De autobus-quaestie te Haarlem Help uzel UetwacUt tl eet* Bafy? ScUaalkauseu Kaati, Ctmêsk. 129 Hit BetoutêwksU 54e 'Jaargang No. 16354 VerscKijnt dagelijks, UeKalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 15 October 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden /3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'%. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 o Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden t 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.- ongeschlktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 15 October. De Thermometer. Engelands minister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, heeft Woensdagavond te Sheffield een aantal waarheden over den internationalen toestand te berde gebracht, waarvan men zou wenschen dat zij onder ieders aandacht kwamen en bovendien door iedereen rustig overdacht werden. Vaststellend dat Engeland zich niet los kan maken van Europeesche aangelegenheden en zijn taak daarin moet blijven vervullen zei de minister, dat de moeilijkheden in den inter nationalen toestand niet worden veroorzaakt door de duidelijk-zichtbare gevaren maar door de vreês voor eenigerlei onverwachte ontwik keling in de toch reeds gespannen situatie. „Wij moeten derhalve pogen, de internatio nale koortstemperatuur te doen dalen. Wij zullen blijven streven naar het bereiken van ons doel: onderdrukking van den oorlog en bevordering van internationale overeenstem ming". Dit klinkt misschien velen sceptici meer als een phrase in de ooren, en zij zullen baloorig zeggen: „Schei maar uit schaf ook dien Volkenbond maar af het geeft toch niets", maar wat is hun antwoord als Eden ver klaart „Niets staat met grooter stelligheid vast, dan dat er in een toekomstigen oorlog geen overwinnaars meer zullen zijn. De mogend heden moeten thans beslissen, of zij den weg zullen inslaan naar samenwerking voor het behoud van den vrede-, waartoe men alleen door verdraagzaamheid en matiging kan ko men. Internationale polemieken moet men onderdrukken. In naam van de Britsche re geering geef ik u de verzekering, dat wij alles zullen doen om het gezonde verstand in de wereld te doen zegevieren". Ja inderdaad het gezopde verstand. Want wie thans Europa den koortsthermome ter aanlegt moet wel tot de ontdekking komen dat het kwik zoo hoog staat dat men de meeste uitlatingen van den patiënt wel aan zijn ijlen moet toeschrijven. Dit geldt b.v. zeer duidelijk den burgeroorlog in Spanje, waar een achterlijk en meelijwekkend volk ten prooi is gevallen aan den eindeloozen strijd tusschen ambitieuze politici in dat land. Ware het niet de roekeloosheid ten top gedreven, ware het niet compleet gekkenwerk, een Europeiesch conflict te laten ontstaan uit de eeuwige ruzies in dezen uithoek? Niettemin zijn vele geesten in Europa dermate beneveld geraakt, dat zij zooiets niet eens meer op waarschijn lijk achten. Gelukkig dat de verantwoordelijke staatslieden zich niet mee laten slepen. Maar het gevaar voor een plotselinge onverwachte ontwikkeling van zaken blijft bestaan Eden heeft opnieuw gewaarschuwd tegen een strijd van ideologieën". Geen enkele soort worsteling heeft in het verleden zooveel lijden over Europa gebracht als deze. Hij heeft de vraag gesteld of de Duitsche regeering het pad zal opgaan dat leidt naar internationale sa menwerking en vrede. Hier wordt een zeer be langrijk punt aangeroerd. Er is geen twijfel dat eenige actie in deze richting van de zijde van Duitsehland thans een ware verlossing zou beteekenen en onge twijfeld den koortsthermometer van Europa doen dalen. In de houding van den Italiaan- schen dictator, die sinds zijn devaluatie van de lire met nog maar eens 40 pCt. een veel bescheidener toon is gaan voeren, en blijkens de Italiaansche uitingen naar overleg en toe nadering haakt, is al een groote verandering gekomen. De mogendheden moeten nu beslissen, heeft Eden gezegd. Ja. Weet men nog meer gevaarlijke situa ties te scheppen, nog gevaarlijker met vuur te spelen, nog dichter te komen bij den oor log die niemand meer de overwinning kan brengenof zal men er eindelijk toe ko men om het is een dierbare Nederlandsche term weer eens met beide beenen op den grond te staan? R. P. