar de zaak en vroeg om nog zoo'n tafeltje. Inplaats daarvan kreeg ik een verhaal, dat., jullie wel zult kennen. Ik begreep, dat jullie die menschen moesten zijn en daarom ver zoek ik jullie dit wel te willen aanvaarden -als mijn huwelijkscadeau". „Zij weet alles, alles", riep Rie uit, in tra nen losbarstend, „o wat schaam ik me nooit durf ik haar meer aan te zien. Wat zal ze ons bespotten. Op visite komen doet ze vast niet meer, gelukkig". „Ja", zei Piet langzaam, „ze weet alles, maar ze begrijpt, anders stuurde ze ons dit cadeau niet. Het is een fijne, fideele meid, we zullen haar vanavond meteen op de thee vra gen". „Dat zal je niet, dat zal je Piet was al de deur uit om op te bellen. Meubels waren er dit keer niet bij noodig, heelemaal niet. Toen Jeanne kwam, vond ze Piet alleen in de kamer, Rie rommelde zenuwachtig met borden en kopjes in de keuken. „Hè", riep ze uit, „wat is het hier gezellig, veel leuker dan eerst". Rie luisterde. Neen, Jeanne speelde geen comedie. „Eerlijk, ik vond al die groote meubels erg mooi. maar zij maken je kleine kamers zoo vol, zoo massief. Nu voel je tenminste dat je lucht en ruimte om je heen hebt". Later dronken ze met z'n drieën thee. Rie overwon haar schaamte. „Weet je wat jullie doen moest, zei Jeanne, „nooit meer die meu bels in je huis halen, zoo is het veel gezel liger". „Ik denk er hard over", zei Piet. evenals aan Jeanne zou de meubelfabrikant wel hun geschiedenis aan velen vertellen. „Wat zullen de menschen daar van zeggen", aarzelde Rie. „Daar zullen wij ons nu eens niets meer van aantrekken; reeds te veel zorg haalden wij ons voor: de menschen op onzen hals. Wie voor gezelligheid hier komt, is welkom, wie voor onze meubels komt, kan wegblijven". „En anders", overdacht Jeanne, „vertel je maar als laatste smoes dat je al die meubels teveel vond, dat je ze weer verkocht hebt en dat je voor dat geld een leuke vacantierels gaat maken". „Wij op reis", smaalde Rie. „Ik tracteer. Ik zoek toch juist eenige reis- enooten, alleen op reis te gaan is verschrik kelijk. Wees zoo goed mij te vergezellen. Dol zal het wezen met z'n drieën". Heel laat dien avond bracht Piet Jeanne naar de tram. Terugkomend vond hij Rie ge leund staand over het kleine tafeltje. „Ik ben toch zoo blij" zei ze. „Waarmee? Met de vriendschap van Jean ne, met de reis. met het tafeltje?" „Met jou", plaagde ze.... De tien geboden voor de werkende vrouwen. 1. Laat niemand ooit zien, dat gij meer belang stelt in uw uiterlijk dan in uw werk. Het is begrijpelijk maar het leidt niet tot succes. 2. Wees onveranderlijk vriendelijk en be leefd. zoowel tegen bezoekers en klanten als tegen uw minderen en uw werkgevers. Nie mand ziet graag een stuursch gezicht. 3. Schiet nimmer tekort in tact, ook als de chef de vergissing beging, waarvoor gij een aanmerking kreegt. 4. Wees hulpvaardig en dienstvaardig tegen over uw collega's. Zij zullen u niet in den steek laten als het u tegen loopt. 5. Wees niet zoo „precies" dat gij reeds voordat de klok geslagen heeft, alles hebt op geruimd en gereed zijt tot vertrekken. 6. Tracht u van tyd tot tijd voor te stel len. dat de zaak waarin gij werkzaam zijt- u toebehoort: en tracht dan evenveel ijver en animo aan den dag te leggen alsof dit zoo ware. Alleen zij, die meer presteeren dan er van hen verwacht wordt, komen vooruit in de wereld. 7. Doe het dadelijk. Het komt er niet op aan wat het is. maar al wat uitgesteld wordt loopt de kans in het vergeetboek te geraken. 8. Vertrouw niet to veel op uw geheugen: schrijf alles op teneinde niet voor hoogst on aangename verrassingen te komen staan. 