VOOR DE VROU I Ons.... oce I hoekj DE VROUW IN DE XXe EEUW DOXDERDAG 15 OCTOBER 1936 HAARDE M'S DAGBLAD 10 Op een modeshow zagen wij o.a. de model len. weike u hier ziet afgebeeld. Het eerste plaatje stelt voor: B. Lmks: sportieve japon met pofmouwen, die strak om den onderarm sluiten, fantasieknoo- pen en twee opgestikte zakjes; C. Rechts: een mantel van dikke wollen stof, waarbij een shawl wordt gedragen, die sterk afsteekt tegen de kleur van den mantel. Op het tweede plaatje ziet u enkele geklee- dere mantelcostuums. D. Links een donker wollen costuum, af gezet met. bont en een breede riem. E. Rechts: een elegant namiddagcostuum, dat afgezet is met breed vossenbont en ge sloten wordt door twee groote knoopen. Natuurlijk zagen wij ook veel avondjapon nen. De tijd. waarin deze worden gedragen, is immers weer in aantocht. De overheer- schende kleur op .het gebied van avondklee- ding was: zwart. Vooral zwart-kanten avondjaponnen met een zwarten, lila of licht- gekleurden ondergrond zag men veel. Was de ondergrond ook zwart, dan werd het geheel opgefleurd door een roode corsage. De sleep blijft ook nog in de mode. Korte avondjasjes en -capejes werden ook veel gezien, vooral van wit bont. Het hoogtepunt van deze show van avondkleeding was een toilet van zwart velours-chiffon met een rood soort vleugels, die zich als een cape om de schouders heen vlijden en met een koninklijke sleep. Bij de mantels vierde h t bont hoogtij. De zwarte persianer werden ook veel gedragen De modellen hebben geen groote veranderin gen ondergaan. De modellen van de avondkleeding en bont jassen waren afkomstig uit Frankrijk; die van de wandelcostuums en sportieve mantel costuums hoofdzakelijk uit Engeland. Dit is volkomen in overeenstemming met den spor tleven geest der Engelschen en den verfijnden geraffineerden smaak der Franschen. Bijna alle modekoningen en modedictators op het gebied van dameskleeding zijn dan ook Franschen. BRANDGEVAAR IN HUIS Het is een heerlijk zonnige dag, zoo'n ech te stralende herfstdag, waarop de zon haar uiterste best schijnt te doen alles in de na tuur nog eens op zijn allermooist te doen uit komen. En ook binnenshuis ziet alles er extra vriendelijk uit: de kamer staat vol zon. op het plafond dansen vroolijke licht plek] es van de thee in de kopjes en de bloe men in de vazen lijken doorzichtig in het felle licht. Maar als een harde, prozaïsche waarschu wing dringt het opeens tot me door: er hangt een brandlucht Het is nog niet sterk, het is ook nog niet door de heele kamer verspreid, want alleen in het midden is het merkbaar maar het is onmiskenbaar de scherpe geur van smeulend papier. Gezamenlijk gaan we op zoek naar de si garet die zeker de oorzaak van alles is. maar hij is niet te vinden en in plaats daarvan ontdekken we een combinatie van boosdoe ners die bestaat uit de zon. een glazen vaas met bloemen' en een stuk papier De glazen vaas. gevuld met schoon water waarin kort geleden bloemen zijn gezet, heeft als brand glas gewerkt voor de zon die dit alles be schijnt Achter de vaas ligt een stuk papier en daarin is nu een onberispelijk rond gaat je geschroeid, niet grooter dan een halve centimeter in middellijn, maar zich staag uitbreidende. Als we in het brandpunt op het papier den kon van een lucifer houden, sist deze binnen vijftien seconden prompt aan, en we dan ken ons gelukkig gesternte dat ons vanmid dag heeft doen thuis blijven. Vooral nu tot overmaat en blijkbaar als aanmoediging een van de huisgenooten constateert, dat het hier zoo ..lekker branden zou". Nu is zooiets natuurlijk gemakkelijk te voorkomen door in zoo'n zonnige kamer de glasgordijnen te sluiten wanneer men uit gaat, of de vaas op een plaats te zetten, waar de zonnestralen niet kunnen komen. Een dergelijke oorzaak voor het ontstaan van brand, die