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Woensdagavond te kwart over zes is een 19- jarige dekknecht van een sleepboot, welke ligplaats heeft in den Amstel bij de nieuwe brug te Amsterdam, toen hij van de sleep boot op een daarnaast gemeerde zandschuit wilde overstappen, gestruikeld en in het water terecht gekomen. Voor hulp ter plaatse was, was het slacht offer, dat in Wormerveer woonachtig was, in de diepte verdwenen. Het lijk is later opge haald. IIET STADHUIS VAN HAARLEM. Ter gelegenheid van de bekende prijs vraag voor een aanbouw bij het Stadhuis, is door den heer Johs. Visser een kloeke penteekening in den handel gebracht. De plaat. 65 bij 50 cM. groot, is verkrijgbaar bij de uitgeefster Firma Teerhuis en Klinken berg en verder in den boekhandel en geeft een juist beeld van het mooie Haarlemsche Stadhuis in zijn tegenwoordigen staat. 't Is met het mooie weer gedaan, Dat het zoo lang nog is gebleven, Namen w' in dank als toegift aan. Die ons de zomer nog wou geven. Maar 't is nu uit met hemelsblauw, En koesterende zonnestralen, Ten hoogste willen uit het grauw Nog regenstraaltjes nederdalen. Natuurlijk komt de zon wel weer. Om met haar glans ons te verblijden, Maar warmte geeft ze haast niet meer, Dat wacht op nieuwe voorjaarstijden. De winter, is ons al voorspeld, Zal ditmaal extra heftig wezen, Dat wordt niet voor het eerst gemeld. Dat heb ik elke herfst gelezen. Maar zelfs al mocht het inderdaad Ditmaal in werklijkheid gebeuren, Dan is er niemand mee gebaat. Door er bij voorbaat om te treuren. Als de natuur ons straks onthoudt. Wat wij zoo gaarne hebben willen, Als onze wereld, kaal en koud, Ons in een winterjas doet rillen; Dan gaan we zelf eerst aan den slag, Geen sterveling kan ons beletten, Zelfs op den koudsten winterdag. „Bloemrijke boomen" op te zetten. Wanneer de zon met killen glans, Op 't punt van warmte gaat verzaken, Dan zien wij altijd nog wel kans, Ons ergens over „warm te maken". En is de hemel somber grauw. Terwijl de nachten steeds maar lengen. Dan kan nog elke man en vrouw, De zon in eigen woning brengen. Dit is wel dikwijls uiteraard, Een lastig doel om na te streven, Maar niets is zooveel moeite waard, Want niets verfraait ons zoo het leven. P. GASUS. GR. HOUTSTR. 19 NIEUWE MODFLLEN BONTMANTELS (Adv. Ingez. Med.) WIJ VERWACHTEN U IN ONZE ZAAK - OUDE PRIJZEN ac. van Weert - Gierstr. 20 (Adv. Ingez. Med.) Over de gewijzigde steun regeling. De bijslag aan nieuwe werkloozen. Dezer dagen hebben wij medegedeeld, dat de Minister van Sociale Zaken bepaald had dat de werkloozen die reeds huurtoeslag hadden, een bijslag op den steun krijgen gelijk aan den ingehouden huurtoeslag. Deze regeling gold niet voor de nieuwe werkloozen. Thans is bepaald, dat nieuwe werkloozen ook een bijslag kunnen krijgen als zij in de termen zouden vallen voor huurtoeslag. Het maximum van dezen bijslag is voor Amster dam vastgesteld op f 1.50 per week voor ge- organiseerden en f 1-25 voor ongeorganiseer den. voor Rotterdam voor beiden op f 1, voor Haarlem, Groningen en Nijmegen op f 0.75 De verstrekking van goedkoope margarine. Eenige uitbreiding. Door den Minister