9. Wees netjes, zoodat gij niet als „de baas" om een papier vraagt, een heele laden- kast behoeft uit te ruimen, terwijl hij moet staan wachten tot gij het eindelijk gevonden hebt. 10. Verknoei geen tijd met beuzelarijen. Bedenk, dat het niet uw tijd is maar de tijd van uw firma. Als de chef u éénmaal uit het vaam ziet kijken zal hem dat langer bijblij ven. dan wanneer hij u zes dagen achtereen over uw werk gebogen ziet. En ten slotte: denk niet. dat dit alles zoo gemakkelijk is. want op den duur is het. alle goede voornemens ten spijt, verre van gemakkelijk. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. technische redenen schijnt dit dan ook zeer moeilijk te zijn. Het gevolg hiervan was ech ter. dat vele wagenbestuurders van de N. Z. H. bekeurd werden wegens te snel rijden. De eerste van deze bestuurders stond hedenmor gen terecht voor den Kantonrechter. De ambtenaar van het O. M„ mr. Donker, was van meening, dat een snelheid van 10 km. voor de trams op dat punt alleen de noo- dlge veiligheid biedt. Immers een tram heeft een veel gebrekkiger remvermogen dan een auto en bij een snelheid van 10 km. staat hij over een afstand van 8 meter stil, hetgeen kan voorkomen, dat op dit zeer ongunstige verkeerspunt, ernstige ongelukken plaats heb ben. Mr. Donder erkende, dat de moeilijkheid voor den wagenbestuurder groot is. Immers hij is gebonden aan den tijd van de dienst regeling en aan de maximumsnelheid, zoodat hij tusschen twee vuren zit. Volgens de mee ning van den ambtenaar moet hij zich echter aan de snelheidsbepalingen houden. Hij eischte voor dezen eersten overtreder, die terecht stond, een kleine straf en wel 6 of 3 dagen. De "verdachte voerde nog aan. dat van een trambestuurder veel meer gevraagd wordt dan alleen de snelheidsbepalingen in acht te ne men en dat herhaaldelijk door hun optreden aanrijdingen op dat gevaarlijke punt voor komen worden. De Kantonrechter halveerde de boete, die de ambtenaar eischte en veroordeelde den wa genbestuurder tot 3 of 2 dagen. PREMIèRE VAN DE AMSTERDAMSCHE TOONEELVEREENIGING Woensdag 21 October geeft de N.V. Amster- damsche Tooneelvereeniging, dir. Albert van Dalsum en A. Defresne. voor een aantal ge- noodigden (waaronder de abonnementshou ders) in den Stadsschouwburg de première voor Nederland van „De Heer en Mevrouw Séverin", van André Ransan, onder regie van A. Defresne. Het is voor Haarlem geen alledaagsche ge beurtenis, dat de Amsterdamsche Tooneelver eeniging hier een première voor Nederland geeft. Het is dan ook te verwachten dat er voor de reprise op Donderdag 22 October, wel ke als gewone voorstelling wordt gegeven, groote belangstelling zal bestaan. Deze repri se zal in dit geval de eigenlijke officieele pre mière zijn. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Isracl. Gemeente. Sabbath Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath, te 5 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.45 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 u. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Zondag te 7 uur. Werkdagen te 7.15 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeen tegebouw. Lange Wijngaardstraat 14 Alle overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge. Lange Begijnestraat 11 MERCURIUS. Dinsdagavond 20 October a.s. zal voor de leden der afd. Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" in één der zalen van Hotel „De Leeuwerik" de TiRernaatsfilm 1936 worden vertoond, die een indruk geeft van het l^ven In het Internaat te Woudschoten, waar werk- looze leden in de gelegenheid gesteld worden, een vacantieweek door te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11