dan wel te voorkomen is, maar waaraan de meesten onzer toch niet denken, komt echter niet vaak voor: de meeste huishoudelijke brandjes, als wij het zoo noemen mogen, komen door onvoorzich tigheid. Om te beginnen ls daar natuurlijk het werken met benzine, wat heel goed en veilig kan, mits men de noodige, vrij eenvoudige voorzorgen neemt. En die zijn: Ga met de gesloten flesch benzine naar buiten. Neem een teil tie of emmer, zet die in de schaduw, leg het te wasschen goed er in. overgiete het met de benzine en kneed het goed schoon. Wrijf de vlekken er niet uit, want deze wrijving zou ook vuur kunnen veroorzaken. Gooi de overgehouden benzine liefst di rect in het riool of het putje, maar verspreid ze niet over het pad in den tuin of over het plaatsje met het idee: dan verdampt het sneller. Juist deze snelle verdamping, waar- coor een ware wolk van brandbaar gas ont staat, kan zoo spoedig ontvlammen. Is men genoodzaakt ln huis met benzine te wasschen, let dan goed op of er geen en kel sprankje vuur aanwezig is, sluit de deu ren en zet de ramen open. en neem verder dezelfde voorzorgsmaatregelen in acht. Ook gas geeft nog wel eens narigheid om dat er te nonchalant mee wordt omgespron gen. Heeft een geyser, of een kacheltje of een oven een dagbrander, dan kan er bij het aansteken niets gebeuren mits men de hoofd kraan pas openzet wanneer het dagbran- dprtie eenmaal brandt. M^ar is er geen davbrander. zoodat direct vol Ie lad in" aai moet worden aangesto ken. dan verdient het aanbeveling om eerst een lucifer aan te strijken, daarna de gas kraan pas open te zetten, waardoor het uit- stroomende gas direct tot ontbranding wordt gebracht. Want als wij het andersom doen, weten wij allen hoe het gaat: de gaskraan staat open, men pakt daarna de doos luci fers; bij den eersten keer strijken mislukt het. want het doosje is bijna leeg, en dus de strijkkant afgesleten; ook bij den tweeden keer krijgen we geen vlammetje, want de lucifer breekt, en pas bij de derde maal ont staat de vlam, waarop met een kolossale plof het al dien tijd uitgestroomde gas tot ont branding komt. Ook met electrische toestellen moet de noodige voorzichtigheid worden betracht: een knik in het snoer, een vergeten strijk ijzer, een droogkokende ketel kunnen alle maal oorzaken van brand zijn. En tenslotte hebben sommige menschen de slechte gewoonte, hun asch in de prullemand te deponeeren. waartegen iedere huisvrouw zich ten sterkste moet verzetten. De prulle mand wordt er om te beginnen onoogelijk van, maar bovendien hoe gemakkelijk wordt er achter die asch aan ook een peukje in gegooid en de droge, luchtig opgestapelde inhoud van een prullemand brandt al heel spoedig. Wij moeten niet zoo nonchalant zijn als de huisvrouw die een brandende lucifer op een bakje legde, dat op de vensterbank stond en daardoor haar raambedekking in rook zag opgaan; maar wij behoeven ook niet zoo pietepeuterig te doen, als de andere die iederen avond alle aschbakken onder water zette uit angst voor brandende eindjes en de heele zaak dan nog in den gootsteen de poneerde. E. E. J.-P. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG. Ossestaartsoep Patrijs Appelmoes Aardappelen Blanc Manges MAANDAG. Schoteltje van resten patrijs Stoofperen Aardappelpuree Beschuit met kaas. DINSDAG. Koolschotel met gehakt Aardappelen Maizenapudding met ananas Bloemkool met saucijsjes Aardappelen Chocoladepudding. DONDERDAG. Bloemkoolsoep Gevulde tomaten met gehakt Gebakken aardapppelen Vruchten. VRIJDAG. Kleine gebakken schelvisch Sla Aardappelen Griesmeelpudding met rozijnen. ZATERDAG. Varkenskarbonaden Gestoofde Paddestoelen Rijst Vruchtensla. RECEPTEN Maizenapudding met ananas. Kook op de bekende wijze een maizena pudding. maar vul er geen gewonenkouden puddingvorm mee, maar liefst een met koud water