Koning Leopold over België s militaire politiek. Thijs IJs krijgt een huisgenoot MIJNHARPT'S Strijd tegen prijsopdrijving in Duitschland. DONDERDAG IS OCTOBER 1936 HAARtE M'S DAGBLAD 4 Defensief verbond niet gewenscht. „Zuiver Belgische politiek moet gevoerd worden. Voorstellen tot verlenging van den diensttijd. BELGIë. Onder voorzitterschap van den koning is gisteren een ministerraad gehouden, waar de ministers van binnenlandsche zaken en na tionale verdediging gemachtigd werden een wetsontwerp in te dienen, dat wijzigingen hrengt in de wet op de militie, recruteering en dienstverplichtingen. Het ontwerp zal voorzien in twaalf maan den dienst voor het grootste deel van de dienstplichtigen en achttien maanden voor het kleinste deel. Zekere garnizoenen zullen steeds gereed staan naar de grens te worden gezonden in geval van gevaar. De cavallerie zal worden gemotoriseerd en de vrijwillige dienstneming zal worden uitgebreid. De militaire bespre kingen werden door den koning geopend. De kwestie zal behandeld worden tegen 27 Octo ber in een buitengewone zitting van het par lement.. Koning Leopold heeft voor den minister raad een rede gehouden. De koning begon met te verklaren dat hij zijn eed op de grondwet inzake handhaven van de integriteit en onafhankelijkheid van het land zal hand haven. Aan zijn rede ontleenen wij verder: Een versterking van het leger is noodzakelijk. De militaire politiek en de buitenlandsche politiek, welke deze eerste bepaalt, moet geen oorlog voorbereiden, doch een oorlog op eigen gebied voorkomen. De wederbezetting van het Rijnland en de schending van de verdragen van Locarno plaatsten België bijna terug in den toestand van voor den oorlog. De aardrijkskundige toestand dwingt België tot een defensie, die in staat is iedere buurstaat, welke het Belgische gebied wil leenen om een ander aan te vallen, te weerhouden. Door zich van deze zaak te kwijten bewerkt België op eminente wijze den vrede in West-Europa en dwingt het eer bied af van de landen, welke bij dezen vrede belang hebben. De verplichtingen van België moeten even wel niet verder gaan, iedere eenzijdige over- eenko nst verzwakt de positie van België. Ook een defensief verbond, want hoe snel de hulp van een bondgenoot zou kunnen komen na een aanval van een vijand, welke bliksem snel zou zijn. toch zou België van het begin af geschokt zijn. Daarom moet België, zooals kort geleden de minister van buitenlandsche zaken zeide, een zuiver Belgische politiek volgen, welke zich plaatst buiten de conflicten van* de buurstaten. Dit beantwoordt aan-het Belgische ideaal en kan zich handhaven door redelijke mi litaire en financieele pogingen en zal België plaatsen in de rijen van allen, die den vrede verlangen. Hen, die twijfelen aan deze mogelijkheid wijst de koning op het trotsche en vastbe raden voorbëeld van Nederland en Zwitser land. Zij moeten zich herinneren, welk ge wicht het angstvallig handhaven door België van zijn statuut van neutraliteit ten gunste van België en zijn bondgenooten gedurende den geheelen oorlog in de schaal legde en gedurende de regeling na den oorlog. Koning Leopold herhaalde daarom, dat België door zijn militair systeem den oorlog moet voorkomen. Dit statuut beantwoordt niet meer aan de mogelijkheden van een plotselingen inval en dit moet ten spoedigste hersteld wor den. De regeering zal het land tegelijk geven een zuiverheid van geest ten aanzien van de gebeurtenissen in het buitenland en een ge voel van veiligheid, dat noodig is voor de algemeene welvaart. Zij zal de belangen van België voor alles laten gaan. Te Parijs acht men verwikkelingen niet uitgesloten. Havas meldt uit Parijs: De rede, die koning Leopold in den ministerraad heeft uitgespro ken, heeft te Parijs groote sensatie gewekt. Alleen reeds het feit, dat de verklaringen van den koning bij wijze van uitzondering open baar zijn gemaakt, wijst op het belang van de genomen beslissing. In Fransche diplomatieke kringen toont men zich vooralsnog zeer ge reserveerd. Indien de