van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen de volgende circulaire gezonden over eenige uitbreiding van de ver strekking van goedkoope margarine aan de werkloozen. „Ik heb de eer het volgende ter kennis van Uw College te brengen. Sedert de overneming der distributie van onvermengde margarine door mijn Departe ment van de Nederlandsche Zuivelcentrale, bereikte mij van verschillende zijden het ver zoek, ook gezinnen, bestaande uit minder dan zes personen, die overigens aan de gestelde vereischten voor het verkrijgen van onver mengde margarine voldoen, voor distributie van goedkoope margarine in aanmerking te brengen. Naar aanleiding hiervan en mede in ver band met de gewijzigde steunregeling, heb ik in samenwerking met mijn ambtsgenoot van Landbouw en Visscherij. kunnen goedvinden, dat voortaan aan sezinnen bestaande uit twee tot en met vijf personen, indien deze overigens aan de gestelde vereischten voor het verkrijgen daarvan voldoen, onvermengde margarine wordt verstrekt en wel één pakje a 250 gram per gezin per week. Deze regeling treedt onmiddellijk in wer king." Onderhandelingen tusschen N. Z. H. T. M. en de Brockway hadden geen resultaat. Zal de gemeente aan de Brockway opnieuw concessie verleenen? Eenige maanden geleden hadden wij een onderhoud met Ir. W. J. Burgersdijk, direc teur van de N.Z.H.T.M. over de autobus- quaestie. Aanleiding daartoe was het feit dat aan de Haarlemsche Brockway een voor- loopige surséance van betaling verleend was. De heer Burgersdijk betoogde toen dat het in het belang van het verkeer zou zijn als nu de gelegenheid werd aangegrepen om het geheele verkeer (tram en autobus) in één hand te leggen. Als de N.Z.H.TM. ook de autobuslijnen van de Brockway in exploitatie zou krijgen, zou het mogelijk zijn de beide thans bestaande autobusnetten (van de N.Z. H.T.M. en van de Brockway i te vereenigen tot één net waarbij weliswaar het overbodige zou worden afgesneden, maar dat naast de tram in alle redelijke verkeersbehoeften zou voor zien. Daardoor zou dan bereikt kunnen wor den zoo zei de heer Burgersdijk dat een loonende exploitatie werd verkregen, terwijl de twee nu bestaande autobusnetten met verlies werken. Ook het publiek zou daar wel bij varen, want dan zouden de autobuslijnen immers zóó ontworpen kunnen worden dat zij het meest aan de behoeften voldoen. Met de tramlijnen zou het autobusnet één geheel kunnen vormen. Van verschillende andere zijden zijn ook stemmen opgegaan om het verkeer te Haar lem in één hand te leggen. O.a. zond de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fa brieken aan den Raad een adres om daarop aan te dringen. A.s. Zaterdagmorgen wordt inzake de sur séance van betaling aan de Brockway een crediteurenvergadering in het Paleis van Justitie gehouden. Omdat het. ons waar schijnlijk voorkwam dat op die bijeenkomst plannen ter tafel zouden komen, die beslis ten over het verdere voortbestaan van de Brockway zijn wij op informatie uitgetrok ken Naar wij vernamen zijn er onder handelingen gevoerd tusschen de N.Z.H.T.M. cn de Brockway, maar die hebben niet tot eenig resultaat ge leid. De N.Z.H.T.M. was bereid een zeker bedrag voor de Brockay-lijnen te betalen, maar het nadere onder zoek van den bewindvoerder Mr. F. G. D. Theyse heeft aangetoond, dat de crediteuren van de aanvaarding van dit aanbod niet beter zouden worden. Het bedrag dat de N.Z.H.T.M zou betalen zou namelijk ten goede komen aan de Ne derlandsche Brockway Maatschappij die eigenaresse is van de autobussen die aan de Haarlemsche Brockway zijn verhuurd. Bij het verleenen van de voorloopige sur séance was een vorm gevonden voor het voort zetten van de autobuslijnen van de Brockway onder beding dat verdere