omgespoelde vuurvast schoteltje dat naar onderen toe iets nauwer wordt. Stort de pudding en beleg ze met brokjes ananas uit blik. Verwarm het sap, voeg. er wat ci troensap aan toe, bind het met aangemengde sago en dien deze saus koud bij de pudding. Gestoofde paddestoelen. Schrap de paddestoelen af, snijd het on derste stukje van de steel en kook ze zon der water, waaraan later iets zout wordt ote- gevoegd, gaar, ongeveer een klein^ half uur. Gebruik het kooknat om een bruine saus te maken met boter en bloem en stoof ze hierin nog even na. In plaats van bruine saus kan er ook witte saus bijgemaakt worden of to matensaus. NACHTZAKJE Nu de dagen weer korter worden en de avonden langer, wordt het weer tijd voor al lerlei naai-, brei- en borduurwerkjes. Op het bijgaande plaatje ziet U, hoe U een nachtzak kan maken. U kunt deze nachtzak maken van wit of cliche blauw katoen en rose organdi borduursel, wanneer U tenminste niet de voorkeur zou geven aan het sterkere linnen, dat gemakke lijker te bewerken is. In ieder geval moet U waschbare stof nemen. Men heeft een stuk stof noodig van 30 bij 75 centimeter en voor de appliquatie een stuk van 30 bij 25 centimeter. De appliquaties ne men in de kleur van het borduursel. Vouw het goed in drieën en plaatst het patroon op de voorkant. Stik de appliquatie vast op de rechte kant en keer terug langs de bovenkant. Knip de randen van de appli quatie af en overtrek ze met een koordje op de manier, zooals U op het schetsje ziet. Bor duur vervolgens de knopjes erop. U zult zien, dat het een aardig geheel wordt, Minderwaardigheidsgevoel en Schoonheidsoperaties Onder bovenstaanden titel schreef de arts, Annie Mulder v. d. Graaf een werkje, dat spreekt van den oprechten wil haar medemen- schen te bevrijden van den druk van minder waardigheidsgevoel, voortkomend uit uiter lijke onvolmaaktheden, welke langs chirurgi- schen weg kunnen worden weggenomen of ver beterd, (uitg. A. W. Bruna Zn.. Utrecht). Mevr. Wijnaendts Francken zorgde voor een zeer waardeerende inleiding, en suggestieve photo's pleiten mede voor de nieuwe methode, welke volgens schr. niet nieuw is, maar door ons Nederlanders, als veel wat nieuw is, met eenig wantrouwen wordt begroet, al schijnt schr. uit medische kringen reeds sympathie betuigingen te hebben ontvangen en al zijn vele leden van beide geslachten hier reeds tot haar gekomen om hulp en dankbaar van haar gegaan. „Matière a caution", fluisterde een inweiv dige stem, toen we het werkje ter beoordee^ ling kregen, en het is werkelijk een uiterst teer vraagstuk, dat hier behandeld wordt, waaraan vele zijden zijn, en waarvan men zich niet afmaken kan met een geestdriftig „Ho sanna", of een verachtelijke veroordeeling. Alle generaliseeren is ook hier uit den booze. Schr. komt niet met enkele voorbeelden van verleende hulp, maar geeft een reeks van ge vallen, waaronder er zijn, waarin we gelooven, dat het ingrijpen nuttig of noodig was en an dere, waar we twijfelen. Er is in de eerste plaats de medische zijde van het vraagstuk en dan denken we zoowel aan de quaestie van het al of niet schadelijke van aesthetische operaties, als aan die welke zenuwarts en psychiater raakt, of minder waardigheidsgevoelens blijvend genezen kun_ nen worden door uiterlijke methoden en in derdaad enkel gevolg zijn van uiterlijke om standigheden, of dieper oorzaken hebben, welke met de verandering in de uiterlijke verschijning niet verdwijnen, zoodat geen duur zaam heil zou zijn te verwachten van de ope ratie. Annie Mulder v. d. Graaf is zenuwarts geweest, voordat zij zich vestigde als aesthe- tisch chirurg. Dit kan vertrouwen schenken in haar diagnose. We verklaren ons in elk geval onbevoegd uitspraak te doen omtrent dit punt, maar koesteren eenigen twijfel. Er is verder een geestelijke zijde aan de zaak, welke