verklaring van koning Leopold volgens de letter zou moeten worden uitgelegd, zou de terugkeer van België tot de algeheele neutraliteit, die zij schijnt te doen voorzien, ernstige verwikkelingen ten gevolge hebben met betrekking tot het Volkenbonds pact en het Verdrag van Locarno van 1925, dat 7 Maart door Duitschland is opgezegd, doch waarvan de verplichtingen voor de vier overige onderteekenaars nog zijn blijven bestaan, en in het algemeen met betrekking tot het stelsel, dat door het begrip van de collectieve veilig heid is geïnspireerd. Alvorens zich echter uit te spreken wil men afwachten, welke practi se!) e toepassing zal worden gegeven aan de be ginselen, die door de rede van den koning zijn vastgesteld, o.a. "ten aanzien van de interna tionale positie van België. om een gevaarlijke ontwikkeling van den toestand te voorkomen. Engeland, zeide Eden nog. is bezig de vloot, het leger en de luchtmacht te versterken. Het zou liever een overeenkomst zien. doch onder de huidige omstandigheden is de ver sterking van de eigen verdediging noodza kelijk. Deze zal evenwel niet worden gebruikt om de diplomatieke voorstellen met bedreigin gen te begeleiden, doch Europa moet over tuigd zijn, dat Engeland zijn rol mee kan spelen in de handhaving van den vrede. In zeker opzicht is een verbetering van den internationalen toestand te zien, doch de oogen sluiten voor de moeilijkheden zou dwaasheid zijn. Namens de Britsche regeering beloofde Eden, dat alles zal worden gedaan om het verstand te doen zegeyieren. Oostenrijk Een Perskamer opgericht. Overeenkomstig de grondbeginselen van het corporatief systeem is naar Stefani meldt een Perskamer opgericht, welke onder leiding zal staan van den huidigen chef van het regeerings-persbureau, minister Ludwig. In de kamer zijn de werkgevers en alle ca tegorieën werknemers vertegenwoordigd. Amerika. Ford steunt den republikein- schen candidaat. De republikeïnsche candidaat voor het presidentschap Landon, heeft een bezoek gebracht aan Henry Ford. Na dit bezoek verklaarde Ford vóór Lan don te zijn. De strijd om Oviedo. Berichten over talrijke slachtoffers. De radioclub van Teneriffa heeft gister avond medegedeeld, dat de Galicische colonne, die naar Oviedo oprukt, bezit heeft genomen van den berg Narago en de verbinding tot stand heeft gebracht met de strijdkrachten van generaal Aranda. De regeeringstroepen zouden op de vlucht gedreven zijn met ach terlating van bijna 2000 dooden. Hiertegenover meldt men uit Madrid over den toestand te Oviedo. dat de mijnwerkers het krankzinnigengesticht in de Corredoria- wijk, waar de artilleriekazerne is gelegen, de slachtplaats en een lucifersfabriek hebben bezet. De opstandelingen zouden ernstige verlie zen hebben geleden voor zij tot den terugtocht overgingen. Bij de laatste gevechten in deze streek zou den de opstandelingen duizend dooden en ge wonden hebben verloren. Franco's tegenspraak inzake ge- biedsafstand. Reuter meldt uit Londen, 14 October: Een der ochtendbladen heeft verklaard, dat er alle reden is geloof te hechten aan de recente verklaringen van Franco, waarin hij beves tigde nooit aan eenige buitenlandsche mo- genheid eenig stuk Spaansch grondgebied af te zullen staan. In officieele kringen zegt men, dat er geen enkele reden is te twijfelen aan deze verkla ringen. Zij herinneren er aan, dat niet alleen de Italiaansche regeering formeel de berich ten uit Spaansche bron, dat 700 Italiaansche soldaten zouden hebben deelgenomen aan de bezetting van Ibiza heeft tegengesproken, doch dat ook de Italiaansche pers met klem herhaalt, dat de regeering te Rome sinds eenigen tijd geen enkele territoriale ambitie heeft aan de Spaansche kust. Spaansche consul te Amsterdam ontslagen. De „Caceta de Madrid" publiceert een decreet, waarbij de Spaansche consul te Amsterdam, Carvajal, wordt ontslagen. Verder wordt de commandant van de eerste divisie van Madrid, generaal Luis Castello Pan to ja van zijn commando ontheven en in zijn plaats wordt generaal Sebastian Pozas Perea