verliezen zouden worden gedekt door een ga/rantie, opdat de crediteuren niet in slechtere conditie zouden komen. De exploitatie na de verleening der surséance heeft, doordat de Nederlandsche Brockway gedurende dien tijd haar rechten laat gelden op de autobussen, een vrij aanzien lijk tekort. Als nu de N. Z .H. T .M. de conces sie die tot 1938 loopt, overnam zou het geld dat zij daarvoor betaalde uitgekeerd moeten worden aan de Nederlandsche Brockway Maatschappij. De N. Z. H. T. M. had bovendien den eisch gesteld, dat het gemeentebestuur van Haar lem volledige medewerking zou verleenen om tot het beoogde gecombineerde autobussennet te komen. Het is dus aan te nemen dat in de crediteu renvergadering van a.s. Zaterdag het voorge stelde accoord met de schuldeischers zal wor den aanvaard. Dan verandert, er dus wat de autobus-exploi tatie in onze stad aangaat voorloopig niets. In Juni 1938 loopt de concessie van de Broek way af. Naar ons werd verzekerd ligt het in de bedoeling van de Haarlemsche Brockway om, als Zaterdag het accoord door de crediteuren aanvaard wordt, de exploitatie der autobus lijnen ongewijzigd voort te zetten. Reeds wor den onderhandelingen met het gemeentebe stuur gevoerd om in 1938 verlenging van de concessie te verkrijgen. Een der voorwaarden daarvoor zal dan, naar ons werd medegedeeld, worden dat nieuw materiaal wordt aange schaft. Er wordt gedacht om dan olie-motoren te kiezen omdat die goedkooper in het gebruik zijn, waardoor dus meer uitzicht verkregen zou worden op een loonende exploitatie. Als B. en W. en de raad er toe over zouden gaan om weer opnieuw concessie aan de Brock way te geven, zou daardoor natuurlijk voor den eersten tijd de kans verkeken zijn, dat de exploitatie van de tram en de beide autobus netten in een hand zouden komen. Er hangt dus veel van de dan te nemen be slissing af. Ook is aan te nemen, dat de Brockway van te voren aan het gemeentebestuur afdoende zekerheid moet kunnen geven dat, als de con cessie verlengd wordt, ook het kapitaal verze kerd is om het nieuwe materiaal aan te schaffen. Verstrekking van brandstoffen bijslag. De voorwaarden. De minister van Sociale Zaken heeft over de verstrekking van den brandstoffenbijslag in de winterperiode, de volgende circulaire aan de gemeentebesturen gezonden: „Ik heb de eer u te berichten, dat in het tijdvak van 1 November 1936 tot en met 3 April 1937, evenals den vorigen winter is ge schied, aan ondersteunden en bij een werk verschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag van ten hoogste 1 per week mag worden verstrekt. Voor dezen bij slag komen in aanmerking gehuwde en onge huwde kostwinners en voorts zij, die den steun voor alleenwonenden ontvangen. Aan hen, die bij anderen inwonen, mag geen brandstoffenbijslag worden verstrekt. De toekenning van brondstoffenbijslag aan ondersteunden mag in zooverre tot gevolg hebben, dat de maximum uitkeeringen van de u bekende schalen overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunden, het steunbedrag en de brandstoffenbijslag, ten hoogste be draagt 95% van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, in dien hij niet werkloos was. Zij, die geen volle week bij de werkverschaf fing zijn geplaatst, dan wel periodiek zijn tewerkgesteld, kunnen den bijslag slechts ontvangen voor de dagen of weken, gedu rende welke zij bij de werkverschaffing ar beiden bij b.v. 4 dagen plaatsing dus maxi maal 4/6 van een gulden. Ook dezen winter mag, indien b.v. door verstrekking van cokes van de gemeente gas fabriek of door aankoop van brandstoffen op groote schaal uitgifte tegen verlaagde prijs mogelijk is, aan brandstoffenbijslag, hetzij dat deze in geld dan wel in natura wordt