hen, die niet materialistisch zijn van aard, zal doen aarzelen hun toevlucht te nemen tot de aesthetische chirurgie, om niet langer door uiterlijke belemmeringen te wor den gehinderd in hun succes. Zelfs al gaat men niet zoo ver in dergelijke operaties een ongeoorloofde lichamelijke verminking 1) te zien, men kan toch gewetensbezwaren hebben. Een der redenen n.l., waarom de aesthetische chirurgie in dezen tijd van sommige zijden zoo wordt aangeprezen, is dat zij bijdraagt tot het materieel succes van hein, die zich aan'de be handeling onderwerpen, onverschillig van de vraag of het een arbeider is, die in den strijd om het bestaan naast zijn talenten en karak ter nu nog wordt uitgerust met de uiterlijke charme, om hem beter te doen slagen, of een echtgenoote, die zich tegen den ouderdom verdedigt, om haar man te blijven boeien in den wedstrijd met jongeren en meer bekoor lijken. We laten nu in het midden het punt van twijfel, of de oudere vrouw het op den duin- niet zal afleggen tegen het onvolprezen „per- zikdons der jeugd", dat schr. erkent niet te kunnen schenken, maar wij vragen ons af, of het goed is mee te gaan met de levensopvat ting, die het bereiken van uiterlijk succes als het hoogste levensdoel beschouwt? Of het voor deze, in vele opzichten verscheurde wereld wenschelijk is, den strijd tusschen de men schen onderling te verscherpen met behulp van „schijn"wapenen, steeds meer den schijn te huldigen, inplaats van te zoeken naai- in nerlijke waarden, die rust en wezenlijke be vrediging kunnen schenken? We weten, dat de huwelijksbanden losser zijn geworden, nu de conventie niet bijeen houdt, wat niet bijeenbehoorde, maar er zijn nü evenals vroeger nog tal van gezinnen, voor wie innerlijke eenheid het meeste is in het huwelijk en we achten het bedrog door schijn jeugd niet het veiligste middel om een geluk kig en harmonisch huwelijksleven te verzeke ren, noch om de kinderen te binden aan de moeder en hen haar raad en leiding te doen zoeken. Deze opmerkingen klinken misschien ouderwetsch, maar er openbaart zich overal een reactie tegen den Amerikaanschen afgo dendienst van het uiterlijk. We achten het zelfs, met erkenning van het nut van een wel verzorgd uiterlijk voor hen, die in een beroep willen slagen een gevaar ..te veel" tijd te ver liezen aan zorg voor het uiterlijk en daardoor te verzuimen zich degelijk voor te bereiden voor het werk, dat den geheelen mensch vraagt. Al kan de eerste indruk beslissend zijn, goede manieren en een prettige stem spreken daarbij ook mee en in dezen zwaren tijd wegen toch nog andere hoedanigheden even zwaar: Wilskracht, durf, ondernemings geest, moed, ijver, volharding, doorzettings vermogen, gezond verstand, aanpassingsver mogen, hulpvaardigheid beteekenen ook veel, om niet te spreken van gaven en bekwaamheid Zelfs de uiterlijke moeheid achten wij niet zoo belangrijk als schr. De wezenlijke moeheid, die voortkomt uit overwerken of zwakke krach ten bezorgt het meeste leed en moet anders worden genezen dan met uiterlijke middelen. We voelen er alles voor als lichamelijke ge breken. welke een belemmering vormen voor de werkkracht, worden verholpen, maar de natuurlijke geneeswijze schijnt ons steeds ver kieslijk boven het ingrijpen van den chirurg. We begrijpen, dat in sommige beroepen, zoo als verkoopster, ohansonnièrre, tooneelspeel- ster enz. het uiterlijk een bestaansquaestie is en al is men niet materialiste, men moet trachten op eerlijke wijze zichzelf in het leven te houden we staan niet volstrekt afwij zend tegen de argumenten der schrijfster, als zij de sociale zijde van haar arbeid zoo geest driftig op den voorgrond schuift mij manen alleen tot voorzichtigheid, we herinneren al leen dat er gevaar dreigt, aan de stoffelijke zijde overdreven beteekenis te hechten, te zeer