benoemd. Tenslotte wordt de .majoor der in fanterie Roman Franco Bahamonte, een broer van generaal Franco, den leider der opstan delingen, ontslagen met verlies van al zijn rechten. Rusland wenscht blokkade der Portugeesche havens. Te Londen ziet men geen reden tot onmiddellijke bijeenrocping der non interventie commissie. Engeland Eden spreekt over de politieke kwesties. Te Sheffield heeft de minister van Bui tenlandsche Zaken Eden gisteravond een rede gehóuden. Hij zeide, o.m. te hopen, dat in deze wereld, waarin het nationaal pres tige wordt aangebeden als het gouden kalf. Engeland als standaard voor zijn eigen pres tige zal nemen zijn geschiktheid om ver draagzaamheid en persoonlijke vrijheid te paren aan een sterke en effectieve regee ring. Evenwel de gehechtheid aan eigen in stellingen sluit niet in een zich losmaken van de Europeesche kwesties. Hij zette ver der uiteen, waarom Engeland zoo sterk het Fransche voorstel van non-interventie steun de. Het is de beste, zoo niet de eenige weg Het persbureau Tass publiceert de verkla ring, welke Kagan, de vertegenwoordiger van de Sovjet Unie in de commissie tot non interventie in Spanje, 12 dezer heeft over handigd op last van de Sovjet-regeering. Hierin wordt gezegd, dat de voornaamste levering van wapenen aan de opstandelingen geschiedt via Portugal en de Portugeesche havens. Maatregelen moeten genomen worden om een einde te maken aan deze schending van de non-interventie-overeenkomst en voorge steld wordt controle uit te oefenen op de Portugeesche havens door de Britsche of Fransche vloot, of door beide vloten tezamen. De vertegenwoordiger van de Sovjet Unie verzocht den voorzitter van de commissie deze zonder verwijl bijeen te roepen, tenein de de Russische voorstellen te bestudeeren. Het secretariaat van de non-interventie commissie heeft den tekst van de nota voor gelegd aan de leden van de commissie. Volgens Havas wordt de publicatie te Mos kou van de nota te Londen beschouwd als in tegenspraak te zijn met de geheimhou ding. waartoe door de leden van de commis sie is besloten. Men was overeengekomen, dat alleen het secretariaat belast zou zijn met het verstrekken van mededeeling aan de pers. Afgezien van deze vormelijke kwestie, acht men de Russische nota niet van dien aard, dat de commissie bijeen zou moeten worden geroepen. Op het oogenblik wordt een pro cedure bestudeerd tengevolge van de eerste klacht van de Sovjet Unie en men is van oordeel, dat deze studie moet worden voort gezet zonder een anderen weg te gaan vol gen. aangezien geen enkel nieuw feit ter •kennis van de commissie werd gebracht. Het denkbeeld de Britsche vloot te gebrui ken om de Portugeesche havens te blokkee- ren wordt in politieke kringen niet eens in overweging genomen. laxeer- tabletten werken zacht en zeker^ DOOS60CT ikerW^^Bk VRIJDAG 16 OCTOBER HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.00—9.10 en 10.— Gram.pl. 11.3012. Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 KRO- orkest en gram.pl. 2.Orgelconcert 3.15 Zang en piano. 3 25 Gram.pl. 3.45 Vervolg zang en piano. 4.05 Gram.pl. 4.15 De KRO-Melodis- ten mmv. solist en gram.pl. 6.Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 KRO-orkest 7.Be richten 7.15 Causerie over Liberia. 7.35 Musica Catholica 8.Berichten ANP 8.10 Gram.pl. 8.15 Sted. orkest Maastricht en de Wiener Sangerknaben 9.Gram.pl. 9.15 Vervolg concert 10.Gram.pl. 10.30 Berichten ANP 10.35 KRO-Boys mmv solist 11.0512. Gram.pl. HILVERSUM n. 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO, 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 9.Gram.pl. 10.Morgenwijding VPRO 10.15 Voordracht 10.35 Gram.pl. 11.Vervolg voordracht 11.20 Gram.pl. 12'.Gram.pl. 12.30 Omroeporkest 2.Lyra-Trio 2.45 Omroepor kest en solisten. 3.15 Dansmuziek 4.05 Gram. platen 5.Kinderuurtje 5.30 „Melody Circle" en gram.pl. 6.30 „Politiek radiojournaal." 6.50 Gram.pl. 7.„Het plan van de arbeid", cau serie. 7.20 De Flierefluiters mmv. solist. 7.50 Berichten ANP 7.57 Herh. SOS-Ber. 8.