ver strekt, niet meer worden toegekend dan voor een arbeidersgezin noodzakelijk geacht moet worden. Indien b.v. cokes wordt verstrekt tegen 50 cent per H.L. en een hoeveelheid van 1V2 H.L. per gezin voldoende geacht kan worden, dan mag niet meer dan 1V2 H. L. be schikbaar worden gesteld. Het verschil tus schen de waarde van laatstgenoemde hoe veelheid, 75 cent en de maximum-bijslag van 1, dus 25 cent, mag dan niet bovendien uit gekeerd worden, ook al zou bij uitbetaling van dat verschil het bovengenoemde percen tage niet overschreden worden. I-Iet nieuwe Hongaarsche kabinet, nadat het zich aan den Rijksregent Von Horthy had voorgesteld. Derde van links minister-president Daranyi. Vijfde van links de minister van buitenlandsche zaken Von Kanya. Het woord is aan.... Galsworthy: Als een gevangene als mis dadiger wordt behandeld zal hij er zeker een worden. Fortuna lacht den bezitter van lot 1611 toe. De honderdduizend is er uit! De houders van een lot in de Staats loterij, of zij nu een heel of een half lot of een twintigje hadden, hebben de laatste dagen in groote spanning verkeerd, daar de groote prijs, de honderdduizend er nog „in" was. Zij overwogen telkens weer hun kansen en fantaseerden er reeds over, wat zij allemaal zouden doen, als zij eindelijk eens het geluk mochten hebben omDe rest durfden ze niet uit te spreken, want dat zou de Goden verzoeken zijn. Nu is de spanning verdwenen. Velen zijn teleurgesteld en vestigen hun hoop nu maar weer op de volgende trekking. Maar de bezitter van lot no. 1611 kon juichen! Want daarop is de honderdduizend gevallen. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE VERGIF TIGING TE SPEKHOLZERHEIDE. (Men zie eerst pag. 3) Uit Kerkrade: In den afgeloopen nacht is nog een derde slachtoffer van de vergiftiging door methylalcohol gevallen. Het is de arbei der L. Schuur, die in in het Sint Josephzie- kenhuis alhier was opgenomen. Zoo sterk als staaldraad. Met en zonder dubbele knieën Versterkte hiel en teen (Adv. Ingez. Med.) Koning Leopold heeft zich in een rede voor den Belgischen ministerraad voor een zui ver Belgische politiek en tegen militaire bondgenootschappen uitgesproken. pag. 4 De Sovjet Unie heeft voorgesteld door de Fransche cn Engelsche vloten controle op de Portugeesche havens uit te oefenen. pag. 4 Te Spekholzerheide hebben zich weer ge vallen van (alcohol) vergiftiging voorge daan. pag. 3 De Ned. Handel Maatschappij wil de Gclder- sche Crcdiet Verecniging overnemen. pag. 3 De loonbijslag in het bollenbedrijf wordt op geheven. pag. 3 Philips keert 6 procent dividend uit. pag. 3 Onderhandelingen tusschen de N. Z. II. T. M. en de Brockway te Haarlem hebben geen resultaten gehad. pag. 1 Scherp debat in den Haarlemschen raad over de personeelsbezetting bij Openbare Wer ken. pag. 6 Jubilea bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Maatschappij. pag. 6 Dr. J. D. Bierens de Haan is tot ridder in de Orde van den Nedcrlandschen Leeuw be noemd. pag. 12 Mededeelingen uit de nieuwe motor- en rij- wiclbeschikking. pag. 2 Richard verbetert het uurrecord van Olino. pag. 11 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De Thermometer. pag. 1 Een hondenleven: Mijn nazaten. oag. 3 Van onzen Berlijnschcn correspondent: Strijd tegen prijsopdrijving in Duitsehland. pag. 4 Dr. E. v. Raalte: Politieke indrukken uit Tsjccho Slovakije. pag. 13 J. B. Schuil over „Robbedoes". pag. 11 J. B. Schuil over „Het Parelsnoer". pag.11 K. de Jong: Vocaal- en Orgelconcert. pag 13 Amy Groskamp-ten Have: Fen pag. 7 Voor de vrouw. pag. 10 II. D. Vertelling: Het tafeltje. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 1L

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1