aan den schijn en de ijdelheid te offeren. We kunnen ons voorstellen, dat er zwakke naturen zijn. die ondergaan onder den druk van flapooren of een te grooten neus. Maar we kunnen ons ook denken, dat deze zwakheid op zichzelf een oorzaak is voor mislukking en voelen er nog steeds meer voor, zoo mogelijk de menschen geestelijk te wapenen, zoodat zij leeren er boven te staan, of zich los te maken van eigen ik en zich te geven aan hun mede- menschen, zich zoo aantrekkelijk te maken door wat zij doen en zijn, dat niemand meer hun lichamelijke afwijkingen ziet, dan hen uiterlijk te verbeteren. Wanneer schr. wijst op het valsche gebit, achten we de vergelijking niet gelukkig. Hier vervanging van het onge zonde, daar verminking van het gezonde. En haar oorlogsverminkten 2), die kunstmatig verminkt werden, konden wel niet anders dan kunstmatig geholpen worden. Dit is dus geen gelukkig voorbeeld, maar een bijzonder geval. Er zijn bijzondere gevallen, wij zouden echter juist niet van het bijzondere geval het alge- meene willen maken. Schr. erkent, dat zij „het perzikdons van de jeugd" niet kan bieden en zij bewondert de „Rembrandtiek mooie rim pels". Waar eindigt het perzikdons der jeugd? Waar beginnen de Rembrandtiek mooie rim pels? Al zijn de meesten onzer ijdel, de on schuldige halsbandjes van dames op leeftijd, of vermageringskuren op gezag van den ge neesheer zijn voor ons iets anders dan een operatie, waarbij immers niet alle gevaar is uitgesloten. Ook de verwijzing van schr. naar de goede schoonheidsinstituten, waar deskun digen de huid behandelen, achten we niet zoo onschuldig, omdat de leek niet altijd weet, of de instituten goed zijn en hij door des kundigen wordt geholpen. We kunnen niet te uitvoerig zijn. We zijn schr. erkentelijk voor haar werk, omdat dit de noodige openlijke gedachtenwisseling over dit onderwerp kan uitlokken en ertoe kan leiden, dat handelin gen, welke bedoelen het uiterlijk schoon te verbeteren, slechts worden toegestaan aan de bevoegden, teneinde het publiek te bescher men tegen alle niet voor allen onschadelijke methoden en middelen, op dit terx-ein toege past. EMMY J. B. 1) Verminking is hier bedoeld in den zin van het wegnemen van eenig lichaamsdeel, neus, ooren etc. Al geschiedt dit met de beste bedoeling. 2) Zij 'herinnert, dat de chirurgie een wel daad was voor hen, wier gelaat in den oorlog afzichtelijk verminkt werd. Ons Wekelijksch Knippatroon Onderstaand patroon is alleen te verkrijgen in maat 44. Bovenwijdte: 102 centimeter; taillewijdte 86 centimeter en heupwijdte: 110 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 769: elegant middagcostuum bestaande uit rok en blouse, te vervaardigen uit zijden of wollen stof. Het voorstuk van het jakje be staat uit diepe plooien, die van den hals tol beneden toe loopen. Onder de riem valt he jakje open. Opzij zijn plooien, die tot de schou ders loopen. De mouwen sluiten strak om de polsen. De rok heeft twee opgelegde stukjes. Benoodigd materiaal: 4Va meter van 100 cen timeter breedte. Prijs van het patroon: 30 ets. per stuk. Dit patroon is dus tegen den genoemden prijs te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het ge- wenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. Verder verzoeken we de dames beleefd haar bestelbrieven vol doende te frankeeien, daar we deze anders niet accepteeren. Bovenstaand patroon is ook op maat lever baar; de prijs wordt dan 50 ets. We leveren verder niet alleen patronen van de hier af gebeelde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje, met vermeldixxg van maten is vol doende. Prijs van deze patronen op maat is: voor een mantel: 60 ets.; voor een japon: 50 ets voor lingerie en kinderkleeding: 40 ets, en voor blouse of rok: 30 ets. per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14