— Be richten VGP 8.05 „Wat dunkt U van den mensch", causerie. 830 Utrechtsch Strijk kwartet 9.„Jeugd en godsdienst", causerie 9.30 Vervolg concert 10.Lezing over het Zondagsschoolwerk 10.30 Gram.pl. 10.40 A vond wijding. 11.— Berichten ANP 11.05 „Op voeding van de rijpere jeugd", causerie 11.30 12.Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Medische causerie 11.4011.50 Piano recital 12.10 Orgelconcert 12.50 Dansmuziek I.352.20 Kamermuziek 4.20 Het BBC-Mid- land-orkest 5.35 Andrew James en zijn or kest 6 20 Berichten.- 6,45 Het New Georgian Trio 7.20 Muzikale causerie 7.50 De BBC-Zan- gers 8.20 Radio-tooneel met muziek 9.20 Be richten 9.40 Scheepvaartpraatje 10.— Kamer muziek mmv. het „International" Strijkkwar tet en solisten 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8,20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert 2.50 Gram.pl. 4.20 Kwartetconcert 5 50 Orkest concert 8.20 Zang en Piano 9.05 Operette concert. 11.051.05 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 5.50 Orkestconcert 11.20 Westduitsch Ka merorkest 1.35 Gram.pl. 3.20 Lezingen en gramofoonplaten 5.20 Omroepkleinorkest 7.30 Voor oud-strijders. 9.50—11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest 1.30 Klein - orkest 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek 6.20 Salon-orkest 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroep orkest 8.50 Radio-tooneel 10.— Omroepor kest 10.3011.20 Gram.pl. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Klein-orkest 1.30 Sa lon-orkest 1.50 Zang 2 00—2.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest 5.35 Gram.pl. 6.50 Piano-recital 7.35 Zang 8.20 Opera-uitzending. In de pauze: Gramofoonplaten DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Gevar. solisten-concert 8.20 Omroep orkest 9.20 Berichten 9.40 Actueele causerie 9.50 Piano-recital 10.05 Weerbericht 10.20— II.20 Dansmuziek (gr. pl.) Berlijn's politiepresident neemt strenge maatregelen. Impressies van een gastronomische tentoonstelling in de hoofdstad. BERLIJN. October 1936. (Van onzen correspondent). In Praag stonden we op de tram met een pa piertje in de hand, waarop een straatnaam, dien geen Europeaan zoo maar kan uit spreken en vroegen den conducteur, waar wij moesten overstappen, wat onder de mede passagiers een algemeen debat veroorzaakte over den besten weg, om in die straat te komen. Ons vreemd accent gaf iemand aan leiding, naar onze „Heimat" te vragen en a la Tollens „met diep geroerde borst" noemden we de plek o, gulden dichtkunst, nog steeds 100 procent gehandhaafd voor ons volkslied „waar onze wieg op stond, ons graf zal staan". Blijkbaar met algemeene instem ming riep de Tsjech uit: „Ah! Sie mit Ihrem prachtigen unerschütterlichen Gulden!" Het was lang na de stabilisatie van den Tsjechi- schen kroon en nog voor de manoeuvres met pond en dollar. Onze gulden was vermaard en gold daar en hier als een waardig insigne voor een volk van sta-vast en soliditeit. Nu wankelt ook hij, maar blijft in dien toestand toch een stuk van belang vergeleken bij andere gezonken valuta's, al schijnt ook in het lieve vader land velen de schrik om het hart te zijn ge slagen. Duitschland heeft erger dingen beleefd en hoewel de Mark nu stabiel is, is er ondanks alle synthetische producten, weer opnieuw een toestand ontstaan, waarin naar de oude regelen van vraag en aanbod, de prijzen nog een 100 procent zouden stijgen, als de regee ring er niet tegen was opgetreden, zoo groot is de schaarschte in artikelen, die Duitsch land niet in voldoende mate kan produceeren en door deviezengebrek tekort aan goud bezwaarlijk in het buitenland kan koopen, Met strenge woorden, waarbij de dreigemen tenten van onze vaderlandsche regeering een vaderlijke vermaning lijken, werd de handel gewaarschuwd tegen prijsopdrijving. En toch zijn er altijd nog die roekeloos en dom hun zaken en bestaan ha gevaar brengen voor een z.g. zoet winstje. De „Polizei-Praesident" van Berlijn, een voorkomend man met voortreffelijke eigen schappen van hart en karakter, die echter qualitate qua geen bazuin noodig-heeft, om de wallen van Jericho te doen wankelen, om dat hij het met zijn eigen orgaan wel af kan, had al meermalen op zijn bijzondere manier gewaarschuwd en maakt nu bekend, dat een slager met een oude gerenommeerde zaak in hechtenis is genomen, wegens overtreding van het verbod. Zijn zaak is voor goed geslo ten, hij mag zijn bedrijf niét meer hervatten en zal ook nog als „Schadling" een langdurige gevangenisstraf moeten onder gaan. De officieel vastgestelde prijzen zijn reeds zoo hoog, dat er algemeen over geklaagd wordt en Zaterdag was er in heel Berlijn geen varkensvieesch meer te krijgen, of 't moest gerookt spek zijn. En dat 't met deii boter-voorraad niet heelemaal naar wenseh is, bewijst het verbod voor heel Duitschland, slagroom te verkoopen, waar door, zooals met het verbod werd bekend ge maakt, ettelijke millioenen kilo boter zal ge wonnen worden. Toch heeft Berlijn weer zijn „Jahresschau der 1000 Freuden", een gastronomische aan gelegenheid. In de tentoonstellingszalen aan den Kaiserdamm wordt gekookt, gebakken en gebraden, niet alleen naar Duitschen aard maar uit vele landen zijn er koks samenge komen o.a. wel 50 uit België om er hun kunst te toon en en van te laten genieten Bij de opening zei Dr. Leij, de rijks-arbeids- leider, dat deze tentoonstelling den roem der Duitsche gastvrijheid door heel de wereld moet helpen verbreiden. Hij vermaande eigenaars en personeel van hotels en restau rants en van „Konditoreien", als „correcte und lïebenswürdige Gastherren" hun bezoek tegemoet te komen, daar zij immers de ver tegenwoordigers van het Rijk in het bijzon der tegenover den buitenlandschen gast zijia. Hij veroordeelde het fooienstelsel en wil, dat de Duitschers een „Herrenvolk" zijn, dat fooien als een beleediging afwijst. Zooiets is hier jaren geleden ook al gezegd, toen de Berlijnsohe kellners voor afschaffing van het „onteerend fooienstelsel" in staking- gingen en alle restaurants, bier- en koffie huizen wekenlang gesloten bleven. Zij bereik ten hun doel van 10 procent op den gelagsprijs ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. De sneeuwbal van Thijs is langzamerhand zoo groot geworden, dat hij het gevaarte met geen mogelijkheid meer vooruit kan krijgen. Het oogenblik is nu gekomen om den sneeuwbal van Sim, die als hoofd moet dienen, er bovenop te zetten. Dit is geen gemakkelijk werkje, maar met vereende krachten lukt het. Twee steentjes dienen den sneeuwman tot oogen en als neus ontvangt hij een stukje hout. Zoo staat de sneeuwpop daar in zijn volle glorie in de vlakte en Thijs en Sim kijken er met veel plezier naar. „Nu zullen we hem op een paar sneeuwballen tracteeren zegt Sim. als wettig loon, maar hebben „geen geluk" gehad bij hun gasten met de afschaffing van het onteerende stelsel. Hoewel op kleinere schaal, wordt het nog steeds in eere gehouden bij de gasten en de kellners schijnen er in te berusten. Ook zij zijn waardig vertegenwoordigd door een legertje collega's, dat op voortreffelijke wijze den bezoekers bedient met de geneugten, die zij zagen toebereiden door koks en „nied- liche" keukenmeisjes. Er wordt niet alleen een deftigen pot gekookt, alle Duitsche speciali teiten komen op tafel voor een heel zacht prijsje Een groote „Landkaart der Duit sche kookpotten" geeft een aanschouwelijk beeld van de streek, de stad of het dorp war vandaan de bijzondere Duitsche etenswaar- digheden stammen. De „Dippehaas" is een kooksel met haas, die in Dillenberg in de peper werd gelegd, Liegnitz in Silezië is de bakermat van de Duitsche gortgerechten. In Osterode hebben ze een hutspot uitgevonden van Schwarzfleisch, erw ten en Sauerampfer, wat zuring is, in Breslaü „Speckhackerle", in Guben Plinsen of flens jes met suiker, in Marburg aardappel-poffer tjes en in Berlijn eten ze alles en hebben ook nog Eisbein of varkenspoot met erwtenpurée en zuurkool uitgevonden en honderd koude aardappelengerechten. De landkaart laat ons bovendien nog zien, dat in het Spreewald augurken worden gekweekt hoe komt 't eigenlijk dat we nog nooit- in Duitschland een komkommer zagen en niemand hier deze gele augurk kent? In Beelitz bij Berlijn en in het verrukke lijke Schwetzingen bij Heidelberg schieten de fijnste asperges uit den grond. In de streek om Dresden en in den Taunus gedijen de aardbeien maar toch lang niet zooals in Beverwijk. De „Quitte" of kweepeer groeit het best bij Darmstadt en het land om Hamburg geldt hier op de tentoonstelling als dorado voor allerhande groenten. Berlijn kweekt champions. Oost-Friesland artisjokken, aubergines, courgettes en paprica, Dusseldorf Romeinsche andijvie en Escarol-salade. Dit leert ons de groote landkaart der Duit sche kookpotten, die in de eerste hal een heel'e wandvlakte inneemt en buiten draaien de stro omlijn-wieken van den windmolen, dieia de molenaars er hebben laten opbouwen. Zij malen het meel voor de bakkers en banket bakkers in de zalen, waar zij de volle zakken op hun schouders in statigen stap heen-dragen. 4500 van zulke windmolens zijn er in Duitsch land nog steeds in beweging. H. L. De Vrijdagavondconcerten der H. O. V. Reeds 230 nieuwe leden. HAARLEM Donderdag. Dagelijks worden er nog nieuwe leden in geschreven voor de 7 Vrijdagavond-concerten welke dit seizoen door de H. O. V. zullen worden gegeven, en waarvan de bijzonderhe den reeds eerder werden bekend gemaakt. Niet minder dan 230 personen hebben aan de oproeping gehoor gegeven en lieten zich in schrijven als lid. De actie is dan ook waar lijk niet te vergeefsch geweest. Maar nog is het bestuur niet tevreden. Het is het bestuur bekend, dat velen nog hebben'gewacht om zich aan te melden. Welnu, nog is het niet te laat. Nog één week scheidt ons van het be gin der concerten. Men kan zich alsnog opge ven als lid aan de volgende adressen: H. M. Luijken, Ridderstraat 25a tel. 11277, Muziekhandel W. Alphenaar, Kruisweg 49, tel. 11522 en bij den administrateur der H. O. V. Jhr, D. E. E. Dibbits, Vondelkade 2, Heem stede. teil. 26859. JOODSCHE SOCIËTEIT „HAARLEM" HAARLEM Donderdag. Voor de leden der Joodsche Sociëteit „Haarlem", wordt Dinsdag 20 October a.s. de eerste lezing in dit seizoen gehouden. Rabbijn de Vries spreekt dien avond over het onderwerp: „De Bijbel voor ons en voor de wereld" De lezing wordt gehouden in de bovenzaal van café Brinkman, Plein en is ook toegankelijk voor introducé(e)s. HET EERSTE HAARLEMSCHE PIANO ACCORDEON ORKEST. HAARLEM Donderdag. Dinsdag 27 October a.s. geeft het E.H.P.A.O. „Accordia". dir Herman Teunïssen, haar tweeden amusementavond in het gebouw van den H.K.B. Tempeliersstraat. Behalve het orkest, zullen enkele leden groepsgewijze eenige muzieknummers ten gehoore bren gen. De heeren G. en P. de Vos zullen het humoristisch gedeelte van het programma verzorgen DE VISIE VAN EEN PSYCHOLOOG OP DEN OORLOG. Cursus van dr. A. Groencveld voor de Volksuniversiteit. HAARLEM Donderdag. De bekende pacifistische zenuwarts uit Amsterdam, dr. A. Groeneveld, houdt voor de Volksuniversiteit Haarlem en omstreken een luistercursus over de psychologische perspec tieven van de ooriogsbestrijding. De spreker zal de vraag behandelen, welk licht de psy chologie kan werpen op liet verschijnsel van den oorlog en hoe zij kan bijdragen tot den strijd tegen oorlog, oorlogsvoorbereiding en bereidheid tot den oorlog. Zoowel voor den psycholoog als voor den belangstellenden leek op dit gebied is het on derwerp buitengewoon interessant. Boven dien zullen deze lezingen kunnen helpen, het persoonlijk leven in den hedendaagschen, on gekend harden strijd om het bestaan te ver sterken. De cursus wordt gehouden in gebouw De Nijverheid, Jansstraat 85, op de Donderdagen 22. 29 etober, 5 en 12 November, des avonds te 8.15 uur Toegangskaarten voor deze lezingen, die vooral ook onder de vredesvrienden belang stelling zullen trekken, zijn verkrijgbaar in de Openbare Leeszaal en aan de bekende adressen van de Volksuniversiteit.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6